Jump to content

Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα! Εχω διαβασει και τις 44 σελιδες και μαζευω λεφτα να παρω το κινητο! Δεν ειχα ποτε ουτε Samsung ουτε dual sim αλλα απ' ο,τι εχω δει εδω μια χαρα ειναι το κινητο :happy:

 

Ενα πραγμα μονο δεν μου αρεσει: το χρωμα/εμφανιση. Θα ηθελα να μοιαζει περισσοτερο στο nokia asha 200 (κι αν αυτο ειχε wifi το επαιρνα αμεσως).

 

Ρωταω αρα: μηπως εχει κανεις ιδεα αν υπαρχουν η αν θα βγουν ποτε ανταλλακτικα/προσοψεις, αυθεντικα η μη, σε αλλα χρωματα?

 

Και μια λιγοτερο σχετικη ερωτηση: τα ακουστικα που εχω με ενσωματωμενο μικροφωνο (μαρκας e-zi) θα δουλευουν? Προς το παρων εχω το ZTE Racer II κι εκει τα παιζουν και οι κλησεις και η μουσικη οταν συνδεω τα ακουστικα.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 819
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ακουστικά έχει η συσκευασία, αξιοπρεπή τίποτα παραπάνω.

 

Οσο για την εμφάνιση το έχω δει σε άσπρο ίσως DUOS (μπορεί και όχι), είναι πιο ωραία, δεν έχω ιδέα που το βρήκε η κοπέλα που το κρατούσε αλλά είπαμε μπορεί να ήταν και το "απλό" Υ (όχι το duos) αν και νομίζω είδα το logo DUOS.

http://www.melita.com/wp-content/uploads/2012/05/Sam_Galaxy-Y-Pro_white.jpg

που είναι πιο όμορφο.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

ακουστικά έχει η συσκευασία, αξιοπρεπή τίποτα παραπάνω.

 

Οσο για την εμφάνιση το έχω δει σε άσπρο ίσως DUOS (μπορεί και όχι), είναι πιο ωραία, δεν έχω ιδέα που το βρήκε η κοπέλα που το κρατούσε αλλά είπαμε μπορεί να ήταν και το "απλό" Υ (όχι το duos) αν και νομίζω είδα το logo DUOS.

http://www.melita.com/wp-content/uploads/2012/05/Sam_Galaxy-Y-Pro_white.jpg

που είναι πιο όμορφο.

 

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Για τα ακουστικα το ξερω οτι εχει δικα του απλα απορρουσα αν και τα δικα μου θα δουλευουν. Οσο για αλλα χρωματα λογικα ακομα δεν υπαρχει τιποτα. Το ασπρο ειναι ωραιο αλλα δεν το εχω βρει πουθενα (ονλαιν τουλαχιστον). Μαλλον θα παρω το μαυρο και θα κανω καμια πατεντα η θα περιμενω καμια κινεζικη προσοψη να βγει. :)

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να περαστεί από κινητό σε κινητό (δύο ίδια gt-b5512) εγκατεστημένη εφαρμογή; Έχω μια εφαρμογή λεξικού στο ένα και έφαγα όλο το διαδίκτυο να την ξαναβρώ, αλλά μάταια.
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να περαστεί από κινητό σε κινητό (δύο ίδια gt-b5512) εγκατεστημένη εφαρμογή; Έχω μια εφαρμογή λεξικού στο ένα και έφαγα όλο το διαδίκτυο να την ξαναβρώ, αλλά μάταια.

 

;) Τελικά βρήκα εφαρμογές στο google play. (Άμα δεν ξέρεις, κουτουλάς:(). Πρόκειται για τα apk extractor ή Extract apk κι άλλες σ' αυτό το στυλ. Όσοι είχατε apk από άλλες πηγές και δεν τις ξαναβρίσκετε και θέλετε να περάσετε εφαρμογές από το ένα gt-b5512 στο άλλο χρησιμοποιήστε αυτά τα apk extractors. Piece of cake! χαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μάλλον έκανα κάτι λάθος και χάλασα το play store. Μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιο link για να το κατεβάσω ξανά; Επίσης δεν θα με πείραζε αν γνωρίζετε κάποιο τρόπο να ξαναφτιάξω τη συσκευή όπως ήταν αρχικά (και ας χάσω το root). Ο λόγος είναι ότι πλέον δεν δουλεύει τίποτα σωστα (ούτε fb ,ούτε mail κλπ).

