Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Criskelo ROM Note V6

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1448425

O άνθρωπος απλά δεν παίζεται! Την έβαλα πάνω από τη V5 χωρίς full wipe και δουλεύει ρολόι. Το κατηγοριοποιημένο μενού ρυθμίσεων είναι όλα τα λεφτά!!! Όλα σε ένα νοικοκυρεμένα.:D

 

Πραγματι, με τη ver 5. ειχα την καλυτερη συνολικα εμπειρια μεχρι σημερα με το galaxy note (και την καλυτερη δυνατη αυτονομια που εχω δει).

Η 6 φαινεται ακομα καλυτερη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πραγματι, με τη ver 5. ειχα την καλυτερη συνολικα εμπειρια μεχρι σημερα με το galaxy note (και την καλυτερη δυνατη αυτονομια που εχω δει).

Η 6 φαινεται ακομα καλυτερη...

 

Επειδη βρηκα λιγο χρονο τη περασα...

Μια χαρα ειναι και δε μου εχει βγαλει καποιο προβλημα σε οτι δοκιμασα.

Το μενου ρυθμισεων ειναι πραγματικα πολυ καλο και κανει τη διαφορα.Το μονο που του λειπει ειναι το EUR CSC μιας και λειπει...

 

υ.γ.:Παλι μαζι μας Βαγγελη???Πολυ χαιρομαι...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βρηκα λιγο χρονο τη περασα...

Μια χαρα ειναι και δε μου εχει βγαλει καποιο προβλημα σε οτι δοκιμασα.

Το μενου ρυθμισεων ειναι πραγματικα πολυ καλο και κανει τη διαφορα.Το μονο που του λειπει ειναι το EUR CSC μιας και λειπει...

 

υ.γ.:Παλι μαζι μας Βαγγελη???Πολυ χαιρομαι...:)

 

Παιδια καλημερα

για να την περασω πανω απο την rocket v21 τι πρεπει να κανω????

 

φιλε Ηλια τι ειναι το EUR CSC

επισης για να στελνω μνμ με ελληνικα 160 πρεπει να αλλαξω κατι παιδια???

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Επειδη βρηκα λιγο χρονο τη περασα...

Μια χαρα ειναι και δε μου εχει βγαλει καποιο προβλημα σε οτι δοκιμασα.

Το μενου ρυθμισεων ειναι πραγματικα πολυ καλο και κανει τη διαφορα.Το μονο που του λειπει ειναι το EUR CSC μιας και λειπει...

 

υ.γ.:Παλι μαζι μας Βαγγελη???Πολυ χαιρομαι...:)

 

Προσωπικα λεω να μεινω με criskelo και να αναβαθμιζω μονο τις εκδοσεις χωρις full wipe για να μη σπαταλαω χρονο, εν αναμονη ενος ICS build.

 

ΥΓ. Ναι Ηλια, μετα απο ενα -ακομα- συντομο περασμα απο iPhone 4s, galaxy nexus γυρισα παλι σε αυτο που κανω καλυτερα τη δουλεια μου (με διαφορα).

Το 4S απλα πολυ λιγο πλεον (και πλεον εκτος οτι ειναι ανεπαρκες λογω μεγεθους οθονης, ειναι και μη αποδεκτο σε θεματα αυτονομιας - σηματος) και το nexus πολυ καλο (το καθαρο ICS ειναι με διαφορα η καλυτερη android εμπειρια, εικαστικα αν μη τι αλλο), αλλα ειναι ξεκαθαρα πισω σε hardware απο το note (ειδικα με τις custom roms δεν ειδα τη διαφορα που περιμενα σε σχεση με τις αρχικες μου εντυπωσεις οταν το πρωτοδοκιμασα μολις κυκλοφορησε). Μπαταρια, γραφιδα, καλυτερη gpu, επεκταση μνημης - κανουν τη διαφορα...

@GTHOM

Με EUR CSC που λεει ο Ηλιας θα εχεις 160 χαρακτηρες στα μηνυματα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα

για να την περασω πανω απο την rocket v21 τι πρεπει να κανω????

 

Wipe cache,wipe dalvik και install...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Wipe cache,wipe dalvik και install... ;)

οσοι ερχονται απο αλλη costum rom μονο wipe cache και wipe dalvik ?? αφου αλλαζει και η εκδοση βασικου φασματος (εγω π.χ ακομα ειμαι με την Checkrom v3 KL7)

CriskeloRom Note V6 No Wipe

και απο κατω εχει 4 διαφορετικα link πιο απο ολα θελουμε εμεις να περασουμε?

