Jump to content

[Επίσημο] HTC Sensation XE


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την ViperS 5.1.0 . Φλάσαρα κατά λάθος το ril για τις AOSP/AOKP και δεν είχα καθόλου δίκτυο κινητής. Φλάσαρα ξανά το κατάλληλο ril, ξαναπέρασα και την rom διαλέγοντας UPDATE στον Aroma Installer και ίσιωσε. Έχασα όμως τα ελληνικά από το πληκτρολόγιο του Sense... Δοκίμασα να κάνω ξανά εγκατάσταση την rom χωρίς format και κατέληξα σε κολλημένο το logo της HTC. Κάνω τώρα restore το backup μου για να επαναφέρω την συσκευή. Στο Venom Hub δεν έχει καμιά πρόσθετη γλώσσα εισαγωγής για κατέβασμα. Το ίδιο και στις επιλογές του πληκτρολογίου. Καμιά ιδέα πως θα τα επαναφέρω;

Υ.Γ.

Δεν έχω backup πριν κάνω την πατάτα με το ril...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 420
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω την ViperS 5.1.0 . Φλάσαρα κατά λάθος το ril για τις AOSP/AOKP και δεν είχα καθόλου δίκτυο κινητής. Φλάσαρα ξανά το κατάλληλο ril, ξαναπέρασα και την rom διαλέγοντας UPDATE στον Aroma Installer και ίσιωσε. Έχασα όμως τα ελληνικά από το πληκτρολόγιο του Sense... Δοκίμασα να κάνω ξανά εγκατάσταση την rom χωρίς format και κατέληξα σε κολλημένο το logo της HTC. Κάνω τώρα restore το backup μου για να επαναφέρω την συσκευή. Στο Venom Hub δεν έχει καμιά πρόσθετη γλώσσα εισαγωγής για κατέβασμα. Το ίδιο και στις επιλογές του πληκτρολογίου. Καμιά ιδέα πως θα τα επαναφέρω;

Υ.Γ.

Δεν έχω backup πριν κάνω την πατάτα με το ril...

 

κοιταξες απο τις ρυθμισεις->γλωσσα και πληκτρολογιο->htc sense input->επιλογη πληκτρολογιου να βαλεις απο εκει τα ελληνικα?

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα. Απέκτησα κι εγώ από eBay το HTC sensation xe. Το κινητό τα σπάει, όλα δουλεύουν ρολόι, εκτός...από το σήμα! Σε ελάχιστα σημεία έχει σήμα και σε σημεία που παλιότερες συσκευές μου, με την ίδια πάντα sim(wind), είχαν σήμα, αυτό δεν έχει. Έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η συσκευή έχει το πρόβλημα. Ξέρει κανείς να μου πει τι μπορεί να φταίει; Α, διάβασα κάπου στις οδηγίες ότι οι κεραίες του κινητού βρίσκονται στο εσωτερικό του κάτω καλυμματος, γι'αυτό λέει, να βεβαιωθούμε ότι ασφαλισαμε το πίσω κάλυμμα στο τηλέφωνο. Λέτε να φταίει αυτό, και να μην κάνει καλή επαφή το πίσω καλυμα στο τηλέφωνο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Απέκτησα κι εγώ από eBay το HTC sensation xe. Το κινητό τα σπάει, όλα δουλεύουν ρολόι, εκτός...από το σήμα! Σε ελάχιστα σημεία έχει σήμα και σε σημεία που παλιότερες συσκευές μου, με την ίδια πάντα sim(wind), είχαν σήμα, αυτό δεν έχει. Έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η συσκευή έχει το πρόβλημα. Ξέρει κανείς να μου πει τι μπορεί να φταίει; Α, διάβασα κάπου στις οδηγίες ότι οι κεραίες του κινητού βρίσκονται στο εσωτερικό του κάτω καλυμματος, γι'αυτό λέει, να βεβαιωθούμε ότι ασφαλισαμε το πίσω κάλυμμα στο τηλέφωνο. Λέτε να φταίει αυτό, και να μην κάνει καλή επαφή το πίσω καλυμα στο τηλέφωνο;

 

το πιο πιθανο αυτο ειναι

κοιταξε τις κεραιες που ειναι υπευθυνες για το σημα και προσπαθησε να τις ωθησεις λιγο προς τα πανω

αλλα προσεξε με το μαλακο μην σπασεις και τιποτα:)

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα ήδη, αλλά δεν ξέρω ποιες από όλες είναι για το σήμα δικτυου...πάντως έκανα ένα πείραμα με το WiFi, έχοντας το ανοιχτό ξεκουμπωσα το πίσω κάλυμμα και αμέσως έχασε ακετές γραμμές σήματος, όταν το ξανακουμπωσα επανήλθε,αλλά δυστυχως δεν είδα κάποιαδιάφορα με το σήμα δικτύου :(
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα ήδη, αλλά δεν ξέρω ποιες από όλες είναι για το σήμα δικτυου...πάντως έκανα ένα πείραμα με το WiFi, έχοντας το ανοιχτό ξεκουμπωσα το πίσω κάλυμμα και αμέσως έχασε ακετές γραμμές σήματος, όταν το ξανακουμπωσα επανήλθε,αλλά δυστυχως δεν είδα κάποιαδιάφορα με το σήμα δικτύου :(

 

