Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προχωραει η V3 .

Τη φλασαρα χθες , με αρκετες αλλαγες σε init.d , build.prop και εκανα edit και αλλαγες στο lib/egl , και λιγο theming σε notifications στο statusbar ( απο frozen pika ) , διαφανεια , εβαλα ics fonts , εκλεισα τον ηχο του κουμπιου απο την καμερα , lockscreen sliders ...

Η μπαταρια ειναι παρα πολυ ικανοποιητικη , δεν θα'χετε ζορια με battery drain .

Προς το παρον , αυτα , αλλα το ρομ αλλαξε αρκετα σε σχεση με το στοκ και ερχεται και συνεχεια στο theming .

Απλα , θελω να πετυχω το καλυτερο δυνατο performance πρωτα και μετα θα κανω μονο theming .

Αυριο λοιπον , σκεφτομαι ν'ανεβασω τη V3 , για να'χετε να παιζετε το Σαββατοκυριακο ...:p

 

Εdit

Εβαλα μερικα screenshots στο xda για οσους θελουν να δουν τις αλλαγες.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα .

Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε κόπια έκδοση 2,3,5 που να διορθώνει το πρόβλημα επαφών του +30

Δεν θέλω ics διότι την έβαλα και μου τελείωνε η μπαταρία σε μύση μέρα

Αυτή τη στιγμή έχω την 572 οχι root

Ευχαριστώ

Edited by SVKOSTAS
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω , οποιος εχει κανει αναβαθμιση στην Αrvato , θα ηθελα αν μπορει να ανεβασει καπου το , cust.img , μεσα απο τον φακελο image .

Πιθανως θα λυθουν καποια προβληματα μ'αυτο το , cust.img.

Link to comment
Share on other sites

GKALEN ότι και να λέμε είσαι κορυφή.Περίμενα πολύ καιρό rom GB απο σένα.Πέρασα χθες την Stallion V2 και πάει βολίδα.Δεν παρατήρησα κανένα bug και στα 1.6ghz που την έχω το multitasking είναι ότι the best.

Έχω μερικά requests αν μπορείς να κάνεις κάτι.

Πρώτον τα λαμπάκια τα capasitive βαράνε τρελά στα μάτια.Χρησιμοποιούσα το super dimmer στην miui για να χαμηλώνω φωτεινότητα και να κλείνω τα led αλλά στη δικιά σου rom μόνο χαμηλώνει η φωτεινότητα στην οθόνη αλλά τα led βαράνε τρελά.Αν μπορεις να τα χαμηλώσεις λίγο ή να προσθέσεις κάποια επιλογή για να τα κλείνουμε τελείως θα ήταν ότι καλύτερο γιατί βαράνε τρελά στα μάτια το βράδυ.

Επίσης αν γίνετε να προσθέσεις περισσότερα power widget στην notification bar.Με ενδιαφέρουν το rotation/flight mode/κλείσιμο οθόνης.Τα χρησιμοποιώ συνέχεια.

 

Αυτα για την ωρα.Το theming καντο όπως αγαπάς.Αν βρω κάτι αλλο θα σε ενημερώσω.Συνέχισε την καλή δουλεια΄που κάνεις φίλε περιμένω πολλά πράγματα απο σένα μαζί με τον pika.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε κόπια έκδοση 2,3,5 που να διορθώνει το πρόβλημα επαφών του +30

Δεν θέλω ics διότι την έβαλα και μου τελείωνε η μπαταρία σε μύση μέρα

Αυτή τη στιγμή έχω την 572 οχι root

Ευχαριστώ

 

Το πρόβλημα με τα νούμερα το έχει η 572 γιατί προορίζεται για την Κινέζικη αγορά. Η έκδοση Β521 global δεν το έχει αυτό το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

GB STALLION V3 ( 2.3 based rom )

 

Αλλαγεs σε , build.prop , init.d .

διαγραφη , libegl_android.so

νεο , patched libsqlite.so by mik'os

το πρωτο θεματακι , ετσι για ν'αλλαξει λιγο..

Νομιζω οτι πετυχα οτι γινεται παραπανω σε performance , οποτε απο'δω και περα θα μπορω να ανεβαζω μονο updates.zip γι'αυτο το ρομ.

 

download , GB Stallion V3gr

http://www.mediafire.com/download.php?4zqe0yh8dzp6oa9

 

screenshots

 

[ATTACH]30190[/ATTACH] [ATTACH]30191[/ATTACH] [ATTACH]30192[/ATTACH]

 

[ATTACH]30193[/ATTACH] [ATTACH]30194[/ATTACH]

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Mπαινουμε recovery

wipe data , wipe cache , wipe dalvik cache , install zip from sd card .

Δεν χρειαζεται να κανετε format system ...

