Jump to content

[Επίσημο] Motorola FIRE XT530


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ! Είχα :confused: το fire xt από 04/12 απροβλημάτιστα και χωρίς σχεδόν καμμία εφαρμογή . Πρόσφατα που χρειάστηκε να βάλω skype και viber , είδα ότι δεν χωρούσανε και αφού είδα τον οδηγό του konfou επιχείρησα να το κάνω root . To έκανα και μπήκε οκ . Μετά έβαλα ένα root user lite ή κάπως έτσι που μπορείς να σβήσεις αρχεία συστήματος . Έκανα το αρχειο system/etc/.root_user που έγραφε στο google play ότι χρειάζεται για να γίνει pro και να μπορεις να σβήσεις αρχεία. Τέλος , έσβησα μέσω link2sd το gmail,maps και youtube (μόνο αυτά) για να τα κατεβάσω από google play και να μπουν στην κάρτα . Ξαφνικά , όμως το σηματάκι του wifi έγινε γκρι και ενώ είχα ιντερνετ ήταν πολύ αργό . Η εφαρμογή του google play δεν άνοιγε και όταν έμπαινα από opera ή boat για να κατεβάσω maps , gmail κλπ μου έδειχνε ότι είναι εγκατεστημένα χωρίς όμως να υπάρχουν πουθενα στο τηλέφωνο και δεν μπορούσα να τα ξανακατεβάσω.Δοκίμασα μέχρι και μέσω aptoide να τα κατεβάσω κι ενώ έδειχνε ότι κατεβαίνουν , δεν τα είδα ποτε στο κινητο ενώ και στη σελίδα έγραφε κίνδυνος ιου-άμεση σάρωση...Δεν μ αρέσει να πρήζω για δικά μου λάθη , γι αυτό και δεν ζήτησα βοήθεια μέχρις εκεί . Ως ύστατο βήμα πριν γραψω εδω και αφού το κινητο είτε με κανονική εκκίνηση είτε με hard reset κολλάει στο android ανθρωπάκι που λέει πατήστε εδώ για να συνεχίσετε κι ενώ το πατάω δεν αντιδρά ! Μάλλον το στέλνω πακέτο ανακύκλωση από ότι κατάλαβα γιατί ή ιό πήρα ή το κατέστρεψα με τα root κλπ . Μην ασχοληθείτε αν το βλέπετε χαμένη υπόθεση . Αν όμως κάποιος έχει συναντήσει κάτι παρόμοιο ή έχει καμμία ιδέα , γράψτε please γιατί μέχρι Χριστούγεννα θα πάω με το 3210 της γιαγιάς ....

τα εχεις κ,ανει σκ@τ@. Δεν υπάρχει πρόβλημα σοβαρό αλλά οι άνθρωποι ρωτάνε πριν φτάσουνε στον γκρεμό.

ιο δε έχεις...οι εφαρμογές που έβγαλες προκαλούν προβλήματα. Τώρα καταλαβαίνεις γιατί δεν βγαίνουν ρουταρισμένα τα κινητά.

Τέλος πάντων. Λοιπόν επειδή είναι πολλά που πρέπει να γίνουν και στο γράψιμο δεν τα πάω καλά...αν θέλεις με skype η τηλέφωνο.

Πάτα μαζί.... power/volume+-/home και επιλογή clear user data>reboot. και στείλε πμ να επικοινωνήσουμε. :wacko:

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 244
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια εκανα και εγω root το κινητακι (με τις οδηγιες του konfou) εννοειτε δεν πειραξα σημαντικα αρχεια συστηματος παρα μονο καποιες αχρηστες εφαρμογες που μου ετρωγαν ram και με το link2sd και με particion magic εχω πλέον απεριοριστο χωρο και οχι τα δεσμευτικα 154 mb της εσωτερικης μνημης..αν υπηρχε και μια αξιολογη ρομ δεν θα ελεγα οχι ,μονο και μονο για εφαρμογες που υποστηριζονται απο εκδοσεις 4+..παντως ανασανε το κινητο..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα και εγω root το κινητακι (με τις οδηγιες του konfou) εννοειτε δεν πειραξα σημαντικα αρχεια συστηματος παρα μονο καποιες αχρηστες εφαρμογες που μου ετρωγαν ram και με το link2sd και με particion magic εχω πλέον απεριοριστο χωρο και οχι τα δεσμευτικα 154 mb της εσωτερικης μνημης..αν υπηρχε και μια αξιολογη ρομ δεν θα ελεγα οχι ,μονο και μονο για εφαρμογες που υποστηριζονται απο εκδοσεις 4+..παντως ανασανε το κινητο..

