Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να θυμίσω σε όλους ότι εδώ είναι forum και όχι chat room. Γράφουμε πλήρη post με νόημα και ουσία. Ενημερώνω από τώρα ότι τα ανούσια τύπου chat post θα μεταφερθούν στον κάδο στα πλαίσια του καθαρίσματος.

 

αν εκανα καποια χαζομαρα ζητω συγνωμη.

 

 

παιδια μπορει καποιος να δει αν μπουμε στο projectmenu οπως λεω ποιο πανω πατωντας * # * # 2846579 # * # * και στην διαδρομη : progectmenu -- veneer information query -- other query -- brach information: αν εκει γραφει κατι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

αν εκανα καποια χαζομαρα ζητω συγνωμη.

 

 

παιδια μπορει καποιος να δει αν μπουμε στο projectmenu οπως λεω ποιο πανω πατωντας * # * # 2846579 # * # * και στην διαδρομη : progectmenu -- veneer information query -- other query -- brach information: αν εκει γραφει κατι;

 

οχι δεν γραφει

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν γραφει

 

ευχαριστω πολυ. φαινεται εχω το ιδιο προβλημα με τον φιλο Pikachukaki απλα εγω επανεφερα το ιμει απο backup που ειχα παρει. το αποτελεσμα ομως ειναι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ICS ....όποιος θέλει ας τη δοκιμάσει..

Μετά από ένα 24ωρο, λειτουργεί άψογα.

Άν είχε και ραδιόφωνο νομίζω θα ήταν ολοκληρωμένη..

 

http://dl.dbank.com/c09brow3sf

 

μια ερώτηση παιδιά, σκέφτομαι να περάσω αυτήν να την δοκιμάσω και αν δεν με καλύπτει να πάω σε kalo ή να γυρίσω πάλι σε 2.2.2, μάλλον μου ήρθε όρεξη για πειραματάκια. η ερώτηση λοιπόν: είμαι rooted με 2.2.2, για να περάσω αυτήν φλασάρω κατευθείαν με CWM; ρωτάω για να μην κάνω καμμιά πατάτα όπως είδα ότι κάποιοι είχαν διάφορα θέματα τελευταία.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση παιδιά, σκέφτομαι να περάσω αυτήν να την δοκιμάσω και αν δεν με καλύπτει να πάω σε kalo ή να γυρίσω πάλι σε 2.2.2, μάλλον μου ήρθε όρεξη για πειραματάκια. η ερώτηση λοιπόν: είμαι rooted με 2.2.2, για να περάσω αυτήν φλασάρω κατευθείαν με CWM; ρωτάω για να μην κάνω καμμιά πατάτα όπως είδα ότι κάποιοι είχαν διάφορα θέματα τελευταία.

 

ευχαριστώ

 

ξεκινα απο την αρχη απο την πρωτη σελιδα λεει τον τροπο αλλα με αυτην την ρομ

 

http://www.huaweidevice.com/tcpsdown...oadID=NDEyNTc=

 

edit: 1. Κλεινεις το κινητο, βγαζεις την μπαταρια για 10 δευτερολεπτα περιπου, την ξαναβαζεις και μπαινεις σε recovery mode πατωντας Volume+ και το power button μεχρι να εμφανιστει η αρχικη οθονη του recovery.

 

2. Αφου εισαι στο recovery κανεις wipe data/cache ωστε να καθαρισει η εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου. Αφου το κανεις αυτο κλεινεις το τηλεφωνο.

 

3. Παιρνεις την microSD την συνδεεις με USB adapter στον υπολογιστη σου και δημιουργεις μεσα στην SD εναν φακελο που τον ονομαζεις dload.

 

4. Πας στον φακελο STEP2 της αναβαθμισης και ονομαζεις το αρχειο UPDATE.APP σε UPDATE_g.APP

 

5. Παιρνεις τον αρχειο UPDATE.APP απο τον φακελο STEP1 και το αρχειο UPDATE_g.APP απο τον φακελο STEP2 και τα αντιγραφεις στον φακελο dload που εχεις δημιουργησει στην SD.

