Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου φαινεται δυσκολο να δεις τετοια ταχυτητα σε ics..οχι μονο για το x5pro,γενικα.Ομορφο interface αλλα αμα θες και performance αναψε κανα κερακι για jelly bean!

 

Ίδια specs με το Galaxy S δεν έχει; Εκεί δεν παίζει γρήγορη ICS (και JB νομίζω); Είναι όλα θέμα kernel τελικά; Να το δώσω αν είσαι για 130€ όσο πουλάει ακόμα και να βάλω άλλα τόσα να πάρω μεταχείρο S2 να παίζω με τα ζελεδένια φασόλια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Αψογα

 

@antonius

 

ευχαριστω για την προταση σου, θα το κοιταξω και με το http://www.efpolis.gr μηπως μπορει να γινει κατι, περισσότερο νευρίασα στο κατάστημα γιατι έμμεσα με λέγανε ψεύτη και οτι εγω έκανα κατι και εχει υγρασία μέσα :blink:

 

Ίδια specs με το Galaxy S δεν έχει;

...και με το desire s και και με το one V που επίσης παίζουν ics μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

...και με το desire s και και με το one V που επίσης παίζουν ics μια χαρα...

 

Ίδια specs με το Galaxy S δεν έχει; Εκεί δεν παίζει γρήγορη ICS (και JB νομίζω); Είναι όλα θέμα kernel τελικά; Να το δώσω αν είσαι για 130€ όσο πουλάει ακόμα και να βάλω άλλα τόσα να πάρω μεταχείρο S2 να παίζω με τα ζελεδένια φασόλια...

 

χωρις παρεξήγηση αλλά αφού έχετε λεφτά και θέλετε τα συγκεκριμένα κινητά οκ πηγαίνετε πάρτε τα σε καλή μεριά και σταματήστε να μουρμουράτε σε ενα φόρουμ που κάποια άλλα παιδιά κοιτάνε να κάνουν ότι καλύτερο για αυτο το κινητο

Link to comment
Share on other sites

Ίδια specs με το Galaxy S δεν έχει; Εκεί δεν παίζει γρήγορη ICS (και JB νομίζω); Είναι όλα θέμα kernel τελικά; Να το δώσω αν είσαι για 130€ όσο πουλάει ακόμα και να βάλω άλλα τόσα να πάρω μεταχείρο S2 να παίζω με τα ζελεδένια φασόλια...

 

νομιζω οτι σε κανενα κινητο μια optimized ics δεν ειναι πιο γρηγορη απο μια optimized gingerbread,αφου η ics ειναι εκ φυσης πιο ''βαρια''.Ειναι σαν να συγκρινεις windows xp με windows 7,τρεξτα σε ενα μετριο pc και θα δεις οτι τα xp θα τρεχουν σφαιρα και τα 7..απλα θα τρεχουν! Η jelly bean ειναι αλλη ιστορια,απ οτι διαβαζω ειναι πολυ πιο optimized απο την ics και εχει και το project butter που κανει μεγαλη διαφορα.Ισως μια optimized jb να εχει την ταχυτητα της gb η της froyo,αλλα η ics μαλλον δυσκολο.Δεν ειναι οτι θα σερνεται,απλα δεν θα πεταει κιολας νομιζω.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

χωρις παρεξήγηση αλλά αφού έχετε λεφτά και θέλετε τα συγκεκριμένα κινητά οκ πηγαίνετε πάρτε τα σε καλή μεριά και σταματήστε να μουρμουράτε σε ενα φόρουμ που κάποια άλλα παιδιά κοιτάνε να κάνουν ότι καλύτερο για αυτο το κινητο

 

Δεν είπε κανεις ότι έχει λεφτά για τέτοια, ούτε είναι μουρμούρα σύγκρισης για το ποιο κινητό είναι καλύτερο...είναι συμπερασματικό σχόλιο, πως η εταιρεία δεν μπορεί να παρέχει μια ICS της προκοπής όταν άλλα κινητά με παρόμοιο hardware παίζουν μια χαρά. Σεβαστές οι προσπάθειες των παιδιών που προσπαθούν να βγάλουν άκρη στα προβλήματα, αλλά πιστεύω ότι ο κατασκευαστής είναι αυτός που πρώτα πρέπει να κάνει ότι καλύτερο για το κινητό του.

