Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

ram manager pro φευγει;

 

στα 55 ειμαστε,μια χαρα αφου τα παραπανω μου δημιουργουν προβλημα

το τι δειχνει το bench μου ειναι αδιαφορο αφου ειναι για 2d fps

 

Στα 24 ειμαστε γιαυτο εχουμε κολλησει στα 200 στο antutu...το debug ειναι για τα fps gkalen αλλα σπαει λιγο την εικονια γιατι ειμαστε κλειδομενοι στα 60fps λογο οθονης και αυτο χτυπαει 80fps αλλα τα 20fps που χανουμε σπανε το scrolling...εκτος αν στρωνει με το smooth scrolling στο framework!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Στα 24 ειμαστε γιαυτο εχουμε κολλησει στα 200 στο antutu...το debug ειναι για τα fps gkalen αλλα σπαει λιγο την εικονια γιατι ειμαστε κλειδομενοι στα 60fps λογο οθονης και αυτο χτυπαει 80fps αλλα τα 20fps που χανουμε σπανε το scrolling...εκτος αν στρωνει με το smooth scrolling στο framework!

δεν καταλαβα τιποτα

εχεις καποιο link να με βοηθησει να το καταλαβω η ειναι δικο σου συμπερασμα;

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα τιποτα

 

Αν δεις το quadrant στα 2d βγαζει 24fps με το debug βγαζεις εντελος τα fps αλλα επειδη η οθονη ειναι στα 60fps εχεις οριο περα απο τα κλειδωμενα fps με το debug χτυπας και 80fps αλλα τα 20fps διαφορα απο το οριο της οθονης κανει αυτο το σπασιμο γιατι χανει 20fps!!Η αιτια γιατι εχει αυτο το σπασιμο οταν βαζεις το debug και οχι το uncapfps!!σε ελευθερη μεταφραση! :Ρ

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις το quadrant στα 2d βγαζει 24fps με το debug βγαζεις εντελος τα fps αλλα επειδη η οθονη ειναι στα 60fps εχεις οριο περα απο τα κλειδωμενα fps με το debug χτυπας και 80fps αλλα τα 20fps διαφορα απο το οριο της οθονης κανει αυτο το σπασιμο γιατι χανει 20fps!!Η αιτια γιατι εχει αυτο το σπασιμο οταν βαζεις το debug και οχι το uncapfps!!σε ελευθερη μεταφραση! :Ρ

αυτο το λες εσυ,οκ;δεκτον και σεβαστον

επιστημονικα τεκμηριωμενο το θελω ομως εγω

αλλοιως δεν το καταλαβαινω:p

προσεξε γιατι ειναι παγιδα η ερωτηση και καλυτερα μην πιασουμε το θεμα με τα fps ....

σταματαω εδω.

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

αυτο το λες εσυ,οκ;δεκτον και σεβαστον

επιστημονικα τεκμηριωμενο το θελω ομως εγω

αλλοιως δεν το καταλαβαινω:p

 

Γιατι με ταλαιπωρεις αφου καταλαβες!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι με ταλαιπωρεις αφου καταλαβες!!

γιατι ο geno δεν βγαζει την miui ics!

ελπιζω δηλ να ειναι port απο ics του Ηonor και οχι γλυκοπατατα αρουραια

Link to comment
Share on other sites

γιατι ο geno δεν βγαζει την miui ics!

ελπιζω δηλ να ειναι port απο ics του Ηonor και οχι γλυκοπατατα αρουραια

 

Γιατι οπως λεει στο αλα twitter του δεν δουλευει η καμ στη μπαρα δεν διχνει σημα η μπαταρια καιει απο πισω και πολλα αλλα..δεν ξερω αν ειναι απο honor η απο κανα πορτ απο official σαν base την ics του dzo να μην εχει και ολα καλα...αλλα τελικα ειχατε δικιο χωρις κερνελ δεν μαμησε κανεις!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

failed: write_raw_image("tmp/boot.img"."boot")

(status7)

αυτο σου βγαζε?

