Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1362424

 

Μπαινεις recovery, wipe cache/dalvik, install kernel, reboot, reboot again.

 

Αν θες να περασεις τον stock kernel, κατεβαζεις απο εδω και περνας μεσω mobile odin.

 

Υ.Γ.:Επειδη βλεπω πολλες αποριες για πολλα πραγματα που εχουν απαντηθει (πχ custom kernel που υπαρχουν και πως να τους περασουμε), σκεφτομαι την Κυριακη η απο εβδομαδα που θα εχω λιγο χρονο, να ανοιξω ενα thread με ολες τις πληροφοριες που υπαρχουν για το Note, απο χαρακτηριστικα μεχρι βελτιωσεις, tips μπαταριας, εφαρμογες χρησιμες για τη συσκευη μας, και γενικα να ενωσω με καποιο τροπο τα 2 thread του Note, συγκεντρωνοντας τα παντα σε ενα.

Αυτο ομως μπορει να γινει μονο (και) με τη δικη σας βοηθεια.

Οτι λοιπον χρησιμο εχετε και βρισκετε καλη αυτη την ιδεα, στειλτε μου ενα pm με τη πληροφορια σας, με τις ιδεες σας και γενικα με οτι μπορει να βοηθησει παλιους και νεους...:)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Στο link για τον stock kernel έστειλες κατά λάθος το ίδιο με τον abyss kernel.

Μπορείς να μου θυμίσεις πως μπαίνουμε recovery και που πρέπει να αντιγράψω το αρχείο που θα κατεβάσω και σε ποιά μορφή πρέπει να είναι;

Το αφήνω συμπιεσμένο ή το αποσυμπιέζω; (Μάλλον το αφήνω zip από ότι κατάλαβα). Ποιά έκδοη AbyssNote να διαλέξω, τι είναι τα custom logo, original logo και τί το redpill; Με τα wipe cache και dalvik χάνω τίποτα; Επίσης το root που έχω τώρα το χάνω; Γιατί δεν μπορώ με την ίδια διαδικασία να περάσω τον stock kernel και πρέπει να τρέξω mobile odin; Ρωτάω μην κάνω καμιά πατάτα και χαλάσω τίποτα...

:cry:

Επίσης μια άσχετη ερώτηση... Ξέρετε πως μπορούμε να κάνουμε το κινητό να δει flashakia (usb sticks) φορμαρισμένα σε ntfs;

Edited by KostasNK
Προσθήκη
RX8 rules!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα.

Ειναι φυσιολογικο να ειναι ακομα buggy μιας και που ειναι beta ουσιαστικα και, οπως γινεται παντα, εχει ''αμοληθει'' στους xda απο τη sumsung για δοκιμες.

Για τα benchmark τωρα, που δεν εχω σε καμια υπολειψη, ειναι και εκει φυσιολογικο αφου πολλα πραγματα και πολλες βελτιωσεις λειπουν μεσα απο τη rom που θα ανεβασουν τα αποτελεσματα.

Επισης, ακομα τα προγραμματα των benchmarks, πρεπει κι αυτα με τη σειρα τους να αναβαθμιστουν και να βελτιωθουν για να δειχνουν τα ''σωστα'' αποτελεσματα που εδειχναν στις εκδοσεις gb, σε ολες τις συσκευες.

 

Κατι τετοιο φανταζομουν αλλα δεν ειχα καμία βεβαιότητα. Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Καλο απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Ηλια την περνας κατευθειαν με cwm η θελει odin???

 

Κλασσικά, πρώτα ics leak με mobile Odin, recovery, full wipe, install...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

ICS Full Root Stock kernel LP1 base I9220

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1526852

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση του φρανκο για τα προβληματα που δημιουργει ο κερνελ του σε πολλα note(και του δικου μου!)

 

Originally Posted by franciscofranco View Post

 

I really have no idea what causes that pixelation problem. Maybe its the bump on the GPU minimum frequency from 166 to 200 and it needs extra voltage, maybe not...with the logcat I couldnt find any issue. I'll think about it, sorry for any trouble

 

I've never seen a device with so many different results without a solid pattern, that makes it really hard to figure out what the real problem is... since I cant reproduce the issues it makes it even harder. I bought my note on the beginning of February.

 

Sent from my Galaxy Nexus using xda premium

 

οποτε παιδια μαλλον δεν υπαρχει σωτηρία...

τεσπα εχω βαλει τον φρανκο τωρα και παλι και εχω τα ιδια προβληματα!

τωρα εχω το κινητο μου με μονιμα ανοιχτη την οθονη για να μπορεσω να τον δουλεψω λιγο..

εχετε καμια ιδεα να δοκιμασω τιποτα κτλ μηπως καταφερω και τον κανω να δουλεψει σωστα??

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο φορουμ,εχετε δει τον νεο launcher απο Κινα?απλως τα σπαει http://www.tsfui.com/shell/index.html
Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο φορουμ,εχετε δει τον νεο launcher απο Κινα?απλως τα σπαει http://www.tsfui.com/shell/index.html

 

δεν μου ανοιγει το λινκ!

