Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εχω χρησιμοποιησει αφου εκανα την εγγραφη μου στο amazon μια prepaited master τισ πειραιωσ και μια χρεωστικη παλι τισ πειραιωσ visa και ενω μοθ εστειλαν εμαιλ οτι το προιον have dipsatched με τισ πιθανεσ μερεσ παραδοσησ μου εστειλαν και τισ 2 φορεσ τοσ συγκεκρημενο μηνυμα αποριψησ τι ακριβωσ συμβαινει και δεν ολοκληρωνουν την διαδικασια αγορασ ? Greetings from Amazon.co.uk,

 

We're writing to let you know that we are having difficulty processing your Visa for one or more items in the above transaction.

 

We will try charging your credit card again shortly. It is not necessary to place a new order, but you may want to review the payment information for your order and make sure it is correct and current.

 

To do this:

 

1. Go to our home page (http://www.amazon.co.uk) then click "Your Account" on the top right menu.

 

2. Click on "View Open Orders".

 

3. You'll now see all your current open orders.

 

4. Click on "Change Payment Method".

 

5. You can review your current payment method, choose a different payment method, or enter a new one if the card number has changed.

 

Once you have entered your payment card details by editing the payment method on one of your open orders, the card will be registered with your account, but "not" associated to any other open order in your account; you will need to view each "open order" separately and update payment card of any other open order you wish to pay for with this card.

 

Note that your credit/debit card number cannot be edited but the expiry date and/or cardholder name can be amended. If the credit/debit card number needs to be edited, enter it as a new one.

 

Thank you for shopping at Amazon.co.uk. συγνωμη ποθ ειμαι εκτοσ θεματοσ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια το ioffer.com ειναι ασφαλες? Με paypal θα πληρωσω. Αν καποιος εχει ψωνισει ας πει τη γνωμη του...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Προτιμώ μόνο τα ελληνικά που είναι αξιόπιστα...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μία απορία (κ ελπίζω να είναι στο σωστό topic) :

 

Parcel forwarding υπηρεσία ψάχνω. Έχω βρει πολλές στο διαδίκτυο, έχει κάποιος να προτείνει κάποια αξιόπιστη (φθηνή κ γρήγορη, επίσης). Με ενδιαφέρει να εξυπηρετεί και απο Ευρώπη και από Αμερική. (Όχι κατ' ανάγκη η ίδια).

 

Ευχαριστώ.

Edited by mariel19
Ορθογραφικά

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μία απορία (κ ελπίζω να είναι στο σωστό topic) :

 

Parcel forwarding υπηρεσία ψάχνω. Έχω βρει πολλές στο διαδίκτυο, έχει κάποιος να προτείνει κάποια αξιόπιστη (φθηνή κ γρήγορη, επίσης). Με ενδιαφέρει να εξυπηρετεί και απο Ευρώπη και από Αμερική. (Όχι κατ' ανάγκη η ίδια).

 

Ευχαριστώ.

https://www.forward2me.com/

http://www.aramex.com/

LG G4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λεω να αγορασω αυτο

http://www.dhgate.com/product/high-quality-replacement-lcd-assembly-touch/164177907.html#s2-19-1|4255845362

 

έχει κανείς καμιά εμπειρία απο το εν λόγο κατάστημα?

και μετά σκέφτομαι να το πάρω με EMS θα μου έρθει σαν συστημένο σωστά?

και κάτι άλλο επειδή κοστίζει περίπου 57 ευρώ , μπορεί να περάσει και απο τελωνείο η είναι μικρο το ποσό?

 

ευχαριστώ εκ τον πρότερων!

Link to comment
Share on other sites

λεω να αγορασω αυτο

http://www.dhgate.com/product/high-quality-replacement-lcd-assembly-touch/164177907.html#s2-19-1|4255845362

 

έχει κανείς καμιά εμπειρία απο το εν λόγο κατάστημα?

και μετά σκέφτομαι να το πάρω με EMS θα μου έρθει σαν συστημένο σωστά?

και κάτι άλλο επειδή κοστίζει περίπου 57 ευρώ , μπορεί να περάσει και απο τελωνείο η είναι μικρο το ποσό?

 

ευχαριστώ εκ τον πρότερων!

