Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To XDA έχει μείνει πολύ πίσω τελικά! Οι Κινέζοι μπορεί να βγάζουν αβέρτα ρομ αλλά μίας και μενουν στα φόρουμ τούς είναι άχρηστες!

 

Βλέπω π.χ μια ρομ ligux coopoui 3.2 beta που λειτουργεί και το ράδιο αλλά χωρίς γλώσσα κλαιν!

 

Όλα αυτά μάλλον γιατί η huawei δεν προώθησε παντού το προ οπότε δεν υπάρχει και υποστήριξή!

 

Αυτη που λες ειναι η καινουργια το geno εχει και αγγλικα αλλα ραδιο σε custom rom δεν εχω δει πουθενα...μονο σε μια τελευταια CM που κατεβασα ειχε radio MIUI αλλα και αυτο δεν δουλευε!!Πολλες ρομ απο τους κινεζους εχουν και αγγλικα μεσα...η μονη που εχουμε προβλημα ηταν η vallentines του sakura αλλα ασχολητε ο Sofoklas με αυτη!!Και στο xda να μην υπαρχουν (που δεν υπαρχουν) το google ειναι φιλος μας translate το site και ολα καλα!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

ποιοες rom custom και official?

αμμα ειναι για ενα fix να χρειαζεται καινουρια εγκατασταση με οτι αυτο συνεπαγεται καθε φορα,

να τις βρασω.

θελω οπως τα windows fixes,patches,sp,κτλ.,επισημο λειτουργικο για ολες τις συσκευες απο google,με επισημη υποστηριξη,ακα MS.

εδω ειναι μπαχαλο τελειως,που πρεπει να ασχολεισαι 24\7,εαν εχεις λιγο το μικροβιο.

ειδικα για το pro που δεν εχει επισημη υποστηριξη ουτε καν απο Miui,cm7,Huawei,Wind,την εχουμε βαψει οι λατρεις του ειδους.

ελπιζω η κατασταση σε windows mobile να ειναι διαφορετικη.

Link to comment
Share on other sites

ποιοες rom custom και official?

αμμα ειναι για ενα fix να χρειαζεται καινουρια εγκατασταση με οτι αυτο συνεπαγεται καθε φορα,

να τις βρασω.

θελω οπως τα windows fixes,patches,sp,κτλ.,επισημο λειτουργικο για ολες τις συσκευες απο google,με επισημη υποστηριξη,ακα MS.

εδω ειναι μπαχαλο τελειως,που πρεπει να ασχολεισαι 24\7,εαν εχεις λιγο το μικροβιο.

ειδικα για το pro που δεν εχει επισημη υποστηριξη ουτε καν απο Miui,cm7,Huawei,Wind,την εχουμε βαψει οι λατρεις του ειδους.

ελπιζω η κατασταση σε windows mobile να ειναι διαφορετικη.

 

WP που πηρε ο γαμπρος μου ειναι ακομα χειροτερα...το root aka Jailbreak τους ειναι για μερικα κινητα αλλιος θες dev acc και μετα με mobilism να βαλεις οτι θες custom rom δεν ξερω αν μπορεις να περασεις γενικα το κιν ειναι παρτο και τελος δεν αλλαζεις τπτ!!Γενικα ομως ειμαστε λιγο ξεχασμενοι..πεσαμε και πανω στο Honor που τα σπαει και μας ξεχνανε σιγα σιγα!!Τουλαχιστον εχουμε ενα geno που βγαζει κατι αλλα και παλι custom 2.3.x!!

 

http://115.com/file/an97d505# U8800 aurora 4.0.3!!woohoo!!Την περναω χτες!!!Μαλλον ακυρο δεν την περναω...δεν δουλευει το wifi! :P Αλλα ειναι μια αρχη δεν μπορεις να πεις!!

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

WP που πηρε ο γαμπρος μου ειναι ακομα χειροτερα...το root aka Jailbreak τους ειναι για μερικα κινητα αλλιος θες dev acc και μετα με mobilism να βαλεις οτι θες custom rom δεν ξερω αν μπορεις να περασεις γενικα το κιν ειναι παρτο και τελος δεν αλλαζεις τπτ!!Γενικα ομως ειμαστε λιγο ξεχασμενοι..πεσαμε και πανω στο Honor που τα σπαει και μας ξεχνανε σιγα σιγα!!Τουλαχιστον εχουμε ενα geno που βγαζει κατι αλλα και παλι custom 2.3.x!!

