Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παίδες να σας ρωτήσω, αν και έψαξα σχεδόν παντού αλλά δεν βρήκα απάντηση.

έχω μόνο ένα μικρο πρόβλημα με το wifi. όταν περάσω τα wpa keys διλ συνδέεται και μετά από ανδράνια αποσυνδέεται και δεν συνδέεται με τίποτα, εκτός αν αλλάξω το AP σε free, διαγράψω αυτό που πέρασα και από την αρχή πάλι (ξανά κλείδωμα ΑP σε wpa και πέρασμα στο τηλ.) μεχρι να μου το ξανακάνει. έχω αλλάξει της ρυθμίσεις να μη αποσυνδέεται (wifi sleeps policy σε never) αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. έχω δοκιμάσει σε εκδόσεις του καλο ( xda sites )και τώρα την εκδόσεις του HORSE ABSOLUTE. ενώ στο σπίτι που το έχω το AP free αλλά με mac control δεν μου παρουσιάζει πρόβλημα.

 

Σ'εχασα φιλε μου ....

Δεν καταλαβα τι ακριβως λες ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

οκ το βασικό μου πρόβλημα στην δουλειά που έχει Ap wpa2 όταν το βάζω

για πρώτη φορά όλα οκ αλλά μετά από αδράνεια προσπαθεί να συνδεθεί αλλά μάτια.

βέβαια μετά από 1 ώρα συνεχούς λειτουργίας λόγο iCamSecure βλέπω να μη αποσυνδέεται και θα το παρακολουθήσω λίγο το θέμα, εκτός εάν υπάρχει κάποιο έχτρα ρυθμίσεις που βρήκατε και δεν το ξέρω εγώ.

update:

μπα μου την ξανάκανε, πολύ σπαστικό:angry::angry::angry: , οποίος είχε παρόμοια πρόβλημα να το έχει λύσει να αν μπορεί να με βοηθήσει. ευχαριστώ.

Edited by glamor
Link to comment
Share on other sites

@glamor

 

μηπως το προβλημα υπαρχει μονο στο wifi της δουλειας,αρα ειναι θεμα του εκει router? δοκιμασε να συνδεθεις σε διαφορα wifi(cafe,σπιτια φιλων) και να δεις αν επαναληφθει το προβλημα.αν οχι τοτε κατι δν παει καλα με το router στη δουλεια :)

Link to comment
Share on other sites

μήπως υπάρχει το original recovery.img για να το περασω γιατι έχασα το back up μου?

 

για 2.2 η για 2.3 ??? τα εχω και τα 2 απλα πες με ποια θες να ανεβασω

btw γιατι του geno δεν σου κανει?

Link to comment
Share on other sites

για 2.2 η για 2.3 ??? τα εχω και τα 2 απλα πες με ποια θες να ανεβασω

btw γιατι του geno δεν σου κανει?

 

για 2.3 , δεν ξέρω για του geno , αλλα άν σου είναι εύκολο τη στέλνεις?

Link to comment
Share on other sites

για 2.3 , δεν ξέρω για του geno , αλλα άν σου είναι εύκολο τη στέλνεις?

 

οριστε http://www.mediafire.com/?2icvzme32mpffn3

σε καλη μερια ;)

ειναι απο B512G αν θυμαμαι καλα(αν και θα δουλεψει λογικα σε οποια 2.3 και αν εχεις)

αν θες του geno μπορεις να την κατεβασεις απο εδω: http://sourceforge.net/projects/genoandroid/files/recovery5.0.2.7_en_u8800pro.img/download

Link to comment
Share on other sites

@glamor

 

μηπως το προβλημα υπαρχει μονο στο wifi της δουλειας,αρα ειναι θεμα του εκει router? δοκιμασε να συνδεθεις σε διαφορα wifi(cafe,σπιτια φιλων) και να δεις αν επαναληφθει το προβλημα.αν οχι τοτε κατι δν παει καλα με το router στη δουλεια :)

 

 

στο σπίτι δεν έχω πρόβλημα λόγο free wpa (ελεύθερο αλλά με mac control), δοκιμή έκανα στο Athens heart και δεν με συνδέει με τίποτα (βέβαια δεν το δοκίμασα το καινούριο rom (HORSE ABSOLUTE) οπότε θα το θεωρήσω μη δοκιμασμένο αν και με άλλα κινητά είχα παρόμοια προβλήματα αλλά μετά από πολύ πείσμα με συνδέει. όσο αφορά της δουλεία το αποκλείω διότι όλα τα μηλοκινητά τους συνδέεται κανονικά αλλά το δικό μου το μπούλο!!!

