Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα, θελω να ρωτησω κατι εκτος ebay, σχετικα με το amazon. Μετα απο πολυ ψαξιμο, συγκεντρωσα καποια πραγματα απο το amazon.uk , τα 3 απο τα 4 ελεγαν free shipping και το 4 ειχε 5 λιρες μεταφορικα. Πηγα να ολοκληρωσω την παραγγελια και μου εβγαλε αξια πραγματων περιπου 50£ και 60£ μεταφορικα, συνολο 110£ . Εννοειτε οτι ακυρωσα την παραγγελια αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε. Επισης υπαρχει καποια προστασια στις αγορες οπως προσφερει το ebay και το paypal;

Ευχαριστω πολυ και σορρυ για το off topic.

 

Το amazon κατάργησε το freeshipping για ελλαδα εδω και κανένα 6μηνο, αυτο που ειδες σαν freeshipping ηταν για Αγγλια, όταν προχώρησες στην συναλλαγή και "ειδε" την χωρα, τοτε σου ανέβασε το φπα στο 23% φπα απο το 19% που το έβλεπες (αλαξε η τιμη του αντικειμένου) και σου πρόσθεσε και τα μεταφορικά.

 

Το amazon ειναι πλήρως ασφαλές δεν διατρεχεις κανενα κίνδυνο, σε λογικά πλαίσια βεβαια, εχει feedback αναφορές κλπ, λεφτά δεν χάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γενικά εκεί που αγόραζα από το αμαζον έχω ρίξει πλέον μαύρο.

EBay στο 99% των αγορών μου

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Γενικά εκεί που αγόραζα από το αμαζον έχω ρίξει πλέον μαύρο.

EBay στο 99% των αγορών μου

ασε που ο σχεδιασμος της σελιδας τους ειναι δεκαδες χρονια πισω....το πιο ασχημο online store

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά έχουν δυνατότητα να σου κόψουν τιμολόγιο, κάτι το οποίο δεν κάνουν όλοι στο eBay, 'η,δεν είσαι σίγουρος για την αξιοπιστία τους ως νόμιμη επιχείρηση που έχει πραγματικό αφμ κλπ.
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καταρχάς ζητώ συγγνώμη αν έχει ήδη ανοιχτεί θέμα, μιας και στο search δεν μου βγάζει κάτι ανάλογο (ίσως κάνω κάτι λάθος αλλά τεσπα)

 

είμαι έμπειρος ως προς τις ιντερνετικές αγορές μέσω ebay & γενικά στον χειρισμό αυτού και του paypal

από το amazon όμως δεν ξέρω και πολλά και θέλω να επεκταθώ κι εκεί.

πέρα από το κλασσικό setup, δηλαδή ονόματα, διευθύνσεις, προσθήκη πληρωμής (πιστωτικής, χρεωστικής, κ.λπ.) δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς γίνεται η πληρωμή (μιας και δεν γίνεται μέσω paypal), πως προστατεύετε ο αγοραστής (όπως δηλαδή το paypal έχει dispute/claim) και γενικά τι πρέπει να προσέξω κι εκεί.

επίσης είδα πως άλλα προιόντα έχει το amazon.com κι άλλα το amazon.co.uk λες και είναι διαφορετικά sites (δεν έχει ή τουλάχιστον δεν έχω βρει κάτι ανάλογο όπως το WORLDWIDE που έχει το ebay)

Link to comment
Share on other sites

Για αγορές από Αμερική - Καναδά είτε είναι από ιδιώτη είτε από μαγαζί δηλώνουμε αξία γύρω στα 45 δολάρια.... Αλλιώς κινδυνεύουμε να φάμε τελωνείο..... Και μάλιστα βαράνε στο κεφάλι.

 

Κανω συχνα αγορες από Αμερική και Αυστραλια. Πολλες από αυτές φταναν μεχρι 90 δολαρια. Ποτε δεν μου εχουν κρατησει δεμα στο τελωνειο. Οι πιθανότητες να στο κρατησουν αυξανουν αν το ποσο είναι πανω από 100 δολαρια.

