Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

 

Επειδη εχω να ασχοληθω με το κινητο για αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα και δεν εχω ιδεα πως ειναι οι εξελιξεις, θα ηθελα να μου προτεινετε καποια ρομ, με εμφαση στην ταχυτητα και -βασικες- παραμετροποιησεις. Θελω να φλασαρω 1 φορα και μετα να μην το ξανακανω, οποτε θα ηθελα να ειναι και οσο το δυνατον σταθεροτερη. Επειδη δεν εχω τον χρονο να ψαχνω στο xda, οποιαδηποτε συμβουλη απο τους χρηστες θα ηταν πολυτιμη. Διαβασα για slimcat στις προηγουμενες σελιδες. Υπαρχει κατι καλυτερο απο αυτη?

 

ps χρησιμοποιουσα θυμαμαι του rascarlo 4.1.2 και το κινητο πετουσε. Υπαρχει ακομα αυτη η ρομ?

Προσωπικά θα φλασαριζα η slimkat (την τελευταία stable 7) η την LiquidSmooth. Και οι δύο ειναι 4.4.4 κιτκατ και τουλαχιστον η liquidsmooth που εχω εδω και 2 εβδομάδες περίπου (για τον δικο μου τροπο χρήσης) είναι πολυ σταθερή χωρις reboot και κολλήματα κσι αρκετά γρήγορη και αρκετες παραμετροποιησεις. Το ιδιο και η slimkat (η τελευταία που ειχα ηταν η stable 5 που ηταν 4.4.2 κιτκατ) σταθερη και αυτη χωρις reboot και τετοια ΑΛΛΑ πιστευω (και ας με διορθώσει κάποιος) εχει λιγότερα καλούδια σπο την liquidsmooth. Τελος πιστεύω θα χρειαστείς και κερνελ. Ο καλύτερος (για μενα πάντα) ειναι ο Dirty V ΑΛΛΑ εγω εχω μια ποιο παλιά του εκδοση (απο 3 / 5) και το τηλεφωνακι μου πετάει. Εχει βγαλει αρκετές αναβαθμίσεις απο τοτε αλλα οσες και αν δοκιμασα με τα ίδια settings και τον ιδιο τρόπο χρήσης το τηλέφωνο ειχε διαφορετική συμπεριφορά. Ελπιζω να σε βοήθησα κάπως. Η απόφαση δικη σου.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Χτες καθως κοιτουσα το nexus ειδα διαθεσιμη αναβαθμιση(SlimRom). Του ειχα ηδη φορεσει την 4,4,2 SlimKat και το recovery της TWRP 2.7.1.

 

Ευκολο μου φαανηκε την πρωτη φορα που το εκανα δεν παει στα κοματια λεω ας δοκιμασω να βαλω την καινουργια. Του κανω Format και wipe μεσω του recovery και απο χτες στης 6 το απογευμα δεν μπορω να κανω κανενα Pc να δει την συσκευη για να στειλω καινουρια custom Rom. Αλαξαμε με ενα γνωστο μου το recovery σε παλαιοτερες εκδοσεις αλλα τιποτε παντα δεν κανει mount usbcard.

 

Συγνωμη για την περιγραφη δεν ειμαι και ο πλεον ειδικος αλλα εχω απελπιστει. Να αρχισω να κοιτω για αλλη συσκευη???

 

 

Υ.Γ Μεσα στο FastBoot menu μου λεει οτι η συσκευη δεν ειναι rooted

Link to comment
Share on other sites

Χτες καθως κοιτουσα το nexus ειδα διαθεσιμη αναβαθμιση(SlimRom). Του ειχα ηδη φορεσει την 4,4,2 SlimKat και το recovery της TWRP 2.7.1.

 

Ευκολο μου φαανηκε την πρωτη φορα που το εκανα δεν παει στα κοματια λεω ας δοκιμασω να βαλω την καινουργια. Του κανω Format και wipe μεσω του recovery και απο χτες στης 6 το απογευμα δεν μπορω να κανω κανενα Pc να δει την συσκευη για να στειλω καινουρια custom Rom. Αλαξαμε με ενα γνωστο μου το recovery σε παλαιοτερες εκδοσεις αλλα τιποτε παντα δεν κανει mount usbcard.

 

Συγνωμη για την περιγραφη δεν ειμαι και ο πλεον ειδικος αλλα εχω απελπιστει. Να αρχισω να κοιτω για αλλη συσκευη???

