Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια βοήθεια ρε παιδιά

Στην β521 υπάρχει μπάρα εργαλείων στην γραμμή ειδοποιήσεων η όχι αν είναι να βάλω την 572

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Λοιπον παιδια , μετα απο πολλες δοκιμες , κοιταξτε πως εχουν τα πραγματα.

φλασαρα τη V3 με ολα τα cust.img που κυκλοφορουν και τα πραγματα εχουν ως εξης ...

οταν φλασαρω το ρομ με τα cust , της 572 , 512 η του moihack , τοτε εχουμε τα προβληματα με το +30 , με την μη εμφανιση της επιλογης Wps στις ρυθμισεις του wifi και με τα widget στις οθονες μας.

οταν φλασαρω το ρομ με το cust το ελληνικο η με της 521 τοτε εξαφανιζονται τα 3 προβληματα που ανεφερα πριν , αλλα δυστυχως εξαφανιζονται και τα widget απο το κουρτινακι ... δηλαδη το προβλημα δεν ειναι στα ρομ αλλα στο cust.img , γι'αυτο οσοι ειχαν περασει την β521 δεν ειχαν προβληματα με widgets στις οθονες κ.λ.π. αλλα δεν ειχαν power widgets , ενω οσοι ειχαν βαλει την 572 ναι μεν ειχαν power widgets αλλα ειχαν τ'αλλα προβληματα που ειπα προηγουμενως.

οποτε μπορω να φτιαξω το ρομ και για τα δυο γουστα , η με τα προβληματα αλλα με widgets στο κουρτινακι , ειτε χωρις προβληματα αλλα χωρις τα widget στο κουρτινακι .

 

επισης μετα το boot στη V3 , εμφανιζεται ενα FC του android system... απλα αγνοειστε το , δεν υπαρχει κανενα προβλημα και δεν δημιουργει κανενα προβλημα , και αν δε θελετε να το βλεπετε τοτε καθυστερηστε λιγα δλπτα να βαλετε το πιν και δεν θα το βλεπετε.

Επισης πολυ πιθανο ειναι , αν κανετε format system πριν το φλασαρισμα της V3 , τοτε θα χαθουν τα power widget απο το κουρτινακι , ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΗ ΚΑΝΕΤΕ FORMAT SYSTEM OΤΑΝ ΦΛΑΣΑΡΕΤΕ ΤΟ GB STALLION , μονο τα wipes και φλασαρισμα και θα'στε ΟΚ.

 

@ΟΣΟΙ βαλατε τη V3 , και κανατε format system και χασατε τα widget σας , τοτε πηγαινετε στη σελ.. 76 ποστ 7658 και κατεβαστε το ρομ που εδωσα με το cust.img απο moihack , φλασαρετε το , και τα widget θα επανερθουν ... μετα μπορειτε να φλασαρετε τη V3 χωρις να κανετε format system και δεν θα'χετε προβλημα.

 

 

@ΜΟΙΗΑCK , ισως μονο εσυ μπορεις να δωσεις λυση , που εχεις φτιαξει το cust.img μια φορα , μηπως θα μπορουσες να φτιαξεις και το cust.img της 521 ετσι ωστε να εμφανιζονται τα widget ??????

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Λοιπον παιδια , μετα απο πολλες δοκιμες , κοιταξτε πως εχουν τα πραγματα.

φλασαρα τη V3 με ολα τα cust.img που κυκλοφορουν και τα πραγματα εχουν ως εξης ...

οταν φλασαρω το ρομ με τα cust , της 572 , 512 η του moihack , τοτε εχουμε τα προβληματα με το +30 , με την μη εμφανιση της επιλογης Wps στις ρυθμισεις του wifi και με τα widget στις οθονες μας.

οταν φλασαρω το ρομ με το cust το ελληνικο η με της 521 τοτε εξαφανιζονται τα 3 προβληματα που ανεφερα πριν , αλλα δυστυχως εξαφανιζονται και τα widget απο το κουρτινακι ... δηλαδη το προβλημα δεν ειναι στα ρομ αλλα στο cust.img , γι'αυτο οσοι ειχαν περασει την β521 δεν ειχαν προβληματα με widgets στις οθονες κ.λ.π. αλλα δεν ειχαν power widgets , ενω οσοι ειχαν βαλει την 572 ναι μεν ειχαν power widgets αλλα ειχαν τ'αλλα προβληματα που ειπα προηγουμενως.

οποτε μπορω να φτιαξω το ρομ και για τα δυο γουστα , η με τα προβληματα αλλα με widgets στο κουρτινακι , ειτε χωρις προβληματα αλλα χωρις τα widget στο κουρτινακι .

