Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον,,,παιδες ,,επειδη δεν μπορω να σας βγαλω απ'το μυαλο οτι ,δεν εχω κανει τιποτα για να αυξησω ουτε 2d ουτε και 3d (και δεν σκοτωνομαι κιολας να κανω κατι γι'αυτο) ,,,,,η μονη λυση για να σας το αποδειξω ειναι να βρειτε καποιον ,που το εχει απειραχτο το τηλ.. και να τον βαλετε να κανει ενα antutu ,,,,θα δειτε οτι θα εχει ψηλα τα 2d ,ετσι κι αλλιως...

Ειναι απο τη μανα του ετσι τα 2d....δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι ειναι froyo η τι αλλο ,αλλα ετσι ειναι ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Λοιπον,,,παιδες ,,επειδη δεν μπορω να σας βγαλω απ'το μυαλο οτι ,δεν εχω κανει τιποτα για να αυξησω ουτε 2d ουτε και 3d (και δεν σκοτωνομαι κιολας να κανω κατι γι'αυτο) ,,,,,η μονη λυση για να σας το αποδειξω ειναι να βρειτε καποιον ,που το εχει απειραχτο το τηλ.. και να τον βαλετε να κανει ενα antutu ,,,,θα δειτε οτι θα εχει ψηλα τα 2d ,ετσι κι αλλιως...

Ειναι απο τη μανα του ετσι τα 2d....δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι ειναι froyo η τι αλλο ,αλλα ετσι ειναι ...

 

 

Τοτε φταινε τα καινουργια driver της gpu!κλαιν για 2d μιλαμε!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Τοτε φταινε τα καινουργια driver της gpu!κλαιν για 2d μιλαμε!!

 

Ναι μπορει να ειναι αυτο,,,δεν ξερω....

Αμα θ'αναβαθμισω και εγω τα ιδια θα εχω ,να το ξερετε....

Αφου το τηλ.. παει μια χαρα ,,καλα λες κλαιν....

Παντως αυτο που θα μ'ενδιεφερε ακομα να κανω ,ειναι αν μπορω να εχω ακομα καλυτερη φωτο και video ..το εχω φτιαξει αυτο κατα 30 % (ας πουμε οι φωτο μου πλεον ειναι πιο φωτεινες και εχει εξαλειφθει αρκετα μια καθετη γραμμη που εβγαινε οταν τραβουσα video,, τωρα ακομα και σε πολυ αποτομα γυρiσματα της καμερας ,δυσκολα θα εμφανιστει αυτη η γραμμη) ,,αλλα δεν θα με χαλαγε να το εκανα ακομα καλυτερο.....γι'αυτο κοιταω λιγο τη menghuole,,,, ο azuli μου ειπε οτι εχει καλη φωτο και video και θελω να δω αν υπαρχει διαφορα.....

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορει να ειναι αυτο,,,δεν ξερω....

Αμα θ'αναβαθμισω και εγω τα ιδια θα εχω ,να το ξερετε....

Αφου το τηλ.. παει μια χαρα ,,καλα λες κλαιν....

Παντως αυτο που θα μ'ενδιεφερε ακομα να κανω ,ειναι αν μπορω να εχω ακομα καλυτερη φωτο και video ..το εχω φτιαξει αυτο κατα 30 % (ας πουμε οι φωτο μου πλεον ειναι πιο φωτεινες και εχει εξαλειφθει αρκετα μια καθετη γραμμη που εβγαινε οταν τραβουσα video,, τωρα ακομα και σε πολυ αποτομα γυρiσματα της καμερας ,δυσκολα θα εμφανιστει αυτη η γραμμη) ,,αλλα δεν θα με χαλαγε να το εκανα ακομα καλυτερο.....γι'αυτο κοιταω λιγο τη menghuole,,,, ο azuli μου ειπε οτι εχει καλη φωτο και video και θελω να δω αν υπαρχει διαφορα.....

