Jump to content

Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα εχω παρει το gt-b5512 εδω και μια εβδομαδα αλλα εχω μεγαλο προβλημα οταν μεινει κλειδωμενο πολυ ωρα κολλαει και δεν ανοιγει πρεπει να βγαλω την μπαταρια και εδω και 2 μερες κανει μονο του επανακινηση......εχω βαλει την τελευταια αναβαθμηση αλλα παλι τα ιδια κανει ξερει καποιος τι εχω κανει λαθος;;;;;;το ειχα στειλει στη samsung αλλα μου ειπαν οτι δεν εχει καποιο προβλημα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 819
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα εχω παρει το gt-b5512 εδω και μια εβδομαδα αλλα εχω μεγαλο προβλημα οταν μεινει κλειδωμενο πολυ ωρα κολλαει και δεν ανοιγει πρεπει να βγαλω την μπαταρια και εδω και 2 μερες κανει μονο του επανακινηση......εχω βαλει την τελευταια αναβαθμηση αλλα παλι τα ιδια κανει ξερει καποιος τι εχω κανει λαθος;;;;;;το ειχα στειλει στη samsung αλλα μου ειπαν οτι δεν εχει καποιο προβλημα

Τι κάρτα SIM έχεις? Μήπως Cosmote? Το αναφέρω γιατί όσοι έχουν τέτοια προβλήματα συνήθως είναι με Cote SIM κάρτες (έστω και μια από τις δύο). Δοκίμασε με άλλη κάρτα SIM για λίγο (καλύτερα wind) να δεί αν έχεις θέμα.. Αν δεν έχεις, θα πεί φταίει η κάρτα SIM που χρησιμοποιείς και μάλλον θέλει αλλαγή. Ακόμα και wind κάρτα να έχεις, αν θέλεις δοκίμασε γενικά με άλλη κα΄ρτα SIM και πές μας..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω εχω τις εξεις δυο αποριες/προβληματα:

1. δεν μπορω με τίποτα μα με τιποτα να βρω πως βαζω το αγγλικό ερωτιματικο(?) είτε η γλωσσα ειναι τα ελληνικα είτε τα αγγλικα είτε παω στα σύμβολα.

το κινητό είναι και μένα αυτο το σπαστικό με την υποχρεωτικά αρχική γλώσσα στα ελληνικά και πάνω στο qwerty εκτος απο αγγλικούς χαρακτήρες εχει και κατι σαν αραβικους

Δεν αντιμετωπίζει κανεις άλλος αυτο το πρόβλημα; εσάς που είναι το ?, στο 0; εμένα το 0 παντα 0 ειναι είτε εχω πατησει το αλτ ειτε οχι

2. τελικά υπάρχει τρόπος επιλογής πλήκτρου του qwerty για απάντηση κλήσεων;

ευχαριστώ πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

το ? είναι δίπλα στο Μ και δεν χρειάζεται alt

φωτό

http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/kinita-suskeues/view-device/?deviceid=328

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

επίσης ένα ακόμα πρόβλημα είναι οταν γράφω ελληνικά ότι οταν γραφω με το unicode input mode έχω μόνο 80 χαρακτήρες ανα μήνυμα, με το GSMalpgabet έχω 160αλλα μου λέει οτι το μήνυμα ισως να μην μπορει να αναγνωστεί από τον παραλήπτει και όντως μια φορα που το δοκίμασα μου παν οτι τους εβγαλε αλαμπουρνέζικα

καμια λύση;;

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντα το έχω στο GSM alphabet και γράφω 160 χαρακτήρες sms και το διαβάζουν όλοι κανονικά.

