Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,

Εχω βαλει την τελευταια εκδοση beta SlimKat. Ποιον kernel προτεινετε για την Κιτκατ? Πριν ειχα fancykernel κ πηγαινε super. Προσ το παρον το δολευω με Runtime env. Dalvik .

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα με την unofficial cyanogen 11. Όταν με παίρνει κάποιος τηλέφωνο αργεί πολύ να ανοίξει η οθόνη για να απαντήσω, με αποτέλεσμα κάποιες φορές να μην προλαβαίνω και καθόλου. Έχω την τελευταία έκδοση! Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

Επίσης ένα τιπ: Από τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ τον launcher3 αντί για τον official που είχε προεγκατεστημένο η ρομ, η εμπειρία χρήσης βελτιώθηκε σημαντικά, ενώ πριν έτρωγε κολλήματα!! :D

Edited by _xara_
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα με την unofficial cyanogen 11. Όταν με παίρνει κάποιος τηλέφωνο αργεί πολύ να ανοίξει η οθόνη για να απαντήσω, με αποτέλεσμα κάποιες φορές να μην προλαβαίνω και καθόλου. Έχω την τελευταία έκδοση! Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

Επίσης ένα τιπ: Από τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ τον launcher3 αντί για τον official που είχε προεγκατεστημένο η ρομ, η εμπειρία χρήσης βελτιώθηκε σημαντικά, ενώ πριν έτρωγε κολλήματα!! :D

 

Φλασαρε αυτό από recovery και θα φτιάξει. https://www.dropbox.com/s/x7td7fq6jb3jfo2/GoogleDialer%2BInCallUI.zip.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα με την unofficial cyanogen 11. Όταν με παίρνει κάποιος τηλέφωνο αργεί πολύ να ανοίξει η οθόνη για να απαντήσω, με αποτέλεσμα κάποιες φορές να μην προλαβαίνω και καθόλου. Έχω την τελευταία έκδοση! Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

Επίσης ένα τιπ: Από τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ τον launcher3 αντί για τον official που είχε προεγκατεστημένο η ρομ, η εμπειρία χρήσης βελτιώθηκε σημαντικά, ενώ πριν έτρωγε κολλήματα!! :D

 

Και αν βάλεις και τον Nova Launcher εκεί είναι που θα πάθεις πλάκα... Πέρα από την πλάκα η διαφορά με την 4,3 nightly με nightly γίνεται όλο και πιο χαοτική... Πόσο μάλλον με την έλευση ενός 3.4 kernel που ακούγεται έντονα τις τελευταίες ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα με την unofficial cyanogen 11. Όταν με παίρνει κάποιος τηλέφωνο αργεί πολύ να ανοίξει η οθόνη για να απαντήσω, με αποτέλεσμα κάποιες φορές να μην προλαβαίνω και καθόλου. Έχω την τελευταία έκδοση! Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

Επίσης ένα τιπ: Από τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ τον launcher3 αντί για τον official που είχε προεγκατεστημένο η ρομ, η εμπειρία χρήσης βελτιώθηκε σημαντικά, ενώ πριν έτρωγε κολλήματα!! :D

 

Μηπως εχεις σαν χαμηλοτερη συχνοτητα sth CPU ta 192MHz? Αν ναι, για αυτο αργει να ξυπνησει. Να το σεταρεις στα 384.

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις σαν χαμηλοτερη συχνοτητα sth CPU ta 192MHz? Αν ναι, για αυτο αργει να ξυπνησει. Να το σεταρεις στα 384.

 

Ναι, ναι! Αυτή την τιμή έχει! Έχω τον Mpokang kernel και είχε αυτές τις τιμές για εξοικονόμηση μπαταρίας μάλλον!

Min: 192MHz

Max: 1.228,8MHz

Max Screen Off : 537,6MHz

Min SCreen On: 192MHz

 

Ελπίζω να μην πέφτει του σκοτωμού η μπαταρία αν αλλάξω τα δύο 192MHz σε 384ΜHz!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τα Max Screen Off : 384MHz και Min Screen On: 384MHz... Και έχεις πάρα πολύ καλή αυτονομία αλλά και δεν έχεις κολλήματα!

 

Χωρίς να πειράξω το "γενικό" Min, ε?

Έτσι δηλαδή:

Min: 192MHz

Max: 1.228,8MHz

Max Screen Off : 384MHz

Min SCreen On:384MHz

Και με αυτές τις ρυθμίσεις θα ξυπνάει πιο γρήγορα με τις κλήσεις? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το max screen off και το min screen on θα τα βάλεις 384 MHz. Τα υπόλοιπα όπως τα είχες...

