Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ το έκανα για δοκιμή και δουλεύει το UNROOT!!!

 

Ποια από τις 3 μεθόδους που αναφέρει στο xda χρησιμοποίησες για να κάνεις Root? Στην 3η (είναι πιο γρήγορη από τις πρώτες 2) υποστηρίζεται η επιλογή για unroot?

Είδες και εμφανή διαφορά στη μπαταρία απ' ότι κατάλαβα!Αυτό πιστεύω είναι το πιο σημαντικό. Η ταχύτητα των custom Roms είναι δεδομένη (ειδικά στη συσκευή μας), αλλά η αξιοποίηση μιας τέτοιας μπαταρίας πιστεύω είναι το βασικότερο!

Edited by sotiris_rez

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

απλα για να μου φυγει καθε άγχος.....

 

αν κανω update ota θα χασω μονο το root,σωστα???

 

ολα τα αλλα δεν σβηνουν, σωστα????

 

p.s. στους xda λενε οτι η xxkk9 εχει καλυτερη αποδοση η μπαταρια και ειναι και πιο smooth.

μπορει να το επιβεβαιωσει κανεις????

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα και την βάση αυτοκινήτου που σας είχα γράψει λιγο πιό πίσω.

Συμπέρασμα: Ακλόνητη και σωστή στο ύψος της τοποθετημένη στο ταμπλό του αυτοκινήτου μου, αλλά δεν κάνει.... για το note galaxy γιατί κατά μήκος γυρισμένη το τηλ. δεν είναι είναι πάρα πολύ σταθερό, αλλά κατά ύψος κάθεται πιό σωστά! Το πρόβλημα με την στγκεκριμένη βάση είναι ότι το τηλέφωνό μας είναι πιό λεπτό απ' άλλες συσκευές..... για την βάση αυτή. Δηλ. στην βάση αυτή κάθεται ένα πιό παχύ τηλ.!!!!!! Επαναλαμβάνω δεν είναι παρα πολυ...

Χρησιμοποίησα το Aura 2.0 και....."τύφλα νάχουν" οι ειδικές συσκευές για gps.....σκέτη απόλαυση!!!!!

Α!!!!! έκανα και root με την νέα ΚΚ9 και στην αρχή - αρχή του ανοίγματος του τηλ. μου βγάζει ένα τρίγωνο σήμα με ένα θαυμαστικό μέσα του... Είναι σωστό αυτό?????

Όσο για το καθρεπτάκι, κάνεις πως κοιτάς το τηλ. σου και βλέπεις και τι κάνουν οι πίσω από εσένα, σαν τον καθρέφτάκι του αυτοκινήτου μας.... Πλάκα έχει, αλλά εμφάνιση τρομερη, υστερεί ελάχιστα στην ευκρίνεια!!! Το άσπρο της συσκευής τηλ. είναι φοβερό, όταν εμφανίζεται το τηλ κατά το κτύπο του τηλ.!!!!!!! Αυτά...τα λέμε λίγο αργότερα και με την 32/άρα μνήμη του....class10

Δεν το σκέφτηκα για τα καλώδιά του....ελπίζω όμως για τα χριστούγεννα...βλέπετε είναι και τα χαράτσια!!!!!!!

Edited by dikemon
Link to comment
Share on other sites

...

Α!!!!! έκανα και root με την νέα ΚΚ9 και στην αρχή - αρχή του ανοίγματος του τηλ. μου βγάζει ένα τρίγωνο σήμα με ένα θαυμαστικό μέσα του... Είναι σωστό αυτό?????

 

μαλλον δεν εκανες το cf-root... δες εδω

 

λοιπον, να ρωτησω τους γνώστες...

 

εγω ειμαι στην kj4.

μπορω να αλλαξω μόνο τον kernel Και να βαλω αυτον της kk9???

 

αυτος ειναι υπευθυνος για την μπαταρια??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πως κανουμε ροοτ την 2.3.6 ?ξερει κανεις??

κοιτα το post #873

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=314570&page=59

μόνο που στην δεύτερη επιλογή θα βάλεις αυτήν-http://www.batista70phone.net/rhapsody-rom-per-galaxy-note-t19517.html την ROM

Παιδιά για όσους είστε root ο kernel της συγκεκριμένης ρομ έχει OC δυνατότητες μεχρι 1600:)

Μην σας φοβίσουν τα Ιταλικά είναι MULTILINGUAL .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

κοιτα το post #873

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=314570&page=59

μόνο που στην δεύτερη επιλογή θα βάλεις αυτήν-http://www.batista70phone.net/rhapsody-rom-per-galaxy-note-t19517.html την ROM

Παιδιά για όσους είστε root ο kernel της συγκεκριμένης ρομ έχει OC δυνατότητες μεχρι 1600:)

Μην σας φοβίσουν τα Ιταλικά είναι MULTILINGUAL .