Να στο πω πιο απλά, σκοπός δεν είναι να λύσουν τα προβλήματα οι developers, είναι να δώσει μια καλή rom χωρίς προβλήματα εξ αρχής ο κατασκευαστής και στην περίπτωσή μας ούτε Gingerbread δεν είδαμε χωρίς προβλήματα.

Edited by antonius
Link to comment
Share on other sites

Μια και σε πετυχα jiakomo , κατεβασε αυτο το zip ...http://www.mediafire.com/?wfr561pm0h159f6

Μπες recovery και φλασαρε κατευθειαν , χωρις wipes χωρις τιποτ'αλλο , το LightHorsetheme.zip .

Ελπιζω να σ'αρεσει .

Aλλιως , αμα θες να γυρισεις παλι στο προηγουμενο θεμα , τοτε φλασαρε αυτο ... http://www.mediafire.com/?qp61iq2wh2dt6ra ( ειναι το DefaultHorseICStheme.zip) και ξαναγινεται οπως ηταν.

 

Το πέρασα χθες. Άψογος!

Link to comment
Share on other sites

χωρις παρεξήγηση αλλά αφού έχετε λεφτά και θέλετε τα συγκεκριμένα κινητά οκ πηγαίνετε πάρτε τα σε καλή μεριά και σταματήστε να μουρμουράτε σε ενα φόρουμ που κάποια άλλα παιδιά κοιτάνε να κάνουν ότι καλύτερο για αυτο το κινητο

 

Δεν είπε κανεις ότι έχει λεφτά για τέτοια, ούτε είναι μουρμούρα σύγκρισης για το ποιο κινητό είναι καλύτερο...είναι συμπερασματικό σχόλιο, πως η εταιρεία δεν μπορεί να παρέχει μια ICS της προκοπής όταν άλλα κινητά με παρόμοιο hardware παίζουν μια χαρά. Σεβαστές οι προσπάθειες των παιδιών που προσπαθούν να βγάλουν άκρη στα προβλήματα, αλλά πιστεύω ότι ο κατασκευαστής είναι αυτός που πρώτα πρέπει να κάνει ότι καλύτερο για το κινητό του.

Να στο πω πιο απλά, σκοπός δεν είναι να λύσουν τα προβλήματα οι developers, είναι να δώσει μια καλή rom χωρίς προβλήματα εξ αρχής ο κατασκευαστής και στην περίπτωσή μας ούτε Gingerbread δεν είδαμε χωρίς προβλήματα.

 

Νομίζω σου δόθηκε η απάντηση.

 

Δεν ήρθα εδώ για να αντιπαρατεθώ ούτε να πω ότι έχω λεφτά. Και δεν χρειάζεται να έχω, 130€ πουλάει το Χ5 προ και με τα ίδια λεφτά αγοράζω μεταχειρισμένο Galaxy S. Το Galaxy S (ούτε καν το 2) έχει σε 4.1.1 αυτή τη στιγμή την Slim, CM 10, Helly Bean, Mackay και καμιά άλλη που ξεχνάω. Jelly Bean που σημαίνει μάλλον θα πηγαίνει καλύτερα από το προ σε ICS και μπορεί και Gingerbread. Με τα ίδια specs και είναι κινητό που δεν έχει πάρει καν ICS official.

 

Respect στα παιδιά που κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερο το κινητό αλλά να λέμε και καμιά αλήθεια για την κατάσταση με τη Huawei.

Link to comment
Share on other sites

offtopic παλι αλλα η jelly bean σε Galaxy S τρεχει super,καλυτερα απο ics!Μακαρι να φιλοτιμηθει κανεις να ασχοληθει και με το δικο μας Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω..!

Λοιπον εχω κατι για δυνατους λυτες : Εδω και μερες δεν ξερω γιατι,μαλλον καποιο application που εχω βαλει,προκαλει τα widgets να εξαφανιζονται σε καθε reboot.Eννοειται οτι τα εχω ολα στην εσωτερικη καρτα καθως και τον launcher στο system/app .Αυτο που συμβαινει ειναι οτι το αρχειο appwidgets.xml που καταγραφει ολα τα widgets που ειναι ανοιχτα στις οθονες γινεται reset σε καθε boot και χανει τις εγγραφες του.Τι μπορει να φταιει γι αυτο?Καποιo app μαλλον εχει γ@μισει κατι,αλλα ποιο,εχω 100+ apps μεσα.Παιζει να φταιει το kernel του geno που χρησιμοποιω? (το κλασσικο που εχει μεσα και του kalo)

 

Ποιες ειναι οι σωστες permissions που πρεπει να εχει το appwidgets.xml (data/system/appwidgets.xml) γιατι υποψιαζομαι λογω του οτι γινεται reset οτι ισως κατι δεν παει καλα εκει.Μπορει να κοιταξει καποιος?