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

http://d01.megashares.com/dl/PJj7NMk...ePlayStore.apk

Δοκίμασε εδώ. Δεν ξέρω ποια έκδοση είναι αλλά εφ' όσον εγκατασταθεί αν χρειαστεί θα σου πει ότι υπάρχει αναβάθμιση.

 

Καλησπέρα,

 

Μάλλον έκανα κάτι λάθος και χάλασα το play store. Μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιο link για να το κατεβάσω ξανά; Επίσης δεν θα με πείραζε αν γνωρίζετε κάποιο τρόπο να ξαναφτιάξω τη συσκευή όπως ήταν αρχικά (και ας χάσω το root). Ο λόγος είναι ότι πλέον δεν δουλεύει τίποτα σωστα (ούτε fb ,ούτε mail κλπ).

Ευχαριστώ πολύ!

 

http://www.theandroidsoul.com/download-google-play-store-apk-3-5-15/

Και εδώ. Το πρώτο δεν ανοίγει μου φαίνεται.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Ζητω συγνωμη αν εχει υπωθει ξανα, αλλα μεσα σε τοσες σελιδες μπορει και το παρελειψα.

Εχω μια ερωτηση, πως γινεται να αλλαξει η γλωσσα γραφης μεσω του φυσικου πληκτρολογιου? Γινεται? (εχω απενεργοποιησει το εικονικο).

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει το πλήκτρο GR δίπλα στο Alt

πατώντας το αλλάζει η γλώσσα

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει το πλήκτρο GR δίπλα στο Alt

πατώντας το αλλάζει η γλώσσα

 

Εμενα που το κινητο μου δεν ειναι απο ελλαδα αλλα απλο ευρωπαικο μοντελο (οπως στην φωτο παρπανω) σε πιο κουμπι αντιστοιχει το GR?

 

Επισης ενω ακομα κι οταν εχω ενεργοποιημενο το εικονικο πληκτρολογιο, και σ'αυτο η γλωσσα ειναι ελληνικα (κι οντως γραφει ελληνικα) στο φυσικο πληκτρολογιο παραμενουν λατινικοι χαρακτηρες... Μηπως ενα root το λυσει το προβλημα?

Edited by AndieRoo
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Atrias, το πλήκτρο δίπλα στο Alt. Είναι το δεύτερο κάτω αριστερά, ανάμεσα στο Alt και στο 0. Στα Ελληνικά τηλέφωνα γράφει GR, γι' αυτό στο έγραψε έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση, αυτο το πληκτρο μου βγαζει τα συμβολα, τιποτα αλλο, μηπως χρειαζομαι ελληνικο firmware?

Υ.Γ.:Το τηλεφωνο ειναι απο Πολωνια (δεν ξερω γιατι το παραγγειλε απο 'κει η εταιρια, ειλικρινα...).

 

(παραθεση απο το προηγουμενο σχολιο μου)

Επισης ενω ακομα κι οταν εχω ενεργοποιημενο το εικονικο πληκτρολογιο, και σ'αυτο η γλωσσα ειναι ελληνικα (κι οντως γραφει ελληνικα) στο φυσικο πληκτρολογιο παραμενουν λατινικοι χαρακτηρες... Μηπως ενα root το λυσει το προβλημα?

Edited by AndieRoo
Link to comment
Share on other sites

αφού έχεις εγκαταστήση την ελληνική γλώσσα, στο πληκτρολόγιο οθόνης, σέρνεις το χέρι σου πάνω στο space (κενό) αριστέρα ή δεξιά. Μετά δεν γράφει ελληνικά ακόμα και από το πληκτρολόγιο οθόνης;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση, αυτο το πληκτρο μου βγαζει τα συμβολα, τιποτα αλλο, μηπως χρειαζομαι ελληνικο firmware?