 

μην το πειράζεις άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, έχω αυτο το κινητακι απο τον αδερφό μου το οποίο δεν έχει την γλώσσα Ελληνικα, γιατι ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, έχω αυτο το κινητακι απο τον αδερφό μου το οποίο δεν έχει την γλώσσα Ελληνικα, γιατι ?[/quote

Δοκίμασε την εφαρμογη more locale 2

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα , μεγάλη ώρα που δεν πίστευα ποτέ ότι θα έφτανε τόσο σύντομα:lol: . Καθότι άσχετος με τα android , χρησιμοποιώντας τα σκονάκια-πολύτιμες συμβουλές του pavlitakis1 , έκανα το κινητό root . Τα βήματα για το root είναι λίγο πολύ γνωστά και θα τα βρείτε στο συνδέσμο : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1707812 ... Το ζουμί του ποστ μου είναι να γράψω τι @@ έκανα εγώ και ταλαιπωρήθηκα λόγω ασχετοσύνης μου ώστε να μην τα κάνετε κι εσείς . Επίσης , να προσέξετε κάποια σημεία που δεν διευκρινίζονται πλήρως για εμάς τους android αναλφάβητους :p . Οπότε , έχουμε και λέμε :

1) Διαβάστε πρώτα όλο το πόστ μου και μετά τα links και τέλος κάνετε ότι είναι να κάνετε

2)Στο link για το root δεν αναφέρεται μία χρησιμη πληροφορία : είναι καλό να κάνετε αμέσως πριν και αμέσως μετά το root το εξής : settings-privacy-factory reset

3)Κάνοντας το βήμα 2) γνωστό και ως επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων , χάνονται όλα τα δεδομένα που έχετε στο τηλέφωνο εκτός των επαφών που είναι αποθηκευμένες στη sim και των δεδομένων της sd κάρτας , οπότε προσοχή

Την πρώτη φορά που επιχείρησα root τα έκανα μαντάρα αφού αμέσως μετά τo root άρχισα να σβήνω διάφορα αρχεία του τηλεφώνου με αποτέλεσμα να μην ανοίγει καν.Και πάλι μέσω του pavlitakis που τον 1000ευχαριστώ , μου έστειλε το εξής link το οποίο ακολούθησα και έκανα το λεγόμενο φλασάρισμα της rom το οποίο το βρίσκετε και αν γκουγκλαρετε : how to unbrick motorola fie xt ...http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=32381867

ΟΠΌΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ROOT ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΟΕΥΚΟΛΑΚΙ ΑΚΌΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ , ΟΛΟ ΤΟ ΖΟΥΜΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑ-root ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ :

4) Καταρχήν : settings-privacy-factory reset για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

5) Ακολουθούμε αυτό για partition της κάρτας sd που θα χρησιμοποιήσετε http://forum.xda-developers.com/wiki/SD_card_partitioning

Η κάρτα που θα διαλέξετε είναι καλό να είναι class 10 και πάνω για γρηγορότερη απόκριση, και από 8 gb και πάνω για μεγαλύτερη χωρητικότητα

Αφού έκανα σωστά λοιπόν το root και σωστό partition σε καινούρια κάρτα και άρχισα να παίζω με τις εφαρμογές , συνδέοντας στον υπολογιστή το κινητό , δεν μου αναγνώριζε την sd κάρτα και με ρώταγε αν ήθελα να την κανω format για να μπορέσω να την χρησιμοποιήσω...Γκαντεμιά...με λίγο γκουγκλαρισμα είδα ότι είναι ένα συχνό λάθος που συμβαίνει στις sd και όντως χρειάζεται format και ξανά το βήμα 5)

6) Βάζουμε την sd στο κινητό και επιλέγουμε settings-applications-allow installation from other sources και settings-applications-development-usb debugging on

