Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσοχή στις αγορές σας από το e-Shop!

Η εμπειρία μου από την αγορά ενός κινητού τηλεφώνου ήτανε κάτι παραπάνω από θλιβερή. Το κινητό ήτανε άγνωστης προελεύσεως (κινητό που δεν προοριζότανε για την ελληνική αγορά και χωρίς manual) κάτι που φαντάζει λογικό αν αναλογιστεί κανείς τις τιμές τους αλλά είναι και κάτι που δεν αναφέρεται στο site τους.

Σαν να μην έφτανε αυτό το κινητό είχε πρόβλημα από τις πρώτες μέρες και εκεί αρχίζει ο Γολγοθάς του service. 2 φορές αποστολή στη Αθήνα, 3 Μήνες χωρίς κινητό και συνεχίζουμε. Μόνο από το γεγονός ότι έχω μαζέψει ένα σωρό χαρτιά και έχω φτάσει να μιλάω ακόμη και με τους προμηθευτές τους αυτό τα λέει όλα. Μου έχουνε κοστίσει περισσότερα λεφτά τα τηλέφωνα προσπαθώντας να βρω άκρη παρά η ίδια η συσκευή. Και η δική τους στάση; Αδιαφορία και ούτε ένα συγνώμη. Από αύριο σε μεθαύριο!!! Και η κοροϊδία συνεχίζεται.

Και επειδή η εμπειρία μου δεν είναι μεμονωμένη και την έχω ακούσει και από άλλους πελάτες τους, θα σας συμβούλευα να σκεφτείτε διπλά και τριπλά πριν προβείτε σε αγορές από το e-shop ειδικά κινητών τηλεφώνων. Και αν το τολμήσετε να εύχεστε να μην έχει πρόβλημα. Ας γίνει το πάθημα μου μάθημα.

Οποιαδήποτε παρατήρηση η σχόλιο ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προσοχή στις αγορές σας από το e-Shop!

Η εμπειρία μου από την αγορά ενός κινητού τηλεφώνου ήτανε κάτι παραπάνω από θλιβερή. Το κινητό ήτανε άγνωστης προελεύσεως (κινητό που δεν προοριζότανε για την ελληνική αγορά και χωρίς manual) κάτι που φαντάζει λογικό αν αναλογιστεί κανείς τις τιμές τους αλλά είναι και κάτι που δεν αναφέρεται στο site τους.

Σαν να μην έφτανε αυτό το κινητό είχε πρόβλημα από τις πρώτες μέρες και εκεί αρχίζει ο Γολγοθάς του service. 2 φορές αποστολή στη Αθήνα, 3 Μήνες χωρίς κινητό και συνεχίζουμε. Μόνο από το γεγονός ότι έχω μαζέψει ένα σωρό χαρτιά και έχω φτάσει να μιλάω ακόμη και με τους προμηθευτές τους αυτό τα λέει όλα. Μου έχουνε κοστίσει περισσότερα λεφτά τα τηλέφωνα προσπαθώντας να βρω άκρη παρά η ίδια η συσκευή. Και η δική τους στάση; Αδιαφορία και ούτε ένα συγνώμη. Από αύριο σε μεθαύριο!!! Και η κοροϊδία συνεχίζεται.

Και επειδή η εμπειρία μου δεν είναι μεμονωμένη και την έχω ακούσει και από άλλους πελάτες τους, θα σας συμβούλευα να σκεφτείτε διπλά και τριπλά πριν προβείτε σε αγορές από το e-shop ειδικά κινητών τηλεφώνων. Και αν το τολμήσετε να εύχεστε να μην έχει πρόβλημα. Ας γίνει το πάθημα μου μάθημα.

