Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

θελω να σωσω τα data καποιων εφαρμογων πριν αλλαξω rom αλλα λογω του οτι εχω χασει το root δεν δουλευει το titanium.Απο που μπορω να τα παρω με το χερι?Στον data/data δεν βρισκονται τα app data?Θα με αφησει να κανω copy χωρις root?το hisuite δεν μου δουλευει

 

Copy μπορείς να κανεις. Μπορεις να ξανά περάσεις την ίδια Ρομ χωρίς wipe για να επαναφερεις το root.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Copy μπορείς να κανεις. Μπορεις να ξανά περάσεις την ίδια Ρομ χωρίς wipe για να επαναφερεις το root.

 

εκανε copy κανονικα τελικα ενταξει,αυτο με το φλασαρισμα δεν το χα σκεφτει..!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την cm7 by gkalen και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τί παραπάνω παρέχει η πολυδιαφημισμένη miui; :)

Αμα τι βαλεις, πες μας κι εσυ αν βλεπεις τιποτα καλυτερο ... :p

Αν δε σ'αρεσει βγαλτη, αν μπορεις ... :p

 

Για cyanmobileX

Μαλλον θα μεινω στη δικια μου version, χωρις ραδιο αλλα με spirit fm .... πολυ καλυτερα τα πραγματα.

Μετα την εισοδο του ραδιοφωνου, το τηλ.. ειναι βαρκα στο γυαλο , με το ζορι ανοιγει , οπου σκρολαρεις παει σαν τρελο, οκ το ραδιο δουλευει αλλα χαλαει ολο το ρομ.

Με αυτο το libaudio policy, κανονικα δεν επρεπε ουτε να bootαρει το τηλ.. , αλλα καταφερε ο moihack να το κανει , εστω και με το ζορι ν'ανοιγει, αλλα ασ'τα να πανε τα υπολοιπα.

Για μενα επρεπε αν γινεται να φτιαχτει το libaudio policy που υπηρχε πριν ,σε συνδυασμο με το framework για να πανε ωραια τα πραγματα.

Τεςπα, θα φτιαξω μια cmx κομπλε, χωρις ραδιο ( spiritfm αντι fm radio ) , και τελειωνω με cmx ... δεν ανεβαζω ρομ που τρεμει ο κ@λος του να βγει η ψυχη του με τιποτα ...:p

Τωρα αν θελει καποιος να δει πως παει το ρομ με το ραδιο, μπορω να το ανεβασω το βραδυ, αλλα ντρεπομαι να το παρουσιασω... :p

Βαλτε καλυτερα του Moihack το cmx και θα'στε οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Κατεβασα την cmx του Moihack απο το xda και εχει εδω και ενα 20λεπτο που το τηλεφωνο φαινεται να ειναι bootloop.Δεν περαστηκε σωστα,η θελει κι αλλο χρονο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Κατεβασα την cmx του Moihack απο το xda και εχει εδω και ενα 20λεπτο που το τηλεφωνο φαινεται να ειναι bootloop.Δεν περαστηκε σωστα,η θελει κι αλλο χρονο?

 

Κατι μαλλον δεν ακολουθησες στις οδηγιες σωστα. Δεν ξερω γιατι πεφτετε σε bootloop εσεις και οχι εγω; Απο ποια ρομ ερχεσαι στην CMX; Εγω απο CM7 και με τοσα φλασαρισματα και δοκιμες ποτε δεν επεσα σε bootloop.

 

@gkalen

Πρακτικα δεν αλλαξε κατι στο υπολοιπο ρομ απο αποψη libraries εκτος απο αυτα του ηχου ωστε να μπορει να δουλευει το radio αλλα και να γινεται σωστα το audio routing στα ακουστικα.

Πλεον η ROM ειναι πιο πληρης (αν δεις μεσα εχει πλεον ολα τα CMxxx.apk και τα χτιζει αυτοματα κτλ).Στο bootαρισμα η CMX αργει οντως αρκετα αλλα μετα δεν εχω προβληματα με τη ROM καθολου.

 

Το framework παντως πρακτικα ιδιο πρεπει να εμεινε. Δεν φανταζομαι απλα ενεργοποιωντας το FM radio να γινεται build να στραβωνει το ολο πραγμα. Κατι αλλο παιζεται.