 

ENJOY .... :cool:

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΟΛΙΣ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ FORUM ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ U8800 PRO ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ

ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 ΗΜΕΡΕΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑNDROID ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ICS 4 OTI YΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ.ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΧΕΙ ANDROID 2.2.2?ΑΞΙΖΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να φλασαρεις gapps απο το recovery.

Κανε wipe μονο την cache και την dalvik cache

http://goo.im/gapps/gapps-gb-20110828-signed.zip

 

ευχαριστω πολι πεδια για τιν βοειθια...νομιζς πος τιν καλιτερεψα τιν ρομ δεν ξερω τι να φτιαξω για να ειναι πενα...αλλα κ παλι ειναι πολι καλη...νομιζω πος βρηκα αυτο που ηθελα απο μια ρομ...ευχαριστω κ παλι :)

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΟΛΙΣ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ FORUM ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ U8800 PRO ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ

ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 ΗΜΕΡΕΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑNDROID ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ICS 4 OTI YΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ.ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΧΕΙ ANDROID 2.2.2?ΑΞΙΖΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Πηγαινε στη σελιδα 347 και διαβασε το ποστ 5197 . Αμα ακολουθησεις τα βηματα που λεω , σε μιση ωρα καθαρισες. Μονο που θα κατεβασεις recovery.img απο'δω ... http://www.mediafire.com/?1ppwv0zavy09a04 Και για ρομ θα κατεβασεις αυτο .... http:// http://www.mediafire.com/?sd3tdvmsjo6wkd8 .... επειδη τα λινκ στη σελ 347 ειναι παλιοτερα .

 

Οτι δεν καταλαβαινεις , εδω θα'μαστε ...

 

Προτεινω αυτο για αρχη και μετα σκεφτεσαι για αναβαθμιση.

Αυτο το ρομ ειναι το πιο γρηγορο και αλανθαστο που κυκλοφορει για το τηλ.. μας , συν ΤVout.

Αν θες οπωςδηποτε ν'αναβαθμισεις θα σου δωσουμε οδηγιες , αλλα επιμενω να ξεκινησεις μ'αυτο που σου λεω για αρχη και οταν αποκτησεις περισσοτερη ανεση τοτε κανεις και αναβαθμιση ( μετα θα καταλαβεις και τη διαφορα του Ηorsemageddon εναντι στα αλλα ρομ ).

 

Και μη γραφεις με κεφαλαια γιατι θα σου βαλουνε χερι.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ευχαριστησω και δημοσια τον φιλο , antonius , που μολις μου εστειλε το cust.img της ελληνικης GB ( b521) .

Tο βραδυ θα το τεσταρω να δω αν γινει τιποτα καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

gkalen συγγνωμη που ξαναρωταω και παλι.μιλησα με καποιους φιλους και μου ειπαν οτι η εκδοση 4 εχει περισσοτερες εφαρμογες συν οτι

η διαρκεια της μπαταριας κραταει σχεδον διπλασιο χρονο.ισχυει αυτο με βαση την εμπειρια σου η οχι?εχει οντως τεραστια διαφορα οπως

λενε η οχι?τι παραπανω εχει η 4 απο την 2.2.2?

ευχαριστω εκ των προτερων και σου ζητω συγγνωμη αν σε ζαλισα......

Link to comment
Share on other sites

μιλησα με καποιους φιλους και μου ειπαν οτι η εκδοση 4 εχει περισσοτερες εφαρμογες συν οτι

η διαρκεια της μπαταριας κραταει σχεδον διπλασιο χρονο.ισχυει αυτο με βαση την εμπειρια σου η οχι?εχει οντως τεραστια διαφορα οπως

λενε η οχι?τι παραπανω εχει η 4 απο την 2.2.2?

.

μπηκε-βγηκε,εαν με καταλαβαινεις

Link to comment
Share on other sites

gkalen συγγνωμη που ξαναρωταω και παλι.μιλησα με καποιους φιλους και μου ειπαν οτι η εκδοση 4 εχει περισσοτερες εφαρμογες συν οτι

η διαρκεια της μπαταριας κραταει σχεδον διπλασιο χρονο.ισχυει αυτο με βαση την εμπειρια σου η οχι?εχει οντως τεραστια διαφορα οπως

λενε η οχι?τι παραπανω εχει η 4 απο την 2.2.2?

ευχαριστω εκ των προτερων και σου ζητω συγγνωμη αν σε ζαλισα......