μια φορά μου είχε βγάλει το μήνυμα που λες και είχα παρατηρήσει ότι έγραφε μικρούς χαρακτήρες στα ελληνικά αντί για κεφαλαία όπως συνήθως αλλά μετά από μια επανεκκίνηση έστρωσε

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ακριβως εχει παθει και μενα και στα δυο mode γραφει με μικρα, anyway θα κανω επανακίνηση κι ο θεος βοηθος

 

 

ΑΑΑ και αυτο που λεγαται για το κλείδωμα οταν μιλας με τα ακουστικά δεν ξέρω αν βρέθηκε λύση αλλα νομίζω πως αν παίξεις με τα πλήκτρα του ήχου ξανανοίγει η οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μετά από καιρό το συνέδεσα σε wifi και μου "εβγαλε" ότι υπάρχει αναβαθμιση στο firmware. Δεν το εβαλα. Υπάρχει κανένας που "αναβάθμισε"??
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα εγώ. Από πρώτη ματιά, άλλαξε λίγο η οθόνη όταν θέλεις να την ανοίξεις για να δουλέψεις τα μενού. Το μπλε χρώμα είναι λίγο πιο ανοιχτό και ζωηρό και βγάζει μια κλειδαριά στο σημείο που ακουμπάς το δάχτυλό σου και ανοίγει όταν το σέρνεις. Και μια ειδοποίηση να περάσεις το δάχτυλό σου από την οθόνη για ξεκλείδωμα. Μου φαίνεται, ίσως να ναι και η ιδέα μου, ότι ξεκλειδώνει κάπως γρηγορότερα. Αν είναι μόνο αυτά, τίποτε το σπουδαίο. Αυτά είναι τα φανερά. Δεν πρόσεξα κάτι άλλο, δεν ασχολήθηκα.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι έκδοση έχεις, μπορείς να δείς στις ρυθμίσεις?

 

Κάποια αλλαγή σε άλλα (πχ αυτονομία, σταθερότητα) παρατήρησες?

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Τρέχουσα έκδοση υλικολογισμικού (από Kies) PDA:LF2/PHONE:LF2/CSC:LF2 (EUR)

Από τηλέφωνο στις ρυθμίσεις: Έκδοση Android: 2.3.6 Έκδοση βασικού φάσματος: B5512XXLF2 Αριθμός κατασκευής GINGERBREAD.XXLF2. Δεν βλέπω κάτι αξιοσημείωτο, ούτε στην μπαταρία ούτε σε σταθερότητα. Εγώ δεν είχα πρόβλημα με σταθερότητα γενικώς. Η αλήθεια είναι ότι δεν κάνω και καμμιά φοβερή χρήση. Περισσότερο ως τηλέφωνο, sms και λίγο ιντερνετ. Αυτά είναι τα ίδια . Δεν πιστεύω να σου το κάνει χειρότερο αν την κατεβάσεις:).

Link to comment
Share on other sites

επίσης ένα ακόμα πρόβλημα είναι οταν γράφω ελληνικά ότι οταν γραφω με το unicode input mode έχω μόνο 80 χαρακτήρες ανα μήνυμα, με το GSMalpgabet έχω 160αλλα μου λέει οτι το μήνυμα ισως να μην μπορει να αναγνωστεί από τον παραλήπτει και όντως μια φορα που το δοκίμασα μου παν οτι τους εβγαλε αλαμπουρνέζικα

καμια λύση;;

 

Ενοείται ότι με unicode έχεις 70 (και όχι 80 νομίζω) χαρακτήρες ανα sms. Αυτό γίνεται ΣΕ ΟΛΑ τα κινητά καθώς το unicode θελει πιο πολλά bit ανα γράμμα. Δεν είναι ελάττωμα του κινητού.

Μια χαρά το δουλευεουμε με 160 χαρακτηρες όλοι μας (κεφαλαία ελληνικά non-unicode). Δεν εχει κανένα πρόβλημα με κανένα κινητό. Το μήνυμα που λές το βγάζει ΜΟΝΟ όταν παίξεις με το shift και βάλεις για λιγο μικρά ελληνικά. Ακόμα και έτσι τελικά στέλνει χωρίς πρόβλημα αφού σε περίπτωση μικρού περιεχομένου (unicode non-unicode) τελικά τα κάνει όλα non-unicode (αυτό θυμάμαι δλδ).

