Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα μαγκεεες...

 

μια ερώτηση... μήπως ξέρει κανείς τι να κάνω αν δεν αντιδρά καθόλου το κινητό?

Τελευταία ενέργεια: Μου έδειξε failed όταν έβαζα το update.app!!!

 

* Έστειλα και στο xda πριν δω ότι υπάρχει αντίστοιχο ελληνικό θέμα εδώ (χωρίς ανταπόκριση).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα μαγκεεες...

 

μια ερώτηση... μήπως ξέρει κανείς τι να κάνω αν δεν αντιδρά καθόλου το κινητό?

Τελευταία ενέργεια: Μου έδειξε failed όταν έβαζα το update.app!!!

 

* Έστειλα και στο xda πριν δω ότι υπάρχει αντίστοιχο ελληνικό θέμα εδώ (χωρίς ανταπόκριση).

Πες κι αλλα , τι πηγες να κανεις ? Update σε GB η σε ΙCS ? Και τι βηματα ακολουθησες ?

Link to comment
Share on other sites

Από κανονικό 2.3 σε ICS...

Έβαλα το CWM 6 με επιτυχία και μετά προσπάθησα να περάσω το UPDATE.APP που έδινε ένας οδηγός του bronxitas για original ICS Β928 στο XDA...

Μου έδειξε FAIL κ επειδή δεν έσβησε έβγαλα την μπαταρία!!!

Από τότε παπαλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δύο ήταν αν θυμάμαι καλά και έβγαλε στο δεύτερο...

Αν βοηθάν τα logs, τα παραθέτω:

 

new partition is ok, update begin...

The frist get oeminfo key ok.

oeminfo bak: enum infotype ok.

oeminfo backup to file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/1

oeminfo backup to file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/2

oeminfo backup to file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/4

oeminfo backup to file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/5

oeminfo backup to file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/9

oeminfo backup to file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/12

oeminfo backup to file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/13

oeminfo backup to file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/14

oeminfo backup to file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/16

oeminfo backup to file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/17

oeminfo backup to file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/18

oeminfo backup ok.

erase whole flash ok.

update new partition ok.

format fat partition ok.

The second get oeminfo key ok.

oeminfo restore from file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/1

oeminfo restore from file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/2

oeminfo restore from file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/4

oeminfo restore from file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/5

oeminfo restore from file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/9

oeminfo restore from file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/12

oeminfo restore from file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/13

oeminfo restore from file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/14

oeminfo restore from file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/16

oeminfo restore from file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/17

oeminfo restore from file ok, file is: /mmc1/dload/oeminfo/18

restore oeminfo ok.

The update partion process success!

dload_sd_ram_data_proc->(retry >= DLOAD_RETRY) failed!

Link to comment
Share on other sites

Λογικα , αν μπαινεις recovery , μπορεις να φλασαρεις ενα custom rom για να ησυχασεις.

Δες αν μπαινεις στο recovery και αν δουλευει η ροζ οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε τοτε να βαλεις το στεπ 2 απο καποια official GB , και αν δεν δουλεψει θα περιμενεις να σου πουν τα παιδια που το κατεχουν καλυτερα το θεμα , τι θα κανεις γιατι εγω ειμαι με 2.2 .
Link to comment
Share on other sites

Οταν πατας vol+ , vol- και power on συγχρονως και τα τρια μαζι , το τηλ.. τι κανει ?
Link to comment
Share on other sites

@tzivas

Τουλαχιστον εισαι με μαμα b041 τωρα .

πηγαινε το πισω ανετος και πες τους οτι εξακολουθει να μη δουλευει το gps .

Εφοσον δεν βρισκει τιποτα ουτε με ιντερνετ , ειναι στανταρ προβλημα κεραιας .

Μηπως να τους ελεγες οτι καπου διαβασες οτι ισως δεν κανει επαφη η κεραια ,για να ξερουν τι να κοιταξουν , ετσι κι αλλιως τωρα που εχεις μαμα ρομ δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα , τους λες οτι θελεις.

 

Το πήγα λοιπον και τους ειπα οτι παραμενει το ιδιο θεμα και να συγκεκριμενοποιησουν στο σερβις οτι να κοιταξουν το gps αλλιως αν γυρισει και εχω το ιδιο θεμα παω συνηγορο πολιτη και ζηταω τα λεφτα μου πισω απο τη wind γιατι απο αυτους το αγορασα και huawei δεν εχει θεσσαλονικη. Ο υπαλληλος με ειπε να χαλαρωσω επειδη μιλουσα εντονα τα σημειωσε και με ειπε απο δευτερα θα σταλει και αν θελω να παρω στο 1260 αλλα του εξηγησα εχω φιλους που δουλευουν στο 1260 και ξερω οτι τα παιδια εκει δεν εχουν τεχνικες γνωσεις απλα για θεματα συμβολαιων και καρτοκινητων ασχολουνται και με προτεινε αυτο που εκανα κιολας και εστειλα ενα αντιστοιχο mail στην wind για να ξερουν οτι θα το παω νομικα αν δεν διορθωθει το προβλημα και παλιοτερα ειχα στειλει για αλλο θεμα και σε μια βδομαδα με απαντησαν. Επισης βρηκα ενα τηλεφωνο της huawei το 2106879008 αλλα δεν απανταει κανεις. Οπότε εγω περιμενω τωρα 15 οκτωβριου(αφου δευτερα θα σταλει) να δω τι θα γινει. Με την νεκροκεφαλη τελικα τι εκανες την πηρες ή να ξαναπροσπαθησω να στην ανεβάσω? Παντως αφου τα πραγματα εχουν ετσι κοιτα κανε horse για τα γουστα όλων και ασε τελευταια τη δικια μου να κανεις αφου ετσι και αλλιως κινητο για 17 μερες δεν θα εχω :(

