Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο την υπογραφη σου την ειχα παρει :P

 

Πρεπει να γυρισω στην μαμισια 2.3 πριν βαλω αλλη custom; Ή απλα περναω το zip σε sd και κανω τα ιδια;

Επισης γιατι προτεινεις την Miui;

 

Επισης απορίες που εχω απο αυτη που εβαλα:

Μπορω να αλλαξω launcher? Ειναι υπερβολικα εφετζιδικο και δεν μ'αρεσει ιδιαιτερα. Προτιμω το στυλ που ειχε η μαμα 2.3.5 στην επιφανεια και στο μενου.

Γενικα τα εφε μεταβασης, κλεισιματος εφαρμογών κτλ μπορω να τα βγαλω;

Τελος τις γρηγορες επιλογες στη "κουρτινα" μπορω να τις επεξεργαστω; Θελω να εχει και αλλες.

 

Ευχαριστώ για την βοηθεια.

 

Δεν λεω αυτα στην υπογραφη μου ..:p

Αμα δεις στο ποστ , εχω τα λινκ με τα τελευταια ρομ που εχω βαλει μονο στο myphone , κατεβασε τα και δοκιμασε τα ολα , ειναι λιγες σελιδες πιο πισω .

Δεν προτεινω miui, απλα νομιζω οτι αν τα δοκιμασεις ολα και μετα αποφασισεις ποιο θα κρατησεις , τοτε πιστευω θα διαλεξεις miui ( μπορει και να πεσω εξω βεβαια, αλλα θα δουμε ).

 

Το πιο κοντινο ρομ σε official ειναι το stallion που το βρισκεις στην υπογραφη μου.

 

Τωρα πια δεν θελεις official, οπως εισαι μπαινεις recovery και ξεκινας διαδικασια φλασαρισματος αλλου ρομ, ετσι απλα ...

 

Τ'αλλα ολα τα επεξεργαζεσαι απο ρυθμισεις / προβολη για animation.

Και ρυθμισεις / cyanogenmod settings / ... για πιο πολλα και για το κουρτινακι

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Απο την υπογραφη σου την ειχα παρει :P

 

Πρεπει να γυρισω στην μαμισια 2.3 πριν βαλω αλλη custom; Ή απλα περναω το zip σε sd και κανω τα ιδια;

Επισης γιατι προτεινεις την Miui;

 

Επισης απορίες που εχω απο αυτη που εβαλα:

Μπορω να αλλαξω launcher? Ειναι υπερβολικα εφετζιδικο και δεν μ'αρεσει ιδιαιτερα. Προτιμω το στυλ που ειχε η μαμα 2.3.5 στην επιφανεια και στο μενου.

Γενικα τα εφε μεταβασης, κλεισιματος εφαρμογών κτλ μπορω να τα βγαλω;

Τελος τις γρηγορες επιλογες στη "κουρτινα" μπορω να τις επεξεργαστω; Θελω να εχει και αλλες.

 

Ευχαριστώ για την βοηθεια.

Ναι σε ολα. Κι εγω βγαζω παντα ολα τα εφε για να εινσι πιο γρηγορο το κινητο και να μη τρωει και μπαταρια.

 

Οσο για τη MIUI θα σου την προτειναν σχεδον ολοι. Δεν παιζεται! Απλως θελει παραπανω δουλεια για να τη στισεις.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω αυτα στην υπογραφη μου ..:p

Αμα δεις στο ποστ , εχω τα λινκ με τα τελευταια ρομ που εχω βαλει μονο στο myphone , κατεβασε τα και δοκιμασε τα ολα , ειναι λιγες σελιδες πιο πισω .

Δεν προτεινω miui, απλα νομιζω οτι αν τα δοκιμασεις ολα και μετα αποφασισεις ποιο θα κρατησεις , τοτε πιστευω θα διαλεξεις miui ( μπορει και να πεσω εξω βεβαια, αλλα θα δουμε ).

 

Το πιο κοντινο ρομ σε official ειναι το stallion που το βρισκεις στην υπογραφη μου.

 

Τωρα πια δεν θελεις official, οπως εισαι μπαινεις recovery και ξεκινας διαδικασια φλασαρισματος αλλου ρομ, ετσι απλα ...