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

οσοι ερχονται απο αλλη costum rom μονο wipe cache και wipe dalvik ?? αφου αλλαζει και η εκδοση βασικου φασματος (εγω π.χ ακομα ειμαι με την Checkrom v3 KL7)

CriskeloRom Note V6 No Wipe

και απο κατω εχει 4 διαφορετικα link πιο απο ολα θελουμε εμεις να περασουμε?

 

Μπορείς να τη περάσεις κι έτσι, και με full wipe.Δοκίμασε πρώτα με wipe cache,dalvic, κι αν σου κάνει προβλήματα τη περνάς με fullwipe...όπως άλλωστε έχουμε περί, το full wipe είναι πάντα καλύτερο...

 

Τα διαφορετικά links που βλέπεις είναι mirrors.Κατέβασε από όποιο θες.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τη περάσεις κι έτσι, και με full wipe.Δοκίμασε πρώτα με wipe cache,dalvic, κι αν σου κάνει προβλήματα τη περνάς με fullwipe...όπως άλλωστε έχουμε περί, το full wipe είναι πάντα καλύτερο...

 

Τα διαφορετικά links που βλέπεις είναι mirrors.Κατέβασε από όποιο θες.

 

Τελικά κατα την γνώμη σου αξίζει η οχι η μετάβαση απο την rocket v21

Ρωτάω γιατί την δουλευες...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατα την γνώμη σου αξίζει η οχι η μετάβαση απο την rocket v21

Ρωτάω γιατί την δουλευες...

 

Είναι οπτικά κατι διαφορετικό,ιδίως με το μενού ρυθμίσεων αλλά και το ics theme (που όμως υπάρχει και για τη rocket).

Από κει και περα,εχει αφαιρέσει κάποιες λίγες εφαρμογές, έχει προσθέσει κάποια addons που θα πάνε στη καρτα σου (όχι τίποτα σπουδαίο, πχ γραμματοσειρές) και γενικά φαίνεται απροβλημάτιστη.

Από θέμα ταχύτητας, smooth, μπαταρίας κτλ, δε θα βρεις διαφορές ανάμεσα στις καλές custom ROM.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Είναι οπτικά κατι διαφορετικό,ιδίως με το μενού ρυθμίσεων αλλά και το ics theme (που όμως υπάρχει και για τη rocket).

Από κει και περα,εχει αφαιρέσει κάποιες λίγες εφαρμογές, έχει προσθέσει κάποια addons που θα πάνε στη καρτα σου (όχι τίποτα σπουδαίο, πχ γραμματοσειρές) και γενικά φαίνεται απροβλημάτιστη.

Από θέμα ταχύτητας, smooth, μπαταρίας κτλ, δε θα βρεις διαφορές ανάμεσα στις καλές custom ROM.

 

ok Ευχαριστώ...Ξερεις τι μου την σπάει στον αγαπητό criskelo που τιμούσα τις ρομ του στο SII... Ενώ τώρα όχι...

Βάζει την ρομ και εξαφανίζετε... Και αν υπάρχουν προβληματάκια η θες κάποια πληροφορία απλά δύσκολα τον βρίσκεις...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Καλξσπέρα,θα ήθελα λίγη βοήθεια σε ένα πρόβλημα. Ψάχνοντας τρόπο να ρουτάρω το galaxy note μου είχα δοκιμάσει αυτον που προτείνουν εδώ, για άγνωστο λόγο δεν δούλεψε οπότε βρήκα εναν αλλο τρόπο μέσω του xda ο οποίος λειτούργησε. Τον παραθέτω κιόλας http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1329360 Λόγω κάποιων προβληματων που είχα θέλησα να το κάνω unroot κ στη συνέχεια restore. Ακολούθησα λοιπόν τις οδηγείς που παραθέτουν απο το xda για unroot. Δεν γινόταν όμως με όποιο τρόπο κ αν προσπαθησα. Έτσι αποφάσισα να το κάνω απευθείας restore μέσα απο το: Ρυθμίσεις>απόρρητο. Εδω και 40 λεπτά περίπου κάνει συνεχώς restart μόνο του και το restore δείχνει να είναι ατελειωτο :( Είναι φυσιολογικό;;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλξσπέρα,θα ήθελα λίγη βοήθεια σε ένα πρόβλημα. Ψάχνοντας τρόπο να ρουτάρω το galaxy note μου είχα δοκιμάσει αυτον που προτείνουν εδώ, για άγνωστο λόγο δεν δούλεψε οπότε βρήκα εναν αλλο τρόπο μέσω του xda ο οποίος λειτούργησε. Τον παραθέτω κιόλας http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1329360 Λόγω κάποιων προβληματων που είχα θέλησα να το κάνω unroot κ στη συνέχεια restore. Ακολούθησα λοιπόν τις οδηγείς που παραθέτουν απο το xda για unroot. Δεν γινόταν όμως με όποιο τρόπο κ αν προσπαθησα. Έτσι αποφάσισα να το κάνω απευθείας restore μέσα απο το: Ρυθμίσεις>απόρρητο. Εδω και 40 λεπτά περίπου κάνει συνεχώς restart μόνο του και το restore δείχνει να είναι ατελειωτο :( Είναι φυσιολογικό;;;;;;;

 

Βάλε το σε download mode και πέρασε μέσω odin ένα επίσημο firmware.

