Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υ.Γ. Μετά από δεκάδες δοκιμές ρομ και κερνελ μακράν ο καλύτερος συνδυασμός ρομ και κερνελ είναι η SlimKat με τον Dirty V 2/27 και τις ρυθμίσεις που επισυνάπτω παρακάτω μέσω του trickster Mod...

 

[ATTACH]42219[/ATTACH][ATTACH]42220[/ATTACH][ATTACH]42221[/ATTACH][ATTACH]42222[/ATTACH][ATTACH]42223[/ATTACH]

 

Όπου και MPU voltage θα το πάτε στο -50...

 

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ ΜΕ -50 ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟΤΕ ΠΑΤΗΣΤΕ ΞΑΝΑ MPU Voltages ΚΑΙ ΒΑΛΤΕ +25.

 

Γενικότερα έχει απίστευτη βελτίωση στις επιδόσεις (Antutu 13000+) αλλά και πάρα πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας αφού βγάζω 3 ώρες οθόνη ανοιχτή με wifi, data, gps, sync κάθε 15' και περίπου 20 ώρες stand by...

 

Υ.Γ.2. Sorry για το διπλό ποστ αλλά δεν μπορούσα μέσω του Tapatalk να βάλω τις εικόνες στο ίδιο ποστ...

Edited by djtutis
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω 2 Πονεμένες παλιές ερωτήσεις. Η μια ειναι, μπαταρία official 2000mah στο ελλαδισταν υπάρχει; αν ναι, τι τιμή.μονο eBay βρήκα ενα 20ευρω.

 

Η αλλη είναι τι ανταπτορα χρειαζεται για ethernet . δοκιμασα ενα κινεζικό στην slimkat, δεν έγινε κάτι. Ακόμα ισχυει οτι χρειάζεται ανταπτορας της apple, του Mac book air?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω 2 Πονεμένες παλιές ερωτήσεις. Η μια ειναι, μπαταρία official 2000mah στο ελλαδισταν υπάρχει; αν ναι, τι τιμή.μονο eBay βρήκα ενα 20ευρω.

 

Η αλλη είναι τι ανταπτορα χρειαζεται για ethernet . δοκιμασα ενα κινεζικό στην slimkat, δεν έγινε κάτι. Ακόμα ισχυει οτι χρειάζεται ανταπτορας της apple, του Mac book air?

 

Στην Ελλάδα αποκλείεται να βρεις την μπαταρία την γνήσια την 2000mAh... Για την 2η ερώτηση σου θα σε γελάσω γιατί δεν έτυχε να το δοκιμάσω... Αν κρίνω πάντως από τα nexus 7 αλλά και nexus 5 λογικά θα δουλεύει με ένα απλό usb otg to ethernet adaptor...

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα αποκλείεται να βρεις την μπαταρία την γνήσια την 2000mAh... Για την 2η ερώτηση σου θα σε γελάσω γιατί δεν έτυχε να το δοκιμάσω... Αν κρίνω πάντως από τα nexus 7 αλλά και nexus 5 λογικά θα δουλεύει με ένα απλό usb otg to ethernet adaptor...

 

Οποτε πάμε eBay μερια για το πρωτο.

Για το δεύτερο παρότι έχω OTG καλώδιο και ενα ανταπτορακι, δεν επαιξε δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Μετά από δεκάδες δοκιμές ρομ και κερνελ μακράν ο καλύτερος συνδυασμός ρομ και κερνελ είναι η SlimKat με τον Dirty V 2/27 και τις ρυθμίσεις που επισυνάπτω παρακάτω μέσω του trickster Mod...

 

[ATTACH]42219[/ATTACH][ATTACH]42220[/ATTACH][ATTACH]42221[/ATTACH][ATTACH]42222[/ATTACH][ATTACH]42223[/ATTACH]

 

Όπου και MPU voltage θα το πάτε στο -50...

 

Γενικότερα έχει απίστευτη βελτίωση στις επιδόσεις (Antutu 13000+) αλλά και πάρα πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας αφού βγάζω 3 ώρες οθόνη ανοιχτή με wifi, data, gps, sync κάθε 15' και περίπου 20 ώρες stand by...

 

Υ.Γ.2. Sorry για το διπλό ποστ αλλά δεν μπορούσα μέσω του Tapatalk να βάλω τις εικόνες στο ίδιο ποστ...

 

Ποια gapps?

Link to comment
Share on other sites

Ποια slim εχεις βαλει? Την stable η την τελευταία weekly?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξες τις εντάσεις στις ειδοποιήσεις;

 

Είχες δίκαιο. Με το φλασαρισμα του νέου κερνελ είχαν αλλάξει οι ρυθμίσεις. :S

 

Και μια άλλη ερώτηση τώρα. Με SlimKat και kernel Dirty V super ram 27/2 και gapps της SlimKat, σας κρασάρει κι εσάς συχνά η κάμερα?

