Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστα το εγραψες το build.prop ,,ξεκιναμε να γραφουμε κατω απο το G....

Εγω με neocore μετρησα,,,,το αλλο που λες δεν το ξερω...

Το φακελο init.d τον εβαλες ολο η μονο το z89uncapfps???

Εγω σου λεω να τον βσλεις ολο το φακελο οπως ειναι,,,,και σε ολα τα αρχεια που εχει μεσα ,δινουμε permissions ,,,(και τα 9 κουτακια τσεκαρισμενα),,,,,,αυτον το φακελο προτεινω σε ολους να τον χρησιμοποιησουν(μεγαλη διαφορα),,, ,ανεξαρτητως ρομ...

Επισης κατεβαστε ολοι το πακετο με τις εφαρμογες και θα βρειτε μεσα κι εναν αλλο φακελο (downloads),,, ,θα ψαξετε να βρειτε ενα φακελο που λεγεται (com.smartproject.RAMoptimization) και ανοιξτε τον και εγκαταστηστε την εφαρμογη,,,,επιλεξτε την δευτερη η την τριτη επιλογη ,τσεκαρετε το κουτακι που λεει για τον launcher και apply και ειστε ok..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1475932 Τo δοκίμασε κανείς??2.3.6 λεει port απο το απλο ideos ομως!!Εχει πολλα tweakakia παντος!!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα όλο το φάκελο init.d που κατέβασα από σένα, έδωσα permissions σε όλα τα κουτάκια αλλά το θέμα είναι ότι στον root explorer 2.15 έχει και special permissions τις οποίες τσέκαρα και πάλι δεν δουλεύει. Στο build prop δίνουμε permissions?

Ερώτηση: Ορισμός της αναβάθμισης;

Απάντηση: Βγάλτε τα παλιά bug,και βάλτε καινούργια.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα όλο το φάκελο init.d που κατέβασα από σένα, έδωσα permissions σε όλα τα κουτάκια αλλά το θέμα είναι ότι στον root explorer 2.15 έχει και special permissions τις οποίες τσέκαρα και πάλι δεν δουλεύει. Στο build prop δίνουμε permissions?

 

 

Δεν λεω πουθενα για special permissions......ξετικαρε τα ,,,μονο τα permissions (9 κουτια) απο κατω ,τιποτα...και εισαι οκ......

Link to comment
Share on other sites

Στο build.prop δίνουμε permissions? Και ξετικαρισμένα πάντως τα special permissions πάλι δεν δουλεύει..

Ερώτηση: Ορισμός της αναβάθμισης;

Απάντηση: Βγάλτε τα παλιά bug,και βάλτε καινούργια.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Στο build.prop δίνουμε permissions? Και ξετικαρισμένα πάντως τα special permissions πάλι δεν δουλεύει..

 

Στο build.prop δινουμε permissions

rw

r

r

 

Αυτο το fps2d πεταξε το και κατεβασε το neocore....

Ειμαι σιγουρος οτι εχεις fps 55,,,,δεν χρειαζεται να τεσταρεις τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..Εβαλα το φακελο init.d που κατεβασα απο σενα στο system/etc και εδωσα permissions και στα 9 κουτακια.Πηγα στo build.prop και εγραψα την εντολη debug.gr.swapinterval=0..Τα permissions στο build.prop ειναι αυτα που μου ειπες.Στο neocore οταν τρεχω το benchmark λεει 29.4 μετα απο επανεκινηση.Δεν μπορει να κανω λαθος πουθενα οι οδηγιες σου ειναι αναλυτικες και δεν ειμαι τοσο χαζος για να μην μπορω να τις καταλαβω.Εκδοση android 2.2.2,Βασικου φασματος 203026,Kernel 2,6,32,9 perf κλπ,Αριθμος εκδοσης u8800pv100r001c00b041,root με superoneclick 2.2 και εχω το superuser στις εφαρμογες.Με Root explorer 2.15 εγινε ολη η διαδικασια..!Τι μπορει να γινεται λαθος??Μηπως πρεπει να δωσω καπου αλλου permissions?Μηπως η εντολη στο build.prop θελει καποιο συμβολο μπροστα για να την διαβασει?Τα φωτα σας και ευχαριστω για την μεχρι τωρα βοηθεια..!!