Link to comment
Share on other sites

στο σπίτι δεν έχω πρόβλημα λόγο free wpa (ελεύθερο αλλά με mac control), δοκιμή έκανα στο Athens heart και δεν με συνδέει με τίποτα (βέβαια δεν το δοκίμασα το καινούριο rom (HORSE ABSOLUTE) οπότε θα το θεωρήσω μη δοκιμασμένο αν και με άλλα κινητά είχα παρόμοια προβλήματα αλλά μετά από πολύ πείσμα με συνδέει. όσο αφορά της δουλεία το αποκλείω διότι όλα τα μηλοκινητά τους συνδέεται κανονικά αλλά το δικό μου το μπούλο!!!

 

Κατι αλλο τρεχει , δεν υπαρχει αυτο που λες , το τηλ.. συνδεεται κανονικα σε οποιοδηποτε ροοτερ με η χωρις κωδικο και δεν χρειαζεται να ξαναβαλεις κωδικο για να ξανασυνδεθεις η ακομα και μετα απο αδρανεια παλι συνδεεται σε οποιοδηποτε WPA/WP2 PSK ...

Αν καταλαβα καλα ...

Link to comment
Share on other sites

απο ρομ ειχα δοκιμασει του cyanogen του geno, τη ρομ του καλο και μετα απο horse τη final και μετα την absolute αυτο που εχω να πω ειναι αν θες κινητο ελαφρυ απο προγραμματα απιστευτο fast gps πολυ καλή δουλεια σε ηχο και εικονα και σχεδιασμο, αντοχη μπαταριας 2 με 4 μερες χωρις φορτιση αναλογως τη χρηση του κινητου και τελος και με την επιλογη tv out στο κινητο μας η absolute ειναι αυτο που ζητας την δουλευω απο τις πειραματικες εκδοσεις του gkalen μεχρι να την ανεβασει επισημα και το κινητο εχει ανεβει στα ματια μου πολλα επιπεδα εκει που δεν το περιμενα και ο gkalen για να μας τρελανει ακομα περισσοτερο ετοιμαζει κατι πάλι την συνιστω σε ολους με κλειστα μάτια!!!και σε διαφορα με τις αλλες ειναι φτιαγμενη απο ελληνα που μπορουμε να μιλησουμε μαζι του και να συννενοηθουμε απολυτα σε οτι τυχον μπορει να κολλησουμε και αν δειτε και ολες τις προηγουμενες σελιδες απανταει πραγματικα γρηγορα και βοηθαει
Link to comment
Share on other sites

εκει που δεν το περιμενα και ο gkalen για να μας τρελανει ακομα περισσοτερο ετοιμαζει κατι πάλι

 

τι!!!?!?!?! gkalen ξερασε τα ολα! :D

πες μου οτι ετοιμαζεις κανα tv-out σε GB να τρελαθω!

Link to comment
Share on other sites

@moihack

Το διαβασες αυτο που σου εγραψα στην προηγουμενη σελιδα ??

Προσπαθησα να κανω decompile το settings.apk( με apk manager) και δεν πετυχε ομως ...

Παρ'ολα αυτα δημιουργηθηκε ενας φακελος settings που ειχε μεσα ενα φακελο smali και μεσα βρηκα ενα φακελο tv out και αυτο με κανει να πιστευω οτι η λυση για tvout στη gingerbread μαλλον κρυβεται στο settings.apk , αλλα δεν μπορω να το κανω decompile με τιποτα , γι αυτο στο ειπα μηπως καταφερεις τιποτα και την κανεις decompile εσυ...

