Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδες,πως θα δωσω ιντερνετ απο το laptop ασυρματα στο κινητο;

ειναι cosmote smart play(internet on the go)

 

http://lifehacker.com/5369381/turn-your-windows-7-pc-into-a-wireless-hotspot

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΜΠΤΗ

μια υπεροχη μερα ξημερωσε , αφου ηδη δοκιμαζω εδω και καποιες ωρες .....

το πρωτο μου ρομ ειναι ετοιμο .... :up:

βασιζεται στη ( δεν ξερω ακριβως αν ειναι γερμανικη η οχι ) 2.2.2

 

EDIT

changelog 2

 

ΝΕΟ ΡΟΜ , ( 2.2.2_ΗΟRSE_Rom ) , STABLE RELEASE , ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΜΑΜΑ 2.2.2 ΡΟΜ

ΤΟ ΛΙΝΚ αλλαξε , εκανα κατι αλλαγες στο build.prop , κατεβαστε αυτο ...

http://www.mediafire.com/?5b5akre09csr455

 

rooted ( v 3.0.7)

busybox (1.19.3 )

zipaligned

deodexed

/data/app functionality

nano text editor + sysro/sysrw

bash (command shell)

/etc/init.d scripts support

genocolar's .32 O/C kernel

modded , framework.jar

new , patched libsqlite.so for 2.2

build.prop and init.d , tweaks

16 themed system apps

ΕΛΛΗΝΙΚΑ πλεον , υποστηριζονται κανονικα , με την εναρξη του τηλεφωνου .....

( default language ,, GREEK ,,)

 

εφαρμογες που διεγραψα

app server.apk , email.apk , huawei launcher 2.apk , hwime.apk , richpad.apk , socialext.apk , talk.apk , twitter.apk ....

εφαρμογες που προσθεσα

go launcher , cachemate , font changer , player pro , set cpu , mobilism market , ram manager pro , smart keyboard pro ...

 

θα ευχαριστησω πολυ τον ΤΕΡΜΑΓΚΑΖΙ , ο οποιος μας ανοιξε τα ματια .....

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

μπαινουμε , recovery , και κανουμε ...

wipe data / factory reset

wipe cache

advanced , και , wipe dalvik cache

mounts and storage ,, και επιλεγουμε , format system

μετα επιλεγουμε ,, install zip from sd card

επιλεγουμε το , 2.2.2_HORSE_Rom.zip , ( θελει 2 λεπτα περιπου για να ολοκληρωσει )

μολις τελειωσει , επιλεγουμε ,, reboot system now

ισως κανει δυο φορες reboot ,, αλλα μην τρομαξετε , θα περιμενετε υπομονετικα μεχρι να ανοιξει ξανα το τηλεφωνο ..... :yahoo:

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ , ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Πρόσφατα απέκτησα το U8800 Pro και δεν έχω σταματήσει να το πειράζω :)

μπορείτε να μου πείτε μήπως ποια είναι η καλύτερη ICS rom που υπάρχει για αυτό αυτή τι στιγμή;

Τώρα έχω την Aurora 2.0 του Geno αλλά δυστυχώς δεν βλέπω να ενημερώνεται... Επίσης έχει κανείς κάνα καλό guide για το πως κάνουμε δικό μας custom rom για το συγκεκριμένο τηλέφωνο; Είναι κάτι που ψήνω άπειρα,ειδικά άμα θέλει και κάποιος/α από δω μέσα να συνεργαστούμε και να φτιάξουμε 1 ICS rom.

 

Καλό Πάσχα και καλή ανάσταση σε όλους !

Link to comment
Share on other sites

οτι θες για το πως φτιαχνεις ρομ , εδω ...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=633246

 

για porting , δεν ξερω ακομα , ειμαι στο ψαξιμο , αλλα για Miui ,, δεν μ'αρεσει η Ics..

Link to comment
Share on other sites

[iNG ROM group] U8800PRO the MIUIv4, release page [April 13]

To reference MIUI the update log

2.4.6 http://dl.dbank.com/c0v2smwvb2

2.4.6 update to 2.4.13 http://dl.dbank.com/c0lc0cr6uq

Link to comment
Share on other sites

[iNG ROM group] U8800PRO the MIUIv4, release page [April 13]

To reference MIUI the update log

2.4.6 http://dl.dbank.com/c0v2smwvb2

2.4.6 update to 2.4.13 http://dl.dbank.com/c0lc0cr6uq

 

θελει registration ,, δεν κατεβαινει ....

Link to comment
Share on other sites

καλα-καλα δεν ανοιγει,πως να κατεβει;

τι σ@@@α μοδα ειναι παλι αυτη;

στο δ@@@α να πανε!

