Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει κανείς δοκιμασει κάποια απο τις shendu v4.2.2 η cuvettojb 1.2 ;

Είχα δοκιμάσει την cuvettojb 1.0 και ήταν γρηγορη και πολύ ωραία ως j.b. Αλλά λόγω έλλειψης υποστήριξης του 2 numbers in 1 sim την εγκατέλειψα. Ο cuvettojb μου απάντησε ότι δεν είναι θέμα apk αλλά θέμα drivers που δεν υπάρχουν στην cm10 που είχε βασιστεί για ανάπτυξη. Στην kalo το πρόβλημα είχε λυθεί με 2 apk απο τα removed που είχε ανεβάσει ο kalo. Αραγε τα ίδια θα κάνουν για την j.b.?

 

@gkalen, τώρα που ωριμασε η stallion δεν βάζεις και κανένα χεράκι προς j.b. μιας και πιάνουν τα χέρια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

για μη official gingerbread προτεινω kalo αν δεν βαζεις πανω απο 60 70 εφαρμογες,αλλιως miui αλλα εχει λιγο δουλεια μεχρι να την φτιαξεις,δεν ειναι ετοιμη.Και η cm7 καλη ειναι εχει και ραδιοφωνο μπορεις να την τσεκαρεις

 

Να βάλω αυτήν ?

 

CyanogenMod 7.2 [Made by Genokolar] (Optimized By Moihack

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς δοκιμασει κάποια απο τις shendu v4.2.2 η cuvettojb 1.2 ;

Είχα δοκιμάσει την cuvettojb 1.0 και ήταν γρηγορη και πολύ ωραία ως j.b. Αλλά λόγω έλλειψης υποστήριξης του 2 numbers in 1 sim την εγκατέλειψα.

δεν ειχε αλλο προβλημα περα απο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Είχε όπως αναφέρει πρόβλημα με τρίτες εφαρμογές για κάμερα. Αλλά η δική του μου είχε φανεί καλύτερη απο αυτές των gb και froyo. Το ενοχλητικό για μένα τουλάχιστον είναι ότι δεν παίζουν οι εφαρμογές για barcode scan. Εάν θυμάμαι καλά δεν έπαιζε το radio. Με τα GPS δεν είχα κάποιο θέμα. Δεν δοκιμάσα bt. Πάντως ήταν smooth και γρ¨ηγορη και σε κάθε περίπτωση πιο λειτουργική απο του frozen pika όπου σέρνοταν και είχε όλα τα παραπάνω προβληματα. Βέβαια η μπαταρία τελειώνει 20% περίπου με βάση την δική μου χρήση νωρίτερα. Αυτά στην 1.0, λογα στην v1.2 θα έχει σίγουρα στρώσει περισσότερο και ειδικά με εσάς παιδιά που σαφώς είσαστε πολύ ποιο εμπειροι απο μένα θα μπορέσετε ίσως να βοηθήσετε σε εξέλιξη μιας αρκετά ώριμης rom σε v4.χ που απο άποψη εμφάνισης δεν παίζονται.
Link to comment
Share on other sites

δεν ειχε αλλο προβλημα περα απο αυτο;

 

καλα αμα ηταν μονο αυτο θα την ειχα περασει σκουλαρικι..!Χρεπι ειναι η cuvetto.Gkalen μια χαρα πρεπει να ειναι η horsemaggedon απο οσο ακουω και η δουλεια σου πανω της γενικα,αλλα (για μενα προσωπικα) ειναι λιγο καπως να περνεις καινουργιο υπολογιστη και να τρεχει wιndows xp επανω,ακομα κι αν τρεχουν πιο γρηγορα απο τα windows 7.Tην στιγμη που δεν μπορεις να πεις οτι δεν υπαρχουν καλες gb για το κινητο μας.Επισης ο αριθμος των εφαρμογων που υποστηριζουν πλεον απο gb μονο και πανω μεγαλωνει.Σου εχω respect για τις γνωσεις σου και την προθυμια σου να βοηθας,με την froyo εχω θεμα,μη με παρεξηγησεις!