Ερώτηση: Ορισμός της αναβάθμισης;

Απάντηση: Βγάλτε τα παλιά bug,και βάλτε καινούργια.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..Εβαλα το φακελο init.d που κατεβασα απο σενα στο system/etc και εδωσα permissions και στα 9 κουτακια.Πηγα στo build.prop και εγραψα την εντολη debug.gr.swapinterval=0..Τα permissions στο build.prop ειναι αυτα που μου ειπες.Στο neocore οταν τρεχω το benchmark λεει 29.4 μετα απο επανεκινηση.Δεν μπορει να κανω λαθος πουθενα οι οδηγιες σου ειναι αναλυτικες και δεν ειμαι τοσο χαζος για να μην μπορω να τις καταλαβω.Εκδοση android 2.2.2,Βασικου φασματος 203026,Kernel 2,6,32,9 perf κλπ,Αριθμος εκδοσης u8800pv100r001c00b041,root με superoneclick 2.2 και εχω το superuser στις εφαρμογες.Με Root explorer 2.15 εγινε ολη η διαδικασια..!Τι μπορει να γινεται λαθος??Μηπως πρεπει να δωσω καπου αλλου permissions?Μηπως η εντολη στο build.prop θελει καποιο συμβολο μπροστα για να την διαβασει?Τα φωτα σας και ευχαριστω για την μεχρι τωρα βοηθεια..!!

 

Βαλε και το αρχειο enhanced.conf στο φακελο system/etc και αστο οπως ειναι......μπορει να χρειαζεται να αλλαξεις και το boot.img (kernel),,,,γιατι το μαμισιο boot.img μπορει να μην το αφηνει,,,,,,,οσοι το εχουμε κανει με 2.2 το καναμε αφου ειχαμε αλλαξει και το boot.img,,και δεν το εχω δοκιμασει με το μαμισιο boot.img,,,,οποτε αλλαξε το κι αυτο για να ξερουμε και τι παιζει με το μαμα boot.img...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανω τωρα..Θα ενημερωσω οταν τελειωσω..κανω back up..Ευχαριστω

Τελειωσα τα περασα ολα..29 fps..Θελει να με τρελανει..Παρατηρησα κατι..υπαρχει φακελος etc με το π ανοιξω τον root explorer

Και υπαρχει αλλος ενας στο system?Δεν τον εκανα αντιγραφη και τον εβαλα εκει απλα υπαρχει μονος του..Φυσιολογικο ειναι..?

Δεν γινεται ολα σωστα τα κανω..καμοια αλλη ιδεα??

Edited by Gianagoustarw

Ερώτηση: Ορισμός της αναβάθμισης;

Απάντηση: Βγάλτε τα παλιά bug,και βάλτε καινούργια.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανω τωρα..Θα ενημερωσω οταν τελειωσω..κανω back up..Ευχαριστω

 

Σωστα το πας,,backup και προχωρας,,,,ωραιος,,δεν γινεται να μην δουλεψει μονο για σενα...πιθανως να φταιει το μαμισιο boot.img,,

 

Σοφοκλα,,,,,δοκιμασες να κανεις και restore το backup που λεγανε οτι σε γυριζει στο ρομ της wind ??? Γιατι μετα το downgrade λογικα θα δουλευε και αυτο το clockwork restore που εχει αναφερθει παλιοτερα....

Το δουλεψες καθολου να δεις αν δουλευουν ολα καλα???

Η απλως το ειδες δεκα λεπτα και τερμα??

Και στο φακελο dload δεν εβαλες το special update που λεει στην 512,,,,,,εβαλες το αλλο μικρο update app που ηταν στο φακελο της 512??? Γιατι με μπερδεψες λιγο στις οδηγιες που εδωσες (εβαλες αυτο που λεει special update για downgrade σε 2.2, ετσι???)

