Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εχει κανεις αποψη για μια λιγο καλυτερη μπαταρια απο αυτη που εχει το κινητο; Με την προυποθεση να υπαρχει και NFC.

Σκεφτομαι για αυτην εδω.

Αν την εχει κανεις ας μου πει παρακαλω αν ειδε διαφορα!

 

Παίδες και εγώ ψάχνω για μια καλύτερη μπαταρία αφού λέω να κρατήσω ακόμα 1 χρόνο το τηλέφωνο αφού πλέον δεν το έχω ξαναδεί τόσο γρήγορο ώστε να κοιτάζει στα μάτια το s3...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το κρατήσω ακόμα παραπανω. Σε σύγκριση με ενα s3 που έπεσε στα χέρια μου, το gnx πηγαινει σφαιρα
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα η cpu να μη πεφτει ποτε κατω απο τα 384. Αρα θεσε min = 384. Δεν υπαρχει καμμια διαφορα στην καταναλωση κ θα λυσεις το προβλημα σου οριστικα.

 

Τελικά τα γύρισα όλα τα Min σε 384MHz αλλά και πάλι συμβαίνει να μην ανοίγει η οθόνη αμέσως στις κλήσεις. Σε μικρότερο βαθμό βέβαια.Παρατήρησα ότι συμβαίνει ακόμα και όταν έχω ανοιχτή την οθόνη. Δεν βγάζει αμέσως το ποιος με καλεί για να απαντήσω. Πρέπει να περιμένω να χτυπήσει μερικές φορές. Λύνεται κάπως αυτό ή σημαίνει ότι το έχω παραφορτώσει και δεν υπάρχει σωτηρία? :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα γύρισα όλα τα Min σε 384MHz αλλά και πάλι συμβαίνει να μην ανοίγει η οθόνη αμέσως στις κλήσεις. Σε μικρότερο βαθμό βέβαια.Παρατήρησα ότι συμβαίνει ακόμα και όταν έχω ανοιχτή την οθόνη. Δεν βγάζει αμέσως το ποιος με καλεί για να απαντήσω. Πρέπει να περιμένω να χτυπήσει μερικές φορές. Λύνεται κάπως αυτό ή σημαίνει ότι το έχω παραφορτώσει και δεν υπάρχει σωτηρία? :p

 

Πλέον με τις καινούργιες ROM το έχουν φτιάξει... Εγώ εδώ και 2 ημέρες το έχω συνέχεια το min στα 180 mhz και δεν έχω την παραμικρή υποψία για lag σε κλήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορησε σε RC1 version η νεα SlimKat 4.4.2

Την εχει βαλει κανεις? Ποια features εχουν βαλει? κ ποια οχι?

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Πλέον με τις καινούργιες ROM το έχουν φτιάξει... Εγώ εδώ και 2 ημέρες το έχω συνέχεια το min στα 180 mhz και δεν έχω την παραμικρή υποψία για lag σε κλήσεις...

 

Ποιες καινούριες είναι αυτές? Εγώ χρησιμοποιώ την unofficial cyanogen και έχει καιρό να βγάλει νέα έκδοση. Επίσης χρησιμοποιώ mpokang kernel.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες καινούριες είναι αυτές? Εγώ χρησιμοποιώ την unofficial cyanogen και έχει καιρό να βγάλει νέα έκδοση. Επίσης χρησιμοποιώ mpokang kernel.

 

Λοιπόν προτείνω ανεπιφύλακτα τον συνδυασμό CM Remix 2.5 (άπειρο customization βασισμένη στην τελευταία cm11 nightly) σε συνδυασμό με τον Dirty V4 kernel...

[ATTACH]40723[/ATTACH]

 

Η ελεύθερη μνήμη που βλέπετε είναι με ανοικτές στο παρασκήνιο τα viber, hangouts, whatsapp, BBM και K9...

 

[ATTACH]40724[/ATTACH]

 

[ATTACH]40725[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν προτείνω ανεπιφύλακτα τον συνδυασμό CM Remix 2.5 (άπειρο customization βασισμένη στην τελευταία cm11 nightly) σε συνδυασμό με τον Dirty V4 kernel...

 

 

Η ελεύθερη μνήμη που βλέπετε είναι με ανοικτές στο παρασκήνιο τα viber, hangouts, whatsapp, BBM και K9...

 

 

Αυτη ειναι η omni metal ? Ποια rom ειναι ακριβως ;

Εγω εβαλα την AOKP 4.4 , ειναι γρηγορη, χωρις προβληματα, αλλα της λειπουν πολλα καλουδια σε σχεση με τις Slimroms. Δε θα την κρατησω για πολυ. Τι προτεινετε σε kitkat ?

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η ROM... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2593386

 

Και χωρίς να βάλεις άλλο kernel είναι απίστευτα γρήγορη... Πόσο μάλλον αν βάλεις τον Dirty V5... Η καινούργια omnimetal είναι πολύ γρήγορη και βασίζεται στην omnirom και τον kernel Dirty V αλλά δεν έχει αρκετή παραμετροποίηση όπως η CM Remix...

Link to comment
Share on other sites

H Paranoid Android KitKat beta 4, ειναι γρηγορη κ ασφαλη για καθημερινη χρηση, αλλα τελειως AOSP. Δεν περιεχει κανενα feature της παλιας ΡΑ (εκτος απο τα διπλά toggle buttons). Βεβαια, ειναι ακομα σε εμβρυακό σταδιο κ αναμενονται να μπουν στην συνεχεια.
LG G6
Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα: οποια 4.4.* rom και να χρησιμοποιησω , και εχω δοκιμασει παρα πολλες, το κινητο κυριολεκτικα σερνεται. Ειναι τοσο αργο ακομα και στο αρχικο setup, να αλλαξει "σελιδα" κανει 5-10 δευτ, ειναι κυριολεκτικα αδυνατο να το χρησιμοποιησω. Εχω κανει τα παντα, delete caches,επαναφορα,κτλ κτλ , αλλα καμια 4.4.* δεν μπορω να την τρεξω.