Link to comment
Share on other sites

Η λαλακια δεν ειναι δικια μου , της huawei ειναι , ας εβγαζε και μια GB οπως τη froyo.

Η Ηuawei πουλαει το τηλ.. αυτο με froyo , οχι εγω .

Και τωρα που εχω δυο τηλ.. βλεπω τι γινεται ..

Αναλογες εφαρμογες για froyo υπαρχουν ανετα και ποτε δεν κολλησα σε εφαρμογη μεχρι τωρα ( το 75% των εφαρμογων ειναι απο android 2.+ ).

Τεςπα , δεν εχει σημασια , σημασια εχει τι ζηταει ο καθενας , ειδες ποσοι εχουν ics και jb στο xda κι ας σερνεται το τηλ.. τους , επειδη κανει benchmark 6700 νομιζουν οτι ειναι και γρηγορο.

Απο βδομαδα θα παω και λιγο στην ics να δω κι εκει καποια πραγματα και βλεπουμε .

Θα σταματησω λιγο το Stallion οπως ειναι και θα συνεχισω αργοτερα ( στη τελικη δουλευεi ικανοποιητικα με 150 εφαρμογες μεσα και τα widgets δεν χανονται και γενικα τα γνωστα θεματακια εξαφανιστηκαν).

Link to comment
Share on other sites

τσαμπα θα χασεις τον χρονο σου με την ics..αφου τα ξερεις.Εγω σου λεω ασχολησου με την miui του ry09iu ειναι πολυ καλη rom.Για μενα η πιο ολοκληρωμενη gb,και performance και ομορφιες.Eδω την εκανα εγω και πεταει και εχω λιγοτερες γνωσεις απο σενα
Link to comment
Share on other sites

τσαμπα θα χασεις τον χρονο σου με την ics..αφου τα ξερεις.Εγω σου λεω ασχολησου με την miui του ry09iu ειναι πολυ καλη rom.Για μενα η πιο ολοκληρωμενη gb,και performance και ομορφιες.Eδω την εκανα εγω και πεταει και εχω λιγοτερες γνωσεις απο σενα

Αφου εχω δυο τηλ.. να μη παιξω λιγο ...:p

Δωσε μου λινκ για τη miui ...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι με το που μιλαω στην αρχη ειναι καλη η ενταση στο ακουστικο του αλλου και μετα πεφτει σιγα σιγα

 

Ολου μου λενε οτι δεν με ακουνε

 

Το δοκιμασα και συμβαινει με ολες τις rom (gbstallion, MIUI, Kalo)

 

αυτη την στιγμη εχω την gbstallion και απο κατω εχω 572) οταν φορουσα 2.2 δεν ειχα καποιο προβλημα

 

Εκανα και εγω test με το σταθερο μου τηλ και πραγματι αυτο συμβαινει, στην αρχη ακουγομαι δυνατα και μετα λες και μιλαω απο το υπερπεραν

 

Εβαλα την CM7 by moihack και δεν μου παρουσιασε το προβλημα με το mic

εντωμεταξυ προσπαθησα να κανω το fix που περιεγραψα παραπανω και δεν μου δινει αυτη την δυνατοτητα

 

@gkalen μηπως σου ξεφευγει κατι ?

γιατι δεν μπορει να μην το κανει σε αλλες custom rom

 

Παντως με CM7 λυνεται τι να πω δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την CM7 by moihack και δεν μου παρουσιασε το προβλημα με το mic

εντωμεταξυ προσπαθησα να κανω το fix που περιεγραψα παραπανω και δεν μου δινει αυτη την δυνατοτητα

 

@gkalen μηπως σου ξεφευγει κατι ?

γιατι δεν μπορει να μην το κανει σε αλλες custom rom

 

Παντως με CM7 λυνεται τι να πω δεν ξερω

 

η cm7 δεν βασιζεται στην official gb της huawei που εχει το προβλημα,το ιδιο και η kalo και η Miui

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα δεν το κανει , ακουγεται μια χαρα , το ιδιο βλεπω και σε αλλα παιδια .

Μονο ο da77 , το'χει το θεμα αυτο ...

Και οπως ειπε και ο ιδιος , το ειχε και με kalo και με miui .