 

 

Υ.Γ Μεσα στο FastBoot menu μου λεει οτι η συσκευη δεν ειναι rooted

Πρώτα απ όλα έχεις τσεκαρισμένο το USB debugging? Δεύτερον (δεν είμαι 100% σίγουρος) αλλά νομιζω οτι στην slimrom πρεπει να πας developers option καπου εχει μια επιλογη σχετικα με root και στεκαρεις apps and ADB. Ελπιζω να σε βοηθησα και να λυθεί το πρόβλημα. Επίσης κατεβασε απο το play store την εφαρμογη root checker για να δεις σν είσαι ροοτ η οχι.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

To nexus δεν εχει ποια λειτουργικο για να μπω μεσα μονο μεσα σε Βοοtloader και recovery menu μπαινει

 

Από recovery το βλέπει στο τερματικό; Αν ναι πάτα Install zip from sideload και έχοντας τη ρομ στον φάκελο που βλέπει το adb δίνεις την εντολή adb sideload το_ζιπ_της_ρομ.zip και θα στην περάσει. Φρόντισε να έχεις τελευταία έκδοση recovery της αρεσκείας σου.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μονο με sideload μπορεσα και εκανα δουλεια και με εντολη μονο. Με κανενα αλλο τροπο δεν το καταφερα.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα φλασαριζα η slimkat (την τελευταία stable 7) η την LiquidSmooth. Και οι δύο ειναι 4.4.4 κιτκατ και τουλαχιστον η liquidsmooth που εχω εδω και 2 εβδομάδες περίπου (για τον δικο μου τροπο χρήσης) είναι πολυ σταθερή χωρις reboot και κολλήματα κσι αρκετά γρήγορη και αρκετες παραμετροποιησεις. Το ιδιο και η slimkat (η τελευταία που ειχα ηταν η stable 5 που ηταν 4.4.2 κιτκατ) σταθερη και αυτη χωρις reboot και τετοια ΑΛΛΑ πιστευω (και ας με διορθώσει κάποιος) εχει λιγότερα καλούδια σπο την liquidsmooth. Τελος πιστεύω θα χρειαστείς και κερνελ. Ο καλύτερος (για μενα πάντα) ειναι ο Dirty V ΑΛΛΑ εγω εχω μια ποιο παλιά του εκδοση (απο 3 / 5) και το τηλεφωνακι μου πετάει. Εχει βγαλει αρκετές αναβαθμίσεις απο τοτε αλλα οσες και αν δοκιμασα με τα ίδια settings και τον ιδιο τρόπο χρήσης το τηλέφωνο ειχε διαφορετική συμπεριφορά. Ελπιζω να σε βοήθησα κάπως. Η απόφαση δικη σου.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

 

Μια ακομα ερωτηση, αυτες οι ρομ με τον μαμισιο τους κερνελ, εχουν την δυνατοτητα να αλλαξεις το χρωματισμο της οθονης για να διωξεις την κιτρινιλα? αν ναι, δεν με καιει τοσο να αλλαξω κερνελ.

 

Επισης ο franco συνεχιζει να αναβαθμιζει τον κερνελ για αυτο το τηλεφωνο? Αν ναι, πως είναι σαν kernel? υποστηριζει και 4.4.4 ή μεχρι 4.3?

 

Τέλος, μπορει κάποιος να ποστάρει το λινκ για το τουλκιτ για bootloader unlock, flashing custom recovery και root? εαν χρησιμοποιειται ακομα....

Link to comment
Share on other sites

Θα κατεβασεις απο το play store την εφαρμογή Trickster Mod. Μεσα απο αυτη την εφαρμογη μπορεις να αλλάξεις τον χρωματισμό. Νομιζω ότι ο franko συνεχίζει να αναβαθμίζει τον κερνελ για το νεξους ακόμη και τωρα στην 4.4.4. Μια φορα παλιοτερα τον ειχα δοκιμάσει αλλα δεν μου έκανε και τον άλλαξα. Πολλοί βέβαια τον λατρεύουν σαν κερνελ.

Εγω χρησιμοποιώ το toolkit του wugfresh ο οποίος οτι καινούργιο σε recovery η αναβάθμιση ρουτ η αναβάθμιση λογισμικού αυτος αναβαθμίζει και το τοολκιτ. Εγω ειμαι απόλυτα ικανοποιημενος. Οριστε και το λινκ απο τους xda όπου μπορεις να το κατεβάσεις

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-nexus/development/toolkit-wugs-nexus-root-toolkit-v1-8-3-t2208863

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , αποφάσισα να περάσω την c.m 11 nightly στο nexus μου , αλλά δεν ξέρω από που να κατεβάσω τα αντίστοιχα GApps ... Φυσικα θα ακολουθήσω τον οδηγώ w**.myphone.gr/forum/showthread.php?t=381883

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , αποφάσισα να περάσω την c.m 11 nightly στο nexus μου , αλλά δεν ξέρω από που να κατεβάσω τα αντίστοιχα GApps ... Φυσικα θα ακολουθήσω τον οδηγώ w**.myphone.gr/forum/showthread.php?t=381883

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη ...