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα τα περασα ολα..29 fps..Θελει να με τρελανει..Παρατηρησα κατι..υπαρχει φακελος etc με το π ανοιξω τον root explorer

Και υπαρχει αλλος ενας στο system?Δεν τον εκανα αντιγραφη και τον εβαλα εκει απλα υπαρχει μονος του..Φυσιολογικο ειναι..?

Δεν γινεται ολα σωστα τα κανω..καμοια αλλη ιδεα??

Ερώτηση: Ορισμός της αναβάθμισης;

Απάντηση: Βγάλτε τα παλιά bug,και βάλτε καινούργια.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα τα περασα ολα..29 fps..Θελει να με τρελανει..Παρατηρησα κατι..υπαρχει φακελος etc με το π ανοιξω τον root explorer

Και υπαρχει αλλος ενας στο system?Δεν τον εκανα αντιγραφη και τον εβαλα εκει απλα υπαρχει μονος του..Φυσιολογικο ειναι..?

Δεν γινεται ολα σωστα τα κανω..καμοια αλλη ιδεα??[/QUO...

 

 

ΚΑΤΕΒΑΣΕ το busybox installer απο το μαρκετ ,ανοιξε το και εγκατεστησε την version 1.19.3

Μετα ξανακανε οτι ειπαμε ,,,,για να δουμε κι ετσι,,,,,

Αλλη δοκιμη μπορεις να κανεις κανοντας μια εργοστασιακη επαναφορα απο τις ρυθμισεις του τηλ....αλλα θα σβησουν τα παντα, και θα ειναι οπως οταν το αγορασες αλλα θα ειναι ροοτ(δεν χανεται το ροοτ),,,,,,μπορεις να σωσεις τις εφαρμογες σου με το titanium backup και να τις επαναφερεις χωρις να λειπει τιποτα.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια μπορει καποιος να μου πει γιατι πεφτει μερικες φορες το σημα και το wifi??Και γτ αν παω απο Lockscreen στο τηλ κατευθείαν η πρωτη κληση 80% θα πεσει και πρεπει να ξανακαλεσω?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αυριο που εχω ρεπο θα ετοιμασω καποια πραγματα σχετικα με το πως αλλαζουμε bootanimation ,και πως κανουμε theming στο τηλ.......επισης εκανα και διαφανες το background στο pulldown statusbar bar(κουρτινακι)....
Link to comment
Share on other sites

παιδια οσοι έχετε mac υπολογιστη πως βλεπετε την εσωτερικη μνήμη του τηλεφώνου ?

 

Υπαρχει καποια εφαρμογη γιατι αλλιως πως θα κανω την αναβαθμιση σε 2.3.5 χωρις να μπορώ να δω τους εσωτερικους φακελους ?

Link to comment
Share on other sites

Για οσους θελουν να περασουν CWM Recovery 5.0.2.7 με 2.3.5 (με η χωρις την αναβαθμιση του firmware)το κινητο rooted.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1).Κατεβαστε απο δω το αρχειο του "recovery image":http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=19331019#post19331019και αποσυμπιεστε το

στην επιφανεια εργασιας του Pc.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2).Κλειστε το κινητο και αφαιρεστε την SD.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3).Αφαιρεστε την μπαταρια για λιγο και ξανατοποθετηστε την(15-20 δευτ.)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4).Πατηστε συγχρονως το πλαινο κουμπι του ηχου πανω και κατω(Volume up +Volume down)μαζι με το πανω κουμπι(Power on-off).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5).Κρατηστε πατημενα μεχρι να ανοιξει μια ροζ(pink)οθονη.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

6).Συνδεστε το κινητο(εχετε αφησει τα κουμπια) με usb στο Pc.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7).Στην οθονη του Pc θα σας ανοιξει ενα παραθυρο με ενα φακελλο ονοματι "image"

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8).Ανοιξτε το φακελλο "image" και μεσα θα δειτε ενα image αρχειο ονοματι recovery

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

9).Μετονομαστε αυτο το image αρχειο ονοματι recovery σε recovery_Backup παραδειγμα και σωστε το καπου στον υπολογιστη σας(για να υπαρχει καλου-κακου).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10).Τωρα το recovery image που κατεβασατε και το αποσυμπιεσατε στην επιφανεια εργασιας,μετονομαστε το αφηνοντας το να λεει