Ισως να παιζει και τιποτα ρολο στο φλασαρισμα. Πχ χθες παρατηρησα οτι καποιες φορες δεν γινεται σωστα το format system με αποτελεσμα να χω τα gapps μεσα στον φακελο system/app του κινητου χωρις να χρειαστει να φλασαρω το .zip των gapps.

Δεν ξερω αν θες κοιταξε το λιγο ακομα εντυπωση μου κανει δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Κατι μαλλον δεν ακολουθησες στις οδηγιες σωστα. Δεν ξερω γιατι πεφτετε σε bootloop εσεις και οχι εγω; Απο ποια ρομ ερχεσαι στην CMX; Εγω απο CM7 και με τοσα φλασαρισματα και δοκιμες ποτε δεν επεσα σε bootloop.

 

@gkalen

Πρακτικα δεν αλλαξε κατι στο υπολοιπο ρομ απο αποψη libraries εκτος απο αυτα του ηχου ωστε να μπορει να δουλευει το radio αλλα και να γινεται σωστα το audio routing στα ακουστικα.

Πλεον η ROM ειναι πιο πληρης (αν δεις μεσα εχει πλεον ολα τα CMxxx.apk και τα χτιζει αυτοματα κτλ).Στο bootαρισμα η CMX αργει οντως αρκετα αλλα μετα δεν εχω προβληματα με τη ROM καθολου.

 

Το framework παντως πρακτικα ιδιο πρεπει να εμεινε. Δεν φανταζομαι απλα ενεργοποιωντας το FM radio να γινεται build να στραβωνει το ολο πραγμα. Κατι αλλο παιζεται.

 

Ισως να παιζει και τιποτα ρολο στο φλασαρισμα. Πχ χθες παρατηρησα οτι καποιες φορες δεν γινεται σωστα το format system με αποτελεσμα να χω τα gapps μεσα στον φακελο system/app του κινητου χωρις να χρειαστει να φλασαρω το .zip των gapps.

Δεν ξερω αν θες κοιταξε το λιγο ακομα εντυπωση μου κανει δηλαδη.

Απο την cmx του Gkalen.Οπως και τις αλλες.

wipe data factory reset

wipe cache partition

advanced/ wipe dalvik cache

mounts and storage / format system

install zip from sd card / choose zip from sd card / cyanmobile.....zip

reboot system now

Link to comment
Share on other sites

Κατι μαλλον δεν ακολουθησες στις οδηγιες σωστα. Δεν ξερω γιατι πεφτετε σε bootloop εσεις και οχι εγω; Απο ποια ρομ ερχεσαι στην CMX; Εγω απο CM7 και με τοσα φλασαρισματα και δοκιμες ποτε δεν επεσα σε bootloop.

 

@gkalen

Πρακτικα δεν αλλαξε κατι στο υπολοιπο ρομ απο αποψη libraries εκτος απο αυτα του ηχου ωστε να μπορει να δουλευει το radio αλλα και να γινεται σωστα το audio routing στα ακουστικα.

Πλεον η ROM ειναι πιο πληρης (αν δεις μεσα εχει πλεον ολα τα CMxxx.apk και τα χτιζει αυτοματα κτλ).Στο bootαρισμα η CMX αργει οντως αρκετα αλλα μετα δεν εχω προβληματα με τη ROM καθολου.

 

Το framework παντως πρακτικα ιδιο πρεπει να εμεινε. Δεν φανταζομαι απλα ενεργοποιωντας το FM radio να γινεται build να στραβωνει το ολο πραγμα. Κατι αλλο παιζεται.

Ισως να παιζει και τιποτα ρολο στο φλασαρισμα. Πχ χθες παρατηρησα οτι καποιες φορες δεν γινεται σωστα το format system με αποτελεσμα να χω τα gapps μεσα στον φακελο system/app του κινητου χωρις να χρειαστει να φλασαρω το .zip των gapps.

Δεν ξερω αν θες κοιταξε το λιγο ακομα εντυπωση μου κανει δηλαδη.

Λαγκαρει σαν τρελο μολις μπει το ραδιο και δυσκολευεται απιστευτα στο boot, οχι στο πρωτο boot αλλα σε καθε reboot.

