Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1553408 Την βαζω τωρα ελπιζω να ειναι ποιο γρηγορη απο του sakura...θα διξει σε λιγο..δεν ξερω ομως το λογο που εγραψε 2,3,19...μεχρι 2,3,10 υπαρχει...θα μπερδευτικε λογικα!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1553408 Την βαζω τωρα ελπιζω να ειναι ποιο γρηγορη απο του sakura...θα διξει σε λιγο..δεν ξερω ομως το λογο που εγραψε 2,3,19...μεχρι 2,3,10 υπαρχει...θα μπερδευτικε λογικα!

 

Την δοκιμασες? Παιρνει overcklock?

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Την δοκιμασες? Παιρνει overcklock?

 

Τωρα την τεσταρω...λιγο η μπαταρια μου κανει καπως...εχει numeric και μεχρι στιγμης εχει πεσει 5% κανω antutu και θα δω και o/c

Ξερεις καποιο τροπο να κρατησεις backup το layout απο τον launcher της miui??πρεπει να κανω παλι φακελους?βαριεμαι!!

 

3500 στα 1400 και αυτη..τπτ ιδιαιτερο..βαζω αλλη τωρα!

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα την τεσταρω...λιγο η μπαταρια μου κανει καπως...εχει numeric και μεχρι στιγμης εχει πεσει 5% κανω antutu και θα δω και o/c

Ξερεις καποιο τροπο να κρατησεις backup το layout απο τον launcher της miui??πρεπει να κανω παλι φακελους?βαριεμαι!!

 

3500 στα 1400 και αυτη..τπτ ιδιαιτερο..βαζω αλλη τωρα!

βαλε την Ry09iu-R9

εγγυηση,αλλα δεν ξερω εαν εχει Αγγλικα

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις καποιο τροπο να κρατησεις backup το layout απο τον launcher της miui??πρεπει να κανω παλι φακελους?βαριεμαι!!

 

Οχι δεν νομιζω να γινεται

 

βαλε την Ry09iu-R9

εγγυηση,αλλα δεν ξερω εαν εχει Αγγλικα

 

Και εγω πιστευω οτι θα ειναι καλη, εχει κανει και optimization στον kernel. Γενικα ο Ry09iu-R9 το εχει.

Περασα αγγλικα στην sakura και φλασαρω, για να δουμε.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

βαλε την Ry09iu-R9

εγγυηση,αλλα δεν ξερω εαν εχει Αγγλικα

 

Αυτην εβαλα τωρα...3411 στα 1400 χωρις πειραγμα...παλι στα ιδια με 2.3.9 σακουρα...βγαλαν 30ρομ σημερα χωρις καμια διαφορα...τεσπα!!

Αλλα την κραταω γιατι ειδα οτι πειραξε τον κενρελ...για να δουμε τη μοναδικη διαφορα που ειδα μεχρι στιγμης ειναι οτι σε install ενος app δεν λεει install απλα εχει internal sdcard kai cancel!

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αυτην εβαλα τωρα...3411 στα 1400 χωρις πειραγμα...παλι στα ιδια με 2.3.9 σακουρα...βγαλαν 30ρομ σημερα χωρις καμια διαφορα...τεσπα!!

Αλλα την κραταω γιατι ειδα οτι πειραξε τον κενρελ...για να δουμε τη μοναδικη διαφορα που ειδα μεχρι στιγμης ειναι οτι σε install ενος app δεν λεει install απλα εχει internal sdcard kai cancel!

 

τους κανει σκονη ο gkalen με 2.2

αυτα ειναι

Link to comment
Share on other sites

τους κανει σκονη ο gkalen με 2.2

αυτα ειναι

 

xaxax!!Δεν νιωθουμε τη καμια μας!!θα τουμπανιασω τωρα την 2.3.7 να ησυχασω!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα, μονο θεματα αλλαξανε και lockscreen. Αυτο το κανω και μονος μου.

Τελος παντων ας μην βγαζω βιαστικα συμπερασματα, αυριο θα την δω καλυτερα.

Edited by Sofoklas
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα, μονο θεματα αλλαξανε και lockscreen. Αυτο το κανω και μονος μου.

Τελος παντων ας μην βγαζω βιαστικα συμπερασματα, αυριο θα την δω καλυτερα.

 

Του ray εχει χαμηλο φωτισμο στα led πως αλλαζει αυτο ξερει κανεις?

Βαρεθηκα..γυρναω 2.3.9 σακουρα...τπτ δεν αλλαξε τσαμπα κοπος...περιμενω v4 geno!

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΦΩΣ ΠΑΙΔΕΣ....