 

στο δικο μας τηλεφωνο η ics ειναι μαπα,δεν ειναι ιδια σε ολα τα τηλεφωνα.Ολες οι rom για το τηλεφωνο μας ειναι μαζεμενες εδω http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1466 ,μπορεις να διαβασεις τα σχολια για καθε rom και να αποφασισεις.Αλλα ολοι οσοι θελουμε το τηλ να ειναι κομπλε δοκιμασαμε ics και γυρισαμε πισω.Εχουμε λιγες καλες rom,μια froyo του gkalen και μετα σε πιο συγχρονο λειτουργικο ειναι η kalo,η miui 2.3.9 ry09iu και η cyanogenmod 7.2 σε gingerbread.Ο πιο γρηγορος τροπος να μαθεις τι παιζει ειναι να διαβασεις τις 20-30 τελευταιες σελιδες εδω μεσα,θα σου παρει λιγη ωρα αλλα σιγουρα λιγοτερη απο το να διαβασεις ολα τα post στο xda η να περιμενεις εδω μεσα ποτε θα σου απαντησει καποιος.Επιπλεον θα παρεις γραμμη τι παιζει

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

gkalen συγγνωμη που ξαναρωταω και παλι.μιλησα με καποιους φιλους και μου ειπαν οτι η εκδοση 4 εχει περισσοτερες εφαρμογες συν οτι

η διαρκεια της μπαταριας κραταει σχεδον διπλασιο χρονο.ισχυει αυτο με βαση την εμπειρια σου η οχι?εχει οντως τεραστια διαφορα οπως

λενε η οχι?τι παραπανω εχει η 4 απο την 2.2.2?

ευχαριστω εκ των προτερων και σου ζητω συγγνωμη αν σε ζαλισα......

 

δεν ξερω προσωπικα να σε πω τι παιζει για την ics αλλα απο πολυ κοσμο εδω μεσα πιο εμπειρο απο εμενα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα και νομιζω απο οσα διαβασα οτι ισχυει το αντιθετο για ics στο κινητο μας μην κανεις το λαθος και την συγκρινεις με την ics σε αλλα κινητα η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη χωρις καθολου υπερβολες,οσο για τις horse rom του gkalen τις φοραω απο τα πολυ πρωτα βηματα τους και δεν αλλαζω με τιποτα το κινητο σε αυτες τις ρομς δινει τις καλυτερες δυνατοτητες του σε οτι θες multitasking ταχυτητα wifi ταχυτητα κλειδωματος δορυφορων σε gps σε εκτελεση παιχνιδιων με λιγα λογια στη συνιστω ανεπιφυλακτα ασε που ο gkalen σε οποιοδηποτε τυχον κολλημα της ρομ του ανταποκρινεται οσο πιο γρηγορα για να το διορθωσει και να μας ευχαριστησει ολους ακομα και σε θεματα theming. δοκιμασε την και αν δεν μεινεις ευχαριστημενος πραγμα αδυνατον τοτε κανε οτι αναβαθμιση γουσταρεις απλα μην κολλατε με το ονομα ics και το να εχετε την τελευταια αναβαθμιση που εχει βγει αλλα με το ποσο εκμεταλευεστε ολες τις δυνατοτητες του κινητου σας στο επακρο. Αυτη ειναι η δικια μου γνωμη τουλαχιστον η επιλογη ομως ειναι καθαρα στο χερι σου

Link to comment
Share on other sites

GB STALLION V3 ( 2.3 based rom )

 

Αλλαγεs σε , build.prop , init.d .

διαγραφη , libegl_android.so

νεο , patched libsqlite.so by mik'os

το πρωτο θεματακι , ετσι για ν'αλλαξει λιγο..

Νομιζω οτι πετυχα οτι γινεται παραπανω σε performance , οποτε απο'δω και περα θα μπορω να ανεβαζω μονο updates.zip γι'αυτο το ρομ.

 

download , GB Stallion V3gr

http://www.mediafire.com/download.php?4zqe0yh8dzp6oa9

 

screenshots

 

[ATTACH]30190[/ATTACH] [ATTACH]30191[/ATTACH] [ATTACH]30192[/ATTACH]

 

[ATTACH]30193[/ATTACH] [ATTACH]30194[/ATTACH]

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Mπαινουμε recovery

wipe data , wipe cache , wipe dalvik cache , install zip from sd card .

Δεν χρειαζεται να κανετε format system ...

 

ENJOY .... :cool:

τι διαφορες εχει με του καλο,

ρωταω γιατι ειμαι με καλο ρομ.

:)

Link to comment
Share on other sites

gkalen συγγνωμη που ξαναρωταω και παλι.μιλησα με καποιους φιλους και μου ειπαν οτι η εκδοση 4 εχει περισσοτερες εφαρμογες συν οτι

η διαρκεια της μπαταριας κραταει σχεδον διπλασιο χρονο.ισχυει αυτο με βαση την εμπειρια σου η οχι?εχει οντως τεραστια διαφορα οπως

λενε η οχι?τι παραπανω εχει η 4 απο την 2.2.2?