Υ.Γ.:Το τηλεφωνο ειναι απο Πολωνια (δεν ξερω γιατι το παραγγειλε απο 'κει η εταιρια, ειλικρινα...).

 

(παραθεση απο το προηγουμενο σχολιο μου)

Επισης ενω ακομα κι οταν εχω ενεργοποιημενο το εικονικο πληκτρολογιο, και σ'αυτο η γλωσσα ειναι ελληνικα (κι οντως γραφει ελληνικα) στο φυσικο πληκτρολογιο παραμενουν λατινικοι χαρακτηρες... Μηπως ενα root το λυσει το προβλημα?

Ρίξε μια ματιά εδώ να τσεκάρεις το νέο firmware που πήραμε τον Αύγουστο του '12 αν είναι ίδιο με το δικό σου.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=323759&page=35

 

Πότε πήρες το κινητό; Το συνδέεις στο internet ή στο Kies; Αν ναι, σου έβγαλε ποτέ ειδοποίηση ενημέρωσης firmware;

Για τυχόν επίλυση του προβλήματος με root δεν ξέρω, έχω χάσει μαθήματα:p

Έχει εδώ αετούς που θα σε πληροφορήσουν αν το πρόβλημα συνεχίζει.

Ένα root πάντως δεν θα σε χάλαγε ούτως ή άλλως, αν το κάνεις σωστά βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ να τσεκάρεις το νέο firmware που πήραμε τον Αύγουστο του '12 αν είναι ίδιο με το δικό σου.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=323759&page=35

 

Πότε πήρες το κινητό; Το συνδέεις στο internet ή στο Kies; Αν ναι, σου έβγαλε ποτέ ειδοποίηση ενημέρωσης firmware;

Για τυχόν επίλυση του προβλήματος με root δεν ξέρω, έχω χάσει μαθήματα:p

Έχει εδώ αετούς που θα σε πληροφορήσουν αν το πρόβλημα συνεχίζει.

Ένα root πάντως δεν θα σε χάλαγε ούτως ή άλλως, αν το κάνεις σωστά βέβαια.

 

To πηρα χθες.

Με το που ανοιξα το κινητο (περα απο το οτι ηταν στα πολωνικα και τα παιξα!) μου εβγαλε να τσεκαρω για update. Το εκανα και δεν υπηρχε διαθεσιμη. Το αφησα λοιπον.

 

Δεν εχω το ΚΙΕS αλλα το κατεβαζω τωρα, η δικη μου Έκδοση Android: 2.3.6, Έκδοση βασικού φάσματος: B5512XXLL1, και Αριθμός κατασκευής GINGERBREAD.XXLL1.

 

Tο αλλο (PDA:LF2/PHONE:LF2/CSC:LF2 (EUR)) πως το βρισκω?

 

((EDIT))

Το βρηκα, το kIES μου λεει:

"Αυτο ειναι το πιο προσφατο λογισμικο.

Τρεχουσα εκδοση υλικολογισμικου PDA:LL1/PHONE:LL1/CSC:LL1 (XEO)

Πιο προσφατη εκδοση υλικολογισμικου PDA:LL1/PHONE:LL1/CSC:LL1 (XEO)."

 

Γιατι ειναι διαφορετικο και πως μπορω να εγκαταστησω αυτο που εχετε ολοι οι υπολοιποι τελος παντων?

 

αφού έχεις εγκαταστήση την ελληνική γλώσσα, στο πληκτρολόγιο οθόνης, σέρνεις το χέρι σου πάνω στο space (κενό) αριστέρα ή δεξιά. Μετά δεν γράφει ελληνικά ακόμα και από το πληκτρολόγιο οθόνης;

 

Απο το πληκτρολογιο οθονης γραφει ελληνικα οταν το ενεργοποιω, αλλα το θεμα του τηλεφωνου ειναι το φυσικο πληκτρολογιο, αλλιως επαιρνα ενα χωρις :Ρ

 

Και αυτο μου κανει εντυπωση, ενω απο το πληκτρολογιο οθονης υπαρχει η δυνατοτητα ελληνικων, στο φυσικο δεν υπαρχει.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Έκδοση Android: 2.3.6 Έκδοση βασικού φάσματος: B5512XXLF2 Αριθμός κατασκευής GINGERBREAD.XXLF2. Αυτό έχω.

