Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι απο τις ρυθμισεις του τηλ.. το update ....

Σβησε το τηλ ... , βαλε μεσα στην καρτα μνημης στο φακελο dload , τα update app και update gapp , και με σβηστο τηλ... , κρατας πατημενα τα vol+, vol- και power on , ετσι ξεκιναει και γινεται το update , οχι απο τις ρυθμισεις του τηλ..

Ετσι γινεται , το update , οταν εχεις φτιαξει φακελο dload στην sd card ...

Πατας τα 3 πληκτρα και αντι να μπει σε ροζ οθονη το τηλ.. ξεκιναει το update..

Οταν δεν εχεις φακελο dload στην καρτα σου τοτε κατεβαινει ροζ οθονη ...

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

στο φακελο dload βαζω τα αρχεια και απο το step1 update.app και απο το στεπ 2 σαν update_g.app ή πρωτα το ένα και μετα το αλλό ειμαι ακομα για να βγαλω του καλο και να πάω στην απλη β572
Link to comment
Share on other sites

Οπως θες , η και τα δυο μαζι οπως ειπες ...

η και ενα ενα, αλλα αμα τα βαλεις ενα ενα τοτε δεν μετονομαζεις το step2 σε update gapp ,αλλα το αφηνεις update app και αυτο

Link to comment
Share on other sites

τώρα θα το δοκιμάσω αλλά και με τα 3 κουμπια δεν βγάζει ροζ οθόνη ετσι θυμαμαι
Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαζει ροζ οθονη οταν εχεις φακελο dload στην sd card , αλλα ξεκιναει η αναβαθμιση..
Link to comment
Share on other sites

έχω βαλει dload φακελο στην sdcard δοκιμασα και με το ενα και με τα 2 αρχεια μαζι αλλα όταν πατάω τα 3 κουμπια με βγάζει την ροζ οθόνη από το στεπ1 το αρχειο ειναι 921kb και απο το στεπ 2 είναι 374.588kb αυτα θυμαμαι είχα χρησιμοποιησει και όταν εκανα update τι κανω λάθος τώρα? Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Αλλο και τουτο παλι ,

Αν πας να μπεις recovery , τι βγαζει ??

Σε βγαζει σε cwm recovery ?

Εχεις κρατησει backup απο την 572 πριν βαλεις του kalo ?

 

Κοιτα τι λεει ο dingila , βγαλε μπαταρια αν αποτυχει το update , και συνδεσε το τηλ με το usb , χωρις μπαταρια και βαλε και τα δυο μαζι στον dload , οπως στα γραφει στο xda ...

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

εννοεις να παω να το συνδεσω με to pc να δω τι αρχεια και φακελούς βγάζει?ενα φακελο image που μεσα εχει τα εξής αρχεια amss.mbn

boot.img , cust.img , emmcboot.mbn , και recovery.img

 

έσβησα το αρχείο της cwm recovery και περασα το stock recovery αρχειο που το είχα κρατησει backup ναι είχα κρατήσει backup της 572

 

το εκανα όπως με ειπε ο dingila και ξεκινησε το firmware update αλλα παλι στο 2/2 με βγάζει update failed

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν επαναφερεις το backup, να τελειωνουμε...

και κοιτα τι λεει ο dingila στο xda , συνδεσου με usb στο pc , αφου εχεις βγαλει την μπαταρια και βαλε τα δυο αρχεια οπως λεει ο dingila και τοτε πατα τα 3 πληκτρα μαζι

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε ξανα τα εχεις μετονομασει σωστα , οπως τα γραφει o dingila ...

Μπες και recovery και κανε wipe data και cache και ξαναδοκιμασε

παντως βαλε το cwm recovery , να μπορεις τουλαχιστον να επαναφερεις

ισως με την επαναφορα του backup της 572 να τελειωνες

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περιπτωση να φταιει το φορματ της sdcard αν ειναι fat ή fat32?
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περιπτωση να φταιει το φορματ της sdcard αν ειναι fat ή fat32?

 

αυτο δεν το ξερω , λες να κανεις ενα φορματ στην sd και να ξαναδοκιμασεις ???