Φυσικά και δεν είναι φυσιολογικά τόσα reboot, τόση ώρα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το σε download mode και πέρασε μέσω odin ένα επίσημο firmware.

Φυσικά και δεν είναι φυσιολογικά τόσα reboot, τόση ώρα.

Σε περίπτωση που το κάνω αυτό η συσκευή είναι retail πάλι και δεν φαίνεται πουθενά ότι ήταν rooted????

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που το κάνω αυτό η συσκευή είναι retail πάλι και δεν φαίνεται πουθενά ότι ήταν rooted????

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

 

Χωρις να ειμαι σιγουρος γιατι καποιοι υποστηριζουν το αντιθετο, πιστευω,οπως ισχυει και σε αλλες συσκευες,οτι δε φαινεται πουθενα οτι υπηρξε rooted, μιας και ο μονος τροπος ειναι αν εχει αυξηθει ο counter.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι σιγουρος γιατι καποιοι υποστηριζουν το αντιθετο, πιστευω,οπως ισχυει και σε αλλες συσκευες,οτι δε φαινεται πουθενα οτι υπηρξε rooted, μιας και ο μονος τροπος ειναι αν εχει αυξηθει ο counter.

Pfffff....Δεν βρίσκω άκρη με τίποτα :( βρήκα αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=731989 αλλά δεν δουλεύει κ το κινητό δεν ανοίγει παρά μόνο ως εκεί που λέει : samsung κ ξανά απο την αρχή όλη την ώρα... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Pfffff....Δεν βρίσκω άκρη με τίποτα :( βρήκα αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=731989 αλλά δεν δουλεύει κ το κινητό δεν ανοίγει παρά μόνο ως εκεί που λέει : samsung κ ξανά απο την αρχή όλη την ώρα... :wacko:

 

Στη πρωτη σελιδα , εδω, κοιτα για το πως να περασεις official firmware.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας

πως μπορω να αλλαξω το bootanimation στην criskelo v6???

στην rocket εβαζες το ζιπ στο φακελλο media και μετα αλλαζε. εδω???

 

ευχαριστω

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Στη πρωτη σελιδα , εδω, κοιτα για το πως να περασεις official firmware.

Βασικά το κινήτο δεν ανταποκρίνεται ούτε σε download mode ούτε σε κανενα συνδυασμό των κουμπιών, ο υπολογιστής δεν το βλέπει επειδή είναι νεκρο κλπ κλπ κλπ...μπαταρία βαζω-βγάζω αλλα τιποτα.... τον ήπια;;;;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το κινήτο δεν ανταποκρίνεται ούτε σε download mode ούτε σε κανενα συνδυασμό των κουμπιών, ο υπολογιστής δεν το βλέπει επειδή είναι νεκρο κλπ κλπ κλπ...μπαταρία βαζω-βγάζω αλλα τιποτα.... τον ήπια;;;;

 

Ελπίζω να έχεις CWM και να έχεις κάνει backup. Κρατά πατημένα ταυτόχρονα Volume Up+Home+Power. Όταν εμφανιστεί το σήμα της Samsung άφησε το Power και συνέχισε να κρατάς τα αλλά δύο κουμπιά μέχρι να μπεις στο CWM. Από εκεί και πέρα όλα είναι εύκολα. Φλάσαρε καινούρια Rom, είτε custom είτε official και είσαι πάλι οκ!

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να έχεις CWM και να έχεις κάνει backup. Κρατά πατημένα ταυτόχρονα Volume Up+Home+Power. Όταν εμφανιστεί το σήμα της Samsung άφησε το Power και συνέχισε να κρατάς τα αλλά δύο κουμπιά μέχρι να μπεις στο CWM. Από εκεί και πέρα όλα είναι εύκολα. Φλάσαρε καινούρια Rom, είτε custom είτε official και είσαι πάλι οκ!

