Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έκανα την αναβάθμιση χωρίς να διαγράψω τίποτα από το κινητό.

Έκτοτε όταν με καλούν ή όταν βλέπω τα sms μου δεν εμφανίζει το όνομα της επαφής. Μόνο ο αριθμός φαίνεται παρόλο που όλες μου οι επαφές βρίσκονται στο κινητό.

Δοκίμασα συγχρονισμό, reboot, reinstall αλλά δεν άλλαξε κάτι.

 

Μήπως είναι τίποτα πιο απλό και τσάμπα ψάχνομαι?

 

ΥΓ: (Δεν είχα προσέξει αυτό εδώ το thread και πόσταρα το ίδιο στην είδηση για την άφιξη του JB εκ παραδρομής)

Beauty to the eyes does not always translate to the touch...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάτα πάσα πιθανότητα χρειάζεσαι καθαρή εγκατάσταση αλλά δεν ειμαι 100% σίγουρος αν μπορείς να κάνεις επαναφορά με τον stock kernel της jb χωρίς τον κίνδυνο για brick.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν κατάλαβα καλά.

να κάνω επαναφορά εργ. ρυθμίσεων + wipe και να περάσω τη stock μέσω odin?

Beauty to the eyes does not always translate to the touch...
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά καλο ειναι για την επαναφορά να έχεις ένα safe kernel για wipe.Προσωπικά μετά το φιάσκο που έκαναν με την ics,δε θα εμπιστευόμουν να κάνω wipe/επαναφορά ρυθμίσεων ούτε με τον stock kernel της jelly

Κανα custom kernel για lsz θα δουμε? Η μηπως οι βελτιωσεις θα περιοριζονται μονο στο recovery?

recovery και safe for wipe

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φλασαρο την οφισιαλ LSZ με pc odin μολης τελειωση το βγαζω και τωρα για ρουτ αποθηκευω στη καρτα μνημης το cwm supersu-v.0.99 zip μπαινω σε ρεκοβερυ και το κανω ινσταλ απο εικει μετα χρειαζετε κατι αλλο η ειναι ετοιμο? θελει τπτ wipe data? ρωταω για να μην μου μεινει παγωτο και τρεχω.ειναι ασφαλης;
Link to comment
Share on other sites

λοιπον φλασαρο την οφισιαλ LSZ με pc odin μολης τελειωση το βγαζω και τωρα για ρουτ αποθηκευω στη καρτα μνημης το cwm supersu-v.0.99 zip μπαινω σε ρεκοβερυ και το κανω ινσταλ απο εικει μετα χρειαζετε κατι αλλο η ειναι ετοιμο? θελει τπτ wipe data? ρωταω για να μην μου μεινει παγωτο και τρεχω.ειναι ασφαλης;

 

βάλε.Την sweet rom τα έχει όλα έτοιμα...

Link to comment
Share on other sites

Φλασάρεις το supersu-v.0.99 zip και τέλος.Μην κάνεις κάποιο wipe

 

χμμμ με τρόμαξες τώρα.

 

εγώ έχω βάλει supersu-v.0.95, τον έκανα update και έπειτα πέρασα και busybox 1.20.2

Δεν έχω βάλει κάποιον kernel.

 

Για να φτιάξω όμως το πρόβλημα με τις επαφές και τους αριθμούς πρέπει να κάνω καθαρό install.

έχεις κατά νου κάποιον safe kernel για τέτοιες δουλειές ή κάποια άλλη λύση?

Beauty to the eyes does not always translate to the touch...
Link to comment
Share on other sites

philz kernel http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1901191&page=236 την zip έκδοση μπορείς να την φλασάρεις από το stock recovery και έτσι δε θα ανέβει και ο μετρητής
Link to comment
Share on other sites

εχεο καποιο προγραμμα πριν ξεκινησο το φλασαρισμα και το ρουν που να κανει μπακαπ τα παιχνιδια (δεν ειμαι ρουτ
Link to comment
Share on other sites

Για ics και άνω για non root συσκευές υπάρχει το carbon

δεν το έχω δοκιμάσει γιατί ειμαι ήδη root και χρησιμοποιώ titanium.