δεν ξερω τι αλλο να σου πω δυστυχως:(

καπου αλλου θα ειναι το προβλημα

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έπεσε ενα XE στα χερια μου και ειμαι σε φαση τεστινγκ για να δω αν θα το κρατησω. Το πολυ ενοχλητικο πρόβλημα που παρουσιαζει είναι η ακυρη χρηση δεδομενων δικτύου κινητής απο: Google play services, Twitter, Google+ ΧΩΡΙΣ να εχω κανει log in, δηλαδη αδικαιολογητα:mad: , οπότε η συσκευη ζεματάει και η μπαταρια πεφτει κατακόρυφα. Η μονη λύση ειναι ρουτ και αφαιρεση; Επειδη δεν εχω πολυ χρονο αυτο τον καιρο κατι πιο απλο γινεται;

(είμαι με την τελευταια επίσημη ενημερωση)

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα να του κανεις ενα root

βαζεις το greenify και ησυχασες

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν παιχτει root μετα δεν θα κρατηθω θα αλλαξω και ρομ. Αν καταλαβα καλα στο xda με καλυπτει πληρως το θεμα των απλων Sensation; το ιδιο hardware εχουν; Ακόμη, λιγο που κοιταξα, πρωτα κανεις s-off και μετα root;
Link to comment
Share on other sites

ακριβως οπως τα λες ειναι

ιδιες συσκευες ειναι στην ουσια

 

διαφορετικα μπορεις να κανεις unlock τον bootloader και μετα root

αν εχεις βεβαια εγγυηση πας για S-OFF

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

ακριβως οπως τα λες ειναι

ιδιες συσκευες ειναι στην ουσια

 

διαφορετικα μπορεις να κανεις unlock τον bootloader και μετα root

αν εχεις βεβαια εγγυηση πας για S-OFF

 

Ωραια μιας και σε βρηκα εύκαιρο και πρόθυμο :p

Τι διαφορα έχουν οι δυο ενέργειες; δεν έχω εγγυηση, με s-off δεν θα εχω μεγαλυτερη ελευθερια κινησεων;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια μιας και σε βρηκα εύκαιρο και πρόθυμο :p

Τι διαφορα έχουν οι δυο ενέργειες; δεν έχω εγγυηση, με s-off δεν θα εχω μεγαλυτερη ελευθερια κινησεων;

 

απλα με S-OFF εχεις προσβαση και στο firmware partition

οπως επισης αποφευγεις την διαδικασια να φλασαρεις το boot.img μιας rom μετα την εγκατασταση της rom ωστε να μπουταρει η rom

γιατι με S-ON ετσι γινεται(βεβαια αν βαλεις το 4ext recovery ενεργοποιεις το smartflash που κανει αυτη τη δουλεια;))

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

απλα με S-OFF εχεις προσβαση και στο firmware partition

οπως επισης αποφευγεις την διαδικασια να φλασαρεις το boot.img μιας rom μετα την εγκατασταση της rom ωστε να μπουταρει η rom

γιατι με S-ON ετσι γινεται(βεβαια αν βαλεις το 4ext recovery ενεργοποιεις το smartflash που κανει αυτη τη δουλεια;))

 

Μάλιστα, στο desire δεν είχαμε τέτοια κόλπα, έχω διάβασμα να κάνω λοιπόν. Για s-off με βλέπω πάντως, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
παιδια στον οδηγο για s-off εχουν διαγραψει το αρχειο ControlBear για windows απο οτι διαβασα οποτε που μοπω να το βρω εαν ξερει καποιος για να το κανω s-off? μπορει να με βοηθησει καποιος?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια στον οδηγο για s-off εχουν διαγραψει το αρχειο ControlBear για windows απο οτι διαβασα οποτε που μοπω να το βρω εαν ξερει καποιος για να το κανω s-off? μπορει να με βοηθησει καποιος?

Καλησπερα εισαι μελος στο xda ? http://forum.xda-developers.com/htc-sensation

να τα πουμε εκει ,η στειλε ενα pm στον rzr86, 2 post πιο πανω, εδω η στο xda να σε κατατοπισει

Edited by nek46

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα παιδια πηρα σημερα το συγκεκριμενο απο ενα πακιστανικο μαγαζακι χαχαχαχα καινουργιο αχρησιμοποιητο κυριολεκτικα αλλα ειναι της TIM με λογοτυπο και διαφορες εφαρμογες μεσα αλλα θα ηθελα τα φωτα σας να βγαλω και να βαλω τo original firmware βαζω και φωτο με το firmware που εχει τωρα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα για να βγαλεις τις εφαρμογες τις tim χρειαζεσαι root και ξεκλειδωτο bootloader αν θελεις τα λεμε καλυτερα

με pm η στο xda αν εισαι μελος.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

επειδη εχω κουραστει με τον περιορισμό της εσωτερικής μνημης, έχετε εφαρμόσει καμια λύση που εκμεταλεύεται ext4 partition της sd?

ακόμη, χρησιμοποιείτε καμια ρομ με Lollipop; συμπαθειτε καθολου; εγω παντως δεν...

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω κουραστει με τον περιορισμό της εσωτερικής μνημης, έχετε εφαρμόσει καμια λύση που εκμεταλεύεται ext4 partition της sd?

ακόμη, χρησιμοποιείτε καμια ρομ με Lollipop; συμπαθειτε καθολου; εγω παντως δεν...

 

το ειδες αυτο?:cool:

http://forum.xda-developers.com/htc-sensation/development/mod-turbo-data-8gb-data-partition-t3036742

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειδα και με "τσιγκλησε" να κανω κατι για το θεμα. αλλα δεν ηθελα να το δοκιμασω καθοτι ειναι πολυ φρεσκο και ρωτησα για κατι δοκιμασμενο με καλο αποτελεσμα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...