Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτοιμη παιδιά:

 

http://www.mediafire.com/?5bwz781t9ueryzf

 

καλα εγω θα εσβηνα και μερικα πραγματακια apk ακομα (κλασικα :P) αλλα και ετσι καλη ειναι

btw στο επομενο release πειραξε το enhanced.conf στο system/etc και βαλε GOVERNOR=SmartassV2 και IOSCHED=deadline

νομιζω θα πηγαινει καλυτερα ετσι. επισης το build.prop ισως να σηκωνει 1-2 πειραγματα ακομα τυπου το dalvik.vm.heapsize=32m να γινει 48m και το windowsmgr.max_events_per_sec=60 να γινει 150 ή 180 (αυτο δεν παιζει να κανει καν διαφορα βεβαια) και τελος ro.product.locale.language=zh βαλε en πιο καλα.

 

edit: και πειραξε λιγο και media_profiles.xml οταν αρχισεις να αισθανεσαι πιο ανετος με οτι κανεις στο συστημα γιατι το bitrate του video ειναι αρκετα χαμηλο θα ελεγα.

απο μενα, πιστευω οτι εκανες πολυ δυνατη αρχη :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Από το step 2 αντέγραψα το UPDATE.APP στο φάκελο dload της SD. Μήπως παίζει ρόλο ότι στην SD υπάρχουν και άλλα directories όπως :

.android_secure , .Trash-1000 , Android , LOST.DIR ????

Μήπως πρέπει να τα διαγράψω αυτά??

 

Το καλύτερο είναι να κάνεις ένα format την sd εφόσον είναι άδεια(αν έχει μέσα δεδομένα που χρειάζεσε κάντα ένα copy στο pc σου).Έπειτα περνάς το update.app στο dload φάκελο στην κάρτα μνήμης και κάνεις αυτό που σε είπα.Αν όλα πάνε καλά θα ανοίξει και θα κάνει κανονικά το update.

Link to comment
Share on other sites

Για μια σωστη miui , βεβαιως και θα αναβαθμισω περιμενω πως και πως να γινει αυτο ...

Επρεπε ομως να εχουν και μια ρομ , τα παιδια που ειναι ασχετοι και δεν ζητανε πολλα πραγματα ( πιστεψτε με οτι ειναι πολλοι ) , παρα μονο να τρεχει το τηλ.. τους γρηγορα και χωρις προβληματα ... αυτο το εκανα, και τωρα που ειδα οτι αρχισε πανηγυρι με αυτη τη miui σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κανω και κατι αλλο ..

Το tvout , μαλλον δουλευει μονο στη 2.2 , αλλα θα δουμε αν μπορει να γινει κατι....

Δεν ειμαι απ'αυτους που καθονται πολυ σε μια ρομ , αλλα μ'αυτη τη συσκευη κολλησα στο froyo ( δεν εχω μεινει ποτε σε froyo )

Ομως τωρα που δεν εχω κατι αλλο να δωσω στη 2.2 , μπορω να προχωρησω κι εγω ...:)

Link to comment
Share on other sites

Από το step 2 αντέγραψα το UPDATE.APP στο φάκελο dload της SD. Μήπως παίζει ρόλο ότι στην SD υπάρχουν και άλλα directories όπως :

.android_secure , .Trash-1000 , Android , LOST.DIR ????

Μήπως πρέπει να τα διαγράψω αυτά??

 

Ειπες πριν οτι θες απο 2.3 να πας σε 2.2 δεν γινεται ετσι η μπερδευτηκες και θες απο 2.2 να πας σε 2.3 αν εχεις μεσα στην sd φακελο dload και μεσα στο UPDATE.APP αλλα σου βγαζει ροζ οθονη βγαλε την sd και ξαναβαλτην γιατι δεν την διαβαζει καλα καμια φορα στο μπασε βγαλε!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει καμια μερα να κατσω να κανω videakia με τα install των ρομ γιατι βλεπω πολλα παιδια καινουργια μπερδευονται και ανχωνονται!!ρε μην με βαζετε πριζες τωρα να κατσω με 3g της cosmote να κατεβασω 100mb ρομ τωρα!!χαχαχαχα!!!