Θα σου στειλω ομως το βραδυ το φακελο που δημιουργηθηκε μετα το αποτυχημενο decompile να του ριξεις μια ματια κι εσυ ...

για το settings.apk της 2.2.2 μιλαω ....

 

@tzivas

Πολλοι δεν το περιμεναν οτι θα ειναι τοσο καλο ενα froyo rom , γι'αυτο οσοι το δοκιμασαν πηραν τα λογια τους πισω , αλλα τι να κανουμε που ειναι ντεμοντε ...

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

@moihack

Το διαβασες αυτο που σου εγραψα στην προηγουμενη σελιδα ??

Προσπαθησα να κανω decompile το settings.apk( με apk manager) και δεν πετυχε ομως ...

Παρ'ολα αυτα δημιουργηθηκε ενας φακελος settings που ειχε μεσα ενα φακελο smali και μεσα βρηκα ενα φακελο tv out και αυτο με κανει να πιστευω οτι η λυση για tvout στη gingerbread μαλλον κρυβεται στο settings.apk , αλλα δεν μπορω να το κανω decompile με τιποτα , γι αυτο στο ειπα μηπως καταφερεις τιποτα και την κανεις decompile εσυ...

Θα σου στειλω ομως το βραδυ το φακελο που δημιουργηθηκε μετα το αποτυχημενο decompile να του ριξεις μια ματια κι εσυ ...

 

οχι δεν πηρε κατι το ματι μου στην προηγουμενη σελιδα(παρα μονο αυτα για το enhanced.conf).βγηκε και το ics σημερα και γινεται 1 μπαχαλο στο xda :P

πραγματικα ομως πολυ ενδιαφερον!!! μακαρι να ειναι ετσι οπως λες :)

δυστυχως το σ/κ θα λειπω οποτε δεν θα μπορεσω να το μελετησω πριν τη Δευτερα,αλλα αν δεν σου κανει κοπο ανεβασε το καπου να το δω απο βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν πηρε κατι το ματι μου στην προηγουμενη σελιδα(παρα μονο αυτα για το enhanced.conf).βγηκε και το ics σημερα και γινεται 1 μπαχαλο στο xda :P

πραγματικα ομως πολυ ενδιαφερον!!! μακαρι να ειναι ετσι οπως λες :)

δυστυχως το σ/κ θα λειπω οποτε δεν θα μπορεσω να το μελετησω πριν τη Δευτερα,αλλα αν δεν σου κανει κοπο ανεβασε το καπου να το δω απο βδομαδα.

 

Θα σου στειλω το αποτελεσμα που βγηκε μετα το decompile του settings.apk της 2.2 για να το δεις κι εσυ ...

Link to comment
Share on other sites

@tzivas

Πολλοι δεν το περιμεναν οτι θα ειναι τοσο καλο ενα froyo rom , γι'αυτο οσοι το δοκιμασαν πηραν τα λογια τους πισω , αλλα τι να κανουμε που ειναι ντεμοντε ...

 

 

αστους να τραγουδανε gkalen και να ειναι μοδατοι και να ζοριζονται και εγω ετσι είμουν μεχρι πριν κανα μηνα και κατι εμείς εχουμε το κινητο μας και φυσαει όμως τώρα τώρα αν βγαλει κανεις καμια ρομ πειραγμενη ics και εχει όλα τα καλούδια σου και την εχουν δοκιμασει χωρις bugs κόσμος τοτε ναι θα κοιταξω να κανω upgrade αλλιώς δεν κουνιέμαι απο την absolute.