 

http://115.com/file/an97d505# U8800 aurora 4.0.3!!woohoo!!Την περναω χτες!!!

 

Οντως για w7 και γω νομιζω οτι ειναι χειροτερα τα πραγματα..

Για το android παντως τα πραγματα ειναι μια χαρα πιστευω,,,,απλα εμεις πεσαμε στην περιπτωση,,,αν το κινητο μας κυκλοφορησει περισσοτερο στην ευρωπη τοτε νομιζω θα λυθουν αρκετα πραγματα,,,πιστευω οι κινεζοι πρεπει να το διανεμουν σε ολη την ευρωπη κανονικα..

Μηπως ξερει κανεις σε ποσες ευρωπαικες χωρες πωλειται το κινητο μας ????

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια το προβλημα μου δεν ειναι για modding,εκανα και post στο απλο forum,αλλα σκεφτηκα οτι εδω υπαρχουν πιο hardcore χρηστες και το βαζω και εδω λοιπον με την ελπιδα να μπορει καποιος να βοηθησει..

 

Παιδια καλημερα,μου συνεβει κατι στο κινητο (x5 pro) που δεν το χω διαβασει πουθενα στις 200+ σελιδες του pro.

Εχω το κινητο 2 μερες,δεν εχω κανει ουτε root,ουτε εχω βαλει καμια custom rom,ειμαι με μαμισια 2.2.2. wind.Σημερα το πρωι κλεινω το κινητο και οταν πηγα να το ξανανοιξω φορτωνει το logo της Huawei κανονικα,μετα συνεχιζει με το animation του android και κολλαει εκει,σα να φορτωνει.Περιμενα περιμενα,κανα μισαωρο,τιποτα,δεν μπαινει στο λειτουργικο.

Δοκιμασα να το κλεισω αλλα δεν εκλεινε απο το κουμπι το power on/off.Εβγαλα την μπαταρια,την ξαναβαλα μετα απο μερικα λεπτα,παλι τα ιδια,κολλαει στο ''Android''..Εβγαλα sd card (8gb class 4),εβγαλα sim card,τιποτα.Εκλεισε μονο οταν τελειωσε η μπαταρια,και μετα οταν το βαλα να φορτισει παλι τα ιδια.Το αφησα πανω απο μια ωρα αναμενο οσο φορτιζε,τιποτα..Να αναφερω οτι η θερμοκρασια της συσκευης ηταν μεγαλυτερη απο το κανονικο οσο γινονταν ολα αυτα (δεν ξερω αν εχει σχεση με το οτι ηταν ανοιχτη τοση ωρα η οθονη,αλλα και χθες που επαιζα καμια ωρα παιχνιδια δεν ειχε ανεβει τοσο εχω την εντυπωση)

Δεν ξερω αν εχει σχεση αλλα τα προγραμματα που του χω περασει ειναι αυτα:

i go myway 8.4.3

fast reboot pro 2.9

milocker 1.2.1. (νομιζω miui)

android assistant 3.7

beautiful battery 1.7.2.

go launcher ex 2.79 (ηταν απενεργοποιημενο)

Lucky patcher 1.0.10

mobo player 1.2.2

tiny flash light led 4.5

Winamp 1.2.12.

shake me out of here 5.04

miui music v3

optimize tool box 2.0.9.

skype

super compass

marine compass full 2.5.1. (δεν εκανε install για καποιο λογο)

επισης μερικα παιχνιδια οπως angry birds κλπ και μερικα hd της gameloft

Αυτα απ οσο θυμαμαι

Τι μπορει να εχει συμβει?Υπενθυμιζω ουτε root,ουτε custom rom,ουτε scripts,ουτε καν 2.3.5.Να το στειλω για αλλαγη?Θα μου δωσουν κατευθειαν νεα συσκευη?Η διορθωνεται καπως?Eιναι θεμα software h hardware?Tωρα που προσπαθω τοσες ωρες σκεφτομαι να μην το ρισκαρω να το κρατησω..εκτος κι αν εχω κανει κατι λαθος εγω που δε νομιζω γιατι δεν το χω σκαλισει πολυ το κινητο.

Να σημειωσω οτι με το που το συνδεω στο pc με usb βλεπει τις 2 μνημες του κινητου αλλα χωρις ονομα και δεν τις ανοιγει επισης.

