Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περασα και εγω ICS, δεν ειναι ασχημη ισως λιγο πιο αργη απο 2.3 αλλα κατα τα αλλα φαινεται αρκετα καλη.

Εχει βεβαια αλλαξει αρκετα σε εμφανιση απο την 2.3 καιθυμιζει πολυ IOS.

 

Εγω την περασα οπως λεει το pdf με τις οδηγιες και δεν ειχα καποιο προβλημα.

 

Αυτο με τον κλειδωμενο bootloader ειναι ενα μειονεκτημα αλλα θα διορθωθει

 

Κατα τα αλλα πολυ καλη ROM για καποιον που το θελει το κινητο για νορμαλ χρηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Περασα και εγω ICS, δεν ειναι ασχημη ισως λιγο πιο αργη απο 2.3 αλλα κατα τα αλλα φαινεται αρκετα καλη.

Εχει βεβαια αλλαξει αρκετα σε εμφανιση απο την 2.3 καιθυμιζει πολυ IOS.

 

Εγω την περασα οπως λεει το pdf με τις οδηγιες και δεν ειχα καποιο προβλημα.

 

Αυτο με τον κλειδωμενο bootloader ειναι ενα μειονεκτημα αλλα θα διορθωθει

 

Κατα τα αλλα πολυ καλη ROM για καποιον που το θελει το κινητο για νορμαλ χρηση

 

Θα σε παρακαλεσω να τραβηξεις νυχτερινο βιντεο και να μας πεις την γνωμη σου...

Αν εχουν διορθωσει την ποιοτητα ληψης....

Θα ηθελα μια απαντηση σε παρακαλω....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μαγκες η 4ρ για το κινητο ειναι πολυ καλη, εχω και το evo3d με τη μανισια 4ρα και σας πληροφορω οτι τα σκαλωματα εκει ειναι χειροτερα, και ειναι διπυρηνο με 1 γιγα ραμ...βεβαια σε κατι παιχνιδια η διαφορα ειναι μεγαλη αλλα δεν παιζω παιχνιδια. Για καποιον φιλο που ρωτησε για atmel οθονη εμενα σε ics δεν τη β γαζει unknown αλλα κανονικα atmel

 

καλα το παει η χαβαι, να μας αφησει μονο να περασουμε κανα overclock kernel και θα ειμαστε αψογοι

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια μερα σχεδον χρησης, κανενα σημαντικο bug απο τα γνωστα...

 

Μοναδικη παραφωνια, η RAM. Ξεζουμιζεται στην κυριολεξια, ανοιγω facebook ή email και πατωντας home το πιθανοτερο ειναι να εχει γεμισει η RAM με αποτελεσμα να εχει κλεισει στο background ο launcher και να επαναφορτωνεται, κανοντας μερικα(2-3) δευτερολεπτα.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια μερα σχεδον χρησης, κανενα σημαντικο bug απο τα γνωστα...

 

Μοναδικη παραφωνια, η RAM. Ξεζουμιζεται στην κυριολεξια, ανοιγω facebook ή email και πατωντας home το πιθανοτερο ειναι να εχει γεμισει η RAM με αποτελεσμα να εχει κλεισει στο background ο launcher και να επαναφορτωνεται, κανοντας μερικα(2-3) δευτερολεπτα.

 

σβησε εφαρμογες μανισιες να ελευθερωσεις ραμ, εγω εσβησα καμμια 10ρια και εχω 100 ελευθερα

 

και απο μπαταρια αψογα επισης το αφησα το βραδυ για υπνο με 56% μπαταρια και μετα απο 7 ωρεες ειχε 56%

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

σβησε εφαρμογες μανισιες να ελευθερωσεις ραμ, εγω εσβησα καμμια 10ρια και εχω 100 ελευθερα

 

και απο μπαταρια αψογα επισης το αφησα το βραδυ για υπνο με 56% μπαταρια και μετα απο 7 ωρεες ειχε 56%

 

Αυτο ακριβως, κατεβασε το root uninstaller απο το play store και σβησε οτι δεν χρειαζεσαι.

Ξεκινα απο τα λεξικα της huawei, εχει μεσα λεξικα απο οτι γλωσσα μπορεις να φανταστεις, κρατα μονο τις γλωσσες που χρησιμοποιεις.