Τίποτα φίλε μου,το δοκίμασα τωρα ξανά παρ'όλο που το είχα κάνει κ νψρίτερα αλλα δεν ανταποκρίνεται..40 δευτερόλεπτα το κράτησα :( Υπάρχει καμιά ιδέα παιδιά να το σώσουμε χωρίς να το πάω αντιπροσωπεία κ το δούν ρουταρισμένο;;;;:cry:

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φίλε μου,το δοκίμασα τωρα ξανά παρ'όλο που το είχα κάνει κ νψρίτερα αλλα δεν ανταποκρίνεται..40 δευτερόλεπτα το κράτησα :( Υπάρχει καμιά ιδέα παιδιά να το σώσουμε χωρίς να το πάω αντιπροσωπεία κ το δούν ρουταρισμένο;;;;:cry:

δοκιμασε παλι με κλειστο κινιτο ταυτοχρονια Power + Volume Down + Home αν σου βγαλει Download mode τοτε απλα το αφινεις κανεις τις ρυμθισεις που χρειαζεται στο Odin και φλασαρης μια επισημη rom... για δοκιμασε το

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φίλε μου,το δοκίμασα τωρα ξανά παρ'όλο που το είχα κάνει κ νψρίτερα αλλα δεν ανταποκρίνεται..40 δευτερόλεπτα το κράτησα :( Υπάρχει καμιά ιδέα παιδιά να το σώσουμε χωρίς να το πάω αντιπροσωπεία κ το δούν ρουταρισμένο;;;;:cry:

 

είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και πέρασα official με odin αλλά δεν ήταν "νεκρό" έμπαινε στο download, μήπως δεν ανταποκρίνεται γιατί έμεινε από μπαταρία;;;;;; για δοκίμασε να το φορτίσεις (μια σκέψη κάνω)

Link to comment
Share on other sites

είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και πέρασα official με odin αλλά δεν ήταν "νεκρό" έμπαινε στο download, μήπως δεν ανταποκρίνεται γιατί έμεινε από μπαταρία;;;;;; για δοκίμασε να το φορτίσεις (μια σκέψη κάνω)

Παιδιά δυστυχώς δεν το αναγνωρίζει ούτε ο υπολογιστής αλλά κα ιστην πρίζα οταν δοκιμάζω να το φορτίσψ δεν υπάρχει ανταπόκριση... download mode δεν μπαίνει και γενικά είναι black screen...Ούτε το odin βλέπει την συσκευή...ύστερα απο 3 ώρες+ αναζητήσεων σε φόρουμς έχω καταλήξει ότι μάλλον πρέπει να πάει στην samsung η συσκευή :( άιντε να δω πώς θα μπαλώσω το root που θα εντοπίσουν :X

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυστυχώς δεν το αναγνωρίζει ούτε ο υπολογιστής αλλά κα ιστην πρίζα οταν δοκιμάζω να το φορτίσψ δεν υπάρχει ανταπόκριση... download mode δεν μπαίνει και γενικά είναι black screen...Ούτε το odin βλέπει την συσκευή...ύστερα απο 3 ώρες+ αναζητήσεων σε φόρουμς έχω καταλήξει ότι μάλλον πρέπει να πάει στην samsung η συσκευή :( άιντε να δω πώς θα μπαλώσω το root που θα εντοπίσουν :X

 

Φιλαρακι πηγαινε το αντιπροσωπια και μην αναφερεις τπτ.Κανε τον ανηξερο και αν σου πουν οτιδηποτε.''ROOT'', τι ειναι αυτο????

Δε ξερω τι του εκανες και το εφτασες σε αυτο το σημειο...:(...Ο τροπος για επαναφορα σε official ειναι απλος, μεσω odin...

Anyway, ευχομαι να πανε ολα καλα...

 

 

Τωρα για οσους κοιτανε benchmark ισως αυτο σας πεισει...:p

 

http://i.imgur.com/MKZJ9.png

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι πηγαινε το αντιπροσωπια και μην αναφερεις τπτ.Κανε τον ανηξερο και αν σου πουν οτιδηποτε.''ROOT'', τι ειναι αυτο????

Δε ξερω τι του εκανες και το εφτασες σε αυτο το σημειο...:(...Ο τροπος για επαναφορα σε official ειναι απλος, μεσω odin...

Anyway, ευχομαι να πανε ολα καλα...

 

 

Τωρα για οσους κοιτανε benchmark ισως αυτο σας πεισει...:p

 

http://i.imgur.com/MKZJ9.png

Απ'τα πολλά κολλήματα που είχε φάει κ το αποσύνδεα κλείνοντας το odin μάλλον την τελευταία φορά δεν είχε φάει κόλλημα κ εγώ εκλεισα το odin κ το αποσύνδεσα μετα κ έτσι μάλλον άφησε ημιτελή την επαναφορά της ROM. ελπίζω να βρώ ακρη κ να μην χάσω την εγγύηση,θα περάσω τώρα απο κάτι επισκευαστικά κέντρα που δίνει η samsung στο site της κ ο Θεός βοηθός ;) Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας παιδιά,θα σας ενημερώσω ο,τι μου πούν να ξέρετε κι εσείς σε πθανή ανάλογη περίπτωση :worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...