Link to comment
Share on other sites

Οταν πατας vol+ , vol- και power on συγχρονως και τα τρια μαζι , το τηλ.. τι κανει ?

 

Τίποτα δεν κάνει...Thats the point!!!

Edited by babinaki
Link to comment
Share on other sites

@tzivas

Οκ , θα ενημερωσω αργοτερα γιατι εχω δουλεια τωρα.

 

@babinaki

Πηγαινε εδω , να δεις πως κανουμε τα update ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343712

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν κάνει...Thats the point!!!

 

Δοκιμασε και χωρις μπαταρια με το κινητο στο φορτιστη.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

 

Τώρα, αν και δοκίμασα όλους τους συνδυασμούς σε όλους τους χρόνους, με μπαταρία, χωρίς μπαταρία, με USB σε PC και με USB σε ρεύμα, θα ξαναδοκιμάσω ακριβώς όπως τα γράφει ο tzivas31 στο ανωτέρω link, όταν πάρω το καλώδιο το βράδυ.

 

(στον φορτιστή με sd και χωρίς, με μπαταρία και χωρίς, δεν βγάζει άχνα)

 

Εύχομαι να κάνει μια δόνηση, να αναβοσβήσει η οθόνη, να δείξει σημάδια ζωής, κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

 

Τώρα, αν και δοκίμασα όλους τους συνδυασμούς σε όλους τους χρόνους, με μπαταρία, χωρίς μπαταρία, με USB σε PC και με USB σε ρεύμα, θα ξαναδοκιμάσω ακριβώς όπως τα γράφει ο tzivas31 στο ανωτέρω link, όταν πάρω το καλώδιο το βράδυ.

 

(στον φορτιστή με sd και χωρίς, με μπαταρία και χωρίς, δεν βγάζει άχνα)

 

Εύχομαι να κάνει μια δόνηση, να αναβοσβήσει η οθόνη, να δείξει σημάδια ζωής, κάτι...

Είχα πάθει ακριβώς το ίδιο επειδή πέρασα κατευθείαν την ics την επίσημη και αναγκάστηκα να το στείλω πίσω. Μετα απο 2 βδομάδες το πήρα πίσω με αλλαγή πλακέτας. Αν το φορτίζεις και δεν αποκρίνεται τότε δεν μπορείς να κάνεις πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Το πήγα λοιπον και τους ειπα οτι παραμενει το ιδιο θεμα και να συγκεκριμενοποιησουν στο σερβις οτι να κοιταξουν το gps αλλιως αν γυρισει και εχω το ιδιο θεμα παω συνηγορο πολιτη και ζηταω τα λεφτα μου πισω απο τη wind γιατι απο αυτους το αγορασα και huawei δεν εχει θεσσαλονικη. Ο υπαλληλος με ειπε να χαλαρωσω επειδη μιλουσα εντονα τα σημειωσε και με ειπε απο δευτερα θα σταλει και αν θελω να παρω στο 1260 αλλα του εξηγησα εχω φιλους που δουλευουν στο 1260 και ξερω οτι τα παιδια εκει δεν εχουν τεχνικες γνωσεις απλα για θεματα συμβολαιων και καρτοκινητων ασχολουνται και με προτεινε αυτο που εκανα κιολας και εστειλα ενα αντιστοιχο mail στην wind για να ξερουν οτι θα το παω νομικα αν δεν διορθωθει το προβλημα και παλιοτερα ειχα στειλει για αλλο θεμα και σε μια βδομαδα με απαντησαν. Επισης βρηκα ενα τηλεφωνο της huawei το 2106879008 αλλα δεν απανταει κανεις. Οπότε εγω περιμενω τωρα 15 οκτωβριου(αφου δευτερα θα σταλει) να δω τι θα γινει. Με την νεκροκεφαλη τελικα τι εκανες την πηρες ή να ξαναπροσπαθησω να στην ανεβάσω? Παντως αφου τα πραγματα εχουν ετσι κοιτα κανε horse για τα γουστα όλων και ασε τελευταια τη δικια μου να κανεις αφου ετσι και αλλιως κινητο για 17 μερες δεν θα εχω :(

 

μην το ψαχνεις, και το κινητο δε μου φτιάξανε το πρόβλημα με τη σκόνη και το κατάστημα της wind τουμπας μου ζητάει 12€ για την αποστολή κ πισω μιας και βρήκανε υγρασία (!!!!!) στη συσκευή και δεν το κάλυπτε εγγύηση οπότε δεν κάνανε κ τίποτα!