 

Gkalen καλα σε λεει το παιδι πρεπει να την αλλαξεις την υπογραφη σου για να βάλεις τα λινκ με τις τελευταιες που εχεις βγαλει γιατι στην υπογραφη σου τους στελνεις στο xda στην CM7.2 MOD V1 και στη MIUI reborn sto xda παλι, εγώ αλλαξα στην υπογραφή μου και στον οδηγό με τα τελευταια λινκ που ανεβασες μονο για τα παιδια εδώ μέσα. Και πλεον με τη cyanmobile παιζει να εχει σοβαρο ανταγωνιστη η miui εγω αργοτερα το βραδυ θα την περασω με την ησυχια μου οταν ηρεμησουν τα τα τηλεφωνα λογω μερας και μεχρι αυριο πιστευω θα εχω δωσει ενα feedback.

 

Και μολις προσεξα επειδη εκανα καποιες ακομα ανανεωσεις οτι το λινκ που δινεις για spirit fm και το εδινα και εγώ στον οδηγό δεν λειτουργει

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η καινουρια ρομ ειναι σουπερ.Ωραιο μενου ρυθμισεων,γρηγορη χωρις κολληματα,και με πολυ καλη αποκριση στο ιντερνετ.Αξιζει να την τεσταρετε
Link to comment
Share on other sites

Gkalen καλα σε λεει το παιδι πρεπει να την αλλαξεις την υπογραφη σου για να βάλεις τα λινκ με τις τελευταιες που εχεις βγαλει γιατι στην υπογραφη σου τους στελνεις στο xda στην CM7.2 MOD V1 και στη MIUI reborn sto xda παλι, εγώ αλλαξα στην υπογραφή μου και στον οδηγό με τα τελευταια λινκ που ανεβασες μονο για τα παιδια εδώ μέσα. Και πλεον με τη cyanmobile παιζει να εχει σοβαρο ανταγωνιστη η miui εγω αργοτερα το βραδυ θα την περασω με την ησυχια μου οταν ηρεμησουν τα τα τηλεφωνα λογω μερας και μεχρι αυριο πιστευω θα εχω δωσει ενα feedback.

 

Και μολις προσεξα επειδη εκανα καποιες ακομα ανανεωσεις οτι το λινκ που δινεις για spirit fm και το εδινα και εγώ στον οδηγό δεν λειτουργει

thanks , tzivas ..

κατι δεν παει καλα με τη mediafire τελευταιαααααα ... :O

ok , το αλλαξα το λινκ.

 

το ειδες το ποστ για το χαμηλωμα της εντασης ( volume scale ) , στο spiritfm ???

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η καινουρια ρομ ειναι σουπερ.Ωραιο μενου ρυθμισεων,γρηγορη χωρις κολληματα,και με πολυ καλη αποκριση στο ιντερνετ.Αξιζει να την τεσταρετε

 

Όταν λες καινουρια για πια μιλας συγκεκριμενα? Γιατι εχουν βγει σχεδον μαζι CM7,MIUI,Cyanmobile

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες καινουρια για πια μιλας συγκεκριμενα? Γιατι εχουν βγει σχεδον μαζι CM7,MIUI,Cyanmobile

 

CyanMobileXgr.Πολυ καλη.Μονο που οταν κανεις reboot απενεργοποιειτε καμια φορα το wifi και δεν ενεργοποιειτε η ωρα.Κατα τ αλλα δουλευει αψογα

Link to comment
Share on other sites

CyanMobileXgr.Πολυ καλη.Μονο που οταν κανεις reboot απενεργοποιειτε καμια φορα το wifi και δεν ενεργοποιειτε η ωρα.Κατα τ αλλα δουλευει αψογα

δεν ειχα προσεξει κατι με την ωρα , σε μενα βγαινει με την εναρξη του ρομ , η κανονικη ωρα ελλαδος .

μετα δεν αλλαζει η ωρα αν δεν εχω το wfi ανοιχτο :wacko:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα προσεξει κατι με την ωρα , σε μενα βγαινει με την εναρξη του ρομ , η κανονικη ωρα ελλαδος .

