Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kinitomania.com

 

Αγόρασα από το εν λόγω κατάστημα στις 23/9/2010 το Samsung B5722. Η συσκευασία ήταν ανοιγμένη, είχαν βάλει μέσα φωτοτυπία του manual και από πάνω είχαν κολλήσει άλλο αυτοκόλλητο. Παραεισαγωγής δηλαδή. Το κινητό παρουσίασε πρόβλημα σε διάστημα 5 ημερών και πήγα στο κατάστημα να μου το αντικαταστήσουν με καινούριο σύμφωνα με το DOA, ή να μου επιστρέψουν τα χρήματά μου. Δεν δέχτηκαν και μου πρότιναν αλλαγή firmware. Τους είπα να μου κρατήσουν backup των επαφών. Δεν το έκαναν και μου έχασαν 300 επαφές. Δεν ζήτησαν ούτε συγγνώμη και ήταν αγενέστατη. Θα προβώ σε καταγγελία σε ΙΝ.ΚΑ.

 

Και η απάντησή τους στο skroutz.gr

Ο συγκεκριμένος πελάτης ήρθε όντως στο κατάστημά μας, αναφερόμενος μία βλάβη στη συσκευή του, η οποία δυστυχώς μετά από εκτεταμένο τεχνικό έλεγχο ΔΕΝ εντοπίστηκε. Παρ'όλα αυτά, επειδή ο πελάτης ήταν επίμονος, ο τεχνικός μας προσφέρθηκε να του αναβαθμίσει το λογισμικό της συσκευής επιτόπου λέγοντας του οτι αν παρουσιαζόταν ξανά η βλάβη να μας προσκόμιζε τη συσκευασία και τα παρελκόμενα της συσκευής για να γίνει η αντικατάσταση ή η επιστροφή χρημάτων. Ο πελάτης συναίνεσε παραδίδοντας τη συσκευή για αναβάθμιση, αλλά σε καμμία χρονική στιγμή ΔΕΝ ενημέρωσε τον τεχνικό για αντίγραφο ασφαλείας των επαφών του. Κατόπιν αφού ο πελάτης διαπίστωσε οτι χαθήκαν οι επαφές του, έγινε επιθετικός, απαιτώντας να του ζητήσουμε συγνώμη και απειλώντας με καταγγελίες, φέρνοντας σε δύσκολη θέση το προσωπικό μας, που ακόμα προσπαθεί να καταλάβει τι ακριβώς ήθελε ο συγκεκριμένος πελάτης εκείνη την ημέρα. Σε καμμία περίπτωση το προσωπικό δεν αρνήθηκε να εξυπηρετήσει το συγκεκριμένο κύριο, ούτε ήταν αγενέστατο προς αυτόν. Ως γνωστόν, κατά τη διαδικασία service, σε περίπτωση απώλειας δεδομένων ουδεμία ευθύνη φέρουν τα επισκευαστικά κέντρα. Είμαστε ακόμα στη διάθεση του συγκεκριμένου πελάτη και θα χαρούμε πολύ να τον εξυπηρετήσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

 

 

Αντε βγάλη άκρη με τους ερασιτέχνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δηλαδή; :confused:

 

Eχει ενας φιλος μου μια εργασια και θελει γενικες πληροφοριες,οτι ναναι....αποθηκες κλπ....

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες το wikipedia;

 

Δε νομίζω πάντως να βρεις λεπτομερέστατες πληροφορίες, δύσκολο να βγάζουν τα πάντα στη φόρα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

kinitomania.com

 

 

 

Και η απάντησή τους στο skroutz.gr

 

 

 

Αντε βγάλη άκρη με τους ερασιτέχνες.

 

Ο συγκεκριμένος πελατης είσαι εσύ ή καποιος που γνωρίζεις?

