Jump to content

Ποιά εταιρία πιστεύετε είναι ο σημαντικότερος ανταγωνισ


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σύμφωνα με την έρευνα της εταιρίας cantor:

"Η σταθερή τηλεφωνία, λόγω των ιδιαίτερα υψηλών επενδύσεων που απαιτούνται από νεοεισερχόμενους παίκτες, παραμένει σε μεγάλο βαθμό ελεγχόμενη από τον ΟΤΕ, του οποίου μοναδικός σημαντικός ανταγωνιστής είναι η Tellas "

 

Εσείς ποιά εταιρία πιστεύετε είναι ο σημαντικότερος ανταγωνιστής του ΟΤΕ;

Link to comment
Share on other sites

Μια και άνοιξα το θέμα, ας πω πρώτος την γνώμη μου... :cool:

 

Πιστεύω πως κατά κύριο λόγο η TelePassport είναι ο μεγαλύτερος ανταγωνιστής του ΟΤΕ. Αυτό διότι:

-Λειτουργει απο το 1998 και έχει ίσως τους περισσότερους ενεργούς πελάτες.

-Ξεκίνησε και την αστική κλήση οπότε ολοκληρώνει τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

-Είναι η μοναδική εταιρία (εαν δεν κάνω λάθος) που σου δίνει την δυνατότητα να φύγεις απο τον ΟΤΕ και να περάσεις στο "δίκτυο της"

 

Δεύτερη θα έβαζα την Forthnet, επειδή και αυτή παρέχει σταθερή τηλεφωνία αρκετά χρόνια και είχε αστικές απο την αρχή.

 

Απορώ πως θεωρούν την Tellas βασικό ανταγωνιστή του ΟΤΕ...

-Αστικές παρέχει μόνο σε 3 νομούς

-Απο τιμές... τσιμπάει :mad:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, προφανώς από το nickname είσαι είτε συνεργάτης είτε μεγάλος θαυμαστής της ΤΡ παρόλα αυτά η αλήθεια είναι λίγο πικρή για την εν λόγω εταιρεία καθώς οι έρευνες γίνονται με οικονομικά κριτήρια.

Η Τελλάς είναι η μόνη που προς το παρόν έχει τα κεφάλαια και τις δυνατότητες (βλέπε συμμαχία με Wind) να χτυπήσει γερά τον ΟΤΕ. Ίσως μετά την είσοδο και των Κυπρίων και η Forthnet να αποκτήσει την ανάλογη δυναμική.

 

Η ΤΡ πράγματι προσφέρει αρκετές υπηρεσίες, αλλά προσωπικά ο τρόπος που λειτουργεί μου φαίνεται αρκετά αστείος (και αναφέρομαι στις ανακοινώσεις που συχνά εκδίδει η εταιρεία και είναι της μορφής "η ΤΡ είναι η καλύτερη", "η ΤΡ με την προσπάθεια όλων μας θα χτυπήσει τον κακό ΟΤΕ" κτλ.) αλλά και στο γενικότερο πυραμιδικό σύστημα πωλήσεων που δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να λειτουργήσει παρά μόνο σε περιορισμένα πλαίσια. Χωρίς παρεξήγηση θα ήθελα να πω ότι προσωπικά η συγκεκριμένη εταιρεία μου αποπνέει μία έλλειψη σοβαρότητας και βέβαια σκεπτόμενοι με οικονομικούς όρους αλλά και σε επίπεδο τεχνογνωσίας και στρατηγικών συμμαχιών (ακόμα κι αν παρέχει πλήρη αποδέσμευση από τον ΟΤΕ) δεν θα την υπολόγιζα ως σημαντικό ανταγωνιστή του ΟΤΕ.