Εγω που χρησιμοποιω αλλο πληκτρολογιο τις εσβησα ολες μαζι και το πληκτρολογιο της huawei.

Χρησιμοποιω μονο το gmail, οποτε email.apk και exchange.apk εφυγαν.

huaweisecurityguard.apk εφυγε.

hwdlna.apk δεν εχω dlna τηλεοραση, εφυγε.

μαμα launcher, εφυγε. (εννοειται οτι εγκατεστησα αλλον πρωτα)

εχει δυο music players, o ενας εφυγε.

οτι εχει σχεση με live wallpaper.

street view.

Οτι δεν ξερουμε, δεν πειραζουμε εννοειται.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως, κατεβασε το root uninstaller απο το play store και σβησε οτι δεν χρειαζεσαι.

Ξεκινα απο τα λεξικα της huawei, εχει μεσα λεξικα απο οτι γλωσσα μπορεις να φανταστεις, κρατα μονο τις γλωσσες που χρησιμοποιεις.

Εγω που χρησιμοποιω αλλο πληκτρολογιο τις εσβησα ολες μαζι και το πληκτρολογιο της huawei.

Χρησιμοποιω μονο το gmail, οποτε email.apk και exchange.apk εφυγαν.

huaweisecurityguard.apk εφυγε.

hwdlna.apk δεν εχω dlna τηλεοραση, εφυγε.

μαμα launcher, εφυγε.

εχει δυο music players, o ενας εφυγε.

οτι εχει σχεση με live wallpaper.

street view.

Οτι δεν ξερουμε, δεν πειραζουμε εννοειται.

 

πως εχεις ελληνικο πληκτρολογιο με το android πληκτρολογιο?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως, κατεβασε το root uninstaller απο το play store και σβησε οτι δεν χρειαζεσαι.

Ξεκινα απο τα λεξικα της huawei, εχει μεσα λεξικα απο οτι γλωσσα μπορεις να φανταστεις, κρατα μονο τις γλωσσες που χρησιμοποιεις.

Εγω που χρησιμοποιω αλλο πληκτρολογιο τις εσβησα ολες μαζι και το πληκτρολογιο της huawei.

Χρησιμοποιω μονο το gmail, οποτε email.apk και exchange.apk εφυγαν.

huaweisecurityguard.apk εφυγε.

hwdlna.apk δεν εχω dlna τηλεοραση, εφυγε.

μαμα launcher, εφυγε.

εχει δυο music players, o ενας εφυγε.

οτι εχει σχεση με live wallpaper.

street view.

Οτι δεν ξερουμε, δεν πειραζουμε εννοειται.

 

Ωραια! Θα το δοκιμασω σε λιγο και θα ενημερωσω με τη σειρα μου αν εχω βελτιωση! Μου αρεσει πολυ η rom και αν φτιαξει το θεμα με την ram θα ειμαι σουπερ...

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

πως εχεις ελληνικο πληκτρολογιο με το android πληκτρολογιο?

 

Ενω στις GB δεν ειχαν ελληνικα τα default keyboards της huawei, τωρα στην ICS το ενα απο τα 2 εχει κανονικα και τα ελληνικα μεσα.

 

Βεβαια, σαν το SwiftKey δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ. Τεραστιο πληκτρολογιο, γρηγοροτερα και απο pc γραφω.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση: Ο πιο ΕΛΑΦΡΥΣ launcher ποιος ειναι?

 

Τοσο καιρο ειχα Go Launcher, εξαιρετικος σε ΟΛΑ του απλα τωρα στην ICS μου αρεσε το look & feel και δε θελω παλι GoLauncher. Θελω καποιο ελαφρυτερο απο τον μαμα(που τρωει κοντα 40ΜΒ ram) που να εχει ομως παρομοιο interface με ICS.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Ενω στις GB δεν ειχαν ελληνικα τα default keyboards της huawei, τωρα στην ICS το ενα απο τα 2 εχει κανονικα και τα ελληνικα μεσα.

 

Βεβαια, σαν το SwiftKey δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ. Τεραστιο πληκτρολογιο, γρηγοροτερα και απο pc γραφω.