Καμια ιδεα για το τι μπορει να κανω λαθος ή το τι προβλημα υπαρχει;

Με την 4.3 ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να καθαρίσω το κινητο μου κσι εχθές φλασαρα με το τοολκιτ την στοκ 4.3 μετα ρουτ και φλασαρα την vanir 2/2 με pa gapps χωρις κανενα πρόβλημα. Τωρα ομως εχω ενα θέμα κσι θα εκτιμούσα αν κάποιος μπορει να μου δώσει τα φωτα του. Σφη δουλειά χρησιμοποιώ συνέχεια το wifi tethering για να εχω ιντερνετ στο λαπτοπ μου. Σήμερα ομως συμβαίνει το εξής. Στο τηλέφωνο εχω ιντερνετ. Το λαπτοπ μου συνδέεται κανονικά με το wifi hotspot που εχω φτιάξει στο κινητό μου σλλα στο λαπτοπ δεν εχω ίντερνετ. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει πριν φλασαρω καποια αλλη ρομ γιατι να πω την αλήθεια μου αρέσει η vanir. Ευχαριστώ

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να καθαρίσω το κινητο μου κσι εχθές φλασαρα με το τοολκιτ την στοκ 4.3 μετα ρουτ και φλασαρα την vanir 2/2 με pa gapps χωρις κανενα πρόβλημα. Τωρα ομως εχω ενα θέμα κσι θα εκτιμούσα αν κάποιος μπορει να μου δώσει τα φωτα του. Σφη δουλειά χρησιμοποιώ συνέχεια το wifi tethering για να εχω ιντερνετ στο λαπτοπ μου. Σήμερα ομως συμβαίνει το εξής. Στο τηλέφωνο εχω ιντερνετ. Το λαπτοπ μου συνδέεται κανονικά με το wifi hotspot που εχω φτιάξει στο κινητό μου σλλα στο λαπτοπ δεν εχω ίντερνετ. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει πριν φλασαρω καποια αλλη ρομ γιατι να πω την αλήθεια μου αρέσει η vanir. Ευχαριστώ

 

Σάκη έχει πρόβλημα η Vanir... Ήθελα να στο πω και στο xda αλλά έμπλεξα... Όλες οι άλλες rom με όποιον kernel και να βάλεις δουλεύει τέλεια...

Link to comment
Share on other sites

Σάκη έχει πρόβλημα η Vanir... Ήθελα να στο πω και στο xda αλλά έμπλεξα... Όλες οι άλλες rom με όποιον kernel και να βάλεις δουλεύει τέλεια...

 

μολις κατέβασα την cm remix. θα την φλασαρω σε λιγο.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έβαλα τελικά την cm remix αλλα παλι εχω το ίδιο πρόβλημα που ειχα κσι πριν με το wifi tethering.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έβαλα τελικά την cm remix αλλα παλι εχω το ίδιο πρόβλημα που ειχα κσι πριν με το wifi tethering.

 

Χθες δοκίμασα το WiFi tethering με τον τελευταίο dirty v τον bigMem και δουλεύει τέλεια...

Link to comment
Share on other sites

τρελαίνομαι γιατι ενω εχω ίντερνετ στο κινητό και το λαπτοπ συνδέεται με το τηλεφωνο δεν εχω ίντερνετ στο λαπτοπ

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Ξετίκαρε την βελτιστοποίηση WiFi και κάνε tether...

 

Έπεσα στην περίπτωση σημερα και ξέχασα το λαπτοπ στο σπίτι. θσ το φοκιμασω το βραδυ οταν σχολάσω

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη και η Omni ROM 4.4 Αρκετα γρηγορη κ χωρις bugs. Eιναι stable release χωρις προβληματα. Σε συνδυασμό με Mpokang kernel ειναι σουπερ. Ενδιαφερον εχει το active display, οπου σου ανοιγει το display με καθε νεο notification SMS, αναπαντητη κληση, e-mail kai κλεινει με τα απο καποια seconds. Επισης εχει και τη δυνατοτητα προβολης-αναπτυξης 2 εφαρμογων σε 2 παραθυρακια ταυτοχρονα. Βεβαια, λειπει καποια παραμετροποιηση κ η δυνατοτητα προβολης σε μεγαλυτερη αναλυση, σαν την Slimkat.
LG G6
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να βάλεις omnirom καλύτερα να βάλεις την omnimetal γιατί είναι φτιαγμένη με Linaro και είναι αρκετά γρηγορότερη... Γενικότερα πιστεύω ότι σαν την CM remix και την Vanir δεν υπάρχουν roms που να μπορούν να τις αντιμετωπίσουν από θέματα ταχύτητας αλλά και παραμετροποίησης...
Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζω τα pa-gapps στη cmremix το κινητό έχει τρέλλα lag. Το έχει κάποιος άλλος αυτό;

 

οταν διαβασα το ποστ σου, σκεφτηκα μηπως και το δικο μου προβλημα που παρεθεσα παραπανω εχει σχεση με τα pa-gapps γιατι τα flashαρα μαζι μετην ρομ.

Και οντως ετσι ειναι.

Τωρα που φλασαρα μονο την ρομ το κινητο δεν εχει κανενα προβλημα, οταν φλασαρα πρωτα την ρομ και μετα καπακι χωρις restart τα apps ειχα και εγω τρελα κολληματα. Τωρα το θεμα ειναι ποια apps φλασαρουμε για να αποφυγουμε το lag

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...