Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άρα δηλαδή μπορούμε να το μπρικάρουμε κι εμείς; Να ελπίζουμε σε βοήθειά σου;;; :D

Τελικά πόσο κόστισε;

 

Τίποτα δεν του κόστισε γιατί ισχυρίστηκε το παλικάρι ότι το έπαθε σε αναβάθμιση μέσω kies... σωστά????

 

Ηλία πολύ καλό το fix βλέπω δορυφόρους και είμαι μέσα σε χρηματοκιβώτιο τράπεζας :dash:!!

Πλάκα κάνω φυσικά είμαι γραφείο μακριά από παράθυρα και παρόλα αυτά έτρεξε άριστα!! Απλά να έχετε υπόψη σας ότι αλλάζουμε rom συνέχεια οπότε η πρώτη φορά πρέπει να είμαστε σε εξωτερικό χώρο να κλειδώσει θέση δορυφόρων για πρώτη φορά :happy:

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

η ταλαιπωρια νομιζω εφτασε στο τελος της..αφου πηρα σημερα μετα απο 15 ημερες περιπου ταλαιπωριας πισω το note απο το αθλιο service της samsung στη νικαια(μην πατε ποτε ομως) λογω brick απο lpy kernel το εφτιαξα μονος μου με την βοηθεια των παιδιων εδω, και δεν εδωσα τα (ακουσον) 200 euro που μου ζηταγαν για επισκευη.παμε για κατσικα λεμε τωρα..:lol:

 

Δεν μας λες πως το επανέφερες ;.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

παιδες oc στην καρτα γραφικων του NOTE κανουμε μονο με το Tegrak ?

Ενω το εκανα, παρατηρησα περιεργη συμπεριφορα στα παιχνιδια....ενω στο Nenamark πηρα απο 42 fps -> 52,6 fps

Link to comment
Share on other sites

παιδες oc στην καρτα γραφικων του NOTE κανουμε μονο με το Tegrak ?

Ενω το εκανα, παρατηρησα περιεργη συμπεριφορα στα παιχνιδια....ενω στο Nenamark πηρα απο 42 fps -> 52,6 fps

 

Απο tegrak γινεται οπως λες...

 

Βεβαια επειδη πριν λιγο καιρο αρχισε να υποστηριζεται η συσκευη μας απο την εφαρμογη, ακομα το ψαχνουν με τις σωστες ρυθμισεις για να μην εμφανιζονται προβληματα...

Χαμηλωσε λιγο και δοκιμασε παλι.Αν βρεις σωστες ρυθμισεις,ενημερωσε μας...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες πως το επανέφερες ;.

 

Σωστά επειδή πότε δε ξέρεις τι μπορει να συμβεί αν θες πες μας τον τρόπο που τα κατάφερες. Υγ αχρείαστος να είναι.

History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

Οποιος δουλευει πολυ τη πλοηγηση λοιπον, μπορει να κατεβασει το αρχειακι που εφτιαξα παρακατω (το ξεζιπαρουμε φυσικα), και να αντικαταστησει (copy-paste) το gps.conf αρχειο που θα βρειτε στο /system/etc με εναν file explorer.

Καντε ενα reboot στη συνεχεια και δοκιμαστε ξανα...:D

 

Δεν μπορώ να κάνω paste το αρχείο του Ηλία για το gps. Οι explorer που χρησιμοποίησα (Root Explorer, Astro) γράφουν ότι δεν μπορεί να γίνει η επικόλληση λόγω permissions. Προσπάθησα να αλλάξω permissions αλλά δεν μπορώ. Υπάρχει κάποια λύση;

 

Φοράω την τελευταία Goat.

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κάνω paste το αρχείο του Ηλία για το gps. Οι explorer που χρησιμοποίησα (Root Explorer, Astro) γράφουν ότι δεν μπορεί να γίνει η επικόλληση λόγω permissions. Προσπάθησα να αλλάξω permissions αλλά δεν μπορώ. Υπάρχει κάποια λύση;

 

Φοράω την τελευταία Goat.

