Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αντε ελπίζω να τα καταφερεις και να το ανεβάσεις απόψε για να το φορεσουμε πριν φυγω για μπάνια....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

αντε ελπίζω να τα καταφερεις και να το ανεβάσεις απόψε για να το φορεσουμε πριν φυγω για μπάνια....

 

Xαχα, Θα το'χω ετοιμο αργα το βραδυ για ανεβασμα ....

Αμα δεν εχεις φυγει μεχρι το πρωι , θα το προλαβεις να το κατεβασεις ...

Εντωμεταξυ παει λουκουμι μεχρι τωρα και ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ξαναπαρουσιαστει κανενα προβλημα ξανα ( η b041 ειναι απιθανη τελικα )

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

αντε μακάρι και να σε πω θα θελει τιποτα να περασω πρωτα τη β041 για να το φορεσω ή κατευθειαν ετσι όπως είμαι?
Link to comment
Share on other sites

αντε μακάρι και να σε πω θα θελει τιποτα να περασω πρωτα τη β041 για να το φορεσω ή κατευθειαν ετσι όπως είμαι?

 

Κατευθειαν οπως εισαι , κανεις τα wipes και format system , και μετα φλασαρισμα ...

Σε καμμια ωρα θα'μαι σπιτι και το ανεβαζω ...

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

ωραια λοιπον περιμενουμε τη καινουρια ρομ μολις μπορεσεις και την ανεβασεις εναγωνιος και να τη φορεσουμε και να τη τεσταρουμε αποψε αν δεν εισαι κουρασμενος αλλιως απο αυριο πρωί
Link to comment
Share on other sites

Νεα ρομ μονο για μαμα 2.2.2

HORSE ABSOLUTE III , βασισμενη στην Ελληνικη ρομ της wind B041 και φυγαμε καβαλα στο turbo αλογο ... :lol:

Κανενα προβλημα πλεον , ουτε με τn σαρωση του ιντερνετ , ουτε με το πιν ( airplane mode ) , ουτε με το bluetooth .

 

Download , HORSE ABSOLUTE III

 

http://www.mediafire.com/?1v8q8j81gn5mydm

 

Εγκατασταση κανονικα , οπως παντα , με τα wipes και format system

ENJOY

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ωραιος την κατεβασα ήδη σε λιγο την φοράω και σε μια εβδομαδα και που θα γυρισω σε λεω εντυπωσεις!καλα μπάνια σε ολους παιδια
Link to comment
Share on other sites

Ποσο δεμενα τα χερια εχουμε για το κιν μας...αν κανει καποιος compile απο τα sources της google η ρομ που θα βγει ειναι για τα nexus...σε ολα μα ολα τα κιν η μαλλον τα περισοτερα βγηκε καποιος που ειχε ορεξη και εκανε ενα device tree στο github οπου πηρε τα sources και τα εφτιαξε ετσι ωστε να δουλευουν με το εκαστοτε κινητο...ειτε για cynogen ειτε για AOKP...για το δικο μας το κιν...δεν υπαρχει πουθενα device tree για να μπορεσουμε με τα sources να βγαλουμε ρομ...αρα ειμαστε αναγκασμενοι να περιμενουμε καποιον να κανει port μια rom απο καποιο αλλο κινητο για το δικο μας! :/ προσπαθησα παιδες αλλα ενταξη δεν εχω τις γνωσεις να κατσω να φτιαξω κατι τετειο :/ ενα σας λεω..αν υπηρχε καπου η αν ειχαμε υποστήριξη απο cyanogen...θα ειχαμε μια χαλια η με πολλα bugs jellybean τωρα!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ποσο δεμενα τα χερια εχουμε για το κιν μας...αν κανει καποιος compile απο τα sources της google η ρομ που θα βγει ειναι για τα nexus...σε ολα μα ολα τα κιν η μαλλον τα περισοτερα βγηκε καποιος που ειχε ορεξη και εκανε ενα device tree στο github οπου πηρε τα sources και τα εφτιαξε ετσι ωστε να δουλευουν με το εκαστοτε κινητο...ειτε για cynogen ειτε για AOKP...για το δικο μας το κιν...δεν υπαρχει πουθενα device tree για να μπορεσουμε με τα sources να βγαλουμε ρομ...αρα ειμαστε αναγκασμενοι να περιμενουμε καποιον να κανει port μια rom απο καποιο αλλο κινητο για το δικο μας! :/ προσπαθησα παιδες αλλα ενταξη δεν εχω τις γνωσεις να κατσω να φτιαξω κατι τετειο :/ ενα σας λεω..αν υπηρχε καπου η αν ειχαμε υποστήριξη απο cyanogen...θα ειχαμε μια χαλια η με πολλα bugs jellybean τωρα!