Το ιδιο εκανε μολις τα'βαλα στη δικια μου, το ιδιο και οταν εβαλα τη δικια σου, καμμια διαφορα, πολυ λαγκαρισμα .

Το libaudio policy το'χω δοκιμασει απο το πρωτο μου release γιατι δουλευα με το build του geno .. το libaudio ηταν απ'την αρχη οκ χωρις προβληματα, το audio policy ομως δεν μπορεσα να το δουλεψω, μονο το huawei logo εβλεπα και τερμα, no boot ...

Το καταφερες μεν να το κανεις να bootαρει, και να δουλευει και το ραδιο, αλλα ολα τ'αλλα πηγαινουν πολυ ασχημα.

 

@ petros

Φλασαρε τα gapps και μετα κανε wipe cache και dalvik cache και θ'ανοιξει μετα απο λιγη ωρα.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου κανε και μισαωρο να περασει η cyanmobile οποτε μη μασατε δεν ειναι bootloop ειναι το bootanimation.

Το ραδιο δουλευει κανονικα στου moihack και το τηλ δεν εχει lag.Μεχρι τωρα μια χαρα ολα.

 

Ενα μικρο bug εχω βρει μονο,οταν επιλεξεις για εικονιδιο μπαταριας τον κυκλο και μετα αλλαξεις το μεγεθος των εικονιδιων του status bar σε μεγαλυτερο απο το default,οταν πας να το ξανακανεις default μεγεθος γινονται ολα τα εικονιδια εκτος απο της μπαταριας που μενει τεραστιο..!Αν αλλαξεις εικονιδιο εχεις παλι το κανονικο μεγεθος της μπαταριας αλλα το μεγεθος του κυκλικου εικονιδιου συγκεκριμενα δεν μπορει να ξαναλλαξει,τρωει κολλημα.Μικρο το bug γιατι δεν χρειαζεται αλλαγμα κανονικα το μεγεθος των εικονιδιων,απλα εγω επαιζα με τις ρυθμισεις και το αλλαξα.

Μεγαλυτερο review προσεχως!

p.s. :επρεπε να βαλουν search στις ρυθμισεις της cyanmobile,πραγματικα χανεσαι εκει μεσα!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου κανε και μισαωρο να περασει η cyanmobile οποτε μη μασατε δεν ειναι bootloop ειναι το bootanimation.

Το ραδιο δουλευει κανονικα στου moihack και το τηλ δεν εχει lag.Μεχρι τωρα μια χαρα ολα.!

 

Οταν τελειωσει η εγκατασταση , παμε recovery, wipe cache και dalvik cache και μετα ανοιγει χωρις να περιμενεις μιση ωρα .. το καθε reboot μετα αργει πολυ ν'ανοιξει.

Περιεργο που δεν εχεις lag, εμενα στον root explorer το scrolling ειναι αντε γεια ....

Τ'αλλα bug που λες ειναι απο το framework , κι εκει βλεπω προβλημα.

Σ'εμενα δεν καθεται καλα με τιποτα, για να σε δω σε κανα δυο μερες .. :p

Link to comment
Share on other sites

@azuli

 

Μιση ωρα?!?! Οχι το παρακανε η CyanMobile σε αυτο το θεμα. Δεν ξερω πως αντεξες να περιμενεις τοση ωρα.

Με τις οδηγιες που δινω παντως σε μενα δεν κανει πανω απο 3-4 λεπτα για το 1ο boot.

 

Τωρα για το bug που λες, νταξει και μονο που το παρατηρησες απλα απιστευτος! Δυστυχως αυτο δεν πρεπει να ειναι κατι που να μπορω να διορθωσω εγω ο ιδιος, αλλα κατι λαθος στον κωδικα της ιδιας της CyanMobile.

 

@gkalen

 

Εγω παντως θα συμφωνησω με azuli. Απο lag δεν εχω παρατηρησει τιποτα περιεργο. Τι να πω...Ισως η CMX γινει η καινουρια MIUI που για να κατσει καλα να θελει τα κολπα της.

 

Ψιλοχαζομαρουλες κανει το UI της CMX για να λεμε την αληθεια, αλλα οφειλεται στον ιδιο τον κωδικα της CMX και δεν εχει σχεση με το device tree ή/και με την ενεργοποιηση του FM radio.