 

6. Βγαζεις την SD απο τον υπολογιστη, την βαζεις στο κινητο το ανοιγεις και πας ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ--> ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ--> ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ. Δινεις την αδεια σε οτι σου βγαλει μετα και αφηνεις το κινητο να κανει την αναβαθμιση.

 

7. Αφου γινει αυτο κλεινεις το κινητο, παιρνεις την SD την ξαναβαζεις στο pc πας στον φακελο dload και διαγραφεις τα 2 αρχεια (UPDATE.APP, UPDATE_g.APP) και οτι αλλο εχει μεσα ο φακελος. Μετα πας στον φακελο STEP3 της αναβαθμισης και αντιγραφεις το αρχειο UPDATE.APP στο dload.

8. Βαζεις την SD στο κινητο και το ανοιγεις. Πας παλι ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-->ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ-->ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ και ξανακανεις αναβαθμιση.

 

Οταν τελειωσει και αυτη η αναβαθμιση εχεις την 2.3.5 στο κινητο σου. τωρα οσων αφορα το step3 αλλοι το κανανε αλλοι οχι. αν υπαρχει πουθενα λαθος ας γινει διορθωση παρακαλω μιας και σε εμενα δουλεψε ετσι κανονικα.

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβαίνω καλά δηλαδή πρέπει να κατεβάσω και να περάσω πρώτα 2.3.5, το link που έχεις βάλει δεν παίζει αν μπορείς να το διορθώσεις
Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβαίνω καλά δηλαδή πρέπει να κατεβάσω και να περάσω πρώτα 2.3.5, το link που έχεις βάλει δεν παίζει αν μπορείς να το διορθώσεις

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1501943

απο εδω το κατεβασα

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν πέρασα την ics aurora 2.07 όπως γράφω παραπάνω. πολύ καλή, αρκετά γρήγορη, θα μπορούσα άνετα να την κρατήσω για καθημερινή χρήση όπως δείχνουν λίγες ώρες λειτουργίας. αλλά... δεν μου δουλεύει το gps. και δυστυχώς μου είναι απαραίτητο, κατά τα άλλα δεν παρατηρώ κάποιο πρόβλημα. αν κάποιος έχει κάποια aurora ICS και του δουλεύει το gps ας απαντήσει ή ο Gio350D που λέει ότι την χρησιμοποιεί και είναι μια χαρά.

 

είδα ότι βγαίνει 2.08 θα την κατεβάσω να δοκιμάσω ή και την 2.06 που την έχει περισσότερος κόσμος απ'ότι βλέπω

 

edit: πέρασα και την 2.08 αλλά και την 2.06 αλλά δεν μπόρεσω να δοκιμάσω σχετικά με το gps γιατί σε αυτές μου έκανε force close το android keyboard, δεν είχα κάποιο άλλο περασμένο και δεν ξέρω και πως θα μπορούσα να το κάνω ώστε να δοκιμάσω. επίσης παρατήρησα ότι ο root explorer σε όλες αυτές είναι στα κινέζικα και αν πάω να κάνω replace με δικό μου apk του root explorer δεν με αφήνει. όποιος γνωρίζει κάτι λοιπόν για gps και root explorer ας απαντήσει γιατί μου άρεσε αρκετά η aurora ics. Τώρα πήγα σε kalo 2.1 για να είμαι σταθερός και βλέπουμε

 

α και κάτι τελευταίο, υπάρχει κάποιο theme για φλασάρισμα για την ρομ του kalo, γιατί δεν μου αρέσει ιδιαίτερα...

Edited by tsimtsim
Link to comment
Share on other sites

θεμα ics για κακο δες στο xda το gps στην aurora δεν ξερω τη παιζει εχω και κατι χρονια να δω ρομ!για το root explorer βγακτο με titanium κανε ρεσταρτ και κανε ινσταλλ μετα το δικο σου το αγγλικο!

 

ειδε κανεις την deapthos που εβαλα

2σελιδες πισω??

 

ακομα το κινητακι μου καταραιω

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

επίσης παρατήρησα ότι ο root explorer σε όλες αυτές είναι στα κινέζικα και αν πάω να κάνω replace με δικό μου apk του root explorer δεν με αφήνει.

