Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, ωραία, και πώς περνάμε την rom αυτή; Έβαλα το zip στο root της SD (βέβαια έχει και κάτι άλλους καταλόγους μέσα, πειράζει;), μπαίνω σε recovery, επιλέγω apply update from sdcard, επιλέγω το zip και μου λέει signature verification failed. Επειδή custom rom πρώτη φορά θα βάλω, ποια ακριβώς είναι η διαδικασία;
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Ναι, ωραία, και πώς περνάμε την rom αυτή; Έβαλα το zip στο root της SD (βέβαια έχει και κάτι άλλους καταλόγους μέσα, πειράζει;), μπαίνω σε recovery, επιλέγω apply update from sdcard, επιλέγω το zip και μου λέει signature verification failed. Επειδή custom rom πρώτη φορά θα βάλω, ποια ακριβώς είναι η διαδικασία;

 

Install zip/choose zip from SD card

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Install zip/choose zip from SD card
Δεν έχει επιλογή install zip. Από πού το επιλέγω αυτό, από το recovery mode;
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ωραία, και πώς περνάμε την rom αυτή; Έβαλα το zip στο root της SD (βέβαια έχει και κάτι άλλους καταλόγους μέσα, πειράζει;), μπαίνω σε recovery, επιλέγω apply update from sdcard, επιλέγω το zip και μου λέει signature verification failed. Επειδή custom rom πρώτη φορά θα βάλω, ποια ακριβώς είναι η διαδικασία;

 

Recovery 5.0.2.7 εβαλες ?

Αν εβαλες , επιλεγεις ...

Wipe data factory reset

Mετα wipe cache partition

Mετα , advanced και επιλεγεις , wipe dalvik cache

Mετα , mounts and storage και επιλεγεις , format system .

Mετα , install zip from sd card , και μετα , choose zip from sd card

Διαλεγεις το , GB_Stalion_V4.zip

Περιμενεις να τελειωσει και διαλεγεις , rebpot system now ..

Περιμενεις και 5 λεπτακια ν'ανοιξει το τηλ.. και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Φτου, δεν έβαλα. Το έψαξα και κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά. Οκ, δοκιμάζω και τα λέμε.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Φτου, δεν έβαλα. Το έψαξα και κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά. Οκ, δοκιμάζω και τα λέμε.

 

Κατεβασε το εδω ... http://www.mediafire.com/?1ppwv0zavy09a04

Ξεζιπαρε το , μπες σε ροζ οθονη , συνδεσε το τηλ.. στο pc

Θ'ανοιξει ο φακελος image , και θα τον σωσεις και μετα θ'αλλαξεις το recovery.img με αυτο που ξεζιπαρες .

Μετα μπες recovery ( cwm 5.0.2.7 ) , και ακολουθησε τα βηματα που λεω στο προηγουμενο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το εδω ... http://www.mediafire.com/?1ppwv0zavy09a04

Ξεζιπαρε το , μπες σε ροζ οθονη , συνδεσε το τηλ.. στο pc

Θ'ανοιξει ο φακελος image , και θα τον σωσεις και μετα θ'αλλαξεις το recovery.img με αυτο που ξεζιπαρες .

Μετα μπες recovery ( cwm 5.0.2.7 ) , και ακολουθησε τα βηματα που λεω στο προηγουμενο ποστ.

Για όσους θέλουν να περάσουν κάποια "πειραγμένη έκδοση ή custom rom θα πρέπει να έχουν το RECOVERY 5.0.27 αυτό το περνάτε με τα εξής βήματα:

 

1).Κατεβάστε το αρχείο του recovery imageστην επιφάνεια εργασίας του Pc.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2).Κλείστε το κινητό και αφαιρέστε την SD.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3).Αφαιρέστε την μπαταρία για λίγο και ξανατοποθετήστε την(15-20 δευτ.)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4).Πατήστε συγχρόνως το πλαϊνό κουμπί του ήχου πάνω και κάτω(Volume up +Volume down)μαζί με το πάνω κουμπί(Power on-off).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5).Κρατήστε πατημένα μέχρι να ανοίξει μια ροζ(pink)οθόνη.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

