Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για σας παιδιά μια απορία αν βάλω wallpaper όταν μπαίνω στο μενού του κινητού δεν πρέπει πίσω από τα εικονίδια να δείχνει το wallpaper που εχω βάλει? ότι και να βάλω το background είναι μαύρο πρέπει να αλλάξω κάτι?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

για σας παιδιά μια απορία αν βάλω wallpaper όταν μπαίνω στο μενού του κινητού δεν πρέπει πίσω από τα εικονίδια να δείχνει το wallpaper που εχω βάλει? ότι και να βάλω το background είναι μαύρο πρέπει να αλλάξω κάτι?

 

Εξαρταται απο τον launcher.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδιά μια απορία αν βάλω wallpaper όταν μπαίνω στο μενού του κινητού δεν πρέπει πίσω από τα εικονίδια να δείχνει το wallpaper που εχω βάλει? ότι και να βάλω το background είναι μαύρο πρέπει να αλλάξω κάτι?

 

Στις ρυθμισεις του launcher , ρυθμισεις συρταριου , οριζεις διαφανεια για να φαινεται το wallpaper απο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμισεις του launcher , ρυθμισεις συρταριου , οριζεις διαφανεια για να φαινεται το wallpaper απο πισω.

εεεε είσαι ωραίος υπαρχή κάτι που δεν ξέρεις φίλε gkalen?

Link to comment
Share on other sites

παιδια οδηγο για downgrading απο custom ICS σε αλλες εκδοσεις υπαρχει ?

Θελεις μονο το στεπ 2 , απο οποιαδηποτε official gb .

Δεν ξερω μονο επειδη εισαι με custom rom , μηπως θελει να ξαναβαλεις και official ics πρωτα ( καποιο παιδι θα σ'ενημερωσει γι'αυτο , εγω νομιζω οτι δεν χρειαζεται , μπορεις να πας σε gb step2 και οπως εισαι )

 

 

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ HOLO LAUNCHER+ ΓΙΑ HORSEMAGEDDON , V 1.2.8

KATEBAΣΜΑ

http://www.mediafire.com/download.php?rnft2b46pc6v6bp

 

Ξεζιπαρετε και θα βρειτε μεσα το apk , εγκαταστηστε το με οποιον file manager θελετε.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

παιδια οδηγο για downgrading απο custom ICS σε αλλες εκδοσεις υπαρχει ?

να περασεις την official ics και μετα σε gb μονο το step 2

 

το playstore δεν μου δειχνει τα App Screenshots πλεον.....παραξενο!

οπως https://play.google.com/store/apps/details?id=embware.phoneblocker&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImVtYndhcmUucGhvbmVibG9ja2VyIl0.

εχετε και εσεις το ιδιο προβλημα;

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω οταν αναβαθμιζονται οι εφαρμογες τα αρχεια που μαζευονται αποθηκευονται καπου και πρεπει να σβηνονται για να μην πιανουν χωρο?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω οταν αναβαθμιζονται οι εφαρμογες τα αρχεια που μαζευονται αποθηκευονται καπου και πρεπει να σβηνονται για να μην πιανουν χωρο?

οταν αναβαθμιζονται πανε στο data/app και δεν αποθηκευεται κατι .

μονο οταν αναβαθμιζεται εφαρμογη συστηματος , τοτε σου τρωει παραπανω χωρο στο data ( μνημη τηλ.. ) , γιατι θα υπαρχει η αρχικη εφαρμογη στο system και η αναβαθμισμενη στο data .

 

 

Το μαρκετ αναβαθμιστηκε και το εφτιαξα παλι με το μπλε θεματακι του οπως το ειχατε συνηθiσει με την horsemageddon ..

 

[ATTACH]28251[/ATTACH] [ATTACH]28252[/ATTACH]

 

Κατεβασμα , PlayStore Blue

http://www.mediafire.com/?99161b7n3rsycly

 

Eγκατασταση με ροοτ explorer

ξεζιπαρουμε

σβηνουμε το .apk του playstore και απο το data/app και απο το system/app

βαζουμε το νεο .apk στο , system/app , χωρις να το μετονομασουμε

δινουμε permissions ( Γ ) ( rw-r--r-- ) ( read,write,-,read--,read-- ) ( αν δεν καταλαβαινετε κοιταξτε ενα αλλο .apk και βαλτε τα ιδια permissions )

reboot

ετοιμο

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές. Από ότι διάβασα στο thread του Kalo, και άλλοι έχουν "κολλήσει" με την rom του kalo και αδυνατούν να επιστρέψουν στην official. Με sd card update η συσκευή απλά κάνει restart και με power +/- μπαίνει μόνο σε ροζ οθόνη. Επειδή όμως θέλω να δοκιμάσω λίγο και του gkalen, πως το κάνω χωρίς να χάσω την τωρινή μου παραμετροποίηση; Πήγα στο μενού του custom recovery και έκανα backup to internal sd (δεν δίνει επιλογή - δεν βλέπει/κάνει mount την εξωτερική. Μετά τι γίνεται; Τυπικό instal την horse με wipes κτλ; Δεν θα κάνει format και την εσωτερική sd κατά την εγκατάσταση;
Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να σβησουμε την παλια στο system ή να κανουμε κατι αλλο για να μην τρωει μνημη?