μετα δεν αλλαζει η ωρα αν δεν εχω το wfi ανοιχτο :wacko:

 

Eμενα Γιωργο και τις 2 φορες μου εβγαζε διαφορετικη ωρα.Βεβαια ενδιαμεσα περασα cm7 για να δω διαφορες.Απλα οταν περναω το wifi παρολο που στις ρυθμισεις εχει τικαρισμενη την ενεργοποιηση της ωρας με το δικτυο,δεν το εκανε.Μετα το reboot που περασα την jbtheme την δευτερη φορα,περασε και την ωρα:)

Τεσπα,ειναι θεματα που δεν εχουν να κανουν με την λειτουργικοτητα.Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.

Παντως η ρομ(για μενα) ειναι πολυ καλυτερη απο cm7.Για miui ακομη δεν μπορω να σου πω 100% κατι.

Προς το παρον αν δεν αλλαξεις κατι στην miui(λιγο δυσκολο γιατι κατι θα βρεις παλι:)) εκανες πολυ καλη δουλεια.

Μπραβο σου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εβαλα την final gkalen. Μ'αρεσει που ειναι τοσο ευκολο.

 

Αποριες:

1) Αν για καποιο χαζο λογο περασω προβληματικη/λαθος custom ρομ μπορει να γινει brick το κινητο; Εγκυκλοπαιδικα ρωταω δεν θα κανω πειραματα :Ρ

2) Πως αλλαζω launcher; Στην 2.3 της huawei αν παταγες το menu softbutton ανοιγε ενα μενου και πηγαινες home settings και το αλλαζες. Τώρα βγαινουν οι ρυθμίσεις το adw.

3) Το κινητο ειναι rooted ετσι; Μπορει να εχω θεμα με πιθανη κακοβουλη εφαρμογή που παει να το εκμεταλευτει αυτο; Λογικα οχι αν βαζω μονο απο google play, σωστα;

4) Πώς απεγκαθιστώ εφαρμογές; Στην official παταγες ενα κλειδι στο μενου, τρεμανε τα εικονιδια και ειχαν ενα κοκκινο x.

5) Νταξει αυτό δεν με νοιαζει ιδιαιτερα, αλλα τα μηνυματα γιατι δεν ειναι μπαλονάκια; :P

6) Επειδη βαριεμαι να βαλω την MIUI, αυτή ειναι cyanogenmod-based; Προσφέρει κατι παραπάνω;

 

Ευχαριστώ πολυ και παλι για την βοηθεια. Γενικα εχω πολυ καλες πρώτες εντυπώσεις απο την rom σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εβαλα την final gkalen. Μ'αρεσει που ειναι τοσο ευκολο.

 

Αποριες:

1) Αν για καποιο χαζο λογο περασω προβληματικη/λαθος custom ρομ μπορει να γινει brick το κινητο; Εγκυκλοπαιδικα ρωταω δεν θα κανω πειραματα :Ρ

2) Πως αλλαζω launcher; Στην 2.3 της huawei αν παταγες το menu softbutton ανοιγε ενα μενου και πηγαινες home settings και το αλλαζες. Τώρα βγαινουν οι ρυθμίσεις το adw.

3) Το κινητο ειναι rooted ετσι; Μπορει να εχω θεμα με πιθανη κακοβουλη εφαρμογή που παει να το εκμεταλευτει αυτο; Λογικα οχι αν βαζω μονο απο google play, σωστα;

4) Πώς απεγκαθιστώ εφαρμογές; Στην official παταγες ενα κλειδι στο μενου, τρεμανε τα εικονιδια και ειχαν ενα κοκκινο x.

5) Νταξει αυτό δεν με νοιαζει ιδιαιτερα, αλλα τα μηνυματα γιατι δεν ειναι μπαλονάκια; :P

6) Επειδη βαριεμαι να βαλω την MIUI, αυτή ειναι cyanogenmod-based; Προσφέρει κατι παραπάνω;

 

Ευχαριστώ πολυ και παλι για την βοηθεια. Γενικα εχω πολυ καλες πρώτες εντυπώσεις απο την rom σου.

 

1)Πολυ δυσκολα.

 

2)Κατεβαζεις απο το Play Store οποιον θες.

 

3)Σωστα.

 

4)Ρυθμισεις, εφαρμογες, διαλεγεις αυτη που θες και απεγκατασταση.

 

5)Γιατι ειναι αλλη εφαρμογη.