 

Εγω σε τετοια περιπτωση που δεν με αφηνε απο πουθενα εκανα απο titanium ''convert to normal app'' η καπως ετσι το λεγε και μπορεσα να την βγαλω και να βαλω την αγγλικη

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν πέρασα την ics aurora 2.07 όπως γράφω παραπάνω. πολύ καλή, αρκετά γρήγορη, θα μπορούσα άνετα να την κρατήσω για καθημερινή χρήση όπως δείχνουν λίγες ώρες λειτουργίας. αλλά... δεν μου δουλεύει το gps. και δυστυχώς μου είναι απαραίτητο, κατά τα άλλα δεν παρατηρώ κάποιο πρόβλημα. αν κάποιος έχει κάποια aurora ICS και του δουλεύει το gps ας απαντήσει ή ο Gio350D που λέει ότι την χρησιμοποιεί και είναι μια χαρά.

 

είδα ότι βγαίνει 2.08 θα την κατεβάσω να δοκιμάσω ή και την 2.06 που την έχει περισσότερος κόσμος απ'ότι βλέπω

 

edit: πέρασα και την 2.08 αλλά και την 2.06 αλλά δεν μπόρεσω να δοκιμάσω σχετικά με το gps γιατί σε αυτές μου έκανε force close το android keyboard, δεν είχα κάποιο άλλο περασμένο και δεν ξέρω και πως θα μπορούσα να το κάνω ώστε να δοκιμάσω. επίσης παρατήρησα ότι ο root explorer σε όλες αυτές είναι στα κινέζικα και αν πάω να κάνω replace με δικό μου apk του root explorer δεν με αφήνει. όποιος γνωρίζει κάτι λοιπόν για gps και root explorer ας απαντήσει γιατί μου άρεσε αρκετά η aurora ics. Τώρα πήγα σε kalo 2.1 για να είμαι σταθερός και βλέπουμε

 

α και κάτι τελευταίο, υπάρχει κάποιο theme για φλασάρισμα για την ρομ του kalo, γιατί δεν μου αρέσει ιδιαίτερα...

 

Έβαλα και εγω την 2.0.7*

1.gps λειτουργει Άψογα

2.keyboard λειτουργει άψογα (ενω στην 2.0.6 κρασαρε συνεχώς) δεν ήταν εγκατεστημένο μπορείς να το βρεις εδω*http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1551317

3.δεν έχει gaps. Τα έβαλα manually και όλα κομπλε. μπορείς να τα βρεις εδω http://www64.zippyshare.com/v/78019149/file.html

4.δεν έχει το mail.app.δεν το έχω λύσει ακομα.

5.για να βγάλω το root explorer χρησημοποιω το System App Remover. (είναι system app)

 

Μάλλον παίζει ρόλο το πως την κανείς εγκατάσταση.

Εγω πχ την εγκατεστησα πάνω απο την 2.0.2 που ήμουν.χωρις wipes κλπ.σαν update όπως κάνω πάντα σε όλες τις aurora. Ξανακάνε τα wipes και δες αν λύθηκε το πρόβλημα με το gps.

Έχει μικρή αύξηση σύμφωνα με antutu

Παω να βάλω την 2.0.8 και θα γράψω ξανα.

 

Υ.Γ.*

Δουλεύουν chainfire 3D και v6 supercharger.

Edited by manosioa
Link to comment
Share on other sites

1.2.)λοιπόν το θέμα του root explorer με τα κινέζικα το βρήκα όπως λέτε, με titanium backup το κάνεις εύκολα uninstall και περνάς μετά όποιο θες. Σε συζήτηση με κάποιον απο το xda μου είπε ότι σε 2.08 του δουλεύει το gps μια χαρά. εμένα σε 2.07 δεν έπαιζε αλλά όντως μπορεί να ήθελε τα wipes ούτε που θυμάμαι τι είχα κάνει γιατί υπολόγιζα ότι θα είναι πολύ beta και θα την βγάλω κατευθείαν αλλά τώρα έχω ψηθεί να την βάλω για καθημερινή χρήση.

