Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το που βγηκα παραθυρο!!δεν βλεπω καποιο προβλημα αλλα θα το δοκημασω και αυριο να δω πως και τη πιανει!

 

πίκα η εικόνα απο ποιο πρόγραμμα ειναι?γιατι φαίνετε πολυ πιο ωραίο αλλα και προσεγμενο απο το gps test που πρότεινα εγώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

πίκα η εικόνα απο ποιο πρόγραμμα ειναι?γιατι φαίνετε πολυ πιο ωραίο αλλα και προσεγμενο απο το gps test που πρότεινα εγώ

 

Sygic το απλο...επιασε παντος πολυ γρηγορα και το εμπιστευομαι απο το iphone αν και δεν εχω βαλει ποτε gps μεχρι στιγμης!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

α ομορφα απλως δεν ειχα ψαξει και πολύ να δω οτι εχει και αυτή την οθόνη με δορυφόρους και εγώ με το που έμαθα πριν 1 με 2 βδομάδες το sygic το λάτρεψα και εσβησα igo και ndrive είναι πολύ όμορφο και παραμετροποιήσιμο
Link to comment
Share on other sites

α ομορφα απλως δεν ειχα ψαξει και πολύ να δω οτι εχει και αυτή την οθόνη με δορυφόρους και εγώ με το που έμαθα πριν 1 με 2 βδομάδες το sygic το λάτρεψα και εσβησα igo και ndrive είναι πολύ όμορφο και παραμετροποιήσιμο

 

Αρα αφου βλεπει καμια 10αρια δορυφόρους ποιο ειναι το προβλημα σας και σας βλεπω να το παλεύεται καμια βδομαδα και τωρα!? :Ρ

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρα αφου βλεπει καμια 10αρια δορυφόρους ποιο ειναι το προβλημα σας και σας βλεπω να το παλεύεται καμια βδομαδα και τωρα!? :Ρ

 

έ όχι και μια βδομαδα κανα 2 με 3 μέρες με πολλά ποστ τώρα που πέρασα εγώ απο ρομ του kalo στη ρομ του gkalen και ίσως εξαιτίας δικού μου λαθους νομιζα οτι ειχα θεματα με to gps λόγω της μετάβασης

Link to comment
Share on other sites

Αρα αφου βλεπει καμια 10αρια δορυφόρους ποιο ειναι το προβλημα σας και σας βλεπω να το παλεύεται καμια βδομαδα και τωρα!? :Ρ

 

Εχεις δικιο , παραγινε λιγο το θεμα με το gps , αλλα ενταξει ειχαμε ψιλοξεμεινει απο αλλα θεματα .... :)

Παντως για τα NTP server .....

Για ευρωπη , βαζουμε και , eu..... η ακομα και , gr..... , αυτα που εβαλες ειναι πιο πολυ ασιατικα ...

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα σήμερα εξω κατευθειαν πιανει δορυφορους αλλα τους κλειδώνει και ξεκλειδώνει αρκετα γρήγορα και πεζος που ειίμουν ίσως καποια στιγμή να το κάνω ενα φορματ και φλασάρισμα οπως λες μπας και νιώσει.το καλώδιο το πηρα απλα επειδη τρεχα μεσα στη ζεστη να ψηφισεις δεν ειχα δύναμη μετα να κατσω να το τεσταρω θα το δοκιμασω και ως το βράδυ θα σας πω αν δεν κανει ειδα ενα καλώδιο απο nokia n97 γνήσιο οχι n95 αλλα το βλέπω ίδιο και το βρήκα πολύ φτηνό για οποιον ενδιαφέρεται http://www.ebay.com/itm/AV-Audio-Video-TV-Out-CA-75U-Cable-For-Nokia-N97-5800-/160817824393?pt=PDA_Accessories&hash=item25717d4289#ht_3444wt_1396

 

λοιπόν δοκιμασα με το καλωδιο το απλο του φιλου αλλά με εδινε μονο ήχο βέβαια εγώ δεν τα εβαλα όπως ο gkalen στο βιντεακι σε αντάπτορα scart τα καρφωσα κανονικα σε θεσεις rca και όσο μεσα αν δοκιμασα να εχω το jack εικόνα δεν επαιρνα οπότε θα παραγγείλω μάλλον το καλωδιο που έλεγα και πιο πάνω και βλεπουμε

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια το scart..

