Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

azuli ευχαριστω. Ενδιαφερουσα η ρομ του kalos86.:) Θα την τσεκαρω το μεσημερι και οτι χρειαστω θα σας ρωτησω. Δεν εχω κανει recovery ακομα. Τι ειναι αυτο? Ισχυουν οι οδηγιες του 1ου ποστ του τοπικ; (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3849981#post3849981)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Προσπαθω να φλασαρω την 572 αλλα δεν γινεται τιποτα. Κανω οπως τα γραφετε αλλα αυτο μετα το unpacking μολις

παει να κανει update μου βγαζει update failed. :mad: .

explain your self

γιατι πολλα εχουν γραφτει

τεσπα οπως και να εχει,μονο το update app απο step 2 οπως ειναι στον φακελο dload χυμα στην δικια σου περιπτωση,ΧΩΡΙΣ μετονομασια.

επισης καλο ειναι να untick το fast boot

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Kανω ολα τα βηματα του ποστ 161 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3849981#post3849981 αλλα δεν μου το περνα το μενου. Με ξαναβγαζει το default menu. :( Οταν παω να ξανακανω την διαδικασια παρατηρω οτι στον φακελο image παροτι εκανα copy & replace το recovery αυτο εχει ξανα το εργοστασιακο.:blink: Το καταλαβαινω απο το μεγεθος, 5,21 το cwm και 6,22 ΜΒ το μαμα.

 

:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

explain your self

γιατι πολλα εχουν γραφτει

τεσπα οπως και να εχει,μονο το update app απο step 2 οπως ειναι στον φακελο dload χυμα στην δικια σου περιπτωση,ΧΩΡΙΣ μετονομασια.

επισης καλο ειναι να untick το fast boot

 

Ετσι το κανω αλλα τιποτα. Μολις κανει στο 1/2 unpacking και παει στο 2/2 installing βγαζει απο κατω update failed και σταματα.

Δεν ξερω τι εχει παθει το γ$%&**# θα το σπασω.:mad::mad::mad: Οπως γραφω και απο πανω ουτε cwm δεν παιρνει. Τι στο κορακα θελει να με τρελανει???:confused::wacko::angry::angry::angry:

Link to comment
Share on other sites

azuli ευχαριστω. Ενδιαφερουσα η ρομ του kalos86.:) Θα την τσεκαρω το μεσημερι και οτι χρειαστω θα σας ρωτησω. Δεν εχω κανει recovery ακομα. Τι ειναι αυτο? Ισχυουν οι οδηγιες του 1ου ποστ του τοπικ; (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3849981#post3849981)

 

Ναι ισχυουν,για το τι κανει εδω http://www.addictivetips.com/mobile/what-is-clockworkmod-recovery-and-how-to-use-it-on-android-complete-guide/

 

Με λιγα λογια κανεις πραγματα που με το κανονικο recovery του τηλεφωνου δεν μπορεις τα οποια χρειαζεσαι αν κανεις flashαρισματα η εχεις προβληματα

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Ετσι το κανω αλλα τιποτα. Μολις κανει στο 1/2 unpacking και παει στο 2/2 installing βγαζει απο κατω update failed και σταματα.

Δεν ξερω τι εχει παθει το γ$%&**# θα το σπασω.:mad::mad::mad: Οπως γραφω και απο πανω ουτε cwm δεν παιρνει. Τι στο κορακα θελει να με τρελανει???:confused::wacko::angry::angry::angry:

 

Τι μεγεθος εχει η sd , που χρησιμοποιεις ??

Ξεκινησες να πειραζεις το τηλ.. τελειως λαθος ,,, το πρωτο πραγμα που βαζουμε ειναι το recovery , κανουμεενα backup του τηλ... και μετα ξεκιναμε ....

Τωρα την εκανες δυσκολη την πιστα .....

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Ετσι το κανω αλλα τιποτα. Μολις κανει στο 1/2 unpacking και παει στο 2/2 installing βγαζει απο κατω update failed και σταματα.

Δεν ξερω τι εχει παθει το γ$%&**# θα το σπασω.:mad::mad::mad: Οπως γραφω και απο πανω ουτε cwm δεν παιρνει. Τι στο κορακα θελει να με τρελανει???:confused::wacko::angry::angry::angry:

 

H μεθοδος για το cmw λειτουργει 100% αν την κανεις οπως λεει,στη συνεχεια ακολουθεις τις οδηγιες του kalo που και αυτες λειτουργουν 100% Αν εχεις ηδη 2.3.5 δεν υπαρχει λογος να βαλεις παλι 2.3.5 με την διαδικασια των steps,βαλε kalo που ειναι 2.3.6 μπαινει με installation απο zip και το τηλεφωνο γινεται αγνωριστο.Οι περισσοτεροι εδω μεσα αυτην χρησιμοποιουν πλεον

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ενω κανω copy & replace το recovery αυτο στην επομενη επανεκκινηση δεν μου βγαζει το μενου και μου εχει και παλι το εργοστασιακο recovery? Στοιχειωμενο ειναι??:confused::blink::blink::blink:

 

16 gb ειναι η καρτα μου.