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

και για την ταμπακιερα τιποτα. τους κατηγορεις για παραεισαγωγη προϊοντων και αυτοι μενουν στο οτι φωναξες και τρομαξες τους υπαλληλους!! χαχαχαχαχαχαχα!!! καταντια...
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Ανευθυνοι ειναι και τσαπα******δες. Γιατι ακομα και ενας ερασιτεχνης μπορει να ειναι υπευθυνος και τυπικος! ;)
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρααα .. Ξέρει κανείς το kinitoprosfores.gr ? Είναι αξιόπιστο? :wacko:
Never argue with an idiot ... they drag you down to their level and beat you with experience ... :X
Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά τα έχει σε καλή κατάσταση :O ? Τα έχει σε υπερβολικά χαμηλές τιμές και είναι στην Κρήτη (αν ήταν Αθήνα θα πήγαινα μια βολτίτσα να δω τι παίζει)
Never argue with an idiot ... they drag you down to their level and beat you with experience ... :X
Link to comment
Share on other sites

@soublaki-3 να θυμάσαι ότι ο πελάτης έχει δίκιο! Δεν είναι μόνο το θέμα οι επαφές σου αλλά και ότι σου έδωσαν ανοιχτή συσκευασία! Μα είναι δυνατόν. Βεβαίως να πας στο ΙΝ.ΚΑ. αλλά να το χειριστείς με τρόπο. Και ενημερωσέ μας στη συνέχεια. Πραγματικά απεχθάνομαι κάτι τέτοια που βαρύνουν τον καταναλωτή.. Αίσχος.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες το wikipedia;

 

Δε νομίζω πάντως να βρεις λεπτομερέστατες πληροφορίες, δύσκολο να βγάζουν τα πάντα στη φόρα.

 

Γιατί δεν τους στέλνει ένα e-mail;

 

Η wikipedia λεει δεν ειναι αξιοπιστη πηγη γιατι ο καθενας μπορει να προσθεσει οτι θελει..τους το τονισαν..το email δεν ειναι και ασχημη ιδεα..

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θέλω να κάνω μια αγορά απο play.com και μου έχουν κάνει 2 φορές decline την παραγγελία μου. Ο λόγος φαντάζομαι είναι οτι στα στοιχεία της κάρτας, το πεδίο start date το έχω αφήσει κενό γιατί μου έστειλαν mail και με ενημερώνουν ή οτι τα στοιχεία της κάρτας δεν είναι σωστά ή αν υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα να επικοινωνήσω με την τράπεζα μου. Η κάρτα δεν έχει κάποιο πρόβλημα γιατί ψωνίζω με paypal. To θέμα είναι οτι στο πεδίο start date δεν ξέρω τι ημερομηνία να βάλω αφού πάνω στην κάρτα μου εμφανίζεται μόνο το expire date. Σαν start date πρέπει να βάλω την ημερομηνία της ανανεομένης κάρτας που έχω στα χέρια μου ή την ημερομηνία όταν την πρωτοέβγαλα δλδ πριν 2 χρόνια???

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θέλω να κάνω μια αγορά απο play.com και μου έχουν κάνει 2 φορές decline την παραγγελία μου. Ο λόγος φαντάζομαι είναι οτι στα στοιχεία της κάρτας, το πεδίο start date το έχω αφήσει κενό γιατί μου έστειλαν mail και με ενημερώνουν ή οτι τα στοιχεία της κάρτας δεν είναι σωστά ή αν υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα να επικοινωνήσω με την τράπεζα μου. Η κάρτα δεν έχει κάποιο πρόβλημα γιατί ψωνίζω με paypal. To θέμα είναι οτι στο πεδίο start date δεν ξέρω τι ημερομηνία να βάλω αφού πάνω στην κάρτα μου εμφανίζεται μόνο το expire date. Σαν start date πρέπει να βάλω την ημερομηνία της ανανεομένης κάρτας που έχω στα χέρια μου ή την ημερομηνία όταν την πρωτοέβγαλα δλδ πριν 2 χρόνια???

Start date κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις και δεν χρειάζεται να βάλεις.

1) Τσέκαρε ΟΛΑ τα υπόλοιπα στοιχεία της κάρτας σου, αν τα έχεις βάλει σωστά.

2) Είναι η πρώτη παραγγελία που κάνεις από το play.com? Τι ύψους είναι?

3) Άλλη κάρτα έχεις να δοκιμάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θέλω να κάνω μια αγορά απο play.com και μου έχουν κάνει 2 φορές decline την παραγγελία μου. Ο λόγος φαντάζομαι είναι οτι στα στοιχεία της κάρτας, το πεδίο start date το έχω αφήσει κενό γιατί μου έστειλαν mail και με ενημερώνουν ή οτι τα στοιχεία της κάρτας δεν είναι σωστά ή αν υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα να επικοινωνήσω με την τράπεζα μου. Η κάρτα δεν έχει κάποιο πρόβλημα γιατί ψωνίζω με paypal. To θέμα είναι οτι στο πεδίο start date δεν ξέρω τι ημερομηνία να βάλω αφού πάνω στην κάρτα μου εμφανίζεται μόνο το expire date. Σαν start date πρέπει να βάλω την ημερομηνία της ανανεομένης κάρτας που έχω στα χέρια μου ή την ημερομηνία όταν την πρωτοέβγαλα δλδ πριν 2 χρόνια???