παντως λεει κι αυτος οτι εκανε αρκετες προσπαθειες και λεει επισης οτι το εκανε πολυ γρηγορα δηλαδη με το που συνδεθεις στο usb , κατευθειαν πατημα τα πληκτρα οσο πιο γρηγορα μπορεις ,..

βαλε και το cwm recovery , να μπορεις να επαναφερεις

Link to comment
Share on other sites

με ποια επιλογή να δοκιμάσω επαναφορά?

 

παίζει το λάθος να ήταν δικό μου και είχα την 540 backup και δοκίμαζα και όχι την 572 γιατί αυτή που είχα εγώ ήταν 366mb ενώ αυτή που με εδωσε λινκ o dingila ειναι 216mb ας ευχήθω αυτό να ήταν το λάθος μου

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Backup and restore

Μετα , restore

Και επιλεγεις το restore που εχει την ημερομηνια που το'χεις κανει ...

εννοειται οτι στην sd card θα εχεις το φακελο ,clockworkmod/backup/και τον φακελο με την ημερομηνια

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως backup δεν εχω το εκανα καμια 20αρια φορες ανοιξε κλεισε να τρεξει και με τη τωρινή ρομ b572 απο το λινκ του dingila και πάλι τιποτα τώρα τι κάνω?

 

λοιπον επειδη κατι άλλο δεν εβλεπα να δουλεύει εκανα τα βήματα να περασει τη froyo b025 την περασε και εβαλα το αλογακι σου gkalen τώρα θέλω να σε ρωτήσω πολλά αλλά το βασικο οποτε το δεις και μπορεις να με απαντήσεις επειδη τα έκανα όλα τα βηματα που είπες αυτολεξη εκτος απο το να περασω τη β572 και μετα τη β025 λες να με έχω προβλημα αργότερα και αν υπάρχει τρόπος να το διορθώσουμε παντως προς το παρον με αρεσει πολύ η ρομ σου και το εικονίδιο του gps και ο τροχος οταν φορτωνει και το callscreen είναι αντρικό!και κατι έχεις κάνει με τα χρώματα γιατι οι φωτογραφίες φαίνονται πολύ καλυτερες,τώρα κατι άλλο που ήθελα να σε ρωτήσω ειναι πως φεύγει αυτο πάνω που γράφει κυρίως h γιατι εγώ μονο wifi δουλεύω δεν προκειται ποτέ να ανοιξω 3g οπότε τι δικτυο εχει γύρω μου απο κινητη τηλεφωνία δεν με νοιάζει

 

τώρα βλεπω μονο στο μαρκετ κατεβάζει πολύ αργά μερικές φορες αλλα σε αυτο μπορει να φταει και το ιντερνετ σπιτι μου που μερικες φορες τρώει σκαλώματα αλλα και το κινητο μετα απο τοσες ώρες δουλειας να ζορίζετε ποιος ξερει παντως προς το παρον απο αισθητική αποψη με αρεσει αρκετα αφου περασω όσα θέλω και σβήσω οσα δεν θελω και το δουλεψω καμια με 2 μερες θα σε πω εντυπώσεις και απο λειτουργικής αποψης

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο tzivas31

Αφου το καταφερες κι ετσι , μια χαρα εισαι

Το μονο που εβαλες λαθος , ειναι το ρομ ..

To GLOBAL , ειναι για τους χρηστες εκτος ευρωπης και δεν εχει το gps fix ...

Το EUROPE , επρεπε να βαλεις

Αλλα δεν πειραζει , βαλε το gps.conf , απο το EUROPE ρομ

Το σηματακι επανω για το 3g , δυστυχως δεν φευγει

Το TVOUT , το ανοιξες η ηταν ετοιμο ?

