Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κραταμε , πατημενα τα πληκτρα , (vol+ , vol- και power on)

Κατεβαινει μια ροζ οθονη.....

Συνδεουμε το τηλ ... στο pc η laptop η netbook , και ανοιγει ενα παραθυρο , με εναν φακελο που λεγεται ,image ...... και τον αντιγραφουμε οπως ειναι στο pc μας ....

Κατεβαζουμε το recovery.img , απο δω ..... http://sourceforge.net/projects/genoandroid/files/recovery5.0.2.7_en_u8800pro.img/download ......

Μετα σβηνουμε το υπαρχον , ,recovery.img ,απο τον φακελο , image ,και βαζουμε αυτο που κατεβασαμε και το μετονομαζουμε σε ,, recovery.img ....

Αποσυνδεουμε το τηλ ... και βγαζουμε την μπαταρια ,

Ξαναβαζουμε μπαταρια και , κραταμε πατημενα τα πληκτρα ( vol+ και power on ) , μεχρι να μπουμε σε cwm recovery 5.0.2.7 ....

Μπαινουμε στο recovery menu και κανουμε ενα backup του τηλ.. μας ,,,

Και μετα που θα τελειωσει το backup ,, ειμαστε ετοιμοι να φλασαρουμε το ,Horse rom.....

Μετα πηγαινε στο λινκ που σου εδωσα , στο xda , και κατεβασε οποια version θες και κανε τα wipes , και φλασαρε το ,horse rom.

 

κανω οτι λες αλλα μου βγαζει μπλε οθονη σε τι οφειλεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια,εγκατεστησα χθες αυτη τη rom ακολουθωντας τις οδηγειες,η εγκατασταση γινεται κανονικα,αλλα δεν μου ανοιγει το πληκτρολογιο.Καμια ιδεα;

 

H ics εχει κινεζικο Πληκτρολογιο το οποιο το εβγαλα οταν ανεβασα την ρομ...βρες ενα απο το market!!

 

κανω οτι λες αλλα μου βγαζει μπλε οθονη σε τι οφειλεται αυτο?

Εσβησες τα παντα απο το bootloader!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

κανω οτι λες αλλα μου βγαζει μπλε οθονη σε τι οφειλεται αυτο?

 

Εχεις σβησει τελειως τον φακελο ,, image ,,, η καποια αρχεια του φακελου ...

Πρεπει να συνδεθεις παλι σε ροζ οθονη ,, και να ξαναβαλεις τον φακελο ,, image ,,,,,,

Αν δεν τον εχεις αποθηκευμενο στο pc σου ,,, πες μου να στον στειλω ,,,,

Kαι εννοειτε οτι εισαι με 2.2.2 μαμα wind ,, ετσι ???

 

ΜΑΓΚΕΣ

Ετοιμαζω το ,colpo grosso ,,,,, αν πετυχει ,, θα το ξερω αυριο.....

Ειναι σχετικο με το ΤV OUT ,,,,,

Εφτιαξα TV OUT menu ,,,, αλλα δεν εχω καλωδιο να το δοκιμασω ..... οποτε αυριο μετα τη δοκιμη, θα σας ενημερωσω ........ θα ανεβασω και ενα screenshot , για να το δειτε ,πως ειναι .... αλλα αργα το βραδυ ...

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Πειτε καμια ιδεα τη ρομ να περασω ξεμειναμε!!!cm miui mokeeos??
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ,, το μενου πλεον στο ,, ρυθμισεις/προβολη ,, ειναι ετσι ....

 

[ATTACH]25310[/ATTACH]

 

ελπιζω τωρα , με αυτες τις επιλογες , οτι θα μπορεσει να δουλεψει το TV OUT .....

αυριο ψαχνω για καλωδιο και θα ενημερωσω .....

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ,, το μενου πλεον στο ,, ρυθμισεις/εφαρμογες/προβολη ,, ειναι ετσι ....

 

[ATTACH]25310[/ATTACH]

 

ελπιζω τωρα , με αυτες τις επιλογες , οτι θα μπορεσει να δουλεψει το TV OUT .....

