Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θες να πεις ότι στο pro η rom δεν είναι πλήρως λειτουργική όπως στο δικό μου? Άμα είναι έτσι δε μπαίνω καν στη διαδικασία γιατί δεν είναι για πειράματα..

 

Υ.Γ. Μπορείς να μπεις σε safe mode και να αντικαταστήσεις το explorer.exe και να κάνεις delete τα αρχείου του "ιού". Δε χρειάζεται format.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

δεν ειναι ειρωνία ομως το απλο να ξεσκίζει και εμεις που έχουμε το προ να παιδευόμαστε?ειναι τρελοί αυτοι οι κινέζοι

 

Ναι ειναι , αλλα το δικο μας ειναι πιο γρηγορο , και εγω στο τηλ.. θελω ταχυτητα και λειτουργικοτητα , δεν μ'ενδιαφερει τιποτε αλλο μπροστα σ'αυτα τα δυο πραγματακια , σαφως και ειμαι φαν της miui αλλα και της cm7 , αλλα μπροστα απο ταχυτητα και λειτουργικοτητα δεν βαζω τιποτε αλλο ..

 

@christos_lsp

Δυστυχως τα πραγματα ειναι διαφορετικα στο προ , γι'αυτο μελετησε καλα τι θα κανεις και δεν ειναι και δικο σου το τηλ....

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

@tzivas31 αυτον τον λεγαμενο ιο της διωξης ηλεκτρονικου εγκληματος που τον βρισκουν ολοι και τον κολλανε απορια το χω πραγματικα.

ξερω παντως οτι φευγει αν κανεις επαναφορα συστηματος ή αυτο http://www.netcomm.gr/posts/ios-dioxis-ilektronikoy-egklimatos-katharismos

σε safe mode οσοι φιλοι μου το χαν κολλησει εμπαιναν κανονικα. μηπως οι δικοι σου φιλοι πατησαν κατι λαθος και δεν μπηκαν σε safe mode?

 

@christos_lsp τα αρχεια τα αποσυμπιεζεις με 7zip ή winrar (ειναι συμπιεσμενα αρχεια που απλα εχουν χωριστει με αυτα τα προγραμματα συμπιεσης)

επισης η aurora της sakura ειναι μια χαρα. και γενικα εχουμε αρκετα καλες ρομ και ολα δουλεουν. απλα στο απλο x5 οι ρομ ειναι ακομα καλυτερες.

 

@pika δες και αυτο αν θες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1538580 μιας και εισαι με τον source του honor

Edited by Moihack
Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ, εδώ και λίγη ώρα διαβάζω το post του Pika στο xda και ψάχνω για bugs. Έτσι όπως μου το είπε ο gkalen κατάλαβα πως έχει κάτι χοντρό σε φάση να κολλάει ή να μη δουλεύει κανα bluetooth! :)

 

P.S. Τα gaps που έχει δε κατάλαβα ακριβώς τι είναι και αν χρειάζομαι κάτι τέτοιο για να περάσω την Aurora Που κατέβασα.. :/

Link to comment
Share on other sites

@tzivas31 αυτον τον λεγαμενο ιο της διωξης ηλεκτρονικου εγκληματος που τον βρισκουν ολοι και τον κολλανε απορια το χω πραγματικα.

ξερω παντως οτι φευγει αν κανεις επαναφορα συστηματος ή αυτο http://www.netcomm.gr/posts/ios-dioxis-ilektronikoy-egklimatos-katharismos

σε safe mode οσοι φιλοι μου το χαν κολλησει εμπαιναν κανονικα. μηπως οι δικοι σου φιλοι πατησαν κατι λαθος και δεν μπηκαν σε safe mode?

 

επειδη τα λαπτοπ ειναι βλαμμενα ισως για αυτο να αναγκαστικα να κανω φορματ αλλα ειτε f8 ειτε f2 ειτε f9 (ουτε με delete στο bios) δεν εμπαινε σε safe mode ή εστω να εβγαζε τις επιλογες ακόμα και με το κουμπι που τον εσβηνα και μετα τον ανοιγα και κανονικα θα επρεπε να βγαζει τις επιλογες επειδη τον εσβηνα αντικανονικα παλι τιποτα φόρτωνε τα windows και κολλουσε εκει με το σημα των windows και πετουσε το μήνυμα.anyway εγω τα εκανα φορματ και ολα καλα εγω μια ενημερωση εκανα προς κοσμο που δεν γνωριζει μην κανει λαθος και χασει χρηματα βαζωντας κανεναν αριθμο πιστωτικης

 

οι τροποι επιλυσης αυτου του ιου πιάνανε με αυτον που εμφανιστηκε στην αρχή του χρονου ως microsoft security essentials εκεινος ναι μεσω safe mode αλλαζα το explorer.exe και εσβηνα ολα τα μολυσμενα αρχεια μεσω avg και ολα καλά με αυτον δεν μπορουσα να το κάνω αυτό

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

@christos_lsp

τα gapps = google apps δηλαδη play store,google music car home κτλ κτλ

φλασαρεις την aurora,bootαρεις σε αυτην και μετα reboot σε recovery και φλασαρεις το .zip file με τα gapps

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρα χθες το ρομ βασισμενο στη Β041 ...