6).Συνδέστε το κινητό(έχετε αφήσει τα κουμπιά) με usb στο Pc.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7).Στην οθόνη του Pc θα σας ανοίξει ένα παράθυρο με ένα φάκελο ονόματι "image"

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8).Ανοίξτε το φάκελο "image" και μέσα θα δείτε ένα image αρχείο ονόματι recovery

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

9).Μετονομάστε αυτό το image αρχείο ονόματι recovery σε recovery_Backup παράδειγμα και σώστε το κάπου στον υπολογιστή σας(για να υπάρχει καλού-κακού.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10).Τώρα το recovery image που κατεβάσατε και το αποσυμπιέσατε στην επιφάνεια εργασίας, μετονομάστε το αφήνοντας το να λέει

μόνο recovery. Επίσης ξαναμετονομάστε μέσα στο φάκελο "image" το recovery και αφήστε το σκέτο recovery.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11).Πάρτε το recovery που κατεβάσατε και κάντε το αντιγραφή-επικόλληση μέσα στο φάκελο "image" θα σας ρωτήσει για αντικατάσταση και επιλέξτε ναι.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

12).Πάτε κάτω στην toolbar στα δεξιά της επιφάνειας εργασίας του Pc και πατήστε "Ασφαλή κατάργηση υλικού η όπως αλλιώς το γράφει για να αποσυνδέσετε με ασφάλεια το usb από το κινητό και βγάλτε μπαταρία και usb από το κινητό.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13).Περιμένετε λίγο και ξανατοποθετήστε την μπαταρία στο κινητό. Κρατήστε πατημένα συγχρόνως την επάνω πλευρά στο πλαϊνό κουμπί ήχου(Volume up)και το "Power on-off"...τα κρατάτε πατημένα μέχρι να ανοίξει το κινητό και να φύγει και από την "Boot Animation Screen"και να μπει στην οθόνη του CWM Recovery 5.0.2.7.(Πρώτη Επιλογή "Reboot System")

Είστε έτοιμοι!!! ;) :D

ΠΗΓΗ ΑΠΟ ΕΔΩ:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343712

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα τη διαδικασία... :lost:
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Να γινω εγω ο κακος λοιπον.Ρε παιδια απευθυνομαι στους νεους χρηστες.Καλα τοσο πολυ βαριεστε να διαβασετε εστω και τα βασικα πριν αρχισετε να πειραζετε το τηλεφωνο?Ουτε την πρωτη σελιδα?Το δεν εχω χρονο δεν ισχυει γιατι αν κατι δεν παει καλα λογω αγνοιας θα χαλασετε 10πλασιο χρονο να το φτιαξετε.Διαβαστε εστω τις τελευταιες 20 30σελιδες να παρετε μια γραμμη.Εχει γινει η μερα της Μαρμοτας εδω μεσα,κοντευει να χαλασει το paste λεμε..

 

 

-κακος-

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μπήκε. @azuli, θα έλεγα ότι γενικά έχεις δίκιο. Δεν απαίτησα βοήθεια, μετά βρήκα από αναζήτηση στο Google τι πρέπει να γίνει και το έκανα.

 

Βλέποντας και κάνοντας με τη νέα rom. gkalen, σε κάθε περίπτωση, σε ευχαριστούμε.

... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον gkalen για το project καθώς και οσους από το forum βοήθησαν με τα σχόλια τους για την διαμόρφωση της νεας έκδοσης για το εγκατελημενο από τον κατασκευαστή κινητό μας.