 

http://www.scamadviser.com/check-website/www.dhgate.com

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,αγοράζω ένα ebook reader από Καναδά και η αποστολή γίνεται μέσω του καναδικου ταχυδρομείου.115 ευρώ είναι η συνολική τιμή.Έχει κανείς σας εμπειρία από αγορές από Καναδά μέσω απλού ταχυδρομείου και χρεώσεων στο τελωνείο;Θα περάσει κανονικά το δέμα και θα χρεωθώ μόνο τα 3 ευρώ του ταχυδρομείου;

Ευχαριστώ Μιχάλης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,αγοράζω ένα ebook reader από Καναδά και η αποστολή γίνεται μέσω του καναδικου ταχυδρομείου.115 ευρώ είναι η συνολική τιμή.Έχει κανείς σας εμπειρία από αγορές από Καναδά μέσω απλού ταχυδρομείου και χρεώσεων στο τελωνείο;Θα περάσει κανονικά το δέμα και θα χρεωθώ μόνο τα 3 ευρώ του ταχυδρομείου;

Ευχαριστώ Μιχάλης.

 

Με τι αναγραφόμενη τιμή και τι περιγραφή πακέτου;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις γυρισα απο την alpha bank εβγαλα μια καρτα για αγορες μεσω ιντερνετ απο εξωτερικο,να κλεινω εισιτηρια κλπ...

εχω ομως πολλες αποριες μιας και δεν εχω κανει ποτε αγορα απο ιντερνετ:wacko:

μου βγαλαν την alpha bank enter visa...

 

1)μπορω να βλεπω καπως το υπολοιπο μεσω ιντερνετ?

2)οταν κανω καταθεση τα χρηματα μπαινουν αμεσως στο λογαρισμο?

3)γενικα ειναι καλη η καρτα της alpha bank η μηπως επρεπε να παω στην πειραιως?

4)θα την χρειαστω και για αγορες απο ebay,amazon κλπ οποτε κανω και λογαριασμο paypal?

5)μου ειπαν οτι δεν εχει καποια χρεωση στις αγορες η γενικα.ισχυει?

6)τι θα πρεπει να προσεχω σε αγορες μεσω ιντερνετ?υπαρχει καποια επιπροσθετη ασφαλεια?

7)αν θελω να αγορασω κατι σε δολλαρια κρατανε καποιο ποσο η απλα μετατρεπουν τα ευρω σε δολλαρια?υπαρχει καποια αλλη τραπεζα που δεν κραταει τιποτα?

 

οποιος μπορει ας απαντησει!ευχαριστω!

 

Δεν ξερω αν βρηκες τις απαντησεις στα ερωτήματα που εθεσες, μιας και εχουν περασει καποιες μερες από τοτε που εγραψες το μηνυμα.

Το βασικο που επρεπε να πεις , είναι αν η καρτα που εβγαλες είναι προπληρωμενη ή χρεωστικη.

Αν είναι χρεωστικη, πρεπει να κανεις αιτηση για i-bank για να μπορεις να βλέπεις την κιβηση της καρτας μεσο Internet.

Αν είναι προπληρωμενη νομιζω δεν γινετε, αν και δεν είμαι σιγουρος.

Τα χρηματα αν τα κατάθεσης σε μηχανημα με φακελο , συνηθως μπαινουν στο λογαριασμο την επομενη μερα. Αν τα βαλεις σε μηχανημα που τα περνει απευθειας χωρις φακελο, τοτε μπαινουν αμεσως στο λογαριασμο σου. Δεν ξερω αν η alpha bank εχει ΑΤΜ που περνουν τα χρηματα απ ευθειας.

Καλο είναι να κανεις paypal λογαριασμο, είναι ο πιο ασφαλης τροπος για αγορες, και αν εχεις καποιο πρόβλημα απευθηνεσαι στο paypal.

Γενικα οι χρεωστικες δεν εχουν καποια χρεωση, όταν κανεις αγορες. Οι προπληρωμένες εχουν καποιες χρεωσεις, δεν ξερω λεπτομέρειες, αναλογα την πολιτικη που εχει η κάθε τραπεζα. Τις χρεωσεις που εχει η καρτα σου μπορεις να τις δεις στη σελιδα της τραπεζας.