 

H μεθοδος για το cmw λειτουργει 100% αν την κανεις οπως λεει,στη συνεχεια ακολουθεις τις οδηγιες του kalo που και αυτες λειτουργουν 100% Αν εχεις ηδη 2.3.5 δεν υπαρχει λογος να βαλεις παλι 2.3.5 με την διαδικασια των steps,βαλε kalo που ειναι 2.3.6 μπαινει με installation απο zip και το τηλεφωνο γινεται αγνωριστο.Οι περισσοτεροι εδω μεσα αυτην χρησιμοποιουν πλεον

 

κανω ακριβως τα βηματα αλλα δεν μπαινει στο μενου cwm, με βαζει στο κλασσικο.:(

μακαρι να καταφερω να βαλω του akalos...:(:(:(

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

κανω ακριβως τα βηματα αλλα δεν μπαινει στο μενου cwm, με βαζει στο κλασσικο.:(

μακαρι να καταφερω να βαλω του akalos...:(:(:(

 

Αλλαζεις το ονομα του recovery που κατεβασες να λεει μονο recovery.img (5.21 mb) ? Μετα replace απλα οπως σε αρχειο pc,περιεργο να τα κανεις ετσι και να εχεις το παλιο ακομα,δοκιμασε να σβησεις εντελως το παλιο και να βαλεις μετα το καινουργιο (με επιφυλαξη,αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα)

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΛΕ ΑΜΕΣΩς ΚAΡΤΑ SD , ΑΠΟ 2 GIGA KAI KATΩ ...

Eιναι μεγαλη η καρτα που εχεις , γι αυτο μαλλον γινεται αυτο ....

η βαλτο στην εσωτερικη sd ,, και βγαλε την εξωτερικη ....

 

@ azuli

εχει θεμα ο φιλος ,, δεν του αλλαζει το recovery , και ετσι αν δεν αναβαθμισει , δεν μπορει να κανει τιποτα ,,,

ισως το τηλ... εχει κολλησει σε καποιο ενδιαμεσο σταδιο και δεν ακουει πλεον την αλλαγη του recovery ....

εκτος και αν οντως δεν το εχει μετονομασει σε , recovery.img και το αφησε οπως ηταν ..

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

τιποτα ΤΖΙΦΟΣ

 

παει για πεταμα το κινητο με τα κ:X:angry::angry:αντροιντ που μπλεξα

 

Παρε backup τον φακελο image και δοκιμασε να κανεις format τον τομο και να ξαναπερασεις τον image

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο η ρομ πεταει κανονικοτατα αλλα εμενα με ψιλοετρωγε ο κωλος και προχωρησα σε αναβαθμιση 2.3.5. ενταξει μεν ολα καλα αλλα τωρα πλεον που ξαναεπεστρεψα σε 2.2.2 ετσι για να δω τι και πως, οτιδηποτε και να κανω εχω σαν αρχικη γλωσσα τον κινεζο. ακομα και στην επιστροφη απο 2.3.5 στην Γερμανικη 2.2.2 εχω παλι κινεζικα. τι κουλο ειναι αυτο; ασε που και στην HORSE που ειναι Ελληνικα και Αγγλικα παλι το ιδιο μου κανει. τελικα τα παλια backup που ειχα απο Ελληνικη 2.2.2 δεν φορτωνουν. βγαζει καποιο προβλημα στο MD5. αντε να βγαλω ακρη με τον κινεζο τωρα. μπορω μεν να αλλαξω την γλωσσα αλλα μου την δινει που δεν ξεκιναει οπως πρεπει. ειδικα στην HORSE που δεν υπαρχουνε κινεζικα που τα βρισκει;

 

edit του KALO η ρομ αρκετα καλη αλλα δεν ειναι και το κατι αλλο. πιστευω η 2.2.2 μονταρισμενη που ειχα την εδινε στα αυτια. το ασχημο που εχει ειναι να κανει και με την καμερα που οταν την ανοιγεις τρεμοπαιζει ελαφρυα η οθονη.

