Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια τη βοηθεια σασ παρακαλω.... μου τρεχουν εφαρμογες που δε θελω να τρεχουν στο backround ..παραδειγμα τρεχει το facebook και το zynga poker οπως και οι χαρτες κατεβαζω το android system info του κανω end program κλεινει δηλαδη εκεινη την ωρα και μετα απο λιγα δευτερολεπτα το βλεπω να ξαναανοιγουν μονα τους...μου τρωνε μνημη ram και τρεχουν χωρις να θελω πως σταματαω προγραμματα τετοια γιατι μου τρωει και μπαταρια πολυ πριν τρεισ ωρες ηταν στο 98 τοισ εκατο και τωρα ειναι στο 88 ειναι φυσιολογικο?εχω ανοιχτο wifi βεβαια και κινουμενο backround

 

1. Φλασάρεις custom rom.. οι περισσότερες έχουν επιλογή σε κάθε εφαρμογή με hold back button να την κάνουν kill.

 

2. ή Settings-> Developer Options -> Dont Keep Activities

 

3. ή κατέβασε κάποιον task manager

Link to comment
Share on other sites

Για οσους ασχολουνται με UV βρηκα καποιες σχετικα safe ρυθμισεις. Πανε καποια 25-50mv κατω αλλα βαριεμαι να το ψαξω τοσο πολυ + οτι δεν πανε ολα τοσο κατω. Εχω δει τρελα

UV που ομως σε μενα δεν δουλευουν...

350/800

700/900

920/1000

1200/1100

1350/1225

Link to comment
Share on other sites

1. Φλασάρεις custom rom.. οι περισσότερες έχουν επιλογή σε κάθε εφαρμογή με hold back button να την κάνουν kill.

 

2. ή Settings-> Developer Options -> Dont Keep Activities

 

3. ή κατέβασε κάποιον task manager

ευχαριστω φιλε μου

sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

Manhattan εχει βαλει κανεις??εντυπωσεις???:O

 

Ο Σακης ειχε γραψει καποια πραγματα μαζεμενα για πολλες ρομς αλλα δεν το βρισκω, δεν ξερω αν τις δοκιμασε ολες.

Με το τελευταιο update φαινεται αρκετα καλη με πολλες επιλογες παντως.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση..επειδη θα το χω στα χερια μου την Παρασκευη..

1/σε αυτο το θεμα απο ποια σελιδα να ξεκινησω γιατι μερικα ειναι ειτε ξεπερασμενα ειτε δεν δουλευουν πια..

 

Oτι θες θα το βρεις στην 1η σελίδα (έχουν προστεθεί & νέο υλικό)... όλα λειτουργούν άψογα! Ακολούθησε τον εύκολο τρόπο για Root etc...

 

Manhattan εχει βαλει κανεις??εντυπωσεις???:O

 

Γίνεται πανικός στο XDA από Custom Rom.

Εμένα μου αρέσε η Manhattan και η Foxhoud. Η πρώτη για την ταχυτητά/ομαλοτητα της και η δεύτερη για τις μόντες της. Από τότε που την δοκίμασα η Manhattan έχει ανέβει αρκετά στο Xda με περισσότερες μόντες και βλέπω αρκετή κίνηση στο topic του. Την τελευταία δεν την έχω βάλει.

 

Απο kernel o πιο smooth σε μεταφορά απο homescreens σε appdrawer/settings είναι ο GlaDOS. (σε μπαταρία δεν το έχω τεστάρει)

O Minimalistic είναι ο πιο γρήγορος και πλέον έχει φτιάξει και αυτός το battery drain.

O Franco είναι ο πιο smooth στο σκρολάρισμα και έχει αυτή την απίστευτη χρωματική παλέτα.

 

Ηρθε και ο master του OC στους Kernel απο την σκηνή του Nexus S: http://goo.gl/mslpK

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται πανικός στο XDA από Custom Rom.