 

Να βάλεις την ημερομηνία της ανανεωμένης. Εμένα πχ, γραφει πάνω 03/10 exp date 04/12

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία της κάρτας μου είναι σωστά. Η τιμή του προιόντος είναι στα 34 ευρώ. Και είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω απο το Play.com. Πάντα πληρώνω μέσω paypal και ποτέ δεν είχα πρόβλημα....άλλη κάρτα δεν έχω για να δοκιμάσω...
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία της κάρτας μου είναι σωστά. Η τιμή του προιόντος είναι στα 34 ευρώ. Και είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω απο το Play.com. Πάντα πληρώνω μέσω paypal και ποτέ δεν είχα πρόβλημα....άλλη κάρτα δεν έχω για να δοκιμάσω...

 

ναχεις υπόψη σου οτι η πολιτική του play.com ειναι να μη στέλνει πάνω απο 30gbp αγορές στην ελλάδα και καθολου ηλεκτρονικά εχτός Αγγλίας. Δεν ξέρω αν το αλλάξανε.

 

http://www.play.com/Help.html?page=del

Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία της κάρτας μου είναι σωστά. Η τιμή του προιόντος είναι στα 34 ευρώ. Και είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω απο το Play.com. Πάντα πληρώνω μέσω paypal και ποτέ δεν είχα πρόβλημα....άλλη κάρτα δεν έχω για να δοκιμάσω...

 

θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά στο amazon.co.uk

Πολύ πρόσφατα (χθες ή προχθές) ανανέωσαν την πολιτική των αποστολών τους και το Free Super Saver Delivery (δηλαδή η δωρεάν αποστολή) ισχύει πλέον και για την Ελλάδα σε ποσά άνω των £25.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά στο amazon.co.uk

Πολύ πρόσφατα (χθες ή προχθές) ανανέωσαν την πολιτική των αποστολών τους και το Free Super Saver Delivery (δηλαδή η δωρεάν αποστολή) ισχύει πλέον και για την Ελλάδα σε ποσά άνω των £25.

 

 

ισχυει και για Πολωνια?? που το κοιταω αυτο??

 

γενικα στο amazon βρισκω παααααρα πολλα πραγματα αλλα το 99% δν μπορουν να μου το στειλουν οι πωλητες.. :( Μακαρι να αλλαξε!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

ισχυει και για Πολωνια?? που το κοιταω αυτο??

 

γενικα στο amazon βρισκω παααααρα πολλα πραγματα αλλα το 99% δν μπορουν να μου το στειλουν οι πωλητες.. :( Μακαρι να αλλαξε!

 

Nαι, έχει και την Πολωνία στη λίστα.

Ρίξε μια ματιά εδώ

(αν και νομίζω πως εσύ θέλεις να αγοράσεις μεταχειρισμένα ή προϊόντα από πωλητές μέσω του Amazon.co.uk και όχι δικά του, οπότε και δε νομίζω να ισχύει το super saver).

 

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html/?ie=UTF8&nodeId=200355380#h

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα από ένα κινέζικο site ένα πληκτρολόγιο μέσω paypal. μου είπαν ότι το έστειλαν στις 8/10 και θα έφτανε εδώ μέσα σε 7 με 13 εργ. μέρες. μέχρι τώρα δεν εχει έρθει κάτι. να ζητήσω πίσω τα χρήματα ή να περιμένω και άλλο?
Link to comment
Share on other sites

και εγώ περιμένω πόσα πράγματα απο αρχές Οκτώβρη και όχι μόνο απο Κίνα και ακόμα δεν εχω παραλάβει τίποτα...κάτι πρέπει να παίζει με τα ΕΛΤΑ....
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

και εγώ περιμένω πόσα πράγματα απο αρχές Οκτώβρη και όχι μόνο απο Κίνα και ακόμα δεν εχω παραλάβει τίποτα...κάτι πρέπει να παίζει με τα ΕΛΤΑ....

ποπο, μακάρι....................

τόσο καιρό σκέφτομαι μήπως ήταν απάτη το σίτε και έχασα τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...