στο Xda ο kalo εκανε ρομ,και μου φαινεται ειναι η καλυτερη δουλεια που εγινε μεχρι τωρα για το τηλ.. μας (εχω μιλησει με τον καλο 3 βδομαδες πριν για να με βοηθησει να κανω ενα ρομ ,,που σας ελεγα αλλα δεν με βοηθαγε το pc μου)

πρεπει να το δειτε να το δοκιμασετε ,,

αυτη μου φαινεται σοβαρη δουλεια για να κατσετε ν'ασχοληθητε,,,παρα με τα καραγκιοζιλικια των κινεζων.....

ΟΤΙ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΗΛ,, ΜΑΣ

γρηγορα δειτε αυτο,να μας πειτε...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=23775838#post23775838

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΦΩΣ ΠΑΙΔΕΣ....

στο Xda ο kalo εκανε ρομ,και μου φαινεται ειναι η καλυτερη δουλεια που εγινε μεχρι τωρα για το τηλ.. μας (εχω μιλησει με τον καλο 3 βδομαδες πριν για να με βοηθησει να κανω ενα ρομ ,,που σας ελεγα αλλα δεν με βοηθαγε το pc μου)

πρεπει να το δειτε να το δοκιμασετε ,,

αυτη μου φαινεται σοβαρη δουλεια για να κατσετε ν'ασχοληθητε,,,παρα με τα καραγκιοζιλικια των κινεζων.....

ΟΤΙ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΗΛ,, ΜΑΣ

γρηγορα δειτε αυτο,να μας πειτε...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=23775838#post23775838

 

Το ειδα αλλα επιμενω ο κομπλεξικος οτι δεν μαρεσει το θεμα της μαμας ρομ...αλλα οντος εκανε πολυ καλη δουλεια!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι ,ετσι ξεκινανε οι καλες δουλειες

και αν αυτο το porting ειναι σταθερο,,τοτε απο τον calo ,εχουμε να δουμε κι αλλα πραγματα.....και μην κοιτας αν ειναι στοκ αν εχει o/c κερνελ κ.λ.π.,,,το θεμα παντα ειναι η σταθεροτητα κι ενα πληρως λειτουργικο ρομ χωρις λαθη....χωρις το παραμικρο λαθος,,δηλ εννοω ,ακομα και το βαλε +30 μπροστα να φαινεται ποιος σε παιρνει τηλ... ειναι ενα πολυ μικρο λαθος (για να μη μιλησω για μεγαλυτερα)

το οτι ο ανθρωπος εκανε δουλεια επανω στα ευρωπαικα στανταρ ,ειναι το βασικο,,,κανεις δεν εκανε μεχρι τωρα αυτο που εκανε ο calo,,,

εχουμε επιτελους εναν ευρωπαιο developer και ελπιζω να ασχοληθει κι αλλο και ισως μια μερα δουμε τη miui οπως την ονειρευομαστε....

αν εχεις καταλαβει ,οι κινεζοι γραψανε τους ευρωπαιους κατοχους στα μικρα του @ρχ@δ@κι@ και ασχολουνται βασισμενοι στα δικα τους δεδομενα....

το ξερεις οτι στη κινα οι αναβαθμισεις (512,540,565,572) μπορει να μην εχουν κανενα απολυτως λαθακι ?,,δεν σου φαινεται παραξενο οτι οι εταιριες οπως η δικια μας η wind ,στην ευρωπη δεν εχει επισημα αναβαθμισει καμμια απο τις παραπανω εκδοσεις....και μονο στην κινα αναβαθμιζουν ?? γιατι δεν μας ανακοινωνει και μας η wind oτι αναβαθμιστηκε το προ,και να παμε να το αναβαθμισουμε ?η να το κανει οπως η zte με το blade που βγηκε η αναβαθμιση σε 2.2 απο 2.1 που ητανε ?

...πουθενα στην ευρωπη δεν εχει αναβαθμιστει επισημα το προ,απο καμμια τηλεφωνικη εταιρια ......

γιαυτο και καθομαι στην 2.2.2 ,,,επειδη θελω να δουλευω επανω σε λειτουργικα ρομς και να τους βγαζω οτι μπορω περισσοτερο χωρις να χασω καμμια λειτουργια...

κατι δεν μου πηγαινε καλα με αυτες τις κινεζικες αναβαθμισεις απο οταν διαβαζα μια βδομαδα πριν παρω το τηλ,,, και γι αυτο παρεμεινα στην 2.2.2 ,γιατι ηξερα οτι σ'αυτο το ρομ θα του εβγαζα οτι καλυτερο γινοταν ....

δεν εμπιστευτηκα αυτες τις κινεζιες απο την αρχη.......