Βάλε wi fi ψάξε για αναβάθμιση μέσω συσκευής. Πήγαινε ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-μετά τέρμα κάτω ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ (Να θεωρήσω δεδομένο ότι έχεις επιλέξει γλώσσα τηλεφώνου τα Ελληνικά. Αν όχι, οι επόμενες επιλογές είναι οι πρώτες πρώτες.), ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ και ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ. Πάντως κάτι έχει να κάνει και με το ΧΕΟ. Ριξε μια ματιά εδώ:

http://www.tsar3000.com/Joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=612:samsung-b5512-b-galaxy-y-pro-duos-firmwares&catid=55:samsung&Itemid=82

 

Έχει αναβαθμισμένη έκδοση για το Πολωνικό firmware XEO απ' ότι καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Έκδοση Android: 2.3.6 Έκδοση βασικού φάσματος: B5512XXLF2 Αριθμός κατασκευής GINGERBREAD.XXLF2. Αυτό έχω.

Βάλε wi fi ψάξε για αναβάθμιση μέσω συσκευής. Πήγαινε ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-μετά τέρμα κάτω ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ (Να θεωρήσω δεδομένο ότι έχεις επιλέξει γλώσσα τηλεφώνου τα Ελληνικά. Αν όχι, οι επόμενες επιλογές είναι οι πρώτες πρώτες.), ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ και ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ. Πάντως κάτι έχει να κάνει και με το ΧΕΟ. Ριξε μια ματιά εδώ:

http://www.tsar3000.com/Joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=612:samsung-b5512-b-galaxy-y-pro-duos-firmwares&catid=55:samsung&Itemid=82

 

Έχει αναβαθμισμένη έκδοση για το Πολωνικό firmware XEO απ' ότι καταλαβαίνω.

 

 

Το εχω κανει και αυτο και απο KIES και μου λεει πως δεν υπαρχει νεοτερο λογισμικο. Tο θεμα λογικα ειναι πως ειναι πολωνικο. Yπαρχει καπου το ελληνικο firmware που να μπορω να εγκαταστησω?

 

 

((EDIT))

Βρηκα το ελληνικο ( η τουλαχιστον αυτο που εχει προαναφερθει) firmware και κατεβασα το ODIN για να το περασω. Πριν κανω καμια βλακεια, υπαρχει καποιος που να ξερει καλα απο αυτα? Μηπως να απευθυνθω σε καποιο αλλο thread? Ευχαριστω

Edited by AndieRoo
Βρεθηκε το firmware
Link to comment
Share on other sites

Για extended μπαταρίες τι παίζει; Μήπως κάνουν ζημιά; Βρήκα αυτές:

http://viewitem.eim.ebay.gr/Q711-2X-BatteryCharger-For-Samsung-Galaxy-Ace-Plus-GTS7500-Y-Pro-Duos-GTB5512/160946256209/item

Αν κάποιος ξέρει κάτι καλύτερο εδώ είμαι:)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω ένα ελληνικό σε άριστη κατάσταση και με θηκούλα neoprene και το δίνω σε καλή τιμή. Δε μου χρειάζεται άλλο, δεν το έχω βάλει αγγελία, αλλά επειδή εδώ μπαίνει όποιος θέλει να ενημερωθεί σχετικά με τη συγκεκριμένη συσκευή, απλά το αναφέρω.

Για περισσότερες πληροφορίες pm για να μη γεμίζουμε το thread με offtopic.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κανένα πρόγραμμα πλοήγησης με PM please? Με βοηθάτε πολύ...

