Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

ετοιμαζω μια custom rom(οχι πολλες αλλαγες για αρχη) απο την Β572.Τουλαχιστον θα ειναι rooted γιατι η Β572 δεν rootaρετε

 

Μπραβο ,μακαρι να το πετυχεις,,,,,

για το αλλο θεμα ....πηγαινε σελιδα ,, 75 ποστ 1111 ,, και θα βρεις και λινκ και αμα διαβασεις μεχρι και τη σελιδα 82 ,, θα καταλαβεις τι παιζεται....

Link to comment
Share on other sites

το special update οκ.θελουμε ενα στοκ 2.2.2 firmware gia δοκιμη

 

Ειναι αυτο που κατεβασες χθες ,, 266 mb .....

Και αμα θες να δεις οτι ειναι σιγουρα αυτο ,, βαλτο στη κουζινα και θα δεις ....

Τα updates για 2.3.5 , ειναι πανω απο 350 mb....

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτο που κατεβασες χθες ,, 266 mb .....

Και αμα θες να δεις οτι ειναι σιγουρα αυτο ,, βαλτο στη κουζινα και θα δεις ....

 

ναι απλα δεν ειχε το στεπ ενα.οκ ομως τα καταφερα.γυρισα σε 2.2.2.απλα επρεπε να βαλω ξεχωριστα τα αρχεια στην καρτα κ να τα φλασαρει ενα ενα!

Link to comment
Share on other sites

ναι απλα δεν ειχε το στεπ ενα.οκ ομως τα καταφερα.γυρισα σε 2.2.2.απλα επρεπε να βαλω ξεχωριστα τα αρχεια στην καρτα κ να τα φλασαρει ενα ενα!

 

Αυτος εισαι ,,,,,,

Τωρα πηγαινε xda , στο thread ,για το mod rom 2.2.2 , και θα τα βρεις ολα , να τα κανεις ,,,, και οτι αλλο θες , πες μου .....

 

Επισης , ριξε και μια ματια ,σελ.. 56 , ποστ 834 ,,

Αυτα που θα κατεβασεις ειναι ολα στο xda...

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Αυτος εισαι ,,,,,,

Τωρα πηγαινε xda , στο thread ,για το mod rom 2.2.2 , και θα τα βρεις ολα , να τα κανεις ,,,, και οτι αλλο θες , πες μου .....

δωσε μου καποιον καλο κερνελ overclock κλπ να δουλευει σε στοκ ρομ.

Link to comment
Share on other sites

δωσε μου καποιον καλο κερνελ overclock κλπ να δουλευει σε στοκ ρομ.

 

Ενα ειναι , ολο και ολο ,, τα εχω ολα τα λινκ , στο xda ,, δεν το κατεβασες ...??

Link to comment
Share on other sites

εκανα root ,recovery κλπ.παω τωρα

 

Ωραια,, το κερνελ(boot.img) και το enhanced.conf, απο δω , ,

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1354645

Τα 2 πρωτα κατεβαζεις , ( download και enhanced.conf , με τα πορτοκαλι γραμματα )..

Και μετα κατεβαζεις και τον , MOD folder ,, τα βαζεις ολα οπως λεω και ετοιμος...

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια διευκρίνηση για να μην κάνω καμιά βλακεία.

 

Έχει η αδερφή μου το Χ5 Pro (και εγώ το Xperia Mini, άδικε κόσμε...) και μέχρι χθες το είχε με την 2.2 της Wind. Πέρασα λοιπόν cwm recovery με το recovery.img από pink screen και μετά από cwm έκανα τα 3 wipe και μετά πέρασα official 2.3.5 B572. Δεν πέρασα το step 3 και δεν έχει widgets στην notification bar αλλά κάπου ανάμεσα στα άπειρα posts που διάβασα είδα ότι μπορεί να κάνει πρόβλημα το step 3 οπότε το άφησα μιας και της έχω μέσα το Quick Settings οπότε ανοιγοκλείνει ότι θέλει από εκεί. Στη συνέχεια ξαναπέρασα πάλι το recovery.img και έχει cwm στην 2.3.5 τώρα.