 

Με το ψιλοχαζομαρουλες εννοω οτι ας πουμε η jelly bean lockscreen οταν την ανοιγεις ακομα και αν δεν ακουμπησεις την οθονη καθολου υπαρχουνε αυτες οι κουκιδες του holo locker λες και ειναι το δαχτυλο απανω. Μετα ειναι αυτο που λεει ο azuli. Ή καποιες φορες που η statusbar μετα την εφαρμογη tweaks δεν εμφανιζεται και restart το SystemUI. Κατι τετοια. Αλλα οπως ειπα δεν μπορω να τα διορθωσω αυτα και θα υπαρχουν φανταζομαι και σε αλλα τηλ που τρεχουνε CyanMobile

Edited by Moihack
Link to comment
Share on other sites

Μπορει και να'ναι σαν miui αλλα η miui φτιαχτηκε τωρα πια, δουλευει σε ολους κανονικα πλεον , εμενα το scrolling στο root explorer ειναι χαλια παντως ...

Σ'οποιον κατσει τεςπα, δεν θα σκασουμε κιολας, εχουμε ρομ να βαλουμε .

Μπραβο σου, αλλη μια φορα παντως .

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοχαζομαρουλες κανει το UI της CMX για να λεμε την αληθεια, αλλα οφειλεται στον ιδιο τον κωδικα της CMX και δεν εχει σχεση με το device tree ή/και με την ενεργοποιηση του FM radio.

 

Με το ψιλοχαζομαρουλες εννοω οτι ας πουμε η jelly bean lockscreen οταν την ανοιγεις ακομα και αν δεν ακουμπησεις την οθονη καθολου υπαρχουνε αυτες οι κουκιδες του holo locker λες και ειναι το δαχτυλο απανω. Μετα ειναι αυτο που λεει ο azuli. Ή καποιες φορες που η statusbar μετα την εφαρμογη tweaks δεν εμφανιζεται και restart το SystemUI. Κατι τετοια. Αλλα οπως ειπα δεν μπορω να τα διορθωσω αυτα και θα υπαρχουν φανταζομαι και σε αλλα τηλ που τρεχουνε CyanMobile

 

Κατεβάζω τωρα για να περασω τη ρομ σου απο xda και διαβαζα τις οδηγιες σου απο κάτω δεν κανεις format/system εκτος απο τα wipe πριν την περασεις? Και για να περασεις τα gapps θα κανεις δυο φορες install zip from sdcard ή θα πρεπει να κανεις πρωτα ενα boot περνωντας μόνο τη ρομ και μετα αλλη μια απο recovery για να περασεις και τα gapps? Περιμενω μια απαντηση παιδια για να προχωρησω και να τη δοκιμασω και εγω και να σας πω τη γνωμη μου

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις περασα κι εγω την ρομ με τις οδηγιες του Γιωργου,κι εμενα κανει το ιδιο στο ραδιοφωνο.Εχει πολυ καλο ηχο αλλα λαγκαρει ασχημα.
Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρο bug εχω βρει μονο,οταν επιλεξεις για εικονιδιο μπαταριας τον κυκλο και μετα αλλαξεις το μεγεθος των εικονιδιων του status bar σε μεγαλυτερο απο το default,οταν πας να το ξανακανεις default μεγεθος γινονται ολα τα εικονιδια εκτος απο της μπαταριας που μενει τεραστιο..!Αν αλλαξεις εικονιδιο εχεις παλι το κανονικο μεγεθος της μπαταριας αλλα το μεγεθος του κυκλικου εικονιδιου συγκεκριμενα δεν μπορει να ξαναλλαξει,τρωει κολλημα.Μικρο το bug γιατι δεν χρειαζεται αλλαγμα κανονικα το μεγεθος των εικονιδιων,απλα εγω επαιζα με τις ρυθμισεις και το αλλαξα.

Κι εγω την πατησα ετσι. Τωρα ο κυκλος ειναι τεραστιος και πλεον δεν ειναι κυκλος, ειναι ενα ημικυκλιο. Η πλακα ειναι οτι μου αρεσει ετσι. Δεινει αλλο στυλ.

Παιδια εγω εχω lags απο την πρωτη version που ανεβασε o gkalen.