 

Όντως γίνετε ένας χαμός στο xda θέλει ένα tutorial να μην μπερδεύονται και μετά ρωτάνε τα ίδια συνέχεια.

 

 

καλα εγω θα εσβηνα και μερικα πραγματακια apk ακομα (κλασικα :P) αλλα και ετσι καλη ειναι

btw στο επομενο release πειραξε το enhanced.conf στο system/etc και βαλε GOVERNOR=SmartassV2 και IOSCHED=deadline

νομιζω θα πηγαινει καλυτερα ετσι. επισης το build.prop ισως να σηκωνει 1-2 πειραγματα ακομα τυπου το dalvik.vm.heapsize=32m να γινει 48m και το windowsmgr.max_events_per_sec=60 να γινει 150 ή 180 (αυτο δεν παιζει να κανει καν διαφορα βεβαια) και τελος ro.product.locale.language=zh βαλε en πιο καλα.

 

edit: και πειραξε λιγο και media_profiles.xml οταν αρχισεις να αισθανεσαι πιο ανετος με οτι κανεις στο συστημα γιατι το bitrate του video ειναι αρκετα χαμηλο θα ελεγα.

απο μενα, πιστευω οτι εκανες πολυ δυνατη αρχη :)

 

Απο apk και εγώ σβήνω τα πάντα αλλά επειδή θα την πάρουν και άλλα παιδιά είπα να τα έχουν καλύτερα μέσα και τα βγάζουν μετά με root explorer.Το smartassv2 δεν ξέρω αλλά μου έκανε κολλήματα.On demand απο μένα για governor και deadline για IO.Tα υπόλοιπα που είπε δεν γνωρίζω τι κάνουν για αυτό και δεν τα πείραξα καθόλου.Ούτε τα locale/xml δεν πείραξα.Πιστεύω θα τα μάθω σιγά σιγά πάνω στο modding.Για αρχή πιστεύω είναι καλά αν και βιαζόμουν λιγάκι να την ανεβάσω στο xda και ίσως έκανα και λίγα ακόμα edits.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να κάνεις ένα format την sd εφόσον είναι άδεια(αν έχει μέσα δεδομένα που χρειάζεσε κάντα ένα copy στο pc σου).Έπειτα περνάς το update.app στο dload φάκελο στην κάρτα μνήμης και κάνεις αυτό που σε είπα.Αν όλα πάνε καλά θα ανοίξει και θα κάνει κανονικά το update.

 

Τα έκανα όλα αυτά και πάλι pink screen και windows explorer.... επόμενη κίνηση?

Link to comment
Share on other sites

Για μια σωστη miui , βεβαιως και θα αναβαθμισω περιμενω πως και πως να γινει αυτο ...

Επρεπε ομως να εχουν και μια ρομ , τα παιδια που ειναι ασχετοι και δεν ζητανε πολλα πραγματα ( πιστεψτε με οτι ειναι πολλοι ) , παρα μονο να τρεχει το τηλ.. τους γρηγορα και χωρις προβληματα ... αυτο το εκανα, και τωρα που ειδα οτι αρχισε πανηγυρι με αυτη τη miui σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κανω και κατι αλλο ..

Το tvout , μαλλον δουλευει μονο στη 2.2 , αλλα θα δουμε αν μπορει να γινει κατι....