Ότι αγορα κανεις σε ευρω, δεν εχει καποια χρεωση συναλλάγματος. Ότι αγορα κανεις σε άλλο νομισμα (παλι αναλογα την πολιτικη της τραπεζας) συνηθως εχει προμήθεια συναλλάγματος. Σε αυτό όμως παιζει ρολο και σε τι νομισμα ζηταει να πληρωθεί ο πωλητης.

Εγω ας πουμε εχω αγοραση μεσο amazon , το αμερικανικο, που οι τιμες είναι σε δολαρια , αλλα ο πωλητης ζητησε να πληρωθεί σε ευρω, οποτε δεν υπηρχε προμηθεια. Εχω αγορασει όμως και από ένα site στην αυστραλια που ζητησαν να πληρωθουν σε δολαρια αυστραλιας, οποτε η τραπεζα μου κρατησε προμηθεια 1 ευρω στα 50 ευρω που ηταν η παραγγελια μου.

Εγω να πω ότι εχω χρεωστικη πειραιως. Δεν ισχειουν σε ολες τις τράπεζες ιδια.

παντως η αποψη μου είναι ότι η χρεωστικη συμφερει εναντι της προπληρωμένης. Και η πειραιως οσον αφορα στη χρεωστικη είναι η καλύτερη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση - απορία .. Η USPS ειναι κατι αντιστοιχο με τα ΕΛΤΑ; Αγοραζω μια σανίδα απο Αμερική, μου εχει 81$ μεταφορικα USPS express international,κτλ. Τελωνείο θα πληρώσω; Ξέρετε;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση - απορία .. Η USPS ειναι κατι αντιστοιχο με τα ΕΛΤΑ; Αγοραζω μια σανίδα απο Αμερική, μου εχει 81$ μεταφορικα USPS express international,κτλ. Τελωνείο θα πληρώσω; Ξέρετε;

 

Ναι ειναι το Αμερικανικο ταχυδρομειο.

Προσωπικα οποτε εχω λαβει κατι με USPS με δηλωμενη αξια κατω των 45$, ποτε δεν περασαν τελωνειο, αλλα εσενα ειναι μεγαλο πακετο οποτε ειναι ρισκο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι το Αμερικανικο ταχυδρομειο.

Προσωπικα οποτε εχω λαβει κατι με USPS με δηλωμενη αξια κατω των 45$, ποτε δεν περασαν τελωνειο, αλλα εσενα ειναι μεγαλο πακετο οποτε ειναι ρισκο.

 

Η αξία της σανίδας είναι γύρω στα 180$, το βαρος περιπου 3,5 κιλά.

Πως υποτίθεται ότι υπολογίζεται η αξία του εκτελωνισμου; Υπάρχει κάποιο pattern?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Η αξία της σανίδας είναι γύρω στα 180$, το βαρος περιπου 3,5 κιλά.

Πως υποτίθεται ότι υπολογίζεται η αξία του εκτελωνισμου; Υπάρχει κάποιο pattern?

βαλε την usd 60 αξια και δεν θα ασχοληθουν σιγα μη ξερουν απο τετοια..αλλωστε ολα τυχαια ειναι στους ελεγχους τους

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Με τι αναγραφόμενη τιμή και τι περιγραφή πακέτου;

 

Με την κανονική 165 $ Καναδά (150+15 μεταφορικά )και καναδικό ταχυδρομείο.Δεν γράφει μειωμένη τιμή ο πωλητής.Θα πληρώσω πολλά τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

βαλε την usd 60 αξια και δεν θα ασχοληθουν σιγα μη ξερουν απο τετοια..αλλωστε ολα τυχαια ειναι στους ελεγχους τους

 

Εμπιστευόμενη την κρίση και την εμπειρία σας, τι ειναι καλύτερο, κ λιγότερο ριψοκίνδυνο κ για τις δύο πλευρές (αγοραστή-πωλητή);

Να το δηλώσει ως δωρο, η με αξία κατω των 100$; Ή και τα δύο; :wacko:

Ο πωλητης ειναι αρκετα προθυμος να με βοηθησει, αλλα κ εγω δε θέλω να χρυσωσω κ τους τελώνες!!