Link to comment
Share on other sites

Είχες δίκαιο. Με το φλασαρισμα του νέου κερνελ είχαν αλλάξει οι ρυθμίσεις. :S

 

Και μια άλλη ερώτηση τώρα. Με SlimKat και kernel Dirty V super ram 27/2 και gapps της SlimKat, σας κρασάρει κι εσάς συχνά η κάμερα?

 

Σπάνια και αφού εχω τελειώσει όποια λήψη εκανα φωτο ή βίντεο. 2 φορες απο τοτε που την έβαλα την ρομ

Link to comment
Share on other sites

Είχες δίκαιο. Με το φλασαρισμα του νέου κερνελ είχαν αλλάξει οι ρυθμίσεις. :S

 

Και μια άλλη ερώτηση τώρα. Με SlimKat και kernel Dirty V super ram 27/2 και gapps της SlimKat, σας κρασάρει κι εσάς συχνά η κάμερα?

 

 

 

 

 

 

 

Σπάνια και αφού εχω τελειώσει όποια λήψη εκανα φωτο ή βίντεο. 2 φορες απο τοτε που την έβαλα την ρομ

 

Δοκιμάστε να κάνετε εκκαθαριση δεδομένων στην κάμερα... Δεν νομίζω να έχετε ξανά πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να κάνετε εκκαθαριση δεδομένων στην κάμερα... Δεν νομίζω να έχετε ξανά πρόβλημα...

 

Μπααα... και που έκανα εκκαθάριση τα ίδια...

Μετά από κάθε κράσάρισμα εν τω μεταξύ βγάζει μήνυμα όποτε ανοίγω την κάμερα "Camera error. Can't connect to the camera." που φτιάχνει μόνο με επανεκκίνηση του κινητού. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Τότε κάτι γίνεται με τον kernel... Τον sr δεν χρησιμοποιείς; αν ναι, βάλε τον απλό... Με τον sr μερικές φορές έχω τέτοια προβλήματα...
Link to comment
Share on other sites

Μπααα... και που έκανα εκκαθάριση τα ίδια...

Μετά από κάθε κράσάρισμα εν τω μεταξύ βγάζει μήνυμα όποτε ανοίγω την κάμερα "Camera error. Can't connect to the camera." που φτιάχνει μόνο με επανεκκίνηση του κινητού. :cry:

 

Δε φταιει ο kernel. Το εχω παθει κ εγω με τον mpokang_v12 (+Slimkat + photosphere). Ακριβως το ιδιο φαινομενο. Στρωνει μονο με 1 reboot.

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Τότε είναι που μου επιβεβαιώνεις ότι είναι ο κέρνελ... Οι κερνελ που βασίζονται στο SuperRam στην πραγματικότητα αφαιρούν την δυνατότητα εγγραφής στα 1080 και μετά πρέπει να παίζουν με ένα αρχείο που λέγεται media_profiles.xml όπου θα πρέπει να αφαιρέσεις το τμήμα που αναφέρεται για την εγγραφή στα 1080. Σε μερικές εκδόσεις kernel που έχουν SR οι developers ξέχασαν να διαμορφώσουν (ή δεν το έκαναν σωστά) το αρχείο media_profiles.xml με αποτέλεσμα να σου βγάζει τα force closes μερικές φορές. Γενικότερα πάντως, ο Dirty V μπορεί να μην έχει τόση πολλή διαθέσιμη μνήμη αλλά έχει απίστευτη διαχείρηση με αποτέλεσμα ποτέ να μην έχω πέσει κάτω από τα 180MB με 10 περίπου εφαρμογές ανοιχτές 24 ώρες το 24ωρο (Viber, Whatsapp, Hangouts, Skype, Plume, Atrium, K9 κάθε 15' sync, Tapatalk)...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πέρασα τον Dirty V τον απλό ενώ πριν είχα τον SuperRam και μέχρι στιγμής όλα καλά. Δεν το έχει ξαναπαρουσιάσει.

Δεν ξέρω αν έφταιγε ο ίδιος ο kernel ή κάτι δεν είχα κάνει εγώ καλά κατά το φλασάρισμα.

Πάντως μ'άρεσε η πολύ ελεύθερη μνήμη γιατί έτσι κι αλλιώς δεν χρησιμοποιώ ποτέ την εγγραφή βίντεο. Ελπίζω να το φτιάξουν σε επόμενες εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

εξηγεις λιγο αυτη την ρυθμιση?