Οποιαδήποτε παρατήρηση η σχόλιο ευπρόσδεκτη.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εμένα, ενώ δεν είχαν το προϊόν, μου δέσμευσαν από την κάρτα μου 1376 € και μου μπλόκαραν την κάρτα λόγω κάλυψης του ορίου και είδα και έπαθα για να ξεμπλέξω. Δεν φτάνει που έγραφαν στο site τους ότι ήταν διαθέσιμο το προϊόν αλλά όταν πήρα τηλέφωνο γιατί αργούσε μετά από μέρες μου είπαν ότι τότε θα το παράγγελναν.Βέβαια εγώ ζήτησα άμεση ακύρωση της παραγγελίας αλλά η κάρτα μου ήταν μπλοκαρισμένη για 15 μέρες. Αλάργα από αυτό το μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου, το κινητό δεν ήτανε από Ελληνική αντιπροσωπεία. Συγκεκριμένα ήτανε ένα SonyEricsson Κ750i το οποίο όταν έφτασε στα χέρια μου μέσα σε κουτί που είχε ένα manual κακή φωτοτυπία του πρωτότυπου, ενώ έλειπαν τα χαρτία της εγγύησης και του δείκτη SAR. Από εκεί άρχισα να καταλαβαίνω την απάτη. Όταν διαπίστωσα ότι είχε πρόβλημα και το κινητό και το πήγα στην Ericsson μου είπανε ότι ήτανε από ξένη αγορά και έπρεπε να το στείλω πίσω. Και εκεί έμπλεξα. Έχουνε περάσει 3 μήνες και ακόμα να το πάρω στα χέρια μου. Έχει πάει σε 3 service χωρίς να το έχω λειτουργήσει σχεδόν καθόλου. Ο αντιπρόσωπος μου είπε ότι δεν τα παίρνει απο Ericsson Hellas αλλά απο Αγγλία και κότσαρε μέσα τις φωτοτυπίες και τα προωθεί στην Ελληνική αγορά. Κλασική εξαπάτηση. Και ενώ έχω ζητήσει αντικατάσταση πήρα τ' αρ....

Και όλα αυτά έτρεξα και τα έμαθα μόνος μου. Το eshop λες και δεν υπήρχε.

Καμία σηνεννόηση. Αναμονή στο τηλεφωνικό κέντρο και Άγιος ο Θεός.

Το Μάθημα; Αν σου χαλάσει κλάφτο.

Link to comment
Share on other sites

-Από E-shop οι τελευταίες μου εμπειρίες είναι κάτι παραπάνω από απογοητευτικές. Δύο pc που δε φτιάχτηκαν ποτέ χωρίς να ξέρω το λόγο και χωρίς να με ενημερώνει κανείς για 20 μέρες, δεν απάντησαν σε 6 email που έστειλα, και όταν κατάφερα και έπιασα γραμμή στο κέντρο κάποιος μου είπε "θα σας ενημερώναμε σήμερα επειδή δεν έχουμε αυτό και εκείνο...".

 

Και τώρα παρήγγειλα απλά ένα Mousepad και ένα πληκτρολόγιο και πάλι τα ίδια..

Ημερομηνία: 04/10/2006 00:29:54

Αρ.Παραγγελίας: 061004003042147274749 Κατάσταση: Η παραγγελία βρίσκεται σε εξέλιξη :lol:

 

Και όσο για το service δε το συζητώ...

 

Από δω και πέρα Πλαίσιο για μένα, καλύτερα ένα 5% παραπάνω και να έχεις κάποια Χ εξυπηρέτηση και καλό after sales παρά αυτή η κοροϊδία.

 

-Μείον 1000 πόντοι και στο Play.com.

Τέτοια δυσκολία πρώτη φορά συναντάω σε online αγορές. Καταρχήν η κάρτα μου έγινε rejected χωρίς λόγο, μετά από 9 μήνες θυμήθηκαν και μου έστειλαν mail ότι πρέπει να τους στείλω παραστατικά της κάρτας για να εγκριθεί, και χωρίς να κάνω τίποτα μετά από 2 μέρες η κάρτα εγκρίθηκε :wacko:

 

Και ένα order που είχα κάνει τότε, πριν 9 μήνες (Halo Triple Pack 26E) χρεώθηκε άμεσα στην κάρτα μου μόλις εγκρίθηκε, ενώ είναι out of stock, και ενώ έχω κάνει cancel, ακόμα να μου επιστραφούν τα λεφτά. Και ωστόσο δεν έχει και mail επικοινωνίας, στέλνω στο support@play.com μπας και με ακούσει κανείς και μου στείλει τα λεφτά μου πίσω, αλλά μπαααα...

Αύριο θα πέσουν τηλεφωνήματα μπας και βγει κάποια άκρη.

Απλά απαράδεκτοι. :down: :down: :down:

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση? αγορες μπορω να κανω και με electron visa? επειδη δεν γνωριζω πολλα πραγματα, μπορει καποιος να με βοηθησει με το θεμα??πληρωνω συνδρομη στην τραπεζα για αυτη την καρτα? προμηθεια? ποια τραπεζα συμφερει καλυτερα? και για να γινω πιο σαφης σκοπευω να τη χρησιμοποιησω για στοιχηματισμο, γινεται δεκτη στα ξενα site? thanx..
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση? αγορες μπορω να κανω και με electron visa? επειδη δεν γνωριζω πολλα πραγματα, μπορει καποιος να με βοηθησει με το θεμα??πληρωνω συνδρομη στην τραπεζα για αυτη την καρτα? προμηθεια? ποια τραπεζα συμφερει καλυτερα? και για να γινω πιο σαφης σκοπευω να τη χρησιμοποιησω για στοιχηματισμο, γινεται δεκτη στα ξενα site? thanx..