Μετα αυτο που λες με το μαρκετ , φταιει και το ιντερνετ αλλα καποιες φορες θα τυχαινει και να ειναι πιο αργες οι ληψεις αλλα μπορει να οφειλετε και στο ιδιο το play store , θα δεις και οτι αλλες φορες θα κατεβαζει πολυ γρηγορα και εκτος playstore (χθες κατεβαζα torrent στη δουλεια με 500 kb/sec )

Τωρα για τις φωτο που λες , και τα βιντεο , θα δεις και μονος σου , εχω κανει οτι καλυτερο μπορουσα , δεν παιρνει αλλο φτιαξιμο ...

Τις νεκροκεφαλες θα στις στειλω το βραδυ , γιατι ειμαι ολη μερα εξω σημερα και θα γυρισω μετα τις 2 σπιτι , θα σου στειλω επισης και τον προηγουμενο dialler , που ειναι πολυ extreme και μαλλον θα σ'αρεσει ...

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

με προλαβες νομιζα ότι ειχε προβλημα το gps γιατι αργουσε πολυ και δεν εβρισκε δορυφορους που το δοκιμασα εξω αλλά οκ αφου όλα διορθωνονται παντως για το αλλο το προγραματακι το widgetsoid το περασα συμφωνα με τις οδηγιες σου τωρα δεν ξέρω αν φταιω εγώ εξαιτιας της ρομ που περασα έτσι αλλα αν το τσεκαρεις οταν βάζεις toggle το gps και το επιλέγεις απο τη notification bar ενω εκει το εικονιδιο αναβει στην πραγματικοτητα το gps δεν ανοιγει και θελει να πας χειροκίνητα στη τοποθεσία ασφάλεια για να το αναψεις το ιδιο με συμβαίνει και οταν το σβήνω απο τη notification bar αλλα βέβαια παίζει να συμβαίνει εξαιτιας της λαθος ρομ που εβαλα και με το αρχειακι που λες να διορθωθει αλλιως εγω βολεύομαι και με το widget extended controls που χρησιμοποιώ από την άρχη που πήρα το κινητο και το ειχα κατεβάσει σπασμένο απο 4shared το ανεβάζω για οποιον θελει εμενα πάντως με βολευει πολύ.τωρα για τη βελτιστοποιηση στις φώτος που εκανες τα σπάει και μπράβο σου.Βιντεο ακομα δεν ειδα ουτε και τραβηξα να δω πως παει και στην εγγραφη με ήχο μολις τα κανω θα σε πω εντυπωσεις και απο αυτά τωρα για τις νεκροκεφαλες και το dialer που θα με στειλεις τι να πω εισαι άρχοντας και μας εφτιαξες απλά.Αλήθεια ρε τσακαλακο απο που καταλάβες εσύ οτι κατέβασα τη global και οχι τη europe?εντωμεταξυ εσύ το εγραψες με μεγαλα γραμματα και διευκρινισες ποια να κατεβασουμε αλλα εγω στραβομαρα.Πάντως χθες βραδυ εσύ και o dingila με τις οδηγίες σας με βοηθησατε παρα πολύ γιατι δεν σε κρυβω οταν καποια στιγμη για κανα μισαωρο και βαλε που είχα κολλησει στην οθόνη που αναβόσβηνε έφαγα φρίκη ελεγα παει το κλαιω το κινητό μου τώρα ευχαριστω και σενα και dingila με σώσατε.αντε και αύριο βράδυ θα δω το αλλο το παλλικαρι να με δώσει το καλώδιο να τεσταρω και th tvout που με την εβγαλε κατευθειαν σαν επιλογη στη προβολή και σε μια με 2 μερες θα σε πω και απο εκει εντυπώσεις.τώρα το dspack τι ακριβώς κάνει και το tube god και θυμισε μου που θα πάω για να σβήσω αριθμομηχανη σημειωματαριο ,google αναζήτηση το στοκ ιντερνετ browser που δεν το δουλεύω ποτέ?ρολόι σαν εικονιδιο μονο απο το συρταρι, το μηνυματα δεν θελω αφου χρησιμοποιω το handcent,το τοπικο, το google maps,το latitude αφου είναι όλα αχρηστα αμα εχεις για gps μηχανη το sygic,το μουσικη και το go launcher που θα παω για να το σβήσω αφου με βολεύει το adw ex?(γούστα ειναι αυτα). Θέλω να τα σβήσω όλα αυτα γιατι αφου δεν τα χρησιμοποιώ να το καάνω ελαφρύτερο οπότε και περισσοτερη διαρκεια μπαταριας.Αυτά τα ολίγα για τώρα :p:p:p