Παιξε λιγο με τις ρυθμισεις , βαλε ntcs και οχι pal ..

Και παιξε λιγο με το βυσμα ....

 

Περασα και το sygic , θα το τεσταρω το βραδυ σε διαδρομη 25χλμ ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια το scart..

Παιξε λιγο με τις ρυθμισεις , βαλε ntcs και οχι pal ..

Και παιξε λιγο με το βυσμα ....

 

Περασα και το sygic , θα το τεσταρω το βραδυ σε διαδρομη 25χλμ ...

 

καλώς θα το ξανατσεκαρω αυτό με το βύσμα το ειχα ήδη δοκιμασει και με τις 2 ρυθμίσεις αλλά μάλλον θα παραγγειλω το καλώδιο που σε εγραφα πιο επανω γιατι το καλώδιο που με έδωσε ο φίλος είναι μισο μετρο με το ζόρι ενώ εκεινο εκτος του οτι μπορει να κάνει καλη δουλεια ειναι και 3.5 μετρα και εντάξει 1,5$ τι ψυχή έχει.

 

Ελπίζω εκτός απο το προγραμμα να κατεβασες και τους χαρτες και περιμενω εντυπώσεις το βράδυ να ακουσω

Link to comment
Share on other sites

καλώς θα το ξανατσεκαρω αυτό με το βύσμα το ειχα ήδη δοκιμασει και με τις 2 ρυθμίσεις αλλά μάλλον θα παραγγειλω το καλώδιο που σε εγραφα πιο επανω γιατι το καλώδιο που με έδωσε ο φίλος είναι μισο μετρο με το ζόρι ενώ εκεινο εκτος του οτι μπορει να κάνει καλη δουλεια ειναι και 3.5 μετρα και εντάξει 1,5$ τι ψυχή έχει.

 

Ελπίζω εκτός απο το προγραμμα να κατεβασες και τους χαρτες και περιμενω εντυπώσεις το βράδυ να ακουσω

 

Το βυσμα του καλωδιου πρεπει να εχει 3 μαυρες γραμμες επανω του ...

Κατεβασα χαρτες για Ελλαδα μονο , και ξεκιναω την πορεια μου (25χλμ) , μεχρι να παω σπιτι με ενεργο μονο το gps , και τιποτε αλλο , θα σου πω σε λιγο εντυπωσεις ( εκανα ενα δοκιμαστικο να δω και κλειδωσε σφαιρα , για να δω και την πορεια τωρα)

Eν τω μεταξυ , μου δωσες ιδεα για να κανω ενα ρομ χωρις τιποτα σχεδον στοκ (θα κανω οπως ειπες , με dolphin για browser , sygic αντι google maps κ.λ.π...... και θα το δοκιμασω να δω πως θα παει )

Link to comment
Share on other sites

Το βυσμα του καλωδιου πρεπει να εχει 3 μαυρες γραμμες επανω του ...

Κατεβασα χαρτες για Ελλαδα μονο , και ξεκιναω την πορεια μου (25χλμ) , μεχρι να παω σπιτι με ενεργο μονο το gps , και τιποτε αλλο , θα σου πω σε λιγο εντυπωσεις ( εκανα ενα δοκιμαστικο να δω και κλειδωσε σφαιρα , για να δω και την πορεια τωρα)

Eν τω μεταξυ , μου δωσες ιδεα για να κανω ενα ρομ χωρις τιποτα σχεδον στοκ (θα κανω οπως ειπες , με dolphin για browser , sygic αντι google maps κ.λ.π...... και θα το δοκιμασω να δω πως θα παει )

 

Εμενα εχει 3 γραμμες αλλα ειναι ασπρες πρωτη φορά βλεπω ασπρες γραμμες σε jack καρφακι και δεν θα το παρατηρουσα αν δεν ελεγες να κοιταξω να εχει 3 γραμμες.

Για χάρτες μόνο για ελλάδα εννοουσα επειδη με ειπες οτι είσαι νεος με gps και μερικοι το κάνουν το λάθος να περάσουν μόνο το πρόγραμμα χωρις χαρτες(το εχω κανει και εγώ :p )και μετα παραπονιούνται οτι δεν δουλευει.