Λοιπόν στα δικα μας τωρα περιμενω ενα τηλεφωνο και μετα θα κοιταξω να κανω το upgrade στη β512 και μετα πισω στη β025 ή β026 να πάω εσύ ποια ειχες απο κάτω πριν βαλεις την absolute?;ήθελα να το κανω χθες βράδυ αλλα το πνευμα παραδοθηκε στο μορφέα

Link to comment
Share on other sites

αστους να τραγουδανε gkalen και να ειναι μοδατοι και να ζοριζονται και εγω ετσι είμουν μεχρι πριν κανα μηνα και κατι εμείς εχουμε το κινητο μας και φυσαει όμως τώρα τώρα αν βγαλει κανεις καμια ρομ πειραγμενη ics και εχει όλα τα καλούδια σου και την εχουν δοκιμασει χωρις bugs κόσμος τοτε ναι θα κοιταξω να κανω upgrade αλλιώς δεν κουνιέμαι απο την absolute.

Λοιπόν στα δικα μας τωρα περιμενω ενα τηλεφωνο και μετα θα κοιταξω να κανω το upgrade στη β512 και μετα πισω στη β025 ή β026 να πάω εσύ ποια ειχες απο κάτω πριν βαλεις την absolute?;ήθελα να το κανω χθες βράδυ αλλα το πνευμα παραδοθηκε στο μορφέα

 

Αυτα ειναι γουστα του καθενος και καλα κανουν , κι εγω βλεπω τα παιδια πεσαν με τα μουτρα στην ics και καλα κανουν , μακαρι να γινει κατι καλο απο τα παιδια για να αναβαθμισουμε κι εμεις ... μεχρι τωρα καλα τα πανε βλεπω , αντε μπας και δουμε κατι πραγματικα καλο ...

Βαλε οποια θες ( b025 η b026 ) , αλλα αμα θες πριν προχωρησεις στειλε μου ενα screenshot του φακελου image απο τον root explorer και πριν κανεις upgrade , δοκιμασε πρωτα να ξανακανεις το downgrade οπως λεγαμε τοτε με τον dingila ...

Δηλαδη κανε το downgrade και μετα βαλε μονο το στεπ2 σε φακελο dload και κανε απο ,ρυθμισεις/καρτα sd και αποθηκευτικος χωρος/software upgrade ....

Link to comment
Share on other sites

@gkalen

 

να σου φιλε μου,μπορεις να μου στειλεις και τον οδηγο που ακολουθησες για να στησεις το apktool/apkmanager σου γιατι χθες εκανα format και σημερα δεν μπορω να τρεξω κανενα .jar αρχειο παρολο που χω το latest JDK....σγκρουνττττ.. :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι γουστα του καθενος και καλα κανουν , κι εγω βλεπω τα παιδια πεσαν με τα μουτρα στην ics και καλα κανουν , μακαρι να γινει κατι καλο απο τα παιδια για να αναβαθμισουμε κι εμεις ... μεχρι τωρα καλα τα πανε βλεπω , αντε μπας και δουμε κατι πραγματικα καλο ...

Βαλε οποια θες ( b025 η b026 ) , αλλα αμα θες πριν προχωρησεις στειλε μου ενα screenshot του φακελου image απο τον root explorer και πριν κανεις upgrade , δοκιμασε πρωτα να ξανακανεις το downgrade οπως λεγαμε τοτε με τον dingila ...

Δηλαδη κανε το downgrade και μετα βαλε μονο το στεπ2 σε φακελο dload και κανε απο ,ρυθμισεις/καρτα sd και αποθηκευτικος χωρος/software upgrade ....

 

λοιπον σε στελνω το screenshot δες το και πες μου και αν ειναι πεταγομαι για μια δουλεια σε μιαμιση ωρα το πολυ ειμαι πισω και ξεκιναω σε ρωτουσα β025 ή β026 μήπως με καποια απο τις 2 ειχε και κανεις αλλος καποιο θέμα εγω ειχα περασει β025 μπορει οι περισσοτεροι να είχαν περασει β026 λεω εγώ τωρα.τι εννοεις λίγο ομως πανω γιατι με μπερδεψες downgrade δεν ειναι η κινηση του να κανω το φακελο dload και να βάλω τα 2 αρχεία?και πως να κανω downgrade τωρα αφου ειμαι ήδη σε 2.2?

Link to comment
Share on other sites

τα καταφερα τελικα με το JDK αν και ακομα το apktool/apkmanager δεν μου δουλευει.