Δεν ειμαι απ'αυτους που καθονται πολυ σε μια ρομ , αλλα μ'αυτη τη συσκευη κολλησα στο froyo ( δεν εχω μεινει ποτε σε froyo )

Ομως τωρα που δεν εχω κατι αλλο να δωσω στη 2.2 , μπορω να προχωρησω κι εγω ...:)

 

Όντως χρειάζετε αυτό μια miui απλή λιτή όσο πρέπει χωρίς πολλά πολλά να μην μπερδεύονται και τα παιδιά που δεν ξέρουν.Προχώρα άφοβα σε miui θα σου αρέσει πάρα πολύ.Και μόνο απο τα θέματα που έχει κάθε μέρα μπορείς να έχεις άλλο κινητό να το φτιάξεις όπως θέλεις.Για το tv out όλο και κάποιο setting θα χρειάζετε ακόμα edit για να λειτουργήσει δεν μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα όλα αυτά και πάλι pink screen και windows explorer.... επόμενη κίνηση?

 

Eφόσον ακόμα δεν, φλασάρεις το step 1 με τον ίδιο τρόπο και έπειτα το step 2.Αν βγάλει και πάλι pink screen δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα όλα αυτά και πάλι pink screen και windows explorer.... επόμενη κίνηση?

 

Μονο με καλοδιο δοκημαζεις??χωρις μπαταρια?αλλη sd εχεις αν και αφου τη διαβαζει το κιν εισαι καλα..αλλιως αφου εχεις φλασαρει στεπ1 μπες μεσα στο λειτουργικο και κανει update from sd μεσα στις ρυθμησεις!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

@king2009 force close οταν πας στο language and input.Επισης εχουν μεινει apps στα κινεζικα οπως το x5 settings,calendar,η ωρα στo status bar και το Miui κατι..αυτα ειναι οσα ειδα με το που την εβαλα και μετα απο 2 reboot.

edit:επισης εχουν μπερδευτει διαφορα κινεζικα μεσα σε μενου εφαρμογων οπως root explorer,νομιζω οτι εχει σχεση με το force close που κανει οταν πας να μπεις στις ρυθμισεις γλωσσας

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα από την αρχή..από το STEP1 και το κινητό φαίνεται να αναστήθηκε!!!

Μια τελευταία βοήθεια παρακαλώ.. μου τα βγάζει όλα κινέζικα..

Πως αλλάζω τη γλώσσα;

Link to comment
Share on other sites

@king2009 force close οταν πας στο language and input.Επισης εχουν μεινει apps στα κινεζικα οπως το x5 settings,calendar,η ωρα στo status bar και το Miui κατι..αυτα ειναι οσα ειδα με το που την εβαλα και μετα απο 2 reboot.

edit:επισης εχουν μπερδευτει διαφορα κινεζικα μεσα σε μενου εφαρμογων οπως root explorer,νομιζω οτι εχει σχεση με το force close που κανει οταν πας να μπεις στις ρυθμισεις γλωσσας

 

μαλλον δεν εχεις πληκτρολογιο

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

@king2009 force close οταν πας στο language and input.Επισης εχουν μεινει apps στα κινεζικα οπως το x5 settings,calendar,η ωρα στo status bar και το Miui κατι..αυτα ειναι οσα ειδα με το που την εβαλα και μετα απο 2 reboot.

edit:επισης εχουν μπερδευτει διαφορα κινεζικα μεσα σε μενου εφαρμογων οπως root explorer,νομιζω οτι εχει σχεση με το force close που κανει οταν πας να μπεις στις ρυθμισεις γλωσσας

 

Ναι φίλε μου στην έκδοση edited που έβαλα έβγαλα τις κινέζικες εφαρμογές(το x5 settings χρειάζετε μπορείς να κάνεις διάφορα απο εκεί όπως και το miui settings,είναι στα αγγλικά κανονικά).Τον root explorer τον έβαλα στα αγγλικά στην νέα εκδοση.Όπως είπα θέλει πρώτα πληκτρολόγιο(θα βάλω κάποιο καλό σε επόμενες εκδόσεις) γιατί το κινέζικο αφαιρέθηκε.Βάλε πληκτρολόγιο και θα είσαι εντάξει και εκεί.Σε λίγο ανεβάζω την v2 με αρκετές αλλαγές σε πολλά πράγματα και με πληκτρολόγιο.