 

6)Ναι. Προσφερει πολλα και διαφορα. Επειδη ομως καταλαβαινω οτι εισαι καινουριος κρατα τη CM7 που εισαι τωρα να δεις καποια πραματα και οταν βαρεθεις δοκιμαζεις και τη MIUI.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Eμενα Γιωργο και τις 2 φορες μου εβγαζε διαφορετικη ωρα.Βεβαια ενδιαμεσα περασα cm7 για να δω διαφορες.Απλα οταν περναω το wifi παρολο που στις ρυθμισεις εχει τικαρισμενη την ενεργοποιηση της ωρας με το δικτυο,δεν το εκανε.Μετα το reboot που περασα την jbtheme την δευτερη φορα,περασε και την ωρα:)

Τεσπα,ειναι θεματα που δεν εχουν να κανουν με την λειτουργικοτητα.Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.

Παντως η ρομ(για μενα) ειναι πολυ καλυτερη απο cm7.Για miui ακομη δεν μπορω να σου πω 100% κατι.

Προς το παρον αν δεν αλλαξεις κατι στην miui(λιγο δυσκολο γιατι κατι θα βρεις παλι:)) εκανες πολυ καλη δουλεια.

Μπραβο σου

ok, αυτο με την ωρα δεν το'χω , αυτο με το wfi να κλεινει μετα απο reboot καποιες φορες το'χω ..

γενικα ομως πιστευω οτι η ρομ παει πολυ ομορφα και γρηγορα παρα το γεγονος της λιγης ραμ , ειναι σταθερη και μπορει να χρησιμοποιηθει ανετα , αμα βαλεις και το jb theme γινεται και πολυ πιο ομορφη.

παρατηρησα επισης οτι ρολαρει καλυτερα μετα απο κανα δυο reboot.

δεν νομιζω ν'αλλαξω κατι αλλο παντως ουτε στη miui ουτε στη cyanmobilex .

η miui ειναι τελος στα σιγουρα, δουλευει τζαμι πλεον για τους περισσοτερους , για cyanmobilex θα δουμε αν υπαρχει κατι καλο ....

 

Για CyanmobileX

ξεκινησα νάσχολουμαι ,οταν εδειξε ο moihack τα πρωτα screenshots εδω ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5055342#post5055342 .. και ειδα οτι ειχε το geno kernel #3

ξεκινησα με αυτα τα ρομ , για το u8800 ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2044617

αυτο απο το defy .. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2101999

και με βαση το cm7,2

εβαλα λοιπον και το κερνελ #3 και αρχισα να τα μαγειρευω

ειχα πολλα προβληματα ομως , συνηθως ειχα μονο μια φορα boot και μετα οχι δευτερη ( bootloop )

μετα απο μερικες μερες και χιλιαδες αλλαγες bin και lib , ειχα boot αλλα δεν ειχα root μαυρη οθονη σε πολλες εφαρμογες και στις ρυθμισεις , καποιες φορες επισης ειχα ιντερνετ , καποιες αλλες οχι.

 

και εκει που δεν επαιρνε αλλο και ειχα τρελαθει .... :knife:

 

ΗΡΘΕ ΤΟ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ BUILD ΤΟΥ MOIHACK ... :bow:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2572461

 

ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ , αλλαξε τα παντα , βρεθηκαν τα σωστα bin και libs , framework , systemui kai kernel για να δουλευουν ολα σωστα.

συνεχισα ομως να παρατηρω προβληματα και μετα απο πολλες παλι δοκιμες βρηκα οτι τα πιο πολλα προβληματα τα δημιουργουσε το su binary με το superuser , και αλλαξα τελικα superuser apk και su binary και βρηκα την υγεια μου ...:D

 

@ moihack

χρονια πολλα , πρωτα απ'ολα

δοκιμασα ολα τα bin , libs και οτι αλλο υπηρχε και μπορουσα απο cm7 , αλλα το ραδιο δεν δουλεψε ποτε στην cmx

δεν ξερω αν πρεπει να γινει build απο την αρχη αλλα προσωπικα βολευτηκα και με spirit .

προτεινω να χρησιμοποιησεις το superuser apk και το su binary που εχω βαλει , κανει δουλεια

επισης να βαλεις το libaudio απο geno , πιο δυνατο

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

ok, αυτο με την ωρα δεν το'χω , αυτο με το wfi να κλεινει μετα απο reboot καποιες φορες το'χω ..