Α σε ενα παλιότερο ποστ σου με ειπες να κανω κατι με το προγραμμα ram manager pro αλλά στη ρομ σου όταν πέρασα δεν είχε αυτο το πρόγραμμα ειχε αλλα οπως ελεγες για dsplayer kai tubegod αλλά οχι αυτό σίγουρα το είχες βάλει στη τελευταία σου ρομ?

Για ρομ ελαφριά θα σε προτεινα απο προγράμματα να ειχες ετοιμο ενα titanium backup ολοι το δουλευουνε ενα sygic και ενα mxplayer φαντάζομαι και αυτό ολοι το χρησιμοποιουν και ένα handcent sms γιατι στους ελληνικους χαρακτήρες με το στοκ μηνύματα σου δίνει λιγοτερα γραμματα για το μηνυμα αν προσεξεις απο 160 παει 159,158,157,156,155 και καπου εκει αν θυμαμαι καλα πεφτει στα 89 δεν θυμαμαι ακριβως πόσα κόβει γιατι σχεδον απο την αρχη που πήρα το κινητο χρησιμοποιω αυτη την εφαρμογη για να μην με χρεώνει ενα μήνυμα σαν 2!κατα τη ταπεινή μου αποψη με αυτα τα προγράμματα ίσως και με ενα widget ενεργοποιημένο στη notification bar με toggles αυτα που δουλεύουμε πιο συχνά θα ήταν κομπλέ

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια παιδια

Πρωτη φορα εκανα κατι τετοιο και μπορω να σας πω οτι ειναι φοβερο το sygic , με ειχε στη διαδρομη μου απιθανα , μ'εχασε μονο δυο φορες για 2-3 δλπτα , και δεν μπορω να πω τιποτε αλλο ....... φοβερο προγραμμα

Μου εδειχνε στη διαδρομη μου τα παντα (φαρμακεια ,βενζιναδικα, κ.λ.π) , αλλα θελει λιγο μονο να ψαχτω με τις ρυθμισεις γιατι βαραγαν καμπανακια μολις περναγα το οριο ταχυτητας κατα τ'αλλα εκπληκτικο ...... :)

Το καλωδιο που δοκιμασες ηταν χειροτερο απο το δικο μου τελικα ....

Το ram manager pro , το εχω σε ολα τα Horse rom , μαλλον το εσβησες ( ανοιξε το zip του ρομ και παρτο απο μεσα )

Titanium να βαλετε οποιο θελετε εσεις γιατι εγω χρησιμοποιω μια παλια version (δεν την αλλαζω με τιποτα)

Για sms , δοκιμασε πρωτα με το στοκ και πες μου γιατι δεν χρησιμοποιω μηνυματα ( αντε να στειλω 3-5 το μηνα)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια παιδια

Πρωτη φορα εκανα κατι τετοιο και μπορω να σας πω οτι ειναι φοβερο το sygic , με ειχε στη διαδρομη μου απιθανα , μ'εχασε μονο δυο φορες για 2-3 δλπτα , και δεν μπορω να πω τιποτε αλλο ....... φοβερο προγραμμα

Μου εδειχνε στη διαδρομη μου τα παντα (φαρμακεια ,βενζιναδικα, κ.λ.π) , αλλα θελει λιγο μονο να ψαχτω με τις ρυθμισεις γιατι βαραγαν καμπανακια μολις περναγα το οριο ταχυτητας κατα τ'αλλα εκπληκτικο ...... :)

Το καλωδιο που δοκιμασες ηταν χειροτερο απο το δικο μου τελικα ....

Το ram manager pro , το εχω σε ολα τα Horse rom , μαλλον το εσβησες ( ανοιξε το zip του ρομ και παρτο απο μεσα )

Titanium να βαλετε οποιο θελετε εσεις γιατι εγω χρησιμοποιω μια παλια version (δεν την αλλαζω με τιποτα)

Για sms , δοκιμασε πρωτα με το στοκ και πες μου γιατι δεν χρησιμοποιω μηνυματα ( αντε να στειλω 3-5 το μηνα)

 

ναι το sygic είναι ωραιο και για εμενα που εχω δοκιμασει αυτο και τα ndrive και igo δεν ειναι τιποτα οι ρυθμίσεις εύκολα θα τα βρεις,με ποιο αρχείο gps.conf το δούλεψες?