 

Στον root explorer πάνω πάνω γράφει R/O (Read only δηλαδή οπότε δεν μπορείς να κάνεις αλλαγές στο σύστημα) εσύ θα πατήσεις το Mount R/W (που σημαίνει read/write) οπότε θα μπορείς να κάνεις αλλαγές, άρα και να αντικαταστήσεις το αρχείο :happy:

 

 

πω πω δίκιο είχατε όλοι... με τον speedmode δεν το προλαβαίνει το μάτι!!

Link to comment
Share on other sites

Στον root explorer πάνω πάνω γράφει R/O (Read only δηλαδή οπότε δεν μπορείς να κάνεις αλλαγές στο σύστημα) εσύ θα πατήσεις το Mount R/W (που σημαίνει read/write) οπότε θα μπορείς να κάνεις αλλαγές, άρα και να αντικαταστήσεις το αρχείο :happy:

Την είχα κάνει την αλλαγή στο Mount Ευθύμη. Ενώ στο Mount R/O δεν με αφήνει να μπώ καν στα permissions στο Mount R/W μπαίνω στα permissions κάνω την αλλαγή και οταν πατάω οκ μου βγάζει "Permissions change was not successful. Please note that some file systems (e.g. SD card do not allow permission changes).

Την αλλαγή των δικαιωμάτων προσπάθησα να την κάνω στο αρχείο που θα αντικατασταθεί και αφού δεν γινόταν η αλλαγή στην συνέχεια δοκίμασα στους φακέλους που το περιέχουν (system/etc).

 

Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Όταν είμαι στον φάκελο /system/etc δεν μπορώ να κάνω αλλαγή σε Mount R/W.

Edited by astrapogiannosA4
Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν.
Link to comment
Share on other sites

τελικά ρε παιδια την νεα goatrip μπορουμε να την περασουμε αν εχουμε την προηγουμενη ιδια ρομ χωρις να ξαναστηνουμε? απλα δεν κανω wipedata factory reset ? αν εχω τον speedmode kernel πρεπει να βαλω τον abyss πρωτα? υπαρχει τροπο να επαναφερω τις εφαρμογες μαζι με τους φακελους ? σας ζαλισα :blink: ευχαριστώ για την βοήθεια. Edited by Myoxygen
Link to comment
Share on other sites

τελικά ρε παιδια την νεα goatrip μπορουμε να την περασουμε αν εχουμε την προηγουμενη ιδια ρομ χωρις να ξαναστηνουμε? απλα δεν κανω wipedata factory reset ? αν εχω τον speedmode kernel πρεπει να βαλω τον abyss πρωτα? υπαρχει τροπο να επαναφερω τις εφαρμογες μαζι με τους φακελους ? σας ζαλισα :blink: ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Είναι άλλη βάση (LQ2) και χρειάζεται full wipe.

Κάνε βέβαια αν θες ένα nandroid backup από το recovery στη συνέχεια κάνε wipe cache-wipe dalvik-install new Goatrip, και δοκίμασε αν δουλεύει χωρίς full wipe.Φυσικά δε προτείνεται.

Αλλιώς τη περνάς με το κλασικό τρόπο και full wipe.

 

Για επαναφορά εφαρμογών μαζί με δεδομένα, titanium backup από google play.

 

Την είχα κάνει την αλλαγή στο Mount Ευθύμη. Ενώ στο Mount R/O δεν με αφήνει να μπώ καν στα permissions στο Mount R/W μπαίνω στα permissions κάνω την αλλαγή και οταν πατάω οκ μου βγάζει "Permissions change was not successful. Please note that some file systems (e.g. SD card do not allow permission changes).

Την αλλαγή των δικαιωμάτων προσπάθησα να την κάνω στο αρχείο που θα αντικατασταθεί και αφού δεν γινόταν η αλλαγή στην συνέχεια δοκίμασα στους φακέλους που το περιέχουν (system/etc).

 

Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Όταν είμαι στον φάκελο /system/etc δεν μπορώ να κάνω αλλαγή σε Mount R/W.