 

Έχοντας συζητήσει το θέμα των τηλεπικοινωνιών και της ΤΡ και με γνωστό μου πρόσωπο που είναι υπεύθυνο για την διοίκηση γνωστής τράπεζας και γνωρίζει κάτι παραπάνω σχετικά με επιχειρήσεις από εμάς τους υπόλοιπους, δεν θεωρεί το MLS marketing ως σοβαρή πολιτική παρά μόνο για εταιρείες tupper και καλλυντικών, πόσο μάλλον όταν αυτό εφαρμόζεται από μία εταιρεία τηλεπικοινωνιών...

Έτσι γενικά όλοι όσοι γνωρίζουν από οικονομικά, θα σου πουν ότι υπολογίζουν εταιρείες όπως η Τελλάς και η Forthnet λόγω οικονομικής επιφάνειας ενώ την ΤΡ είτε δεν την γνωρίζουν είτε την γνωρίζουν από την ομολογουμένως ιδιότυπη εμπορική της πολιτική που έχει αποδειχθεί μη αποδοτική εδώ και χρόνια.

 

Επιπρόσθετα, σχετικά με την πλήρη αποδέσμευση που ήδη προσφέρει η ΤΡ και ακούγεται ότι σύντομα θα προσφέρει και Vivodi, δεν πιστεύω ότι είναι κάτι παραπάνω από κίνηση εντυπωσιασμού. Για να παρασχεθεί η πλήρης αποδέσμευση από τον ΟΤΕ με σοβαρό, μελετημένο και σωστό τρόπο, θα χρειαστούν χρόνια, εμπειρία και σωστές αποφάσεις. Δεν είναι τυχαίο που καμμία από τις μεγάλες εταιρείες του χώρου (Τελλας και Forthnet) δεν κάνουν ακόμα την κίνηση να προσφέρουν αυτή την υπηρεσία, γιατί προφανώς ακολουθούν προσεκτικά μελετημένη πολιτική και δεν προχωρούν σε κινήσεις εντυπωσιασμού. Χαρακτηριστικό είναι ότι και σε ανεπτυγμένες αγορές του εξωτερικού (κυρίως στην Ευρώπη γιατί στην Αμερική τα πράγματα δουλεύουν διαφορετικά) η αποδέσμευση από το πρώην κρατικό μονοπώλιο έχει προχωρήσει επίσης ελάχιστα και με μικρή επιτυχία...

 

Τέλος, το μέγεθος μιας εταιρείας πιστεύω ότι θα πρέπει να το μετράμε με βάση άλλους παράγοντες όπως τα έσοδα ή το ARPU και όχι με τον αριθμό των εγγεγραμένων χρηστών καθώς ο αριθμός αυτός τις περισσότερες φορές μπορεί να είναι ιδιαίτερα παραπλανητικός αν αναλογιστούμε ότι ο καθένας μπορεί να έχει εγγραφεί συνδρομητής σε πολλές εταιρείες ταυτόχρονα αλλά να χρησιμοποιεί μόνο μία.

 

Επαναλαμβάνω ότι σέβομαι απόλυτα την θέση σου για την ΤΡ και με αυτό το post εκφράζω την προσωπική μου άποψη την οποία δεν θα ήθελα να την εκλάβεις αρνητικά κι έτσι να γίνει το θέμα flame. Δεκτή η όποια διαφωνία ή κριτική, αλλά (επειδή γνωρίζω ότι το θέμα προσφέρεται για flame) παρακαλώ όχι ακρότητες!

 

Φιλικότατα,

Γιώργος

 

 

(P.S.: Αν και χρησιμοποιώ Forthnet (που από ποιότητα δεν είναι και τόσο καλή), θα ήθελα να επισημάνω ότι παρόλο που η Τελλάς είναι η ακριβότερη, είναι και μία από τις λίγες (ίσως και η Q να περιλαμβάνεται εδώ) που προσφέρει ποιότητα επικοινωνίας εφάμιλλη με του ΟΤΕ και γι'αυτό καθώς και για το γνωστό της όνομα και την μεγάλη διαφημιστική καμπάνια, να την επιλέγουν πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

afto pistevw kai egw o tropos pou prospathei na aplwthei h telepass den tha anteksei poli.akoma polloi polites ths exoun mesanixta apo thlefwnia,etsi h etaireia ginetai rezili.akoma dsl prosferei se dio geitonies ths athinas.