αυριο ψαχνω για καλωδιο και θα ενημερωσω .....

Τί έκανες ρε τρελέ;!

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τί έκανες ρε τρελέ;!

 

αμα δουλεψει φιλε, αυτο ,,,, που εχω βασιμες ελπιδες ....

τοτε θα ενημερωσω ,, για το τι ακριβως εκανα στο build.prop και στο local.prop ,,, και εγινε αυτο ....

αλλα πριν το δοκιμασω δεν μπορω να πω τιποτα ακομα ,,,,,,

κατσε να δουμε λοιπον .........

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

αμα δουλεψει φιλε, αυτο ,,,, που εχω βασιμες ελπιδες ....

τοτε θα ενημερωσω ,, για το τι ακριβως εκανα στο build.prop και στο default.prop ,,, και εγινε αυτο ....

αλλα πριν το δοκιμασω δεν μπορω να πω τιποτα ακομα ,,,,,,

κατσε να δουμε λοιπον .........

Μακαρι ρε φιλε να δουλεψει αν και ειμαι λιγο απαισιοδοξος.

Να φανταστω οτι θα δοκιμασεις με 3.5 mm jack και οχι με το micro usb σε hdmi.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι ρε φιλε να δουλεψει αν και ειμαι λιγο απαισιοδοξος.

Να φανταστω οτι θα δοκιμασεις με 3.5 mm jack και οχι με το mini usb σε hdmi.

 

κοιταξε ,,, οταν το παταω να ενεργοποιηθει ,,, μου βγαζει ,, αυτο το μηνυμα ,,,,

[ATTACH]25311[/ATTACH] [ATTACH]25312[/ATTACH]

 

και μου φαινεται λογικο μηνυμα .... δεν μου εγραψε τιποτα παραξενο δηλαδη , η να κλεισει .... γι αυτο και περιμενω , απο το πρωι θα ξεκινησω να ψαχνω καλωδια μου φαινεται .... :lol:

θα δοκιμασω πρωτα με 3.5 mm jack και μετα θα δω τι αλλες επιλογες εχω ... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε ,,, οταν το παταω να ενεργοποιηθει ,,, μου βγαζει ,, αυτο το μηνυμα ,,,,

[ATTACH]25311[/ATTACH] [ATTACH]25312[/ATTACH]

 

και μου φαινεται λογικο μηνυμα .... δεν μου εγραψε τιποτα παραξενο δηλαδη , η να κλεισει .... γι αυτο και περιμενω , απο το πρωι θα ξεκινησω να ψαχνω καλωδια μου φαινεται .... :lol:

θα δοκιμασω πρωτα με 3.5 mm jack και μετα θα δω τι αλλες επιλογες εχω ... :wacko:

 

Καλωδιο εχω, αλλα οπως εχουν δοκιμασει κι αλλα παιδια, εχουμε μονο ηχο. Βεβαια εγω δοκιμασα χωρις διορθωσεις ή προσθεσεις στο build ή στο default. Ελπιζω να κανεις το θαυμα σου!

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk 2 Beta-6

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε ,,, οταν το παταω να ενεργοποιηθει ,,, μου βγαζει ,, αυτο το μηνυμα ,,,,

[ATTACH]25311[/ATTACH] [ATTACH]25312[/ATTACH]

 

και μου φαινεται λογικο μηνυμα .... δεν μου εγραψε τιποτα παραξενο δηλαδη , η να κλεισει .... γι αυτο και περιμενω , απο το πρωι θα ξεκινησω να ψαχνω καλωδια μου φαινεται .... :lol:

θα δοκιμασω πρωτα με 3.5 mm jack και μετα θα δω τι αλλες επιλογες εχω ... :wacko:

 

gkalen αμα το μονταρεις αυτο θα γινει party

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι ,, θα γινει γα@@μω τα παρτυ.....

Αλλα θα δουμε ....