με το baksmali ομως πηρα αυτα που φαινονται στο screenshoot απο το classes.dex του settings.apk της absolute (χωρις κανενα απολυτως error)

 

anyway.θα τα δω και θα τα πουμε αναλυτικοτερα απο δευτερα.καλο σαββατοκυριακο σε ολους! :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σε στελνω το screenshot δες το και πες μου και αν ειναι πεταγομαι για μια δουλεια σε μιαμιση ωρα το πολυ ειμαι πισω και ξεκιναω σε ρωτουσα β025 ή β026 μήπως με καποια απο τις 2 ειχε και κανεις αλλος καποιο θέμα εγω ειχα περασει β025 μπορει οι περισσοτεροι να είχαν περασει β026 λεω εγώ τωρα.τι εννοεις λίγο ομως πανω γιατι με μπερδεψες downgrade δεν ειναι η κινηση του να κανω το φακελο dload και να βάλω τα 2 αρχεία?και πως να κανω downgrade τωρα αφου ειμαι ήδη σε 2.2?

 

Λοιπον , μονο το EMMCBOOT.MBN το boot.img και το recovery.img εχουμε το ιδιο ...

Οποτε καλυτερα περιμενε το βραδυ που θα σχολασω να σου στειλω τον image folder ,τον δικο μου , να τον αλλαξεις και μετα να ξαναφλασαρεις το ρομ ...

Παρε το δικο μου image φακελο και αλλαξε τον με τον δικο σου αφου κρατησεις και τον δικο σου image φακελο καπου στο pc σου , μετα μπες cwm recovery ,κανε τα wipes και φλασαρε παλι το absolute rom και να δουμε ....

Κατεβασμα image της 2.2.2

http://www.mediafire.com/download.php?6ib9emrqmihz47d

 

@moihack

Αυτο ακριβως ελεγα ...

Αυτα νομιζω θα κανουν δουλεια για tvout στην 2.3 , αλλα πρεπει να δουμε και τις 2.3 το settings.apk και μετα πως θα τα ταιριαξουμε (recompile) για να δουλεψει και στη 2.3 ...

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , μονο το EMMCBOOT.MBN το boot.img και το recovery.img εχουμε το ιδιο ...

Οποτε καλυτερα περιμενε το βραδυ που θα σχολασω να σου στειλω τον image folder ,τον δικο μου , να τον αλλαξεις και μετα να ξαναφλασαρεις το ρομ ...

Παρε το δικο μου image φακελο και αλλαξε τον με τον δικο σου αφου κρατησεις και τον δικο σου image φακελο καπου στο pc σου , μετα μπες cwm recovery ,κανε τα wipes και φλασαρε παλι το absolute rom και να δουμε ....

Κατεβασμα image της 2.2.2

http://www.mediafire.com/download.php?6ib9emrqmihz47d

 

το λινκ που με εστειλες ειναι ο δικος σου image φακελος που με ελεγες να περιμενω ως το βραδυ για να με τον στειλεις?

Link to comment
Share on other sites

το λινκ που με εστειλες ειναι ο δικος σου image φακελος που με ελεγες να περιμενω ως το βραδυ για να με τον στειλεις?

 

Ναι, ναι , αλλα τον ειχα τελικα και τον εστειλα νωριτερα , κοιτα τον και θα δεις οτι δεν ειναι οπως ο δικος σου ....

Ειναι ετοιμος , με cwm recovery και ολα οπως πρεπει ...

Κανε παιχνιδι , να δουμε τωρα τι θα γινει ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι , αλλα τον ειχα τελικα και τον εστειλα νωριτερα , κοιτα τον και θα δεις οτι δεν ειναι οπως ο δικος σου ....

Ειναι ετοιμος , με cwm recovery και ολα οπως πρεπει ...

Κανε παιχνιδι , να δουμε τωρα τι θα γινει ...

 

ωραια τον αντικατεστησα τώρα κανω ολα τα wipes μετα να κάνω και format system ή οχι?

μετα τα wipes κατευθειαν φλασαρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...