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΒΗΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ Ο CALO,,,και πιστευω σ'αυτον οτι θα μας δωσει κατι κορυφαιο στο μελλον,,και αν δεν το δωσει αυτος ,θα τραβηξει σιγουρα κι αλλους για να ασχοληθουν.....

αυτα..παω να την πεσω...goodnight

Link to comment
Share on other sites

 

δεν εμπιστευτηκα αυτες τις κινεζιες απο την αρχη.......

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΒΗΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ Ο CALO

κανενα να μην εμπιστευσαι

το καλο ειναι οτι ο kalo εχει το pro αλλα αντε να δουμε μηπως σταματησει και γκρινιαζει.....με την δικια του rom πλεον

θα την δοκιμασω αυτην.

και που την δοκιμασα ....αδικα

RL=cfq=75,noop=100

τιποτα το ιδαιτερο συγκριτικα με την B572 που εχω.

no oc kernel,για αυτο δεν σου απαντησε

τα περι αλλου phone και τα λοιπα ειναι εντελαως αβασιμα μην τα χαρακτηρισω αλλοιως

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Περασα την geno v4 οπως περιγραφεται στην σελιδα 147 (ακομη δεν καταλαβα τι πρεπει να κανω στο βημα 3 οποτε δεν το εχω κανει ακομη)

Περασα και το gapps και ολα καλα.

 

τωρα αφου ειναι rooted το τηλεφωνο πως μπορω να απεγκαταστησω εφαρμογες που δεν θελω απλα παω ρυθμισεις εφαρμογες και καταργηση εγκαταστασης ή πρεπει να κανω κατι αλλο ?

 

backup πλεον παιρνω απο το recovery console, αλλα backup τις εφαρμογες που εχω στην sd (εκει εγκαθιστω απο default τις εφαρμογες) καθως και τις ρθμισεις πως περνω ?

 

 

επισης πως δημιουργω ενα φακελο που θελω μεσα στις εφαρμογες γιατι το εχω ξεχασει...

 

Ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας!!!!

 

SOS!!!

Παω να παρω τηλ καποιον απο τις επαφες μου και μου πεταει αυτο το μηνημα Υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της διαδικασιας android.process.acore

 

Δεν ξερω τι να κανω !!!!

 

εκανα factory ρεσετ και αρχισα να περναω μια μια τις εφαρμογες και ειδα οτι το battery calibration μου δημιουργησε το προβλημα οποτε το πεταξα και ολα οκ

 

Για τα αλλα τα ερωτηματα εχετε καμια απαντηση

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

κανενα να μην εμπιστευσαι

το καλο ειναι οτι ο kalo εχει το pro αλλα αντε να δουμε μηπως σταματησει και γκρινιαζει.....με την δικια του rom πλεον

θα την δοκιμασω αυτην.

και που την δοκιμασα ....αδικα

RL=cfq=75,noop=100

τιποτα το ιδαιτερο συγκριτικα με την B572 που εχω.

no oc kernel,για αυτο δεν σου απαντησε

 

Επειδη την πηρα χαμπαρι οτι δεν εχει o/c ,γι αυτο ..του ειπα οτι δεν τη δοκιμαζω ακομα...

Αλλα οπως ειπα ,,ετσι ξεκινανε οι καλες δουλειες,,,γι αυτο πρεπει να του λεμε καλα λογια για να συνεχισει....

Απο ποιον δηλαδη να περιμενουμε κατι,,,απο τους κινεζους??

επρεπε να μπει καποιος ευρωπαιος στη μεση για να τραβηξει κι αλλους....

καντε υπομονη,,,και εχω ελπιδες τωρα πια οτι κατι θα δουμε σιγα σιγα.....

Αυτος ας πουμε (επειδη το παιδι δεν ξερει να κανει κερνελ),,,ισως καταφερει τον φρανκο να φτιαξει ενα κερνελ για το δικο μας.....

Link to comment
Share on other sites

Αλλα οπως ειπα ,,ετσι ξεκινανε οι καλες δουλειες,,,γι αυτο πρεπει να του λεμε καλα λογια για να συνεχισει....

δεν ειναι general use,αυτην ειναι μονο για προσωπικη δικια του χρηση

ας πουμε ενα π.χ

ο file manager τι τον πειραζε;

power save mode επισης,αλλα το widget ειναι εκει ομως,παρον.

τι ταχυτητα και αλλο phone?

ας το αφησω καλυτερα....