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο παιδιά ...το βρήκα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σας ευχαριστώ όλους θερμά!!!!!!!!!!!:):):):):):):)

 

Ωραίος next time πιο προσεχτικά.Το step 3 χρειάζετε μόνο στην ics στην GB δεν χρειάζετε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Όντως χρειάζετε αυτό μια miui απλή λιτή όσο πρέπει χωρίς πολλά πολλά να μην μπερδεύονται και τα παιδιά που δεν ξέρουν.Προχώρα άφοβα σε miui θα σου αρέσει πάρα πολύ.Και μόνο απο τα θέματα που έχει κάθε μέρα μπορείς να έχεις άλλο κινητό να το φτιάξεις όπως θέλεις.Για το tv out όλο και κάποιο setting θα χρειάζετε ακόμα edit για να λειτουργήσει δεν μπορεί.

Εχω βαλει miui , σε 5 u8800 (απλο) , μεχρι τωρα και ξερω πολυ καλα πως ειναι , αλλωστε γι'αυτο πηρα αυτο το τηλ.. γιατι νομιζα οτι θα ηταν τα πραγματα οπως στο απλο αλλα τελικα την πατησα και εμεινα να βλεπω τη miui απο τα παιδια που την περασα ..

Θα περιμενω λιγες μερες να ακουσω περισσοτερα σχολια για τη ρομ και θα παρω και μια καρτα 1gb για τα update_app ( δεν εχω μικρη καρτα , μονο μια 8αρα εχω) και μετα θα δω ..

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει miui , σε 5 u8800 (απλο) , μεχρι τωρα και ξερω πολυ καλα πως ειναι , αλλωστε γι'αυτο πηρα αυτο το τηλ.. γιατι νομιζα οτι θα ηταν τα πραγματα οπως στο απλο αλλα τελικα την πατησα και εμεινα να βλεπω τη miui απο τα παιδια που την περασα ..

Θα περιμενω λιγες μερες να ακουσω περισσοτερα σχολια για τη ρομ και θα παρω και μια καρτα 1gb για τα update_app ( δεν εχω μικρη καρτα , μονο μια 8αρα εχω) και μετα θα δω ..

 

Δεν χρειάζετε μικρή κάρτα φίλε μου.Έχω φλασάρει πολλές φορές πάντα με 32gb κάρτα το έχω κάνει και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.Και με 8gb ακόμα μια φορά και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

yeap,σωστος!Νομιζα οτι ειχε ηδη

μεχρι τωρα παει σφαιρα

 

Τσέκαρε την v2 έχω κάνει πολλές αλλαγές(ευχαριστώ τα τσακαλάκια Pikachukaki και Moihack για την πολύτιμη βοήθεια τους).Επίσης πέρασα και το SmartKeyboard pro ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα με το πληκτρολόγιο.

 

Aν χρειαστείτε να ρυθμίσετε τα max/min ghz που θα δουλεύει το κινητό προτείνω το setcpu.Φτιάχνετε και profiles και είστε έτοιμοι.

 

To link για να την κατεβάσετε:

 

http://www.mediafire.com/?42ek2x89nk1a639

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζετε μικρή κάρτα φίλε μου.Έχω φλασάρει πολλές φορές πάντα με 32gb κάρτα το έχω κάνει και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.Και με 8gb ακόμα μια φορά και όλα καλά.