Η φαση ειναι οτι εχω αλλαξει το local.prop και το build.prop ,, απο την πεμπτη ,,,, αλλα χθες που μπηκα στο μενου ,,, προβολη ,για ν'αλλαξω το χρονο σβησιματος τις οθονης ,,,, ειδα το νεο μενου που εμφανιστηκε,,,,,, αλλιως ακομα δεν θα το ειχα παρει χαμπαρι ....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο ρώσος δοκιμάζει μερικά επεξεργασμένα κινεζικά κερνελ!

 

Μπορεί να έχει κανένα αστεράκι και να μην το έχουμε πάρει χαμπάρι ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Pikachukaki περάσαμε την rom σου.όλα μια χαρά και το κινητάκι πάει μπάλα..το μόνο προβληματάκι είναι ότι το quick pick δεν ανοίγει τις φώτο.

 

Μια ερώτηση ρε παίδες..κάνουμε restore τα τηλέφωνα του φίλου μου στο κινητό και με την 572 είτε επίσημη είτε τώρα με του Pikachukaki δεν έχουμε αναγνώριση κλήσεων εκτός αν έχει αποθηκευτεί στις επαφές του κινητού ο αριθμός μαζί με το +30...ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειδα το πρωτο μου βιντεο ,, μεσω TV OUT .......:)

Ομως δεν παιζει τα παιχνιδια ,,, παιζει μονο τα βιντεο ,,οταν ξεκιναει το παιχνιδι ,,, μετα εχεις μονο ηχο ...

Το δοκιμασα βεβαια με ενα καλωδιο απο το καλαθι ,, των 3 ευρω ,, αφου για να παιξει δεν επρεπε να το βαλω το καρφι μεχρι μεσα αλλα ,ενα τικ πριν το τερμα .....

Δεν εμφανιζοταν το μενου του τηλ ...... αλλα οταν ανοιγα το mx video player , και ξεκιναγε το βιντεο ,, τοτε επαιζε κανονικα στην τηλεοραση και ο ηχος δυναμωνει απο την ΤV κανονικα..

Το θεμα ειναι οτι ταινιες και βιντεο παιζουν κανονικα .....

Τωρα δεν ξερω αν με καποιο καλωδιο καλυτερης ποιοτητας ,, υπαρχουν διαφορετικα αποτελεσματα .....

Θα κανω ομως και ενα βιντεακι ,, για να δειτε πως παιζει ....

 

EDIT

Επισης ,,, παιζουν τα βιντεο απο , you tube με συνδεση στο ιντερνετ ,,,

Και η φωτογραφικη μηχανη και ληψη βιντεο , ζωντανα ,,,,, λειτουργει κανονικα ....

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Gkalen εισαι θεος!!!!!!!! Περιμενουμε νεες εξελιξεις στο θεμα του tv-out. Και μονο video να μπορεις να παιζεις μεσω του MX-Player παλι επιτυχια ειναι!!!

 

Υ.Γ. Ελπιζω να μοιραστεις τα κολπα που εκανες στο build.prop για να το πετυχεις αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειδα το πρωτο μου βιντεο ,, μεσω TV OUT .......:)

Ομως δεν παιζει τα παιχνιδια ,,, παιζει μονο τα βιντεο ,,οταν ξεκιναει το παιχνιδι ,,, μετα εχεις μονο ηχο ...

Το δοκιμασα βεβαια με ενα καλωδιο απο το καλαθι ,, των 3 ευρω ,, αφου για να παιξει δεν επρεπε να το βαλω το καρφι μεχρι μεσα αλλα ,ενα τικ πριν το τερμα .....

Δεν εμφανιζοταν το μενου του τηλ ...... αλλα οταν ανοιγα το mx video player , και ξεκιναγε το βιντεο ,, τοτε επαιζε κανονικα στην τηλεοραση και ο ηχος δυναμωνει απο την ΤV κανονικα..

Το θεμα ειναι οτι ταινιες και βιντεο παιζουν κανονικα .....

Τωρα δεν ξερω αν με καποιο καλωδιο καλυτερης ποιοτητας ,, υπαρχουν διαφορετικα αποτελεσματα .....