με συγχισανε,μερες που ειναι....

Γεια σας παιδιά! Πρόσφατα απέκτησα το U8800 Pro και δεν έχω σταματήσει να το πειράζω :)

μπορείτε να μου πείτε μήπως ποια είναι η καλύτερη ICS rom που υπάρχει για αυτό αυτή τι στιγμή;

Τώρα έχω την Aurora 2.0 του Geno αλλά δυστυχώς δεν βλέπω να ενημερώνεται... Επίσης έχει κανείς κάνα καλό guide για το πως κάνουμε δικό μας custom rom για το συγκεκριμένο τηλέφωνο; Είναι κάτι που ψήνω άπειρα,ειδικά άμα θέλει και κάποιος/α από δω μέσα να συνεργαστούμε και να φτιάξουμε 1 ICS rom.

η καλυτερη ματσακωνιασμενη-καλα ηλεκτροσυγκολημενη rom 2.3 αυτην την στιγμη ειναι του Kalo 1.9

αμα...λεμε τωρα...αμα βγει και το release source του kernel απο huawei τοτε και μονο τοτε θα μιλαμε για ics

τα υπολοιπα εινα themes -προβιες-πανωφορια σε λαθος καρδια.

 

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ , ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο bronxitas τη ρολο βαραει??εδωσε και ρομ εδω μεσα??Τεσπα δεν θα εκνευριστω μερα που ειναι..Καλο πασχα σε ολους και ενταξη δεν εχω εγω κιν και πεθανε το forum!!axxaax!!

 

Ασχετο ξερει κανεις που πανε τα κιν για service??Να παρω κανα τηλ να δω τη παίχτηκε??

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο bronxitas τη ρολο βαραει??εδωσε και ρομ εδω μεσα??Τεσπα δεν θα εκνευριστω μερα που ειναι..Καλο πασχα σε ολους και ενταξη δεν εχω εγω κιν και πεθανε το forum!!axxaax!!

 

Ασχετο ξερει κανεις που πανε τα κιν για service??Να παρω κανα τηλ να δω τη παίχτηκε??

εγω λεει οτι το εδωσα που ειναι αληθεια, αλλα δεν την εχει ακομα τελειωσει

 

Arvato services

 

δεν πεθανε τιποτα,εγω βολευτηκα με kalo και πισινη ματσακωνιασμενη B572 backup.

αμα βγει ο 3.Χ ξυπνα με.

 

εχει καποιος internet on the go με στικακι που να υποστηριζει 14.2mbps?

τι ταχυτητες εχει με cosmote?(DL rate=650kb\sec)

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

εγω λεει οτι το εδωσα που ειναι αληθεια, αλλα δεν την εχει ακομα τελειωσει

 

Arvato services

 

δεν πεθανε τιποτα,εγω βολευτηκα με kalo και πισινη ματσακωνιασμενη B572 backup.

αμα βγει ο 3.Χ ξυπνα με.

 

εχει καποιος internet on the go με στικακι που να υποστηριζει 14.2mbps?

τι ταχυτητες εχει με cosmote?(DL rate=650kb\sec)

 

Μαλιστα....γιατι ειναι και λιγο μυθομανεις...τεσπα...3.χ οταν βγαλει η μαμα για το Honor και παλι βλεπουμε...θα ειμαστε το μοναδικο κιν με Ported kernel....αρε γουστα!! ^_^

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η rom του kalo ειναι καλυτερη απο την 572? Να την βαλω?(με φιτιλιαζετε χρονιαρες μερες :p )

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η rom του kalo ειναι καλυτερη απο την 572? Να την βαλω?(με φιτιλιαζετε χρονιαρες μερες :p )

 

βαλτη , δεν εχεις προβλημα ,, αμα δεν σου αρεσει ,, κανε restore την 572 και ετοιμος..

αλλα θα σου αρεσει ........

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η rom του kalo ειναι καλυτερη απο την 572? Να την βαλω?(με φιτιλιαζετε χρονιαρες μερες :p )

ειναι η μιση rom απο την Β572 αφου εχει αφαιρεσει οτιδηποτε θεωρει οτι ειναι περιτο χωρις να επηρεαζεται η καλη λειτουργια του τηλεφωνου.

αψογη και απο θεμα μπαταριας

μπορει και να μην σου αρεσει ομως,αρα οτι λεει ο gkalen

αμα ηταν ετσι δεν θα ρωτουσα

ευχαριστω παντως.

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εχω την 572, εκανα root το κινητο και σημερα εβαλα το CWM Recovery.