ναι μπορεις να σβησεις την παλια απο το system ( και αμα θες μετακινεις την καινουρια στο system ) , και μετα εκκαθαριση dalvik με titanium .

 

Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές. Από ότι διάβασα στο thread του Kalo, και άλλοι έχουν "κολλήσει" με την rom του kalo και αδυνατούν να επιστρέψουν στην official. Με sd card update η συσκευή απλά κάνει restart και με power +/- μπαίνει μόνο σε ροζ οθόνη. Επειδή όμως θέλω να δοκιμάσω λίγο και του gkalen, πως το κάνω χωρίς να χάσω την τωρινή μου παραμετροποίηση; Πήγα στο μενού του custom recovery και έκανα backup to internal sd (δεν δίνει επιλογή - δεν βλέπει/κάνει mount την εξωτερική. Μετά τι γίνεται; Τυπικό instal την horse με wipes κτλ; Δεν θα κάνει format και την εσωτερική sd κατά την εγκατάσταση;

 

γιατι δεν φλασαρεις μια αλλη ρομ βασισμενη σε official gb , και να δεις μηπως ετσι ξεκκολησει...

αμα θες να δοκιμασεις τη horse θα κανεις την εγκατασταση κανονικα και δεν θα χασεις τιποτα ουτε απο την εσωτερικη καρτα , το προβλημα σου θα ειναι reboot λιγο μετα την χρησιμοποιηση της καμερας.

αλλιως βαλε καμμια αλλη gb rom πρωτα για να ξεκκολησεις απ'του kalo και να βλεπει την sd card και το recovery , και μετα κανε οπως θες.

αποθηκευσε στο pc σου και το backup που εκανες στην εσωτερικη sd ( αυτο το backup μπορεις να το επαναφερεις ακομα και αν εχεις εγκαταστησει αλλο gb based custom rom )

το backup που εκανες απο recovery ειναι ο φακelos "clockworkmod"

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

οκ τελικά, πέρασα την horse και την δοκιμάζω :lol:

 

Λοιπόν είναι αισθητά πιο γρήγορη από του kalo. Τρέχοντας την πάνω από 2,3 φυσικά δεν λειτουργεί η κάμερα. Κολλάει και το youtube application (το οποίο κατά το κόλλημα ανάβει φλας του κινητού). Επίσης δεν φαίνονται τα εικονίδια στο drop down μενού. Δεν έχει η έκδοση final το τελικό theming; Εμφανίζεται και το κόκκινο κυκλάκι με το 2 που συζητάγατε πιο πάνω. Δοκίμασα και από δω να κάνω sd upgrade (downgrade) αλλά κάνει επανεκκίνηση. Και χωρίς μπαταρία μπαίνει πάλι σε ροζ οθόνη. Οπότε αναγκαστικά επιστροφή από αύριο σε kalo

Edited by echelon2011
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το GPS, το ανοίγω και μετά είτε τρέξω το Sygic ή Google Maps μου βγάζει τοποθεσία κάπου στην Αθήνα ενώ βρίσκομαι Βόλο! Τι μπορώ να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το GPS, το ανοίγω και μετά είτε τρέξω το Sygic ή Google Maps μου βγάζει τοποθεσία κάπου στην Αθήνα ενώ βρίσκομαι Βόλο! Τι μπορώ να κάνω;

πρεπει να ορισεις την τοποθεσια σου χειροκινητα

οκ τελικά, πέρασα την horse και την δοκιμάζω :lol:

 

Τρέχοντας την πάνω από 2,3 φυσικά δεν λειτουργεί η κάμερα.