Θα ήθελα με την σειρά μου να ρωτήσω εάν η v4 έχει το stk.apk & το smartcardservice.apk. Εάν όχι μπορεί κανείς να τα εγκαταστήσει από τα removed apk που είχε δώσει σε link o kalo;

Και για την εγκατάσταση της v4 από ότι έχω καταλάβει δεν μπορεί κανείς να παει από kalo παρα μόνο απο official σωστά;

Εάν πρέπει να περάσω απο kalo σε official έχει σημασία ποια πρέπει νέα εχω την 572 η την 521 ;

Εάν πάω σε official πρέπει να περάσω και τα 3 step η κάνω boot μόνο με το step2 στο dload;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον gkalen για το project καθώς και οσους από το forum βοήθησαν με τα σχόλια τους για την διαμόρφωση της νεας έκδοσης για το εγκατελημενο από τον κατασκευαστή κινητό μας.

Θα ήθελα με την σειρά μου να ρωτήσω εάν η v4 έχει το stk.apk & το smartcardservice.apk. Εάν όχι μπορεί κανείς να τα εγκαταστήσει από τα removed apk που είχε δώσει σε link o kalo;

Και για την εγκατάσταση της v4 από ότι έχω καταλάβει δεν μπορεί κανείς να παει από kalo παρα μόνο απο official σωστά;

Εάν πρέπει να περάσω απο kalo σε official έχει σημασία ποια πρέπει νέα εχω την 572 η την 521 ;

Εάν πάω σε official πρέπει να περάσω και τα 3 step η κάνω boot μόνο με το step2 στο dload;

 

Ευχαριστώ

 

Φλασαρεις κατευθειαν απο kalo ,δεν θελει τιποτα αλλο , βαλε το ρομ στη καρτα σου και προχωρα το ...

Τα'χω ολα μεσα εγω , δεν βγαζω οτι να'ναι επειδη εγω δεν τα χρησιμοποιω .

Link to comment
Share on other sites

το host για να κόβει ads μπορώ να το αντικαστήσω στο zip ή μετά;

 

μπορεις,καλυτερα με 7zip.Βαλε και απο το market το ''adfree'' με το οποιο θα ενημερωνεις το hosts για να δουλευει σωστα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πρώτες εντυπώσεις.

 

Προφανώς ταχύτερο (με τα πρώτα slides) και πιο ανταποκρίσιμο interface. Επιλογές του στυλ να επιλέγει ο χρήστης governor, ελάχιστη, μέγιστη ταχύτητα επεξεργαστή (το έχω μέγιστο 1GHz, το κατέβασα στα 806MHz να δω πως θα πηγαίνει, η μπαταρία πάντα ένας κρίσιμος παράγοντας), επιλογή disk scheduler (cfq, deadline, κτλ.), γενικά το SetCPU πολύ καλή εφαρμογή. Πολύ όμορφα εικονίδια, γραμματοσειρά και θέμα γενικότερα. Μια όμορφη δουλειά. Περιττές εφαρμογές που είχε το stock ROM είναι εκτός. Η κουρτίνα με τα Wifi, Bluetooth, GPS, κτλ. εμφανίζεται μια χαρά. Backup και restore με το Phone Backup και όλα καλά.

 

Σημεία που δε μου άρεσαν: μερικές φορές κάποιες εφαρμογές κρεμούσαν και μου έβγαζε μήνυμα ότι η εφαρμογή τάδε δεν ανταποκρίνεται (θύμισε Windows κατάσταση).

 

Να δω πως θα πάει από θέμα μπαταρίας και σταθερότητας. Σε κάθε περίπτωση μου φαίνεται ότι είναι μια αρκετά καλή προσπάθεια.

 

Ερώτηση (άσχετη): Το stock Android πληκτρολόγιο δεν έχει ως γλώσσα τα Ελληνικά για εισαγωγή; Εγκατέστησα το TouchPal που είχε αρχικά το 2.2.2 για να μπορώ να γράφω ελληνικά.

... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πρώτες εντυπώσεις.