γενικα ομως πιστευω οτι η ρομ παει πολυ ομορφα και γρηγορα παρα το γεγονος της λιγης ραμ , ειναι σταθερη και μπορει να χρησιμοποιηθει ανετα , αμα βαλεις και το jb theme γινεται και πολυ πιο ομορφη.

παρατηρησα επισης οτι ρολαρει καλυτερα μετα απο κανα δυο reboot.

δεν νομιζω ν'αλλαξω κατι αλλο παντως ουτε στη miui ουτε στη cyanmobilex .

η miui ειναι τελος στα σιγουρα, δουλευει τζαμι πλεον για τους περισσοτερους , για cyanmobilex θα δουμε αν υπαρχει κατι καλο ....

 

Για CyanmobileX

ξεκινησα νάσχολουμαι ,οταν εδειξε ο moihack τα πρωτα screenshots εδω ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5055342#post5055342 .. και ειδα οτι ειχε το geno kernel #3

ξεκινησα με αυτα τα ρομ , για το u8800 ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2044617

αυτο απο το defy .. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2101999

και με βαση το cm7,2

εβαλα λοιπον και το κερνελ #3 και αρχισα να τα μαγειρευω

ειχα πολλα προβληματα ομως , συνηθως ειχα μονο μια φορα boot και μετα οχι δευτερη ( bootloop )

μετα απο μερικες μερες και χιλιαδες αλλαγες bin και lib , ειχα boot αλλα δεν ειχα root μαυρη οθονη σε πολλες εφαρμογες και στις ρυθμισεις , καποιες φορες επισης ειχα ιντερνετ , καποιες αλλες οχι.

 

και εκει που δεν επαιρνε αλλο και ειχα τρελαθει .... :knife:

 

ΗΡΘΕ ΤΟ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ BUILD ΤΟΥ MOIHACK ... :bow:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2572461

 

ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ , αλλαξε τα παντα , βρεθηκαν τα σωστα bin και libs , framework , systemui kai kernel για να δουλευουν ολα σωστα.

συνεχισα ομως να παρατηρω προβληματα και μετα απο πολλες παλι δοκιμες βρηκα οτι τα πιο πολλα προβληματα τα δημιουργουσε το su binary με το superuser , και αλλαξα τελικα superuser apk και su binary και βρηκα την υγεια μου ...:D

 

@ moihack

χρονια πολλα , πρωτα απ'ολα

δοκιμασα ολα τα bin , libs και οτι αλλο υπηρχε και μπορουσα απο cm7 , αλλα το ραδιο δεν δουλεψε ποτε στην cmx

δεν ξερω αν πρεπει να γινει build απο την αρχη αλλα προσωπικα βολευτηκα και με spirit .

προτεινω να χρησιμοποιησεις το superuser apk και το su binary που εχω βαλει , κανει δουλεια

επισης να βαλεις το libaudio απο geno , πιο δυνατο

και κατι αλλα πραγματακια ακομα

Ετσι ακριβως οπως τα λες Γιωργο.Εγω δεν το γραψα γιατι νομιζα οτι ηταν ιδεα μου;).Το τηλεφωνο παει σφαιρα.Ακομα και με φυσημα ρολαρει.Το ρομ εκατσε σουπερ στο τηλεφωνο.Αξιζει παντως να το δοκιμασουν.Προσωπικα δεν βλεπω να το αλλαζω.

Και κατι για τα παιδια που θα την δοκιμασουν.Οταν περασα τον spirit στην cx αυτο που εκανα ηταν να δωσω μονιμα permisions στον superuser για να δουλεψει.Eνω στην miui το εκανα μονο στην αρχη για τις ρυθμισεις,και μετα αν ηθελα πατουσα αρνηση.Εδω δεν δουλευει ετσι.Τουλαχιστον σ εμενα δεν δουλεψε.Επρεπε να δωσω μονιμα permisions ακομα και μετα την αρχικη ρυθμιση.Καλα οσον αφορα για ηχο, και καμερα :pδεν το συζηταμε.Ειδικα στον ηχο αν βαλεις και τον dsp.Εκτος αν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο:p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ TUPAC_RIP για τις διευκρινίσεις.

Τελικα εμεινα στο launcher που είχε, εχει παρα πολλες ρυθμίσεις και το εφτιαξα οπως ακριβώς ήθελα.