Για το καλώδιο ναι ετσι νομίζω και εγώ δεν μπαινω καν στον κόπο να ασχοληθώ άλλο θα παραγγειλω εκείνο που σε είπα και θα σε πω αν ειναι για να παραγγειλεις και εσυ και οποιος αλλος θελει απλα τα καλώδια tv out τα συγκεκριμενα καλώδια πιστεύω κανουν καλυτερη δουλεια γιατι όπως θα προσεξες στις φωτογραφίες πριν καταλήξουν στην άκρη των καλωδίων περνανε απο ενα κούτακι ισως εκει μεσα παιζει κατι και κανει δουλεια.

το ram manager pro δεν θυμαμαι να το έσβησα ίσως εγινε καποια βλακεία απο μέρους μου με το φλασαρισμα προχθες θα το ξανακανω για να στρώσει συντομα

αν ειναι μολις τη ξαναφλασαρω θα δοκιμασω και για τα μηνύματα να σε πω στάνταρ

Link to comment
Share on other sites

Καλως...( οντως πρεπει να εχει σημασια οτι τα καλωδιο γινεται 3αδα μολις περασει απο αυτο το κουτακι που λες)

Με του kalo το gps.conf ...

Για τα μηνυματα , ξεχασε το δουλευουν κανονικα 160 χαρακτηρες χωρις να χασει κανεναν...

Μηπως το ειχες στη 2.3 αυτο με τα sms , εμενα δεν χανει κανενα χαρακτηρα παντως το στοκ sms ,160 γραφεις ανετα ( μολις τωρα το δοκιμασα)

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Καλως...( οντως πρεπει να εχει σημασια οτι τα καλωδιο γινεται 3αδα μολις περασει απο αυτο το κουτακι που λες)

Με του kalo το gps.conf ...

Για τα μηνυματα , ξεχασε το δουλευουν κανονικα 160 χαρακτηρες χωρις να χασει κανεναν...

Μηπως το ειχες στη 2.3 αυτο με τα sms , εμενα δεν χανει κανενα χαρακτηρα παντως το στοκ sms ,160 γραφεις ανετα ( μολις τωρα το δοκιμασα)

 

μπορει και να ισχυει μονο στη 2.3 και να εχεις δικιο το ξανατσεκάρω μολις την φλασαρω για τα μηνυματα και εμενα με συμφερει αν με την στοκ μόνο δουλεύει έτσι λιγότερος κόπος να κατεβάζω και να περνάω ενα προγραμμα και να κανω και ενημερώσεις

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις---->ηχος---->οριο ταχυτητας(ξετικαρεις).

ποια εκδοση εβαλες gkaleni;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

gkalen να σε πω αν θέλω να ξαναφλασαρω τη ρομ σου θα πρέπει να χρησιμοποιήσω πάλι τη 2gb sdcard?
Link to comment
Share on other sites

gkalen να σε πω αν θέλω να ξαναφλασαρω τη ρομ σου θα πρέπει να χρησιμοποιήσω πάλι τη 2gb sdcard?

 

Οχι , αυτο ειναι μονο για τα , update app

Τωρα οπως εισαι , με την καρτα που εχεις , μπαινεις recovery , κανεις τα wipes και προχωρας ...

Μολις ετοιμασα το ρομ που λεγαμε , αλλα μαλλον θα το φλασαρω αυριο γιατι βαριεμαι τωρα και θελω να παρω και κατι backup ....

 

@Tupac rip

Αυτη την τελευταια του lesvos1 ( 11.2.6 )

Thanks , πολυ το γουσταρισα , γ@@ω τις εφαρμογες και ουτε ιντερνετ θες ουτε τιποτα ...

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Πάλι μάγκες σας έκανα...τη θα κάνατε χωρίς εμένα?χααχχααα!!!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες ξερετε αν μπορουμε να αλλαξουμε το χρωμα της μπαρας ειδοποιησεων με το γνωστο τροπο(αντικατασταση των .png στον drawable-hdpi); Αν ναι, που βρησκεται;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες ξερετε αν μπορουμε να αλλαξουμε το χρωμα της μπαρας ειδοποιησεων με το γνωστο τροπο(αντικατασταση των .png στον drawable-hdpi); Αν ναι, που βρησκεται;

 

Ποιο μερος ακριβως?την status bar?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες ξερετε αν μπορουμε να αλλαξουμε το χρωμα της μπαρας ειδοποιησεων με το γνωστο τροπο(αντικατασταση των .png στον drawable-hdpi); Αν ναι, που βρησκεται;

 

Λογικα μιλας για statusbar ...