 

ναι το ενα απο τα 2 ειναι της χαβαι το πληκτρολογιο, για αυτο τον ρωτησα πως εχει ελληνικα με το γουγλικο πληκτρολογιο

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση: Ο πιο ΕΛΑΦΡΥΣ launcher ποιος ειναι?

 

Τοσο καιρο ειχα Go Launcher, εξαιρετικος σε ΟΛΑ του απλα τωρα στην ICS μου αρεσε το look & feel και δε θελω παλι GoLauncher. Θελω καποιο ελαφρυτερο απο τον μαμα(που τρωει κοντα 40ΜΒ ram) που να εχει ομως παρομοιο interface με ICS.

 

apex.- αν και γνωμη μου ειναι να κρατησεις το μανισιο να μην φορτωνεσαι με ΜΒ στη ραμ

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

ναι το ενα απο τα 2 ειναι της χαβαι το πληκτρολογιο, για αυτο τον ρωτησα πως εχει ελληνικα με το γουγλικο πληκτρολογιο

 

SwiftKey εχω βαλει, μετα απο λιγο μαθαινει τον τροπο γραφης σου και νομιζεις οτι διαβαζει την σκεψη σου, ειναι τρομερο.

 

Για launcher δοκιμαστε nova, apex και holo. Εγω εχω βολευτει με τον apex για την ωρα.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

SwiftKey εχω βαλει, μετα απο λιγο μαθαινει τον τροπο γραφης σου και νομιζεις οτι διαβαζει την σκεψη σου, ειναι τρομερο.

 

Για launcher δοκιμαστε nova, apex και holo. Εγω εχω βολευτει με τον apex για την ωρα.

 

οκ, δε με λες ποιον music player εβγαλες?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

οκ, δε με λες ποιον music player εβγαλες?

 

Της google εβγαλα, μου αρεσει το cover flow του μανισιου player.

Αλλα της google ειναι πιο ελαφρυς, οποτε διαλεγεις.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Εσβησα οτι μου ειπατε αλλα παλι τα ιδια, ελαχιστη RAM,απορω πως εχει μεχρι και 100 ο ea6gka! Εμενα 100 δεν εχει ουτε καν μετα απο restart...Δε πειραζει, θα τ'αντεξω...

 

Eνα Wiper App και ενα Google Backup Transport που τρωνε κι αυτα πολυ RAM δεν τα πειραζω ε?

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

ωπα ρε σοφο το swiftkey ιανει 44 ΜΒ στη μνημη!!!

 

για οποιον ενδιαφερεται το quadrant που δινει ειναι 1794 στη τελευταια μανισια ICS

Edited by ea6gka
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση: Ο πιο ΕΛΑΦΡΥΣ launcher ποιος ειναι?

 

Τοσο καιρο ειχα Go Launcher, εξαιρετικος σε ΟΛΑ του απλα τωρα στην ICS μου αρεσε το look & feel και δε θελω παλι GoLauncher. Θελω καποιο ελαφρυτερο απο τον μαμα(που τρωει κοντα 40ΜΒ ram) που να εχει ομως παρομοιο interface με ICS.

 

για ics look --> holo plus http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1636393

πιο ελαφρυς --> zeam launcher

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Παιδια περιεχει ελληνικα στο μενου?

HUAWEI Ideos X5 firmware(U8800pro,Android 4.0,V100R001C00B927,Normal

Και αν ναι ποιος ειναι ο τροπος να την βαλω?

Edited by TASOS_KAR
Link to comment
Share on other sites

Παιδια περιεχει ελληνικα στο μενου?

HUAWEI Ideos X5 firmware(U8800pro,Android 4.0,V100R001C00B927,Normal

Και αν ναι ποιος ειναι ο τροπος να την βαλω?

 

Ναι περιεχει εννοειται.

 

Οδηγιες υπαρχουν και στο pdf, 3 βηματακια ειναι.

Φτιαχνεις φακελο dload στην sd , βαζεις μεσα το update.app απο step1 και πας αποθηκευτικος χωρος->αναβαθμιση sd.