 

εχει ο geno αλλα δεν δινει...

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

εχει ο geno αλλα δεν δινει...

 

Α ναι?******α δεν ειναι σωστο για το ιδεώδη του Open source αυτο...θεωρητικα οπως το βλεπω απο guide το να κανεις compile την rom ειναι ευκολο... χρονοβόρο αλλα ευκολο...αλλα χωρις το tree δεν κανεις τπτ! :/ εψαξα και σε αλλους κινεζους αλλα δεν βρηκα κατι ιδιαιτερο...κριμα!!το μονο που μενει ειναι να παιξουμε παραπανω με τον κερνελ οταν τον βγαλει η huawei!!κιαν μπορεσουμε να κανουμε port καμια cm9-10 οταν βγει για παρόμοιο κιν με εμας!

 

Δοκιμάζω καινουργια Miui σε λιγο θα ειναι στο xda αν την θελει κανεις....ελπιζω να ειναι λιγουλακι καλυτερη απο τη η μαμα ics!!

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Α ναι?******α δεν ειναι σωστο για το ιδεώδη του Open source αυτο...θεωρητικα οπως το βλεπω απο guide το να κανεις compile την rom ειναι ευκολο... χρονοβόρο αλλα ευκολο...αλλα χωρις το tree δεν κανεις τπτ! :/ εψαξα και σε αλλους κινεζους αλλα δεν βρηκα κατι ιδιαιτερο...κριμα!!το μονο που μενει ειναι να παιξουμε παραπανω με τον κερνελ οταν τον βγαλει η huawei!!κιαν μπορεσουμε να κανουμε port καμια cm9-10 οταν βγει για παρόμοιο κιν με εμας!

 

Δοκιμάζω καινουργια Miui σε λιγο θα ειναι στο xda αν την θελει κανεις....ελπιζω να ειναι λιγουλακι καλυτερη απο τη η μαμα ics!!

 

Το ειχε ζητησει ο mateo το vendor tree απο τον geno.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1393929

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Το ειχε ζητησει ο mateo το vendor tree απο τον geno.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1393929

 

Xmm!!αλλα ακομα τπτ!θα ρωτησω το ματεο αν εκανε τπτ τελικα η αν του εδωσε το tree!!τωρα εχει ρεχλα φραπεδαρα!!!

 

Ουτε τον κερνελ δεν μπορω να κανω extract οι κινεζοι αντι να κανουν τη ρομ καλυτερη φτιαχνουν ασφαλειες για να μην μονταρουμε τπτ!! :/

 

@Sofo Εχεις κανα guide για port rom που δουλευει σίγουρα...

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Xmm!!αλλα ακομα τπτ!θα ρωτησω το ματεο αν εκανε τπτ τελικα η αν του εδωσε το tree!!τωρα εχει ρεχλα φραπεδαρα!!!

 

Ουτε τον κερνελ δεν μπορω να κανω extract οι κινεζοι αντι να κανουν τη ρομ καλυτερη φτιαχνουν ασφαλειες για να μην μονταρουμε τπτ!! :/

 

@Sofo Εχεις κανα guide για port rom που δουλευει σίγουρα...

 

μπορει να ζητησες τα λινκς απο σοφο,αλλα θα σου δωσω και εγω οτι εχω χρησιμοποιησει για μενα με μερικη επιτυχια βεβαια(και λεω μερικη γιατι συνηθως wi-fi, bt κτλ δεενννν :P ).

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1598713

http://www.cricketusers.com/general-phone-discussion/29814-noobs-guide-how-port-rom.html

http://www.freeyourandroid.com/guide/porting-android

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1512319

 

αν και παιζει να τους εχεις ηδη βρει αυτους τους οδηγους

οσο για το vendor-tree μηπως ειναι αυτο: https://github.com/Victor-android

δεν σκαμπαζω και πολλα απο github οποτε μην με φατε...