Ειδα 5 φορες το huawei logo ,και τελικα bootare , αλλα παει σε slow motion και δεν συνδεεται σε ιντερνετ ...

Θα δω τι αλλο μπορω να κανω ...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρα χθες το ρομ βασισμενο στη Β041 ...

Ειδα 5 φορες το huawei logo ,και τελικα bootare , αλλα παει σε slow motion και δεν συνδεεται σε ιντερνετ ...

Θα δω τι αλλο μπορω να κανω ...:wacko:

 

δεν σε φοβάμαι θα την βγαλεις εσύ την άκρη απλά εκανες πολλά το τελευταιο μήνα, μια συμβουλη εγώ οταν στήνω ή επιδιορθώνω πολλα pc και ξαφνικα τρώω σκάλωμα χαλαρώνω κανω ενα διαλλειμα παιζω λιγο κανενα παιχνιδι στο δικο μου pc ή βλεπω καμια ταινια και πινω καφε και μετα όταν ξαναπιάνω τη δουλειά βλέπω κατευθειαν μπροστα μου ότι ήταν το σκάλωμα και το στρωνω, δοκιμασε το...

Link to comment
Share on other sites

δεν σε φοβάμαι θα την βγαλεις εσύ την άκρη απλά εκανες πολλά το τελευταιο μήνα, μια συμβουλη εγώ οταν στήνω ή επιδιορθώνω πολλα pc και ξαφνικα τρώω σκάλωμα χαλαρώνω κανω ενα διαλλειμα παιζω λιγο κανενα παιχνιδι στο δικο μου pc ή βλεπω καμια ταινια και πινω καφε και μετα όταν ξαναπιάνω τη δουλειά βλέπω κατευθειαν μπροστα μου ότι ήταν το σκάλωμα και το στρωνω, δοκιμασε το...

Ναι θελω λιγο ηρεμια , εχω πολυ δουλεια τωρα και γυριζω σπιτι χαλια , και παω να φτιαξω ρομ , θα δω τι μπορω να κανω και θα ποσταρω τη καινουρια οταν ειναι ετοιμη ..

Καλα εκανες και δεν εβαλες την 3 , μεινε με την 2 προς το παρον ...

Στην 3 ξανακανει αυτο με το σημα και το πιν , ενω στη 2 οχι ...

Μεινε με τη 2 λοιπον και μολις ειμαι ετοιμος θα βαλω το νεο λινκ ...

 

Θα σας ανεβασω αργα το βραδυ , το playstore θεματισμενο για οσους θελουν λιγο χρωματακι , κανει για ολα τα ρομ .....

Link to comment
Share on other sites

Ναι θελω λιγο ηρεμια , εχω πολυ δουλεια τωρα και γυριζω σπιτι χαλια , και παω να φτιαξω ρομ , θα δω τι μπορω να κανω και θα ποσταρω τη καινουρια οταν ειναι ετοιμη ..

Καλα εκανες και δεν εβαλες την 3 , μεινε με την 2 προς το παρον ...

Στην 3 ξανακανει αυτο με το σημα και το πιν , ενω στη 2 οχι ...

Μεινε με τη 2 λοιπον και μολις ειμαι ετοιμος θα βαλω το νεο λινκ ...

 

Θα σας ανεβασω αργα το βραδυ , το playstore θεματισμενο για οσους θελουν λιγο χρωματακι , κανει για ολα τα ρομ .....