Μια τελευταια απορία: Στην official δεν ειχε νοημα να φτιαχνω τα αντικειμενα στο menu σε καποια σειρα ή σε φακελους, γιατι μετα απο update παντα χαλαγαν. Ισχυει το ιδιο και εδω; Αν τα βαλω σε κατηγορίες ή θα χαλάνε μετα απο update;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ TUPAC_RIP για τις διευκρινίσεις.

Τελικα εμεινα στο launcher που είχε, εχει παρα πολλες ρυθμίσεις και το εφτιαξα οπως ακριβώς ήθελα.

Μια τελευταια απορία: Στην official δεν ειχε νοημα να φτιαχνω τα αντικειμενα στο menu σε καποια σειρα ή σε φακελους, γιατι μετα απο update παντα χαλαγαν. Ισχυει το ιδιο και εδω; Αν τα βαλω σε κατηγορίες ή θα χαλάνε μετα απο update;

Τί εννοεις update; Του launcher; Αν ναι τοτε δε χαλαει τιποτα. Ετσι κι αλλιως οι πιο πολλοι launchers εχουν επιλογη για backup και restore για να κρατας τις ρυθμισεις σου σε περιπτωση απεγκαταστασης και επανεγκαταστασης.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Των εφαρμογών.

 

Παράδειγμα: Στην official ειχα βαλει ολες τις βλακειες της google πχ σε ενα φακελο, ή στην 1η σελιδα του menu ειχα βαλει το quickpic ας πουμε. Αν γινοταν ενημερωση του quickpic ή ξερω γω του hangouts θα εφευγε απο κει που ηταν, και θα εβρισκε την 1η αδεια θεση στο μενου και θα πηγαινε εκει. Οποτε δεν ειχε ιδιαιτερο νοημα η τακτοποιηση

Link to comment
Share on other sites

Των εφαρμογών.

 

Παράδειγμα: Στην official ειχα βαλει ολες τις βλακειες της google πχ σε ενα φακελο, ή στην 1η σελιδα του menu ειχα βαλει το quickpic ας πουμε. Αν γινοταν ενημερωση του quickpic ή ξερω γω του hangouts θα εφευγε απο κει που ηταν, και θα εβρισκε την 1η αδεια θεση στο μενου και θα πηγαινε εκει. Οποτε δεν ειχε ιδιαιτερο νοημα η τακτοποιηση

Μονο μια μερα εκατσα με την official οποτε δεν παρατηρησα αυτο που λες. Αυτον τον launcher δεν τον εχω χρεισημοποιησει αλλα δε νομιζω οτι θα σου το κανει. Τουλαχιστον εγω δεν το εχω συναντησει σε κανεναν οποτε φανταζομαι θα εισαι κομπλε.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ευχαριστώ.

 

Κατι τελευταιο που παρατήρησα τωρα: Στην official οταν εβαζα το usb περα απο τα memory card και phone space στο my computer εβγαζε και ενα 3ο που περιείχε drivers του κινητου για το adb κτλ. Αυτο δεν το βγαζει πλεον. Εχει χαθει ή ειναι καπως απενεργοποιημενο;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ευχαριστώ.

 

Κατι τελευταιο που παρατήρησα τωρα: Στην official οταν εβαζα το usb περα απο τα memory card και phone space στο my computer εβγαζε και ενα 3ο που περιείχε drivers του κινητου για το adb κτλ. Αυτο δεν το βγαζει πλεον. Εχει χαθει ή ειναι καπως απενεργοποιημενο;

Δεν το ξερω αλλα δε σε νοιαζει, δε θα χρειαστει καπου.

 

 

Ερωτηση για τους modders και tweakers:

Ποια ειναι η γραμμη που προσθετουμε στο build για μηδενικο delay στο κλεισημο του phone στο τελος καθε κλησης;

Δεν το εχω μπροστα μου να ψαξω.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Των εφαρμογών.

 

Παράδειγμα: Στην official ειχα βαλει ολες τις βλακειες της google πχ σε ενα φακελο, ή στην 1η σελιδα του menu ειχα βαλει το quickpic ας πουμε. Αν γινοταν ενημερωση του quickpic ή ξερω γω του hangouts θα εφευγε απο κει που ηταν, και θα εβρισκε την 1η αδεια θεση στο μενου και θα πηγαινε εκει. Οποτε δεν ειχε ιδιαιτερο νοημα η τακτοποιηση

Δεν θα συμβει μ'αυτον το launcher .