θα περιμενω λιγο ακομα ν'ακουσω κι αλλα σχολια , και θα το κανω και μαλιστα θα ετοιμασω και ρομ κατευθειαν ( θα κανω καποιες αλλαγες για αρχη και μετα στην πορεια θα κανουμε και τα περισσοτερα ) για να την φλασαρω

θελω οπωσδηποτε μια καρτα , γιατι δεν εχω αλλη και αμα παθει κατι , δεν θα μπορω να προχωρησω ( θελω παντα να ειμαι προετοιμασμενος σε οτι κανω για να μην τρεχω )

περιμενα τοσο καιρο , δεν εχω προβλημα να περιμενω και λιγο ακομα .. :lol:

 

τωρα τη κατεβαζω και θα τις ριξω μια ματια .. :)

Link to comment
Share on other sites

θα περιμενω λιγο ακομα ν'ακουσω κι αλλα σχολια , και θα το κανω και μαλιστα θα ετοιμασω και ρομ κατευθειαν ( θα κανω καποιες αλλαγες για αρχη και μετα στην πορεια θα κανουμε και τα περισσοτερα ) για να την φλασαρω

θελω οπωσδηποτε μια καρτα , γιατι δεν εχω αλλη και αμα παθει κατι , δεν θα μπορω να προχωρησω ( θελω παντα να ειμαι προετοιμασμενος σε οτι κανω για να μην τρεχω )

περιμενα τοσο καιρο , δεν εχω προβλημα να περιμενω και λιγο ακομα .. :lol:

 

τωρα τη κατεβαζω και θα τις ριξω μια ματια .. :)

 

Όπως αγαπάς αλάνι μου.Έμπα και εσύ στην έκδοση 2.3 να φτιάξουμε όλοι μαζί την τέλεια miui(3 χρειάζονται βασικά(μια για battery με underclock και βασικές εφαρμογές,μία μεσαία και μια για hardcore χρήση με όλα τα tweaks,overclock στο θεό και με αρκετές καλές εφαρμογές μέσα)).

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε την v2 έχω κάνει πολλές αλλαγές(ευχαριστώ τα τσακαλάκια Pikachukaki και Moihack για την πολύτιμη βοήθεια τους).Επίσης πέρασα και το SmartKeyboard pro ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα με το πληκτρολόγιο.

 

Aν χρειαστείτε να ρυθμίσετε τα max/min ghz που θα δουλεύει το κινητό προτείνω το setcpu.Φτιάχνετε και profiles και είστε έτοιμοι.

 

To link για να την κατεβάσετε:

 

http://www.mediafire.com/?42ek2x89nk1a639

 

την κατεβαζω και την τσεκαρω αυριο,γραψε και τι αλλαξες να ξερουμε..!

Link to comment
Share on other sites

την κατεβαζω και την τσεκαρω αυριο,γραψε και τι αλλαξες να ξερουμε..!

 

Τα έχω αναλυτικά εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=29707304#post29707304

Link to comment
Share on other sites

Όπως αγαπάς αλάνι μου.Έμπα και εσύ στην έκδοση 2.3 να φτιάξουμε όλοι μαζί την τέλεια miui(3 χρειάζονται βασικά(μια για battery με underclock και βασικές εφαρμογές,μία μεσαία και μια για hardcore χρήση με όλα τα tweaks,overclock στο θεό και με αρκετές καλές εφαρμογές μέσα)).

χαχα, θα γινει κι αυτο

λοιπον βλεπω οτι παιρνει να δοκιμασουμε καποια πραγματα στο media profiles.xml , στο framework.jar , στο init.d και build.prop , επισης βλεπω οτι εχει το beats audio mod , εσυ το εβαλες η ετσι ηταν η ρομ απο μονη της ?? απο ηχο πως παει ?

μπορουμε να σβησουμε τα αρχεια του beats audio και να αλλαξουμε το framework.jar για να δουμε αν καλυτερεψει ο ηχος , θα τα δω ομως απο αυριο αυτα , καληνυχτες για σημερα ...

Link to comment
Share on other sites

 

Ειναι πρωτη φορα που βαζω miui στο κινητο γιατι μεχρι τωρα οι περισσοτερες ειχαν θεματα.

Ερωτηση:Δεν μπορει να δει και τις 2 καρτες μαζι?εσωτερικη/εξωτερικη?Πρεπει να κανεις mount/unmount και reboot για να διαλεξεις?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...