Βοηθηστε σας παρακαλω οσοι εχετε γνωσεις η οποιος εχει καμια ιδεα για το τι παιζει..Ευχαριστω προκαταβολικα

 

Μπορει να φταιει το fast reboot pro(δε γνωριζω, προβλεψη κανω. Θα σου πουν καλυτερα οι πιο ειδηκοι)

 

Εγω φιλε μου σου προτεινω να εχεις ClockworkMod Recovery και να βαλεις καποια 2.3.5. Η 2.2.2 μου εβγαζε πολλα προβληματα.

Γενικα αξιζει να εισαι root και να εχεις καποια custom ROM που σου αρεσει και σου ταιριαζει. Το κινητο μας εχει πολλες δυνατοτητες και ειναι κριμα να μην αξιοποιουνται.

Στην αρχη ημουν κι εγω επιφυλακτικος αλλα δεν ειναι τιποτα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να φταιει το fast reboot pro(δε γνωριζω, προβλεψη κανω. Θα σου πουν καλυτερα οι πιο ειδηκοι)

 

Εγω φιλε μου σου προτεινω να εχεις ClockworkMod Recovery και να βαλεις καποια 2.3.5. Η 2.2.2 μου εβγαζε πολλα προβληματα.

Γενικα αξιζει να εισαι root και να εχεις καποια custom ROM που σου αρεσει και σου ταιριαζει. Το κινητο μας εχει πολλες δυνατοτητες και ειναι κριμα να μην αξιοποιουνται.

Στην αρχη ημουν κι εγω επιφυλακτικος αλλα δεν ειναι τιποτα.

 

 

Μπορει να υπαρχει περιπτωση, να φταιει το fast reboot ,,

Και το τηλ... οντως αξιζει να εισαι ροοτ για να μπορεις να του κανεις πραγματα

Αλλα για μενα το 2.2.2 ειναι τζαμι,,,, ,αν και δεν το χρησιμοποιησα ουτε μιση ωρα,,

οπως το πηρα ,γιατι το εφτιαξα κατευθειαν με το που το πηρα κι ετσι δεν μπορω να ξερω ακριβως πως λειτουργει , χωρις να του κανεις τιποτα..........

Link to comment
Share on other sites

να βαλεις οτι θες custom rom δεν ξερω αν μπορεις να περασεις γενικα!

δεν θελω custom rom,ουτε οfficial απο την καθε εταιρια.

θελω οπως ειναι τα windows 7 64bit για pc με επισημη υποστηριξη.

και δεν μιλαω μονο για το κινητο μας αλλα γενικα.

καλα σε εμας ειναι,αστο καλυτερα.

εαν και τα windows mobile ειναι το ιδιο μπαχαλο,να μου λειπουν.

 

http://115.com/file/an97d505# U8800 aurora 4.0.3!!woohoo!!Την περναω χτες!!!Μαλλον ακυρο δεν την περναω...δεν δουλευει το wifi! :P Αλλα ειναι μια αρχη δεν μπορεις να πεις!!

πως την κατεβασες;

θελει εγγραφη;

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

δεν θελω custom rom,ουτε οfficial απο την καθε εταιρια.

θελω οπως ειναι τα windows 7 64bit για pc με επισημη υποστηριξη.

 

Ολοι το θελουμε αυτο αλλα δεν γινεται...και στο iOS που ειναι καθαρο OS με τα OTA του αν κανεις που θα κανεις jailbreak σε καινουργιο update παλι restore θα κανεις..και οσο το android ειναι Open Source και η καθε εταιρια βγαζει οτι θελει οποτε θελει οταν θελει θα τα εχεις αυτα τι να κανεις!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ολοι το θελουμε αυτο αλλα δεν γινεται..

γινεται αλλα η google ειναι εταιρια supermarket για αυτο

ελπιζω η ms,apple,νοκια,κτλ να μην την ακολουθησουν

ακους εκει ενα fix για χαμενες κλησεις να ξαναπερναω rom!

να την χαιρονται.

τεσπα,ας παμε παρακατω

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

γινεται αλλα η google ειναι εταιρια supermarket για αυτο

ελπιζω η ms,apple,νοκια,κτλ να μην την ακολουθησουν

ακους εκει ενα fix για χαμενες κλησεις να ξαναπερναω rom!

να την χαιρονται.