Edit

Και μετά από μια επανεκκίνηση η sweet rom κόλλησε στο λογότυπο.Κλασσική περίπτωση βλάβης δηλαδή.Παίρνω nandroid και λογικά με την επαναφορά θα στρώσει.Εύχομαι μόνο να μην συμβεί σε κάποιον που δεν έχει ιδέα από root και έκανε την αναβάθμιση μέσω kies γιατι θα τρομοκρατηθεί τσάμπα από το fail της samsung..

Edit 2

Επανήλθε κανονικά με το restore.Ο νέος bootloader της lsz σίγουρα δεν έχει λύσει 100% το πρόβλημα.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

http://img715.imageshack.us/img715/8413/20130221234340.jpg' alt='20130221234340.jpg'> Uploaded with ImageShack.us[/img] τι κανω τωρα?κολησε η ετοιμο ειναι?
Link to comment
Share on other sites

Για ics και άνω για non root συσκευές υπάρχει το carbon

δεν το έχω δοκιμάσει γιατί ειμαι ήδη root και χρησιμοποιώ titanium.

Edit

Και μετά από μια επανεκκίνηση η sweet rom κόλλησε στο λογότυπο.Κλασσική περίπτωση βλάβης δηλαδή.Παίρνω nandroid και λογικά με την επαναφορά θα στρώσει.Εύχομαι μόνο να μην συμβεί σε κάποιον που δεν έχει ιδέα από root και έκανε την αναβάθμιση μέσω kies γιατι θα τρομοκρατηθεί τσάμπα από το fail της samsung..

Edit 2

Επανήλθε κανονικά με το restore.Ο νέος bootloader της lsz σίγουρα δεν έχει λύσει 100% το πρόβλημα.

 

 

Γι'αυτό δεν είπαμε ότι επανέρχεται το κινητό απλά φλασαροντας πάλι τον κέρνελ ,κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλά σε μένα τουλάχιστον δεν επανέρχεται μόνο με το φλασάρισμα του κερνελ.Κάποια στιγμή που είχα την lsm,φλασάρω κερνελ,φτάνει στο boot animation και ακούγεται ο ήχος και ξανακάνει πάλι reboot και μένει κολλημένο.Σήμερα δεν έκανε κάτι με το φλασάρισμα του κερνελ.Με το nandroid backup-restore επανέρχεται πάντα.Προσωπικά αρχίζω να πιστεύω ότι η samsung από το s2 και μετά έχει σοβαρό πρόβλημα με τα chipset.Δε ξέρω αν φταίει η μαζική παραγωγή ή κάτι άλλο αλλά αν βάλουμε μέσα και το sod του s2,το brick bug του note στην ics και το sudden death του s3 παραείναι πολλές οι συμπτώσεις για να ειναι κάτι τυχαίο.Το ότι δε συμβαίνει σε όλους σημαίνει ότι κάτι γίνεται με συγκεκριμένες παρτίδες.Επισης άσχετο με το note αλλά σχετικό με samsung.Τα t-mobile htc hd2 σαν το δικό μου έχουν nand μνήμη της samsung και μετά από κάποιο καιρό φλασαρίσματος nand android βγάζουν bad blocks σε αντίθεση με τα ευρωπαϊκά hd2 που έχουν hynix μνήμη και χαλάνε πιο δύσκολα. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ειναι με ις μερες του. Και μενα στο τελευταιο bootloop στην SLM5 σεν επανερχοταν με τιποτα. Εκανα λοιπον ενω ηταν σε bootloop nandroid backup και μετα με restore ανοιξε κανονικα
Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλά σε μένα τουλάχιστον δεν επανέρχεται μόνο με το φλασάρισμα του κερνελ.Κάποια στιγμή που είχα την lsm,φλασάρω κερνελ,φτάνει στο boot animation και ακούγεται ο ήχος και ξανακάνει πάλι reboot και μένει κολλημένο.Σήμερα δεν έκανε κάτι με το φλασάρισμα του κερνελ.Με το nandroid backup-restore επανέρχεται πάντα.Προσωπικά αρχίζω να πιστεύω ότι η samsung από το s2 και μετά έχει σοβαρό πρόβλημα με τα chipset.Δε ξέρω αν φταίει η μαζική παραγωγή ή κάτι άλλο αλλά αν βάλουμε μέσα και το sod του s2,το brick bug του note στην ics και το sudden death του s3 παραείναι πολλές οι συμπτώσεις για να ειναι κάτι τυχαίο.Το ότι δε συμβαίνει σε όλους σημαίνει ότι κάτι γίνεται με συγκεκριμένες παρτίδες.Επισης άσχετο με το note αλλά σχετικό με samsung.Τα t-mobile htc hd2 σαν το δικό μου έχουν nand μνήμη της samsung και μετά από κάποιο καιρό φλασαρίσματος nand android βγάζουν bad blocks σε αντίθεση με τα ευρωπαϊκά hd2 που έχουν hynix μνήμη και χαλάνε πιο δύσκολα.