nomizw pws h forthnet kai vivodi tha xtipisoun ton ote alla oxi polla pramata.px o papous kai h giagia pou de thelei dsl tha trwei ote.epishs polloi neoi einai sthn idia kathgoria.

olokliri at t sthn amerikh prospathoun alla de mporoun na thn ektopisoun giati exei tis grammes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος telePS ( 6 Μάι. 2004 , 02:00)

 

Πιστεύω πως κατά κύριο λόγο η TelePassport είναι ο μεγαλύτερος ανταγωνιστής του ΟΤΕ.

 

Αναφέρεσε σε εταιρία η οποία έχει βασίσει την εξάπλωση της, στις γνωστές πυραμίδες. :rolleyes: :down: :whistle:

 

Πάμε τώρα στο θέμα μας!

 

ΤΟ ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΕΙ ΤΟΝ ΟΤΕ, να τη βρείτε βάση του εξής ερωτήματος:

 

Πόσο air-time καταναλώνουν συνολικά κάθε μήνα οι συνδρομητές μιας Χ εταιρίας???

 

Διότι μπορεί να έχουν καταγεγραμμένους αρκετούς συνδρομητές οι εναλλακτικοί, αλλά ουσιαστικά αυτοί οι συνδρομητές να είναι μη ενεργοί. ;)

 

Ρωτήστε κατά ΟΤΕ μεριά να σας πουν, ποιες εταιρίες είναι, οι καλύτεροι πελάτες τους :D

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gmmour ( 6 Μάι. 2004 , 02:28)

 

Φίλε μου, προφανώς από το nickname είσαι είτε συνεργάτης είτε μεγάλος θαυμαστής της ΤΡ

 

Το telePS δεν έχει να κάνει με TelePassport. Εβαλα το PS επειδή είναι τα αρχικά απο το επώνυμο μου.

Πάντως δεν κρύβω οτι είμαι συνεργάτης της εταιρίας ;)

 

Στο θέμα μας τώρα...

Ο ΟΤΕ κάποτε έβγαζε κάποια αποτελέσματα των εναλλακτικών παρόχων σταθερής τηλεφωνίας. Το έχει σταματήσει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος telePS ( 6 Μάι. 2004 , 12:17)

 

Ο ΟΤΕ κάποτε έβγαζε κάποια αποτελέσματα των εναλλακτικών παρόχων σταθερής τηλεφωνίας. Το έχει σταματήσει;

 

 

Ναι, μόνο για 2 μήνες το έκανε αυτό.

Όταν συνειδητοποίησε ότι έχει χάσει σημαντικό μερίδιο το σταμάτησε. Και δυστυχώς η Τellas είχε μόλις μπει, οπότε δεν ξέρουμε τι δυναμική έχει αναπτύξει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 8 Μάι. 2004 , 13:09)

 

Ναι, μόνο για 2 μήνες το έκανε αυτό.

Όταν συνειδητοποίησε ότι έχει χάσει σημαντικό μερίδιο το σταμάτησε. Και δυστυχώς η Τellas είχε μόλις μπει, οπότε δεν ξέρουμε τι δυναμική έχει αναπτύξει.

 

 

Κρίμα...