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο η ρομ πεταει κανονικοτατα αλλα εμενα με ψιλοετρωγε ο κωλος και προχωρησα σε αναβαθμιση 2.3.5. ενταξει μεν ολα καλα αλλα τωρα πλεον που ξαναεπεστρεψα σε 2.2.2 ετσι για να δω τι και πως, οτιδηποτε και να κανω εχω σαν αρχικη γλωσσα τον κινεζο. ακομα και στην επιστροφη απο 2.3.5 στην Γερμανικη 2.2.2 εχω παλι κινεζικα. τι κουλο ειναι αυτο; ασε που και στην HORSE που ειναι Ελληνικα και Αγγλικα παλι το ιδιο μου κανει. τελικα τα παλια backup που ειχα απο Ελληνικη 2.2.2 δεν φορτωνουν. βγαζει καποιο προβλημα στο MD5. αντε να βγαλω ακρη με τον κινεζο τωρα. μπορω μεν να αλλαξω την γλωσσα αλλα μου την δινει που δεν ξεκιναει οπως πρεπει. ειδικα στην HORSE που δεν υπαρχουνε κινεζικα που τα βρισκει;

 

edit του KALO η ρομ αρκετα καλη αλλα δεν ειναι και το κατι αλλο. πιστευω η 2.2.2 μονταρισμενη που ειχα την εδινε στα αυτια. το ασχημο που εχει ειναι να κανει και με την καμερα που οταν την ανοιγεις τρεμοπαιζει ελαφρυα η οθονη.

 

κωστα ναι , καλα εκανες που εκανες και αναβαθμιση και τωρα διαλεγεις μονος σου , τι θα κανεις ....

τωρα , αυτο με τα κινεζικα δεν μπορω να το καταλαβω πως σου μεινανε μεσα ,, εδω και απο αλλες χωρες που εχουν φλασαρει το ελληνικο HORSE ρομ , κανενας δεν ειπε κατι για κινεζικα ,,, αλλα αφου αλλαζει ευκολα , μη σε νοιαζει ....

 

ΑΝΕΒΑΖΩ ΤΩΡΑ ΤΟ ΝΕΟ ,, HORSE Rom V1 ,,

πολλες αλλαγες ......... αλλα κολλησε στο uploading και δεν ξερω τι ωρα θα ειναι ετοιμο ...

θα ενημερωσω , μολις τελειωσει το uploading ... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Παρε backup τον φακελο image και δοκιμασε να κανεις format τον τομο και να ξαναπερασεις τον image

 

Δεν είναι δυνατο να ολοκληρωσει το φορματ μου λενε. Επειδη θυμαμαι οτι απο την στιγμη που εβαλα το titanium backup και προσφερθηκε να μου διορθωσει κατι στο ρουταρισμα μου μαμηθηκε ο διας πως μπορω να ξερουταρω μηπως και φταιει αυτο;

Ειχα ρουταρει με τον παρακατω τροπο:

1, download ROOT tools, there are links below. (DooMLoRD_v3_ROOT-zergRush-busybox-su.zip)

2, ensure that ADB drivers are correctly installed

3, turn on usb debugging in settings -> applications -> debugging. turn off fast boot option in settings -> applications

4, open dialer, type *#*#2846579#*#*, projectmenu, background settings, log setting, on, go back, open dump & log, turn on all options.

5 , on the PC run runme.bat

6, wait for the complete restart.

7, OK Congratulations root complete!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατο να ολοκληρωσει το φορματ μου λενε. Επειδη θυμαμαι οτι απο την στιγμη που εβαλα το titanium backup και προσφερθηκε να μου διορθωσει κατι στο ρουταρισμα μου μαμηθηκε ο διας πως μπορω να ξερουταρω μηπως και φταιει αυτο;

βγαλε μπαταρια και βαλτο στο ρευμα με φακελο dload μεσα και δωσε power+ volyme+ ,μπας και δουλεψει

2-3 απο εμας ετσι ανοιξε μετα απο μερικες προσπαθειες.

Link to comment
Share on other sites

βγαλε μπαταρια και βαλτο στο ρευμα με φακελο dload μεσα και δωσε power+ volyme+ ,μπας και δουλεψει

2-3 απο εμας ετσι ανοιξε μετα απο μερικες προσπαθειες.

 

Aυτο το κολπο το εχω κανει, το ειχα δει στο xda καπου. Akalos εμενα ανοιγει, δεν κανει ομως update. Το κινητο δουλευει αλλα εχει φαει καποιο κολλημα και κρασαρουν τα gapps, google play και μετα κρασαρει ολο. Ενιοτε κανει και επανεκκινησεις. Ξερουταρισμα πως κανουμε??:(

 

edit: τωρα το εκανα 4 φορες συνεχομενα αυτο με την ροζ οθονη. Εγω του βαζω το φτιαγμενο recovery και μετα απο την ασφαλη καταργηση των win μολις παω να το ξαναβαλω να δω αν το πηρε αυτο εχει παλι το παλιο. ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΜΑ ΤΟΝ ΘΕΟ με τα κινεζικα που εμπλεξα.

 

edit2: οταν κανεις wipe data δεν πρεπει να σβηστουν ολα απο μεσα? Γιατι εγω δεν βλεπω να σβηνεται τιποτα οταν παω να του κανω αναβαθμιση.