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικά, πρώτα ics leak με mobile Odin, recovery, full wipe, install...

 

Ηλια εγω εκανα πρωτα εγκατασταση ics leak με mobile odin μετα απο recovery εγκατασταση criskelo v1beta3 και στο τελος full wipe, η ρομ μεχρι στιγμης τα παει μια χαρα χωρις ιδιαιτερα προβληματα για beta rom

 

δεν μου ανοιγει το λινκ!

 

θελει υπομονη μεχρι να ανοιξει λογω υπερφορτωσης

 

εδω ειναι και το βιντεακι για τις δυνατοτητες του http://m.youtube.com/#/watch?desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DSYzYQ6YtepU%26feature%3Dplayer_embedded&feature=player_embedded&v=SYzYQ6YtepU&gl=US

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by Sol_Ballads
Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο φορουμ,εχετε δει τον νεο launcher απο Κινα?απλως τα σπαει <a rel="nofollow" href="http://www.tsfui.com/shell/index.html" target="_blank">http://www.tsfui.com/shell/index.html</a>

 

Τον αγόρασα και τον δουλεύω από την πρώτη μέρα που βγήκε. Δεν περίμενα να είναι τόσο smooth. Την απόκριση του θα τη ζήλευε και το iPhone. Είναι πολύ διαφορετικός απ' ότι έχουμε χρησιμοποιήσει οπότε θέλει μια περίοδο προσαρμογής.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Τον αγόρασα και τον δουλεύω από την πρώτη μέρα που βγήκε. Δεν περίμενα να είναι τόσο smooth. Την απόκριση του θα τη ζήλευε και το iPhone. Είναι πολύ διαφορετικός απ' ότι έχουμε χρησιμοποιήσει οπότε θέλει μια περίοδο προσαρμογής.

 

Συμφωνω ειναι ξεχωριστος τον εχω βαλει με criskelo ics v1 beta3 και τα παει μια χαρα,τον εβαλα και στην γυναικα μου xperia10 με custom rom gingerbread 2.3.7 και εκει τα παει ακομα καλυτερα,δεν το περιμενα αλλα μου εκανε τρομερη εντυπωση

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζω απο χθες την criskelo v7...

Οντως παρα πολυ καλη και με τον franco v8 ακομα καλυτερη...

Ο abyss δεν ειναι τοσο σμουθ οσο ο franco

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζω απο χθες την criskelo v7...

Οντως παρα πολυ καλη και με τον franco v8 ακομα καλυτερη...

Ο abyss δεν ειναι τοσο σμουθ οσο ο franco

 

μην χτυπάς εκει που ποναει....:p:p

οντως η criskelo 7 ειναι απιστευτη ρομ!

ο ανθρωπος δινει ρεστα πραγματικα!

σε οτι συσκευη και αν εχω βαλει ρομ δικια του εμενα πολυ ευχαριστημένος!

του βγαζω το καπελο πραγματικα...

τωρα αν μπορουσαμε και μεις να χαρουμε αυτον τον φρανκο:p το κινητο θα ηταν τελειο!

(γιατι οντως ο abyss ενα μικρο λαγκ το εχει...)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζω απο χθες την criskelo v7...

Οντως παρα πολυ καλη και με τον franco v8 ακομα καλυτερη...

Ο abyss δεν ειναι τοσο σμουθ οσο ο franco

 

Την έχω βάλει εδώ και μια εβδομάδα και πράγματι είναι άπαιχτη! Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι πως κολλάει το Cpy spy και μου δείχνει μόνο το Deep sleep...

@freddaras εσένα σου δουλεύει κανονικά;;;

Link to comment
Share on other sites

Την έχω βάλει εδώ και μια εβδομάδα και πράγματι είναι άπαιχτη! Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι πως κολλάει το Cpy spy και μου δείχνει μόνο το Deep sleep...

@freddaras εσένα σου δουλεύει κανονικά;;;

 

επειδη ειμαι λιγο ασχετος με αυτα θες να μου πεις πως μπορω να το δω αν δουλευει για να σου πω?:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια γρηγορη ερωτηση!! Του criskelo η v7 λεει οτι την περναμε χωρις wipe..ισχυει??την κατεβαζω να την περασω γιατι με αρρωστησατε ολοι ποσο καλη ειναι κτλ!!

 

Sent from my Galaxy Note

Link to comment
Share on other sites

Την έχω βάλει εδώ και μια εβδομάδα και πράγματι είναι άπαιχτη! Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι πως κολλάει το Cpy spy και μου δείχνει μόνο το Deep sleep...

@freddaras εσένα σου δουλεύει κανονικά;;;

 

Εδω δουλευει κανονικά με τον franco v8

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι λιγο ασχετος με αυτα θες να μου πεις πως μπορω να το δω αν δουλευει για να σου πω?:)

 

Menu/ρυθμίσεις/utilities and tools/cpu spy information.