 

Αυτό φίλε μου δείχνει ότι έχεις χάσει τα πλήρη δικαιώματα root.Δεν έχεις full root που λέμε και δε μπορείς να επεμβεις στο σύστημα (/system).

Και άλλο παιδί το είχε πάθει από εδώ.Ας βοηθήσει οποίος γνωρίζει.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Άρα δηλαδή μπορούμε να το μπρικάρουμε κι εμείς; Να ελπίζουμε σε βοήθειά σου;;; :D

Τελικά πόσο κόστισε;

 

0 :)..φλασαρα συγκεκριμενο pit file και 2,3,6 preroot rom και ολα καλα..απλα εχασα 3gb απο την εσωτερικη μνημη..απο 11,5 διαθεσιμα τωρα εχω 8,5..σιγα τα αυγα..εχω 32gb εξωτερικη..:O

αυτος ειναι ο τροπος

http://www.android.gs/easily-fix-bricked-samsung-galaxy-note-n7000/

Edited by skoj
Link to comment
Share on other sites

Την είχα κάνει την αλλαγή στο Mount Ευθύμη. Ενώ στο Mount R/O δεν με αφήνει να μπώ καν στα permissions στο Mount R/W μπαίνω στα permissions κάνω την αλλαγή και οταν πατάω οκ μου βγάζει "Permissions change was not successful. Please note that some file systems (e.g. SD card do not allow permission changes).

Την αλλαγή των δικαιωμάτων προσπάθησα να την κάνω στο αρχείο που θα αντικατασταθεί και αφού δεν γινόταν η αλλαγή στην συνέχεια δοκίμασα στους φακέλους που το περιέχουν (system/etc).

 

Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Όταν είμαι στον φάκελο /system/etc δεν μπορώ να κάνω αλλαγή σε Mount R/W.

 

Μάλλον έχεις χάσει τα δικαιώματα root δεν εξηγείται αλλιώς... Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις τώρα.. Μάλλον να ξαναπερασεις και να ξαναρουταρεις επίσημη αλλά δεν είμαι σίγουρος..

 

Με πρόλαβε ο Elthis..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το app email exchange δεν μου εμφανίζει την λίστα με τα email μου αλά οταν έρχεται καινούριο το εμφανίζει ,και χρειάζομαι επειγόντως τα μειλ μου .
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ηλια εγω απο τοτε που ειμουν με chrack's v18 gb μηλαω και περασα stock ics με root ( δεν εκανα backup απο titanium το sygic ) εχω θεμα με το gps ( το προγραμμα ) δηλαδη μπαινω μεσα και απλα λεει Sygic και πανω δεξια Συνδεση.... Εκει κολαει... Το εγκαταστω καθε φορα που αλλαζω rom αλλα οι χαρτες παραμενουν, σημερα τους εσβισα απο το sygic downloader και τους ξανα κατεβασα και παλι τα ιδια... Τι μπορει να φταει??
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Την είχα κάνει την αλλαγή στο Mount Ευθύμη. Ενώ στο Mount R/O δεν με αφήνει να μπώ καν στα permissions στο Mount R/W μπαίνω στα permissions κάνω την αλλαγή και οταν πατάω οκ μου βγάζει "Permissions change was not successful. Please note that some file systems (e.g. SD card do not allow permission changes).

Την αλλαγή των δικαιωμάτων προσπάθησα να την κάνω στο αρχείο που θα αντικατασταθεί και αφού δεν γινόταν η αλλαγή στην συνέχεια δοκίμασα στους φακέλους που το περιέχουν (system/etc).

 

Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Όταν είμαι στον φάκελο /system/etc δεν μπορώ να κάνω αλλαγή σε Mount R/W.

 

Για δοκιμασε τον παρακατω οδηγο:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26942541&postcount=355

 

Φιλε Ηλια εγω απο τοτε που ειμουν με chrack's v18 gb μηλαω και περασα stock ics με root ( δεν εκανα backup απο titanium το sygic ) εχω θεμα με το gps ( το προγραμμα ) δηλαδη μπαινω μεσα και απλα λεει Sygic και πανω δεξια Συνδεση.... Εκει κολαει... Το εγκαταστω καθε φορα που αλλαζω rom αλλα οι χαρτες παραμενουν, σημερα τους εσβισα απο το sygic downloader και τους ξανα κατεβασα και παλι τα ιδια... Τι μπορει να φταει??

