Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μήπως έχετε βάλει κανένα downclocking profile (με setcpu) για screen off? αν ναι βγάλτε τα όλα και δείτε

δοκίμασα profiles (screen off &in call 200- 500) και αναπαρήγαγα επιτυχώς :lol:το πρόβλημα με την μαύρη οθόνη

 

γενικά υπάρχει θέμα με τους κερνελ του franco και τα profiles πριν λίγο καιρό είχα πρόβλημα με το on call (profile) τελείως παραμορφωμένο ήχο και κόλλημα μόλις το έβγαλα όλα οκ

 

criskelo 6

franco 7

 

Επειδή δεν έχω ιδέα τι μου λες μπορεις:o να μου πεις τι ακριβώς είναι η τέλος πάντων πως τα ρυθμίζεις όλα αυτά ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδή δεν έχω ιδέα τι μου λες μπορεις:o να μου πεις τι ακριβώς είναι η τέλος πάντων πως τα ρυθμίζεις όλα αυτά ?

 

 

υπάρχει ένα πρόγραμμα το setcpu με το οποίο πειράζεις τις συχνότητες της cpu , (κατεβάζεις ή ανεβάζεις ταχύτητα )

 

όταν φτιάχνω προfile με το setcpu ώστε η cpu να λειτουργεί σε χαμηλότερη συχνότητα όταν η οθόνη είναι κλειστή τότε που παρουσιάζει το πρόβλημα που λέτε (μαυρη οθονη κτλ)

 

αν δεν χρησιμοποιήσεις setcpu ή άλλο παρόμοιο πρόγραμμα τότε δεν είσαι στην περίπτωση μου και κάτι άλλο σου συμβαίνει

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δοκιμάσει το system tuner pro ;. Όσο ήμουν κάτοχος του HTC EVO 3D, όλοι οι developers μιλούσαν για το system tuner pro, και όχι για το setcpu.
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ένα πρόγραμμα το setcpu με το οποίο πειράζεις τις συχνότητες της cpu , (κατεβάζεις ή ανεβάζεις ταχύτητα )

 

όταν φτιάχνω προfile με το setcpu ώστε η cpu να λειτουργεί σε χαμηλότερη συχνότητα όταν η οθόνη είναι κλειστή τότε που παρουσιάζει το πρόβλημα που λέτε (μαυρη οθονη κτλ)

 

αν δεν χρησιμοποιήσεις setcpu ή άλλο παρόμοιο πρόγραμμα τότε δεν είσαι στην περίπτωση μου και κάτι άλλο σου συμβαίνει

 

οχι οχι δεν εχω βαλέι ποτε το setcpu:)

πριν βαλω τιποτα απολυτως καμια εφαρμογη με την οφισιαλ ρομ μου εκανε το προβλημα αυτο!

Link to comment
Share on other sites

μετα το update εχω την εκδοση lb1 ειναι ευκολο να κανω ροοτ? κ αν ναι καμια ευκολη οδηγια ? ευχαριστω

 

Πρεπει να βαλεις μια πιο πολια ρομ πρωτα μεσω του Odin.Την ΚΚΑ ας πουμε.Μετα το κανεις root και μετα περνας οποια custom rom θελεις,εκτος απο ics.Αλλαζει λιγο η διαδικασια.Δες εδω στην 1η σελιδα!Ειναι πολυ κατατοπιστικη...:cool:Επισης,μπορεις να δεις στο"xda developers"Ειναι πιο εξειδικευμενοι εκει!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχετε βάλει κανένα downclocking profile (με setcpu) για screen off? αν ναι βγάλτε τα όλα και δείτε

δοκίμασα profiles (screen off &in call 200- 500) και αναπαρήγαγα επιτυχώς :lol:το πρόβλημα με την μαύρη οθόνη

 

γενικά υπάρχει θέμα με τους κερνελ του franco και τα profiles πριν λίγο καιρό είχα πρόβλημα με το on call (profile) τελείως παραμορφωμένο ήχο και κόλλημα μόλις το έβγαλα όλα οκ

 

criskelo 6

franco 7

 

φαντάζομαι και εσυ εχεις αγορασει το κινητο τον τελευταιο καιρο;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλε δεν νομίζω να έχει πρόβλημα το κινητό..

Έχω βάλει την τελευταία του criskelo και έχω παθει την πλάκα μου.