 

btw με τον κερνελ του honor καταφερες τιποτα? εστω και 1 απλο build ή κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

οποιος μπορει ας μου απαντησει

με το supercharger script τι παιζει? γιατι τα χω χασει λιγο... πως το βαζουμε σε 1 ρομ που μαγειρευουμε? διαφορα υπαρχει στις επιδοσεις και στην free ram ή ειναι λιγο placebo ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις καμια μοντα για τα mobile networks settings για να εχεις παλι την επιλογη 2g/3g/3g preferred οπως ειχε η rom του kalo μεχρι την προτελευταια εκδοση?Στην τελευταια εκδοση το αλλαξε το menu με μονη επιλογη το 2g only η αλλιως να αποφασιζει το τηλεφωνο που θα συνδεθει με αποτελεσμα να συνδεεται τις περισσοτερες φορες στο αργο δικτυο για μobile internet.

 

εχει κανεις καμια ιδεα για να κανεις manual την επιλογη του δικτυου για τα data η εστω καμια εφαρμογη απο το market που να σε αφηνει να το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

οποιος μπορει ας μου απαντησει

με το supercharger script τι παιζει? γιατι τα χω χασει λιγο... πως το βαζουμε σε 1 ρομ που μαγειρευουμε? διαφορα υπαρχει στις επιδοσεις και στην free ram ή ειναι λιγο placebo ?

 

Κατα την γνωμη μου το μονο script του zeppelin που δουλευει στο κινητο μας στα σιγουρα ειναι το 3gturbocharger,για τα αλλα εχω τις αμφιβολιες μου..!

Link to comment
Share on other sites

οποιος μπορει ας μου απαντησει

με το supercharger script τι παιζει? γιατι τα χω χασει λιγο... πως το βαζουμε σε 1 ρομ που μαγειρευουμε? διαφορα υπαρχει στις επιδοσεις και στην free ram ή ειναι λιγο placebo ?

Υπαρχει τεραστια διαφορα , αλλα πρεπει να το υποστηριζει και το κερνελ , αλλιως δεν θα δουλεψει , σε αλλα τηλ.. με αλλα κερνελ δουλευει τελεια

Καλυτερα ram manager pro , κανει την ιδια δουλεια και πιο ευκολα ...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τεραστια διαφορα , αλλα πρεπει να το υποστηριζει και το κερνελ , αλλιως δεν θα δουλεψει , σε αλλα τηλ.. με αλλα κερνελ δουλευει τελεια

Καλυτερα ram manager pro , κανει την ιδια δουλεια και πιο ευκολα ...

 

πως καταλαβαινουμε αν το υποστηριζει ο κερνελ? υπαρχει καποιο τρικ?

επισης το θελω για την B927 που ανεβασα στο xda οποτε δεν θελω να βαλω πειρατικη εφαρμογη μεσα γιατι εχω 1 κομπλεξ περι permissions στα apps και ιδιως στα πειρατικα

Link to comment
Share on other sites

πως καταλαβαινουμε αν το υποστηριζει ο κερνελ? υπαρχει καποιο τρικ?

επισης το θελω για την B927 που ανεβασα στο xda οποτε δεν θελω να βαλω πειρατικη εφαρμογη μεσα γιατι εχω 1 κομπλεξ περι permissions στα apps και ιδιως στα πειρατικα

Αν το τρεξεις με script manager , θα σου πει αν εχεις προβλημα με το init.rc , οποτε δεν το τρεχει ...

Κατα τ'αλλα συμφωνω με αυτα που λεει ο πικα , βαλε οτι εισαι σιγουρος οτι δεν δημιουργει προβλημα και εισαι οκ , εγω παντως προτιμω ram manager ...

Για το προβλημα με το wifi που εχετε με την ics , ριξε μια ματια στο , system/bin και βρες στο τελος το αρχειο wpa_supplicant , και αλλαξε το με αυτο της b926 μηπως και δουλεψει

 

Εdit

Αν θελετε μπορει καποιος να μου στειλει η να ανεβασει τους δυο system folders , της b926 και της b927 , να ριξω μια ματια ....

Επισης σωστη δουλεια θα γινει οταν ξεκλειδωθει ο bootloader και βγει και ενα recovery ...

