Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χμ...μάλλον είμαι στραβός :cry:, δώσε μου ποστ αν σου είναι εύκολο

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319182&page=236

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

3) παρατηρώ ένα λαγκάρισμα στο σκρολ όπως είναι η συσκευή και η οθόνη μου φαίνεται πολύ περίεργη στην αφή, σαν να θέλει προσπάθεια και αυτό σε σύγκριση πχ με ενα wildfire s που είχα στο οποίο έγραφα κείμενο πολύ γρηγορότερα/ευκολότερα. το παρατηρεί κ κανείς άλλος ή βελτιώνεται αυτό με νεότερη ρομ;

 

ξέρω ότι κάποια πράγματα μπορεί να έχουν απαντηθεί ήδη, μην βρίσετε, δεν θέλω να γλυτώσω διάβασμα αλλά τον πονοκέφαλο να βρω αυτά που χρειάζομαι

 

thanx in advance :)

 

Αν δεν φτιαξεις καποια πραγματα ,τα ιδια θα εχεις και με αναβαθμιση....

Μια αναβαθμιση δεν σε σωζει απο λαγκαρισματα και ολα τα σχετικα.....

Παλι πρεπει να ριξεις διαβασμα....

Και για να κανεις αναβαθμιση , δεν νομιζω οτι χρειαζεται να εισαι ροοτ,,, μπορεις και ετσι οπως εισαι τωρα... αλλα καλυτερα θα σε κατατοπισει καποιο απο τα παιδια που εχει αναβαθμισει.....γιατι εγω ειμαι με 2.2 και μπορει να λεω κατι λαθος.....

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν δούλεψε κανένας από τούς 2 τρόπους πάντως... :( Ούτε CWM παίρνει... έχω περάσει την Β552 τώρα τη ρώσικη αλλά root ακόμα δεν...

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

stat_blabla ειναι τα εικονιδια της statusbar...βρηκα μερικα μεσα στο settings αλλα δεν μπορω να βρω το data (Τα βελακια) πουθενα!

systemui,settings και framework δεν υπαρχει το εικονιδιο!

 

ρε συ , δεν υπαρχουν :blink::blink:

ειναι απιστευτοι οι τυποι , μαλλον το εχουν σαν ,, xml ,, οι τυποι γι αυτο δεν τα βλεπω πουθενα ,,,,,

κανονικα επρεπε να ειναι

stat_data_on

stat_data_off

stat_wifi_on

stat wifi_off

stat_bluetooth_on

stat_bluetooth_off ......... κ.λ.π.......... στο systemui ...

ανοιξα αλλα θεματα που ειχα απο το lg p500 ... και τα εικονιδια μεσα στο systemui ,, ηταν ολα μια χαρα στη θεση τους , οπως στα προανεφερα.....

ανοιγω το systemui και το framework , απο το genov4 , calo ....... και βλεπω , αγγουρια ( για να μη το πω αλλιως και το σβησουνε )

τιποτα , πουθενα , σιγα που βρηκες κανενα εσυ ,,, αποκλειεται να βρηκες καποιο ,, ουτε ενα ,,, μαλλον κατι αλλο θα ειδες και νομιζες οτι ειναι ......

το πιο πιθανο ειναι να το εχουν σαν xml , και ετσι αντε να το βρεις .....

και επειδη επρεπε να ειναι στο systemui ,, εφοσον το systemui δεν το ακουει στο kitchen ,,, τοτε ειναι πακετο να αλλαξεις κατι στα power widgets ,, ακομα και το xml να βρουμε , αντε να καταλαβεις πως να το γραψεις ( μηπως εγω ξερω ,,, μια φορα πηγα να το κανω και με οδηγο ετσι,,,, και πηγα να παθω 3 εγκεφαλικα μεχρι να τελειωσω )....

μαλλον το ξεχνας , το θεμα με τα power widgets ... αλλαξε αυτα που αλλαζουν σιγουρα ....

 

 

@ virusplus

 

δεν χρειαζεται να εισαι ροοτ για να φλασαρεις καποιο ρομ ,,,, θα βαλεις recovery.img , μεσω ροζ οθονης , θα κανεις ενα backup,, και θα φλασαρεις ρομ , κανονικα ,, απλα δεν ειμαι σιγουρος αν μπορεις να φλασαρεις πανω απο την b552 ( για το ρομ του ,, calo ,, μαλλον μπορεις , για καποιο αλλο δεν ειμαι σιγουρος,, θα πρεπει να το επιβεβαιωσει καποιος αλλος ,, γιατι εγω ειμαι με 2.2.2.)