 

Ακριβώς όπως τα γράφεις! Αν και πάλι δεν σου ξυπνά γρήγορα έχεις φλασάρει το Callui;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες παιζει τιποτα με το NFC στην CM11??Αργει παρα πολυ να στειλει αρχεια.Κι οταν ειναι να παρω με πεταει στο Play Store.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες παιζει τιποτα με το NFC στην CM11??Αργει παρα πολυ να στειλει αρχεια.Κι οταν ειναι να παρω με πεταει στο Play Store.

 

Μα το nfc δεν στέλνει αρχεία με μεγάλη ταχύτητα...

Link to comment
Share on other sites

Μα το nfc δεν στέλνει αρχεία με μεγάλη ταχύτητα...

 

Δεν ειπα να τα στελνει και αμεσως αλλα καποιοι φιλοι με Galaxy s3 στελνουν αρχεια 4 φορες πιο γρηγορα με NFC

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα να τα στελνει και αμεσως αλλα καποιοι φιλοι με Galaxy s3 στελνουν αρχεια 4 φορες πιο γρηγορα με NFC

 

Η διαφορά στην ταχύτητα οφείλεται στο γεγονός ότι τα Nexus χρησιμοποιούν το Android Beam για την αποστολή αρχείων το οποίο είναι μέσω bluetooth ενώ τα Samsung το S Beam που είναι μέσω Wifi.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στην ταχύτητα οφείλεται στο γεγονός ότι τα Nexus χρησιμοποιούν το Android Beam για την αποστολή αρχείων το οποίο είναι μέσω bluetooth ενώ τα Samsung το S Beam που είναι μέσω Wifi.

 

Αυτό που λες μάλλον δεν ισχύει... Μήπως ο φίλος έχει αλλάξει μπαταρία ή καπάκι; πάντως πριν 2-3 ημέρες το έκανα και με note 3 (official) αλλά και με s4 (nexus edition) και με ένα Optimus g (4.4 cm) και όλα πήγαιναν με την ίδια ταχύτητα...

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς δεν ισχύει ???

Oτι μεταξύ τους τα Samsung χρησιμοποιούν το S Beam η οτι το wifi είναι γρηγορότερο απο το bluetooth ???

Link to comment
Share on other sites

To NFC δεν μεταφέρει αρχεία χρησιμοποιείται μόνο για να να συνδέσει τις 2 συσκευές (pair).

Μετά την σύνδεση τους για την μεταφορά αρχείων αναλαμβάνει το Android Beam ή το S Beam ανάλογα με το τι υποστηρίζει η κάθε συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Άντε και τα καλά νέα!!!! Τις προσεχείς ημέρες η συσκευή θα υποστηρίζεται επίσημα και από την OmniROM... https://gerrit.omnirom.org/#/c/4993/
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να πειράξω το "γενικό" Min, ε?

Έτσι δηλαδή:

Min: 192MHz

Max: 1.228,8MHz

Max Screen Off : 384MHz

Min SCreen On:384MHz

Και με αυτές τις ρυθμίσεις θα ξυπνάει πιο γρήγορα με τις κλήσεις? :blink:

 

Εγω θα σου προτεινα η cpu να μη πεφτει ποτε κατω απο τα 384. Αρα θεσε min = 384. Δεν υπαρχει καμμια διαφορα στην καταναλωση κ θα λυσεις το προβλημα σου οριστικα.

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα η cpu να μη πεφτει ποτε κατω απο τα 384. Αρα θεσε min = 384. Δεν υπαρχει καμμια διαφορα στην καταναλωση κ θα λυσεις το προβλημα σου οριστικα.

 

Η αλήθεια είναι ότι με Min 192 MHz ακόμα δεν ανοίγει αμέσως η οθόνη κατά την κλήση, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω δει τέτοια κολλήματα που έβλεπα πριν. Θα το αφήσω λίγο έτσι και αν φάει κάνα κόλλημα και φτάσω σε σημείο να χάσω κλήση θα τα αλλάξω όλα σε 384 MHz. Μόνο το Max θα αφήσω! :p

Δεν το κάνω ακόμα γιατί έχω γενικά θέμα με τη μπαταρία (ζω σε περιοχή χωρίς σήμα) και το φοβάμαι στο θέμα αυτονομίας!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανεις αποψη για μια λιγο καλυτερη μπαταρια απο αυτη που εχει το κινητο; Με την προυποθεση να υπαρχει και NFC.

Σκεφτομαι για αυτην εδω.

Αν την εχει κανεις ας μου πει παρακαλω αν ειδε διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι καλή αύτη χωρίς να την έχω χρησιμοποιήσει αλλά το σκέφτομαι και εγώ αφού πρώτα δω ποσό την έχουν οι εδώ στο Ελλαδισταν
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...