 

Ποιος θα δωσει γνωση?!

 

Φιλε azuli δεν ξερω αν το ειδες αυτο: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1553705&page=169 μα δεν χανεις κατι να δοκιμασεις τις λυσεις που προτεινουν τα παιδια αν δεν το ειδες ηδη :)

 

Αν παλι τιποτα απ'ολα αυτα δεν δουλεψει δοκιμασε τα εξης.

1) Bootαρε σε CWM και κανε fix permissions

2) Επειτα μπες κανονικα στην ρομ του καλο και αν τα widgets χαθηκαν, ξανασεταρε τα. Δες αν θα ξαναχαθουν μετα απο αυτο.

 

Επισης, στο appwidgets.xml μηπως πρεπει να δωσεις μονο read permissions? Π.Χ. αν 1 app που εβαλες προσφατα εχει και write permissions εκει, τοτε μπορει να γραφει και να σβηνει το αρχειο προκαλωντας σου το προβλημα. Ενω αν εχει μονο ο root αδεια για read και ολοι οι υπολοιποι τιποτα αλλο(δηλαδη συνολο 1 τικ) ισως λυθει το προβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε azuli δεν ξερω αν το ειδες αυτο: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1553705&page=169 μα δεν χανεις κατι να δοκιμασεις τις λυσεις που προτεινουν τα παιδια αν δεν το ειδες ηδη :)

 

Αν παλι τιποτα απ'ολα αυτα δεν δουλεψει δοκιμασε τα εξης.

1) Bootαρε σε CWM και κανε fix permissions

2) Επειτα μπες κανονικα στην ρομ του καλο και αν τα widgets χαθηκαν, ξανασεταρε τα. Δες αν θα ξαναχαθουν μετα απο αυτο.

 

Επισης, στο appwidgets.xml μηπως πρεπει να δωσεις μονο read permissions? Π.Χ. αν 1 app που εβαλες προσφατα εχει και write permissions εκει, τοτε μπορει να γραφει και να σβηνει το αρχειο προκαλωντας σου το προβλημα. Ενω αν εχει μονο ο root αδεια για read και ολοι οι υπολοιποι τιποτα αλλο(δηλαδη συνολο 1 τικ) ισως λυθει το προβλημα σου.

 

Thanks για την απαντηση καταρχην..!Λοιπον αυτο με τα permissions το χω κανει καθως και το format cache+dalvik και δεν επιασαν.Αυτο που λες να δωσω μονο το ενα permission στο appwidgets θα το δοκιμασω καθως και το κουλο (αλλα ποτε δεν ξερεις..) το να σβησω το bootanimation που λεει ο tupak.Θα ενημερωσω!

 

edit: δεν με αφηνει να δωσω μονο read.Κανω mount αλλα μωλις βγω απο τον r.e. το κανει reset σε r+w.Αυτο παλι με το bootanimation δεν γινεται γιατι δεν βλεπω κανενα bootanimation.zip στον system/media.Βλεπω μονο ενα bootanimation στον system/bin αλλα ειναι χωρις καταληξη και δεν ξερω αν ειναι αυτο το σωστο αρχειο

 

@picachukaki : Ειδα οτι σου ειχε παρουσιαστει και σενα αυτο με τα widgets ''I have the same problem with go launcer i even format and reflash the rom and still.. :/ after reboot widgets can't load!!'' Tι ειχες κανει ειχες βρει απο τι εγινε?

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Για όσους μιλάνε για samsung και αλλες μάρκες οτι εχουν Jelly Bean ή Ics και λένε οτι πετάνε.

Οι ιδιοι ή κοντινοι γνωστοί σας εχουν δει καποιο απο αυτα τα κινητα από κοντά?

Γιατι από οσα ειδα εγω απο γνωστους με jelly bean δείχνουνε όλα να πετανε αλλα με λιγο ζορι τρωνε τρομερο κολλημα όπως το δικό μας και άλλα κινητα με Ics.