 

Δε ξερω φιλε μου...:(...Δε το εχω ακουσει ξανα.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ασε που δεν μπορω να βρω το φακελο system/etc που λες για να περασω το αρχειο που εκανες post μια σελιδα πριν
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Ασε που δεν μπορω να βρω το φακελο system/etc που λες για να περασω το αρχειο που εκανες post μια σελιδα πριν

 

Για το sygic καλύτερα δοκιμασε να κάνεις μια καθαρή εγκατάσταση και λογικά θα είσαι ενταξει.. Για τον φάκελο που δεν βρίσκεις δοκιμασε μόνο με root explorer ή es

Link to comment
Share on other sites

Για το sygic καλύτερα δοκιμασε να κάνεις μια καθαρή εγκατάσταση και λογικά θα είσαι ενταξει.. Για τον φάκελο που δεν βρίσκεις δοκιμασε μόνο με root explorer ή es

Πως να κανω καθαρι εγκατασταση?? Κανω full wipe αλλα εγκαταστω απο την αρχη την εφαρμογη αλλα παλι τα ιδια... Εχω το προγραμμα ES file Explorer μπαινω μεσα αλλα δεν το βρισκω πουθενα

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Πως να κανω καθαρι εγκατασταση?? Κανω full wipe αλλα εγκαταστω απο την αρχη την εφαρμογη αλλα παλι τα ιδια... Εχω το προγραμμα ES file Explorer μπαινω μεσα αλλα δεν το βρισκω πουθενα

 

Θα διαγράψεις και τον φάκελο του sygic μέσα από internal memory ή sd όπου είχε εγκατασταθεί και στην συνέχεια θα τα ξαναπερασεις όλα.. Για το άλλο που λες (τώρα το βρήκα χρησιμοποιώ τον root explorer) θα πας ρυθμίσεις και θα πατήσεις εκεί που λέει "πάνω στον κεντρικό καταλογο" και επίσης 3 επιλογές στην κατηγορία root και μετά στο κεντρικό μενού με το πλήκτρο "πανω" θα έχεις πρόσβαση μέσα στο σύστημα :)

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρο κολπακι που θα σας δωσει καλυτερο και γρηγοροτερο σημα GPS!!!

Δε ξερω αν το γνωριζετε, αλλα ο καθε dev συνηθως βαζει ρυθμιση στο gps.conf (για να συνδεεται μεσω servers με τους δορυφορους) τη χωρα που τον βολευει!Πχ στη rocket θα δειτε οτι ειναι Γερμανια, στη Goatrip ειναι Ρωσσια κτλ.Το ιδιο ισχυει και για official firmware που συνηθως ειναι γυρισμενοι σε Europe, Asia, και γενικα οπου εχουν αμοληθει.

Αυτο δε σημαινει οτι το GPS δε δουλευει καλα, αλλα σιγουρα μπορουμε να το βελτιωσουμε κι αλλο...:)

Πως γινεται αυτο???Επιλεγωντας φυσικα Ελλαδα!!!

 

Οποιος δουλευει πολυ τη πλοηγηση λοιπον, μπορει να κατεβασει το αρχειακι που εφτιαξα παρακατω (το ξεζιπαρουμε φυσικα), και να αντικαταστησει (copy-paste) το gps.conf αρχειο που θα βρειτε στο /system/etc με εναν file explorer.