 

Ακριβως αυτο ,και αμα εκανα και αλλες αλλαγες ( init.d και build.prop) , τοτε μου εβγαζε κ'αλλα errors... δεν ξερω γιατι γινεται αυτο ,ενω φαινομενικα νομιζεις οτι το ρομ ειναι ετοιμο , , στο φλασαρισμα αγγουρια... καποιο κολπο θα υπαρχει η αμα ειχα linux ισως ηταν πιο απλα τα πραγματα....

 

Στα 24 ειμαστε γιαυτο εχουμε κολλησει στα 200 στο antutu...το debug ειναι για τα fps gkalen αλλα σπαει λιγο την εικονια γιατι ειμαστε κλειδομενοι στα 60fps λογο οθονης και αυτο χτυπαει 80fps αλλα τα 20fps που χανουμε σπανε το scrolling...εκτος αν στρωνει με το smooth scrolling στο framework!

 

Ακριβως αυτο ειναι , πικα , εχεις δικιο αλλα στη 2.2 , δεν τα πηγαινει στα 77 -80 και ετσι δεν βγαζει σπασιματα ,, αλλα αμα πατε στο λινκ που εχω δωσει στο ποστ 3567,, θα δειτε οτι καποιος το λεει οτι βγαζει σπασιματα.....

 

TweakZV6?????? τι ειναι αυτο ρε αγορια; δωστε το και σε μενα.......link?

 

Θα το ανεβασω αργα , ετοιμο ,, εχω βγαλει 2 πραγματακια και εφτιαξα και το build.prop ,, ειμαι ακομα σε δοκιμες ,, αλλα ειναι ακομα καλυτερα τωρα, εκανε καλη δουλεια ο σταματης για αλλη μια φορα ....

Link to comment
Share on other sites

SystemUI.apk is locked by Huawei and I did not manage to modify the source code. It can be possible the only substitution of files with the drag&drop (with no compression) on the apk/zip file.

 

Αυτο ειναι το προβλημα μας με το systemui στην κουζινα!!!Αυτη η Huawei εχει μεγαλο κολλημα με τα κλειδωματα τελικα!!Ουτε η apple τοσο!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Θα το ανεβασω αργα , ετοιμο ,, εχω βγαλει 2 πραγματακια και εφτιαξα και το build.prop ,, ειμαι ακομα σε δοκιμες ,, αλλα ειναι ακομα καλυτερα τωρα, εκανε καλη δουλεια ο σταματης για αλλη μια φορα ....

 

αντε αγορινα κανε κουμαντο να δουμε που θα την φτασεις την υποτιθεμενη μαμα.......... rom :)

Link to comment
Share on other sites

Θα το ανεβασω αργα , ετοιμο ,, εχω βγαλει 2 πραγματακια και εφτιαξα και το build.prop ,, ειμαι ακομα σε δοκιμες ,, αλλα ειναι ακομα καλυτερα τωρα, εκανε καλη δουλεια ο σταματης για αλλη μια φορα ....

 

αντε αγορινα κανε κουμαντο να δουμε που θα την φτασεις την υποτιθεμενη μαμα.......... rom :)

 

Που αλλου να παει ,, δηλαδη ,εδω εγινε custom rom απο μαμα και το βασικο ,χωρις bugs...

Βεβαια ανεβαινουν καμμια κατοσταρια μοναδες και τα benchmarks,,,, αλλα το βασικο ειναι οτι μετα τα τελευταια tweakzv6 ,, ακομα πιο smooth ....

Αλλα σε λιγο οι διαφορες δεν θα φαινονται ......

 

 

 

φλασαρα το TweakZV6 αλλα δεν ειδα κατι διαφορετικο στην kalo 1.4.ενεργοποιειται με το φλασαρισμα η κανω κατι αλλο?

 

Εγω τα εβαλα χειροκινητα , ,,,, δες ομως στο init.d ,να δεις αν αλλαξε ......αλλιως βαλτα χειροκινητα κι εσυ....

Link to comment
Share on other sites

Που αλλου να παει ,, δηλαδη ,εδω εγινε custom rom απο μαμα και το βασικο ,χωρις bugs...