 

Τι λέει αυτη η rom?? Eισαι ευχαριστημένος ??

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Τι λέει αυτη η rom?? Eισαι ευχαριστημένος ??

Κάτσε να δω γιατί μου έκανε τρελό drain ,έπεσα για ύπνο με 75% σε flight mode και στης 7.00 που σηκώθηκα ήταν στο 30%.

Του έστειλα και του Ιταλού pm να δω τι θα μου πει .

Επίσης μέσα στα apps ήταν και ένα που σου έδινε την δυνατότητα να βάλεις σε λειτουργία και τον δεύτερο επεξεργαστή,οπότε θα δω μήπως ευθύνεται και αυτό για το battery drain.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την rom που λέει ο φίλος ampelift πιο πάνω. Κάνει full wipe με αποτέλεσμα να σβήσουν τα πάντα οποτε θέλουν όλα στήσιμο απο την αρχη τα προγράμματα και τα παιχνίδια. Οι πρώτες μου εντυπώσεις και προερχόμενος απο την sheep rom του xda ειναι αρκετά θετικές.

Εκτός απο της όμορφες πινελιές στα εικονίδια στην μπαρα των ειδοποιήσεων και στο βιντεάκι που έχει οταν ανάβεις (boot ) την συσκευή ειναι οτι πιο smooth εχω βάλει στο κινητο χωρίς αυτό να σημαίνει οτι ειναι κορυφή ομως. Eιναι root και εχει και εγκαταστημένα τα εξής προγράμματα.

2nd core το οποίο έχει επιλογές για τους πυρήνες του κινητού,αν θέλεις να δουλέυει ο ενας οι και 2 μαζι.

CWM,GScript lite,spare parts,titanium back up, και volume mode το οποιο ειναι στα ιταλικά αλλα εύκολα καταλαβαίνεις οτι ειναι hack για τον ηχο στα ηχεία,ακουστικά της συσκευης .Aυτο νομίζω ισώς βελτιώσει τα πράγματα για τον φίλο που έχει παράπονο απο τα ακουστικά του note.

Αυτές ειναι οι πρώτες εντυπώσεις μου μετα απο την εγκτατάσταση της rom και χρήση μίας ωρας. :) Δοκιμή τώρα σε κανονικές συνθήκες.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την rom που λέει ο φίλος ampelift πιο πάνω. Κάνει full wipe με αποτέλεσμα να σβήσουν τα πάντα οποτε θέλουν όλα στήσιμο απο την αρχη τα προγράμματα και τα παιχνίδια.

 

δηλαδη οταν περνουμε titanium backup δεν σωζει τους φακελους που ειναι στη /mnt/sdcard???

 

φωτογραφιες, τραγουδια κτλ πως τα εσωσες???

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη οταν περνουμε titanium backup δεν σωζει τους φακελους που ειναι στη /mnt/sdcard???

 

φωτογραφιες, τραγουδια κτλ πως τα εσωσες???

 

δεν έκανα back up γιατι νόμιζα οτι ειναι no wipe :lol: αλλα τα τραγουδια τα βιντεο και της φωτογραφίες δεν τα πειράζει. Δεν σβήνει τα δεδομένα της internal memory ,απλά κανει format πριν περάσει την rom. Εγω προσωπικά πάντα κάνω μια επαναφορά ρυθμίσεων μετά απο κάθε εγκατάσταση rom για να μην υπάρχουν τυχόν διενέξεις απο παλιά apps.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη, για να μαθαίνουμε και μεις οι νεοι... για οποιον θελει να παιξει με τις rom...

 

διορθωσε με αν καπου ειμαι λαθος...

 

με ενα titanium εφαρμογες και συστημα, smsbackup και gmail sync για τις επαφες, καποιος ειναι σιγουρος οτι δεν θα χασει κατι??

 

μετα απλα περναμε την custom rom, κανουμε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και μετα επαναφορα του backup??

 

ετσι ομως δν θα επαναφερει τις παλιεs ρυθμισεις συστηματος???:wacko:

 

μαλλον χρειαζομασρε εναν αναλυτικο οδηγο φλασαρισματος....

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη, για να μαθαίνουμε και μεις οι νεοι... για οποιον θελει να παιξει με τις rom...

 

διορθωσε με αν καπου ειμαι λαθος...

 

με ενα titanium εφαρμογες και συστημα, smsbackup και gmail sync για τις επαφες, καποιος ειναι σιγουρος οτι δεν θα χασει κατι??

 

μετα απλα περναμε την custom rom, κανουμε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και μετα επαναφορα του backup??