μονο recovery.Επισης ξαναμετονομαστε μεσα στο φακελλο "image" το recovery και αφηστε το σκετο recovery.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11).Παρτε το recovery που κατεβασατε και καντε το αντιγραφη-επικολληση μεσα στο φακελλο "image" θα σας ρωτησει για αντικατασταση και επιλεξτε ναι.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

12).Πατε κατω στην toolbar στα δεξια της επιφανειας εργασιας του Pc και πατηστε "Ασφαλη καταργηση υλικου η οπως αλλοιως το γραφει για να αποσυνδεσετε με ασφαλεια το usb απο το κινητο και βγαλτε μπαταρια και usb απο το κινητο.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13).Περιμενετε λιγο και ξανατοποθετηστε την μπαταρια στο κινητο.Κρατηστε πατημενα συγχρονως την επανω πλευρα στο πλαινο κουμπι ηχου(Volume up)και το "Power on-off"...τα κρατατε πατημενα μεχρι να ανοιξει το κινητο και να φυγει και απο την "Boot Animation Screen"και να μπει στην οθονη του CWM Recovery 5.0.2.7.(Πρωτη Επιλογη "Reboot System")

Ειστε ετοιμοι!!!

 

Σημ:Την καρτα Sd να την ξαναπερασετε με το κινητο κλειστο.

 

Μπορειτε να κανετε Backup της Rom,καλο θα ηταν ομως μεχρι να βγει ενα πιο σωστο CWM Recovery να μην κανετε restore της Rom μεσω CWM για λογους ασφαλειας.

 

Αυτα ειναι τα αρχεια που δημιουργουνται με το Backup της Rom μεσω CWM 5.0.2.7

http://s5.postimage.org/njv31ai83/shot_000001.jpg

για να ακολουθησω τα παραπανω βηματα χρειαζεται να εχω κανει root τη συσκευη μου ?

Link to comment
Share on other sites

Στο τηλεφωνο μας ,δεν χρειαζεται το ροοτ, ουτε για update ,ουτε για downgrade,,

Μπορουμε μεσω ροζ οθονης να περασουμε recovery.img (5.0.2.7),,, ,μετα να σβησουμε το τηλ... να μπουμε recovery (vol+ και power on) ,,,,,να κανουμε ενα backup,,,,,και μετα να κανουμε οτι αλλαγες θελουμε (αλλο ρομ,,ροοτ,,fps ,,tweaks,,κλπ)

ΒΑΣΙΚΟ

Δεν ειναι απαραιτητο το ροοτ για κανενα αλλο λογο ,εκτος του οτι ,,μονο οταν εισαι ροοτ μπορεις να κανεις αλλαγες στο συστημα (fps,,init.d,,διαγραφη εφαρμογων συστηματος που δεν χρειαζομαστε,,και αλλα πολλα).........εγω ας πουμε αν δεν εχω κανει ροοτ στη συσκευη μου θα παθω εγκεφαλικο............παντως οποιος δεν θελει το ροοτ δεν τρεχει τιποτα,,,μπορει να κανει οτι θελει ,,κανωντας αυτα που λεω παραπανω

 

Εν τω μεταξυ με την cwm 5.0.2.7,,,,το restore λειτουργει κανονικα ,χωρις προβλημα,,,εγω μεχρι τωρα εχω επαναφερει (restore) πανω απο 15 φορες μεχρι τωρα,,,και ολα αψογα

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Αυριο που εχω ρεπο θα ετοιμασω καποια πραγματα σχετικα με το πως αλλαζουμε bootanimation ,και πως κανουμε theming στο τηλ.......επισης εκανα και διαφανες το background στο pulldown statusbar bar(κουρτινακι)....

βαζεις MIUI Multilingual 1.12.16 και τελειωσες

Link to comment
Share on other sites

βαζεις MIUI Multilingual 1.12.16 και τελειωσες

 

Ευχαριστω,αλλα δεν θα παρω,,,μπορω να κανω και μονος μου αυτα που θελω,,, ,,και οταν βγει η καλη miui τοτε βλεπουμε...