Θα κανω ομως και ενα βιντεακι ,, για να δειτε πως παιζει ....

 

EDIT

Επισης ,,, παιζουν τα βιντεο απο , you tube με συνδεση στο ιντερνετ ,,,

Και η φωτογραφικη μηχανη και ληψη βιντεο , ζωντανα ,,,,, λειτουργει κανονικα ....

 

μπραβο ρε Γιωργαρα. περιμενα πως και πως να δω τι τελικα εγινε. ρε φιλε τι αναλυση ειναι τα βιντεο που παιξανε γιατι μου φαινεται λιγο περιεργο να μην παιζουν τα παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

Pikachukaki περάσαμε την rom σου.όλα μια χαρά και το κινητάκι πάει μπάλα..το μόνο προβληματάκι είναι ότι το quick pick δεν ανοίγει τις φώτο.

 

Μια ερώτηση ρε παίδες..κάνουμε restore τα τηλέφωνα του φίλου μου στο κινητό και με την 572 είτε επίσημη είτε τώρα με του Pikachukaki δεν έχουμε αναγνώριση κλήσεων εκτός αν έχει αποθηκευτεί στις επαφές του κινητού ο αριθμός μαζί με το +30...ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό??

 

Τη εννοεις δεν ανοιγει τις φωτος?κρασαρει το προγραμμα?για τα τηλ ετσι τα θελει δεν ξερω γιατι...αυτα που με περνουν σιχνα τα εβαλα +30 τα υπολοιπα τα παρατησα ετσι!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Για το TV OUT

Τα παιδια που εχουν το , Horse rom ,οποιαδηποτε version ,, η ακομα και καποιοι που εχουν ροοταρει την 2.2.2 ,,,, θα το πετυχουν ανετα ,, κανοντας το παρακατω....

 

Ανοιγουμε root explorer ,και παμε στο φακελο ,,, cust/wind/gr/prop/ ,,, και μεσα στον φακελο ,prop , θα δειτε ενα αρχειο που λεγεται ,, local.prop ....... το ανοιγεται με text editor και αλλαζουμε την γραμμη ..... ro.config.hw_tv_out=false ..... σε .... ro.config.hw_tv_out=true ....

Κανουμε reboot ,,, και ειμαστε ετοιμοι .... στις ρυθμισεις/προβολη ... θα δειτε το νεο μενου..

 

Για τους υπολοιπους με αναβαθμιση δεν ξερω πως ακριβως εχετε το φακελο , cust ,, αλλα λογικα η αλλαγη θα ειναι και σε σας ,στο local.prop ... γι αυτο πρεπει να βρειτε που ειναι το αρχειο ,, local.prop .... και να το αλλαξετε .....

 

Αυτο που μου αρεσε πολυ , ηταν οτι επαιζαν τα βιντεο του you tube , απευθειας στη tv ...

Τωρα για τα αλλα ,, πρεπει να το δουμε και με καποιο καλο καλωδιο ,, γιατι σας ειπα οτι το καλωδιο που δοκιμασα ειναι πολυ μαπα ...... ουτε καν μπαινει σωστα στην τρυπα του , οπως σας ειπα ....... οποιος εχει καποιο καλο καλωδιο ομως ,ας το δοκιμασει να μας πει ....

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν κρασαρει απλως δεν ανοιγει...κάνει το εφε και γυρναει παλι στην home screen.οι φωτο ανοιγουν μονο απο το drawer και πανω αριστερά που λεει images.πως θα μπορεσω να κανω ενα shortcut του images άραγε...πηγα να ψαξω καποιο update του quickpic αλλά ειναι up to date.

 

άρα ειναι γενικο το "προβλημα" με τα τηλεφωνα και το +30...Οκ thnx!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν κρασαρει απλως δεν ανοιγει...κάνει το εφε και γυρναει παλι στην home screen.οι φωτο ανοιγουν μονο απο το drawer και πανω αριστερά που λεει images.πως θα μπορεσω να κανω ενα shortcut του images άραγε...πηγα να ψαξω καποιο update του quickpic αλλά ειναι up to date.