 

Μέχρι εδώ καλά. Η Β572 καλή φαίνεται αλλά εγώ πάλι νομίζω ότι στην απόκριση οθόνης σαν να έχει ένα μικρό lag δηλαδή αργεί να υπακούσει τις κινήσεις του δαχτύλου κάπως. Δεν ξέρω μήπως το έχουν έτσι επίτηδες από την Huawei.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ τώρα έτσι όπως είναι να φλασάρω Kalo 1.6 από cwm. Δεν χρειάζεται να είναι root το τηλέφωνο έτσι; Επίσης η Kalo είναι πιο γρήγορη από stock B572; Σε απόκριση οθόνης και γενικά ταχύτητα menu κτλ. Ψήνομαι για Kalo επειδή είναι κοντά στην stock αλλά rooted (πέρα από τα performance modifications που έχει κάνει). Ε, κρίμα είναι να μείνει το τηλέφωνο χωρίς adfree/adaway, link2sd (αν χρειαστεί), Titanium Backup και γενικά τα καλά του root.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια διευκρίνηση για να μην κάνω καμιά βλακεία.

 

Έχει η αδερφή μου το Χ5 Pro (και εγώ το Xperia Mini, άδικε κόσμε...) και μέχρι χθες το είχε με την 2.2 της Wind. Πέρασα λοιπόν cwm recovery με το recovery.img από pink screen και μετά από cwm έκανα τα 3 wipe και μετά πέρασα official 2.3.5 B572. Δεν πέρασα το step 3 και δεν έχει widgets στην notification bar αλλά κάπου ανάμεσα στα άπειρα posts που διάβασα είδα ότι μπορεί να κάνει πρόβλημα το step 3 οπότε το άφησα μιας και της έχω μέσα το Quick Settings οπότε ανοιγοκλείνει ότι θέλει από εκεί. Στη συνέχεια ξαναπέρασα πάλι το recovery.img και έχει cwm στην 2.3.5 τώρα.

 

Μέχρι εδώ καλά. Η Β572 καλή φαίνεται αλλά εγώ πάλι νομίζω ότι στην απόκριση οθόνης σαν να έχει ένα μικρό lag δηλαδή αργεί να υπακούσει τις κινήσεις του δαχτύλου κάπως. Δεν ξέρω μήπως το έχουν έτσι επίτηδες από την Huawei.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ τώρα έτσι όπως είναι να φλασάρω Kalo 1.6 από cwm. Δεν χρειάζεται να είναι root το τηλέφωνο έτσι; Επίσης η Kalo είναι πιο γρήγορη

από stock B572; Σε απόκριση οθόνης και γενικά ταχύτητα menu κτλ. Ψήνομαι για Kalo

επειδή είναι κοντά στην stock αλλά rooted (πέρα από τα performance modifications που

έχει κάνει). Ε, κρίμα είναι να μείνει το τηλέφωνο χωρίς adfree/adaway, link2sd (αν

χρειαστεί), Titanium Backup και γενικά τα καλά του root.

 

Βαλε recovery.img ,κανε ενα backup ,και φλασαρε το ρομ του kalo..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια διευκρίνηση για να μην κάνω καμιά βλακεία.

 

Έχει η αδερφή μου το Χ5 Pro (και εγώ το Xperia Mini, άδικε κόσμε...) και μέχρι χθες το είχε με την 2.2 της Wind. Πέρασα λοιπόν cwm recovery με το recovery.img από pink screen και μετά από cwm έκανα τα 3 wipe και μετά πέρασα official 2.3.5 B572. Δεν πέρασα το step 3 και δεν έχει widgets στην notification bar αλλά κάπου ανάμεσα στα άπειρα posts που διάβασα είδα ότι μπορεί να κάνει πρόβλημα το step 3 οπότε το άφησα μιας και της έχω μέσα το Quick Settings οπότε ανοιγοκλείνει ότι θέλει από εκεί. Στη συνέχεια ξαναπέρασα πάλι το recovery.img και έχει cwm στην 2.3.5 τώρα.