Δεν διαφωνω μαζί σας για το support της εταιρειας ειναι αισχος το λιγοτερο που εχω να πω και το εννοω ως παθών

Μην ξεχναμε όμως καποιοι που πήραμε το κινητο απο περσι το νοέμβριο(όπως εγώ) και πιο πριν ποσο καιρο περιμανε για μια official gingerbread και πόσους μηνες μετα τελικα βγήκε και ics αν με ρωτουσες πριν το πάσχα θα νομιζα οτι με κοροιδεύουν ποσο καν για jelly bean.

Σε froyo και gingerbread όμως χάρη στη δουλεια πολλων παιδιων απο εδω μεσα εχουμε ρομς που κανουν το κινητο μας πυραυλο.

Η ics και jelly bean και στα μεγαλα ονοματα κινητων αν δεν εχουν δυπηρυνο και πανω επεξεργαστη κολλανε τρελα.

Μην ξεχνατε και ics και jelly bean ειναι ακομα κατι πολυ φρεσκο και τα παιδια με custom roms το δουλευουν. Ήδη ενα παλλικαρι ελληνας δουλευει στο να ετοιμασει jelly bean για το κινητο μας.

Για τελος αυτου του θεματος λοιπον μην εκθειαζετε κινητα που εχουν παρει ics και jelly bean ήδη βλέποντας όσα μόνο γράφονται αλλα δεν το εχετε τεσταρει οι ίδιοι με τα ματια σας.

Μην τρελαινεστε κατα την αποψη μου με νεες εκδοσεις android όπως και να τις λενε και γινεστε android-fashion-victims να τρελεναιστε για μια εκδοση σταθερη που να δουλευει χωρις bugs και ας ειναι βασισμενη και σε παλια εκδοση ακομα και froyo,η ουσία ειναι να πετάει το κινητο. Αυτή είναι η δικιά μου άποψη

Link to comment
Share on other sites

Για τελος αυτου του θεματος λοιπον μην εκθειαζετε κινητα που εχουν παρει ics και jelly bean ήδη βλέποντας όσα μόνο γράφονται αλλα δεν το εχετε τεσταρει οι ίδιοι με τα ματια σας.

Μην τρελαινεστε κατα την αποψη μου με νεες εκδοσεις android όπως και να τις λενε και γινεστε android-fashion-victims να τρελεναιστε για μια εκδοση σταθερη που να δουλευει χωρις bugs και ας ειναι βασισμενη και σε παλια εκδοση ακομα και froyo,η ουσία ειναι να πετάει το κινητο. Αυτή είναι η δικιά μου άποψη

 

To galaxy s δεν εχει παρει ουτε ics,με port δουλευουν.Εγω προσωπικα το ειδα σημερα με jelly bean και πεταει.Δεν εχω κολλημα με ics,γι αυτο ειμαι με gb ,αλλα η jb ειναι οντως πολυ καλο λειτουργικο.Αnyway αυτες ειναι συζητησεις για το επισημο

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

προσοχη παιδια στο επισημο καποιος suigeneris κοιτάει να πουλησει προβληματικο huawei ideos x5 pro μην την πατησει κανεις να'ναι καλα ο akalos που τον ξεμπροστιασε το θεωρησα σημαντικο και για αυτο το αναφερω!!!
Link to comment
Share on other sites

Pikapika, εβαλα την Ice_PikaB928. Ολα δουλευουν, αλλα εχω 2 προβληματακια.

 

1) Σε 3d λαγκαρει λιγο. Δηλαδη ενα benchmark ή ενα 3d game παιζει ξερω γω 5 δευτερολεπτα μια χαρα, και μετα κανει κατι σα stutter για μισο δευτερολεπτο (πεφτουν τα fps). Και μετα ξανα τα ιδια και ξανα και ξανα.... Φταιει η ICS, η modded version, η υποστηριξη 3d, κατι αλλο? Ακομα και στο 1.8GHz να το ανεβασω, ολα παιζουν πιο ομαλα για οσο παιζουν οκ, αλλα το stutter υπαρχει ακομη.