Βεβαια ανεβαινουν καμμια κατοσταρια μοναδες και τα benchmarks,,,, αλλα το βασικο ειναι οτι μετα τα τελευταια tweakzv6 ,, ακομα πιο smooth ....

Αλλα σε λιγο οι διαφορες δεν θα φαινονται ......

 

 

Εγω τα εβαλα χειροκινητα , ,,,, δες ομως στο init.d ,να δεις αν αλλαξε ......αλλιως βαλτα χειροκινητα κι εσυ....

 

Με φλασαρισμα ουτε εμενα γινεται. Ο φακελος init.d εχει μονο ενα αρχειο.

Οταν τα βαζω χειροκινητα, το κινητο μετα απο reboot γινεται πολυ αργο και o root explorer μου δινει fc. Αντιγραφω τα αρχεια χυμα στο system, δινω permissions ιδια με αυτα που εχουν τα αρχεια που βρησκοντε στον φακελο στον οποιο θα τα κανω επικοληση και μετα μετακινηση και επικολληση.

Τα αλλα δυο αρχεια να μην τα βαλω χειροκινητα? (bin-->system_server και xbin-->sqlite3)

 

Στα αρχεια του init.d ολα τα κουτακια τσεκαρισμενα ετσι? (εννοειται εκτος των special permissions)

 

Kατι κανω λαθος. Εσας ειναι κομπλε με φλασαρισμα ή το κανατε χειροκινητα?

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με φλασαρισμα ουτε εμενα γινεται. Ο φακελος init.d εχει μονο ενα αρχειο.

Οταν τα βαζω χειροκινητα, το κινητο μετα απο reboot γινεται πολυ αργο και o root explorer μου δινει fc. Αντιγραφω τα αρχεια χυμα στο system, δινω permissions ιδια με αυτα που εχουν τα αρχεια που βρησκοντε στον φακελο στον οποιο θα τα κανω επικοληση και μετα μετακινηση και επικολληση.

Τα αλλα δυο αρχεια να μην τα βαλω χειροκινητα? (bin-->system_server και xbin-->sqlite3)

 

Στα αρχεια του init.d ολα τα κουτακια τσεκαρισμενα ετσι? (εννοειται εκτος των special permissions)

Kατι κανω λαθος. Εσας ειναι κομπλε με φλασαρισμα ή το κανατε χειροκινητα?

 

Σε αυτη τη περιπτωση (που δεν ακουει το φλασαρισμα) ,, τα παμε χειροκινητα , και δεν χρριαζεται να τ'αφηνουμε στο system ,για να δωσουμε permissions ( δεν ειναι οπως με τις εφαρμογες)..... βαλτα στους φακελους που πρεπει και δωσρ permissions μετα ,, το ιδιο στα αρχεια οου ειναι για το system/bin ,και για το system/xbin......

Αν κατι δεν σου παει καλα ,τοτε πρεπει να τα ψαξεις λιγο γιατι κατι που υπαρχει ηδη στο build.orop η στο init.d ,στο μπερδευει και δεν αφηνει να δουλεψει σωστα....

Link to comment
Share on other sites

@gkalen μια μικρη βοηθεια...τα εικονιδια των powergidget που βρισκονται ξερεις??εχω φαει το τοπο μονο μερικα βρισκω!

 

Μεχρι στιγμης! :Ρ Δεν μαρεσει τρελα αλλα θελει δουλεια ακομα....gkalen σωσε με! :Ρ

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

@gkalen μια μικρη βοηθεια...τα εικονιδια των powergidget που βρισκονται ξερεις??εχω φαει το τοπο μονο μερικα βρισκω!

 

Γμτ ,, δεν θυμαμαι ακριβως , γιατι δεν ειμαι και σπιτι τωρα , να τα δω ,, κοιτα αυτα που αρχιζουν με stat_....... ,κατι τετοιο και αργοτερα θα σου πω ...

Link to comment
Share on other sites

Γμτ ,, δεν θυμαμαι ακριβως , γιατι δεν ειμαι και σπιτι τωρα , να τα δω ,, κοιτα αυτα που αρχιζουν με stat_....... ,κατι τετοιο και αργοτερα θα σου πω ...