Το κινητό πετάει στην κυριολεξία.

Ο τύπος έχει κάνει φοβερή δουλειά

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

παιδια ,ειχα βαλει την κριστελο 5 ,και εκανα επαναφορα και μου ειχαν ερ8ει ολα οπως τα ειχα πριν .αρχικες οθονες και λοιπα ...

δλδ κατι απιστευτο γνωριζει καποιος να μου πει τι εκανα γιατι θελω να βαλω την καινουργεια ;

τι εκανα μισο wipe η φουλ wipe;

ποια επιλογη χρησιμοποιησα απο το τιτανιουμ και ηρ8αν ολα οπως πριν ;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι και εσυ εχεις αγορασει το κινητο τον τελευταιο καιρο;

 

το αγόρασα περίπου δέκα μέρες πριν τα Χριστούγεννα, δεν νομίζω να είναι πρόβλημα παρτίδας αφού ο freddaras λέει ότι έχει πρόβλημα μόνο με τον κερνελ του franco

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

εβαλε κανεις αυτον τον launcher TSF Shell 3D v1.0???

http://www.ipmart-forum.com/showthread.php?753643-TSF-Shell-3D-v1-0

τον εβαλα εγω αλλα κανει FC

κανενας καλος launcher ?? Φοραω criskelo v7

ευχαριστω

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

κανενας καλος launcher ?

 

 

GO Launcher EX για μένα μακράν ο καλύτερος

 

δες παρουσίαση εδώ για να πάρεις μια ιδέα

 

http://www.youtube.com/watch?v=vBSKzG18Qis

Link to comment
Share on other sites

μολις δοκιμασα τον φρανκο 8!

τα ιδια παλι!

ετσι και κλειδωσει το κινητο δεν ξεκλειδωνει με τιποτα!

η οθονη παραμενει μαυρη!

δεν ξερω εχω κουφαθει πραγματικα με το θεμα!:confused:

αν αποφασισει να ανοιξει παντως παει σφαιρα!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο. Έχεις ενεργοποιήσει την αυτόματη φωτείνοτητα ;. Και αν ΝΑΙ, αν δεν σε κάνει κόπο απενεργοποίησε την.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο. Έχεις ενεργοποιήσει την αυτόματη φωτείνοτητα ;. Και αν ΝΑΙ, αν δεν σε κάνει κόπο απενεργοποίησε την.

 

Ναι ετσι το εχω!

λες να φταιει αυτο??:blink:

τον εβγαλα τωρα θα πρεπει να τον ξαναβαλω για να το δοκιμασω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω αυτό, απλά είχαμε ένα παρόμοιο θέμα στο HTC EVO 3D που είχα με blackscreen σε κλήσεις όμως με έναν kernel και σκέφτηκα μήπως φταίει το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω αυτό, απλά είχαμε ένα παρόμοιο θέμα στο HTC EVO 3D που είχα με blackscreen σε κλήσεις όμως με έναν kernel και σκέφτηκα μήπως φταίει το ίδιο.

 

οκ thanks θα το δοκιμάσω αν και δεν νομίζω.

Πάντως πολύ κόσμος στο ανάλογο θέμα του φράνκο έχει τα ίδια προβλήματα..

Σήμερα πάλι που διάβαζα το είδα..

Οπότε μάλλον κάτι άλλο φταίει..

Τεσπα μικρό το κακό:)

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σε όλους ..

Σήμερα είδα ότι ο κρισκελο έβγαλε την πρώτη του μπετα σε παγωτό(και μάλιστα αναμένεται και update).

Θεωρώ την ρομ του κρισκελο που φοράει τώρα το κινητό μου πραγματικά ότι καλύτερό.ο άνθρωπος κάνει τρομερή δουλεια.

Την "παγωτό" του ρομ την έχει δοκιμάσει κανείς για να μας πει εντυπώσεις ?

Σκέφτομαι το σαββατοκύριακο να την δοκιμάσω .

Απλά μια ερώτηση στα γρήγορα .αν δεν μείνω ευχαριστημένος θα μπορέσω μετά μέσα από back up που έχω κάνει σε recovery να γυρίσω στην "κανονική "ρομ που είμαι τώρα η θα πρέπει να τα στήσω όλα από την αρχή ξανά ?

 

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σε όλους ..