Εαν εβγαζε ακόμα αποτελέσματα τωρα δεν θα κάναμε εικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Tellas γιατι εχει τα λεφτα και γιατι εχει τις αναλογες μεγαλες εταιρειες για να την υποστηρηξουν και να την προωθησουν. Ας ελπισουμε στο VOIP του να μην βαλει linux servers οπως η Forthnet αλλα τιποτα Cisco kai Siemens οπως το ΟΤΕ.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Panagioths ( 8 Μάι. 2004 , 19:24)

 

Tellas γιατι εχει τα λεφτα και γιατι εχει τις αναλογες μεγαλες εταιρειες για να την υποστηρηξουν και να την προωθησουν. Ας ελπισουμε στο VOIP του να μην βαλει linux servers οπως η Forthnet αλλα τιποτα Cisco kai Siemens οπως το ΟΤΕ.

 

 

Και να δινει και κανενα Cisco 7960 δωρο με καθε νεα συνδεση :p

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω στοιχεία έχουν βασισθεί τόσο σε στοιχεία που έχουν δοθεί από ΟΤΕ όσο και σε κάποια στοιχεία της αγοράς και αφορούν το 4ο τρίμηνο του 2003. Τα στοιχεία αυτά αφορούν τηλεφωνικές κλήσεις πλην του Internet (free ή όχι) καθως και των κλήσεων 800/801/90 κτλ.

 

OTE

80,5%

TELLAS

4,9%

FORTHNET

3,6%

LANNET

3,5%

TELEDOMΕ

2,2%

TELEPASSPORT

1,7%

VIVODI

0,8%

INFOQUEST

0,8%

ΛΟΙΠΟΙ

2,0%

 

 

Tellas γιατι εχει τα λεφτα και γιατι εχει τις αναλογες μεγαλες εταιρειες για να την υποστηρηξουν και να την προωθησουν. Ας ελπισουμε στο VOIP του να μην βαλει linux servers οπως η Forthnet αλλα τιποτα Cisco kai Siemens οπως το ΟΤΕ.

:blink:

Εδώ δε καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο φίλος μας. Τι σχέση έχει το VoIP με servers. Αν εννοεί routers από ό,τι γνωρίζω η FORTHnet χρησιμοποιεί CISCO και gateways της Siemens.

 

Θα συμφωνήσω με τον φίλο gmmour για τους τρόπους που θα πρέπει να βλέπουμε τον ανταγωνισμό. Θα προσθέσω μόνο πως θα είναι επίσης καλό να βασιζόμαστε στις ουσιαστικές επενδύσεις που κάνει μια εταιρεία και όχι τόσο στη δυνατότητα της προβολής της όσο χαριτωμένη κι αν είναι. :alien:

 

Επίσης θα ήθελα να πω πως αυτή τη στιγμή δε μπορούμε να μιλάμε για ουσιαστικό ανταγωνισμό αφού όλες οι εταιρείες είναι και πελάτες (και μάλιστα οι μεγάλοι) του ΟΤΕ. Όσοι προσφέρουν VoIP είτε με μισθωμένο ή ακόμη καλύτερα με LMDS τεχνολογία, αυτοί θα είναι και οι ουσιαστικοί τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι που θα ανταγωνισθούν σε ένα σεβαστό ποσοστό τον ΟΤΕ. Όσοι μείνουν στο call by call θα είναι απλά εναλλακτικοί που, όπως γίνετε σήμερα, "κλέβουν" κίνηση από τον ΟΤΕ.

 

Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη. :whistle:

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rebel21 (10 Μάι. 2004 , 12:01)

 

Θα συμφωνήσω με τον φίλο gmmour για τους τρόπους που θα πρέπει να βλέπουμε τον ανταγωνισμό. Θα προσθέσω μόνο πως θα είναι επίσης καλό να βασιζόμαστε στις ουσιαστικές επενδύσεις που κάνει μια εταιρεία και όχι τόσο στη δυνατότητα της προβολής της όσο χαριτωμένη κι αν είναι. :alien:

 

Επίσης θα ήθελα να πω πως αυτή τη στιγμή δε μπορούμε να μιλάμε για ουσιαστικό ανταγωνισμό αφού όλες οι εταιρείες είναι και πελάτες (και μάλιστα οι μεγάλοι) του ΟΤΕ. Όσοι προσφέρουν VoIP είτε με μισθωμένο ή ακόμη καλύτερα με LMDS τεχνολογία, αυτοί θα είναι και οι ουσιαστικοί τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι που θα ανταγωνισθούν σε ένα σεβαστό ποσοστό τον ΟΤΕ. Όσοι μείνουν στο call by call θα είναι απλά εναλλακτικοί που, όπως γίνετε σήμερα, "κλέβουν" κίνηση από τον ΟΤΕ.