Φλασαρε ξανά τα gapps απο εδώ μαζί με την Ρομ και θα είσαι οκ.

 

http:// http://wiki.cyanogenmod.org/w/Google_Apps

Link to comment
Share on other sites

Τπτ φιλε μου.καλη αρχή.

 

Έχει βάλει κανεις art runtime?

Έχει κανεις κάποιο θέμα;

Είδε κανεις καμια βελτίωση;

Link to comment
Share on other sites

Ενώ τρέχω το NEXUS TOOL KIT και σύμφωνα με τον οδηγώ μου βγάζει τα πρώτα βήματα , στο backup που επιχειρώ καθώς και στο unlock μου βγάζει το εξής μνμ : ADB device was not found. in order for this to work κλπ ... Τι να κάνω ? το εντοπισμός σφαλμάτων usb το έχω τσεκαρισμένο , τους drivers το ίδιο ... τι λάθος κάνω ? :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Ενώ τρέχω το NEXUS TOOL KIT και σύμφωνα με τον οδηγώ μου βγάζει τα πρώτα βήματα , στο backup που επιχειρώ καθώς και στο unlock μου βγάζει το εξής μνμ : ADB device was not found. in order for this to work κλπ ... Τι να κάνω ? το εντοπισμός σφαλμάτων usb το έχω τσεκαρισμένο , τους drivers το ίδιο ... τι λάθος κάνω ? :wacko:

Μπες χειροκίνητα στο custom recovery και μετα τρέξε το backup απο το nexus toolkit

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την cm 11 και δεν μου βλέπει το bluetooth το οποίο είναι μάρκα plantronics marque 2 . Μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση ... Και αν δεν γίνεται πως μπορώ να γυρίσω σε custom 4.3 που είχε στην αρχή ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :(

Link to comment
Share on other sites

Εκείνη η στιγμη που ψάχνει το Bluetooth, με κάποια αλλη συσκευή την βρίσκεις; εχεις κανει search?δε σου βγάζει καθόλου την συσκευή; ή στο pair εχεις πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Προσεξα σήμερα κάτι και η αλήθεια είναι οτι ανησυχησα.

Πόση μνήμη ram έχει το gnex μας;

Στα διάφορα specs που κοιταξα,μεταξύ και του gsmarena, έχουμε 1gb.

Αν είναι αυτό αλήθεια,τοτε γιατί εμένα μου βγάζει 693mb?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Προσεξα σήμερα κάτι και η αλήθεια είναι οτι ανησυχησα.

Πόση μνήμη ram έχει το gnex μας;

Στα διάφορα specs που κοιταξα,μεταξύ και του gsmarena, έχουμε 1gb.

Αν είναι αυτό αλήθεια,τοτε γιατί εμένα μου βγάζει 693mb?

 

Γιατί τόση είναι η ελεύθερη RAM.

Υπάρχουν kernel που μπορούν να αυξήσουν τη διαθέσιμη RAM, περιορίζοντας τη RAM που δεσμεύει το λειτουργικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετα απο πααρα πολυ καιρο χωρις φλασαρισματα λεω να περασω απο 4.3 σε kitkat... Εχετε να μου προτεινετε καποια σταθερη δοκιμασμενη ρομ μιας και ειμαι εκτος για αρκετο καιρο? Ποιον κερνελ να βαλω; Η διαδικασια ειναι η κλασσικη full wipe και φλασαρισμα της ρομ η χρειαζεται και κατι επιπλεον?
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πααρα πολυ καιρο χωρις φλασαρισματα λεω να περασω απο 4.3 σε kitkat... Εχετε να μου προτεινετε καποια σταθερη δοκιμασμενη ρομ μιας και ειμαι εκτος για αρκετο καιρο? Ποιον κερνελ να βαλω; Η διαδικασια ειναι η κλασσικη full wipe και φλασαρισμα της ρομ η χρειαζεται και κατι επιπλεον?

 

Όσες kit kat δοκίμασα ήταν χαλί σε σχέση με stock based 4.3, συνεπώς επέστρεψα στη cataclysm με την οποία το κινητό πετάει (και καπάκια το πούλησα)

 

Δεν είναι για kk το gnex, το lag που θα φας θα είναι απίστευτα εκνευριστικό

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Όσες kit kat δοκίμασα ήταν χαλί σε σχέση με stock based 4.3, συνεπώς επέστρεψα στη cataclysm με την οποία το κινητό πετάει (και καπάκια το πούλησα)

 

Δεν είναι για kk το gnex, το lag που θα φας θα είναι απίστευτα εκνευριστικό

 

Χρησιμοποιώ τη Slimkat stable 5 και το lag δεν είναι τόσο έντονο σε σχέση με stock 4.3. Επιπλέον η 4.4 έκδοση του Android διαχειρίζεται καλύτερα τη RAM.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τη Slimkat stable 5 και το lag δεν είναι τόσο έντονο σε σχέση με stock 4.3. Επιπλέον η 4.4 έκδοση του Android διαχειρίζεται καλύτερα τη RAM.