 

νομιζω εχεις ζαλιστει λιγο γιατι εσυ με ελεγες μην βαζεις την 2 βαλε κατευθειαν την 3 και αυτο εκανα και προς το παρον ουτε αναβοσβήνει η οθονη ουτε μπηκε σε πτηση την 2 δεν προλαβα να την περασω και ειχες βγάλει την 3 ήδη

Link to comment
Share on other sites

Θα τελειωσω τωρα το install του ubuntu γιατι εβαλα 32bit και εφαγα ενα ακυρο απο εδω μεχρι απεναντη...thx για τα ποστ αν και εφαγα μια χαρα πριν 10 λεπτα ειδα το geno οτι καπου βρηκε kernel Official αλλα δεν βρηκα τπτ πουθενα τωρα που τη βρηκε ο κινεζος δεν ξερω....θα πεσει χειροτερο καψιμο και απο τη ζεστη που εχει εξω!! :Ρ
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

:(

νομιζω εχεις ζαλιστει λιγο γιατι εσυ με ελεγες μην βαζεις την 2 βαλε κατευθειαν την 3 και αυτο εκανα και προς το παρον ουτε αναβοσβήνει η οθονη ουτε μπηκε σε πτηση την 2 δεν προλαβα να την περασω και ειχες βγάλει την 3 ήδη

Χαχα , νομιζα οτι εβαλες τη 2 , οκ , αμα δεις οτι εχεις θεμα , βαλε τη 2 ( αστη στην sd αμα τη χρειαστεις )

 

Θα τελειωσω τωρα το install του ubuntu γιατι εβαλα 32bit και εφαγα ενα ακυρο απο εδω μεχρι απεναντη...thx για τα ποστ αν και εφαγα μια χαρα πριν 10 λεπτα ειδα το geno οτι καπου βρηκε kernel Official αλλα δεν βρηκα τπτ πουθενα τωρα που τη βρηκε ο κινεζος δεν ξερω....θα πεσει χειροτερο καψιμο και απο τη ζεστη που εχει εξω!! :Ρ

Ο geno θα κανει τη δουλεια γιατι ειναι και γνωστης και "ντοπιος" (κινεζος) , θελει λιγο υπομονη ...

Link to comment
Share on other sites

:(

Χαχα , νομιζα οτι εβαλες τη 2 , οκ , αμα δεις οτι εχεις θεμα , βαλε τη 2 ( αστη στην sd αμα τη χρειαστεις )

 

επειδή ομως οταν σε ειπα την περασα με ειπες εχει το στοκ gps.conf για ποια το έλεγες την 2 ή την 3?

εχουμε μπερδεψει τα μπουτια μας :p

Link to comment
Share on other sites

επειδή ομως οταν σε ειπα την περασα με ειπες εχει το στοκ gps.conf για ποια το έλεγες την 2 ή την 3?

εχουμε μπερδεψει τα μπουτια μας :p

 

Στην 3 εχω το στοκ gps.conf , αλλα αμα πηγαινει καλα αστο ...

Αλλιως αλλαξε το και βαλε το αλλο απο την Αbsolute I η της ΙΙ ...

Link to comment
Share on other sites

:(

Χαχα , νομιζα οτι εβαλες τη 2 , οκ , αμα δεις οτι εχεις θεμα , βαλε τη 2 ( αστη στην sd αμα τη χρειαστεις )

 

 

Ο geno θα κανει τη δουλεια γιατι ειναι και γνωστης και "ντοπιος" (κινεζος) , θελει λιγο υπομονη ...

 

Καπου ειπε οτι τη βρηκε αλλα ρε gkalen...ποσους μηνες τωρα εχουμε μεινει στα μικρα...με λιγο kitchen και κανα tweak δεν κανουμε δουλεια...αφου ασχολουμαστε που ασχολουμαστε να μην μαθουμε και τπτ παραπανω? :Ρ χααχα

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Χωρις παρεξηγηση, αλλα μηπως αυτη η δοκιμαστικη της 3 , δεν τα παει τοσο καλα οσο η 2 , μου εχει σκαλωσει αυτη η ιδεα...
Smoking kills you slowly, but who is in hurry... ? :p
Link to comment
Share on other sites

Καπου ειπε οτι τη βρηκε αλλα ρε gkalen...ποσους μηνες τωρα εχουμε μεινει στα μικρα...με λιγο kitchen και κανα tweak δεν κανουμε δουλεια...αφου ασχολουμαστε που ασχολουμαστε να μην μαθουμε και τπτ παραπανω? :Ρ χααχα

Και βεβαια , μαζι σου ...

Θα βρεις πολλους οδηγους σχετικα με κερνελ , μακαρι να δουμε και pikakernel

Εγω ειμαι σε φουλ σεζον τωρα και δεν μπορω να κατσω να μελετησω τωρα

 

Χωρις παρεξηγηση, αλλα μηπως αυτη η δοκιμαστικη της 3 , δεν τα παει τοσο καλα οσο η 2 , μου εχει σκαλωσει αυτη η ιδεα...

Γιατι ? τι προβλημα σου εκανε ?