Καντε ενα reboot στη συνεχεια και δοκιμαστε ξανα...:D

 

Δειτε ενα παραδειγμα.Η συσκευη ειναι στο δωματιο μου, σε αποσταση 4 μετρων περιπου απο το παραθυρο→μπαλκονι→τεντες, και πιανω 8 δορυφορους...:)

 

http://img850.imageshack.us/img850/3130/screenshot2012060610075.png

 

Download:

http://www.mediafire.com/?c9uw31tfmarr2n3

 

Και το σχετικό thread που άνοιξα στους xda:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1695127

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

0 :)..φλασαρα συγκεκριμενο pit file και 2,3,6 preroot rom και ολα καλα..απλα εχασα 3gb απο την εσωτερικη μνημη..απο 11,5 διαθεσιμα τωρα εχω 8,5..σιγα τα αυγα..εχω 32gb εξωτερικη..:O

αυτος ειναι ο τροπος

http://www.android.gs/easily-fix-bricked-samsung-galaxy-note-n7000/

 

Μπράβο φίλε χαίρομαι πολύ που το έφτιαξες.Το είχα δει και εγώ αυτό το άρθρο και χαίρομαι που δουλεύει o τρόπος που περιγράφει.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kalagas δουλεύει το θέμα σου στη νέα goatrip 2.1????

 

Το Theme είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να δουλεύει σε όλες τις ICS ROMs... Χρησιμοποιώντας βέβαια το ZipThemer και τις αναλυτικές οδηγίες που έχω στο Thread μου...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είμαι κάτοχος του galaxy note από προχτές και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα

το έχω κάνει root σε stock firmware (δεν φλάσαρα ακόμα custom roms και kernels) ics 4.0.3

η μνήμη του κινητού που δεσμεύεται είναι γύρω στο 550-600Μ (από 807Μ που με βγάζει σύνολο). είναι φυσιολογικό αυτό? (δουλεύω τον GO Launcher)

μετά κατέβασα το modern combat 3, αλλά μπαίνει σε boot loot το παιχνίδι συνεχώς. φτιάχνεται αυτό?

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

παιδιά είμαι κάτοχος του galaxy note από προχτές και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα

το έχω κάνει root σε stock firmware (δεν φλάσαρα ακόμα custom roms και kernels) ics 4.0.3

η μνήμη του κινητού που δεσμεύεται είναι γύρω στο 550-600Μ (από 807Μ που με βγάζει σύνολο). είναι φυσιολογικό αυτό? (δουλεύω τον GO Launcher)

μετά κατέβασα το modern combat 3, αλλά μπαίνει σε boot loot το παιχνίδι συνεχώς. φτιάχνεται αυτό?

 

Δοκίμασε το Nova launcher. Χρησιμοποιεί πολύ λιγότερη μνήμη από τον Go. :)

Το παιχνίδι δεν το έχω για να σου πω.

Το κατέβασα κι εγώ και κάνει το ίδιο. Προφανώς δεν είναι ακόμα συμβατό με 4.0.3 γιατί βλέπω η τελευταία του ενημέρωση είναι τον Μάρτιο. Άρα περιμένεις αναβάθμιση για να στρώσει.:)

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

να δοκιμάσω να περάσω την κατσίκα? προς το παρών με στοκ ics που έχει, δείχνει σκορ 6788 στο antutu όχι ότι λέει και τίποτα αυτό

γενικά με τον stock τα πάει πολύ καλά βλέπω, είναι πολύ γρήγορο και smooth. λαγκαρίσματα είδα στον launcher ελάχιστα μόνο όταν πλοηγούμε στα μενού πάρα πολύ γρήγορα και μόνο στην αρχή.... θα δοκιμάσω και nova

να βάλω κατσίκα λέτε? γενικά στο s2 μου το είχα λιώσει στα φλασαρίσματα παλιά αλλά πέρα από κάτι λεπτομέρειες οι custom rom δεν διέφεραν και πολύ μεταξύ τους....

πιο πολύ για καλύτερη διαχείριση μνήμης θέλω μια καλή ρομ

(η μπαταρία μου με αυτόν τον στοκ κέρνελ που έχω κρατάει άνετα μία μέρα ολόκληρη με πολύ χρήση κιόλας ίντερνετ)

 

τώρα για λεπτομέριες βαριέμαι να φλασάρω, μόνο για κάτι super wow θα φλασάρω αν έχετε δει τίποτα εσείς δηλαδή.

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...