Αυτό με το ερωτηματικό το αγγλικό πώς έχει πρόβλημα πάλι??? :( Βγαίνει ΑΜΕΣΑ δίπλα από το Μ (ουτε alt δεν πατάς). Απορώ γιατί δεν το βρίσκεις. ΕΚΤΟΣ φιλε αν έχεις ΑΛΛΟ κινητό όχι από την wind (139€) αλλά από άλλον εισαγωγέα με άλλο firmware.. :O

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παιδια πηρα το κινητο αλλα δεν μπορω να κανω βιντεολήση μεσω skype να ρωτησω γιατι ? αφου εχει καμερα μπροστα σε εσας δουλευει εχω κανει ολα τα update
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πηρα το κινητο αλλα δεν μπορω να κανω βιντεολήση μεσω skype να ρωτησω γιατι ? αφου εχει καμερα μπροστα σε εσας δουλευει εχω κανει ολα τα update

 

δεν μπορείς να κάνεις video-κλήση με το skype στο κινητό αυτό

διάβασε προηγούμενα post στο παρών νήμα

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Με το νέο firmware που μπήκε απροβλημάτιστα και αυτόματα, άλλαξαν αρκετά..

 

1. "ανανεωμένη" οθόνη κλειδώματος με το λουκετάκι (πιο εύκολο ξεκλείδωμα)

2. "ανανεωμένη" οθόνη απάντησης (με βελάκια και οδηγίες, βοηθάει τους νέους)

3. "νέο global search" (αυτό όταν αρχίζεις να γράφεις που ψάχνει επαφές εφαρμογές κτλ). Λιγο πιο αργό αλλά αρκετά πιο όμορφο.

4. Νεο widget κλήσης επαφής με επιλογές.

5. Μερικά νέα εικονίδια σε κάποιες από τις "ρυθμίσεις" (τίποτα σοβαρό).

 

Ολα αυτά τα είδα στα λιγα λεπτά που το δούλεψα.. Θα συμπληρώσω ότι άλλο δώ..

Να πούμε ότι η διαδικασία που έγινε με γεμάτη μπαταρία χρησιμοποίησε το wifi για να κατεβάσει περί τα 8 (?) mb αρχείο το οποίο εγκατέστησε σε μερικά λεπτά και με ένα restart. Καμία ρύθμιση/εφαρμογή κτλ δεν χάθηκε ούτε οι μετρητές έμειναν ως έχουν.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

έβαλα κι εγώ το update μέσω του kies

έφαγε ένα κόλημα στην πρώτη προσπάθεια (έμεινε σε μια οθόνη που έλεγε Downloading.. do not disconnect ή κάπως έτσι)

έπρεπε να αφαιρέσω την μπαταρία και να την ξαναβάλω για να συνέλθει (σύμφωνα με τις οδηγίες του kies το έκανα αυτό)

στην δεύτερη προσπάθεια έγινε κανονικά το update

Edited by atrias
για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Πηρα το κινητακι! Πολυ καλο! Δεν μπορει ομως να συνδεθει με το WiFi του σπιτιου μου. Κολλάει συνέχεια στο βήμα "Λήψη Διεύθυνσης IP". Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Πηρα το κινητακι! Πολυ καλο! Δεν μπορει ομως να συνδεθει με το WiFi του σπιτιου μου. Κολλάει συνέχεια στο βήμα "Λήψη Διεύθυνσης IP". Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω?

 

Κάνε μια επανεκκίνηση στο router.