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

ρε συ , δεν υπαρχουν :blink::blink:

ειναι απιστευτοι οι τυποι , μαλλον το εχουν σαν ,, xml ,, οι τυποι γι αυτο δεν τα βλεπω πουθενα ,,,,,

κανονικα επρεπε να ειναι

stat_data_on

stat_data_off

stat_wifi_on

stat wifi_off

stat_bluetooth_on

stat_bluetooth_off ......... κ.λ.π.......... στο systemui ...

ανοιξα αλλα θεματα που ειχα απο το lg p500 ... και τα εικονιδια μεσα στο systemui ,, ηταν ολα μια χαρα στη θεση τους , οπως στα προανεφερα.....

ανοιγω το systemui και το framework , απο το genov4 , calo ....... και βλεπω , αγγουρια ( για να μη το πω αλλιως και το σβησουνε )

τιποτα , πουθενα , σιγα που βρηκες κανενα εσυ ,,, αποκλειεται να βρηκες καποιο ,, ουτε ενα ,,, μαλλον κατι αλλο θα ειδες και νομιζες οτι ειναι ......

το πιο πιθανο ειναι να το εχουν σαν xml , και ετσι αντε να το βρεις .....

και επειδη επρεπε να ειναι στο systemui ,, εφοσον το systemui δεν το ακουει στο kitchen ,,, τοτε ειναι πακετο να αλλαξεις κατι στα power widgets ,, ακομα και το xml να βρουμε , αντε να καταλαβεις πως να το γραψεις ( μηπως εγω ξερω ,,, μια φορα πηγα να το κανω και με οδηγο ετσι,,,, και πηγα να παθω 3 εγκεφαλικα μεχρι να τελειωσω )....

μαλλον το ξεχνας , το θεμα με τα power widgets ... αλλαξε αυτα που αλλαζουν σιγουρα ....

 

 

@ virusplus

 

δεν χρειαζεται να εισαι ροοτ για να φλασαρεις καποιο ρομ ,,,, θα βαλεις recovery.img , μεσω ροζ οθονης , θα κανεις ενα backup,, και θα φλασαρεις ρομ , κανονικα ,, απλα δεν ειμαι σιγουρος αν μπορεις να φλασαρεις πανω απο την b552 ( για το ρομ του ,, calo ,, μαλλον μπορεις , για καποιο αλλο δεν ειμαι σιγουρος,, θα πρεπει να το επιβεβαιωσει καποιος αλλος ,, γιατι εγω ειμαι με 2.2.2.)

 

Μαλλον ετσι και τα IC Που βρηκα δεν αλλαχαν τα Powerwidget..τεσπα τωρα κατι μικρες αλλαγες θελει λογικα στα xml θα ειναι χρωμματα και τετεια...θα το patcharo αυριο και θα δω!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη τη περιπτωση (που δεν ακουει το φλασαρισμα) ,, τα παμε χειροκινητα , και δεν χρριαζεται να τ'αφηνουμε στο system ,για να δωσουμε permissions ( δεν ειναι οπως με τις εφαρμογες)..... βαλτα στους φακελους που πρεπει και δωσρ permissions μετα ,, το ιδιο στα αρχεια οου ειναι για το system/bin ,και για το system/xbin......

Αν κατι δεν σου παει καλα ,τοτε πρεπει να τα ψαξεις λιγο γιατι κατι που υπαρχει ηδη στο build.orop η στο init.d ,στο μπερδευει και δεν αφηνει να δουλεψει σωστα....

στο φακελο init.d τι permissions εχετε;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ετσι και τα IC Που βρηκα δεν αλλαχαν τα Powerwidget..τεσπα τωρα κατι μικρες αλλαγες θελει λογικα στα xml θα ειναι χρωμματα και τετεια...θα το patcharo αυριο και θα δω!!

 

ToolBox.apk?

 

στο φακελο init.d τι permissions εχετε;

 

Fix permissions απο recovery, εχω την εντυπωση οτι αυτο κανει.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΜΑΜΑ ΡΟΜ ...... 2.2.2.TWEAKZV6.MOD .... κατεβασμα εδω ..

http://www.mediafire.com/?yukvl038p9wsx2w

 

κανουμε τα γνωστα ,, δηλαδη ..