Σίγουρα πάντως σαν δεμα δε θα περασει απαρατηρητο, αυτό ειναι σιγουρο.. ;)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Συγγενής από USA θέλει να μου στείλει ένα tablet δώρο στις γιορτές. Θα είναι καινούργιο, στο κουτί του κτλ, αλλά θα είναι είτε σε περιτύλιγμα είτε κουτί δώρου, θα αναγράφει πως είναι δώρο και θα φαίνεται ξεκάθαρα πως το στέλνει ιδιώτης.

Αποστολή με USPS.

 

Θα περάσει τελωνείο εδώ ή θα τη σκαπουλάρουμε; Αν περάσει, τι πληρώνω; Πως θα βγει η αξία εφόσον δεν φαίνεται ούτε κατάστημα αγοράς ούτε θα έχει απόδειξη μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Για αγορές από Αμερική - Καναδά είτε είναι από ιδιώτη είτε από μαγαζί δηλώνουμε αξία γύρω στα 45 δολάρια.... Αλλιώς κινδυνεύουμε να φάμε τελωνείο..... Και μάλιστα βαράνε στο κεφάλι.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε θα το στείλει μέσω USPS .

Οτιδήποτε άλλο συνεπάγεται τελωνείο 100%.

Εγω παραλάβει απο Αμερικα πολλες φορές πράγματα , αξία δηλωμένη μέχρι 30 δολάρια και ποτε τελωνείο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Συγγενής από USA θέλει να μου στείλει ένα tablet δώρο στις γιορτές. Θα είναι καινούργιο, στο κουτί του κτλ, αλλά θα είναι είτε σε περιτύλιγμα είτε κουτί δώρου, θα αναγράφει πως είναι δώρο και θα φαίνεται ξεκάθαρα πως το στέλνει ιδιώτης.

Αποστολή με USPS.

 

Θα περάσει τελωνείο εδώ ή θα τη σκαπουλάρουμε; Αν περάσει, τι πληρώνω; Πως θα βγει η αξία εφόσον δεν φαίνεται ούτε κατάστημα αγοράς ούτε θα έχει απόδειξη μέσα;

 

Πρόταση από μένα, να βγάλει τυχόν ζελατινες που υπάρχουν μέσα από την κανονική συσκευασία.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εμπιστευόμενη την κρίση και την εμπειρία σας, τι ειναι καλύτερο, κ λιγότερο ριψοκίνδυνο κ για τις δύο πλευρές (αγοραστή-πωλητή);

Να το δηλώσει ως δωρο, η με αξία κατω των 100$; Ή και τα δύο; :wacko:

Ο πωλητης ειναι αρκετα προθυμος να με βοηθησει, αλλα κ εγω δε θέλω να χρυσωσω κ τους τελώνες!!

Σίγουρα πάντως σαν δεμα δε θα περασει απαρατηρητο, αυτό ειναι σιγουρο.. ;)

στην περιπτωση σου αξια σιγουρα χαμηλη αλλα και δωρο

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

στην περιπτωση σου αξια σιγουρα χαμηλη αλλα και δωρο

 

ευτυχώς ο seller, ήταν συνεργάσιμος ως προς αυτό, και αφ' ετέρου έχω και 85+ transactions στο ebay, με 100% rating, οπότε θέλησε και να με βοηθήσει στη συναλλαγή.

Το έβαλε κ ως δώρο και με below 100$ κόστος.

 

Και τώρα απλά περιμένουμε….

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς ο seller, ήταν συνεργάσιμος ως προς αυτό, και αφ' ετέρου έχω και 85+ transactions στο ebay, με 100% rating, οπότε θέλησε και να με βοηθήσει στη συναλλαγή.

Το έβαλε κ ως δώρο και με below 100$ κόστος.

 

Και τώρα απλά περιμένουμε….

σου δινω 70-30 πιθανοτητες να περασει ετσι χωρις ..γα...τικα

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αγοράζω περίπου 2 χρόνια από ebay αλλά δεν έχω πάρει ποτέ από Amazon.co.uk. Δύο ερωτήσεις:

 

1) Οτιδήποτε αγοράσω από κει δεν περνάει τελωνείο γιατί είναι από χώρα εντός ΕΕ (UK). Σωστά;

2) Έχει κάποια σημασία το Dispatched from, sold by, fulfilled by που λέει σε κάθε προϊόν;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...