Εμένα μου αρέσε η Manhattan και η Foxhoud. Η πρώτη για την ταχυτητά/ομαλοτητα της και η δεύτερη για τις μόντες της. Από τότε που την δοκίμασα η Manhattan έχει ανέβει αρκετά στο Xda με περισσότερες μόντες και βλέπω αρκετή κίνηση στο topic του. Την τελευταία δεν την έχω βάλει.

 

Απο kernel o πιο smooth σε μεταφορά απο homescreens σε appdrawer/settings είναι ο GlaDOS. (σε μπαταρία δεν το έχω τεστάρει)

O Minimalistic είναι ο πιο γρήγορος και πλέον έχει φτιάξει και αυτός το battery drain.

O Franco είναι ο πιο smooth στο σκρολάρισμα και έχει αυτή την απίστευτη χρωματική παλέτα.

 

Ηρθε και ο master του OC στους Kernel απο την σκηνή του Nexus S: http://goo.gl/mslpK

 

λενε για την μπαταρια καλα πραγματα στην manhattan..αλλα επειδη θελει wipe ηθελα να ημουν σιγουρος....

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Oτι θες θα το βρεις στην 1η σελίδα (έχουν προστεθεί & νέο υλικό)... όλα λειτουργούν άψογα! Ακολούθησε τον εύκολο τρόπο για Root etc...

 

 

 

Γίνεται πανικός στο XDA από Custom Rom.

Εμένα μου αρέσε η Manhattan και η Foxhoud. Η πρώτη για την ταχυτητά/ομαλοτητα της και η δεύτερη για τις μόντες της. Από τότε που την δοκίμασα η Manhattan έχει ανέβει αρκετά στο Xda με περισσότερες μόντες και βλέπω αρκετή κίνηση στο topic του. Την τελευταία δεν την έχω βάλει.

 

Απο kernel o πιο smooth σε μεταφορά απο homescreens σε appdrawer/settings είναι ο GlaDOS. (σε μπαταρία δεν το έχω τεστάρει)

O Minimalistic είναι ο πιο γρήγορος και πλέον έχει φτιάξει και αυτός το battery drain.

O Franco είναι ο πιο smooth στο σκρολάρισμα και έχει αυτή την απίστευτη χρωματική παλέτα.

 

Ηρθε και ο master του OC στους Kernel απο την σκηνή του Nexus S: http://goo.gl/mslpK

Παει ο glados :p

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1437633

Account currently disabled

Link to comment
Share on other sites

Παει ο glados :p

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1437633

Account currently disabled

 

Eντάξει έκανε λαλακία... πήρε το colour control του supercurio για τον kernel χωρίς να δώσει credits και το παρουσίασε σαν δική του δουλειά. Tεσπα το thread του παραμένει στο Rootswiki και για μένα είναι ο καλύτερος kernel που έχω δοκιμάσει στο Galaxy Nexus :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...

ειμαι τελειως καινουργιος σε android εχω το nexus και οπως ειναι φθσικο διαβασα για τα παντα απο τα link που εχετε στο σαιτ για να καταλαβω τους ορους ...καταλαβα τα περισσοτερα αν και ακομα μερικες λεξεις μου φαινονται κινεζικα...θελω να κανω root το κινητο και να του φλασαρω τη καλυτερη rom που υπαρχει ...το μονο που θελω ειναι να μου πει καποιος απο που να ξεκινησω και ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη για το κινητο μου

sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...

ειμαι τελειως καινουργιος σε android εχω το nexus και οπως ειναι φθσικο διαβασα για τα παντα απο τα link που εχετε στο σαιτ για να καταλαβω τους ορους ...καταλαβα τα περισσοτερα αν και ακομα μερικες λεξεις μου φαινονται κινεζικα...θελω να κανω root το κινητο και να του φλασαρω τη καλυτερη rom που υπαρχει ...το μονο που θελω ειναι να μου πει καποιος απο που να ξεκινησω και ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη για το κινητο μου

 

Για root δες το πρωτο post, ο sakis εχει ποσταρει αυτα που χρειαζεσαι.Η καλυτερη rom τωρα ειναι κατι πολυ σχετικο.Πρεπει να δικιμασεις για να αποφασισεις.Προσωπικα ειμαι με cm9 και δεν την αλλαζω με τιποτα (οπως σου ειπα ειναι πολυ σχετικο αυτο που ρωτας).