 

2) Η εγγραφη video με το Camera JB+ δεν λειτουργει, κρασαρει μολις σταματαω την εγγραφη. Τι παιζει με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα χαμενα widgets ειναι εξοργιστικο. Το εχω τωρα με kalo, το ειχα και με official. Με κανενα launcher δε διορθωνεται. Εχω καταληξει να εχω wallpaper σκετο. Ακομα και το widget του ρολογιου παγωνει στα μισα της μερας και δινει λαθος ωρα.
Link to comment
Share on other sites

Το εχω γραψει 200 σελιδες πισω , Οτι εφοσον δεν εχουμε developers , Δεν προκειται να δουμε κατι της προκοπης .

Ειναι πολυ περιεργο παντως το u8800pro που ειναι πολυ καλο τηλ.. να μην εχει την υποστηριξη που θα'πρεπε απο developers ( εγω ειδα την υποστηριξη που ειχε το u8800 το απλο και γι'αυτο το πηρα , θεωρησα οτι εφοσον το pro ειναι πιο καλο απο το απλο , οτι θα βλεπαμε παπαδες , αλλα τελικα φαγαμε φολα ).

Τα αλλα τηλ... που αναφερατε εχουν απιστευτη υποστηριξη , γι'αυτο ΜΗΝ συγκρινετε τη φορανε τ'αλλα τηλ.. , ειναι ανιση συγκριση.

Επισης , η Ηuawei απεδειξε οτι ειναι ηλιθια εταιρια , καθως δεν εβγαλε μια σωστη GB πρωτα και ηθελε να βγαλει και ics ( τρομαρα τους ) , αποδειξη οτι το τηλ.. πωλειται ακομα με froyo παγκοσμιως ( και στη κινα ακομα με froyo πωλειται ) , ενω ξερω αλλα τηλ.. ξεκινησαν να πωλουνται με eclair και πωλουνται πλεον με froyo η gb ( οι αχρηστοι στη huawei δεν τα βλεπουν αυτα ? Που πανε δηλαδη ? )

 

Το καλο που μου εκανε η huawei

Ολα αυτα λοιπον που διαβαζα απο τους πρωτους που αναβαθμισαν με κανανε ( ημουνα ηδη σχετικος με τα android) ν'ασχοληθω ακομα περισσοτερο και να το ριξω στο διαβασμα για να

μαθω περισσοτερα , και ετσι θα τους ευχαριστησω γιατι με κανανε να μαθω πολλα

περισσοτερα και ετσι εχοντας το cwm recovery και το o/c kernel απο τον geno ( thanks to him ) , ασχοληθηκα να φτιαξω το σιγουρο στοκ ρομ που ειχα στα χερια μου ( froyo 2.2.2 ) ,

και τουλαχιστον χαιρομαι μ'αυτο .

:lol: Αυτο ηταν προλογος .. :p για το HORSEMAGEDON ( coming soon )

:lol::D

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Το εχω γραψει 200 σελιδες πισω , Οτι εφοσον δεν εχουμε developers , Δεν προκειται να δουμε κατι της προκοπης .

Ειναι πολυ περιεργο παντως το u8800pro που ειναι πολυ καλο τηλ.. να μην εχει την υποστηριξη που θα'πρεπε απο developers ( εγω ειδα την υποστηριξη που ειχε το u8800 το απλο και γι'αυτο το πηρα , θεωρησα οτι εφοσον το pro ειναι πιο καλο απο το απλο , οτι θα βλεπαμε παπαδες , αλλα τελικα φαγαμε φολα ).

Τα αλλα τηλ... που αναφερατε εχουν απιστευτη υποστηριξη , γι'αυτο ΜΗΝ συγκρινετε τη φορανε τ'αλλα τηλ.. , ειναι ανιση συγκριση.

Επισης , η Ηuawei απεδειξε οτι ειναι ηλιθια εταιρια , καθως δεν εβγαλε μια σωστη GB πρωτα και ηθελε να βγαλει και ics ( τρομαρα τους ) , αποδειξη οτι το τηλ.. πωλειται ακομα με froyo παγκοσμιως ( και στη κινα ακομα με froyo πωλειται ) , ενω ξερω αλλα τηλ.. ξεκινησαν να πωλουνται με eclair και πωλουνται πλεον με froyo η gb ( οι αχρηστοι στη huawei δεν τα βλεπουν αυτα ? Που πανε δηλαδη ? )

 

Το καλο που μου εκανε η huawei

Ολα αυτα λοιπον που διαβαζα απο τους πρωτους που αναβαθμισαν με κανανε ( ημουνα ηδη σχετικος με τα android) ν'ασχοληθω ακομα περισσοτερο και να το ριξω στο διαβασμα για να

μαθω περισσοτερα , και ετσι θα τους ευχαριστησω γιατι με κανανε να μαθω πολλα

περισσοτερα και ετσι εχοντας το cwm recovery και το o/c kernel απο τον geno ( thanks to him ) , ασχοληθηκα να φτιαξω το σιγουρο στοκ ρομ που ειχα στα χερια μου ( froyo 2.2.2 ) ,

και τουλαχιστον χαιρομαι μ'αυτο .