τεσπα,ας παμε παρακατω

 

Στα nexus που τα υποστηριζει η google οι ενημερωσεις ερχονται ota και δεν χρειαζεται να ξαναστηνεις το κινητο.

Για τα υπολοιπα μοντελα την ευθυνη την εχει ο εκαστοτε κατασκευαστης.

Στα wp ερχονται οι ενημερωσεις via ota για ολα τα μοντελα αλλα για να επιτευχθει αυτο υπαρχουν πολυ αυστηροι περιορισμοι στο hardware και ο εκαστοτε κατασκευαστης δεν εχει την δυνατοτητα να επεμβει στο λειτουργικο εκτος απο το να προσθεσει καμια δικια του εφαρμογη.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Στα nexus που τα υποστηριζει η google οι ενημερωσεις ερχονται ota και δεν χρειαζεται να ξαναστηνεις το κινητο.

Για τα υπολοιπα μοντελα την ευθυνη την εχει ο εκαστοτε κατασκευαστης.

αρα;αμα θελουμε....

Στα wp ερχονται οι ενημερωσεις via ota για ολα τα μοντελα αλλα για να επιτευχθει αυτο υπαρχουν πολυ αυστηροι περιορισμοι στο hardware και ο εκαστοτε κατασκευαστης δεν εχει την δυνατοτητα να επεμβει στο λειτουργικο εκτος απο το να προσθεσει καμια δικια του εφαρμογη.

με καλυπτει.

Link to comment
Share on other sites

με καλυπτει.

 

Εχει αλλα "στραβα" ομως οπως το νταβατζη που λεγεται zune.

Βασικα αμα θες το κεφαλι σου ησυχο, παιρνεις ενα νοκια. Aν ειχε το 701 οσο εχει τωρα, ουτε που θα το κοιτουσα το pro

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

@TUPAC RIP Τα ειχα προγραμμα ολα αυτα που προτεινεις απλα ηθελα λιγο να το τσεκαρω απειραχτο για να καταλαβαινω μετα τις διαφορες σε οτι πειραζω..Τωρα για το fast reboot pro τι να σου πω..μπορει ενα software σαν αυτο να ειναι τοσο low level ωστε να μπλοκαρει ολοκληρο το λειτουργικο?Thanks για την απαντηση παντως ;) Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Τα ειχα προγραμμα ολα αυτα που προτεινεις απλα ηθελα λιγο να το τσεκαρω απειραχτο για να καταλαβαινω μετα τις διαφορες σε οτι πειραζω..Τωρα για το fast reboot pro τι να σου πω..μπορει ενα software σαν αυτο να ειναι τοσο low level ωστε να μπλοκαρει ολοκληρο το λειτουργικο?Thanks για την απαντηση παντως ;)

 

Μπες σε recovery και κανε wipe data αν δεν επανερχεται αλλιως.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Μπες σε recovery και κανε wipe data αν δεν επανερχεται αλλιως.

 

 

 

Μπηκα recovery,δηλαδη να σβησω απο τον φακελο image (που ειναι το μονο partition που βλεπω πια μεσω usb) χειροκινητα?Γιατι δεν εχω βαλει clockwork mode recovery και δεν εχω επιλογες wipe data και τετοια πουθενα.Αν κανω wipe και λοιπα,θα μπορω να το επιστρεψω wind για αντικατασταση η θα μου πουν τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

Μετα απο κανα δυο μερες πειραγμα τελικα το χ5 πηγε ακλαφτο . Ειχα περασει την official απο το σαιτ της Huawei (512) αλλα μετα απο κανα δυο reboot το τηλεφωνο πηγε Off. Δεν αναβει καθολου . Ουτε ενδειξη οτι φορτιζει. Τιποτα ; Το πεταω ; Εγγυηση παίζει ;

 

Χρηστος

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα recovery,δηλαδη να σβησω απο τον φακελο image (που ειναι το μονο partition που βλεπω πια μεσω usb) χειροκινητα?Γιατι δεν εχω βαλει clockwork mode recovery και δεν εχω επιλογες wipe data και τετοια πουθενα.Αν κανω wipe και λοιπα,θα μπορω να το επιστρεψω wind για αντικατασταση η θα μου πουν τιποτα?