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου δωσεις link που να ειναι ολες μαζεμενες να τις συγκρινω για αυτο που θελω εγω?
sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

Eντάξει έκανε λαλακία... πήρε το colour control του supercurio για τον kernel χωρίς να δώσει credits και το παρουσίασε σαν δική του δουλειά. Tεσπα το thread του παραμένει στο Rootswiki και για μένα είναι ο καλύτερος kernel που έχω δοκιμάσει στο Galaxy Nexus :)

 

Ενταξει ψιλο off topic post αλλα και ο franco δεν το χρησιμοποιει στον kernel του?κανω λαθος;

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου δωσεις link που να ειναι ολες μαζεμενες να τις συγκρινω για αυτο που θελω εγω?

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1339

Link to comment
Share on other sites

το μονο που δεν εχω καταλαβει τι διαφορα εχει μια custom rom με ενα kernel?

ο kernel ποοολυ χοντρικα, ειναι η συνδεση που ενωνει το software με το hardware ας πουμε. η custom rom ειναι ολο το πακετο λογισμικου, εφαρμογων κλπ. οι ρομς εχουν και κερνελ μαζι παντα, απλα αν θελεις μετα, περνας αλλον κερνελ. συνηθως δινουν κατι εξτρα, αλλα ειναι ψαγμενα και λιγες φορες τα χρειαζεσαι.

πχ kernel= BIOS και rom=OS(windows κλπ)

παντα να κατεβαζεις kernels και roms για το GSM Galaxy Nexus και παντα να διαβαζεις τις οδηγιες του δημιουργου.

Edited by nikoskat
Link to comment
Share on other sites

ο kernel ποοολυ χοντρικα, ειναι η συνδεση που ενωνει το software με το hardware ας πουμε. η custom rom ειναι ολο το πακετο λογισμικου, εφαρμογων κλπ. οι ρομς εχουν και κερνελ μαζι παντα, απλα αν θελεις μετα, περνας αλλον κερνελ. συνηθως δινουν κατι εξτρα, αλλα ειναι ψαγμενα και λιγες φορες τα χρειαζεσαι.

 

παντα να κατεβαζεις kernels και roms για το GSM Galaxy Nexus και παντα να διαβαζεις τις οδηγιες του δημιουργου.

ωραιος σε ευχαριστω

εσυ προτεινεις καποια ?(custom rom)στειλε link

sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

ωραιος σε ευχαριστω

εσυ προτεινεις καποια ?(custom rom)στειλε link

ειναι θεμα γουστου, πρεπει να δοκιμασεις και να καταληξεις..δε γινεται αλλιως.

δες παραπανω ο afilopou χρησιμοποιει CM9 και δεν την αλλαζει ενω εγω χρησιμοποιω προς το παρον AOKP του Roman.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες παίζει ασταμάτητο update από τους Ιταλούς... ότι τους ζητάνε το προσθέτουν!

 

Foxhound 0.7 : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1427441

 

Manhattan IC102 : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1432696

Link to comment
Share on other sites

μαγκες μια ερωτηση πριν ξεκινησω ..αφου κανω τη διαδικασια του root πρεπει μετα να κανω και αυτη της εγκαταστασης τoy custom recovery?
sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρέπει να κάνεις unlock τον bootloader.

 

ναι φιλε μου εννοω μετα απο αυτο γιατι τη διαδικασια θα τη κανω οπως λεει στη πρωτη σελιδα πως να κανετε root -unlock bootloader υποθετω αυτη η παραγραφος εκει ειναι και τα 2 μαζι και μετα γραφει για custom recovery και απλα θελω να ξερω τι ειναι και αν πρεπει να κανω και αυτο

sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

στη πρωτη σελοδα τα λινκ για το root που πρεπει να κατεβασεις το zip δε λειτουργουν ξερει κανεις τι να κατεβασω?
sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...