δεν εχει καμια σχεση με το port που εκανε ο geno βεβαια(Β866)

υ.γ δεν ειναι θεμα κινεζων-ευρωπαιων εδω

γ@@@@@@@@ το theming της B572

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

εκανα factory ρεσετ και αρχισα να περναω μια μια τις εφαρμογες και ειδα οτι το battery calibration μου δημιουργησε το προβλημα οποτε το πεταξα και ολα οκ

 

Για τα αλλα τα ερωτηματα εχετε καμια απαντηση

 

Ευχαριστω

 

στο στεπ 3

ξςζιπαρεις το geno v4 fullmod folder.zip

θα δεις ενα φακελο,,system,,,,tον βαζεις καπου στην καρτα σου,,

ανοιγεις root explorer ,,πας εκει που εβαλες τον φακελο system...

τον ανοιγεις,,βλεπεις μεσα (etc,framework,build.prop),,,

ανοιγεις τον ,,,etc,,και τον φακελο init.d που θα δεις ,τον κανεις ,,copy,, και πας πισω στην πρωτη οθονη του root explorer και κανεις ,,paste,, τον φακελο init.d στο ,,system/etc ,, τον ανοιγεις (init.d) και ενα-ενα τα αρχεια που εχει μεσα δινουμε permissions,,(9 κουτακια τσεκαρισμενα)

παμε ξανα στην καρτα μας και ανοιγουμε τον φακελο ,,framework,, τωρα και τον ανοιγουμε ,,κανουμε ,,copy,, το framework.jar ,και παμε παλι πισω και το κανουμε ,paste,,στο system/framework (και το αντικαθιστουμε με το υπαρχον),,και δινουμε permissions (rw - ,r - - ,r - -)

ξαναπαμε στην καρτα μας και παιρνουμε τωρα το ,,build.prop,, το κανουμε ,,copy,, και παμε πισω και το κανουμε ,,paste,, στο ,system ,,αφου πρωτα μετονομασουμε το υπαρχον ,build.prop, σε ,,build.prop.bak,, δινουμε permissions (rw - ,r - - ,r - -)

μετα κανουμε reboot to τηλ.. και περιμενουμε λιγο παραπανω για να ανοιξει ξανα το τηλ... και ετοιμος....

 

backup των εφαρμογων και των δεδομενων τους κανεις με το titanium

και backup ολης της rom κανεις απο recovery

 

οταν ανοιγεις το συρταρι εφαρμογων και επιλεξεις ,μενου, τοτε σου δινει επιλογη ,,νεος φακελος (σ'εμενα με go launcher ετσι ειναι)

 

για να δεις πως μπορεις να κανεις οτι αλλαγη και διαγραφη θες απο τις εφαρμογες σου ,,πηγαινε και διαβασε καλα , στη σελ 95 ,,ποστ 1413

 

ελπιζω να καταλαβες ,και να ξερεις και πως δουλευει ο root explorer, για να τα κανεις αυτα...

 

δεν ειναι general use,αυτην ειναι μονο για προσωπικη δικια του χρηση

ας πουμε ενα π.χ

ο file manager τι τον πειραζε;

power save mode επισης,αλλα το widget ειναι εκει ομως,παρον.

τι ταχυτητα και αλλο phone?

ας το αφησω καλυτερα....

δεν εχει καμια σχεση με το port που εκανε ο geno βεβαια(Β866)

υ.γ δεν ειναι θεμα κινεζων-ευρωπαιων εδω

γ@@@@@@@@ το theming της B572

 

συνηθως στις ρομ ,ετσι κανουν,,αλλαζουν εφαρμογες,και αλλα πραγματα ,αναλογα με τα γουστα του ο καθενας ,και μετα απο κει και περα κανεις εσυ οτι γουσταρεις...

καλα,τι επαθες με το theming ??

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι miui:p

 

Εχω αδικο...δες την τη ωραια ειναι....χαχαχα ειδικα της v4 το θεμα!!αλλο επιπεδο!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Εχω αδικο...δες την τη ωραια ειναι....χαχαχα ειδικα της v4 το θεμα!!αλλο επιπεδο!

οτι πρεπει για σενα

U8800pro the MIUI4.0 phone to get ~ ~ ~ ~ consider early adopters version ~ ~

Link to comment
Share on other sites

Παιδια Σημερα παρατηρισα προβλήματα στο video o ήχοs ειναι πολυ χαμηλος μονο στα video που τραβαω υπαρχει λυση?

σιγα σιγα βλεπω τα προβληματα της 2.3.5

Link to comment
Share on other sites

οτι πρεπει για σενα

U8800pro the MIUI4.0 phone to get ~ ~ ~ ~ consider early adopters version ~ ~

 

Δεν δινει λινκ ομως!! :(

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

η εκδοση που εχει ο καλο, μπαινει κανονικα στο τηλ?

εχω 235

μου το εκαναν ομως, μονος θα δυσκολευτω/

 

Αν ακολουθησεις πιστα οτι λεει στο ποστ του δεν θα δυσκολευτεις...για οτιδηποτε αλλο εδω ειμαστε!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...