 

Το περιεργο με την Mengluole ειναι οτι τα video που τραβηξα μ'αυτην (που ειναι πoλυ smooth,ουτε glitches,ουτε τρεμοπαιγματα,ουτε frame skips και με απολυτα σταθερη εικονα σε σχεση με 2.2.2 , 2.3.5 ,geno v4 και kalo) ειναι ολα στα properties μονο 19-20 fps.Ολων των αλλων ειναι 25-30 και παρολαυτα υστερουν

Link to comment
Share on other sites

Οτι κιαν κανω δεν μπορω να περασω ελληνικα στο πληκτρολογιο...αρα δεν ειναι μονο τα xml πρεπει και καπου αλλου να βαζεις γλωσσες!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αμα θ'αναβαθμισω και εγω τα ιδια θα εχω ,να το ξερετε....

Αφου το τηλ.. παει μια χαρα ,,καλα λες κλαιν....

v6 supercharger, kick αςς kernel, zippalign, sd card speed,I/O database,και build.prop tweaks εαν υπαρχουν

εχεις ανεβασει καπου για Β572;

εχω ram manager pro,uncupfps55,init.qcom.post_boot.sh,και dalvik.vm.execution-mode=int:jit στο build.prop

αυτα!:p

Link to comment
Share on other sites

Δε το βλεπω καλα το κινητο μου. οταν το λειτουργώ ( wifi, opera, tapatalk, greader κλπ) μετα απο κανενα μισάωρο ζεσταίνεται αρκετά στη πίσω κατω πλευρά (με battery widget ειδα οτι φτάνει 32-32 πε τέτοια χρήση) κατι που πριν δεν ειχα παρατηρήσει μέχρι τώρα! Πλέων το έχω και στοκ 1024 με σχεδόν μαμά ρομ του καλο!
Link to comment
Share on other sites

v6 supercharger, kick αςς kernel, zippalign, sd card speed,I/O database,και build.prop tweaks εαν υπαρχουν

εχεις ανεβασει καπου για Β572;

εχω ram manager pro,uncupfps55,init.qcom.post_boot.sh,και dalvik.vm.execution-mode=int:jit στο build.prop

αυτα!:p

 

Θα ανεβασω σε καμμια ωριτσα , για 572 τα παντα ,,

Μονο το settings.apk με τα χρωματιστα εικονιδια ειχα φτιαξει για 572....

 

@georgt

μηπως εχεις περασει κανενα περιεργο προγραμμα για μπαταρια ( battery saver η κατι παρομοιο ) ???

καλυτερα διωξτα αυτα τα προγραμματα ......

 

572 MOD TWEAKS .....κατεβασμα εδω..

http://www.mediafire.com/?8htfkpseu3w300e

 

ΠΡΟΣΟΧΗ........

Οποιος εχει ηδη γραψει καποια πραγματα για να ξεκλειδωσει fps ,,τοτε να ΜΗΝ χρησιμοποιησει το build.prop ,, αλλα να συμπληρωσει ,απο κει που τελειωνει το build.prop , τα παρακατω...

 

windowsmgr.max_events_per_sec=150

debug.performance.tuning=1

video.accelerate.hw=1

persist.sys.use_dithering=0

persist.sys.purgeable_assets=1

dalvik.vm.dexopt-flags=m=y

ro.mot.eri.losalert.delay=1000

ro.telephony.call_ring.delay=0

#

ro.media.enc.jpeg.quality=100

ro.media.dec.jpeg.memcap=2000000

ro.media.enc.hprof.vid.bps=2000000

ro.media.capture.maxres=8m

ro.media.capture.fast.fps=4

ro.media.capture.slow.fps=120

ro.media.panorama.defres=3264x1840

ro.media.panorama.frameres=1280x720

ro.camcorder.videoModes=true

#

net.ipv4.tcp_ecn=0

net.ipv4.route.flush=1

net.ipv4.tcp_rfc1337=1

net.ipv4.ip_no_pmtu_disc=0

net.ipv4.tcp_sack=1

net.ipv4.tcp_fack=1

net.ipv4.tcp_window_scaling=1

net.ipv4.tcp_timestamps=1

net.ipv4.tcp_rmem=4096 39000 187000

net.ipv4.tcp_wmem=4096 39000 187000

net.ipv4.tcp_mem=187000 187000 187000

net.ipv4.tcp_no_metrics_save=1

net.ipv4.tcp_moderate_rcvbuf=1

 

αφηστε μια κενη γραμμη , στο τελος του build.prop ... και για ποιο γρηγορα χρησιμοποιηστε το notepad απο το pc ,, και καντε (copy , paste ) τα υπολοιπα που βλεπετε παραπανω....

