Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Όταν το τηλ είναι root, υπάρχει κάποιο site που κατεβάζουμε σπασμένες εφαρμογές; Και αν ναι , πως τα περνάμε; Ευχαριστώ πολύ.

Δε χρειαζεσαι root για να εχεις αυτες τις εφαρμογες.Χρειαζεσαι root μονο για τις εφαρμογες που θελουν root.

Υπαρχουν τετοια sites αλλα εδω απαγορευεται να μιλαμε για αυτα...;)

 

Hλια εχουμε εξελιξη στο θεμα να εχουμε 2 rom στην sd και να εναλασουμε?

 

α..και αν θυμασαι απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=24215109

ποιο αρχειο να κατεβασω?

 

many many thanks!

Υπαρχουν ακομα καποια προβληματακια...Υπομονη λιγο ακομα.

Ηλία εχθές πέρασα την τελευταία modded που ανέβασες...

Ότι και να πω είναι λίγο...

 

Thanks Γιαννη!!!:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι όταν είχε κυκλοφορήσει αυτή η εφαρμογή αρκετοί το είχαν κάνει, τόσο εδώ όσο και στο XDA. Άλλοι είχαν βγει θετικοί στο συγκεκριμένο bug και άλλοι αρνητικοί. Τι σημασία έχει όμως, αφού οποίο και να ναι το αποτέλεσμά εμείς πάντα φλασάρουμε με συγκεκριμένο τρόπο (abyss) οπότε δεν έχουμε κίνδυνο brick.:rolleyes:

 

Ναι αλλά υπάρχουν δύο θέματα. Είναι αξιόπιστο αυτό το τεστ ;. Και αν είναι, τότε δεν θα είναι ποιο απλό να φλασάρουμε χωρίς τον abyssnote ?.

 

@elthis

Θέλεις τους κωδικούς μου για το γερμανικό forum της goa-rom ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά υπάρχουν δύο θέματα. Είναι αξιόπιστο αυτό το τεστ ;. Και αν είναι, τότε δεν θα είναι ποιο απλό να φλασάρουμε χωρίς τον abyssnote ?.

 

@elthis

Θέλεις τους κωδικούς μου για το γερμανικό forum της goa-rom ;

 

Ειναι αξιοπιστο το τεστ.Αλλα παροτι μου εβγαλε οτι ειμαι safe, προτιμω ακομα να περναω μεσω abyssnote οποιαδηποτε rom μεχρι η samsung να μας κανει τη τιμη να βγαλει ενα firmware με fix.

 

Κατεβαζω τωρα απο αλλου μια Goatrip LQ3...;)...Αλλα βεβαια αν θες, στειλε μου pm...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια

Να πω και εγω οτι τελικα χθες εβαλα την KingDroid ICS NoteMania Edition v4.2 με Speedmod Kernel και μπορω να πω οτι ειναι η καλυτερη που εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης. Θα δοκιμασω και την Cleanote που αναφερετε πιο πανω. Να πω επισης οτι θεωρω καλη ρομ αυτη που δεν εχει ορατο λακ στο σκρολινκ και εχει αμεση ανταποκριση στο πατημα μιας εφαρμογης,ενος κουμπιου. Επιση να μπορει να παιζει το παιχνιδι Temple Run οσο smooth γινετα. Μεχρι στιγμης μονο η KingDroid ICS NoteMania Edition v4.2 μου τα καλυπτει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Αφού μας έβαλε στην πρίζα o Ηλίας πάλι, είμαι από εχθές το βράδυ με CleaNote 2,20 και κερνελ Notecore 1,1

Εξαιρετικά smooth ρομ αλλά μου φαίνεται υστερεί λίγο σε ταχύτητα...κατά τα άλλα μέχρι ώρας δουλεύει απροβλημάτιστα. Με θέμα kalagas βεβαίως βεβαίως...:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Αφού μας έβαλε στην πρίζα o Ηλίας πάλι, είμαι από εχθές το βράδυ με CleaNote 2,20 και κερνελ Notecore 1,1

Εξαιρετικά smooth ρομ αλλά μου φαίνεται υστερεί λίγο σε ταχύτητα...κατά τα άλλα μέχρι ώρας δουλεύει απροβλημάτιστα. Με θέμα kalagas βεβαίως βεβαίως...:D

 

Τι εννοεις με το ''υστερει σε ταχυτητα''???:confused:

Το ανοιγμα των εφαρμογων δεν ειναι αμεσο???Εγω την ειχα παντως με cf root kernel...