 

Εμένα μου φαινόταν ότι το κινητό σερνόταν, μάλιστα είχα πάει και με μια τέτοια (slimkat) διακοπές τη πρώτη βδομάδα της άδειας μου και με είχε πιάσει απόγνωση από το πόσο δύσχρηστο είχε γίνει.

Μόλις γύρισα Αθήνα το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να περάσω τη παλιά (δεν είχα κρατήσει κι εγώ backup ο βλάκας)

 

Δεν πάνε όπως πήγαινε η 4.3 ο,τι και να λέμε

 

Το να έχεις kit kat για να λες ότι έχεις kitkat και να χάνεις τη φοβερή για το hw του ομαλότητα που είχε μέχρι και τη jb το κινητό εγώ προσωπικά το βρήκα ανούσιο. Καλύτερα να δουλεύει με τις rom που πραγματικά τρέχουν σωστά και τις επόμενες εκδόσεις ας τις δείτε σε άλλες συσκευές μελλοντικά.

 

Είχα συσκευές που με custom rom πήγαν ανεπίσημα σε επόμενες εκδόσεις και πραγματικά αυτές οι custom βελτίωσαν φοβερά τις συσκευές, αλλά το gnex σίγουρα δεν είναι μια από αυτές.

Με τις custom 4.3 έπιασε ταβάνι και δεν είναι τυχαίο ότι κάποιοι όπως οι cataclysm και purity σταμάτησαν εκεί την υποστήριξή τους. Purity ακολουθώ αυτή τη στιγμή στο n7 μου που πάει φοβερά αν και ξέρω ότι όταν θα σταματήσει η Google να το υποστηρίζει θα το σταματήσουν και αυτοί και θα σταματήσω κι εγώ, δε θα έχει νόημα να περάσω τελείως ασταθείς και γεμάτες lag εκδόσεις

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικά τα σχόλια το κινητό με CM11 που έχω εγώ δεν έχει κανένα πρόβλημα και σίγουρα δεν είναι τελείως ασταθές και γεμάτο lag...

 

Το GalaxyNexus λειτουργεί μια χαρά με Android 4.4 όποιος ενδιαφέρεται ας δοκιμάσει, CM11 και GApps

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαινόταν ότι το κινητό σερνόταν, μάλιστα είχα πάει και με μια τέτοια (slimkat) διακοπές τη πρώτη βδομάδα της άδειας μου και με είχε πιάσει απόγνωση από το πόσο δύσχρηστο είχε γίνει.

Μόλις γύρισα Αθήνα το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να περάσω τη παλιά (δεν είχα κρατήσει κι εγώ backup ο βλάκας)

 

Δεν πάνε όπως πήγαινε η 4.3 ο,τι και να λέμε

 

Το να έχεις kit kat για να λες ότι έχεις kitkat και να χάνεις τη φοβερή για το hw του ομαλότητα που είχε μέχρι και τη jb το κινητό εγώ προσωπικά το βρήκα ανούσιο. Καλύτερα να δουλεύει με τις rom που πραγματικά τρέχουν σωστά και τις επόμενες εκδόσεις ας τις δείτε σε άλλες συσκευές μελλοντικά.

 

Είχα συσκευές που με custom rom πήγαν ανεπίσημα σε επόμενες εκδόσεις και πραγματικά αυτές οι custom βελτίωσαν φοβερά τις συσκευές, αλλά το gnex σίγουρα δεν είναι μια από αυτές.

Με τις custom 4.3 έπιασε ταβάνι και δεν είναι τυχαίο ότι κάποιοι όπως οι cataclysm και purity σταμάτησαν εκεί την υποστήριξή τους. Purity ακολουθώ αυτή τη στιγμή στο n7 μου που πάει φοβερά αν και ξέρω ότι όταν θα σταματήσει η Google να το υποστηρίζει θα το σταματήσουν και αυτοί και θα σταματήσω κι εγώ, δε θα έχει νόημα να περάσω τελείως ασταθείς και γεμάτες lag εκδόσεις

 

Για να εγκαταστήσεις KitKat πρέπει να κάνεις όλα τα "wipes" και να μην επαναφέρεις τις εφαρμογές με το Titanium Backup.

Λυπάμαι που δεν "έκατσε" καλά το Android 4.4 στο δικό σου GNex, αλλά στο δικό μου όλα λειτουργούν μια χαρά και η εμπειρία χρήσης είναι λίγο καλύτερη συγκριτικά με stock 4.3.

Edited by Dimitris_05
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...