 

Προφανώς ταχύτερο (με τα πρώτα slides) και πιο ανταποκρίσιμο interface. Επιλογές του στυλ να επιλέγει ο χρήστης governor, ελάχιστη, μέγιστη ταχύτητα επεξεργαστή (το έχω μέγιστο 1GHz, το κατέβασα στα 806MHz να δω πως θα πηγαίνει, η μπαταρία πάντα ένας κρίσιμος παράγοντας), επιλογή disk scheduler (cfq, deadline, κτλ.), γενικά το SetCPU πολύ καλή εφαρμογή. Πολύ όμορφα εικονίδια, γραμματοσειρά και θέμα γενικότερα. Μια όμορφη δουλειά. Περιττές εφαρμογές που είχε το stock ROM είναι εκτός. Η κουρτίνα με τα Wifi, Bluetooth, GPS, κτλ. εμφανίζεται μια χαρά. Backup και restore με το Phone Backup και όλα καλά.

 

Σημεία που δε μου άρεσαν: μερικές φορές κάποιες εφαρμογές κρεμούσαν και μου έβγαζε μήνυμα ότι η εφαρμογή τάδε δεν ανταποκρίνεται (θύμισε Windows κατάσταση).

 

Να δω πως θα πάει από θέμα μπαταρίας και σταθερότητας. Σε κάθε περίπτωση μου φαίνεται ότι είναι μια αρκετά καλή προσπάθεια.

 

Ερώτηση (άσχετη): Το stock Android πληκτρολόγιο δεν έχει ως γλώσσα τα Ελληνικά για εισαγωγή; Εγκατέστησα το TouchPal που είχε αρχικά το 2.2.2 για να μπορώ να γράφω ελληνικά.

 

οταν επαναφερεις καποια προγραμματα με το titaniun,π.χ(miren browser)μαζι με τα data,τοτε κρασαρει.οταν επαναφερεις μονο την εφαρμογη τοτε δουλευει.παντως αυτο το bug δεν το εχω ξανασηναντησει.δεν ειναι κατι σοβαρο αλλα υπαρχει.παντως οντως παει σφαιρα η rom!!μπραβο gkalen!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.να ρωτησω κατι.εβαλα την horse του gkalen εχθες και οπως κοιτουσα το interface

εχει 1 επιλογη cetcpu.οπως το ανοιξα εχει 2 σειρες.κατα λαθος οπως το γυρνουσα πηγε στα1912mhz

κολλησε το τηλεφωνο και εκανε επαννεκινηση.ποια ειναι η καλυτερη επιλογη για να το αφησω?

και στις 2 σειρες.....

και αν πρεπει να μαρκαρω και το set boot....

ευχαριστω εκ των προτερων......

Link to comment
Share on other sites

@petros

Μεχρι 1800 εισαι οκ , μετα τα 1800 reboot ...

Εγω το εχω στα , 480 min 1200 max ( set on boot) , performance , μπορεις να το βαλεις οσο θες εσυ ( παντα ως τα 1800).

Προσεχτικα ομως γιατι γυριζει γρηγορα και αμα το'χεις set on boot και το βαλεις κατα λαθος στα 1900 , τοτε θα χρειαστει να ξαναφλασαρεις το ρομ , γιατι καθε φορα που θα πηγαινει ν'ανοιξει το τηλ.. θα ξανασβηνει .

Γι'αυτο οταν θελουμε ν'αλλαξουμε ταχυτητες καλυτερα να ξετικαρουμε το set on boot πριν το πειραξουμε , αν το'χουμε σταθερα σε μια ταχυτητα τοτε τικαρουμε το set on boot.

Παντως στα 1200 δεν θα'χεις ποτε προβλημα και απο μπαταρια και απο performance.

 

@ για τα παιδια με stallion

Το hosts , λογικα θα δουλευει χωρις την εφαρμογη adfree ..

Οταν θελουμε να κανουμε restore με το titanium .... εγω κανω restore μονο τα δεδομενα (data) , αφου εχω εγκαταστησει κανονικα την εφαρμογη ...