 

Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη. :whistle:

 

 

Συμφωνώ απόλυτα σχετικά με τον τρόπο που θα πρέπει να κρίνουμε μια εταιρεία. Σε καμμία περίπτωση δεν θεωρώ την διαφήμιση ή την "γλυκύτητα" μιας εταιρείας ως τον πρωταρχικό παράγοντα για να κρίνουμε την πορεία της.

Στην περίπτωση της Τελλάς συγκεκριμένα έχω να τονίσω όμως ότι μεγάλος αριθμός πελατών έχει προσελκυθεί από τις διαφημίσεις χωρίς να έχει ιδέα περί χρεώσεων και ποιότητας δικτύου (αλλιώς δεν εξηγείται γιατί είναι πρώτη ανάμεσα στους εναλλακτικούς τη στιγμή που έχει εν γένει τις υψηλότερες χρεώσεις).

Άρα όσο και να ξενίζει σε εμάς (τους myphonίτες) το γεγονός αυτό, η διαφήμιση αποτελεί ένα από τα ισχυρά ατού μιας εταιρείας απέναντι στον μέσο πελάτη... Για την Τελλάς μιλώντας πάλι όμως, είναι καλό ότι δεν μένει μόνο στις διαφημίσεις αλλά παρέχει και αξιόπιστες υπηρεσίες έχοντας ήδη επενδύσει στην ανάπτυξη οπτικού δικτύου στην Ελλάδα αλλά και για σύνδεση με το εξωτερικό.

 

Επίσης, σχετικά με αυτό που αναφέρεις ότι δεν μπορούν για πολύ καιρό ακόμα οι εναλλακτικοί να παραμείνουν δεσμευμένοι από τον ΟΤΕ συμφωνώ και προσθέτω ότι κατά την ταπεινή μου άποψη ο ανταγωνισμός θα οδηγήσει αναπόφευκτα τις μεγάλες και σοβαρές εταιρείες του χώρου να προβούν σε σημαντικές επενδύσεις για την ανάπτυξη δικού τους δικτύου κορμού (backbone) όπως κάνουν ήδη και ίσως αργότερα (πολύ αργότερα όμως) να δούμε και δραστηριοποίησή τους και στο last mile. Δεν νομίζω όμως ότι η απευθείας παροχή τηλεφωνίας στο last-mile (με LMDS, μισθωμένα κτλ.) είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να κρίνουμε την πορεία της αγοράς καθώς γενικά σε παγκόσμιο επίπεδο δεν έχει παρατηρηθεί δραματική στροφή των εταιρειών προς αυτή την κατεύθυνση. Οι εταιρείες θα πρέπει πρώτα να αποκομίσουν τα μέγισα από τις επενδύσεις τους για την παροχή υπηρεσιών call-by-call πριν προχωρήσουν σε μαζική παροχή απευθείας πρόσβασης. Εώς ότου οι οικονομικοί γκουρού των εταιρειών κρίνουν ότι δεν συμφέρει μία τέτοια επένδυση για πρόσβαση οικιακών χρηστών, δυστυχώς η πλήρως αδεσμοποίητη από τον ΟΤΕ πρόσβαση θα περιορίζεται σε εταιρικούς πελάτες και σε μικρό μόνο κομμάτι των λιανικών καταναλωτών. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι αφενός στο εξωτερικό γενικά δεν έχουν παρατηρηθεί σημαντικές κινήσεις για πλήρη αποδέσμευση από το πρώην μονοπώλιο στο last-mile και αφετέρου ότι στην Ελλάδα οι εταιρείες που προτίθενται να κάνουν τέτοια βήματα είναι σχετικά μικρές (Vivodi, TPassport, Teledome κτλ.) ενώ οι μεγάλοι γνωρίζοντας ότι η δραστηριοποίηση στο last-mile περιέχει μεγάλο ρίσκο κρατούν στάση αναμονής αλλά αναπτύσουν όλο και περισσότερο το backbone τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rebel21 (10 Μάι. 2004 , 12:01)