Τωρα , γιατι συμβαινει αυτο , δεν το γνωριζω ...

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχω δυο τηλ.. να μη παιξω λιγο ...:p

Δωσε μου λινκ για τη miui ...

 

by sofoklas

''προεπιλεγμενη γλωσσα τα αγγλικα αντι για κινεζικα και εχω αλλαξει και καποια κινεζικα apk ισως εχω αλλαξει και καποια αλλα πραγματα οπως το host αλλα δεν θυμαμαι σιγουρα. Εχω βαλει και stock gb πληκτρολογιο με ολες τις γλωσσες''

 

http://www.mediafire.com/?zlldgl4syu3sae2 και gapps http://goo.im/gapps/gapps-gb-20110828-signed.zip

 

για την εντελως απειραχτη κινεζικη πρεπει να περιμενεις sofokla η akalo που εχουν ηδη link αλλιως πες μου να την ανεβασω παλι,εγω την κινεζικη ειχα βαλει.

 

Αν ασχοληθεις διαβασε απο ποστ #7459 και μετα που συζηταμε για οσα θελουν αλλαγη (hosts,apps,gps,κλπ).SOS μην πατησεις καμια επιλογη στο internal/external storage selection του x5 settings,δεν θα ξαναεμφανισει ποτε και τις 2 καρτες μαζι στο pc!Και βασικα αχρηστο apk.

 

Για το θεμα του ακουστικου σε miui kalo και cm7.2 δεν εχει προβλημα

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Thanks , τα'χω δει τα ποστ ...

Εγω θεμα ακουστικου δεν εχω και ελπιζω να μη μου βγαλει ..

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή άφησα λίγο τη Stallion V4 και εγκατέστησα δοκιμαστικά τη CM7 (την "αδυνατισμένη" :lol: έκδοση του Moihack)

Μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει προβλήματα, πολύ καλή rom απλώς θέλει λίγη δουλίτσα στην αρχή (εγκατάσταση google apps, 2-3 απαραίτητων εφαρμογών, λίγο theming κτλπ)

 

@gkalen για να εμφανίζεται το πρόβλημα σε κάποιους και όχι σε όλους μάλλον και στα μικρόφωνα υπάρχουν διαφορετικές παρτίδες όπως και στα touch screens (atmel / synaptics). Κι εγώ όπως κι εσύ δεν έχω πρόβλημα σε καμία rom με το μικρόφωνο, ακούγοντας όμως αυτούς που έχουν πρόβλημα να λένε ότι το πρόβλημα λύνεται στην cm7 και miui μου τράβηξε την περιέργει και έριξα μια ματιά στο build.prop της cm7.

Βλέπω περιέχει την εξής εντολή :

hw.secondary_mic=0

 

Στου KALO δεν υπάρχει η παραπάνω εντολή, αντιθέτως έχει αυτό:

ro.config.dualmic=true

 

Μήπως λοιπόν η εντολή στην CM7 είναι ενα ημίμετρο που λύνει το πρόβλημα απενεργοποιόντας το δεύτερο μικρόφωνο?..:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πρεπει να το δοκιμασει καποιος που εχει προβλημα..

Εδω μεσα μονο τον da77 ακουσα να εχει αυτο το θεμα με το μικροφωνο.

Αν το'χει και αλλος που δεν το'γραψε , δεν το ξερω .

Θα βγει καινουρια Stallion , αλλα απο βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή άφησα λίγο τη Stallion V4 και εγκατέστησα δοκιμαστικά τη CM7 (την "αδυνατισμένη" :lol: έκδοση του Moihack)

Μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει προβλήματα, πολύ καλή rom απλώς θέλει λίγη δουλίτσα στην αρχή (εγκατάσταση google apps, 2-3 απαραίτητων εφαρμογών, λίγο theming κτλπ)

 

@gkalen για να εμφανίζεται το πρόβλημα σε κάποιους και όχι σε όλους μάλλον και στα μικρόφωνα υπάρχουν διαφορετικές παρτίδες όπως και στα touch screens (atmel / synaptics). Κι εγώ όπως κι εσύ δεν έχω πρόβλημα σε καμία rom με το μικρόφωνο, ακούγοντας όμως αυτούς που έχουν πρόβλημα να λένε ότι το πρόβλημα λύνεται στην cm7 και miui μου τράβηξε την περιέργει και έριξα μια ματιά στο build.prop της cm7.