:lol: Αυτο ηταν προλογος .. :p για το HORSEMAGEDON ( coming soon )

:lol::D

 

καταλαβα δεν προλαβαινω να παρω το κινητο στα χερια μου να περασω τη superfast ics το βλεπω κατευθειαν θα παω για HORSEMAGEDON

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα δεν προλαβαινω να παρω το κινητο στα χερια μου να περασω τη superfast ics το βλεπω κατευθειαν θα παω για HORSEMAGEDON

Αχα , μολις τελειωσα το "μαγειρεμα" , απο μεθαυριο θα την ανεβασω.

Εσυ μαλλον ουτε αυτη δεν θα προλαβεις ... :lol::p

Σε βλεπω κατευθειαν με TzivasHorse ( θα σε γεμισω θανασακηδες .. :lol: )

Goooodnight , παω να τη πεσω.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα χαμενα widgets ειναι εξοργιστικο. Το εχω τωρα με kalo, το ειχα και με official. Με κανενα launcher δε διορθωνεται. Εχω καταληξει να εχω wallpaper σκετο. Ακομα και το widget του ρολογιου παγωνει στα μισα της μερας και δινει λαθος ωρα.

 

ειναι τρελο bug και βλεπω οτι εχει συμβει σε πολλους ανεξαρτητου rom.Eχω δοκιμασει πανω απο 15 τροπους να το φτιαξω και μαλλον δεν γλυτωνω φλασαρισμα.Ειμαι βεβαιος οτι καποιο app το κανει,το θεμα ειναι οτι εχω 100+ apps και να αρχισω να τα βαζω απο την αρχη θα πρεπει να κανω reboot καθε 2-3 installs που ειναι τραβηγμενο.Το μονο που μου εχει μεινει πριν αυτο ειναι να φλασαρω χωρις wipe data και μετα αμα δεν πιασει φλασαρισμα και titanium και αν δεν πιασει και αυτο..ποπκορν και ενα ενα install!Αυτο που εχω βρει ειναι οτι γινεται reset το appwidgets.xml σε καθε reboot οποτε το android δεν βλεπει οτι εχεις ηδη widgets στην οθονη και δεν τα φορτωνει.

 

Σκεφτομαι μηπως φταιει το kernel του geno που χρησιμοποιουμε γι αυτο και ψαχνω μηπως εχει κανενας κανενα αλλο kernel με oc να δοκιμαζαμε.Παλια καποιος μου ειχε δωσει ενα αλλο,νομιζω sofoklas η akalos αλλα δεν το εχω πια.Εσενα στην official στο εκανε και με το official kernel η ειχες βαλει του geno?

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις το boot.img του kalo στη 2.7 , στο ειχα στειλει παλιοτερα , παρτο ...

http://www.mediafire.com/?6q53cdfpdvm60ft

Μακαρι να το λυσετε το θεμα , γιατι οντως ειναι σπαστικο.

Εχω κι αλλα ρομ του kalo , αν θελετε αλλο boot.img

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις το boot.img του kalo στη 2.7 , στο ειχα στειλει παλιοτερα , παρτο ...

http://www.mediafire.com/?6q53cdfpdvm60ft

Μακαρι να το λυσετε το θεμα , γιατι οντως ειναι σπαστικο.

Εχω κι αλλα ρομ του kalo , αν θελετε αλλο boot.img

 

Αυτο ειναι το stock huawei η το stock huawei που ειχε πειραξει στην προτελευταια εκδοση?Θα το δοκιμασω κι αυτο να δω,thanks ;) Εγω ελεγα ενα αλλο παντως που επαιρνε oc αλλα δεν θυμαμαι πια πoιο ηταν.