Οι official launcher δεν λενε μια μπροστα σε πολλους αλλους

 

 

 

 

Ωραια ευχαριστώ.

 

Κατι τελευταιο που παρατήρησα τωρα: Στην official οταν εβαζα το usb περα απο τα memory card και phone space στο my computer εβγαζε και ενα 3ο που περιείχε drivers του κινητου για το adb κτλ. Αυτο δεν το βγαζει πλεον. Εχει χαθει ή ειναι καπως απενεργοποιημενο;

Παλι τρεις δισκους θα βγαζει, ο τριτος δισκος που λες θα ειναι αυτος που θ'ανοιγει την sd απο recovery

 

 

 

 

Δεν το ξερω αλλα δε σε νοιαζει, δε θα χρειαστει καπου.

 

 

Ερωτηση για τους modders και tweakers:

Ποια ειναι η γραμμη που προσθετουμε στο build για μηδενικο delay στο κλεισημο του phone στο τελος καθε κλησης;

Δεν το εχω μπροστα μου να ψαξω.

Μαλλον αυτο λες ... ro.telephony.Call_ring.delay=0

Η ισως αυγες τις δυο γραμμες ...

ro.lge.proximity.delay=25

mot.proximity.delay=25

 

Συμφωνα με τον knzo μαλλον εννοεις το 13 ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1227269

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Gkalen ξέρεις ποσο εκτιμάω τις δουλειες σου μεχρι σημερα αλλα με τη cyanmobile δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα ακομα και με το jb theme. Ας αρχισω λοιπον το κουρτινακι ωραιο απο τα notifications και κατω το επανω τα χρωματα κουρασαν τα ματια μου εψαξα αλλα δεν μπορεσα καπου να βρω στο κουρτινακι αν καπου μπορω να αλλαξω το χρωμα εκει που λεει την τηλεφωνια ωρα και ημερομηνια και να το εκανα μαυρο με ασπρα ή κοκκινα χρωματα για να τα βλεπω καλυτερα. Η εφαρμογη φακος στο συρταρι δεν ξερω αν του ετυχε αλλου αλλα εμενα κολλουσε σαν ενεργή αλλα το φλας πισω δεν αναβε και η εφαρμογη μετα δεν εκλεινε, επισης απο οσο εψαξα δεν εχει και επιλογη για να βαλεις το φακο στο κουρτινακι και αυτο με ξενερωσε προσωπικα γιατι τον φακο τον χρησιμοποιω πολυ συχνα κυριως οταν συναρμολογω υπολογιστες μου ειναι πολυ χρησιμος. Το dialer και τα μηνυματα μου φανηκαν πολυ σπαρτιατικα και μικρα,βεβαιως ισως ειμαι και επηρεασμενος απο τη miui και το hell theme.Η καμερα χωρις να κανω ρυθμισεις δεν με αρεσαν ιδιαιτερα οι φωτογραφιες της ήταν με εντονα χρωματα και φωτισμο ενω στη miui χωρις ρυθμισεις εβγαιναν αψογες. Τέλος με χαλαει ο adw σαν launcher προσωπικα τον θεωρω ξεπερασμενο πλεον. Με εσπασε τα νευρα ενω ειχα σβησει απο system/app το googleandroidsearchbox.apk δεν την παω μια και δεν θελω να την βλεπω αυτη την εφαρμογη παρολα αυτα την εσβησα εκανα και reboot αλλα παλι παρεμενε στην αρχικη σελιδα βεβαια αυτο μπορει να υπαρχει σαν προεπιλογη για απενεργοποιηση κάπου αλλά οσο και αν εψαξα και ελιωσα με τις ρυθμισεις launcher και ρομ δεν την βρηκα. Μου αρεσει το κουρτινακι με ολα τα notifications και τα πλακιδια όπως και πολλες ρυθμισεις που σε ξελαφρωνουν απο εξτρα apps όπως για τις ρυθμισεις cpu και το power saver, θα ήθελα βεβαια να ηξερα και τι ρυθμισεις κανουμε με αυτον το superuser εδω γιατι ειναι διαφορετικος απο οσους ειχαμε χρησιμοποιησει ως τωρα. Πιστευω εχει πολυ καλες προοπτικες για ρομ καθημερινης χρησης αλλα θελει ακομα δουλεια και υπομονη κατα τη γνώμη μου. Σίγουρα ενα μπραβο στο γιωργο που εκατσε και ασχοληθηκε και τοσο χριστουγεννιατικα με αυτη τη ρομ μακαρι να υπηρχαν και αλλοι με τετοιο ζηλο για το κινητο μας. Για wifi,gps και παιχνιδια δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι δεν τα δοκιμασα εγω επιστρεφω στη miui αλλα ευχομαι να με δοθουν λογοι και να ξαναγυρισω σε cyanmobile Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολα τα παιδια αρχικα!