Τελοσπαντων, ετσι κι αλλιως δε θα την κρατησω. Παω να κατεβασω τη cm7 του Moihack.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@azuli

 

Μιση ωρα?!?! Οχι το παρακανε η CyanMobile σε αυτο το θεμα. Δεν ξερω πως αντεξες να περιμενεις τοση ωρα.

Με τις οδηγιες που δινω παντως σε μενα δεν κανει πανω απο 3-4 λεπτα για το 1ο boot.

 

Τωρα για το bug που λες, νταξει και μονο που το παρατηρησες απλα απιστευτος! Δυστυχως αυτο δεν πρεπει να ειναι κατι που να μπορω να διορθωσω εγω ο ιδιος, αλλα κατι λαθος στον κωδικα της ιδιας της CyanMobile.

 

@gkalen

 

Εγω παντως θα συμφωνησω με azuli. Απο lag δεν εχω παρατηρησει τιποτα περιεργο. Τι να πω...Ισως η CMX γινει η καινουρια MIUI που για να κατσει καλα να θελει τα κολπα της.

 

Ψιλοχαζομαρουλες κανει το UI της CMX για να λεμε την αληθεια, αλλα οφειλεται στον ιδιο τον κωδικα της CMX και δεν εχει σχεση με το device tree ή/και με την ενεργοποιηση του FM radio.

 

Με το ψιλοχαζομαρουλες εννοω οτι ας πουμε η jelly bean lockscreen οταν την ανοιγεις ακομα και αν δεν ακουμπησεις την οθονη καθολου υπαρχουνε αυτες οι κουκιδες του holo locker λες και ειναι το δαχτυλο απανω. Μετα ειναι αυτο που λεει ο azuli. Ή καποιες φορες που η statusbar μετα την εφαρμογη tweaks δεν εμφανιζεται και restart το SystemUI. Κατι τετοια. Αλλα οπως ειπα δεν μπορω να τα διορθωσω αυτα και θα υπαρχουν φανταζομαι και σε αλλα τηλ που τρεχουνε CyanMobile

 

σημειωση οτι κανω παντα διπλα wipes + format system.Eπισης φορμαρω παντα την sd να μην μενουν φακελοι που εχουν δημιουργει απο την προηγουμενη rom.

 

αυτο μετα τα tweeks απο τις ρυθμισεις στο λεει και με pop up οτι αν δεν εμφανιστει το status bar μετα απο τα πειραγματα θελει να κανεις restart το status bar απο τις ρυθμισεις η σε ακραια περιπτωση reboot.Δεν το βλεπω σαν προβλημα αν σκεφτεις οτι οι κανονικες rom δεν σε αφηνουν εξ αρχης να κανεις αυτες τις αλλαγες.

 

το θεμα που ειπες με το animation του lockscreen δεν το εχω πετυχει με την σημερινη rom ακομα οποτε και εκει ειμαστε καλα.

Επισης αναβουν παλι τα κουμπια της συσκευης,η επιλογη check gps performance δουλευει και εμφανιζεται και το clear στα notifications!

Πολυ καλη δουλεια moihack,ωραιος!Θα την σκαλισω κι αλλο κι αν τσεκαρω κανα θεμα θα ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

εφαγα bootloop βαζοντας το live wallpaper που εχεις βαλει μεσα..!Kανω βρωμικο install τωρα,ελπιζω να κρατησει τις ρυθμισεις απο πριν γιατι εδωσα ιδρωτα..! Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν με απαντησε κανεις τα gapps τα περναω με δευτερο reboot στην recovery ή με το πρωτο περναω ρομ και καπακι πριν κανω boot και τα gapps?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν με απαντησε κανεις τα gapps τα περναω με δευτερο reboot στην recovery ή με το πρωτο περναω ρομ και καπακι πριν κανω boot και τα gapps?

 

με το δευτερο καλυτερα.

 

Λοιπον το βρωμικο φλασαρισμα δεν επιασε,οχι μονο κρατησε τις ρυθμισεις αλλα κρατησε και το κολλημα με το live wallpaper και κανει reboot συνεχεια.Τι να κανω για να μην κανω παλι καθαρο φλασαρισμα/factory reset?