Επισης, το ποσο που φαινεται είναι μονο η αξια αυτου που εχεις παραγγείλει. Η αξια των μεταφορικων, δεν προστηθετε στην τιμη που γραφει το δεμα απεξω. Τουλάχιστον σε οσα δεματα εχω παρει εγω τα μεταφορικα τα βαζουν μονο στην αποδειξη που υπαρχει μεσα στο δεμα.

Τελος μια φορα που ειχα παρει βιταμινες από αμερικη, ο πωλητης , χωρις να το ζητησω μου τις εστειλε ως gift και ειχε δηλωσει ότι το προϊον ηταν κατι σε ρουχο. Προφανως το εκανε γιατι βιταμινες , φαρμακα και αλλα σχετικα, κατάσχονται στο τελωνειο, όταν είναι εκτος ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίες μέρες όλα αέρα έρχονται από Ευρώπη.

2 μικρά πακέτα, από Αγγλία και Ιταλία ήρθαν σε 3 εργάσιμες!

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίες μέρες όλα αέρα έρχονται από Ευρώπη.

2 μικρά πακέτα, από Αγγλία και Ιταλία ήρθαν σε 3 εργάσιμες!

ενω απο κινα και ασια μερια 40 μερες!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ενω απο κινα και ασια μερια 40 μερες!

 

Μπα και αυτά 20 μέρες το πολύ.

Τώρα περιμένω από Κορέα ένα πακετάκι και είμαι περίεργος πόσο θα κάνει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπα και αυτά 20 μέρες το πολύ.

Τώρα περιμένω από Κορέα ένα πακετάκι και είμαι περίεργος πόσο θα κάνει.

τι να πω...τα 2 τελευταια πακετακια τα παρελαβα σε 27 και 32 μερες!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Μπα και αυτά 20 μέρες το πολύ.

Τώρα περιμένω από Κορέα ένα πακετάκι και είμαι περίεργος πόσο θα κάνει.

 

12 εργάσιμες από Κορέα.

Πολύ καλά :-)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

12 εργάσιμες από Κορέα.

Πολύ καλά :-)

τελεια ..τι εγινε? βελτιωθηκε η κατασταση?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω να αγοράσω ένα t-shirt 22 ευρώ από ένα site (δεν είναι από ebay αλλά πληρώνω μέσω paypal) και ο πωλητής λέει ότι μπορεί να στείλει με UPS, FedEx, DHL, USPS. Στέλνει από USA. Να του πω να επιλέξει κάποιο συγκεκριμένο ή να το αφήσω στην κρίση του; παίζει να πληρώσω τίποτα έξτρα στο τελωνείο για τόσο μικρό ποσό;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω να αγοράσω ένα t-shirt 22 ευρώ από ένα site (δεν είναι από ebay αλλά πληρώνω μέσω paypal) και ο πωλητής λέει ότι μπορεί να στείλει με UPS, FedEx, DHL, USPS. Στέλνει από USA. Να του πω να επιλέξει κάποιο συγκεκριμένο ή να το αφήσω στην κρίση του; παίζει να πληρώσω τίποτα έξτρα στο τελωνείο για τόσο μικρό ποσό;

 

USPS και καθαρισες για τόσο μικρό πόσο

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

USPS και καθαρισες για τόσο μικρό πόσο

 

Ωραία. Ευχαριστώ. Μπορείς να μου πεις και για τα άλλα τι είναι το καθένα (UPS, FedEx, DHL, USPS) για να ξέρω τι μου γίνεται; Ποια είναι δηλαδή σαν τα δικά μας τα ΕΛΤΑ και ποια courier με κίνδυνο τελωνείου;

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Ευχαριστώ. Μπορείς να μου πεις και για τα άλλα τι είναι το καθένα (UPS, FedEx, DHL, USPS) για να ξέρω τι μου γίνεται; Ποια είναι δηλαδή σαν τα δικά μας τα ΕΛΤΑ και ποια courier με κίνδυνο τελωνείου;

 

Το USPS ειναι το αμερικανικο ταχυδρομειο. Το αντιστοιχο των δικο μας ΕΛΤΑ. Οποτε με το που μπαινει ελλαδα το δεμα το παραλαμβανουν τα ΕΛΤΑ.

Τα υπολοιπα είναι ιδιωτικες εταιριες curier.