 

Μολις τελειωσει και ανοιξει, σβηνεις το αρχειο στον dload και βαζεις μεσα το update.app απο step2. Tελειωνει,το ιδιο κανεις και για το step3 στη συνεχεια και τελειωσες.

 

Προυποθεση να εχεις οπωσδηποτε 2.3 και οχι 2.2. Αν εισαι σε 2.2 πρεπει πρωτα να βαλεις 2.3 και μετα την 4.0

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Εσβησα οτι μου ειπατε αλλα παλι τα ιδια, ελαχιστη RAM,απορω πως εχει μεχρι και 100 ο ea6gka! Εμενα 100 δεν εχει ουτε καν μετα απο restart...Δε πειραζει, θα τ'αντεξω...

 

Eνα Wiper App και ενα Google Backup Transport που τρωνε κι αυτα πολυ RAM δεν τα πειραζω ε?

 

θα ελεγα να το αφησεις γαιτι ειναι εφαρμογη της quallcom, της κατασκευαστριας εταιριας του επεξεργαστη σου, μαλλον ειναι καποιος app killer. Περιεργο γιατι νομιζα απο το 2.3 και μετα δεν χρειαζονται αυτοι.

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Ναι περιεχει εννοειται.

 

Οδηγιες υπαρχουν και στο pdf, 3 βηματακια ειναι.

Φτιαχνεις φακελο dload στην sd , βαζεις μεσα το update.app απο step1 και πας αποθηκευτικος χωρος->αναβαθμιση sd.

 

Μολις τελειωσει και ανοιξει, σβηνεις το αρχειο στον dload και βαζεις μεσα το update.app απο step2. Tελειωνει,το ιδιο κανεις και για το step3 στη συνεχεια και τελειωσες.

 

Προυποθεση να εχεις οπωσδηποτε 2.3 και οχι 2.2. Αν εισαι σε 2.2 πρεπει πρωτα να βαλεις 2.3 και μετα την 4.0

 

Στο στεπ 3 έχει κολλήσει λέει οκ και έχει σταματήσει τη κάνω είναι κολημενο στο ok?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εχω ενα προβλημα με το Pink Screen του Android. Μια χαρα μπαινει στο Pink Screen mode, μα οταν το συνδεω με το PC δεν το βρισκει. Κανει το "ντουτ" (σε Windows 7 δουλευω), μα ουτε Driver Wizard ανοιγει ουτε στο Computer φαινεται. Τι μπορω να κανω?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Στο στεπ 3 έχει κολλήσει λέει οκ και έχει σταματήσει τη κάνω είναι κολημενο στο ok?
Ειναι ετοιμο. Βγαλε την μπαταρια, ξαναβάλτη και ανοιξε το.

Γεια σας. Εχω ενα προβλημα με το Pink Screen του Android. Μια χαρα μπαινει στο Pink Screen mode, μα οταν το συνδεω με το PC δεν το βρισκει. Κανει το "ντουτ" (σε Windows 7 δουλευω), μα ουτε Driver Wizard ανοιγει ουτε στο Computer φαινεται. Τι μπορω να κανω?

 

Ευχαριστω.

Ποια ROM εχεις; Αν εβαλες ICS να ξερεις οτι ειναι κλειδωμενη. Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εσβησα οτι μου ειπατε αλλα παλι τα ιδια, ελαχιστη RAM,απορω πως εχει μεχρι και 100 ο ea6gka! Εμενα 100 δεν εχει ουτε καν μετα απο restart...Δε πειραζει, θα τ'αντεξω...

 

Eνα Wiper App και ενα Google Backup Transport που τρωνε κι αυτα πολυ RAM δεν τα πειραζω ε?

 

Τα μετεφερα απο το system/app στο system και παρακολουθω αν δημιουργειται προβλημα, μεχρι στιγμης ολα καλα.

 

ωπα ρε σοφο το swiftkey ιανει 44 ΜΒ στη μνημη!!!

 

για οποιον ενδιαφερεται το quadrant που δινει ειναι 1794 στη τελευταια μανισια ICS

 

To ξερω, 36Μb μου πιανει αλλα χαλαλι του.

 

πιο ελαφρυς --> zeam launcher

 

Πιο ελαφρυς απο FTL?

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...