 

Anyway, παιδια, πανω κατω πλεον ολες ειναι στο ιδιο σημειο.Μη παιδευεστε αδικα δοκιμαζοντας δεξια-αριστερα αν ειστε καλλυμενοι με τη rom που εχετε.

Οταν με το καλο βγει νεα, καλυτερη βαση, το συζηταμε παλι...:)

 

Παρεπιπτοντως, ανεβαζω Trip Lq3 που βρηκα.Δε την εχω δοκιμασει μιας και δε προλαβαινω.Θα τη δωσω σε καποιο παιδι να τη δοκιμασει πρωτα και αν αξιζει θα τη μοιρασουμε.Κατα βραδακι μερια μονο μιας και που ειμαι δουλεια τωρα και στο σπιτι ανεβαινει ακομα!rataplan εισαι εδω να ετοιμαστεις????????:p

 

Edit:Αλλαξα την ονομασια γιατι μας παρακολουθουν απο Γερμανια!!!:p...Ο τυπος τη θελει μονο για παρτυ του.....Τι να κανουμε...

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις με το ''υστερει σε ταχυτητα''???:confused:

Το ανοιγμα των εφαρμογων δεν ειναι αμεσο???Εγω την ειχα παντως με cf root kernel...

 

Anyway, παιδια, πανω κατω πλεον ολες ειναι στο ιδιο σημειο.Μη παιδευεστε αδικα δοκιμαζοντας δεξια-αριστερα αν ειστε καλλυμενοι με τη rom που εχετε.

Οταν με το καλο βγει νεα, καλυτερη βαση, το συζηταμε παλι...:)

 

Παρεπιπτοντως, ανεβαζω Trip Lq3 που βρηκα.Δε την εχω δοκιμασει μιας και δε προλαβαινω.Θα τη δωσω σε καποιο παιδι να τη δοκιμασει πρωτα και αν αξιζει θα τη μοιρασουμε.Κατα βραδακι μερια μονο μιας και που ειμαι δουλεια τωρα και στο σπιτι ανεβαινει ακομα!rataplan εισαι εδω να ετοιμαστεις????????:p

 

Αυτό εννοώ, όταν μένει ώρα standby δεν ανοίγουν τόσο άμεσα οι εφαρμογές. Δεν ξέρω μήπως φταίνε οι drivers από cyanogen.

Ηλία μήπως ξέρεις αν περνάνε τα mods για το hardware button και τη notification bar με τα 15 εικονίδια;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ, όταν μένει ώρα standby δεν ανοίγουν τόσο άμεσα οι εφαρμογές. Δεν ξέρω μήπως φταίνε οι drivers από cyanogen.

Ηλία μήπως ξέρεις αν περνάνε τα mods για το hardware button και τη notification bar με τα 15 εικονίδια;;;

 

Για τα hardware button δε ξερω μιας και δε τα εχω δοκιμασει ποτε!