 

Μέχρι εδώ καλά. Η Β572 καλή φαίνεται αλλά εγώ πάλι νομίζω ότι στην απόκριση οθόνης σαν να έχει ένα μικρό lag δηλαδή αργεί να υπακούσει τις κινήσεις του δαχτύλου κάπως. Δεν ξέρω μήπως το έχουν έτσι επίτηδες από την Huawei.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ τώρα έτσι όπως είναι να φλασάρω Kalo 1.6 από cwm. Δεν χρειάζεται να είναι root το τηλέφωνο έτσι; Επίσης η Kalo είναι πιο γρήγορη από stock B572; Σε απόκριση οθόνης και γενικά ταχύτητα menu κτλ. Ψήνομαι για Kalo επειδή είναι κοντά στην stock αλλά rooted (πέρα από τα performance modifications που έχει κάνει). Ε, κρίμα είναι να μείνει το τηλέφωνο χωρίς adfree/adaway, link2sd (αν χρειαστεί), Titanium Backup και γενικά τα καλά του root.

1.δεν χρειαζεται να κανεις wipes οταν περνας επισημη

2.τωρα θελεις wipe ολα συν format system συμφωνα με τον Kalo

 

και πριν απο ολα backup της Β572

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια διευκρίνηση για να μην κάνω καμιά βλακεία.

 

Έχει η αδερφή μου το Χ5 Pro (και εγώ το Xperia Mini, άδικε κόσμε...) και μέχρι χθες το είχε με την 2.2 της Wind. Πέρασα λοιπόν cwm recovery με το recovery.img από pink screen και μετά από cwm έκανα τα 3 wipe και μετά πέρασα official 2.3.5 B572. Δεν πέρασα το step 3 και δεν έχει widgets στην notification bar αλλά κάπου ανάμεσα στα άπειρα posts που διάβασα είδα ότι μπορεί να κάνει πρόβλημα το step 3 οπότε το άφησα μιας και της έχω μέσα το Quick Settings οπότε ανοιγοκλείνει ότι θέλει από εκεί. Στη συνέχεια ξαναπέρασα πάλι το recovery.img και έχει cwm στην 2.3.5 τώρα.

 

Μέχρι εδώ καλά. Η Β572 καλή φαίνεται αλλά εγώ πάλι νομίζω ότι στην απόκριση οθόνης σαν να έχει ένα μικρό lag δηλαδή αργεί να υπακούσει τις κινήσεις του δαχτύλου κάπως. Δεν ξέρω μήπως το έχουν έτσι επίτηδες από την Huawei.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ τώρα έτσι όπως είναι να φλασάρω Kalo 1.6 από cwm. Δεν χρειάζεται να είναι root το τηλέφωνο έτσι; Επίσης η Kalo είναι πιο γρήγορη από stock B572; Σε απόκριση οθόνης και γενικά ταχύτητα menu κτλ. Ψήνομαι για Kalo επειδή είναι κοντά στην stock αλλά rooted (πέρα από τα performance modifications που έχει κάνει). Ε, κρίμα είναι να μείνει το τηλέφωνο χωρίς adfree/adaway, link2sd (αν χρειαστεί), Titanium Backup και γενικά τα καλά του root.

 

αν εννοεις τα κουμπια στην notification bar τα ενεργοποιεις απο τις ρυθμισεις/προβολη

Link to comment
Share on other sites

Βαλε recovery.img ,κανε ενα backup ,και φλασαρε το ρομ του kalo..

 

Έχω ήδη το clockwork περασμένο, αν καταλαβαίνω καλά μου λες ότι προχωράω όπως είναι τώρα το τηλέφωνο και φλασάρω Kalo ακολουθώντας τις οδηγίες στο thread του στο xda φυσικά. Απλά είχα και την απορία αν είναι πιο γρήγορη στο scroll και το touch sensitivity σε σχέση με Β572.