 

πως την τρεχεις πανω σε 2.3;

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ορισεις την τοποθεσια σου χειροκινητα
Επιτέλους βρήκε την τοποθεσία μου μετά από τόσες προσπάθειες, αυτόματα. Ίσως δεν είχε καλό σήμα.. Ευχαριστώ πάντως.
Link to comment
Share on other sites

οκ τελικά, πέρασα την horse και την δοκιμάζω :lol:

 

Λοιπόν είναι αισθητά πιο γρήγορη από του kalo. Τρέχοντας την πάνω από 2,3 φυσικά δεν λειτουργεί η κάμερα. Κολλάει και το youtube application (το οποίο κατά το κόλλημα ανάβει φλας του κινητού). Επίσης δεν φαίνονται τα εικονίδια στο drop down μενού. Δεν έχει η έκδοση final το τελικό theming; Εμφανίζεται και το κόκκινο κυκλάκι με το 2 που συζητάγατε πιο πάνω. Δοκίμασα και από δω να κάνω sd upgrade (downgrade) αλλά κάνει επανεκκίνηση. Και χωρίς μπαταρία μπαίνει πάλι σε ροζ οθόνη. Οπότε αναγκαστικά επιστροφή από αύριο σε kalo

Τελικα βγαζει διαφορετικα πραγματα στον καθενα που τη δοκιμαζει πανω απο gb ( εξαρταται μαλλον απο ποια gb rom εχει ο καθενας ) , χαχα , αυτο με το notification μενει απο οταν κατεβαινεις απο kalo τελικα ?:blink:

Το theming δεν ειναι το τελικο , θελει να φλασαρεις το zip με το θεμα που εχω βαλει στην προηγουμενη σελιδα .

Τα εικονιδια στο dropdown , βαζεις εσυ οποια θες ανοιγοντας την εφαρμογη notification toggle που ειναι εγκατεστημενη στο ρομ.

Θελει μαλλον να πας σε official gb πρωτα για να κανεις downgrade σωστα , και αφησε τα 3 κουμπια πιο γρηγορα απο τη στιγμη που καρφωνεις το usb , ισως εχει σημασια ο χρονος που θα αφησεις τα κουμπια.

αλλα πρεπει καλυτερα να πας για official gb πρωτα ...

 

@akalos

Τρεχει πανω απο gb , αλλα αναλογως το ρομ που φοραει ο καθενας του βγαζει και διαφορετικα προβληματακια , αλλα μονο για δοκιμη γινεται να τη βαλεις και να κανεις restore μετα , το ρομ που ειχες.

 

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το GPS, το ανοίγω και μετά είτε τρέξω το Sygic ή Google Maps μου βγάζει τοποθεσία κάπου στην Αθήνα ενώ βρίσκομαι

Βόλο! Τι μπορώ να κάνω;

Πρεπει να περιμενεις λιγο να σε κλειδωσει ( ειδικα και αν ειναι πρωτη φορα ).

Ανοιξε gps , ανοιξε το sygic , και περιμενε λιγο μεχρι να σε κλειδωσει και θα σε βγαλει εκει που εισαι.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

@gkalen Εχω εδω ενα κινητο ενος συναδελφου και δεν θελω να το πειραξω πολυ γιατι το εχει στημενο ο ανθρωπος.

Αν του βαλω μονο geno κερνελ για froyo και ξεκλειδωσω και τα fps, δεν θα εχει προβλημα, σωστα?

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

@gkalen Εχω εδω ενα κινητο ενος συναδελφου και δεν θελω να το πειραξω πολυ γιατι το εχει στημενο ο ανθρωπος.

Αν του βαλω μονο geno κερνελ για froyo και ξεκλειδωσω και τα fps, δεν θα εχει προβλημα, σωστα?

 

ναι , recovery και κερνελ αλλαζεις , αλλα πρεπει να του κανεις ροοτ για να ξεκλειδωσεις τα fps , γιατι θα χρειαστει και busybox για να ξεκλειδωσουν .

εφοσον του κανεις ροοτ και busybox , αμα παρεις μεσα απο το horsemageddon τον init.d φακελο και το libsqlite.so , θα αλλαξει 10 φορες το τηλ.. του .

αμα του παρεις ενα backup , ετσι οπως το'χει στημενο , καντου οπως θελεις μετα , και να μη του αρεσει ( απιθανο αυτο ) , του το ξανακανεις οπως το ειχε , δεν ειναι προβλημα αυτο .

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Τελικα βγαζει διαφορετικα πραγματα στον καθενα που τη δοκιμαζει πανω απο gb ( εξαρταται μαλλον απο ποια gb rom εχει ο καθενας ) , χαχα , αυτο με το notification μενει απο οταν κατεβαινεις απο kalo τελικα ?:blink:

Το theming δεν ειναι το τελικο , θελει να φλασαρεις το zip με το θεμα που εχω βαλει στην προηγουμενη σελιδα .

Θελει μαλλον να πας σε official gb πρωτα για να κανεις downgrade σωστα , και αφησε τα 3 κουμπια πιο γρηγορα απο τη στιγμη που καρφωνεις το usb , ισως εχει σημασια ο χρονος που θα αφησεις τα κουμπια.