 

Υ.Γ. τώρα προσεξα οτι αυτο ελεγα στο xda αλλα είδα οτι τη europe εχω κατεβάσει άρα μήπως σε αυτο το κολλημα και την αργοπορία τι αλλο μπορει να του δημιουργει το σκάλωμα?σε στέλνω screenshot μήπως και δεις κανενα λάθος στους κώδικες

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , παμε πρωτα με το gps , το αρχειο gps.conf στο ,system/etc πρεπει να ειναι 652 kb ...

Aν ειναι 993kb, τοτε ειναι το στοκ , μετα για να ακουει το gps με το widgetsoid , αμα προσεξεις εκει που τικαρες να επιλεξεις το gps ακριβως διπλα απο το κουτακι που τικαρες εχει ενα εικονιδιο με ενα σφυρι και ενα κλειδι , αυτο ειναι ρυθμισεις , το πατας και επιλεγεις να ανοιγοκλεινεις το gps χωρις να μπαινεις στις ρυθμισεις του τηλ... και ετοιμος.

Το dsp pack , παει μαζι με τον player pro για ακομα καλυτερο ηχο στα τραγουδια ..

Το tube god , ειναι η πιο γρηγορη λυση για κατεβασμα βιντεο και mp3 , απο το you tube ...

To ram manager pro , ανοιξε το και επελεξε την πρωτη επιλογη (balanced) , και τικαρε λιγο πιο κατω εκει που λεει ,lock launcher in memory , για καλυτερη διαχειρηση ραμ ...

Τις εφαρμογες που δεν θες τις σβηνεις με root explorer , αλλες ειναι στο data/app , και αλλες στο ,system/app (προσεξε μονο μη σβησεις το launcher πριν βαλεις αλλον , γιατι αλλιως δεν θ'ανοιγει το τηλ..)

Για τις νεκροκεφαλες κ.λ.π. , το βραδυ...

παντως περιμενω απο σενα να δοκιμασεις το gps , μηπως δεν λεει τελικα , για να το αλλαξουμε αν χρειαστει...

Επισης με τη μπαταρια μην σε νοιαζει , θα ειναι καλυτερη απο οτι ηταν πριν ( μου εστειλε π.μ. o mariosbbs , απο xda και μου ειπε οτι η μπαταρια ειναι καλυτερη απο ολα τα ρομ που εχει δοκιμασει )

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

παιδιά να σας ρωτήσω κάτι

έχω πάρει αυτή την συσκευή εδώ και 2 μέρες και άλλαξα το ρομ σύμφωνα με λίγη βοήθεια στο site της xda και πέρασα επιτυχώς σε Gingerbread (2012/06/14【ROM Release】【U8800 Pro】B876_KALO_v3.2.3 (Porting Huawei Honor).

το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι όταν συνδέσω το τηλ με το pc με microusb και παρόλο που το βλέπει και ανοίγω - δημιουργό φακέλους όταν ξεκινά η μεταφορά (αρχεία των 230mb) τότε κολλάει η μεταφορά και το sd card εξαφανίζετε (έχω βάλλει μια 8gb) και πρέπει να κάνω reboot.

βέβαια βρήκα μια μπακαλίστικη τρόπο για να μεταφέρω τα αρχεία μέσο CWM Recovery 5.0.2.7 κάνοντας Mount usb storage.

υπάρχει κάποιο άλλος τρόπος να διορθωθεί το πρόβλημα αυτό η είναι από τα γνωστά bug λόγο του ρομ?

Link to comment
Share on other sites

@Moihack

Αφου το φλασαρες κατευθειαν πανω απο την aurora , να μας ενημερωνεις πως παει το πραγμα ....