 

οχι pink screen. Πατα vol+ και power και θα σε βαλει στο stock recovery της Huawei. Αν δεν εχει εκει επιλογη wipe data πρεπει να περασεις το clockworkmode. Υποψιν οτι θα σβηστουν τα παντα απο την συσκευη.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να υπαρχει περιπτωση, να φταιει το fast reboot ,,

Και το τηλ... οντως αξιζει να εισαι ροοτ για να μπορεις να του κανεις πραγματα

Αλλα για μενα το 2.2.2 ειναι τζαμι,,,, ,αν και δεν το χρησιμοποιησα ουτε μιση ωρα,,

οπως το πηρα ,γιατι το εφτιαξα κατευθειαν με το που το πηρα κι ετσι δεν μπορω να ξερω ακριβως πως λειτουργει , χωρις να του κανεις τιποτα..........

 

Απο την πρωτη μερα και χωρις να εγκαταστησω ουτε μια εφαρμογη ειχα 7-8 reboots καθημερινα. Το ειχαν κι αλλοι αυτο το προβλημα. Απ' ό,τι καταλαβα ειναι και πως θα σου κατσει.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

Μετα απο κανα δυο μερες πειραγμα τελικα το χ5 πηγε ακλαφτο . Ειχα περασει την official απο το σαιτ της Huawei (512) αλλα μετα απο κανα δυο reboot το τηλεφωνο πηγε Off. Δεν αναβει καθολου . Ουτε ενδειξη οτι φορτιζει. Τιποτα ; Το πεταω ; Εγγυηση παίζει ;

 

Χρηστος

 

Καλησπερα, ελπιζω να εννοεις Χ5 pro. Βαλτο στο φορτιστη για αρχη και ξεχασε το εκει για αρκετες ωρες.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

οχι pink screen. Πατα vol+ και power και θα σε βαλει στο stock recovery της Huawei. Αν δεν εχει εκει επιλογη wipe data πρεπει να περασεις το clockworkmode. Υποψιν οτι θα σβηστουν τα παντα απο την συσκευη.

 

το wipe data θα τα κανει ολα factory reset και θα κρατησει το λειτουργικο η θα σβησει και τα boot records κλπ?Απο τα συμπτωματα και το ιστορικο που περιεγραψα του κανει κανενος οτι ειναι προβλημα hardware η μπορει απλα ενα προγραμματακι οπως το fast boot να αναστατωσει τοσο πολυ το συστημα?Γιατι δεν εχω κανει πειραγματα ακομα..Eυχαριστω για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

το wipe data θα τα κανει ολα factory reset και θα κρατησει το λειτουργικο η θα σβησει και τα boot records κλπ?Απο τα συμπτωματα και το ιστορικο που περιεγραψα του κανει κανενος οτι ειναι προβλημα hardware η μπορει απλα ενα προγραμματακι οπως το fast boot να αναστατωσει τοσο πολυ το συστημα?Γιατι δεν εχω κανει πειραγματα ακομα..Eυχαριστω για τις απαντησεις

 

factory reset, οπως το αγορασες.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

factory reset, οπως το αγορασες.

Ωραιος Sofoklas!Το κανα και το τηλεφωνο ανοιξε παλι ;) Οποτε λογικα ηταν θεμα software απ οτι καταλαβα?

Ευχαριστω οσους βοηθησαν,με σωσατε απο σιγουρο ανεβασμα πιεσης αυριο στην wind!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το προ εννοοω. Το εχω βαλει να φορτιζει. Αλλα γενικα ειναι νεκρο..

 

χρηστος

τι να σου πω τωρα;!

βγαλε μπαταρια και οπως ειναι στην πριζα πατα ενα vol+ και power

μπορει και να ανοιξει,παντως το δικο μου εμπαινε σε pink screen και recovery.

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω custom rom,ουτε οfficial απο την καθε εταιρια.

θελω οπως ειναι τα windows 7 64bit για pc με επισημη υποστηριξη.

και δεν μιλαω μονο για το κινητο μας αλλα γενικα.

καλα σε εμας ειναι,αστο καλυτερα.

εαν και τα windows mobile ειναι το ιδιο μπαχαλο,να μου λειπουν.

 

πως την κατεβασες;

θελει εγγραφη;

 

Οπως κατεβαζαμε και τις αλλες απο εκει!!παντος θα περιμενω να βγει με wifi και μετα θα τη περασω!!Δυσκολο το ideos στο πληκτρολογιο οτι νανε παταει!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...