 

Τα παρακάτω στοιχεία έχουν βασισθεί τόσο σε στοιχεία που έχουν δοθεί από ΟΤΕ όσο και σε κάποια στοιχεία της αγοράς και αφορούν το 4ο τρίμηνο του 2003. Τα στοιχεία αυτά αφορούν τηλεφωνικές κλήσεις πλην του Internet (free ή όχι) καθως και των κλήσεων 800/801/90 κτλ.

 

 

Και πού τα βρίσκεις αυτά;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (10 Μάι. 2004 , 19:58)

 

Και πού τα βρίσκεις αυτά;

 

http://www.ote.gr Στα στοιχεία που δίνει στους επενδυτές. Πάντως θέλει ψάξιμο και... γνωριμίες!!! ;)

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως...γιατί έχω την εντύπωση ότι εφόσον όλα αυτά τα στοιχεία τα δίνει ο ΟΤΕ, είναι πιθανό να μην είναι και εντελώς αληθινά? (Μιλάω κυρίως για το μερίδιο αγοράς του). Έχω ακούσει πολλά "μαγειρεμένα" στοιχεία από πολλές εταιρίες κατά καιρούς...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rebel21 (11 Μάι. 2004 , 14:15)

 

http://www.ote.gr Στα στοιχεία που δίνει στους επενδυτές. Πάντως θέλει ψάξιμο και... γνωριμίες!!! ;)

 

 

Μπορείς να βρεις στοιχεία για νεότερες περιόδους;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rebel21 (10 Μάι. 2004 , 12:01)

 

Τα παρακάτω στοιχεία έχουν βασισθεί τόσο σε στοιχεία που έχουν δοθεί από ΟΤΕ όσο και σε κάποια στοιχεία της αγοράς και αφορούν το 4ο τρίμηνο του 2003....

 

 

Φίλε rebel21 μήπως μπορείς να μάθεις και για τα 2 πρώτα τρίμηνα του 2004 για να δούμε πώς πάει η αγορά; :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω διότι ακόμη δεν έχουν επισημοποιηθεί. Μήπως θα έπρεπε να ζητάγαμε και από την ΕΕΤΤ να δημοσιοποιεί τέτοιες πληροφορίες;
Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΚΕΡΔΟΥΣ ΣΕ ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΤΑ ΑΤΙΚΑ. ΣΥΝΕΠΩΣ Η ΤΕΛΕΠΑΣΣΠΟΡΤ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΚΕΡΔΟΥΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΑΣΤΙΚΑ . ΓΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟΥ ΑΛΗΘΕΣ ΓΙΑ ΤΟ 2003 ΜΟΝΟ ΤΕΛΕΠΑΣΠΟΡΤ ΚΑΙ ΤΕΛΕΝΤΟΜ ΔΩΣΑΝ ΚΕΡΔΗ ΣΤΟΥΣ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥΣ. Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΙΚΩΝΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΤΟ 2005 ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΒΙΩΣΙΜΟΙ :)
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πώς γνωρίζετε αρκετά το θέμα αλλά εκείνο που θέλει ο πελάτης είναι πώς θ απληρώσει όσο το δυνατόν λιγότερα. Να πάς και να πείς τώρα σε έναν συνταξιούχο, ή σε κάποιον οικοδόμο (σ.σ. δέν έχω κάτι με αυτές τις ιδιότητες που ανέφερα), τι σημαίνει VoIP ή Router ή δεν ξέρω εγώ τι το μόνο που θα σε ρωτήσει είναι αν θές καμια πορτικαλάδα για να πιείς?