Για τα 15 toggles περνανε μια χαρα...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα.την kingdroid με τον κερνελ που ελεγε ο freddaras και στο benchmark μου εγραψε 4569 μιλαμε το τηλ τα σπαει εχω παθει πλακα μαζι με τη ρομ του ηλια ειναι οτι καλυτερο εχω βαλει στο νοτε δοκιμαστε τη
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα.την kingdroid με τον κερνελ που ελεγε ο freddaras και στο benchmark μου εγραψε 4569 μιλαμε το τηλ τα σπαει εχω παθει πλακα μαζι με τη ρομ του ηλια ειναι οτι καλυτερο εχω βαλει στο νοτε δοκιμαστε τη

 

Ποσο? μονο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mε ποια ROM είσαι ;

B ethis ;) οχι την final, την προηγουμενη (lq3). με speedmode, και Transision animation απο jelly :p

Όχι αυτο έτρεξε το quadrant σε αυτο που έχεις εσύ δεν το έχω δοκιμάσει για δοκίμασε αυτο

4375 :lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αξιοπιστο το τεστ.Αλλα παροτι μου εβγαλε οτι ειμαι safe, προτιμω ακομα να περναω μεσω abyssnote οποιαδηποτε rom μεχρι η samsung να μας κανει τη τιμη να βγαλει ενα firmware με fix.

 

Κατεβαζω τωρα απο αλλου μια Goatrip LQ3...;)...Αλλα βεβαια αν θες, στειλε μου pm...:)

 

goatrip lq3 δεν εχει ανεβει ουτε στο σαιτ τους ...

πως τα καταφερες ρε θηριο ?

Link to comment
Share on other sites

Tελικά τι λέει αυτή η Goat;. Λέω να φλασάρω την Kingdroid τώρα. Αν είναι να περιμένω :lol:

 

Αντωνη μολις γυρισα σπιτι και ξαναφευγω...Προλαβα να στειλω στον rataplan να δοκιμασει μιας και του αρεσουν αυτα...:)

Αρα αποτελεσματα αυριο!

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω και εγώ στο τρυπάκι με τις custom rom και θέλω να ρωτήσω πως να κάνω εγκατάσταση το custom recovery.

Θα βάλω την τελευταία έκδοση του elthis και έχω κατεβάσει όλα τα σχετικα αρχεία.

Τώρα είμαι με stock ICS 4.0.3 και είμαι ήδη root, αλλά ενώ μπουτάρω στο recovery δεν βλέπω να έχει εγκατασταθεί το cwm κατά το rooting αλλά έχει το stock recovery.

Είδα πως με το Rom Manager μπορείς να κάνεις εγκατάσταση το cwm, είναι ασφαλές επειδή έχω stock ICS 4.0.3???????? ή υπάρχει άλλος τρόπος?????

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω και εγώ στο τρυπάκι με τις custom rom και θέλω να ρωτήσω πως να κάνω εγκατάσταση το custom recovery.

Θα βάλω την τελευταία έκδοση του elthis και έχω κατεβάσει όλα τα σχετικα αρχεία.

Τώρα είμαι με stock ICS 4.0.3 και είμαι ήδη root, αλλά ενώ μπουτάρω στο recovery δεν βλέπω να έχει εγκατασταθεί το cwm κατά το rooting αλλά έχει το stock recovery.

Είδα πως με το Rom Manager μπορείς να κάνεις εγκατάσταση το cwm, είναι ασφαλές επειδή έχω stock ICS 4.0.3???????? ή υπάρχει άλλος τρόπος?????

Μπορεις μεσω cwm app η μεσω mobile odin απο google play.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά...μετά από μία σύντομη περιπλάνηση σε Kingdroid και CleaNote επέστρεψα στην Alba final by elthis. Δεν υπάρχει Τίποτα πιο Σταθερό και Γρήγορο σε ICS για εμένα αυτή τη στιγμή!

Και μιας και αναφέραμε benchmark πριν, τη δοκίμασα «άδεια» μόλις την πέρασα και o μόνος κερνελ που μου έδωσε πάνω από 5000 στο Antutu ήταν o Cf (5530). O speedmode K3-5 και o CoreNote 1.1 μου έδωσαν 4600 και κάτι ψηλά...

Συμπέρασμα για εμένα...elthis και ξερό ψωμί...μέχρι να πειράξει κάποια άλλη ρομ...:D

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις μεσω cwm app η μεσω mobile odin απο google play.