ευχαριστω εκ των προτερων και σου ζητω συγγνωμη αν σε ζαλισα......

Φιλε μου , σου ειπαν και τ'αλλα παιδια τι παιζει με ics.

Oι φιλοι σου πρεπει να ειναι το λιγοτερο ασχετοι με android , καταρχην δεν υπαρχει ics που θα'χει καλυτερη μπαταρια..

Βαλε το Ηorsemageddon , και μετα πηγαινε βρες τους και καντε τα κοντρες , οτι θα κανεις εσυ με το τηλ... σου σημερα , το δικο τους θα το κανει αυριο ...

Στη τελικη , βαλε ics , και οταν σε παρουν τα κλαματα , εδω θα'μαστε να δωσουμε λυση...

τι διαφορες εχει με του καλο,

ρωταω γιατι ειμαι με καλο ρομ.

:)

Πιο γρηγορη και Dsp manager .

Βαλτη και θα δεις ...:cool:

Link to comment
Share on other sites

παιδα θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας.επειδη πρωτη φορα ασχολουμαι με το θεμα συγχωρηστε τυχον "χαζες"

ερωτησεις μου

σας ευχαριστω ολους και παλι.......

Link to comment
Share on other sites

παιδα θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας.επειδη πρωτη φορα ασχολουμαι με το θεμα συγχωρηστε τυχον "χαζες"

ερωτησεις μου

σας ευχαριστω ολους και παλι.......

 

Βρε , ασε τις ευχαριστιες και βαλε Horsemageddon ....:p

Προσοχη μονο , μετα την εγκατασταση παρε κανα χαπακι για τη ναυτια , υπαρχει πιθανοτητα επειδη θα πηγαινει με ιλλιγιωδης ρυθμους , μη μου ζαλιστεις ... :p

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Gkalen ειπα να δοκιμασω και εγω την stallion GB αλλα εχω προβλημα στην εγκατασταση. Αφου περασω το ROM με το που ανοιγει το κινητο μου πεταει error το android.system. Το κινητο δουλευει κανονικα αλλα δεν εχω notifications! τι μπορει να το κανει αυτο; Κανω εγκατασταση κανονικα με ολα τα wipes και τα συναφη. Ευχαριστω εκ των προτερων :)

 

Zontovolo εδω btw :)

Edited by Gerodaskalos
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου , σου ειπαν και τ'αλλα παιδια τι παιζει με ics.

Oι φιλοι σου πρεπει να ειναι το λιγοτερο ασχετοι με android , καταρχην δεν υπαρχει ics που θα'χει καλυτερη μπαταρια..

Βαλε το Ηorsemageddon , και μετα πηγαινε βρες τους και καντε τα κοντρες , οτι θα κανεις εσυ με το τηλ... σου σημερα , το δικο τους θα το κανει αυριο ...

Στη τελικη , βαλε ics , και οταν σε παρουν τα κλαματα , εδω θα'μαστε να δωσουμε λυση...

 

Πιο γρηγορη και Dsp manager .

Βαλτη και θα δεις ...:cool:

οκ.

θα την περασω φιλε.

thanks

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον φίλο , antonius

Όντος έβαλα την 521 και το +30 δεν χρειάζεται στις επαφές το μόνο πρόβλημα δεν μπορώ να βρω την μπάρα ειδοποιήσεων με το wi-fi Bluetooth κλ στο μενού ειδοποιήσεις .

Αν ξέρει κάποιος απαντά ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στο forum ειμαι κατοχος του huawei ideos pro και εχς το εξης προβλημα .Εκλεισα χθες το κινητο και σημερα που το ανοιξα η οθονη ειναι ροζ και δεν κλεινει με τιποτα το κινητο .

1)για πιο λογο το εκανε αυτο (εχει την official 3.5.6 )?.

2)πηρε υγρασια ?

3)πατησα καποια πληκτρα λαθος ?

4)Μπορει να διορθωθει απλα απο μενα (δεν εχω καμοια γνωση για οποιαδηποτε επεμβαση) ?

5)Πωσ βγαινει η μπαταρια ωστε να κλεισει το κινητο και να παρω την καρτα ?

6)Εχω εγγυηση απο wind να το παω εκει ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια πληροφορια δωσετε .

Link to comment
Share on other sites

5)Πωσ βγαινει η μπαταρια ωστε να κλεισει το κινητο και να παρω την καρτα ?

.

βγαλε το πισω καπακι που τραβας προς τα κατω,σαν να τραβας συρταρι προς τα εξω ενα πραμα

και ξανα προσπαθησε

πατησες καποια πληκτρα λαθος ισως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...