Jump to content

The «Ultimate» File Sharing thread


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι λεπτομέρειες να σου πούμε από τη στιγμή που δεν ξέρουμε που κολλάς και ποιο router και firewall έχεις .

Άνοιξε τα torrents με τον ABC. Πρέπει να ανοίξεις τα ports που χρησιμοποιεί το ABC και στον router και στο firewall. Τα ports που χρησιμοποιεί το ABC τα ορίζεις από Αction > Preferences > Network.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το default port του shareaza είναι το 6346 αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν συνδέετε και σε άλλες πόρτες.Εγώ πχ το τρέχω στην πόρτα 21247

 

Όταν το ρυθμίσεις μπορείς να πας στο http://www.crucial-forums.com/connectiontest/ , βάζεις στην επιλογή port το port την πόρτα που εχεις επιλέξει για το shareaza και πάτα test.

Θα πρέπει να σου βγάλει:

 

 

Results

TCP: The TCP connection has been accepted by your computer and the request has been answered. This means that other clients from the networks can properly connect to you.

UDP: An answer has been received from your client! This means that Shareaza is able to receive UDP packets from the network.

Congratulations, everything seems to be fine and Shareaza should work properly.

 

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfa 156 (23 Οκτ. 2004 , 11:39)

 

πολύ δυνατό...

http://azureus.sourceforge.net/

 

 

υπερβολικά θα έλεγα. Πολύ κακό για το τίποτα. :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (23 Οκτ. 2004 , 01:04)

 

Τι λεπτομέρειες να σου πούμε από τη στιγμή που δεν ξέρουμε που κολλάς και ποιο router και firewall έχεις .

Άνοιξε τα torrents με τον ABC. Πρέπει να ανοίξεις τα ports που χρησιμοποιεί το ABC και στον router και στο firewall. Τα ports που χρησιμοποιεί το ABC τα ορίζεις από Αction > Preferences > Network.

 

 

Έχω το SpeedTouch 530. Μπορω για port να βαλω την 1412 που χρησιμοποιω και για το DC για να μην ανοιγω κι αλλες;

Στα preferences μου λεει τα εξης:

minimum: 6881

και maximum: 6999. Στο router θα πρεπει να ανοιξω μονο αυτα τα δυο ports;

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jim87 (23 Οκτ. 2004 , 11:18)

 

Το default port του shareaza είναι το 6346 αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν συνδέετε και σε άλλες πόρτες.Εγώ πχ το τρέχω στην πόρτα 21247

 

Όταν το ρυθμίσεις μπορείς να πας στο http://www.crucial-forums.com/connectiontest/ , βάζεις στην επιλογή port το port την πόρτα που εχεις επιλέξει για το shareaza και πάτα test.

Θα πρέπει να σου βγάλει:

 

 

Results

TCP: The TCP connection has been accepted by your computer and the request has been answered. This means that other clients from the networks can properly connect to you.

UDP: An answer has been received from your client! This means that Shareaza is able to receive UDP packets from the network.

Congratulations, everything seems to be fine and Shareaza should work properly.

 

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

 

ευχαριστω , νομιζω οτι τωρα ειναι ολα οκ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έβαλα εχθές το emule, αλλά συνεχώς μου βγάζει low ID! Έχω τo Sygate Firewall Pro αλλά το θέμα είναι ότι το πρόβλημα παραμένει και αφού κλείσω το firewall. Με κλειστό το sygate κάνω port test και μου βγάζει ότι το tcp test απέτυχε....

 

Έχω το USR9105 που δεν έχει hardware firewall (απ'όσο ξέρω τουλάχιστον).

 

Κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη...

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

οταν ενα αρχειο στο shareaza εχεο status εν αναμονη ειναι οτι πρεπει να περιμενω μεχρι να το κατεβαζουν οι χρηστες που το κατεβαζουν ?

μπορω να δω πριν αρχιζω να κατεβαζω ενα αρχειο εαν πρεπει να περιμενω ?

Link to comment
Share on other sites

Στον Azureus με DSL 256 ποια ειναι η νορμαλ ταχυτητα που κατεβαζετε; Η ταχυτητα για να κατεβασεις ενα .torrent απο τι εξαρταται; Ευχαριστω εκ των προτερων :)

 

ΥΓ: Και παρεπιπτοντως ο Azureus ειναι ΤΕΛΕΙΟΣ και ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!! Και για τους αρχαριους, ανοιγει απο μονο του τα ports που χρειαζονται!

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ilias1908 (23 Οκτ. 2004 , 12:25)

 

Έχω το SpeedTouch 530. Μπορω για port να βαλω την 1412 που χρησιμοποιω και για το DC για να μην ανοιγω κι αλλες;

Στα preferences μου λεει τα εξης:

minimum: 6881

και maximum: 6999. Στο router θα πρεπει να ανοιξω μονο αυτα τα δυο ports;

 

 

Μπορείς αλλά δεν στο συνιστώ.