Επισης αν εχεις προβληματα με random reboots , τοτε μηπως να δοκιμαζες να βαλεις το step2 (255mb) απο το downgrade στη καρτα σου , σε φακελο dload , και να κανεις απο ρυθμισεις , sd card &αποθηκευτικος χωρος/upgrade from sd card , μηπως και διορθωθει (οπως λεει και ο dingila ....???

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

κοιτα το αρχειακι gps ειναι 652bytes αλλα μάλλον αργει να πιασει δορυφορους αρκετά και δεν τους κλειδωνει καλα αλλα τσεκαρε το και εσυ να δεις μήπως σε μενα μονο κάνει ετσι και πες μου και ισως οπως λεει και o mohawk μετα απο καποιες επανεκινησσεις στρωνει
Link to comment
Share on other sites

κοιτα το αρχειακι gps ειναι 652bytes αλλα μάλλον αργει να πιασει δορυφορους αρκετά και δεν τους κλειδωνει καλα αλλα τσεκαρε το και εσυ να δεις μήπως σε μενα μονο κάνει ετσι και πες μου και ισως οπως λεει και o mohawk μετα απο καποιες επανεκινησσεις στρωνει

 

Θα το παιξουμε λιγο το gps , λοιπον κατεβασε και το Global και βαλε το στοκ gps.conf ..

Και το βραδυ θα σου δωσω ενα αλλο που εφτιαξα μονος μου , να το δοκιμασεις κι αυτο ...

Link to comment
Share on other sites

Θα το παιξουμε λιγο το gps , λοιπον κατεβασε και το Global και βαλε το στοκ gps.conf ..

Και το βραδυ θα σου δωσω ενα αλλο που εφτιαξα μονος μου , να το δοκιμασεις κι αυτο ...

 

κοίτα πρώτα τσεκαρε και εσύ ο ίδιος και ας μας πουν και αλλοι πως δουλεύει σε αυτους πρώτον, δευτερον ας δοκιμαζουμε ενα ενα καθε φορα απο μια μερας βολτα και σε διαφορετικα σημεια της πόλης να δουμε τι ανταπόκριση εχουμε για να μπορουμε να εχουμε μια σφαιρικη αποψη εγω σημερα πηγα για δικα μου τρεξιματα σε διαφορα άκρα της πόλης και επι ευκαιρια το τσεκαρα ενώ είμουν πανω στα λεωφορεία πάντως από μπαταρία πάει πολυ καλά όπως το βλέπω ισως και καλυτερα απο του καλο θα σε πω σιγουρα πράγματα σε μια εβδομάδα πάντως οποιοσ τη βαζει βλέπει οτι εχεις κανει πολυ καλή δουλεια μπράβο σου

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

@gkalen, να κανω μονο το step 2 ετσι? btw εστω οτι δουλευει το κιν,μετα ομως θα πρεπει να ξανακανω upgrade σε 2.3? επισης το εχει δοκιμασει κανεις αυτο σαν διαδικασια? ρωταω γιατι μου μενουν ακομα μερικα μαθηματακια να δωσω και δεν μπορω να αφιερωσω πολυ χρονο αν κατι παει στραβα...

για την ωρα ομως νομιζω διαπιστωσα τι προκαλει τα reboots και shutdowns. η καμερα εχει το προβλημα.αν την ανοιξω και παρω φωτογραφιες(δεν ξερω για vid) μετα οταν παω να βγω το κιν θα κολλησει αλλα θα επανελθει σε 5 δευτερα.μετα απο κανα πενταλεπτο αισθανομαι τη δονηση οταν ανοιγει και ειδα οτι εκανε reboot.αν απλα ανοιξω την καμερα και δεν παρω καμια φωτογραφια το κινητο παλι θα κολλησει οταν παω να βγω απο την καμερα για 5 δευτερα.θα επανελθει κανονικα,αλλα αντι για reboot θα κλεισει....

ισως ειναι απλα μια αντικασταση σε modules και lib αρχεια στον φακελο system.ας δοκιμασει καποιος αν θελει.οπως ειπα και πριν εχω ακομα λιγο διαβασμα δυστυχως.πιο μετα ευχαριστως να βοηθησω ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...