 

Μαλλον απο τους λογους που ο kalo αφου δοκιμασε τις official αποφασισε τελικα οτι το port απο honor ηταν η καλυτερη επιλογη..!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

@ΜΟΙΗΑCK , ισως μονο εσυ μπορεις να δωσεις λυση , που εχεις φτιαξει το cust.img μια φορα , μηπως θα μπορουσες να φτιαξεις και το cust.img της 521 ετσι ωστε να εμφανιζονται τα widget ??????

 

θα φλασαρω gb stallion v3 μολις ολοκληρωθει το backup απο cwm και θα σου πω αμα καταφερω κατι ;)

btw θελω το cust.img της B521 αν γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ενα σωρό εφαρμογές με toggles στο market, full παραμετροποιησιμες.

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.j4velin.notificationToggle&hl=en

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον απο τους λογους που ο kalo αφου δοκιμασε τις official αποφασισε τελικα οτι το port απο honor ηταν η καλυτερη επιλογη..!

Το θεμα με τα widget παραμενει ομως ....

 

θα φλασαρω gb stallion v3 μολις ολοκληρωθει το backup απο cwm και θα σου πω αμα καταφερω κατι ;)

btw θελω το cust.img της B521 αν γινεται...

Θα σου στειλω σε π.μ. αργα το βραδυ , και τα δυο cust ( ελληνικο 521 , global 521 )

Υπάρχουν ενα σωρό εφαρμογές με toggles στο market, full παραμετροποιησιμες.

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.j4velin.notificationToggle&hl=en

Θα συμφωνησω σ'αυτο ...

Πιστευω , καλυτερα να βαλω στο ρομ το notification toggle που εχω και στο Horse ( εχει και πιο πολλες επιλογες ) και να βγαλω το toolbox.apk ...

Ετσι θα ειναι χωρις προβληματα το ρομ , εκτος αν δωσει τη λυση ο moihack .

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τα widget παραμενει ομως ....

.

οχι σε ολους

Μια βοήθεια ρε παιδιά

όχι αν είναι να βάλω την 572

να την βαλεις,η αλλη δεν εχει step 3 που ειναι υπευθυνο

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τα widget παραμενει ομως ....

 

Αυτο ειναι αλλο θεμα ομως..!Το συμπερασμα που βγηκε ειναι οτι συμβαινει αν εχει βαλει κανεις 70+ επιπλεον apps μεσα.Εμενα με νοιαζει γιατι εχω πανω απο 150 apps μεσα,γι αυτο και πηγα σε miui,αλλα οσοι εχουν φυσιολογικο αριθμο apps μεσα απ'τι βλεπω δεν εχουν προβλημα.Παντως θυμαμαι στην αρχη που ειχε φτιαξει την rom ο Kalo που ειχε πει οτι ειχε δοκιμασει ολες τις official gb για το pro και η καλυτερη ηταν του Ηonor τελικα!

Link to comment
Share on other sites

Παντως θυμαμαι στην αρχη που ειχε φτιαξει την rom ο Kalo που ειχε πει οτι ειχε δοκιμασει ολες τις official gb για το pro και η καλυτερη ηταν του Ηonor τελικα!

ετσι ειναι,απλα πηγε σε nexus και τα παρατησε μετα,ισως και να μην μπρουσε να κανει κατι παραπανω..

λιγη υποστηριξη να ειχαμε....και τι στον κοσμο

Link to comment
Share on other sites

Αυτο προσπαθουμε να φτιαξουμε βρε παιδια...

Δεν θα παρουμε λεφτα , παμε να δουμε τι λυσεις εχουμε , τι μπορουμε να κανουμε εφοσον βρηκαμε πως ακριβως μπορουμε να λυσουμε καποια προβληματα ...

Βαλτε του kalo , βαλτε το δικο μου , βαλτε miui , οτι θελετε τεςπα , δεν ειναι το θεμα τι θα βαλουμε ο καθενας βαζει οτι του αρεσει .

Προσωπικα , προτιμω να ετοιμασω ενα ρομ , στο οποιο θα βγαλω το toolbox.apk και θα βαλω notification toggle , αλλα στο ρομ θα δουλευουν ολα κανονικα χωρις να χρειαστει να εχω λιγες η πολλες εφαρμογες στο τηλ.. μου η τεςπα οτιδηποτε αλλο μπορει να υπαρχει.

 

Αυριο θ'ανεβασω τη V3 , οπως ειπα προηγουμενως και θα περιμενω μηπως δωσει τη λυση για το cust.img o Moihack , και βλεπουμε ...

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως,περασα χτες βραδυ την v3 και οι εντυπωσεις μου μονο θετικες ειναι! :cool:

αν εξαιρεσω μονο το "κουρτινακι' με τα εργαλεια wifi-bluetooth-gps-3g δεδομενα-περιστροφη,που δεν υπαρχει .