 

Εγώ χρησιμοποιώ Visa Electron από την Πειραιώς, και για το betandwin, χωρίς κανένα πρόβλημα. Σε όσα site την έχω βάλει δεν είχε κανένα πρόβλημα (paypal, bidpay και πολλά πολλά ακόμα)! Συνδρομή δεν έχει, και είναι συνδεμένη με λογαριασμό ταμιευτηρίου. Επίσης έχω και winbank για να βλέπω τι ακριβώς γίνεται στο λογαριασμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Με την τραπεζα λοιπον δεν εχουμε πρβληματα,μηπως ομως η bwin καθε φορα που συναλλασεσαι μαζι της κραταει μια προμηθεια επειδη δεν ειναι πιστωτικη η καρτα σου?και αν ναι τι προμηθεια ειναι αυτη...ποσοστιαια ή συγκεκριμενο ποσο??και κατι ακομα, η bwin ειναι μεγαλη εταιρια στο χωρο, με τις υπολοιπες ομως τι γινεται??παιζεις στοιχημα και σε αλλες εταιριες??βοηθα σε παρακαλω οσο μπορεις, ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Με την τραπεζα λοιπον δεν εχουμε πρβληματα,μηπως ομως η bwin καθε φορα που συναλλασεσαι μαζι της κραταει μια προμηθεια επειδη δεν ειναι πιστωτικη η καρτα σου?και αν ναι τι προμηθεια ειναι αυτη...ποσοστιαια ή συγκεκριμενο ποσο??και κατι ακομα, η bwin ειναι μεγαλη εταιρια στο χωρο, με τις υπολοιπες ομως τι γινεται??παιζεις στοιχημα και σε αλλες εταιριες??βοηθα σε παρακαλω οσο μπορεις, ευχαριστω

 

Φίλε μου δυστυχώς εγώ δε παίζω στοίχημα καθόλου, για ένα φίλο μου έβαλα 20ε μια φορά, τα έχασε και τέλος. Φαντάζομαι προμήθειες δε θα υπάρχουν, δεν έχει διαφορά η πιστωτική κάρτα από τη χρεωστική, ότι ισχύει για τη μία ισχύει και για την άλλη. Όσο για τις εταιρίες δε ξέρω να σε βοηθήσω, εγώ απλά θα πήγαινα με τις μεγάλες του χώρου!

Link to comment
Share on other sites

Οσα site παιρνουν visa,παιρνουν και electron,ακομα και αν δεν την αναφερουν στις επιλογες ως χρεωστικη,επιλεγεις πιστωτικη και ξεμπερδεψες.Προμηθεια συγκεκριμενα η bwin,χρεωνει ενα 2%,οχι ομως επειδη ειναι electron και σε απλη visa την ιδια προμηθεια κραταει.Στα υπολοιπα site δεν κρατανε,σε γενικες γραμμες οτι ισχυει για την visa,ισχυει και για την electron
Link to comment
Share on other sites

γνωριζεις αν εκτος απο την καταθεση σου κρατανε και καποιο ποσο κατα την αναληψη των χρηματων σου απο το λογαριασμο της εταιριας?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, για μια αγορά γύρω στα 60 δολλάρια από e-shop της αμερικής θα επιβαρυνθώ το τελωνείο; ένα άρωμα θέλω να παραγγείλω..
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο η καθε εταιρια εχει την δικη της πολιτικη,πηγαινε ρε συ στα σαιτ της καθε εταιριας και ριξε μια ματια,τα περισσοτερα ειναι και στα ελληνικα πια
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, για μια αγορά γύρω στα 60 δολλάρια από e-shop της αμερικής θα επιβαρυνθώ το τελωνείο; ένα άρωμα θέλω να παραγγείλω..

 

Για 25 δολάρια και πάνω, πληρώνεις και τελωνείο. Βέβαια για τόσο μικρά ποσά 40,60 κτλ δεν πολυασχολούνται στο τελωνείο.