Εχω κι ενα patched libsqlite.so , αμα θελετε να το στειλω να το δοκιμασετε αλλα αν δεν δουλεψει , αφου δεν υπαρχει recovery , φτου κι απ'την αρχη update_app , εκτος αν το δοκιμασετε με τη ρομ του moihack και τοτε ειστε οκ να επαναφερετε .

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Kai btw moi βαλε πισω ολα τα apk που εβγαλες δεν μπορει να κανει sync το gmail για να βγουν τα contacts!ειδα οτι τα κανεις ρεστορε απο την sd αλλα αυτο το κανεις εσυ μονο!πλεον φυγαμε απο τα 120mb rom!ασε τα apk του system μεσα και απλα βγαλε τα bloatware!!!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

εχω βαλει την modded rom του Moichak την ics και δεν μπορω να την γυρισω σε gb μπορει να μου πει καπιος τι να κανω???

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

εχω βαλει την modded rom του Moichak την ics και δεν μπορω να την γυρισω σε gb μπορει να μου πει καπιος τι να κανω???

 

Βαλε μια 2.3 ρομ στην sd σου μπες cwm και φλασαρε την...αν θες official 2.3 flashare μονο το step2

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

εχω βαλει την modded rom του Moichak την ics και δεν μπορω να την γυρισω σε gb μπορει να μου πει καπιος τι να κανω???

 

Κλεινεις το fast-boot απο τα system settings αρχικα αν το εχεις ανοιχτο για να μπορεις να bootαρεις σε recovery.

Αμα μπεις σε recovery, νομιζω πως ξερεις τι πρεπει να κανεις μετα ;)

 

@pika

εχεις δικιο εν μερη. στο system υπαρχουν μερικα ακομα apps που ειναι κριμα να επιβαρυνουν το συστημα μενοντας εκει. Αλλα για το sync εχεις δικιο. Στο επομενο release θα ναι μεσα γιατι το δα και σε αλλες rom που ψαχνονταν επειδη το χα αφαιρεσει καθως δεν το χρησιμοποιω. Τη ρομ θα την κρατησω οσο το δυνατον μικροτερη παντως ωστε να μην υπαρχει prob οπως με τις πρωτες του broxnitas που επρεπε να αλλαξεις το μεγεθος του system partition με το step 1.

Link to comment
Share on other sites

Κλεινεις το fast-boot απο τα system settings αρχικα αν το εχεις ανοιχτο για να μπορεις να bootαρεις σε recovery.

Αμα μπεις σε recovery, νομιζω πως ξερεις τι πρεπει να κανεις μετα ;)

 

@pika

εχεις δικιο εν μερη. στο system υπαρχουν μερικα ακομα apps που ειναι κριμα να επιβαρυνουν το συστημα μενοντας εκει. Αλλα για το sync εχεις δικιο. Στο επομενο release θα ναι μεσα γιατι το δα και σε αλλες rom που ψαχνονταν επειδη το χα αφαιρεσει καθως δεν το χρησιμοποιω. Τη ρομ θα την κρατησω οσο το δυνατον μικροτερη παντως ωστε να μην υπαρχει prob οπως με τις πρωτες του broxnitas που επρεπε να αλλαξεις το μεγεθος του system partition με το step 1.

 

Βρε εχεις ενα point αλλα πλεον ειμαστε σε ics δεν υπαρχουν ρομ στα 120mb πλεον η ρομ ειναι μια χαρα και που πεταξα εγω μεσα οτι ειναι για sync α!και ειδα στο build.prop εχεις βγαλει το wizard η Ics εχει πολυ καλο wizard που εχει ενα μεγαλο ατου επαναφερει τα σωσμενα wifi οποτε αστο και αυτο μεσα δε θα τους πεσει ο κωλος να πατησουν απλα το acc τους!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

@ pika

οτι το sync θα μπει στο επομενο release θα μπει σιγουρα.

Τωρα για τον wizard το σκεφτομαι αν θα τον αφησω optional γιατι σε μενα 1-2 φορες(με aurora που επαιζα) δεν ελεγε να τελειωσει την ολοκληρωση και αποθηκευση των ρυθμισεων αναγκαζοντας με να ξαναφλασαρω εχοντας τον disabled. Μπορει και να ταν τυχαιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...