3)Gapps έχω αυτά απο το post για το 2.08

4) το mail.app δεν με απασχολεί, χρησιμοποιώ μόνο gmail και δούλευε

 

Αυτό που θα κάνω πάντως είναι να φέρω την kalo 2.1 τώρα στα μέτρα μου με ρυθμίσεις/apps να την κάνω ένα backup και μετά έφυγα για 2.08

Link to comment
Share on other sites

1.2.)λοιπόν το θέμα του root explorer με τα κινέζικα το βρήκα όπως λέτε, με titanium backup το κάνεις εύκολα uninstall και περνάς μετά όποιο θες. Σε συζήτηση με κάποιον απο το xda μου είπε ότι σε 2.08 του δουλεύει το gps μια χαρά. εμένα σε 2.07 δεν έπαιζε αλλά όντως μπορεί να ήθελε τα wipes ούτε που θυμάμαι τι είχα κάνει γιατί υπολόγιζα ότι θα είναι πολύ beta και θα την βγάλω κατευθείαν αλλά τώρα έχω ψηθεί να την βάλω για καθημερινή χρήση.

3)Gapps έχω αυτά απο το post για το 2.08

4) το mail.app δεν με απασχολεί, χρησιμοποιώ μόνο gmail και δούλευε

 

Αυτό που θα κάνω πάντως είναι να φέρω την kalo 2.1 τώρα στα μέτρα μου με ρυθμίσεις/apps να την κάνω ένα backup και μετά έφυγα για 2.08

 

Εγω τα gapps που έδωσα πριν έβαλα και είναι κόμπλε.τωρα δεν ξέρω για πιο ποστ λες.

Αλλα αφού βολευτικες μια χαρα. Άντε φτιάξε την kalo όπως θες και ελα στην aurora. Εγω την έχω απο την 2.0 και παρότι beta είναι απίστευτα σταθερή και όμορφη.βρηκα και το mail.app αν το θες

Link to comment
Share on other sites

Ποιος προσπαθησε τωρα τελευταια να γυρισει μια μια Official ρομ..ποια εβαλε...και σε ποια ηταν ποιο πριν!!!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας θα ηθελα να μαθω μετα πως μπορω οταν εχω βαλει custom rom να επαναφερω το πληκτρολογιο το πρωταρχικο..

Ηταν Touchpal με ελληνικη γλωσσα αλλα δεν το μπορω τωρα να βαλω ελληνικα :/

Καμια βοηθεια ? ευχαριστω ! : )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας θα ηθελα να μαθω μετα πως μπορω οταν εχω βαλει custom rom να επαναφερω το πληκτρολογιο το πρωταρχικο..

Ηταν Touchpal με ελληνικη γλωσσα αλλα δεν το μπορω τωρα να βαλω ελληνικα :/

Καμια βοηθεια ? ευχαριστω ! : )

 

Κατεβασετο απο το μαρκετ...εχει πολλα με ελληνικα και καλυτερα απο το touchpal...

 

Ακαλος...θυμασε οταν χαλασε το κιν σου που το παλευες καμια 2 μερες κατι ειχε πει ο dancer για το corrupted file system....νομιζω οτι το προβλημα το δικο μου και τον παιδιων που δεν περναει οφφισιαλ ειναι αυτο....αν θυμασε η αν ο dancer μας περνει ματι ας απαντησει καποιος!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασετο απο το μαρκετ...εχει πολλα με ελληνικα και καλυτερα απο το touchpal...

 

Ακαλος...θυμασε οταν χαλασε το κιν σου που το παλευες καμια 2 μερες κατι ειχε πει ο dancer για το corrupted file system....νομιζω οτι το προβλημα το δικο μου και τον παιδιων που δεν περναει οφφισιαλ ειναι αυτο....αν θυμασε η αν ο dancer μας περνει ματι ας απαντησει καποιος!!

ναι το θυμαμαι αλλα δεν θυμαμαι εαν εδινε λυση και πως

Link to comment
Share on other sites

ναι το θυμαμαι αλλα δεν θυμαμαι εαν εδινε λυση και πως

 

Κατι παιζεται με το στεπ1 απο 2.2.2 κατι κανει στο filesystem αλλα δεν μπορω να θυμηθω τη και τα εκανε μανταρα και δεν μπορει να περαστει μετα 2.3.5!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Κατι παιζεται με το στεπ1 απο 2.2.2 κατι κανει στο filesystem αλλα δεν μπορω να θυμηθω τη και τα εκανε μανταρα και δεν μπορει να περαστει μετα 2.3.5!!!