 

@gkalen

 

Στην cmx οπως οτι και να αντιγραψεις το radio δυσκολα θα δουλεψει γιατι λειπει κωδικας απο το framework που λεει οτι η συσκευη εχει fm radio. Αυτο μονο κατα το compile time μπορειτε να οριστει. Οπως και να χει το fm radio δουλευει πλεον jet και στην CMX και χρησιμοποιω πλεον οπως και ειπα και λιγο ποστς πιο πριν το latest precompiled libaudio του geno γιατι αυτος ηταν και ο μονος τροπος να φτιαξω το radio και κτ audio routing issues χωρις αν ανακατευτω με C++ κωδικα.

Πλεον ομως κατι δεν παει καλα και εχω το προβλημα που λες με την μαυρη οθονη στις ρυθμισεις,στον dsp κτλ. Οποτε υπομονη λιγο ακομα για να το φτιαξω και αυτο :) Απλα αυτες τις μερες ξερετε λιγο τι επικρατει πανω κατω στα σπιτια και στα τραπεζωματα οποτε δεν υπαρχει πολυς χρονος για να δοκιμασω αυτο που χω στο νου μου

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολα τα παιδια αρχικα!

 

@gkalen

 

Στην cmx οπως οτι και να αντιγραψεις το radio δυσκολα θα δουλεψει γιατι λειπει κωδικας απο το framework που λεει οτι η συσκευη εχει fm radio. Αυτο μονο κατα το compile time μπορειτε να οριστει. Οπως και να χει το fm radio δουλευει πλεον jet και στην CMX και χρησιμοποιω πλεον οπως και ειπα και λιγο ποστς πιο πριν το latest precompiled libaudio του geno γιατι αυτος ηταν και ο μονος τροπος να φτιαξω το radio και κτ audio routing issues χωρις αν ανακατευτω με C++ κωδικα.

Πλεον ομως κατι δεν παει καλα και εχω το προβλημα που λες με την μαυρη οθονη στις ρυθμισεις,στον dsp κτλ. Οποτε υπομονη λιγο ακομα για να το φτιαξω και αυτο :) Απλα αυτες τις μερες ξερετε λιγο τι επικρατει πανω κατω στα σπιτια και στα τραπεζωματα οποτε δεν υπαρχει πολυς χρονος για να δοκιμασω αυτο που χω στο νου μου

Αλλαξε αμεσως το su binary και superuser και θα τελειωσουν τα μισα σου προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

να αναφερω και γω προβλημα στο superuser,ειμαι με την cyanmobile του moihack.

 

Ξεκινησαν οταν εφαγε fc ο adw (μετα απο αλλαγη icon pack) και προσπαθωντας να το φτιαξω (επειδη ετρωγε fc αμεσως μετα το bootαρισμα και δεν με αφηνε να χρησιμοποιησω το τηλ) πηγα στο recovery και εκανα απο κει fix permissions.

 

Aπο τοτε η rom εχασε το root.Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος οτι εγινε λογω του fix permissions η αν απλα ταιριαξε χρονικα,αλλα root γιοκ!

 

Βασικα τα περισσοτερα προβληματα που ειχα σε roms ηταν εξαιτιας του superuser.Yπαρχει πραγματικα λογος υπαρξης του πλεον?Εννοω οτι το LBE Security ειναι πολυ πιο εξελιγμενο σε λειτουργιες και σταθεροτητα,γιατι δεν χρησιμοποιειται κατι τετοιο απο default στις rom και βαζουν ολοι το superuser?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...