 

stat_blabla ειναι τα εικονιδια της statusbar...βρηκα μερικα μεσα στο settings αλλα δεν μπορω να βρω το data (Τα βελακια) πουθενα!

systemui,settings και framework δεν υπαρχει το εικονιδιο!

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

stat_blabla ειναι τα εικονιδια της statusbar...βρηκα μερικα μεσα στο settings αλλα δεν μπορω να βρω το data (Τα βελακια) πουθενα!

systemui,settings και framework δεν υπαρχει το εικονιδιο!

 

Αυτα ειναι η στο systemui η στο framework ,, μη ψαχνεις αλλου...

Θα το δω αργα , και θα σου πω ,, ειμαι δουλεια τωρα και ολο τουαλετα παω για να γραφω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι η στο systemui η στο framework ,, μη ψαχνεις αλλου...

Θα το δω αργα , και θα σου πω ,, ειμαι δουλεια τωρα και ολο τουαλετα παω για να γραφω :lol:

 

χαχαα!!Μην ανχωνεσαι...και εγω θα βγω οποτε θα το δω αργα...ειδες τις ss πανω?Καλα ειναι μεχρι στιγμης...λιγες αλλαγες θελει μονο! :Ρ

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

φλασαρα το TweakZV6 αλλα δεν ειδα κατι διαφορετικο στην kalo 1.4.ενεργοποιειται με το φλασαρισμα η κανω κατι αλλο?

και εγω που ειδα δεν εχω καν init.d.

χα!

placebo παντως δεν ειναι

να φτιαξω ενα φακελο να ξαναφλασαρω να μπουν μεσα σαν τις κοτες;

edit:δεν μπηκαν τελικα

 

zhangyonghui3

u8800pro_MIUIv4.2.zip

http://115.com/file/c2pt9244

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αγόρασα την συσκευή πριν 2 μέρες. Διάβασα διάφορα πράγματα και εδώ και στο xda αλλά επειδή μου φαίνεται λίγο μπερδεμένη η κατάσταση θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) είμαι σε 2.2, μπορεί κάποιος να μου πει ποιον οδηγό ακολουθώ για να ρουτάρω και να πάω σε 2.3.5; είδα κάποιους οδηγούς αλλά σε άλλους τα αρχεία δεν υπήρχαν πια, άλλοι έλεγαν ότι πρέπει να έχω ήδη 2.3.5, αν μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει τα πράγματα και τα σωστά αρχεία

2) ποια είναι η πιο αξιόπιστη ρομ για καθημερινή χρήση; αυτή του κάλο; και επίσης με το ICS τι γίνεται, η Aurora 4.03 αξίζει ή μπα;

3) παρατηρώ ένα λαγκάρισμα στο σκρολ όπως είναι η συσκευή και η οθόνη μου φαίνεται πολύ περίεργη στην αφή, σαν να θέλει προσπάθεια και αυτό σε σύγκριση πχ με ενα wildfire s που είχα στο οποίο έγραφα κείμενο πολύ γρηγορότερα/ευκολότερα. το παρατηρεί κ κανείς άλλος ή βελτιώνεται αυτό με νεότερη ρομ;

 

ξέρω ότι κάποια πράγματα μπορεί να έχουν απαντηθεί ήδη, μην βρίσετε, δεν θέλω να γλυτώσω διάβασμα αλλά τον πονοκέφαλο να βρω αυτά που χρειάζομαι

 

thanx in advance :)

Link to comment
Share on other sites

δυο σελιδες πριν τα εχω για Β572, για root

 

χμ...μάλλον είμαι στραβός :cry:, δώσε μου ποστ αν σου είναι εύκολο

 

κάποιο σχόλιο για τα υπόλοιπα; βέβαια ότι κάνω με ρουτ κ λοιπά θα το κάνω αύριο

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1)rootareis 2.2 και πας σε μια 2.3 εκτός από 540 κωδικός έκδοσής!

2)αυτή που σου λέει ο σκάλος του καλό 4αρα όλοι περιμένουμε αλλά τζίφος!υπομονή δεν είναι τπτ δύσκολο

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...