Το θέμα είναι τι θα γλιτώσει για να το φάει στο ουζερί ή σε κανα μεζεδοπωλείο.

Εγώ πάντος έχω Telepassport απλά γιατί δοκίμασα πολλές και Forthnet και Vivondi και Tellas αλλά πιό φτηνά μου έρχεται η Telepassport.

 

Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Από το weekly telecom newsletter:

Tellas και Lannet, πρώτες σε κίνηση

Την πρώτη θέση, μεταξύ των εναλλακτικών παρόχων, σε συνολική (εισερχόμενη και εξερχόμενη) τηλεπικοινωνιακή κίνηση διατήρησε και για τον Οκτώβριο η Tellas, συγκεντρώνοντας 271 εκατ. λεπτά. Ακολούθησε η Lannet, με 127 εκατ. λεπτά, ενώ τρίτη ήταν η Forthnet, με 116 εκατ. λεπτά. Την πρώτη εξάδα της συνολικής κίνησης συμπλήρωσαν η Telepassport, με 84 εκατ. λεπτά, η Teledome, με 75 εκατ. λεπτά, και η Cosmoline, με 46 εκατ. λεπτά.

Αυτό που βλέπουμε είναι ότι η Tellas έχει στρογγυλοκαθίσει στην κορυφή (και αν πιάσει αρκετούς πελάτες προεπιλογές με την προσφορά της θα εδραιωθεί ακόμα περισσότερο), η Lannet ξαναπέρασε την Forthnet (πιο πάνω βλέπουμε τη Forthnet δεύτερη), η Telepassport διατηρεί τις δυνάμεις της και λογικά μετά το λανσάρισμα της αστικής σε όλη σχεδόν την Ελλάδα θα ανέβει κι άλλο, ενώ η Teledome, η Vivodi και η Q υποχώρησαν προφανώς λόγω της κακής προώθησης. Μπράβο στην Cosmoline που ανέβηκε, λογικά θα ανέβει κι άλλο μιας και πλέον είναι η φθηνότερη για την πλειοψηφία των πελατών και έχει και καλή προώθηση από τον alpha.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη θέση, μεταξύ των εναλλακτικών παρόχων, σε συνολική (εισερχόμενη και εξερχόμενη)

 

Το εξερχομενη το καταλαβαινω, το εισερχομενη κινηση τι σημαινει? Αφου ολες οι εισερχομενες μεσω οτε γινονται, τις μετρανε στον εναλλακτικο ετσι κι αλλιως?

 

Η Τελλας ειδικα τωρα με τη προσφορα θα εδραιωθει στη 1η θεση για τα καλα. Προσωπικα με εκπλησει η Lannet θετικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg ( 8 Δεκ. 2004 , 01:53)

 

Το εξερχομενη το καταλαβαινω, το εισερχομενη κινηση τι σημαινει? Αφου ολες οι εισερχομενες μεσω οτε γινονται, τις μετρανε στον εναλλακτικο ετσι κι αλλιως?

 

 

Εισερχόμενη μετράει για όσους έχουν γραμμή από κάποια άλλη εταιρία. Προφανώς αυτή τη στιγμή το ποσοστό των εισερχόμενων είναι αμελητέο, αλλά θα αυξηθεί.

Μην ξεχνάμε ότι η εναλλακτική τηλεφωνία με 17xx είναι κάτι ουσιαστικά μεταβατικό από το κρατικό μοπώλιο στον πλήρη ανταγωνισμό και ότι στόχος είναι να φτάσουμε στο σημείο να μπορεί κάθε σπίτι να έχει γραμμή από περισσότερες από μια εταιρίες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...