 

sudden death του s3*

Αυτό τι είναι δεν το ήξερα... brick bug παρουσιάστικες και στο s2.

Link to comment
Share on other sites

Για το s3 δες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=353394

Και στο s2 brick bug? όντως τότε παραείναι πολλά τα κρούσματα και η samsung παρότι κάνει καλές υλοποιήσεις,κάνει και μεγάλα fail

Link to comment
Share on other sites

Για το s3 δες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=353394

Και στο s2 brick bug? όντως τότε παραείναι πολλά τα κρούσματα και η samsung παρότι κάνει καλές υλοποιήσεις,κάνει και μεγάλα fail

 

Έχουμε πολλά χάλια δλδ τι να πω ;;; Ό Θεός μαζί μας ... Άντε να βγει το ΝΟΤΕ 3 να δούμε....Εγώ έχω βάλει τα λεφτά στην άκρη από τώρα χαχαχα

Υπάρχει καμία άλλη εταιρία που να είναι αντάξια;; Που να έχει έτσι ρομ και φλασαρισματα κτλ;; Δεν ξέρω;

Link to comment
Share on other sites

έβαλα sweet αλλα δεν έχει Ελληνικά.Έτσι είναι ή έκανα κάτι λάθος;

Έχω what's up και κάθε φορά που αλλάζω ρομ με χρεώνουν 1€ για χρήση δικτύου.Πως μπορώ να αποφεύγω,στο μέλλον, αυτή την κλοπη;

Link to comment
Share on other sites

έβαλα sweet αλλα δεν έχει Ελληνικά.Έτσι είναι ή έκανα κάτι λάθος;

Έχω what's up και κάθε φορά που αλλάζω ρομ με χρεώνουν 1€ για χρήση δικτύου.Πως μπορώ να αποφεύγω,στο μέλλον, αυτή την κλοπη;

 

Σίγουρα κάτι έκανες λάθος .... Έχει κανονικά τα πάντα όλα.

Για την χρέωση καλντέρα να.πάρεις τηλ την κόσμους και να.Τους πεις.να σου απενεργοποιήσουν τα δεδομένα νομίζω εται θα σωθείς,δεν ξέρω..

 

Βγήκε Νέος φιζ 4.63 ας διαβάσει κάποιος που ξέρει να.μας πει να τον βάλουμε;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1901191

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάτι έκανες λάθος .... Έχει κανονικά τα πάντα όλα.

Για την χρέωση καλντέρα να.πάρεις τηλ την κόσμους και να.Τους πεις.να σου απενεργοποιήσουν τα δεδομένα νομίζω εται θα σωθείς,δεν ξέρω..

 

Βγήκε Νέος φιζ 4.36 ας διαβάσει κάποιος που ξέρει να.μας πει να τον βάλουμε;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1901191

 

Philz V4.63 :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...