Βλέπω περιέχει την εξής εντολή :

hw.secondary_mic=0

 

Στου KALO δεν υπάρχει η παραπάνω εντολή, αντιθέτως έχει αυτό:

ro.config.dualmic=true

 

Μήπως λοιπόν η εντολή στην CM7 είναι ενα ημίμετρο που λύνει το πρόβλημα απενεργοποιόντας το δεύτερο μικρόφωνο?..:blink:

 

Νομιζω ειναι θεμα kernel η ειναι εντελως random,αν ηταν ενα απλο edit στο build.prop τοσος κοσμος και απο δω και απο το xda που ειχε αυτο το προβλημα θα την ειχε βρει την λυση..!Αλλα ποτε δεν ξερεις..

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Gkalen καλημερα.ακολουθησα τις οδηγιες σου τελικα (φλασαρισα την horse) και τελικα ολα οκ.μονο κατι εφαρμογες λειπουν αλλα δεν πειραζει.τωρα επειδη ΨΗΝΟΜΑΙ για κατι αλλο ποια ειναι η γνωμη σου?ν ασχοληθω η να το αφησω το θεμα?και αν ναι τι μου προτεινεις για επομενο βημα?

πολλα RESPECT για ακομη μια φορα.......

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή άφησα λίγο τη Stallion V4 και εγκατέστησα δοκιμαστικά τη CM7 (την "αδυνατισμένη" :lol: έκδοση του Moihack)

Μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει προβλήματα, πολύ καλή rom απλώς θέλει λίγη δουλίτσα στην αρχή (εγκατάσταση google apps, 2-3 απαραίτητων εφαρμογών, λίγο theming κτλπ)

 

@gkalen για να εμφανίζεται το πρόβλημα σε κάποιους και όχι σε όλους μάλλον και στα μικρόφωνα υπάρχουν διαφορετικές παρτίδες όπως και στα touch screens (atmel / synaptics). Κι εγώ όπως κι εσύ δεν έχω πρόβλημα σε καμία rom με το μικρόφωνο, ακούγοντας όμως αυτούς που έχουν πρόβλημα να λένε ότι το πρόβλημα λύνεται στην cm7 και miui μου τράβηξε την περιέργει και έριξα μια ματιά στο build.prop της cm7.

 

 

Στου KALO δεν υπάρχει η παραπάνω εντολή, αντιθέτως έχει αυτό:

ro.config.dualmic=true

 

Μήπως λοιπόν η εντολή στην CM7 είναι ενα ημίμετρο που λύνει το πρόβλημα απενεργοποιόντας το δεύτερο μικρόφωνο?..:blink:

 

Αυτο που λες Βλέπω περιέχει την εξής εντολή :

hw.secondary_mic=0το δοκιμασε αρκετος κοσμος στο xda και δεν εγινε κατι ....

Link to comment
Share on other sites

Στου KALO δεν υπάρχει η παραπάνω εντολή, αντιθέτως έχει αυτό:

ro.config.dualmic=true

μα γιατι μπερδευστε ολοι;

ειναι απο αλλο τηλεφωνο η rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πρεπει να το δοκιμασει καποιος που εχει προβλημα..

Εδω μεσα μονο τον da77 ακουσα να εχει αυτο το θεμα με το μικροφωνο.

Αν το'χει και αλλος που δεν το'γραψε , δεν το ξερω .

Θα βγει καινουρια Stallion , αλλα απο βδομαδα

 

Το έχουν κι άλλοι. Αυτούς που θυμάμαι έτσι στα γρήγορα με αντίστοιχα post είναι οι παρακάτω

Ο ίδιος ο KALO γι αυτό είχε γράψει και για αυτό το fix με το κόψιμο του πλαστικού --> Εδω

Ο Pika επίσης με αντίστοιχο post Εδώ

και ο echelon2011 επίσης Εδώ

 

Αυτο που λες Βλέπω περιέχει την εξής εντολή :

hw.secondary_mic=0το δοκιμασε αρκετος κοσμος στο xda και δεν εγινε κατι ....