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

572 MOD TWEAKS .....κατεβασμα εδω..

http://www.mediafire.com/?8htfkpseu3w300e

ωραια,χανουμε σε RL bench,τα διπλα τωρα

Link to comment
Share on other sites

ωραια,χανουμε σε RL bench,τα διπλα τωρα

 

libsqlite.so ,, για 2.3 κατεβασμα απο δω ...

http://www.mediafire.com/?7i3tjuvlgtayzrx

 

κανουμε ενα backup πρωτα ,, γιατι εγω εκανα 3 restore σε μια ωρα ,μεχρι να πετυχω το καταλληλο.......

απο εδω βρηκα το libsqlite.so ...που δουλεψε..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1000899

 

αυτο θα φτιαξει το database io

 

τα πιο προσφατα scripts ,του zeppelinrox (v6supercharger).....

http://www.mediafire.com/?sw5bff2wpaxqcka

 

ΜΗΝ χρησιμοποιηστε το v6supercharger ,,, καλυτερα το ram manager pro

ΑΛΛΑ μπορειτε να χρησιμοποιησετε τα αλλα 3 scripts ..

3GTurboCharger_Installer_Update_3_RC6.sh

Die-Hard_Battery_Calibrator_RC4.sh

KickAssKernelizer_Tweaks_Installer_Update_3_RC6.sh

 

εγω παντως χρησιμοποιω μονο τα 2 απο αυτα

Die-Hard_Battery_Calibrator_RC4.sh

KickAssKernelizer_Tweaks_Installer_Update_3_RC6.sh

γιατι ειμαι ενταξει με το 3g ,και ετσι δεν εχω δοκιμασει το

3GTurboCharger_Installer_Update_3_RC6.sh

 

οδηγιες για το πως τρεχουμε αυτα τα scripts ,, εχω πολυ αναλυτικες στη σελ. 103 , ποστ 1545

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

libsqlite.so ,, για 2.3 κατεβασμα απο δω ...

http://www.mediafire.com/?7i3tjuvlgtayzrx

 

κανουμε ενα backup πρωτα ,, γιατι εγω εκανα 3 restore σε μια ωρα ,μεχρι να πετυχω το καταλληλο.......

απο εδω βρηκα το libsqlite.so ...που δουλεψε..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1000899

 

αυτο θα φτιαξει το database io

το εχω ηδη αυτο,ειναι οκ με 25 δευτερα.

τα πιο προσφατα scripts ,του zeppelinrox (v6supercharger).....

http://www.mediafire.com/?sw5bff2wpaxqcka

 

ΜΗΝ χρησιμοποιηστε το v6supercharger ,,, το ram manager pro

αυτο

ειμαι οκ γιατι εχω rom toolbox pro που ρυθμιζεις διαφορα.

αρα κλαιν αλλα πικα

thanks.

Link to comment
Share on other sites

ε, βεβαια οκ με 25 δευτερα... παρα πολυ καλα..

τωρα ειδες πως ξελευθερωθηκαν τα παντα ,,, ηταν μεγαλη υποθεση το libsqlite.so ( τι μπορει να κανει ενα τοσο μικρο αρχειακι ,τελικα,,, )

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

ε, βεβαια οκ με 25 δευτερα... παρα πολυ καλα..

τωρα ειδες πως ξελευθερωθηκαν τα παντα ,,, ηταν μεγαλη υποθεση το libsqlite.so ( τι μπορει να κανει ενα τοσο μικρο αρχειακι ,τελικα,,, )

αυτο και το uncupfps55

τραγουδαει το τηλεφωνο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο και το uncupfps55

τραγουδαει το τηλεφωνο τωρα.

 

http://dl.dbank.com/c09oz7rnhv Αργεις :Ρ

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το libsqlite.so τι κανει πρακτικα στο τηλεφωνο?Εννοω εχω διαβασει τα threads στο xda για τα sync και που γραφει κατευθειαν κλπ,αλλα στην καθημερινη χρηση τι βελτιωση υπαρχει εκτος απο τα benchmarks?
Link to comment
Share on other sites

που την βρηκες αυτην;;;;

Sorry, the specified topic does not exist or has been removed or are being audited

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

που την βρηκες αυτην;;;;

Sorry, the specified topic does not exist or has been removed or are being audited

 

χαχα ουτε και εγω το βρισκω τωρα....λεει geno ειναι αλλα δεν την κατεβαζω περιμενω σαββατο του geno Και παλι αν!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

χαχα ουτε και εγω το βρισκω τωρα....λεει geno ειναι αλλα δεν την κατεβαζω περιμενω σαββατο του geno Και παλι αν!