 

edit3: εκανα Unroot finally αλλα παρατηρησα οτι μολις κανω επανεκκινηση ΠΑΡΟΤΙ ΕΧΩ ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΑΥΤΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΦΑΓΕ ΚΟΛΛΗΜΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΟΡΙΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΕΙ!!! Οτι και να κανω αν γινει reboot θα ειναι οπως εκεινη την στιγμη. ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΩ θα παω για το neo-v και να ηρεμησω απο τις κινεζιες. Που και να το πειραζα δηλ...

Edited by h077
Link to comment
Share on other sites

παιδες βοηθεια γιατι θα το σπασω. απο την στιγμη που εκανα υποβαθμιση απο 2.3.5 σε 2.2.2 δεν μου δειχνει τις μνημες οταν συνδεω το κινητο στον υπολογιστη. εκανα παλι αναβαθμιση παλι ξαναγυρισα σε 2.2.2 εβαλα 2-3 ρομ τιποτα τα ιδια. τι μπουρ...λο ειναι αυτο ; βλεπω να φευγει απο το μπαλκονι.. helppp
Link to comment
Share on other sites

Aυτο το κολπο το εχω κανει, το ειχα δει στο xda καπου. Akalos εμενα ανοιγει, δεν κανει ομως update.

 

edit:

 

edit2: οταν κανεις wipe data δεν πρεπει να σβηστουν ολα απο μεσα? Γιατι εγω δεν βλεπω να σβηνεται τιποτα οταν παω να του κανω αναβαθμιση.

 

 

μα και σε μενα ανοιγε σε recovery mode, εννοω να κανει αναβαθμιση και να βγουμε σε desktop.

δεν χρειαζετε να κανεις wipe οταν περνας εργοστασιακη,θα το κανει ολα μονο του.

να ρωτησω κατι χαζο που μπορει και να μην ειναι;

αναβαθμιση πως κανεις

ελπιζω οχι απο recovery

 

υ.γ τωρα που το ανεφερες σαν να θυμαμαι οτι πηγη του προβληματος ηταν το titanium και τα root fixes στο δικο μου.

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

αγορια κανενας δεν γνωριζει τιποτα; καποια αλλη 2.3.5 να δοκιμασω κατι τελος παντων; τι κολλημα εφαγε ρε γ...το δεν καταλαβαινω.αυτο πρωτη φορα μου συμβαινει.
Link to comment
Share on other sites

μα και σε μενα ανοιγε σε recovery mode, εννοω να κανει αναβαθμιση και να βγουμε σε desktop.

δεν χρειαζετε να κανεις wipe οταν περνας εργοστασιακη,θα το κανει ολα μονο του.

να ρωτησω κατι χαζο που μπορει και να μην ειναι;

αναβαθμιση πως κανεις

ελπιζω οχι απο recovery

 

υ.γ τωρα που το ανεφερες σαν να θυμαμαι οτι πηγη του προβληματος ηταν το titanium και τα root fixes στο δικο μου.

 

Αναθεμα την ωρα και την στιγμη που το βαλα...:mad:

Αναβαθμιση κανω εννοειται απο την καρτα με τον γνωστο τροπο. Απλα δεν καταλαβαινω τι στο δια*** "εφτιαξε" αυτο το ρημαδι το τιτανιουμ και μου τα κανε ολα τανα. Ειμαι στο τσακ για ενα neo v την τσαμπα σπαταλη των ευρω σκεπτομαι μονο. Αληθεια πως το ελυσες το προβλημα σου με το τιτανιουμ?

Link to comment
Share on other sites

Αναθεμα την ωρα και την στιγμη που το βαλα...:mad:

Αναβαθμιση κανω εννοειται απο την καρτα με τον γνωστο τροπο. Απλα δεν καταλαβαινω τι στο δια*** "εφτιαξε" αυτο το ρημαδι το τιτανιουμ και μου τα κανε ολα τανα. Ειμαι στο τσακ για ενα neo v την τσαμπα σπαταλη των ευρω σκεπτομαι μονο. Αληθεια πως το ελυσες το προβλημα σου με το τιτανιουμ?

 

Δοκιμασε να το ξανακανεις root μηπως αλλαξε τα permissions το titanium και γιαυτο δεν μπορεις να γραψεις στον image folder. Και καποιος αλλος το ειχε παθει αλλα δεν θυμαμαι αν βρεθηκε λυση.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να κανω μολις κανει επανεκκινηση ειναι λες και εμεινε στο σεταπ το προχθεσινο. Και το ρουτ θελει επανεκκινηση. Το κανει και μετα με το reboot μενουν ολα οπως προχθες. ΟΛΑ όμως! :cry:
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν μπορειτε δωστε μου λινκ για την 572 ρομ μηπως και φταιει η 512 που εχω. please... οποιος το εχει

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1501943

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...