 

Ετοιμάσου τι CM7 τότε :lol: ή miui

 

μα γιατι μπερδευστε ολοι;

ειναι απο αλλο τηλεφωνο η rom

 

Κάποιες εντολές είναι κοινές σε πολλά τηλέφωνα, συζήτηση κάνουμε μήπως καταλήξουμε κάπου γιατί για αλλαγές σε kernel μόνο ότι έκανε ο geno..δεν βλέπω άλλον να ξέρει να βάλει χέρι εκεί

Link to comment
Share on other sites

και αλλοι ξερουν αλλα δεν ασχολουνται(φρανκο,dzo) με πρωτους και καλυτερους την εταιρια μας

αλλα που τετοια τυχη;

εγω παντως τα πηδηματακια τα εχω ακομα,εκανα wipes,φλασαρα και το update zip αλλα τιποτα

δεν μου εκατσε καλα η V4

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Το έχουν κι άλλοι. Αυτούς που θυμάμαι έτσι στα γρήγορα με αντίστοιχα post είναι οι παρακάτω

Ο ίδιος ο KALO γι αυτό είχε γράψει και για αυτό το fix με το κόψιμο του πλαστικού

 

αυτο με το ανοιγμα της τρυπας ειναι αλλο θεμα,ειναι για να ακουγεσαι πιο δυνατα επειδη ειναι μικρη η τρυπα,το χω κανει και γω.Δεν ειναι για οταν εχει περιεργη συμπεριφορα το μικροφωνο.Παντως καντο ετσι κι αλλιως αυτο ειναι πολυ καλη μοντα.

Link to comment
Share on other sites

Gkalen καλημερα.ακολουθησα τις οδηγιες σου τελικα (φλασαρισα την horse) και τελικα ολα οκ.μονο κατι εφαρμογες λειπουν αλλα δεν πειραζει.τωρα επειδη ΨΗΝΟΜΑΙ για κατι αλλο ποια ειναι η γνωμη σου?ν ασχοληθω η να το αφησω το θεμα?και αν ναι τι μου προτεινεις για επομενο βημα?

πολλα RESPECT για ακομη μια φορα.......

Αν εχεις ορεξη , ασχολεισου ..

Σαν αυτο που εχεις τωρα δεν υπαρχει ομως ..

Αν θυμαμαι καλα , ειπες οτι εχεις κατι φιλους με αλλα τηλ.. που σου λεγανε μη βαλεις froyo .

Tο ειδαν τωρα το τηλ.. σου πως παει ??

Τεςπα , οτι γουσταρει ο καθενας κανει , τα εχουμε πει πολλες φορες δεν χρειαζεται να τα λεμε συνεχεια..

 

Νεο Stallion , σε καμμια 10αρια μερες με πολλες αλλαγες , θα το κομπλαρω πρωτα και μετα θ'ανεβει ..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!! ύστερα απο αρκετο διαβασμα εδω στο φορουμ τις δικε σας χρησιμες συμβουλες( και ασχετος με αναβαθμίσεις),καταφερα και εβαλα στο κινητο μου την 2.3.5 και σας ευχαριστω γ¨αυτο.Αυτο που ηθελα να ρωτησω διαβαζωντας και τις τελευταίες σελιδες,συγκεκριμενα τον διαλογο του gkalen με τον petros1969 ειναι τι μπορω να βαλω στο κινητο μου απο εδω και περα,γιατι εχω κεγω το προβληματακι με τις επαφες που θελει το +30 μπροστα. Την horsemageddon οπως εκανε και ο petros1969 η την gb stallion v4 η και τα 2, η τιποτα απο τα 2 και να το αφησω ετσι,δεν ξερω αυτα που ρωταω αν ειναι σωστα,αν κανω κατι λαθος διορθωστε με ευχαριστω! (παντος το κινητο το εχω ενα χρονο απο τοτε που εκανα την αναβαθμιση πεταει και παιζει παιχνιδια που δεν τα έπαιζε).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...