7)google play και update superuser και update binary file

8)Κατεβάζουμε link2sd και στις ρυθμίσεις κλικάρουμε μόνο το ειδοποίηση όταν μία νεοεγκατεστημένη εφαρμογή μπορεί να συνδεθεί στην sd ( οχι αυτόματο link κλπ )

9)Σε αυτό το σημείο έχουμε περίπου 100 mb μνήμης διαθέσιμα

10) Κατεβάζουμε όποια εφαρμογή θέλουμε μόλις εγκατασταθεί,βγαίνει η ειδοποίηση της link2sd για σύνδεση με την sd.Πατάμε πάνω στην ειδοποίηση,ανοιγει η εφαρμογη link2sd και ψάχνουμε να βρουμε στη λίστα την εφαρμογή που μόλις εγκαταστήσαμε.Κρατάμε το δάκτυλο πάνω της μέχρι να ανοίξει το παράθυρο επιλογών και επιλέγουμε link ή σύνδεση.Κλικάρουμε και τα 3 αρχεία όπου είναι δυνατόν και ολοκλήρωση σύνδεσης με sd

11)Αμέσως γυρνάμε στην εφαρμογή της link2sd και ξανακρατάμε το δάκτυλο πατημένο μέχρι να ανοίξει το παράθυρο και πατάμε διαχείριση ή manage ,μας πετάει στην μαμά εφαρμογή του τηλεφώνου για την διαχείριση μνήμης εφαρμογών και από κει αν είναι διαθέσιμο κάνουμε move to sd

12)Να το κάνετε αμέσως μόλις κατέβει η εφαρμογή και για κάθε μία ξεχωριστά μόλις κατέβει.Μην περιμένετε να κατεβάσετε 5-6 εφαρμογες και μετά να κάνετε τα 10),11),12)

13)Είμαι ασχετάρα αλλά σε μένα δούλεψε , οπότε γράφω όλη την διαδικασία κι αν κάπου λέω βλακείες διορθώστε please

14)Υπάρχει βάσιμη υπόνοια ότι μετά το update της κάθε εφαρμογής πρέπει να ξαναεπαναληφθούν τα 10)11)12) χωρίς αυτό να είναι σιγουρο γιατί κι εγω σήμερα ολοκλήρωσα όλα τα βήματα :D

Credits - thanks to takis:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Και τώρα , μεγάλη ώρα που δεν πίστευα ποτέ ότι θα έφτανε τόσο σύντομα:lol: . Καθότι άσχετος με τα android , χρησιμοποιώντας τα σκονάκια-πολύτιμες συμβουλές του pavlitakis1 , έκανα το κινητό root . Τα βήματα για το root είναι λίγο πολύ γνωστά και θα τα βρείτε στο συνδέσμο : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1707812 ... Το ζουμί του ποστ μου είναι να γράψω τι @@ έκανα εγώ και ταλαιπωρήθηκα λόγω ασχετοσύνης μου ώστε να μην τα κάνετε κι εσείς . Επίσης , να προσέξετε κάποια σημεία που δεν διευκρινίζονται πλήρως για εμάς τους android αναλφάβητους :p . Οπότε , έχουμε και λέμε :

1) Διαβάστε πρώτα όλο το πόστ μου και μετά τα links και τέλος κάνετε ότι είναι να κάνετε

2)Στο link για το root δεν αναφέρεται μία χρησιμη πληροφορία : είναι καλό να κάνετε αμέσως πριν και αμέσως μετά το root το εξής : settings-privacy-factory reset

3)Κάνοντας το βήμα 2) γνωστό και ως επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων , χάνονται όλα τα δεδομένα που έχετε στο τηλέφωνο εκτός των επαφών που είναι αποθηκευμένες στη sim και των δεδομένων της sd κάρτας , οπότε προσοχή

Την πρώτη φορά που επιχείρησα root τα έκανα μαντάρα αφού αμέσως μετά τo root άρχισα να σβήνω διάφορα αρχεία του τηλεφώνου με αποτέλεσμα να μην ανοίγει καν.Και πάλι μέσω του pavlitakis που τον 1000ευχαριστώ , μου έστειλε το εξής link το οποίο ακολούθησα και έκανα το λεγόμενο φλασάρισμα της rom το οποίο το βρίσκετε και αν γκουγκλαρετε : how to unbrick motorola fie xt ...http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=32381867

ΟΠΌΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ROOT ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΟΕΥΚΟΛΑΚΙ ΑΚΌΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ , ΟΛΟ ΤΟ ΖΟΥΜΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑ-root ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ :

4) Καταρχήν : settings-privacy-factory reset για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

5) Ακολουθούμε αυτό για partition της κάρτας sd που θα χρησιμοποιήσετε http://forum.xda-developers.com/wiki/SD_card_partitioning

Η κάρτα που θα διαλέξετε είναι καλό να είναι class 10 και πάνω για γρηγορότερη απόκριση, και από 8 gb και πάνω για μεγαλύτερη χωρητικότητα

Αφού έκανα σωστά λοιπόν το root και σωστό partition σε καινούρια κάρτα και άρχισα να παίζω με τις εφαρμογές , συνδέοντας στον υπολογιστή το κινητό , δεν μου αναγνώριζε την sd κάρτα και με ρώταγε αν ήθελα να την κανω format για να μπορέσω να την χρησιμοποιήσω...Γκαντεμιά...με λίγο γκουγκλαρισμα είδα ότι είναι ένα συχνό λάθος που συμβαίνει στις sd και όντως χρειάζεται format και ξανά το βήμα 5)

6) Βάζουμε την sd στο κινητό και επιλέγουμε settings-applications-allow installation from other sources και settings-applications-development-usb debugging on

7)google play και update superuser και update binary file

8)Κατεβάζουμε link2sd και στις ρυθμίσεις κλικάρουμε μόνο το ειδοποίηση όταν μία νεοεγκατεστημένη εφαρμογή μπορεί να συνδεθεί στην sd ( οχι αυτόματο link κλπ )

9)Σε αυτό το σημείο έχουμε περίπου 100 mb μνήμης διαθέσιμα

10) Κατεβάζουμε όποια εφαρμογή θέλουμε μόλις εγκατασταθεί,βγαίνει η ειδοποίηση της link2sd για σύνδεση με την sd.Πατάμε πάνω στην ειδοποίηση,ανοιγει η εφαρμογη link2sd και ψάχνουμε να βρουμε στη λίστα την εφαρμογή που μόλις εγκαταστήσαμε.Κρατάμε το δάκτυλο πάνω της μέχρι να ανοίξει το παράθυρο επιλογών και επιλέγουμε link ή σύνδεση.Κλικάρουμε και τα 3 αρχεία όπου είναι δυνατόν και ολοκλήρωση σύνδεσης με sd

11)Αμέσως γυρνάμε στην εφαρμογή της link2sd και ξανακρατάμε το δάκτυλο πατημένο μέχρι να ανοίξει το παράθυρο και πατάμε διαχείριση ή manage ,μας πετάει στην μαμά εφαρμογή του τηλεφώνου για την διαχείριση μνήμης εφαρμογών και από κει αν είναι διαθέσιμο κάνουμε move to sd

12)Να το κάνετε αμέσως μόλις κατέβει η εφαρμογή και για κάθε μία ξεχωριστά μόλις κατέβει.Μην περιμένετε να κατεβάσετε 5-6 εφαρμογες και μετά να κάνετε τα 10),11),12)

13)Είμαι ασχετάρα αλλά σε μένα δούλεψε , οπότε γράφω όλη την διαδικασία κι αν κάπου λέω βλακείες διορθώστε please

14)Υπάρχει βάσιμη υπόνοια ότι μετά το update της κάθε εφαρμογής πρέπει να ξαναεπαναληφθούν τα 10)11)12) χωρίς αυτό να είναι σιγουρο γιατί κι εγω σήμερα ολοκλήρωσα όλα τα βήματα :D

Credits - thanks to takis:cool:

 

 

παιδιά βοήθεια φλασαρισα την ρομ http://forum.xda-developer...php?p=32381867 και δεν εχει ελληνικα !!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Με το kingo δοκιμασε κανενας να ρουταρει;;;

Επειδη ειναι παλιές οι συσκευές, μάλλον εχουν ρουταριστει με τον παλιό γνωστο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιοος τι ακριβως πρεπει να κανω για να μπαινω internet ; εχω 300 MB απο προγραμμα της WIND
Link to comment
Share on other sites

ρυθμίσεις>>ασυρρματο και δικτυα>>Δικτυα κινητης τηλεφωνίας>>ενεργοποίηση δεδομένων και τσεκαρεις το τετραγωνακι.