Σήμερα είδα ότι ο κρισκελο έβγαλε την πρώτη του μπετα σε παγωτό(και μάλιστα αναμένεται και update).

Θεωρώ την ρομ του κρισκελο που φοράει τώρα το κινητό μου πραγματικά ότι καλύτερό.ο άνθρωπος κάνει τρομερή δουλεια.

Την "παγωτό" του ρομ την έχει δοκιμάσει κανείς για να μας πει εντυπώσεις ?

Σκέφτομαι το σαββατοκύριακο να την δοκιμάσω .

Απλά μια ερώτηση στα γρήγορα .αν δεν μείνω ευχαριστημένος θα μπορέσω μετά μέσα από back up που έχω κάνει σε recovery να γυρίσω στην "κανονική "ρομ που είμαι τώρα η θα πρέπει να τα στήσω όλα από την αρχή ξανά ?

 

Sent from my note

Καλημερα...

Η ics του criscelo ειναι ηδη καποιες μερες, απλα χθες εκανε νεο thread.

Λοιπον, την ειχα για 2 μερες, καλη για ics, δε θα δεις διαφορα σε θεμα ταχυτητας αν εχεις δοκιμασει και καποια αλλη ics.

Αν δεν εχεις δοκιμασει ics, απλα να σου πω οτι σε ταχυτητα, smooth κτλ ειναι, και λογικο, ενα σκαλι κατω απο gb.

 

Αν παρολα αυτα θες να τη δοκιμασεις, κανε πρωτα ενα nandroid backup, και οταν θες να γυρισεις πισω, εγκατεστησε πρωτα τον AbyssNote 3.9 kernel, μετα κανε reboot into recovery ενω εισαι ηδη recovery (δε κανεις δηλ reboot system), και στη συνεχεια κανεις κανονικα το restore.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Η ics του criscelo ειναι ηδη καποιες μερες, απλα χθες εκανε νεο thread.

Λοιπον, την ειχα για 2 μερες, καλη για ics, δε θα δεις διαφορα σε θεμα ταχυτητας αν εχεις δοκιμασει και καποια αλλη ics.

Αν δεν εχεις δοκιμασει ics, απλα να σου πω οτι σε ταχυτητα, smooth κτλ ειναι, και λογικο, ενα σκαλι κατω απο gb.

 

Αν παρολα αυτα θες να τη δοκιμασεις, κανε πρωτα ενα nandroid backup, και οταν θες να γυρισεις πισω, εγκατεστησε πρωτα τον AbyssNote 3.9 kernel, μετα κανε reboot into recovery ενω εισαι ηδη recovery (δε κανεις δηλ reboot system), και στη συνεχεια κανεις κανονικα το restore.

 

Καλημέρα. Μήπως θα μπορούσες να μου πεις γιατί η ICS ειναι σε ταχυτητα ενα σκαλι κάτω από GB? Δεν θα πρεπε σαν νεο λειτουργικό να ειναι πιο γρηγορο? Δοκίμασa την imilka και στα benchmark μου εδινε τα μισα από ότι στη Darky αλλά παρ όλα αυτά η αίσθηση δεν ήταν ότι το τηλέφωνο σέρνεται. Τώρα είμαι σε Criskelo v7 και τα αποτελέσματα ξανά διπλά. Γιατί αυτό?:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μήπως θα μπορούσες να μου πεις γιατί η ICS ειναι σε ταχυτητα ενα σκαλι κάτω από GB? Δεν θα πρεπε σαν νεο λειτουργικό να ειναι πιο γρηγορο? Δοκίμασa την imilka και στα benchmark μου εδινε τα μισα από ότι στη Darky αλλά παρ όλα αυτά η αίσθηση δεν ήταν ότι το τηλέφωνο σέρνεται. Τώρα είμαι σε Criskelo v7 και τα αποτελέσματα ξανά διπλά. Γιατί αυτό?:)

 

Καλημερα.

Ειναι φυσιολογικο να ειναι ακομα buggy μιας και που ειναι beta ουσιαστικα και, οπως γινεται παντα, εχει ''αμοληθει'' στους xda απο τη sumsung για δοκιμες.

Για τα benchmark τωρα, που δεν εχω σε καμια υπολειψη, ειναι και εκει φυσιολογικο αφου πολλα πραγματα και πολλες βελτιωσεις λειπουν μεσα απο τη rom που θα ανεβασουν τα αποτελεσματα.