 

edit:το σωσα με καθαρισμα cache και dalvik,συνεχιζουμε!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

@ tupac

Αυτα ειναι στην αρχη, σιγα σιγα θα βγαινουν κι αλλα ....

Η δευτερη version η δικια μου ειναι η καλη, οχι η πρωτη.

 

Ρε παιδια δεν με απαντησε κανεις τα gapps τα περναω με δευτερο reboot στην recovery ή με το πρωτο περναω ρομ και καπακι πριν κανω boot και τα gapps?

 

Οποτε θες, η μετα το ρομ, reboot recovery και φλασαρε gapps, η μετα το πρωτο boot, ξαναμπες recovery και φλασαρε gapps ..

Mετα το φλασαρισμα gapps, κανε wipe cache και dalvik .

 

Sorry, διπλο ποστ ...:eek:

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο μερικες ωρες λιωσιματος με την τελευταια cyanmobile του moihack εχω να πω και εγω τις εντυπωσεις μου. Ξεκιναω λοιπον κανω τα wipes και format system και φλασαρω την ρομ και παταω reboot system now το πρωτο boot πήρε 33 λεπτα χρονομετρημενα το χρονομετρησα γιατι ειχα διαβασει αλλος τον πηρε μιση ωρα και ηθελα να δω αν ηταν υπερβολή ή αληθεια. Δυστυχως αλήθεια ήταν. Δες το αυτο αγαπητε moihack γιατι αλλοι μπορει να το περασουν για bootloop και να παρατησουν την ρομ απο την αρχή. Μετα αφου ολοκληρωσε το πρωτο boot εκανα reboot και μπηκα recovery για να περασω και τα gapps κανοντας μονο wipe cache και davlik cache και ευτυχως αυτο το boot δεν πηρε πανω απο 3 λεπτα και οσα boot και αν εκανα μετα επαιρνε το πολυ 2 λεπτα. Παρεπιμπτοντως με αρεσε πολυ η επιλογη ήχου για soundboot animation από oldschool παιχνιδιου atari κατι. Δεν με αρεσε που ανοιγει με ετοιμη γλωσσα τα αγγλικα. Ναι οκ σεβαστό οτι την ανεβαζεις στο xda για ολες τις εθνικοτητες δε θα ηταν όμως καλύτερα εστω με την πρωτη εκκινηση οπως ακομα και οι official rom να μας δινεται η επιλογη γλώσσας της αρεσκείας μας? Και οχι να το ψαχνουμε στις ρυθμισεις? Σκεψου οτι καποιοι μπορει να μην ξερουν καν αγγλικά. Από τον τηλεφωνικο καταλογο γινεται κανονικα import/export στην sdcard.Η καμερα που την δοκιμασα χωρις να πειραξω ρυθμισεις βγάζει πολυ ωραιες φωτογραφιες. Το wifi λειτουργει κανονικοτατα. Τον root explorer που περασα και scrollara δεν ειδα να σκαλωνει καπου. Στο play store όμως τρωει καποια σκαλωμτα ωρες ωρες και στο titanium backup ειδα καποιες στιγμες να κολλαει σε καποια επαναφορα και να χρειαζεται να κανω reboot για να νιωσει. Το ραδιο λειτουργει κανονικα αλλα τρωει μερικα σκαλωματα στο ψαξιμο ραδιοφωνου με το scrollarisma της ροδελας. Κατι αλλο όμως που δεν θυμαμαι και δεν ειμαι σιγουρος ας με διορθωσει καποιος αν κανω λάθος αλλα νομιζα οτι το stock ραδιο δεν χρειαζεται bluetooth αλλιως ειτε με αυτο ειτε με το spirit fm το ιδιο θεμα θα εχω με κλησεις που καποιες φορες ενω ακουω ραδιο αν με καλεσουν δεν τους ακουω ενω εκεινοι με ακουνε. Εγω για αυτο κυριως ηθελα το στοκ ραδιο επειδη νομιζα δεν χρειαζεται το bluetooth. Ο Legacy launcher που φοραει όμορφος αλλα να τρωει 14mb δεν μου φαινεται καλό. Και ο dsp manager χωρις να τον χρησιμοποιω αλλα 5,5 mb γιατί? Επίσης ειδα κατι εφαρμογες όπως car home και news&weather και talk και terminal emulator εφαρμογες που για πολλους ειναι αχρηστες μπορει βεβαια να ειναι και απο τα gapps κάποιες απο αυτες δεν ξερω. Επισης αντι για εναν root explorer ή έστω εναν es explorer να υπαρχει ενας απλος file manager?Σαν gps και παιζοντας παιχνιδια και αντοχη μπαταριας δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι δεν ειχα χρονο να τα δοκιμασω. Αποψη μου μετα των οσων δοκιμασα ειναι να ενσωματωθουν τα gapps και η ρομ και να βρεθει τροποε να μειωθει ο χρονος του πρωτου boot γιατι 10 λεπτα ειναι αναμενομενα και υποφερτα αλλα 33 δεν νομιζω θα ειναι πολλοι που θα κατσουν να περιμενουν. Σε γενικες γραμμες ειναι μια παρα πολυ καλη δουλεια με καποια μικροbugs και θα ηθελα να μεινω για να την κανω καθημερινης χρησης αλλα προς το παρον επιστρεφω στη miui και θα περιμενω την τελικη δουλεια επανω σε αυτην και απο τον gkalen να δοκιμασω και να διαλεξω και αν βρει χρονο και για ενα hell theme για αυτην καλα θα ειναι. Και θα πρεπει να βρεθει ενα καλυτερο συνολο εικονιδιων για να αλλαξουν. Όπως και να εχει μπραβο για οση δουλεια και ιδρωτα εριξες για αυτο και για το δρομο για κατι καινουριο για το κινητο μας που χαραξες moihack.