 

ετσι ομως δν θα επαναφερει τις παλιεs ρυθμισεις συστηματος???:wacko:

 

μαλλον χρειαζομασρε εναν αναλυτικο οδηγο φλασαρισματος....

 

 

Mε αυτά που λές εισαι καλυμένος, λογικά επαναφέρει της παλίες ρυθμίσεις του συστήματος αλλα δεν ξέρω κατα πόσο επηρεάζουν στην ορθή λειτουργία της rom γι αυτο και κάνω πάντα clean install.

Oδηγό εγκατάστασης για την κάθε rom έχει συνήθως η σελίδα απο οπου κατεβάζεις την rom.;)

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι καποιος να παει σε μαγειρεμενη αφου ηδη η στοκ πεταει?δεν ειμαστε σε εποχες win 6.5. η στοκ ρομ απο μονη της δεν εχει θεμα.εκτος αν την αλλαζετε οαπο συνηθεια :rolleyes:

 

Ακόμα πιο smooth, καλύτερη μπαταρία (αυτό μετά από custom kernel βασικά αλλά και μέσα στη ROM κάποια tweeks βοηθάνε), διαφορετικού γούστου γραφικά,αφαίρεση περιττών στοιχείων της ROM, πιο γρήγορο bootαρισμα, wifi improve,3g improve, sd card tweeks,και πολλά αλλά...

 

Όλα και πάντα θα θέλουν διορθώσεις...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι καποιος να παει σε μαγειρεμενη αφου ηδη η στοκ πεταει?δεν ειμαστε σε εποχες win 6.5. η στοκ ρομ απο μονη της δεν εχει θεμα.εκτος αν την αλλαζετε οαπο συνηθεια :rolleyes:

 

Φίλε μου πιστευώ πως όταν σε λιγό καιρό κυκλοφορίσουν Custom Roms πιο σταθερές και καλύτερα δομημένες, τότε θα σου λυθεί και η απορία. Για να μην υπάρχει παρεξήγηση, συμφωνώ απόλυτα πως η original rom είναι αξιοπρεπέστατη, αλλά σε καμία περίπτωση δε μπορεί να συγκριθεί με κάποια πιο "ελαφριά" και συνεπώς ταχύτερη. Επίσης πρέπει να λάβεις υπόψην σου και το παράγωντα της αυτονομίας η οποία σίγουρα θα βελτιωθεί.

Όλα αυτά είναι βέβαια θέμα γούστου. Οι custom roms είναι κάτι σαν χόμπυ. Χρήστες που δεν προτιμούν τα "μαγειρέματα"με τη συγκεκριμένη συσκευή δεν θα μείνουν παραπονεμένοι, μιας και έρχονται σύντομα τα ICS. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

καλημερα λοπον τελικα καταφερα να βρω την εκδοση φασματος αλλα τωρα δεν αναγνωριζει τη σιμ

δεν ξερω τι να κανω καμια ιδεα ;;;

Φλασαρες καποιο radio σε zip μεσω recovery;

 

 

Sent from my HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το adaway

 

λέει οτι η συσκευή μου πρέπει να είναι rooted. εμένα δεν είναι. πρέπει να την κάνω? κερδίζω κάτι αν το κάνω αυτό ή πρέπει να το κάνω για τέτοιες εφαρμογές?

Link to comment
Share on other sites

με odin το θεμα ειναι πιο να βαλω ?οποιο κ να περασω δε βλεπει σιμ

αν το πασ στη samsung ?

Δε θα το αναγνωρίσουν...

 

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

με odin το θεμα ειναι πιο να βαλω ?οποιο κ να περασω δε βλεπει σιμ

αν το πασ στη samsung ?

 

Εγώ θα δοκίμαζα να κάνω όλη τη διαδικασία από την αρχή. Ξεκίνα κάνοντας Root που συμπεριλαμβάνει το CWM Recovery, όχι χρησιμοποιώντας Odin. Γλάσαρε τη Rom από την αρχή και δες τότε. :heat:

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα δοκίμαζα να κάνω όλη τη διαδικασία από την αρχή. Ξεκίνα κάνοντας Root που συμπεριλαμβάνει το CWM Recovery, όχι χρησιμοποιώντας Odin. Γλάσαρε τη Rom από την αρχή και δες τότε. :heat:

εχουν βγει καθολου radios για φλασαρισμα;

@mixalissss δε μας ειπες τι εκανες και δε βλεπει τη σιμ.

Link to comment
Share on other sites

εχουν βγει καθολου radios για φλασαρισμα;

@mixalissss δε μας ειπες τι εκανες και δε βλεπει τη σιμ.

 

Απ' όσο γνωρίζω όχι ακόμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...