Δεν θα επρεπε αν βλεπω καποιο εικονιδιο για το CWM?

 

Θα προτεινα να κανεις ενα search στο google για να καταλαβεις τι κανει το cwm πριν προχωρησεις σε οτιδηποτε αλλο.Το cwm δεν εχει εικονιδιο,με τον ιδιο τροπο που δεν εχει εικονιδιο το bios του υπολογιστη σου

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια!!!!

Εχω την aurora 2.0(ICS 4.0.3) του geno αλλα εκανα 1 κουταμαρα σημερα :P

Ειχα 1 backup της 2.3 περασμενο στο CWM γιατι μονο με τη 2.3 μπορουσα να συνδεσω το κινητο στο pc και να περασω αρχεια(δεν εχω εξωτερικη sd ακομα) και 1 της 4.0.3. Σημερα λοιπον,ενω ηθελα να εξοικονομησω λιγο χωρο στη μνημη του κινητου,μπερδευτηκα και εσβησα το backup της 2.3 :( Φυσικα και την εχω στο pc περασμενη,αλλα τωρα ξεμεινα μονο με την 4.0.3 και δεν μπορω να συνδεσω το pc και να περασω ειτε roms ειτε μουσικη που ηθελα γιατι σημερα φευγω ταξιδι,ουτε μπορω να κατεβασω κατι απο καποιον browser,ουτε pic να παρω γιατι μου βγαζει οτι δεν εχω sd......Οταν συνδεω το κινητο στο pc με την 4.0.3 λειτουργει μονο το usb debugging.Το παραθυρο turn usb mass storage on δεν βγαινει παρα μονο αν μπω στο CWM κανω mount στην sdcard(την internal) και μονο οταν bootαρει το κινητο με το usb συνδεδεμενο θα βγει αυτο το παραθυρο,αλλα αν πατησω on τοτε απλα φορτωνει και δεν κανει τιποτα....:( Δοκιμασα και με το usb συνδεδεμενο ενω ημουν στο CWM και εκανα mount τα παντα ολα,αλλα δυστυχως δεν εμφανιστηκε κανενα παραθυρο στα windows 7... Καμια ιδεα? Γιατι να βρω ανοιχτο μαζι με καλη και φτηνη micro sd σημερα λιγο δυσκολο:p

ευχαριστω προκαταβολικα και καλη ανασταση!

 

Edit: Το ελυσα τελικα. Κατεβασα απο το market τον root browser lite γιατι ο root explorer ηταν στα κινεζικα

και αλλαξα το vold.fstab

 

σε αυτο: dev_mount sdcard /mnt/sdcard 14 /devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host

dev_mount emmc /mnt/sdcard1 auto /devices/platform/msm_sdcc.4/mmc_host

 

μετα πισω στο CWM ->mount sdcard & eemc και reboot.

ολα jet!

Edited by Moihack
Link to comment
Share on other sites

Eξακολουθω να μην ειμαι ευχαριστημενος με τον ηχο.

Θελω πιο δυνατο ηχο.

Με kalo 1.9 ειμαι.

 

Θυμαμαι που ειχα βαλει την τελευταια Mui και σκοτωνε ο ηχος.

Απλα υστερουσε σε ολα τ αλλα και εβαλα kalo.

 

Mπορουμε να παρουμε το framework απ τη mui και να το βαλουμε στου kalo?

Λεω εγω τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Eξακολουθω να μην ειμαι ευχαριστημενος με τον ηχο.

Θελω πιο δυνατο ηχο.

Με kalo 1.9 ειμαι.

 

Θυμαμαι που ειχα βαλει την τελευταια Mui και σκοτωνε ο ηχος.

Απλα υστερουσε σε ολα τ αλλα και εβαλα kalo.

 

Mπορουμε να παρουμε το framework απ τη mui και να το βαλουμε στου kalo?

Λεω εγω τωρα...

 

Ο ηχος σκοτωνε με MIUI??δεν υπαρχει ρομ με καλυτερο ηχο απο καλο πιστεψε με ξερω!! :Ρ ο ηχος σε θεμα ποιοτητας αλλαζει απο ρομ σε ρομ οχι δυνατος....

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταια Kalo που εβαλα ο ηχος ειναι super ,στις αλλες rom που δοκιμαζα νομιζα οτι ηταν χαλασμενο το ηχειο..!Τελικα θελει πολυ προσοχη το πειραγμα του framework..
Link to comment
Share on other sites

Ο ηχος σκοτωνε με MIUI??δεν υπαρχει ρομ με καλυτερο ηχο απο καλο πιστεψε με ξερω!! :Ρ ο ηχος σε θεμα ποιοτητας αλλαζει απο ρομ σε ρομ οχι δυνατος....