 

Αν δεν υπάρχει, τί προτείνετε;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

το αγόρασα χτες μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση. Το πρόβλημα είναι ότι δεν γράφει Ελληνικά με το φυσικό πληκτρολόγιο αλλά μόνο με το πληκτρολόγιο οθόνης. Το πληκτρολόγιο έχει και τα Ελληνικά γράμματα τυπωμένα πάνω του, άρα είναι Ελληνικό, παρόλα αυτά δεν γράφει στα Ελληνικά και το πλήκτρο GR όταν το πατάς βγάζει την εισαγωγή συμβόλων. Το μόνο που μου πάει στο νου είναι ότι έχει αλλαχτεί το firmware. Στα στοιχεία της συσκευής γράφει: Έκδοση android 2.3.6 Εκδοση Βασικού φάσματος B5512XXLD2 Έκδοση kernel 2.6.35.7 official.luisads@android#7 αριθμός κατασκευής GINGERBREAD.XXLD2 . To συνδέω στο kies κανονικά, το βλέπει και κάνει συγχρονισμό αλλά όταν προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση λογισμικού λέει ότι δεν υποστηρίζει την συσκευή B5512. Δηλαδή το kies δεν υποστηρίζει το εν λόγω τηλέφωνο;
Link to comment
Share on other sites

το αγόρασα χτες μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση. Το πρόβλημα είναι ότι δεν γράφει Ελληνικά με το φυσικό πληκτρολόγιο αλλά μόνο με το πληκτρολόγιο οθόνης. Το πληκτρολόγιο έχει και τα Ελληνικά γράμματα τυπωμένα πάνω του, άρα είναι Ελληνικό, παρόλα αυτά δεν γράφει στα Ελληνικά και το πλήκτρο GR όταν το πατάς βγάζει την εισαγωγή συμβόλων. Το μόνο που μου πάει στο νου είναι ότι έχει αλλαχτεί το firmware. Στα στοιχεία της συσκευής γράφει: Έκδοση android 2.3.6 Εκδοση Βασικού φάσματος B5512XXLD2 Έκδοση kernel 2.6.35.7 official.luisads@android#7 αριθμός κατασκευής GINGERBREAD.XXLD2 . To συνδέω στο kies κανονικά, το βλέπει και κάνει συγχρονισμό αλλά όταν προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση λογισμικού λέει ότι δεν υποστηρίζει την συσκευή B5512. Δηλαδή το kies δεν υποστηρίζει το εν λόγω τηλέφωνο;

 

Δίπλα στο Alt έχει ένα Sym/Gr...πάτησε το και γράψε ελληνικά. Εκτός και αν δεν είναι περασμένή η γλώσσα από τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δίπλα στο Alt έχει ένα Sym/Gr...πάτησε το και γράψε ελληνικά. Εκτός και αν δεν είναι περασμένή η γλώσσα από τις ρυθμίσεις.

Το τηλέφωνο το επέστρεψα στον πωλητή γιατί μου είπε ότι το είχε δώσει σε ένα φίλο του και άλλαξε τη γλώσσα γραφής (προφανώς πέρασε άλλη rom). Εγώ το θελω να γράφω από το φυσικό πληκτρολόγιο Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

φλασαρα ενα firmware μεσω odin (αυτο που ειχε βασικα) αλλα εχασα το ελληνικο layout απο το πληκτρολογιο. Πως μπορω να το επαναφερω??? Edited by bill79
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα.

 

Με κάρτα cosmote στην sim1/Vodafone sim2 δεν μπορώ να μπω ίντερνετ από sim1. Sim2 λειτουργεί κανονικά και 3g και χωρίς αυτό.

 

Ιδέες/Ρυθμίσεις κανείς (έχω αντιγράψει τις ρυθμίσεις για Samsung Galaxy Sii από cosmote.gr but nothing) ;

 

η επιλογή για χρήση δεδομένων πακέτου είναι γκρι και από κάτω μπορώ να επιλέξω μόνο check στην περιαγωγή δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...