Για το δευτερο πρέπει να τα ανοίξεις όλα από το 6881 μέχρι το 6999. Είναι πάρα πολλά βέβαια και αχρείαστα. 5-6 φτάνουν

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone (24 Οκτ. 2004 , 01:26)

 

οταν ενα αρχειο στο shareaza εχεο status εν αναμονη ειναι οτι πρεπει να περιμενω μεχρι να το κατεβαζουν οι χρηστες που το κατεβαζουν ?

μπορω να δω πριν αρχιζω να κατεβαζω ενα αρχειο εαν πρεπει να περιμενω ?

 

 

Εννοείς φωτογραφίες έτσι?

 

Αυτό γινόταν λίγο ποιο παλιά που πολλά άτομα κατέβαζαν το shareaza απλός για να το έχουν και δεν κοίταζαν τα settings.

 

Πλέον αρκετοί πειράζουν τα settings και ξε-τσεκάρουν μια επιλογή που έχει το shareaza για να βλέπεις μια φωτογραφία πριν αυτή κατέβει...

 

Αυτό γινόταν και στα video μόνο που έβλεπες μια στατική εικόνα (την πρώτη εικόνα που θα έβλεπες αν ξεκίναγες το video.

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα ενα torrent και οταν παω να ξεζιπαρω τα αρχεια του μου ζηταει κωδικο. Τι να κανω :cry:

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Το αρχειο "στοχος" ηθελα να πω.

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jim87 (24 Οκτ. 2004 , 13:24)

 

Εννοείς φωτογραφίες έτσι?

 

Αυτό γινόταν λίγο ποιο παλιά που πολλά άτομα κατέβαζαν το shareaza απλός για να το έχουν και δεν κοίταζαν τα settings.

 

Πλέον αρκετοί πειράζουν τα settings και ξε-τσεκάρουν μια επιλογή που έχει το shareaza για να βλέπεις μια φωτογραφία πριν αυτή κατέβει...

 

Αυτό γινόταν και στα video μόνο που έβλεπες μια στατική εικόνα (την πρώτη εικόνα που θα έβλεπες αν ξεκίναγες το video.

 

χμ αλλο εννουσα ... ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τροπος να δω σε ποια αρχεια πρεπει να περιμενω στην "ουρα" και σε ποια οχι :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone (24 Οκτ. 2004 , 18:35)

 

χμ αλλο εννουσα ... ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τροπος να δω σε ποια αρχεια πρεπει να περιμενω στην "ουρα" και σε ποια οχι :)

 

 

Περίμενε γιατί δεν κατάβα τι εννοείς.

 

Λες:

 

 

οταν ενα αρχειο στο shareaza εχεο status εν αναμονη ειναι οτι πρεπει να περιμενω μεχρι να το κατεβαζουν οι χρηστες που το κατεβαζουν ?

 

Στην βοήθεια γράφει

 

Αυτό το αρχείο περιμένει να τελειώσουν τα άλλα αρχεία που κατεβαίνουν. Οι επιλογές σας μειώνουν τα αρχεία που μπορούν να είναι ενεργά σε μια χρονικήστιγμή, για να βεβαιωθεί ότι το κάθε αρχείο που κατεβαίνει πέρνει καλό bandwidth. Μπορείς να αλλάξεις αυτές τις επιλογές απο τα Εργαλεία, Οι επιλογές του shareaza

 

Οπότε σημαίνει ότι πρέπει να περιμένεις να κατέβουν τα άλλα αρχεία που κατεβάζεις εσύ.

 

Όσο για το άλλο που ρωτάς αυτό μπορείς να το καταλάβεις πολλές φορές όταν πας να κατεβασεις ένα αρχείο που σου λέει κάτω στην μπάρα πόσες πηγές έχει.

 

Ίσως το εν αναμονή να στο δείχνει και όταν περιμένει να το κατεβάσουν και άλλοι χρήστες αλλά δεν είμαι σίγουρος...

 

Τώρα το κατάλαβα σωστά? :o

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ας μου δώσει κάποιος ένα link να κατεβάσω κατευθείαν την java γιατί δεν λειτουργεί ο azureus...πάω στην sun microsystems γιστί αλλά τίποτα!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ragezer (25 Οκτ. 2004 , 16:24)

 

Ας μου δώσει κάποιος ένα link να κατεβάσω κατευθείαν την java γιατί δεν λειτουργεί ο azureus...πάω στην sun microsystems γιστί αλλά τίποτα!!!

 

δες εδω
Link to comment
Share on other sites

Εδώ πατούσα κι εγώ ρε c αλλά όταν πάω στο get it now μου κάνει μ@λακίες...για αυτό θέλω ένα link που θα μου βγαίνει κατευθείαν το παράθυρο για να πατήσω οκ για το download!!!
Link to comment
Share on other sites

Ok τελικά την κατέβασα απο το link που έδωσες...εχθές όμως δεν μπορούσα να κατεβάσω!!!
Link to comment
Share on other sites

Χθες εβαλα για δοκιμη τον Shareaza δεν μου αρεσε και τον εβγαλα. Και απο τοτε καθε φορα που βγαινω απο τον Azureus σβηνονται τα port forward που εκανα. Γιατι γινεται ρε γαμωτο;

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...