 

Βρίσκεται στο specific και αν πατήσεις στα μπλέ βελάκια με το -/+ όπου αριστερά γράφει MPU Voltages θα βάλεις -50.

Στην πραγματικότητα κατεβάζει σε όλες τις πιθανές συχνότητες την τάση κατα 50mV με αποτέλεσμα να έχεις εξοικονόμηση ενέργειας αλλά και να μην ζεσταίνεται τόσο πολύ το τηλέφωνο.

 

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ ΜΕ -50 ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟΤΕ ΠΑΤΗΣΤΕ ΞΑΝΑ MPU Voltages ΚΑΙ ΒΑΛΤΕ +25.

Link to comment
Share on other sites

οκ... thanx!!!

 

αλλα δεν ειπατε οτι η Slimkat ειναι για χρηστες μεχρι 40 χρονων...

 

εμεις δηλαδη που τα ξεπερασαμε και εχουμε πρεσβυωπια, μας βγηκαν τα ματια...

 

ρυθμιζεται καπως η αναλυση?

 

 

 

 

edit:

 

απο trim Σε Art, χρειαζεται να κανω κατι?

 

πως αλλαζουμε την ενδειξη απο Fahrenheit σε Κελσιου στην lock screen?

Edited by mobster21
edit
Link to comment
Share on other sites

οκ... thanx!!!

 

αλλα δεν ειπατε οτι η Slimkat ειναι για χρηστες μεχρι 40 χρονων...

 

εμεις δηλαδη που τα ξεπερασαμε και εχουμε πρεσβυωπια, μας βγηκαν τα ματια...

 

ρυθμιζεται καπως η αναλυση?

 

 

 

 

edit:

 

απο trim Σε Art, χρειαζεται να κανω κατι?

 

πως αλλαζουμε την ενδειξη απο Fahrenheit σε Κελσιου στην lock screen?

 

Η slim έρχεται με 245 dpi που πραγματικά αν και προσωπικά μου φαίνεται πολυ ωραίο σε κάποιες περιπτώσεις με δυσκολεύει στην ανάγνωση. Κατέβασε απο το μάρκετ το Texdroider_dpi (θελει ροοτ) και άλλαξε το dpi σε κατι ποιο μεγαλο απο το 245.Εγω το εχω στο 265 και είμαι πολυ ευχαριστημενος. Δοκίμασε αν θελεις και το 280.

Οταν λες trim Φαντάζομαι ότι εννοείς dalvik

Απο dalvik λοιπόν σε art θα πας Επιλογές για Προγραμματιστες/ Εχει επιλογη (δεν ξερω στα ελληνικά πως ειναι) Select runtime

Επιλέγεις art το τηλέφωνο κάνει reboot (το boot μπορεί να αργήσει ανάλογα με το ποσες εφαρμογές εχεις) και αυτό ηταν.

Τέλος οταν είσαι στην lockscreen θα πατήσεις το γρανάζι δίπλα στο ρολοι. Απο εκει θα σε βγαλει στο μενου του Dashclock με όλες τις επεκτάσεις που εχεις. Θα πας στη επέκταση του καιρού πατώντας τις 3 τελείες πανω δεξιά και απο εκει θα αλλάξεις σε Κελσιου.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

πως αλλαζουμε την ενδειξη απο Fahrenheit σε Κελσιου στην lock screen (SlimKat)?

 

Βλεποντας το lock screen με το λουκετο, κανεις swipe προσ τα κατω, τοτε θα φανει η ωρα κ διπλα της 1 γραναζακι. Πατας το γραναζακι κ μπαινεις στις ρυθμισεις του dashcLock lockscreen. Εκει αλλαζεις οτι θες.

 

K υπαρχει κ 2ος τροπος. Μετα τη λιστα με τα εγκατεστημενα apps, λογικα πρεπει να φαινονται τα εγκατεστημενα widgets. Στη λιστα με τα widgets, υπαρχει κ το 'Dashclock settings" , συρε το σε μια οθονη (desktop). Mετα, ανοιγοντας το απο το εικονιδιο, θα ανοιξεις τα settings

Edited by gtsip
LG G6
Link to comment
Share on other sites

Παίδες δοκίμαστε τον σημερινό Dirty V ο οποίος είναι το ίδιο και ίσως καλύτερος από τον 2/28 και σε benchmarks αποδίδει το ίδιο καλά με τις ρυθμίσεις που είχα ανεβάσει πριν μερικές μέρες...
Link to comment
Share on other sites

Προλαβες να ελεγξεις μπαταρία; απο επιδοσεις σε καθημερινή χρηση βγαίνει πλεον μια η αλλη εκτός αν benchmarkαρεις κάθε φορά προσμένοντας με διάφορες ρυθμίσεις να ανεβασεις βαθμολογία.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...