Μονο το gps.conf ξεχασα ν'αλλαξω , αλλα μπορεις να βαλεις της 2 ...

Link to comment
Share on other sites

κανει κατι reboot, προβλημα μου θα ειναι και το αλλο ειναι το wifi, λογικα ειναι τα ιδια οποτε ειναι η ιδεα μου , ισως περασω την 2 παλι για να χαλαρωσω , αλλα μου αρεσει το νεο store..! :p
Smoking kills you slowly, but who is in hurry... ? :p
Link to comment
Share on other sites

κανει κατι reboot, προβλημα μου θα ειναι και το αλλο ειναι το wifi, λογικα ειναι τα ιδια οποτε ειναι η ιδεα μου , ισως περασω την 2 παλι για να χαλαρωσω , αλλα μου αρεσει το νεο store..! :p

 

Παρε το playstore της 3 και βαλτο στη 2 , με ροοτ explorer , ευκολο αυτο ...:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τσακαλάκια έχω βάλει την ics την 927.Υπάρχει κάποιος τρόπος για να την κάνω downgrade σε official 2.3?

 

καλως τον παλιο. φλασαρεις μονο το δευτερο στεπ της 2.3.5

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Modαρισμενη ICS βασισμενη στην B927 και φτιαγμενη απο τα χερακια μου εδω : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1799836 για οποιον θελει να τη δοκιμασει. Μπορειτε να τη φλασαρετε απο το baseband της gingerbread κανονικα και χωρις να χρειαστει το step1 της official ics για να κανει repartition το system καθως ειναι αρκετα μικρη σε μεγεθος.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον θα τα πω λιγο βιαστικα για δεν εχω πολυ χρονο.

φλασαρεις αυτο το firmware: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=23673446&postcount=48

κανεις root με superoneclick

παιρνας το recovery.img απο εδω sourceforge.net/projects/genoandroid/files/recovery5.0.2.7_en_u8800pro.img/download μεσω ροζ οθονης

κατεβαζεις οποια rom θες και φλασαρεις.για aurora στο pro την ανεβαζει ο φιλος pika για να μην χρειαζεται να κατεβαζεις απο κινεζικα sites

 

btw προτου πας σε 2.3.5 αν θελετε δειτε και τη ρομ του φιλου gkalenis που ειναι η μονη που εχει tv-out

 

 

Ρε παιδιά, πάω να περάσω τη 001 από το link Που δίνει ο φίλος, περνάω το step1 στην sd μέσα στο φάκελο dload και μου βγάζει Failed με ένα κίτρινο τριγωνάκι και ένα θαυμαστικό μέσα και μετά έχει ένα Log που λέει:

 

Failure: OSBL°ζ±ΎΌμ²ιΚ§°ά.
dload_sd_ram_data_proc->(retry >= DLOAD_RETRY) failed!
Failure: OSBL°ζ±ΎΌμ²ιΚ§°ά.
dload_sd_ram_data_proc->(retry >= DLOAD_RETRY) failed!

 

P.S. Πήγα κατευθείαν στο step 2 και με το που το πέρασα πήγε σε ροζ οθόνη, άλλαξα το recovery και πέρασα την Aurora. Πήδηξα το step3 και το rooting! :P

 

P.S.2 Μου πετάει κάτι κινέζικα, είναι λογικό? Επίσης το ότι δεν έκανα το rooting από πριν σημαίνει πως πρέπει να ξαναγυρίσω σε παλαιότερη έκδοση αν θέλω να το κάνω?

Edited by christos_lsp
Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΝΕ , Horse Absolute II

EΠΙΤΕΛΟΥΣ

Απο χθες , ειμαι με ABSOLUTE III , βασισμενο στην Β041 ( ρομ της wind)

Διορθωθηκαν ολα τα προβληματα της Αbsolute 2 , που καποιοι δεν τα πηραν ακομα χαμπαρι ..

Το ενα ηταν οτι δεν εκανε σαρωση το wifi , αν δεν το εκλεινες και το ξανανοιγες ( λυθηκε , χαρη στα bin της Β041 )

Και επισης δεν μπορειτε με την Αbsolute 2 , να λαβετε αρχεια μεσω bluetooth ( μονο να στειλετε μπορειτε ) , γιατι ειχα κανει τη λαλακια και εσβησα το στοκ bluetooth.apk , και εβαλα το bluetooth file transfer , αλλα χωρις το στοκ bluetooth.apk δεν μπορεις να λαβεις τιποτα και ετσι το επανεφερα ...

Eλπιζω το βραδυ να την ανεβασω και να τελειωσουν τα προβληματα σας για παντα ...:)

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...