ξεζιπαρουμε ... ανοιγουμε το φακελο system .. .

ανοιγουμε το φακελο ,, etc ,, και το φακελο init.d ,, τον βαζουμε οπως ειναι στο ,, system/etc ( δινουμε permissions σε ολα τα αρχεια που θα δουμε , ενα προς ενα ,, rwxrwxrwx ( 9 κουτακια τσεκαρισμενα ) και στο φακελο init.d δινουμε permissions ( rwxr-xr-x )

 

το ,, system server ,, το βαζουμε στο φακελο ,, system/bin ,, και δινουμε permissions ( rwxr-xr-x )

και το ,, sqlite3 ,, το βαζουμε στο , system/xbin , και δινουμε permissions ( rwxrwxrwx ) 9 κουτακια τσεκαρισμενα

και τελος το , build.prop , το βαζουμε στο , system , και μετονομαζουμε το προηγουμενο που ειχαμε σε , build.prop.bak ,, kai δινουμε permissions (rw-r--r-- )

επανεκκινηση , και ειμαστε κομπλε ...

 

θα το ανεβαζα την αλλη βδομαδα , γιατι ακομα ουτε 36 ωρες δεν το δοκιμαζω ,, αλλα με φαγατε να το ανεβασω ( παραλιγο ν'ανατιναχτουν τα π.μ. μου ) .. :lol::lol::lol:

 

οι μεγαλες διαφορες που εχω δει μεχρι τωρα ειναι η ταχυτητα στο internet και η αυξηση της , sd card write/read , speed .....

[ATTACH]24530[/ATTACH] [ATTACH]24531[/ATTACH]

 

για τους υπολοιπους θα ανεβασω αργοτερα :)

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

:):)

Miui Adaptation model:

επισημη υποστηριξη;

 

 

 

Fix permissions απο recovery, εχω την εντυπωση οτι αυτο κανει.

το κανει ομως;

 

απο Hey

Content:

Transplanted from u8860miuiv4, and limited technology can not compile the kernel so use u8860miui kernel. Module does not work: wifi bluetooth camera sd ​​card

Since the original adapter version of the V4 and 2.3 adapter as synthetic kernel so you can not install the software models like pea folder does not recognize. But can be integrated software system / APP inside look at the V4 is what the people

Can try to swipe, this package is just to let everyone see that V4 is what the attempt to package. The communication function is normal. In-depth pursuit of looking forward to the amendment package

http://115.com/file/ansanoxs

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

 

ωραία είδα το boot.img που χρειάζεται. οπότε αφού γίνει ρουτ πρέπει να βάλω την οφίσιαλ 2.3.5 και μετά του κάλο σωστά; την οφίσιαλ που την βρίσκω και αν όντως αρχικά μπορώ να την περάσω χωρίς ρουτ πως;

 

Αν δεν φτιαξεις καποια πραγματα ,τα ιδια θα εχεις και με αναβαθμιση....

Μια αναβαθμιση δεν σε σωζει απο λαγκαρισματα και ολα τα σχετικα.....

Παλι πρεπει να ριξεις διαβασμα....

Και για να κανεις αναβαθμιση , δεν νομιζω οτι χρειαζεται να εισαι ροοτ,,, μπορεις και ετσι οπως εισαι τωρα... αλλα καλυτερα θα σε κατατοπισει καποιο απο τα παιδια που εχει αναβαθμισει.....γιατι εγω ειμαι με 2.2 και μπορει να λεω κατι λαθος.....

 

εσύ δηλαδή σε 2.2 με το touch/writing και το scrolling είσαι ευχαριστημένος; και όταν λες να φτιάξω κάποια πράγματα; κάποια πρόταση; έχεις κάνει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

ωραία είδα το boot.img που χρειάζεται. οπότε αφού γίνει ρουτ πρέπει να βάλω την οφίσιαλ 2.3.5 και μετά του κάλο σωστά; την οφίσιαλ που την βρίσκω και αν όντως αρχικά μπορώ να την περάσω χωρίς ρουτ πως;

 

 

 

εσύ δηλαδή σε 2.2 με το touch/writing και το scrolling είσαι ευχαριστημένος; και όταν λες να φτιάξω κάποια πράγματα; κάποια πρόταση; έχεις κάνει κάτι;

 

μαλλον πλακα μου κανεις ,, δεν εχεις διαβασει μαλλον πως μπορεις να φτιαξεις τη 2.2. ,, γι αυτο μαλλον τα λες αυτα.... ριξε μια ματια εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1552243

 

και στη σελ.. 56 ,, ποστ 834 , εχω τα παντα ......