η στη κεντρικη οθονη το δευτερο από τα αριστερά κουμπι του widget, δίπλα στο πράσινο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο κανω αλλα οταν ανοιγω τον explorer ειτε το opera μου βγαζει οτι η συνδεση απετυχε ελεγξτε τις ρυθμισεις δικτυου σας ! τι φταιει ;
Link to comment
Share on other sites

αυτο κανω αλλα οταν ανοιγω τον explorer ειτε το opera μου βγαζει οτι η συνδεση απετυχε ελεγξτε τις ρυθμισεις δικτυου σας ! τι φταιει ;

 

πια εταιρία εισαι? μήπως Q?

Link to comment
Share on other sites

wind ! παιζει να φταιει τιποτα απο την εταιρεια ;

 

oxi αν ησουν Q επρεπε να ενεργοποιήσεις το roaming.

κανε μια επανεκκινηση με ενεργοποιημενα τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται η επανεκκινηση ;

 

το κλεινεις και το ξανα ανοιγεις.

κρατας το κουμπί power πατημένο μέχρι να βγει το εικονιδιο που ζηταει απενεργοποιηση. το πατας και λες οκ. μόλις κλεισει το ανοιγεις κρατώντας πατημενο 5" το ιδιο κουμπί.

πανω δεξιά από την οθόνη.:)

μήπως μου κάνεις πλάκα?:p

Link to comment
Share on other sites

αχαχα !οχι νταξει ! πηγε το μυαλο μου σε αυτο -->>
το εκανα κ αυτο αλλα δεν εγινε τιποτα !! τι μπορει να φταιει ρε ****το ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!! Εχω το κινητό αυτό ! και τοχα κάνει root! Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορείτε πως να τα διαγράψω όλα απο μέσα και να είναι σαν καινούργιο!!! για να περάσω μετα το sdlink για να έχω απεριόριστη μνήμη για εφαρμογές!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!! Εχω το κινητό αυτό ! και τοχα κάνει root! Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορείτε πως να τα διαγράψω όλα απο μέσα και να είναι σαν καινούργιο!!! για να περάσω μετα το sdlink για να έχω απεριόριστη μνήμη για εφαρμογές!!!

 

Reset, factory reset. Clear user data.

Διάβασε τα προηγούμενα ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Reset, factory reset. Clear user data.

Διάβασε τα προηγούμενα ποστ.

 

Τα διάβασα φίλε μου!! Απλά δε είδα που λέει πως τα κάνω αυτά ( από recovery ;) και πως μπαίνω recovery με ποιο συνδυασμό κουμπιών!!! και τέλος με το Reset, factory reset. Clear user data το root θα χαθεί? Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Oxi το ρουτ δεν χάνεται αν έχεις ρουτάρει με την μέθοδο που αναφέρουμε.

Διάβασε όμως σωστά τις οδηγίες του τελευταίου οδηγού, για μεταφορά στην κάρτα.

Χρησιμοποιείς μόνο Link2sd, Lucky Patcher, advanced task manager pro και βάζεις το moded play.

Recovery δεν χρειάζεται.

Ποστ 202

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Oxi το ρουτ δεν χάνεται αν έχεις ρουτάρει με την μέθοδο που αναφέρουμε.

Διάβασε όμως σωστά τις οδηγίες του τελευταίου οδηγού, για μεταφορά στην κάρτα.

Χρησιμοποιείς μόνο Link2sd, Lucky Patcher, advanced task manager pro και βάζεις το moded play.

Recovery δεν χρειάζεται.

Ποστ 202

 

Δε θυμάμαι πως το είχα κάνει root! ;έχω ένα εικονίδιο ( με μια νεκροκεφαλή )που λέει superuser!

Οπαααα!!!εγω ήξερα μόνο για το Link2sd αυτά πρώτη φορά τα βλέπω ( Lucky Patcher, advanced task manager pro και βάζεις το moded play)!!! μα πως θα κανω reset,reser factory, reset user αν δε μπω recovery???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...