Στο systemui.apk/res/drawable hdpi , θα καταλαβεις πιο ειναι μολις το δεις , αλλα θες η photoshop , η αλλιως επειδη στην uot kitchen , δεν μπορεις να το φτιαξεις , υπαρχει κι αλλος τροπος (πιο πολυπλοκος).....

Link to comment
Share on other sites

Λογικα μιλας για statusbar ...

Στο systemui.apk/res/drawable hdpi , θα καταλαβεις πιο ειναι μολις το δεις , αλλα θες η photoshop , η αλλιως επειδη στην uot kitchen , δεν μπορεις να το φτιαξεις , υπαρχει κι αλλος τροπος (πιο πολυπλοκος).....

Εχω το SystemUI.apk, το ανοιγω με 7zip, παιρνω το status_bar_background.9.png, με το paint του αλλαζω χρωμα, το σωνω καπου και μετα drag & drop στο ανοιχτο archive. Παιρνω το αλλαγμενο SystemUI.apk, το βαζω στο /system, δινω permissions (Γ), μετα αντικατασταση στο /system/app και reboot. Δεν αλλαξε ομως τιποτα. Που κανω το λαθος;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα το δω κι εγω , αργα το βραδυ , αλλα κοιταξε τα παλι , μηπως ειναι καποιο αλλο με παρομοια ονομασια ...

Κατα τ'αλλα καλα το κανεις ...

 

@tzivas

Δουλευω ολη μερα με το ρομ που σου'πα χθες βραδυ ...

Αμα δεν εχεις φλασαρει ακομα , θα το ανεβασω πιο αργα ...

Ωραια φαση τελικα , ουτε stock browser ουτε google maps , ουτε stock calculator , ουτε στοκ music player ... εξαιρετικα λοιπον , φυγανε οι αχρειαστες εφαρμογες , και μπηκαν , mx video player, music player pro, real calc ,sygic ...κ.λ.π.

Πολυ ωραια φαση , και ολα δουλευουν τζαμι ....

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

gkalen με φτιαχνεις να σε πω σε αυτη τη ρομ θα χρησιμοποιησεις το gps.conf το δικό σου του καλο ή κανενα καινουριο?ακόμα δεν φλασαρα θα περιμενω το καινούριο σου καλούδι να μαγειρέψεις.για το gps πάντως θα πω κατι και μην γελασετε οι δορυφοροι σνομπάρουν τις δυτικες συνοικιες θεσσαλονικης χθες σας ειπα που το δοκιμασα τι νουμερα με εκανε αλλα χθες ειχα κυκλοφορησει νεαπολη πολιχνη συκιες.Σημερα που ετρεχα για χαρτια και δουλειες στο κεντρο πανω στο λεωφορειο το τεσταρα με το που εστριψα απο βαρδαρη για εγνατια κατευθειαν κλειδωσε στο φτερο και δεν ξεκλειδωσε λεω δεν ειναι δυνατον θα το ξαναδοκιμασω επιστρεφοντας γυρνάω περναω απο βαρδαρη ολα καλα φτανω 12οροφες αρχισε παλι τα νουμερα δεν υπαρχει εξηγηση οι δορυφοροι μας σνομπαρουν εμας στα δυτικα!!!α και ενα bug που ανακαλυψα σημερα δεν ξερω αν φταει αυτο η ρομ σου ή το κανει γενικώς το κινητό μας δεν θυμαμαι να το ειχα ξαναδοκιμασει αλλα όταν φορτιζεις το κινητο και το εχεις ανοιχτο ή πας να το ανοιξεις εκείνη τη στιγμη στην οθόνη αλλου πατας και αλλου πατιεται στην αρχη οταν το ειδα πηγαινοντας να πατησω το πιν και πατουσα αριθμους και πατιοταν αλλοι χεστηκα νομιζα οτι η touch screen τα επαιξε και αντε παμε για αλλη μετα δοκιμασα να βγαλω το φορτιστη και ειδα ολα κομπλε ανοιγω λοιπον το κινητο και ξαναβαζω το φορτιστη να συνεχισει μετα με επαιρναν τηλεφωνο και πηγαινα να συρω τα sliders παλι τα ιδια ξαναέβγαλα το φορτιστη και ολα οκ

 

πικα τι εννοεις με το ποστ σου μας εκανες τι ετοιμασες πάλι?

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...