 

1.δεν χρειαζεται να κανεις wipes οταν περνας επισημη

2.τωρα θελεις wipe ολα συν format system συμφωνα με τον Kalo

 

Και εγώ έτσι ήξερα αλλά κάπου διάβασα για laggαρίσματα και μειωμένο χώρο αν δεν κάνεις wipe από το clockwork. Μιας και κακό δεν κάνει είπα να είμαι σίγουρος και να κάνω τα wipe anyway.

 

αν εννοεις τα κουμπια στην notification bar τα ενεργοποιεις απο τις ρυθμισεις/προβολη

 

Ευχαριστώ θα το ψάξω.

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη το clockwork περασμένο, αν καταλαβαίνω καλά μου λες ότι προχωράω όπως είναι τώρα το τηλέφωνο και φλασάρω Kalo. Απλά είχα και την απορία αν είναι πιο γρήγορη στο scroll και το touch sensitivity σε σχέση με Β572.

 

Ναι σε ολα ,, προχωρας , οπως λεει ο kalo ,,

Wipes data,cache,dalvik cache ,format system και install zip from sd card

Link to comment
Share on other sites

ειναι και η αλλη γινεται αλλα καλυτερα να βαλεις kalo,δες το και μονο σου

 

Γίνεται πιο speedy η Β572 με root και mods/scripts να φανταστώ; Αν είναι έτσι τότε όντως καλύτερα να περάσω Kalo που θα είναι στημένη από την αρχή γρήγορη.

 

αν εννοεις τα κουμπια στην notification bar τα ενεργοποιεις απο τις ρυθμισεις/προβολη

 

Τελικά δεν έχει ρύθμιση εκεί. Οι επιλογές είναι: Brightness, Auto-rotate Screen, Animation, Screen Timeout. Θα θέλει το step 3 μάλλον για να έχει ρύθμιση εκεί.

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται πιο speedy η Β572 με root και mods/scripts να φανταστώ; Αν είναι έτσι τότε όντως καλύτερα να περάσω Kalo που θα είναι στημένη από την αρχή γρήγορη.

δεν ειναι μονο αυτο,θα το δεις και μονο σου να αποφασισεις.

 

 

 

Τελικά δεν έχει ρύθμιση εκεί. Οι επιλογές είναι: Brightness, Auto-rotate Screen, Animation, Screen Timeout. Θα θέλει το step 3 μάλλον για να έχει ρύθμιση εκεί.

ναι το θελει να ενεργοποιηθει η ρυθμιση\

 

 

rom 2.2.2 απο 2.3.5 ακα υποβαθμιση σε ολα τα επιπεδα,χαχαχα;

http://www.mediafire.com/?yf68fcyrb5645f8

http://www.mediafire.com/?zf2w76w7pq0afeq

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

το theme για kalo που ειναι;

το εχεις ανεβασει καπου σκετο;

πρεπει να βαλω 360 η απο recovery;

με launcher pro?

 

 

αυτο ειναι το επισημο σου;

 

Εννοώντας?? επίσημο?Το θεμα σκετο ειναι εδω http://code.google.com/p/pikachukaki/downloads/detail?name=2.3.6KaloICSTheme.zip&can=2&q=

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

το τελικο τεσπα!

οκ

 

Τόσο γκαντέμης είμαι, ούτε 12 ώρες αφού πέρασα την Β572 βγήκε η International; Και τώρα; Να περάσω αυτή ή να πάω σε Kalo; Έτοιμος είμαι με το clockwork φορτωμένο και το zip στην SD! :cry:

η παλια ειναι αυτη,δεν ειναι καινουρια της 2.2,τωρα πως θα το κανεις διαβαζεις τις προηγουμενες σελιδες

καλο η πικα να πας

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Εχει βγαλει κανεις στα 1400Mhz στου καλο παραπανω απο 3100???να ξερουμε το τερμα της!!μην ψαχνω τσαμπα!

 

http://pikachukaki.googlecode.com/files/Fixed_Notification_widgets_land_KaloV2.zip

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...