 

@goofy

Ειναι πολυ χαμηλα τα 806 , βαλτο τουλαχιστον 1000 , ειπαμε να κραταει η μπαταρια , αλλα να κινειτε και το τηλ.. ανετα , φαντασου οτι το τηλ.. εχει επεξεργαστη 1g , και εσυ θες να το βαλεις πιο κατω και απο τη ταχυτητα που δινει ο κατασκευαστης ..

Δεν γινεται να θελουμε και ταχυτητα και χαμηλοτερη ταχυτητα απ'οτι η official.

Βεβαια η αποφαση ειναι παντα δικη σου και βαλτο οσο θελεις , απλα σου κανω μια ενημερωση .

Επισης στο ρομ που εχω ανεβασει εδω , εχω μεσα το smartkeyboard pro , εκτος αν κατεβασες αυτο απο το xda ..

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

@petros

Μεχρι 1800 εισαι οκ , μετα τα 1800 reboot ...

Εγω το εχω στα , 480 min 1200 max ( set on boot) , performance , μπορεις να το βαλεις οσο θες εσυ ( παντα ως τα 1800).

Προσεχτικα ομως γιατι γυριζει γρηγορα και αμα το'χεις set on boot και το βαλεις κατα λαθος στα 1900 , τοτε θα χρειαστει να ξαναφλασαρεις το ρομ , γιατι καθε φορα που θα πηγαινει ν'ανοιξει το τηλ.. θα ξανασβηνει .

Γι'αυτο οταν θελουμε ν'αλλαξουμε ταχυτητες καλυτερα να ξετικαρουμε το set on boot πριν το πειραξουμε , αν το'χουμε σταθερα σε μια ταχυτητα τοτε τικαρουμε το set on boot.

Παντως στα 1200 δεν θα'χεις ποτε προβλημα και απο μπαταεια και απο performance.

καλησπερα.

οι ρυθμισεις ειναι καπως ετσι? [ATTACH]30278[/ATTACH] [ATTACH]30279[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.να ρωτησω κατι.εβαλα την horse του gkalen εχθες και οπως κοιτουσα το interface

εχει 1 επιλογη cetcpu.οπως το ανοιξα εχει 2 σειρες.κατα λαθος οπως το γυρνουσα πηγε στα1912mhz

κολλησε το τηλεφωνο και εκανε επαννεκινηση.ποια ειναι η καλυτερη επιλογη για να το αφησω?

και στις 2 σειρες.....

και αν πρεπει να μαρκαρω και το set boot....

ευχαριστω εκ των προτερων......

παλια που εκανα πειραματα δυσκολα περνουσε 1900mhz χωρις να κρασαρει

οτιδηποτε κατω απο αυτο ηταν οκ αλλα η μπαταρια αδειαζε ετσι για πλακα

το ποσο ψηλα θα παει εξαρταται και απο τον kernel βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο που λεει ο akalos , η μπαταρια παει κι αυτη σφαιρα προς τα κατω ...

 

@ gp_r5gt

Πολυ καλα θα'σαι μ'αυτη τη ταχυτητα

 

@ petros

Καλα θα'σαι κι εκει ..

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

για τους λατρεις του καλογουστου theming εδω ειναι ο παραδεισος (noob friendly!) http://mycolorscreen.com/

 

το hosts θα δουλευει και χωρις το adfree.To adfree ειναι για να το κραταει ενημερωμενο γιατι τα hostnames αλλαζουν καθε μερα

Link to comment
Share on other sites

για τους λατρεις του καλογουστου theming εδω ειναι ο παραδεισος (noob friendly!) http://mycolorscreen.com/

 

το hosts θα δουλευει και χωρις το adfree.To adfree ειναι για να το κραταει ενημερωμενο γιατι τα hostnames αλλαζουν καθε μερα

 

Χμμμμ, λες να βρω εικονιδια για ν'αλλαξω τα power widgets , δεν θελω να βαλω του kalo , ψαχνομαι να βρω αλλα ...

Γιατι θα τη πεσω στο theming απο αυριο και θ'αρχισω να κατεβαζω ρομ η θεματα για να βρω κανα ωραιο ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...