Δες, σου βγάζει όλη την κλίμακα του κέρνελ σε Mhz ή μόνο σε Deep sleep;

 

Εδω δουλευει κανονικά με τον franco v8

 

Εμένα μου δουλεύει κανονικά στην αρχή αλλά μετά από κάποιες φορτίσεις μπλοκάρει...:confused:

 

Παιδια μια γρηγορη ερωτηση!! Του criskelo η v7 λεει οτι την περναμε χωρις wipe..ισχυει??την κατεβαζω να την περασω γιατι με αρρωστησατε ολοι ποσο καλη ειναι κτλ!!

 

Sent from my Galaxy Note

 

Πέρνα τη με full wipe για να είσαι σίγουρος και να δεις τις πραγματικές δυνατότητες της Rom:)

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

Εδω δουλευει κανονικά με τον franco v8

 

αστο φιλε πονεμενη ιστορια...

σε μενα δεν δουλευει με τιποτα...:mad::(

 

Menu/ρυθμίσεις/utilities and tools/cpu spy information.

Δες, σου βγάζει όλη την κλίμακα του κέρνελ σε Mhz ή μόνο σε Deep sleep;

 

μου βγαζει αυτο δεν ξερω αν σε βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα τη με full wipe για να είσαι σίγουρος και να δεις τις πραγματικές δυνατότητες της Rom:)

 

Λες?βαριεμαι να το ξαναστηνω ρε γμτ!! Θα δοκιμασω χωρις και βλεπω..να κανω μονο dalvik cache?

 

Sent from my Galaxy Note

Link to comment
Share on other sites

αστο φιλε πονεμενη ιστορια...

σε μενα δεν δουλευει με τιποτα...:mad::(

 

 

 

μου βγαζει αυτο δεν ξερω αν σε βοήθησα...

 

Μια χαρά σου δουλεύει, ευχαριστώ πολύ!

Την ξαναπέρασα full wipe και έβαλα τον Abyss 4.2 πριν μπουτάρει το τηλ. και θα παρατηρήσω...

Link to comment
Share on other sites

Περασα τελικα του criskelo v7 χωρις full wipe και δειχνει πολλα υποσχομενη..νομιζω τρεχει λιγακι καλυτερα απο αυτη που ειχα πριν..με την μπαταρια ειστε καλα? Ρωταω αν ειστε οκ να αφησω τον abyss και να μην περασω παλι franco και εχω τιποτα θεματα...

 

Sent from my Galaxy Note

Link to comment
Share on other sites

Περασα τελικα του criskelo v7 χωρις full wipe και δειχνει πολλα υποσχομενη..νομιζω τρεχει λιγακι καλυτερα απο αυτη που ειχα πριν..με την μπαταρια ειστε καλα? Ρωταω αν ειστε οκ να αφησω τον abyss και να μην περασω παλι franco και εχω τιποτα θεματα...

 

Sent from my Galaxy Note

 

Μια χαρά είναι φίλε. Δε θα σε απογοητεύσει. Είναι πολύ καλή ρομ κ ο κερνελ δε μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Μπαταρία πολύ καλή επίσης. I μιάμιση με δύο μέρες μέτριας προς βαριά χρηση

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι φίλε. Δε θα σε απογοητεύσει. Είναι πολύ καλή ρομ κ ο κερνελ δε μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Μπαταρία πολύ καλή επίσης. I μιάμιση με δύο μέρες μέτριας προς βαριά χρηση

 

Ομορφα πολυ ομορφα σ' ευχαριστω πολυ!!

 

Sent from my Galaxy Note

Link to comment
Share on other sites

Περασα τελικα του criskelo v7 χωρις full wipe και δειχνει πολλα υποσχομενη..νομιζω τρεχει λιγακι καλυτερα απο αυτη που ειχα πριν..με την μπαταρια ειστε καλα? Ρωταω αν ειστε οκ να αφησω τον abyss και να μην περασω παλι franco και εχω τιποτα θεματα...

 

Sent from my Galaxy Note

 

νομιζω οτι περασες την ομορφοτερη ρομ για την κινηταρα μας!!!

τα σπαει πραγματικα!

εγω μπαταρια δεν εχω αποψη γιατι το εχω διαλύσει(μεχρι και ταινίες βλεπω απο το note:) )

αλλα η ρομ σαν συνολο ειναι απιστευτη!

μεγαλο θετικο επισης για την κινηταρα μας οτι αλλαζει μπαταρια!!! ποοοο ποσο το λατρευω αυτο!:)

Link to comment
Share on other sites

καποιος που να εχει αγορασει αλλη μπαταρια περισσοτερων mAh?? τι διαφορα βλεπουμε?? εντονη?

 

Edit : http://www.ebay.co.uk/itm/Ultra-High-capacity-5000-mAh-battery-Samsung-Galaxy-Note-N7000-i9220-/160701524950?_trksid=p4340.m185&_trkparms=algo%3DDLSL%252BSIC.NPJS%26its%3DI%26itu%3DUCI%252BUA%26otn%3D10%26pmod%3D250955685812%252B250955685812%26po%3D%26ps%3D63%26clkid%3D6766285176835450633#ht_1830wt_952

Ισχυει κατι τετοιο?? αν ναι για 9 ευρω την παραγγελνω και τωρα

Edited by TiAiNO
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...