 

Nαι ρε φιλε σκοτωνε.

Το θυμαμαι πολυ καλα.

Μην με κανεις να την ξαναπερασω...:D

Link to comment
Share on other sites

Nαι ρε φιλε σκοτωνε.

Το θυμαμαι πολυ καλα.

Μην με κανεις να την ξαναπερασω...:D

η μονη που ειχε διαφορα και μαλιστα ουτε καν την πλησιαζε αλλη ρομ ηταν η Αurora.

τωρα miui και καλο ηχο ειναι πρωτοφανες για τα χρονικα,μακαρι να το ελυσαν το προβλημα με το fix του kernel του Geno

Link to comment
Share on other sites

η μονη που ειχε διαφορα και μαλιστα ουτε καν την πλησιαζε αλλη ρομ ηταν η Αurora.

τωρα miui και καλο ηχο ειναι πρωτοφανες για τα χρονικα,μακαρι να το ελυσαν το προβλημα με το fix του kernel του Geno

 

Εγω θυμαμε οτι ψόφαγε το ηχειο οταν έπαιζες μουσικη...ακομα και με το τελευταιο kernel!!Τη να πω!!Εχω και κατι μερες να δω ρομ και ξεχναω! :Ρ

 

http://www.miui.com/thread-533451-1-1.html Αν δεν βαριετε καποιος ας τη δοκιμασει να μας πει τη παιζει!! http://pic.dbank.com/p0iz8czo2o.zip

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και Χριστος Ανεστη, εχω την 2,3,5 με 512, εχει βγει η ICS για μας και αν ναι τι πρεπει να κανω για να τη βαλω δεν ειμαι ROOT,Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Eχω προβλημα. :worry:

Προσπαθω να φλασαρω την 572 αλλα δεν γινεται τιποτα. Κανω οπως τα γραφετε αλλα αυτο μετα το unpacking μολις

παει να κανει update μου βγαζει update failed. :mad: Tωρα ειμαι με την 512 αλλα με πολλα προβληματα, μου βγαζει

συνεχως errors και εχει κολησει απο το πρωινο σεταπ. Δηλ στελνει μηνυμα που μου εσταλει το πρωι και μου αφηνει

το gps ανοικτο οπως το ειχα το πρωι. Για αυτο και ξεκινησα να βαλω την 572 αλλα τιποτα. Αν και τα κλεινω αυτο εκει.

Α ξεχασα ειμαι rooted με superclick. Πρακτικα δεν εχω τηλ την πουτ...μου μεσα.:mad: Πως καταλαβαινω οτι οντως

εκανε wipe data? Επισης τι μπορω να κανω τωρα?:worry:

 

errors=κρασαρουν τα gmail, gplay κτλ και δεν δουλευει μετα το data, wifi και βγαζει μηνυματα συνεχως μεχρι να

επανεκκινησω.

Edited by h077
Link to comment
Share on other sites

Eχω προβλημα. :worry:

Προσπαθω να φλασαρω την 572 αλλα δεν γινεται τιποτα. Κανω οπως τα γραφετε αλλα αυτο μετα το unpacking μολις

παει να κανει update μου βγαζει update failed. :mad: Tωρα ειμαι με την 512 αλλα με πολλα προβληματα, μου βγαζει

συνεχως errors και εχει κολησει απο το πρωινο σεταπ. Δηλ στελνει μηνυμα που μου εσταλει το πρωι και μου αφηνει

το gps ανοικτο οπως το ειχα το πρωι. Για αυτο και ξεκινησα να βαλω την 572 αλλα τιποτα. Αν και τα κλεινω αυτο εκει.

Α ξεχασα ειμαι rooted με superclick. Πρακτικα δεν εχω τηλ την πουτ...μου μεσα.:mad: Πως καταλαβαινω οτι οντως

εκανε wipe data? Επισης τι μπορω να κανω τωρα?:worry:

 

errors=κρασαρουν τα gmail, gplay κτλ και δεν δουλευει μετα το data, wifi και βγαζει μηνυματα συνεχως μεχρι να

επανεκκινησω.

 

βαλε CWM 5.0.2.7 αν δεν εχεις και μετα αυτην http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1553705

 

Οδηγιες για cwm και για ολα υπαρχουν απειρες φορες στο thread που εισαι κανε ενα search,ειναι πιο γρηγορο απο το να περιμενεις να σου απαντησει καποιος. + θα καταλαβεις και τι παιζει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...