 

άρα ειναι γενικο το "προβλημα" με τα τηλεφωνα και το +30...Οκ thnx!!!!!!

 

Κανε τη τσακαλια αν ειναι μπες μεσα στo system/apps και σβησε το apk του quickpic και ξαναβαλτω απο το μαρκετ..τσαμπα ειναι!!για τα τηλ απο'σω ξερω ετσι ειναι!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά πλησιάζει η στιγμή να αποχωρήσω το φίλο μας το καλο και να πάμε για αλλά χωράφια!

 

Η πατέντα του αδερφού gkalen με το tv out είναι δελεαστική αλλά φοβαμε λίγο τη επιστροφή με την αλλαγή baseband και το μηδενισμό του imei που είχε ο πικα (αν και το έχω backup)!

 

Μόνο μείον η εληψη powerwidgets στο statusbar στην horse rom και η ασπραδα στο μενού που αλλάζει αν θυμάμαι καλά!

Edited by GeorgT
Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά πλησιάζει η στιγμή να αποχωρήσω το φίλο μας το καλο και να πάμε για αλλά χωράφια!

 

Η πατέντα του αδερφού gkalen με το tv out είναι δελεαστική αλλά φοβαμε λίγο τη επιστροφή με την αλλαγή baseband και το μηδενισμό του imei που είχε ο πικα (αν και το έχω backup)!

 

Μόνο μείον η εληψη powerwidgets στο statusbar στην horse rom και η ασπραδα στο μενού που αλλάζει αν θυμάμαι καλά!

 

Για τα ,powerwidget , το προβλημα λυνεται με widgetsoid ,, οπως εχει πει και ο πικα....

Η ασπριλα ομως θελει πολυ δουλεια για να φυγει ,,, το εχω ψαξει και ειδα οτι πρεπει να αλλαξεις τ'αντερα σου ,απο .xml για να πετυχει ,,,, και ετσι οπως ειναι τα .xml ,,ειναι σχεδον αδυνατο να τα αλλαξεις ολα ,, οποτε , η ασπριλα δεν αλλαζει .... αν και ειναι θεμα γουστου αυτο το θεμα ....

Το μειον για μενα ειναι , οτι στη 2.2 εχεις λιγοτερες επιλογες ρυθμισεων ,απο τη 2.3 ....

Κατα τ'αλλα , απλα ειναι θεμα γουστου ....

Τωρα για upgrade και downgrade ,, και εγω τα φοβηθηκα με τοσα που εχω ακουσει ..... και γι αυτο μου φαινετε οτι ευθυνεται η huawei .....

Link to comment
Share on other sites

Για τα ,powerwidget , το προβλημα λυνεται με widgetsoid ,, οπως εχει πει και ο πικα....

Η ασπριλα ομως θελει πολυ δουλεια για να φυγει ,,, το εχω ψαξει και ειδα οτι πρεπει να αλλαξεις τ'αντερα σου ,απο .xml για να πετυχει ,,,, και ετσι οπως ειναι τα .xml ,,ειναι σχεδον αδυνατο να τα αλλαξεις ολα ,, οποτε , η ασπριλα δεν αλλαζει .... αν και ειναι θεμα γουστου αυτο το θεμα ....

Το μειον για μενα ειναι , οτι στη 2.2 εχεις λιγοτερες επιλογες ρυθμισεων ,απο τη 2.3 ....

Κατα τ'αλλα , απλα ειναι θεμα γουστου ....

Τωρα για upgrade και downgrade ,, και εγω τα φοβηθηκα με τοσα που εχω ακουσει ..... και γι αυτο μου φαινετε οτι ευθυνεται η huawei .....

 

Το Background ειναι ενα xml στο framework-res.apk στα styles αν θυμαμαι καλα ειναι το background_dark και light!!Σε 2.3.x βεβαια σε 2.2 δεν ξερω σιγουρακι!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...