και θα ξεχασεις ολα σου τα προβληματα .....

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη να σαι καλα φιλε θα τα δοκιμασω το βραδυ γιατι ειμαι δουλεια τωρα και σχολαω αργα και επειδη ειναι κλειδωμενο το internet δεν μπορω να κανω download καθολου. Thanks ...
Link to comment
Share on other sites

Kαλα μου παιδια, εχει κανεις ιδεα γιατι εχω τετοιο ανυποφορο tearing(τωρα το προσεξα, πηγα να δω βιντεακι στο youtube).

Φταιει το uncapfps? Πριν δεν ειχε τετοιο θεμα...

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη να σαι καλα φιλε θα τα δοκιμασω το βραδυ γιατι ειμαι δουλεια τωρα και σχολαω αργα και επειδη ειναι κλειδωμενο το internet δεν μπορω να κανω download καθολου. Thanks ...

 

Θες να στο στειλω , με mail ??

Link to comment
Share on other sites

Αν θελω να κανω delete ενα script πχ το 3gsupercharger,κανω απλα delete το αρχειο απο την sd card η πρεπει να γινει απο τον script manager καπως?

 

Πηγαινε απο script manager πρωτα , θα δεις τις οδηγιες μεσα για undo .....

Και μετα σβηστα κι απο την sd ..

reboot ,, και τερμα ...

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε απο script manager πρωτα , θα δεις τις οδηγιες μεσα για undo .....

Και μετα σβηστα κι απο την sd ..

reboot ,, και τερμα ...

 

Θελω να σβησω το 3gsupercharger για να δω αν εχω διαφορα χωρις αυτο.Οποτε μπαινω script manager επιλεγω το 3gsupercharger script,παταω run και απο τις επιλογες που μου βγαζει επιλεγω 12.exit,η' πανω αριστερα που γραφει kill?

Link to comment
Share on other sites

Θελω να σβησω το 3gsupercharger για να δω αν εχω διαφορα χωρις αυτο.Οποτε μπαινω script manager επιλεγω το 3gsupercharger script,παταω run και απο τις επιλογες που μου βγαζει επιλεγω 12.exit,η' πανω αριστερα που γραφει kill?

 

Ανοιξε script manager...

Επελεξε το 3gturbocharger...

Θα ανοιξει ενα παραθυρο ,και επελεξε κατω αριστερα που λεει ,,delete config .....

Μετα σβηστα κι απο την καρτα σου και εισαι ,,οκ

Link to comment
Share on other sites

ToolBox.apk?

 

Θεος...αλλα ειναι μονοκομματα..δεν αλλαζουν ευκολα με αλλα!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε script manager...

Επελεξε το 3gturbocharger...

Θα ανοιξει ενα παραθυρο ,και επελεξε κατω αριστερα που λεει ,,delete config .....

Μετα σβηστα κι απο την καρτα σου και εισαι ,,οκ

 

ok,thanks!Στο kickass ειχες κανει enable the IO scheduler στο setup?εγραφε οτι μπορει να δωσει bootloops,το επελεξα παρολαυτα και δεν ειχα προβλημα στο reboot

Link to comment
Share on other sites

ok,thanks!Στο kickass ειχες κανει enable the IO scheduler στο setup?εγραφε οτι μπορει να δωσει bootloops,το επελεξα παρολαυτα και δεν ειχα προβλημα στο reboot

 

Ναι , κι εγω εκει το εχω ,, ανετα ....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κανεις δε με παιζει :p

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κανεις δε με παιζει :p

 

Μηπως εχεις γραψει στο build.prop ,, debug.gr.swapinterval=0 ,, ??

Ποιο ρομ ??

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Gkalen τελικά είχε δίκιο ο σοφo toolbox.apk

 

Απλα πρεπει να τα πειραξω λιγο...photoshop here we come! :P

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...