 

Και αίτηση στο 1260 εκανα εδω κ 18 μέρες αλλα με εχουν γειώσει και απο εκεί!

 

Μη χαλιέσαι, να ξέρεις οτι έτσι λειτουργούν!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , μετα την αναβαθμιση του viber , ο αισθητηρας ( proximity sensor) , αναβοσβηνει συνεχως , ειναι ενα προβλημα που παρουσιαστηκε και σε αλλα κινητα .

Εγω εβαλα την προηγουμενη version ξανα και το προβλημα λυθηκε , οσοι δεν θελουν να βλεπουν το λαμπακι ν'αναβοσβηνει τοτε ΜΗΝ αναβαθμισετε το viber.

Τhanks στον φιλο steliosamos που το ανακαλυψε .

Οποιος δεν εχει τη προηγουμενη version του viber , θα την ανεβασω αργοτερα.

 

@tzivas

Μανουριαρη ... :p

Παντως τωρα πιστευω θα εστιασουν στο προβλημα και θα τελειωνεις.

Η νεκροκεφαλη απο το τηλ.. κατεβαινει σαν .php , και δεν φαινεται , θα δοκιμασω και απο το pc , αλλα βαλτην σαν επισυναψη καλυτερα ( την προηγουμενη την κατεβασα στο τηλ.. κανονικα σαν .jpg )

 

@babinaki

Πολυ φοβαμαι οτι ο φιλος kotzer , εχει δικιο , μαλλον πας για service.

 

@Για τους Horse riders

Ξεκιναω απο σημερα να φτιαχνω τα ρομ που ελεγα , με διαφορετικα θεματα για ολα τα γουστα , πρωτα ετοιμαζω ενα με λευκο θεμα για τον φιλο jiakomo και καποιους που θελουν να φαινεται και ο carrier στο statusbar .

Θα ενημερωσω και θα βαλω και screenshots μολις ειναι ετοιμο.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

@tzivas

Μανουριαρη ... :p

Παντως τωρα πιστευω θα εστιασουν στο προβλημα και θα τελειωνεις.

.

 

Eτσι θελω να ελπιζω και εγω, αντε να δουμε. Δεν με ειπες με τη νεκροκεφαλη εβγαλες ακρη τη πηρες ή θες να στην ξαναστειλω? Και αν παλι δεν κανεις δουλεια στειλε με σε προσωπικο pm κανενα mail και στη στελνω απο εκει. Α δεν σε ρωτησα τελικα ο tsf launcher τον δουλεψες καθολου τι εντυπωσεις?

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Κατεβαινει σαν , attachment.php .

Θα δοκιμασω και στο pc , μηπως την κανω convert σε png .

Τον TSF τον δοκιμασα , ωραιος αλλα δεν ειναι του γουστου μου και τον βαρεθηκα .

Θα τον ανεβασω ομως για οποιον τον θελει γιατι εχει και 13 ευρω να τον αγορασει καποιος.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Κατεβαινει σαν , attachment.php .

Θα δοκιμασω και στο pc , μηπως την κανω convert σε png .

 

ποιο κατεβαινει σαν attachment.php

Link to comment
Share on other sites

ποιο κατεβαινει σαν attachment.php

Η νεκροκεφαλη , αλλα θα δω τωρα που θα παω σπιτι και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάθει ακριβώς το ίδιο επειδή πέρασα κατευθείαν την ics την επίσημη και αναγκάστηκα να το στείλω πίσω. Μετα απο 2 βδομάδες το πήρα πίσω με αλλαγή πλακέτας. Αν το φορτίζεις και δεν αποκρίνεται τότε δεν μπορείς να κάνεις πολλά...

 

Well done to me λοιπόν... χαχαχαχ

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες μάγκες μου... πάω να το πετάξω στη Wind για τα περαιτέρω!!!

Link to comment
Share on other sites

TSF shell launcher , κατεβασμα εδω ...

http://www.mediafire.com/download.php?smdssil5jizm8ms

 

οποιος θελει κατεβαζει να δει πως ειναι ο tsf launcher ( αντι να τον αγορασετε 13 ευρω , παρτε τον τζαμπα man ) , για οσους δεν ξερουν πως βρισκουμε paid apps.

 

@tzivas

ok με την νεκροκεφαλη , θα την φτιαξω και θα σου πω πως θα ειναι.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

@tzivas

ok με την νεκροκεφαλη , θα την φτιαξω και θα σου πω πως θα ειναι.

 

με την ησυχια σου αφου ξερεις εχω καιρο να περιμενω :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...