Αυτό που κάνω εγώ είναι να εποικοινωνώ με το eshop και να τους λέω να γράψουν στο invoice (απόδειξη) ότι κοστίζει 20 ευρώ. Έτσι είμαι σίγουρος.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

http://www.asos.com

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε κάποιες ερωτήσεις;

1)Με ποια εταιρία σου στέλνουν τα δέματα; (ελπίζω όχι με το ταχυδρομείο)

2)Πόσες μέρες κάνει περίπου να σου έρθει το δέμα;

3)Επιβαρύνεσαι με κάποιους φόρους από το τελωνείο;

4)Τα έξοδα αποστολής πόσα περίπου είναι;

Και γενικά είναι αξιόπιστο κατάστημα;

 

Ευχαριστώ!

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Εχεί κανείς χρησιμοποιήσει υπηρεσίες σ'αυτο το site;

http://www.freecall.com/en/index_splash.html

Είναι αξιόπιστο,να χρησιμοποιήσω την κάρτα μου εδώ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

...Barcelona,such a beautiful horizon

Barcelona,like a jewel in the sun

Por ti sere gaviota de tu bella mar...

my blog

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

ΠΑιδια το half.com by e-bay το εχει χρησιμοποιησει κανεις?

εχω βρει κατι βιλβλια που δε τα βρηκα στο ebay και με ενδιαφερει.

Εχει κανει κανεις αγορα απο εκει?

Τι διαφορα εχει με το ebay?

 

Eyxaristo!!

Link to comment
Share on other sites

Anyone? :(

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Hi!

Σκοπεύω να κάνω μια αγορά από pixmania και θα ήθελα να μου πείτε αν έχει δει κανείς πουθενά κωδικούς έκπτωσης.

Έχω βρει μόνο του google. Αν έχει κανείς τίποτα άλλο...

Παράδειγμα:http://www.pixmania.com/gr/gr/index....&mctag=gr_6883

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω αυτα:http://www.play247.gr/index.php?main_page=advanced_search_result&keyword=&inc_subcat=1&categories_id=30&fromcate=1&cPath=2_30&manufacturers_id=35&sort=4a

σε καποιο αλλο καταστημα ηλεκτρονικο ή οχι?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μια αφελής ερώτηση:

Άν πάω σε ένα απο τα e-shop points μαγαζιά του e-shop.gr, μπορώ να αγοράσω ότι έχει στο site και στις ίδιες τιμές ή είναι αποκλειστικά για αγορές μέσο internet?

...
Link to comment
Share on other sites

Τα e-shop points δεν έχουν προϊόντα άμεσα διαθέσιμα! Απλά πας εκέι και παραγγέλνεις να στα φέρουν! Τουλάχιστον αυτό ισχύει στο e-shop point Μεσολογγίου!

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

παιρνεις τηλεφωνο κ σου λενε τι εχουν διαθεσιμο.
Link to comment
Share on other sites

Μια αφελής ερώτηση:

Άν πάω σε ένα απο τα e-shop points μαγαζιά του e-shop.gr, μπορώ να αγοράσω ότι έχει στο site και στις ίδιες τιμές ή είναι αποκλειστικά για αγορές μέσο internet?

 

Καλησπέρα...

Φυσικά φίλε μου οι τιμές είναι όλες online δεν αλλάζει κάτι

 

Τα e-shop points δεν έχουν προϊόντα άμεσα διαθέσιμα! Απλά πας εκέι και παραγγέλνεις να στα φέρουν! Τουλάχιστον αυτό ισχύει στο e-shop point Μεσολογγίου!

 

Καλησπέρα...

Αυτό ισχύει για όλα τα καταστήματα e-shop points δεν υπάρχει κάτι ετοιμοπαράδοτο απλά για εξυπηρέτηση και για να καταργήσουν τα μεταφορικά έξοδα δημιουργήθηκαν τα καταστήματα αυτά!

Νομίζω πως πάνε κάπως καλά ;) μιας και η παράδοση γίνεται το πολύ μέσα σε διάστημα 2 εργάσιμων ημερών

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

www.asos.com

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε κάποιες ερωτήσεις;

1)Με ποια εταιρία σου στέλνουν τα δέματα; (ελπίζω όχι με το ταχυδρομείο)

2)Πόσες μέρες κάνει περίπου να σου έρθει το δέμα;

3)Επιβαρύνεσαι με κάποιους φόρους από το τελωνείο;

4)Τα έξοδα αποστολής πόσα περίπου είναι;

Και γενικά είναι αξιόπιστο κατάστημα;

 

Ευχαριστώ!

 

Στους τρόπους αποστολής γράφει αυτό: "We use Royal Mail and Parcelforce to Europe and Rest of World."

Με ταχυδρομείο τα στέλνουν;

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...