Οποτε του λες να το στειλει με USPS και εισαι οκ. Αν το στειλει ως απλο Air mail (με αυτό τον τροπο δεν χρεωνουν σηνηθως μεταφορικα ή εχουν τη χαμηλοτερη χρεωση)δεν θα μπορεις να το παρακολουθείς μεσο track Number, αλλα δεν νομιζω να εχεις πρόβλημα. Εγω παντα με αυτόν τον τροπο κανω παραγγελιες από αμερικη και ποτε δεν εχω χασει δεμα. Ποτε δεν μου εχουν σταματησει δεμα στο τελωνειο. Φροντιζω παντα η τιμη να είναι το ανωτερο 99 δολαρια. Αν θελω περισσοτερα πραγματα και ανεβενει η τιμη πανω από τα 100 δολαρια , τοτε σπαω την παραγγελια σε δυο.

Αν στα στειλει με οποιοδήποτε άλλη εταιρια, το πιο πιθανο να μεινει το δεμα στο τελωνειο, και να σου πει η εταιρια να το εκτελωνίσει , για να βγαλει και αυτή καποιο κερδος.

Link to comment
Share on other sites

Η USPS. Σημαίνει United States Postal service

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησε ο πωλητής ότι δε γίνεται να στείλει ρούχα με USPS. Λόγο δε μου είπε. Άρα τώρα τι κάνω; Πρόκειται για παραγγελία 27 ευρώ περίπου μαζί με τα μεταφορικά. Βέβαια μου είπε ότι αν περάσει τελώνειο και με χρεώσουν extra να του στείλω φωτογραφία την απόδειξη απ'το τελωνείο με το extra ποσό που πλήρωσα για να μου τα δώσει πίσω.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησε ο πωλητής ότι δε γίνεται να στείλει ρούχα με USPS. Λόγο δε μου είπε. Άρα τώρα τι κάνω; Πρόκειται για παραγγελία 27 ευρώ περίπου μαζί με τα μεταφορικά. Βέβαια μου είπε ότι αν περάσει τελώνειο και με χρεώσουν extra να του στείλω φωτογραφία την απόδειξη απ'το τελωνείο με το extra ποσό που πλήρωσα για να μου τα δώσει πίσω.

 

Άμα σε καλύπτει αυτός, θα έλεγα προχώρα το, αλλά και πάλι είναι ρισκο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έκανα πάντως την παραγγελία κι απ' ό,τι κατάλαβα θα πληρώσω το ΦΠΑ στο τελωνείο όταν έρθει. Δεν πειράζει γιατί είναι μικρό το ποσό και ήθελα να δω κιόλας τι παίζει με το τελωνείο ως εμπειρία.

 

Υπάρχει κάποιο μαγαζί με ρούχα που να στέλνει από Ευρώπη και να έχει σχέδια από third party designers; κυρίως με ενδιαφέρουν σχέδια από video games, anime, σειρές, cartooon.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έκανα πάντως την παραγγελία κι απ' ό,τι κατάλαβα θα πληρώσω το ΦΠΑ στο τελωνείο όταν έρθει. Δεν πειράζει γιατί είναι μικρό το ποσό και ήθελα να δω κιόλας τι παίζει με το τελωνείο ως εμπειρία.

 

Υπάρχει κάποιο μαγαζί με ρούχα που να στέλνει από Ευρώπη και να έχει σχέδια από third party designers; κυρίως με ενδιαφέρουν σχέδια από video games, anime, σειρές, cartooon.

 

Για 27 ευρώ δεν περνάς τελωνείο

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν στελνει ρουχα με USPS. Εγω εχω παρει πολλες φορες ρουχα από Αμερική,και παντα μου τα στελνουν με αυτόν τον τροπο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Λέω να πάρω αύριο το LG G2 από το galaxy store. Το θέλω σε λευκό και είναι το μόνο που το έχει κάτω από 400 ευρώ. Θα ήλεθα τη γνώμη σας για το κατάστημα. Να το εμπιστευτώ;;

 

Ευχατιστώ πολύ!

:D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
http://www.omnitrade.co.uk/

γνωμες για το παραπανω;

 

Site is Canada based ,but may also be from the United States:wacko:

Domain Age: 182 Days

Owner City: evanston

Owner Postcode: 60203

Owner Country: United States

Website Location: Canada

 

New Website With an Unknown Reputation

:cool:

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...