αξιζουν πολλα συγχαρητηρια στα παιδια ,που το παλευουν για να βελτιωσουν και να μας παρουσιασουν μια ρομ της προκοπης :respect:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως,περασα χτες βραδυ την v3 και οι εντυπωσεις μου μονο θετικες ειναι! :cool:

αν εξαιρεσω μονο το "κουρτινακι' με τα εργαλεια wifi-bluetooth-gps-3g δεδομενα-περιστροφη,που δεν υπαρχει .

αξιζουν πολλα συγχαρητηρια στα παιδια ,που το παλευουν για να βελτιωσουν και να μας παρουσιασουν μια ρομ της προκοπης :respect:

 

Ναι , παει παρα πολυ καλα ..

Περιμενε λιγο αυριο που θ'ανεβασω τη V4 με διορθωμενα τα παντα και notification toggle αντι το toolbox.apk και θα βαζεις οτι widgets σου αρεσουν , δες το λινκ του σοφο 2ή3 ποστ πιο πισω ...

Μ'ενδιαφερει πως παει απο performance η ρομ και ολα τ'αλλα θα φτιαχτουν ..

Οποιος την εχει δοκιμασει και σε παιχνιδια , ας μας πει πως παει ??

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως,περασα χτες βραδυ την v3 και οι εντυπωσεις μου μονο θετικες ειναι! :cool:

αφου ειναι απο Γιωργο:)

Ναι , παει παρα πολυ καλα ..

Περιμενε λιγο αυριο που θ'ανεβασω τη V4 με διορθωμενα τα παντα και notification toggle αντι το toolbox.apk και θα βαζεις οτι widgets σου αρεσουν

με εκνευριζεις λιγο αλλα δεν πειραζει

απο μερα σε μερα με πας:mad::p

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι απο Γιωργο:)

 

με εκνευριζεις λιγο αλλα δεν πειραζει

απο μερα σε μερα με πας:mad::p

 

θελω να την ανεβασει αυριο και μολις την κατεβασεις να βγαλει στο καπακι V5!! :devil:

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Παντως παει σφαιρα.

Παιχνιδια δεν εχω βαλει,γιατι δεν ειμαι του παιχνιδιου.

Το μονο που προσθεσα στο συστεμ ,ηταν το email.apk γιατι εκτος απο το GMAIL διαχειριζομαι και YAHOO.και κατι αλλα μαιλ.

Καθως επισης εσβησα αρκετα rigtones kai εβαλα καποια δικα μου στο media.

Ayta...

Link to comment
Share on other sites

θελω να την ανεβασει αυριο και μολις την κατεβασεις να βγαλει στο καπακι V5!! :devil:

Χαχαχα , κακιιιιιιεεεες , απαπαπα ....

 

 

με εκνευριζεις λιγο αλλα δεν πειραζει

απο μερα σε μερα με πας:mad::p

Χαχα , τι να κανω αφου εχεις στικακι ... πηγαινε σε κανα καφε με wifi και κατεβαζε ...

 

Σοβαρα τωρα , ειμαι 10 μερες με 2.3 baseband , και παλι καλα που βγηκε κι'αυτο το ρομ ...

Τουλαχιστον σ'αυτο το μικρο διαστημα προλαβαμε να κανουμε λιγο theming , να βγαλουμε και 3 version , αλλα το καλυτερο ηταν οτι πλεον εστιασαμε απο που προερχονται τα προβληματα των official της Ηuawei ... αν πετυχει και φτιαξει και το cust ο Μoihack , ελπιζω οτι θα εχουμε οτι το καλυτερο ... για να πω την αληθεια βεβαια , ισως το notification toggle ειναι και καλυτερο απο το toolbox.apk της huawei , καθως και περισσοτερα toggles μπορεις να βαλεις και να τ'αλλαξεις κατεβαζοντας αλλα εικονιδια.

 

Και εννοειτε οτι το theming θα συνεχιστει , αλλα οπως ειπα , πρωτα θα λυσουμε τα βασικα και το theming το κανω και με updates.zip δεν θα χρειαστει ολοκληρο ρομ ξανα ..

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

gkalen το εκανα!