 

ολα τα site εχω γυρισει αλλα δεν βγαζω ακρη. τι να πω ρε συ. μακαρι να βρεθει κατι....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας θα ηθελα να μαθω μετα πως μπορω οταν εχω βαλει custom rom να επαναφερω το πληκτρολογιο το πρωταρχικο..

Ηταν Touchpal με ελληνικη γλωσσα αλλα δεν το μπορω τωρα να βαλω ελληνικα :/

Καμια βοηθεια ? ευχαριστω ! : )

 

Αμα θες το Touchpal της wind παρε αυτο. Σου ανεβασα το πληκτρολογιο και το ελληνικο πακετο. Ξεζίπαρε και εγκατάστησέ τα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τσαμπα γκρινιαζαμε για το 2d αν το Htc με quad βγαζει 285 τα 200 που βγαζαμε εμεις ειμασταν κυριλε!! :Ρ http://www.xblog.gr/wp-content/uploads/2012/04/htc-one-x-benchmarks.jpg
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!

 

Το Pro μου αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα με τη μπαταρία. Καταρχήν να αναφέρω οτι το πέρασα από 2-3 διαφορετικές εκδόσεις της official 2.3.5 Gingerbread (512,572 κλπ.). Είχα κάνει αρκετές προσπάθεις για να το κάνω root αλλά δεν πετύχαινε, οπότε δοκίμαζα διαφορετικές εκδόσεις της 2.3.5 και διάφορα boot.img για να το πετύχω. Τελικά έγινε root, όλα καλά, όμως η μπαταρία ξαφνικά φόρτιζε μόνο μέχρι το 86-87%. Το άφηνα στη μπρίζα όλη νύχτα και το λαμπάκι ποτέ δεν γινόταν πράσινο. Το κινητό συνέχιζε να φορτίζει αλλά έδειχνε μόνο 86%, δεν ανέβαινε πιο πάνω και φυσικά δεν έφτανε ποτέ το 100%. Επίσης, η διάρκεια ζωής της μπαταρίας μειώθηκε δραματικά. Έκανα λίγο-πολύ τα εξής:

 

- Δοκίμασα φόρτιση σε USB, σε μπρίζα, διαφορετικές μπρίζες, διαφορετικά USB, διαφορετικά pc, διαφορετικά καλώδια, διαφορετικοί φορτιστές...τίποτα.

- Το άφησα να ξεφορτίσει τελείως, έβαλα-έβγαλα μπαταρία, τίποτα.

- Δοκίμασα άλλες εκδόσεις της official 2.3.5, unrooted και rooted, το πρόβλημα παρέμενε.

- Έκανα Battery Calibration με σχεδόν όλες τις εφαρμογές που βρήκα στο google play, τζίφος.

- Έκανα όλα τα Wipe data/factory, Wipe cache, Wipe Dalvik Cache, Wipe Battery Stats στο CWM, πάλι τίποτα.

- Τελικά χτες αποφάσισα να περάσω την μονταρισμένη B876_KALO_v2.2 (Porting Huawei Honor), η οποία πάει πολύ καλά, αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ, το πρόβλημα της μπαταρίας παραμένει ίδιο κι απαράλλαχτο!

 

Επειδή έχω απελπιστεί και το επόμενο βήμα θα είναι να αγοράσω άλλη μπαταρία μπας και στρώσει και αν δεν στρώσει ούτε και τότε θα το σπάσω...πείτε καμιά ιδέα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Die hard battery calibrator .... εδω..

http://www.mediafire.com/?sw5bff2wpaxqcka

Πρεπει να ξερεις πως δουλευει και ο script manager , για να το δοκιμασεις κι αυτο ....

Οδηγιες θα βρεις στο προηγουμενο ποστ ( στο λινκ που εδωσε ο ακαλος)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...