 

Μέσω του mobile odin δεν βλέπω να μου βγάζει την επιλογή για να κάνω εγκατάσταση το custom recovery.....

υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός και το κατάλληλο αρχείο recovery για το note????

 

edit...

 

Τελικά βρήκα στο xda τον κερνελ CF-Root-SGN_XX_OXA_LPY-v5.6-CWM5.zip που περιέχει μέσα και το custom recovery, στο xda μου είπαν πως είναι ασφαλές να φλασάρω τον kernel με mobile odin...

Οπότε έχουμε και λέμε:

1. Flash CF-Root-SGN_XX_OXA_LPY-v5.6-CWM5.zip με mobile odin

2. reboot to recovery

3. install abyssnote 4.2 kernel

4. In recovery-advance-Reboot into Recovery

5. μετά στο wipe menu, και κάνουμε wipe τα πάντα

6. το jBroid Kernel Cleaning χρειάζεται να το κάνουμε τελικά???????

7. wipe όλα, άλλη μια φορά

8. install rom

9 και τέλος reboot

 

Είμαι εντάξει με αυτά τα βήματα????

Edited by vkostas
Link to comment
Share on other sites

Μέσω του mobile odin δεν βλέπω να μου βγάζει την επιλογή για να κάνω εγκατάσταση το custom recovery.....

υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός και το κατάλληλο αρχείο recovery για το note????

 

edit...

 

Τελικά βρήκα στο xda τον κερνελ CF-Root-SGN_XX_OXA_LPY-v5.6-CWM5.zip που περιέχει μέσα και το custom recovery, στο xda μου είπαν πως είναι ασφαλές να φλασάρω τον kernel με mobile odin...

Οπότε έχουμε και λέμε:

1. Flash CF-Root-SGN_XX_OXA_LPY-v5.6-CWM5.zip με mobile odin

2. reboot to recovery

3. install abyssnote 4.2 kernel

4. In recovery-advance-Reboot into Recovery

5. μετά στο wipe menu, και κάνουμε wipe τα πάντα

6. το jBroid Kernel Cleaning χρειάζεται να το κάνουμε τελικά???????

7. wipe όλα, άλλη μια φορά

8. install rom

9 και τέλος reboot

 

Είμαι εντάξει με αυτά τα βήματα????

 

Κανε αυτα τα βηματα και εισαι οκ...;)

 

 

Λοιπον παιδια, για οποιον θελει να δοκιμασει:

https://www.wuala.com/eliashadow/Beta/?key=cUfEKBu7BQmb

 

Δεν εχει δοκιμαστει πληρως ακομα αλλα ο rataplan τη βρηκε πολυ καλη...:)

LQ3 λοιπον με ολα τα καλουδια του Γκοα και καποια εξτρα απο μενα...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτα τα βηματα και εισαι οκ...;)

 

 

Λοιπον παιδια, για οποιον θελει να δοκιμασει:

https://www.wuala.com/eliashadow/Beta/?key=cUfEKBu7BQmb

 

Δεν εχει δοκιμαστει πληρως ακομα αλλα ο rataplan τη βρηκε πολυ καλη...:)

LQ3 λοιπον με ολα τα καλουδια του Γκοα και καποια εξτρα απο μενα...:)

 

Την κατεβάζουμε αφού έχει τα extra...:D

Link to comment
Share on other sites

Την κατεβάζουμε αφού έχει τα extra...:D

 

Επειδη οπως ειπα δεν εχει δοκιμαστει απο μενα λογω ΠΟΛΥ περιορισμενου χρονου, καντε ενα backup πρωτα τη rom που εχετε και δοκιμαστε τη.Καλυτερο ειναι να τη περασουν τα πιο εμπειρα παιδια απο εδω και αν ολα πανε καλα θα τη βαλω στη Βιβλο...:)

Εκει που εχω επεμβει εγω ειναι στη μπαταρια, τα tweaks, καποια λιγα sg3 προσθετα κτλ...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...