 

update:εκανα freeze με το titanium ΟΛΑ τα apps (εκτος απο αυτα που ερχονταν με την rom του kalo ηδη) και το προβλημα με τα widgets λυθηκε!Αρα δεν ειναι θεμα kernel ουτε rom,μενει να βρω ποιο γ@#@$ο app μου αναστατωσε τη ζωη.Εχω πολυ reboot μπροστα μου..

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Μου το κάνει και εμένα με Κalo. Αλλά δεν έχω δει να γίνεται στα widgets του Go Launcher που έχω. Πάλι καλά γιατί τώρα μετά από reboot απλά πρέπει να ξαναβάλω το google search και ένα date viewer και όχι την καρτέλα με τα control widgets του go (wifi, gps κτλ 16 widgets ένα ένα).

 

Θες να σου στείλω μια λίστα με εφαρμογές που έχω να κάνεις σύγκριση με τις δικές σου και να αρχίσεις από αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Μου το κάνει και εμένα με Κalo. Αλλά δεν έχω δει να γίνεται στα widgets του Go Launcher που έχω. Πάλι καλά γιατί τώρα μετά από reboot απλά πρέπει να ξαναβάλω το google search και ένα date viewer και όχι την καρτέλα με τα control widgets του go (wifi, gps κτλ 16 widgets ένα ένα).

 

Θες να σου στείλω μια λίστα με εφαρμογές που έχω να κάνεις σύγκριση με τις δικές σου και να αρχίσεις από αυτές;

 

Θα την βρω και θα ενημερωσω,παντως δεν φταιει ουτε η rom του kalo ουτε το kernel του geno ευτυχως!

Στειλε ομως και την δικια σου,παντως περιεργο που δεν χανεις ολα τα widgets

 

EDIT : Ποιος αλλος..ο καλος μας φιλος το viber.εκδοση 2.1.3.575.

Πρεπει να χαλασα πανω απο 20 ωρες ψαχνωντας..

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

ειναι τρελο bug και βλεπω οτι εχει συμβει σε πολλους ανεξαρτητου rom.Eχω δοκιμασει πανω απο 15 τροπους να το φτιαξω και μαλλον δεν γλυτωνω φλασαρισμα.Ειμαι βεβαιος οτι καποιο app το κανει,το θεμα ειναι οτι εχω 100+ apps και να αρχισω να τα βαζω απο την αρχη θα πρεπει να κανω reboot καθε 2-3 installs που ειναι τραβηγμενο.Το μονο που μου εχει μεινει πριν αυτο ειναι να φλασαρω χωρις wipe data και μετα αμα δεν πιασει φλασαρισμα και titanium και αν δεν πιασει και αυτο..ποπκορν και ενα ενα install!Αυτο που εχω βρει ειναι οτι γινεται reset το appwidgets.xml σε καθε reboot οποτε το android δεν βλεπει οτι εχεις ηδη widgets στην οθονη και δεν τα φορτωνει.

 

Σκεφτομαι μηπως φταιει το kernel του geno που χρησιμοποιουμε γι αυτο και ψαχνω μηπως εχει κανενας κανενα αλλο kernel με oc να δοκιμαζαμε.Παλια καποιος μου ειχε δωσει ενα αλλο,νομιζω sofoklas η akalos αλλα δεν το εχω πια.Εσενα στην official στο εκανε και με το official kernel η ειχες βαλει του geno?

 

Nαι με official μου το πρωτοέκανε και τώρα με kalo extreme. Και δεν χάνονται πάντα όλα τα εικονίδια. Πχ το adroidstats δεν

χάνεται αλλά χάνει τις ενδείξεις του μέχρι να επαννεκινηθεί ο launcher. Ειδικά με go launcher δεν μου έμενε όρθιο widget για widget και χρειαζόταν πλήρη ανασύνταξη το κινητό.

Από χθες πάντως σταμάτησε να μου βγάζει το πρόβλημα, αφού πρώτα άλλαξα το widget ρολογιού (είχα το Digiclock) και αφαίρεσα την διαφάνεια από το androidstats widget. Έκανα 5-6 reboot και όλα καλά. Viber δεν είχα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

24 ώρες μετά......................

Τελικά λίγο κράτησε το πάρτυ. Πάλι τα ίδια :mad:

http://s11.postimage.org/ktflc7byb/2012_10_07_15_05_42_975.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...