Ξερω να κανω αρκετα πραγματα με android για να παω να φλασαρω ενα μη πληρες λειτουργικο ρομ,,,,,,,,,αυτα ειναι για αλλους,οχι για μενα...

Να'σαι καλα παντως

Link to comment
Share on other sites

και οταν βγει η καλη miui τοτε βλεπουμε...

καλη;;

δηλ;

εγω την βολευτηκα παντως απο την πρωτη ημερα που βγηκε

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

προσπαθησα σημερα να κανω root το κινητο συμφωνα με τις οδηγιες του gkalen αλλα δεν ειδα το εικονιδιο superuser.

μηπως επρεπε κ με αυτον τον τροπο να αποσυνδεσω την καρτα μνημης?

το εικονιδιο αυτο που εμφανιζεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

προσπαθησα σημερα να κανω root το κινητο συμφωνα με τις οδηγιες του gkalen αλλα δεν ειδα το εικονιδιο superuser.

μηπως επρεπε κ με αυτον τον τροπο να αποσυνδεσω την καρτα μνημης?

το εικονιδιο αυτο που εμφανιζεται?

 

Μέσα στην λίστα των προγραμμάτων σου.

:X

Ο πραγματικός χαρακτήρας κάποιου φαίνεται σε υπολογιστή με αργό ιντερνετ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει, μαλλον κατι κανω λαθος. πρεπει να αποσυνδεσω την καρτα μνημης?

 

Όχι, αν ησουν rooted θα το εβλεπες. Το έκλεισες και το ξανά άνοιξες το τηλέφωνο μετά το root, έτσι? αν όχι κάντο.

:X

Ο πραγματικός χαρακτήρας κάποιου φαίνεται σε υπολογιστή με αργό ιντερνετ..

Link to comment
Share on other sites

Συνδεσε το τηλ....με ανοιχτο τον εντοπισμο σφαλματων (ρυθμισεις/εφαρμογες/εντοπ.σφαλματων).......αν οι drivers ειναι εγκατεστημενοι τοτε τρεχουμε το προγραμμα superoneclick.exe (πορτοκαλι εικονιδιο),,,,,,,το τρεχουμε με, δεξι κλικ στο εικκονιδιο,και run σαν administrator,,,,αν ομως δεν πιασει αυτο ,τοτε το τρεχεις κανονικα με διπλο αριστερο κλικ...το προγραμμα θα τελειωσει σε 2 λεπτα θα γραψει root ok ,,,,,,μετα κανεις ασφαλη καταργηση και επανεκκινηση, ,και τελος

Η καρτα μνημης δεν ενοχλει

Το προβλημα θα το εχεις αν δεν εχεις εγκαταστησει σωστα τους drivers

Αν με το που συνδεσεις το τηλ.. σου ανοιξει ενα παραθυρο που λεει οτι πρεπει να εγκαταστησεις τους drivers,,τοτε πρεπει να επιλεξεις την δευτερη επιλογη που λεει να γινει η εγκατασταση απο φακελο στον υπολογιστη σου,,τοτε θα επιλεξεις το σημειο που εχεις το φακελο drivers ,και να γινει η εγκατασταση ,αλλιως αν το αφησεις να ψαξει μονο του για να βρει τους drivers τοτε δεν θα εγκατασταθουν ,και θα σου βγαλει σφαλμα

 

καλη;;

δηλ;

εγω την βολευτηκα παντως απο την πρωτη ημερα που βγηκε

 

Καλη, εννοω πληρως λειτουργικη,,πολυ απλο...

Εχεις ραδιοφωνο,tv out ,καλο video ,καλη φωτο,καλο ηχο,,FC's,,ολα λειτουργουν οπως πρεπει..????

Δεν διαβαζω κατι τετοιο,,,τι να σου πω ,εγω εχω προβλημα και θελω να δουλευουν ολα οσα αγορασα,,,εσυ που βολευτηκες μπορει να εισαι ενταξει με αυτα που εχεις,,,εγω ομως σαν προβληματικος βολευτηκα τη μαμα προς το παρον,,,τι να κανουμε..

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...