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, η κάμερά του είναι προβληματική. Τα δείχνει όλα πράσινα ή κόκκινα ανάλογα με το αν είμαι σε εξωτερικό ή εσωτερικό χώρο. Παίζει να είναι κάποια ρύθμιση και να μην είναι χαλασμένο;
Link to comment
Share on other sites

Rev, πάει καιρός που έχω ρυθμίσει την wi-fi σύνδεση με το ρουτερ και δεν θυμάμαι τίποτα. Ανέτρεξα λοιπόν στο εγχειρίδιο της συσκευής όπου υπάρχουν πλήρεις οδηγίες πώς γίνεται αυτό. Στις σελίδες 97, 98 και 99. Ελπίζω να βοήθησα και τέλος πάντων να μην σε ... μπέρδεψα

 

Ερώτημα για τους γνώστες: Υπάρχει περίπτωση αυτό να τηλέφωνο να πάρει ποτέ αναβάθμιση λογισμικού; Να ελπίζω ή όχι;:(

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, η κάμερά του είναι προβληματική. Τα δείχνει όλα πράσινα ή κόκκινα ανάλογα με το αν είμαι σε εξωτερικό ή εσωτερικό χώρο. Παίζει να είναι κάποια ρύθμιση και να μην είναι χαλασμένο;

μα΄λλον έχει πειράξει το WB (εξισορρόπηση λευκού). δες τις ρυθμίσεις (γρανάζι δευτερη σελίδα κατω) και ξανα κάντο αυτόματο.

 

Πηρα το κινητακι! Πολυ καλο! Δεν μπορει ομως να συνδεθει με το WiFi του σπιτιου μου. Κολλάει συνέχεια στο βήμα "Λήψη Διεύθυνσης IP". Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω?

Έχεις αλλάξει κωδικό στο wifi σου και πάει να συνδεθεί με τον παλιό (ή απλά έγραψε ΛΑΘΟΣ κωδικό και προσπαθεί με αυτόν). το διαλέγεις το δίκτυο και το κάνεις "ξέχνατο" (για να ξαναβάλεις κωδικό). Ξαναβάλε αφού έχεις κάνει τικ να δείχνει τι γράφεις (για καλυτερα)

Ερώτημα για τους γνώστες: Υπάρχει περίπτωση αυτό να τηλέφωνο να πάρει ποτέ αναβάθμιση λογισμικού; Να ελπίζω ή όχι;

Μα μόλις πήρε φιλε μου (Δες μερικά post πιο πάνω). Κάνε ενημέρωση λογισμικού από τις ρυθμίσεις (Αφού κανεις samsung account) και θα την λάβεις. Λίγο πιο όμορφο στο ξεκλείδωμα και στην απάντηση έγινε (και άλλα που δεν φαίνονται ίσως)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,επανέρχομαι με ένα ερώτημα που είχα υποβάλλει πάλι αλλά δεν πήρα απάντηση,μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε να ορίσουμε μία ομάδα στις επαφές πχ οικογένεια και το κινητό να χτυπάει μόνο στις συγκεκριμένες κλήσεις που του έχουμε βάλει και τις άλλες να τις απορρίπτει;επίσης έχει καταφέρει κάποιος να πάρει MMS;έχω βάλει τις ρυθμίσεις της WIND που έχω αλλά δυστυχώς τίποτα κάποιος το έχει λειτουργήσει;ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,επανέρχομαι με ένα ερώτημα που είχα υποβάλλει πάλι αλλά δεν πήρα απάντηση,μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε να ορίσουμε μία ομάδα στις επαφές πχ οικογένεια και το κινητό να χτυπάει μόνο στις συγκεκριμένες κλήσεις που του έχουμε βάλει και τις άλλες να τις απορρίπτει;επίσης έχει καταφέρει κάποιος να πάρει MMS;έχω βάλει τις ρυθμίσεις της WIND που έχω αλλά δυστυχώς τίποτα κάποιος το έχει λειτουργήσει;ευχαριστώ

 

βασικά για ελεγχο σε ποιους χτυπάει θέλει "τρίτο" λογισμικό (call screening, blocking) από το market. Μονο του ΔΕΝ το κάνει. Δες ποιο σου κάνει.. Δεν έχω δοκιμάσει ο ίδιος κάποιο αλλα όπως βλέπεις υπάρχουν πολλά.

 

Για MMS δεν ξέρω, δεν έχω χρησιμοποιήσει, φαντάζομαι είναι στοιχειόδες για να έχει πρόβλημα το κινητό. Μάλλον γίνεται..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...