 

Επισης ειδα οτι υπαρχει επιλογη να αλλαξεις το bootanimation αλλα και το bootsound κατι που ηθελα πολυ παλιοτερα και δεν εβρισκα τροπο να ενσωματωσω σε ενα bootanimation και ήχο τωρα με κοψιμο και ράψιμο θα τα βαλω ταυτοχρονα για να εχω το επιθυμητο αποτελεσμα. Κατι που ανακαλυψα μετα απο ωρες ψαξιματος μπορειτε να πατε Cyanmobile settings - Διεπαφη - Interface Tweaks και απο πανω στις επιλογες να πατε προς τα δεξια και θα βρειτε τις επιλογες Widget TileViews και Widget TileView Order οπου εκει μπορειτε να βαλετε οποιες συντομευσεις θελετε στο κουρτινακι και με οποια σειρα θελετε. Γενικως βρηκα ρυθμισεις ακομα και για χρωματισμο τον πλακιδιων στο κουρτινακι αλλα και στην status bar και όλα οσο για το bug που ελεγε καποιος αν αλλαξει μεγεθος σε μπαταρια και ωρα επιστρεφουν μετα στο κανονικο απλα πρεπει να περιμενεις κανα 5λεπτο αφου πατησεις την επιλογή. Επισης με αρεσει πολυ κρατωντας πατημενο το home οι επιλογες και ο τροπος που τις δινει

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Να τη και η εκθεση του Τζιβα! Ωραιος, χαρα στο κουραγιο σου. Μια διορθωσουλα κανε μονο. Στην αρχη λες "cyanogen" αντι για "cyanmobile" και νομισα οτι εβαλες την cm7 του Moihack μεχρι που ειπες "33 λεπτα" και το συνεδεσα με τον azuli.

 

Κατι ασχετο με modding: Απο την κατοχη της συσκευης μεχρι τωρα εχω βαλει την απενεργοποιηση της οθονης στο κουμπι search και volume key wake για χρηστικοτητα και για να μην παταω συνεχεια το power button και χαλασει. Ε, λοιπον χαλασε το volume down! Οχι εντελως αλλα πολλες φορες δεν πιανει και θελει πιο δυνατο και στοχευμενο πατημα.

Εχει παρατηρησει κανεις καποια φθορα στη δικη του συσκευη; Γενικα.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να τη και η εκθεση του Τζιβα! Ωραιος, χαρα στο κουραγιο σου. Μια διορθωσουλα κανε μονο. Στην αρχη λες "cyanogen" αντι για "cyanmobile" και νομισα οτι εβαλες την cm7 του Moihack μεχρι που ειπες "33 λεπτα" και το συνεδεσα με τον azuli.