που ρε συ made by geno?

μην βιαζεσαι

Link to comment
Share on other sites

που την βρηκες αυτην;;;;

Sorry, the specified topic does not exist or has been removed or are being audited

 

την ανεβαζω σε λιγο ,, οποιος τη θελει ... κατεβασμα εδω.....

u8800 pro geno v4...

http://www.mediafire.com/?a9f1ihhsddnahd8

 

 

Παιδια το libsqlite.so τι κανει πρακτικα στο τηλεφωνο?Εννοω εχω διαβασει τα threads στο xda για τα sync και που γραφει κατευθειαν κλπ,αλλα στην καθημερινη χρηση τι βελτιωση υπαρχει εκτος απο τα benchmarks?

 

ακριβως οτι διαβασες εδω .. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1000899

to libsqlite.so δεν βελτιωνει μονο τα benchmarks ,, αλλα η ταχυτητα πλεον των εφαρμογων και γενικοτερα ολα ,, ειναι ευδιακριτο αυτο απο το πρωτο reboot...

 

συνηθως ομως στ 90 % των custom roms , αυτα ειναι κομπλε ,( σιγα που θα αφησουν το vsync on )

Link to comment
Share on other sites

την ανεβαζω σε λιγο ,, οποιος τη θελει ... κατεβασμα εδω.....

u8800 pro geno v4...

http://www.mediafire.com/?a9f1ihhsddnahd8

 

δεν ξερουμε τι ειναι,δεν προβλημα το κατεβασμα απο μονο του,δεν εχουμε επισημο post απο geno ακομα.

μπορει και να ειναι βεβαια αλλα μακρυα και αγαπημενα η ροδο ειναι και θα ανθισει...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερουμε τι ειναι,δεν προβλημα το κατεβασμα απο μονο του,δεν εχουμε επισημο post απο geno ακομα.

μπορει και να ειναι βεβαια αλλα μακρυα και αγαπημενα η ροδο ειναι και θα ανθισει...

 

ουτε εγω ξερω τι ειναι ,, απλα προλαβα και την κατεβασα πριν εξαφανιστει .....

και οποιος θελει δοκιμαζει ,,και μας λεει ,τι παιζει ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

μεχρι τωρα (572) το πηγαινα με τα official γιατι ηθελα σταθεροτητα σε σχεση με την εμπειρια που ειχα με το ZTE και customs roms.

Ακομα και με την official δεν βλεπω και πολλη σταθεροτητα(κολληματα, λαγκαρισματα κ.α.) ειδα αυτην

 

2012/03/22【ROM Release】【U8800 Pro】B876_KALO_v1.3 Porting (from Huawei Honor) - 2.6.35

 

Πιστευετε οτι θα ειναι καλη?

Link to comment
Share on other sites

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2).Τωρα θα πρεπει να κατεβασουμε το "boot image"απο εδω:http://www.megaupload.com/?d=HA9FSEKL και στην συνεχεια

το αφηνουμε στην επιφανεια εργασιας του Pc.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μήπως υπάρχει κάπου αλλού αυτό το αρχείο παιδιά μιας κ το megaupload είναι off?

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

μεχρι τωρα (572) το πηγαινα με τα official γιατι ηθελα σταθεροτητα σε σχεση με την εμπειρια που ειχα με το ZTE και customs roms.

Ακομα και με την official δεν βλεπω και πολλη σταθεροτητα(κολληματα, λαγκαρισματα κ.α.) ειδα αυτην

 

2012/03/22【ROM Release】【U8800 Pro】B876_KALO_v1.3 Porting (from Huawei Honor) - 2.6.35

 

Πιστευετε οτι θα ειναι καλη?

 

Μέχρι τώρα καλά πάει έβγαλε και 1.3 αρά ασχολητε!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κάπου αλλού αυτό το αρχείο παιδιά μιας κ το megaupload είναι off?

ποια rom εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...