με την πρωτη κιολας παρακαλω :D

τελικα το cust.img ουτε που χρειαζεται

 

θα κανω σε λιγο edit αυτο το ποστ να σου πω πως να το φτιαξεις ;)

 

edit:

http://www.mediafire.com/?wkt915s8t69mj8v

 

λοιπον μεσα στη ρομ στο φακελο data κανεις 1 φακελο cust και μεσα σε αυτον 1 φακελο xml

μεσα εκει βαζεις το xml αρχειο(hw_defaults.xml) που ειναι μεσα στο .zip

αυτο θα σου ενεργοποιησει το "κουρτινακι"

θα υπαρχει επιλογη στις ρυθμισεις οθονης να το καταργησεις επισης

επιπλεον θα υπαρχει και η επιλογη wps στις ρυθμισεις του wi-fi

 

τωρα οπως βλεπεις μεσα στο .zip εχει και 1 framework-res.apk

ειναι το framework-res.apk της stallion απλα ενεργοποιησα και το aosp lockscreen animation (δηλαδη οταν σβηνει η οθονη κανει σαν τηλεοραση παλια που κλεινει)

νομιζω με αυτο θα "πουλησει" πολυ καλα η stallion :D

Edited by Moihack
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια.εκανα το πρωτο βημα για να περασω το recovery (και μετα το horsemaggedon)αντικατασταθηκε το image και οταν ανοιξαμε το τηλεφωνο με vol+ και power αναβει μπλε οθονη...
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια.εκανα το πρωτο βημα για να περασω το recovery (και μετα το horsemaggedon)αντικατασταθηκε το image και οταν ανοιξαμε το τηλεφωνο με vol+ και power αναβει μπλε οθονη...

 

Χαχα , εσβησες ολο το φακελο image ....

Κατεβασε αυτο το φακελο image , μπες παλι σε ροζ οθονη και αντικατεστησε η σβησε το περιεχομενο του φακελου image που εχεις και βαλε αυτον τον image φακελο , ο οποιος ειναι ετοιμος με recovery , κομπλε ... http://www.mediafire.com/?6ib9emrqmihz47d

Και μετα συνεχισε απο κει που εμεινες ....

 

 

@Μoihack

Θεος εισαι , το δοκιμαζω και τα λεμε .... :clap:

Link to comment
Share on other sites

τωρα οπως βλεπεις μεσα στο .zip εχει και 1 framework-res.apk

ειναι το framework-res.apk της stallion απλα ενεργοποιησα και το aosp lockscreen animation (δηλαδη οταν σβηνει η οθονη κανει σαν τηλεοραση παλια που κλεινει)

νομιζω με αυτο θα "πουλησει" πολυ καλα η stallion :D

 

αυτο ειναι κατι σαν το crt off ?και αν ναι πως μπορουμε να το κανουμε να δουλεψει και στη horse το συζητουσα μαλιστα τις προαλλες με τον γκαλεν πως θα μπορουσαμε αραγε να το κανουμε να δουλεψει στην horse ?

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι κατι σαν το crt off ?και αν ναι πως μπορουμε να το κανουμε να δουλεψει και στη horse το συζητουσα μαλιστα τις προαλλες με τον γκαλεν πως θα μπορουσαμε αραγε να το κανουμε να δουλεψει στην horse ?

 

βασικα ειναι το crt off (απλα δεν μου ερχοτανε αυτη η ονομασια και το περιεγραψα λιγο)

 

δεν ειναι τιποτα σπουδαιο

μια αλλαγη στο bools.xml στο φακελο /res/values του framework-res.apk

θελει απλα σωστο decompile & recompile με το apktool

 

πριν απο την gb ομως δεν υπαρχει

για να το βαλεις θα χρειαστει να προσθεσεις αρκετο κωδικα

κατι που σιγουρα εγω δεν μπορω να κανω

ο gkalen ισως μπορεσει ομως

αν θελει ας το δει: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1073930

Edited by Moihack
Link to comment
Share on other sites

εγω για crt animation χρησιμοποιουσα αυτο στην kalo

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.katecca.screenofflock&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5rYXRlY2NhLnNjcmVlbm9mZmxvY2siXQ..

 

γραφει οτι κανει και για 2.2 η miui το εχει μεσα απο μονη της και το χω βγαλει πλεον

Link to comment
Share on other sites

εγω για crt animation χρησιμοποιουσα αυτο στην kalo

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.katecca.screenofflock&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5rYXRlY2NhLnNjcmVlbm9mZmxvY2siXQ..

 

γραφει οτι κανει και για 2.2 η miui το εχει μεσα απο μονη της και το χω βγαλει πλεον

 

οχι το εχω βαλει αυτο στη horse και δεν δουλεψε για αυτο μιλησα με γκαλεν μηπως μπορει να κανει κατι με αυτο. Καποια στιγμη που θα εχει λιγο ελευθερο χρονο ισως μπορεσει να κανει κατι ο ιδιος σαν ειδημων

Link to comment
Share on other sites

τελικα ολα καλα.απλα στο recovery δεν το ξεζιπαραμε (ακολουθησαμε πιστα τις οδηγιες) και ολα καλα τελικα.απλα να ρωτησω....πως μπορω να περασω ενα τραγουδι απο την καρτα μνημης στο κινητο σαν ηχος κλησης?

ευχαριστω gkalen για την βοηθεια σου.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...