 

Κατι ασχετο με modding: Απο την κατοχη της συσκευης μεχρι τωρα εχω βαλει την απενεργοποιηση της οθονης στο κουμπι search και volume key wake για χρηστικοτητα και για να μην παταω συνεχεια το power button και χαλασει. Ε, λοιπον χαλασε το volume down! Οχι εντελως αλλα πολλες φορες δεν πιανει και θελει πιο δυνατο και στοχευμενο πατημα.

Εχει παρατηρησει κανεις καποια φθορα στη δικη του συσκευη; Γενικα.

 

Ναι το ειδα το λαθος μου με την ονομασια της ρομ φταιει και ωρα και το καψιμο και πηγα να το διορθωσω στις 05:01 αλλά πετυχα πανω στο update servers του myphone ειχα προσθεσει και αλλα σχολια οποτε περιμενα ως τωρα για να τα σωσω και να αποθηκευσω. Μερικες φορες απλα τρωει σκαλωμα στο κατεβασμα ηχου αλλα δεν ξερω αν ειναι σκαλωμα των ρομ ή φθορα του κουμπιου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αλλαξα 2-3 πραγματακια και νομιζω την βρηκα την τρυπα για το μεγαλο boot time. 1ο boot σε 2-3 λεπτα σε μενα πλεον αλλα και τα επομενα ηταν απολυτως φυσιολογικα σαν χρονος.

 

Οδηγιες εγκαταστασης

 

1) wipe data/factory reset

2) wipe dalvik cache & battery stats bin

3) format /system

4) reboot recovery

5) install .zip from sd card

 

Εγω ετσι εκανα την εγκατασταση μου και πλεον ανοιγει αρκετα γρηγορα μπορω να πω.

Τωρα επειδη παρατηρω οτι οι πιο πολλοι δοκιμαζετε τη ρομ ερχομενοι απο MIUI, αν παλι εχετε αυτα τα τεραστια boot time, δοκιμαστε να περασετε πρωτα μια CM7,να ανοιξει κανονικα η CM7 και μετα να φλασαρετε την νεα CMX ξανα να δειτε μηπως φτιαχτει το προβλημα.

 

Κατεβασμα απο δω: https://drive.google.com/file/d/0B831RtiwNaZgdm9iWTVvTHlRc1k/edit?usp=sharing

 

Καλο θα ητανε να μην βαλει κανεις καποιο mod στο .zip και να χρησιμοποιουμε ολοι το ιδιο .zip και τα gapps που δινω στο xda ωστε να ειμαστε σιγουροι οτι οποια bugs υπαρχουνε δεν προκαλουνται απο την ενσωματωση καποιου mod.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αλλαξα 2-3 πραγματακια και νομιζω την βρηκα την τρυπα για το μεγαλο boot time. 1ο boot σε 2-3 λεπτα σε μενα πλεον αλλα και τα επομενα ηταν απολυτως φυσιολογικα σαν χρονος.

 

Οδηγιες εγκαταστασης

 

1) wipe data/factory reset

2) wipe dalvik cache & battery stats bin

3) format /system

4) reboot recovery

5) install .zip from sd card

 

Εγω ετσι εκανα την εγκατασταση μου και πλεον ανοιγει αρκετα γρηγορα μπορω να πω.

Τωρα επειδη παρατηρω οτι οι πιο πολλοι δοκιμαζετε τη ρομ ερχομενοι απο MIUI, αν παλι εχετε αυτα τα τεραστια boot time, δοκιμαστε να περασετε πρωτα μια CM7,να ανοιξει κανονικα η CM7 και μετα να φλασαρετε την νεα CMX ξανα να δειτε μηπως φτιαχτει το προβλημα.

 

Κατεβασμα απο δω: https://drive.google.com/file/d/0B831RtiwNaZgdm9iWTVvTHlRc1k/edit?usp=sharing

 

Καλο θα ητανε να μην βαλει κανεις καποιο mod στο .zip και να χρησιμοποιουμε ολοι το ιδιο .zip και τα gapps που δινω στο xda ωστε να ειμαστε σιγουροι οτι οποια bugs υπαρχουνε δεν προκαλουνται απο την ενσωματωση καποιου mod.

 

Στο λινκ που δινεις ειναι η νεα ρομ? Γιατι γραφει στην ονομασια της τεστ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...