Επισης, ακομα τα προγραμματα των benchmarks, πρεπει κι αυτα με τη σειρα τους να αναβαθμιστουν και να βελτιωθουν για να δειχνουν τα ''σωστα'' αποτελεσματα που εδειχναν στις εκδοσεις gb, σε ολες τις συσκευες.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να προτείνετε έναν καλό kernel που να υποστηρίζει και overclocking- του franco δεν υποστηρίζει-;

Επίσης πώς περνάμε το άλλο kernel και πώς κρατάμε backup το stock; Με το mobile odin pro 2.15 γίνεται;

RX8 rules!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να προτείνετε έναν καλό kernel που να υποστηρίζει και overclocking- του franco δεν υποστηρίζει-;

Επίσης πώς περνάμε το άλλο kernel και πώς κρατάμε backup το stock; Με το mobile odin pro 2.15 γίνεται;

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1362424

 

Μπαινεις recovery, wipe cache/dalvik, install kernel, reboot, reboot again.

 

Αν θες να περασεις τον stock kernel, κατεβαζεις απο εδω και περνας μεσω mobile odin.

 

Υ.Γ.:Επειδη βλεπω πολλες αποριες για πολλα πραγματα που εχουν απαντηθει (πχ custom kernel που υπαρχουν και πως να τους περασουμε), σκεφτομαι την Κυριακη η απο εβδομαδα που θα εχω λιγο χρονο, να ανοιξω ενα thread με ολες τις πληροφοριες που υπαρχουν για το Note, απο χαρακτηριστικα μεχρι βελτιωσεις, tips μπαταριας, εφαρμογες χρησιμες για τη συσκευη μας, και γενικα να ενωσω με καποιο τροπο τα 2 thread του Note, συγκεντρωνοντας τα παντα σε ενα.

Αυτο ομως μπορει να γινει μονο (και) με τη δικη σας βοηθεια.

Οτι λοιπον χρησιμο εχετε και βρισκετε καλη αυτη την ιδεα, στειλτε μου ενα pm με τη πληροφορια σας, με τις ιδεες σας και γενικα με οτι μπορει να βοηθησει παλιους και νεους...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Η ics του criscelo ειναι ηδη καποιες μερες, απλα χθες εκανε νεο thread.

Λοιπον, την ειχα για 2 μερες, καλη για ics, δε θα δεις διαφορα σε θεμα ταχυτητας αν εχεις δοκιμασει και καποια αλλη ics.

Αν δεν εχεις δοκιμασει ics, απλα να σου πω οτι σε ταχυτητα, smooth κτλ ειναι, και λογικο, ενα σκαλι κατω απο gb.

 

Αν παρολα αυτα θες να τη δοκιμασεις, κανε πρωτα ενα nandroid backup, και οταν θες να γυρισεις πισω, εγκατεστησε πρωτα τον AbyssNote 3.9 kernel, μετα κανε reboot into recovery ενω εισαι ηδη recovery (δε κανεις δηλ reboot system), και στη συνεχεια κανεις κανονικα το restore.

 

εγινε σε ευχαριστω για την απαντηση!

δεν το πειραζω τοτε θα περιμενω!

το κινητο πεταει με την κρισκελο 7 οποτε δεν εχει νοημα:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Η ics του criscelo ειναι ηδη καποιες μερες, απλα χθες εκανε νεο thread.

Λοιπον, την ειχα για 2 μερες, καλη για ics, δε θα δεις διαφορα σε θεμα ταχυτητας αν εχεις δοκιμασει και καποια αλλη ics.

Αν δεν εχεις δοκιμασει ics, απλα να σου πω οτι σε ταχυτητα, smooth κτλ ειναι, και λογικο, ενα σκαλι κατω απο gb.

 

Αν παρολα αυτα θες να τη δοκιμασεις, κανε πρωτα ενα nandroid backup, και οταν θες να γυρισεις πισω, εγκατεστησε πρωτα τον AbyssNote 3.9 kernel, μετα κανε reboot into recovery ενω εισαι ηδη recovery (δε κανεις δηλ reboot system), και στη συνεχεια κανεις κανονικα το restore.

 

Ηλια την περνας κατευθειαν με cwm η θελει odin???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...