αλλα πρεπει καλυτερα να πας για official gb πρωτα ...

 

Να και άλλος με το notification στο status bar. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να φλασάρω από αρχή Horsemageddon και να το ξαναεμφανίζει? Εγώ πάντως δεν πήγα από τη ROM του Kalo. Πήγα από Pika ICS-Β572-Β25-Horse.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Να και άλλος με το notification στο status bar. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να φλασάρω από αρχή Horsemageddon και να το ξαναεμφανίζει? Εγώ πάντως δεν πήγα από τη ROM του Kalo. Πήγα από Pika ICS-Β572-Β25-Horse.

Αυτο ειναι καινουριο τωρα , νομιζα οτι ησουν απο kalo ....

Τι ειναι παλι αυτο , χθες που εκανε καποιος ταυλανδεζος downgrade και μιλαγαμε στο xda , κι αυτος απο custom ics κατεβηκε και δεν ειπε τιποτα ακομα για το 2 στο notification , μονο το θεμα δεν μπορουσε να φλασαρει γιατι ειχε το 6.0.... recovery.

Το ιδιο ομως και αλλοι απο xda ( zyzas , dingila) , δεν ειχε θεμα με το 2 στο notification

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

ναι , recovery και κερνελ αλλαζεις , αλλα πρεπει να του κανεις ροοτ για να ξεκλειδωσεις τα fps , γιατι θα χρειαστει και busybox για να ξεκλειδωσουν .

εφοσον του κανεις ροοτ και busybox , αμα παρεις μεσα απο το horsemageddon τον init.d φακελο και το libsqlite.so , θα αλλαξει 10 φορες το τηλ.. του .

αμα του παρεις ενα backup , ετσι οπως το'χει στημενο , καντου οπως θελεις μετα , και να μη του αρεσει ( απιθανο αυτο ) , του το ξανακανεις οπως το ειχε , δεν ειναι προβλημα αυτο .

 

Δεν προλαβαινα να του τα βαλω αυτα αλλα και ετσι η διαφορα απο τη μαμα ρομ ειναι χαοτικη. Ευχαριστω.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι καινουριο τωρα , νομιζα οτι ησουν απο kalo ....

Τι ειναι παλι αυτο , χθες που εκανε καποιος ταυλανδεζος downgrade και μιλαγαμε στο xda , κι αυτος απο custom ics κατεβηκε και δεν ειπε τιποτα ακομα για το 2 στο notification , μονο το θεμα δεν μπορουσε να φλασαρει γιατι ειχε το 6.0.... recovery.

Το ιδιο ομως και αλλοι απο xda ( zyzas , dingila) , δεν ειχε θεμα με το 2 στο notification

Θα πρέπει σύντομα να φλασάρω τη Horse να δω αν θα ξαναπαρουσιαστεί. Επίσης να πω ότι θεωρώ ύποπτο και το titanium γιατί μετά που περνάω τη ROM, κανω κάποια στάνταρ apps restore με τα data τους μαζί, επειδή βαριέμαι να τα ξανασετάρω με log in accounts κλπ.

Πρέπει να το σκεφτώ τι θα κάνω τελικά.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

gkalen εχω παλι θεμα μετα απο μερικες μερες με το google play με βγαζει παλι το μηνυμα κατι για google talk απετυχε και ******ες και δεν με αφηνει απο google play να κατεβασω τιποτα ή να κανω ενημερωση μπορεις εσυ ή αλλος αν του εχει τυχει και βρηκε λύση σε αυτο?γιατι βαριεμαι να κανω παλι ολα wipe και φτου και απο την αρχη και μετα απο μερικες μερες να εχω παλι το ιδιο θεμα
Link to comment
Share on other sites

gkalen εχω παλι θεμα μετα απο μερικες μερες με το google play με βγαζει παλι το μηνυμα κατι για google talk απετυχε και ******ες και δεν με αφηνει απο google play να κατεβασω τιποτα ή να κανω ενημερωση μπορεις εσυ ή αλλος αν του εχει τυχει και βρηκε λύση σε αυτο?γιατι βαριεμαι να κανω παλι ολα wipe και φτου και απο την αρχη και μετα απο μερικες μερες να εχω παλι το ιδιο θεμα

 

Ρυθμισεις/εφαρμογες/διαχειρηση εφαρμογων/ βρες το playstore , και κανε εκκαθαριση προσωρινης μνημης και εκκαθαριση δεδομενων .

Μετα ανοιξε το playstore .

Μου φαινεται θεμα αδυναμου ιντερνετ παρα οτι κατι τρεχει με το playstore.

Βαλε το playstore που ανεβασα χθες

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...