Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν εχω φτιαξει τιποτα ,,παραπανω απο αυτα που λεω και στους αλλους ...

μπορει να ειναι το κερνελ,,,ενα εχουμε ολο κι ολο αλλα ειναι καλο ,,,και απο αλλα τηλεφωνα που γνωριζω μεχρι τωρα ,ολα τα καλυτερα κερνελ ηταν .32 .......

ακομα και ο φρανκο που εχει κανει τα κορυφαια κερνελ..ολα τα καλα του ηταν .32...εκανε και καποια .35 κερνελ ,,αλλα δεν του πετυχαν ποτε σαν τα .32 ( old baseband) ....και με τον φρανκο ειχαμε αρκετη επαφη ,αμα δειτε στο xda ,γιατι ειχα δυο lg p500 ,,και εχω δοκιμασει ολα του τα κερνελ....φανταστειτε καθε βδομαδα και καινουριο κερνελ ειχαμε ,,κι εδω ενα (παλι καλα ) .32 ολο κι ολο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

δεν εχω φτιαξει τιποτα ,,παραπανω απο αυτα που λεω και στους αλλους ...

μπορει να ειναι το κερνελ,,,ενα εχουμε ολο κι ολο αλλα ειναι καλο ,,,και απο αλλα τηλεφωνα που γνωριζω μεχρι τωρα ,ολα τα καλυτερα κερνελ ηταν .32 .......

ακομα και ο φρανκο που εχει κανει τα κορυφαια κερνελ..ολα τα καλα του ηταν .32...εκανε και καποια .35 κερνελ ,,αλλα δεν του πετυχαν ποτε σαν τα .32 ( old baseband) ....και με τον φρανκο ειχαμε αρκετη επαφη ,αμα δειτε στο xda ,γιατι ειχα δυο lg p500 ,,και εχω δοκιμασει ολα του τα κερνελ....φανταστειτε καθε βδομαδα και καινουριο κερνελ ειχαμε ,,κι εδω ενα (παλι καλα ) .32 ολο κι ολο

 

Μα το θεμα ειναι οτι ολο το νταραβερι με τα χαμηλα 2d γινονται μονο με την Miui δεν ειχα προβλημα με προηγουμενα ρομ και εχω να βαλω official ουτε και εγω θυμαμε απο ποτε!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με τις επαφες του τηλεφωνου οταν με περνουνε τηλεφωνα δεν αναγνωριζη ποιός με παίρνει τηλέφωνο τι κανω τωρα

καποιος φιλος μπορει να με βοηθησει ευχαριστο

Εχω 2.3.5 Huawei U8800 IDEOS X5 Pro

Edited by TASOS_KAR
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με τις επαφες του τηλεφωνου οταν με περνουνε τηλεφωνα δεν αναγνωριζη ποιός με παίρνει τηλέφωνο τι κανω τωρα

καποιος φιλος μπορει να με βοηθησει ευχαριστο

Εχω 2.3.5 Huawei U8800 IDEOS X5 Pro

 

Σε καποιες ρομ θελει +30 μπροστα σε αλλες οχι...τσεκαρετο...

 

@sofoklas Προσπαθησα να κανω translate την mokeeos...αλλα τσιφος..περα απο το οτι δεν μου εβγαλε αγγλικα στο μενου εβγαλε μεν ελληνικα...στα ελληνικα δεν εμφανιζοταν το Θ καθολου και στο πρωτο ρεσταρτ εδινε bootloop...με ποιο τροπο το εκανες εσυ...τωρα πηρα ολα τα apk απο το app και το framework-res.apk και θα τα μεταφρασω και θα τα πεταξω στο zip της ρομ...και τα 3rd party app σε ποιο φακελο μπαινουν!!??

Καταφερα να bootaro στα αγγλικα με την αλλαγη του build.prop αλλα ο βλαμενος πατησα ελληνικα να δω αν λειπουν παλι γραμματα (τελικα δν λειπει μονο το Θ) και δεν εχει αλλαγη στα αγγλικα παλι..πως γινεται να υπαρχει η αγγλικη γλωσσα αλλα να μην την βλεπει στα settings!!και επισεις δεν μπηκαν η εφαρμογες που εβαλα στο system/app!!Δεν ξερω τη εξτρα θελει!!

http://www.mediafire.com/?dny5cw2bmu3cn2t Μην την βαλει κανεις εκτος αν θελει να πειραματιστει..για τον σοφο την ανεβαζω κυριος για να την δει!!

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Σε καποιες ρομ θελει +30 μπροστα σε αλλες οχι...τσεκαρετο...

 

@sofoklas Προσπαθησα να κανω translate την mokeeos...αλλα τσιφος..περα απο το οτι δεν μου εβγαλε αγγλικα στο μενου εβγαλε μεν ελληνικα...στα ελληνικα δεν εμφανιζοταν το Θ καθολου και στο πρωτο ρεσταρτ εδινε bootloop...με ποιο τροπο το εκανες εσυ...τωρα πηρα ολα τα apk απο το app και το framework-res.apk και θα τα μεταφρασω και θα τα πεταξω στο zip της ρομ...και τα 3rd party app σε ποιο φακελο μπαινουν!!??

Καταφερα να bootaro στα αγγλικα με την αλλαγη του build.prop αλλα ο βλαμενος πατησα ελληνικα να δω αν λειπουν παλι γραμματα (τελικα δν λειπει μονο το Θ) και δεν εχει αλλαγη στα αγγλικα παλι..πως γινεται να υπαρχει η αγγλικη γλωσσα αλλα να μην την βλεπει στα settings!!και επισεις δεν μπηκαν η εφαρμογες που εβαλα στο system/app!!Δεν ξερω τη εξτρα θελει!!

http://www.mediafire.com/?dny5cw2bmu3cn2t Μην την βαλει κανεις εκτος αν θελει να πειραματιστει..για τον σοφο την ανεβαζω κυριος για να την δει!!

 

Μπορει να εχουν αγγλικα σε ορισμενα apk αλλα για να σου βγαλει την επιλογη στις ρυθμισεις πρεπει το framework-res.apk να εχει στο res φακελο values_en.

Πρωτα πρεπει να δεις ποια apk εχουν μονο κινεζικα και να βαλεις μονο αυτα στο φακελο place-apk-here-for-modding.

Ανοιγεις το ApkTranslationWizard τα κανεις decode, πατας read from xml, load dictionary, translate (αν εχεις λεξικο, αλλιως με το χερι) και στο τελος write to xml. ΟΧΙ encode ακομα

Στο φακελο projects του ApkTranslationWizard βρισκοντα τα decompiled apks. Οταν πατησεις write to xml δημιουργειται στο apk φακελος values με την γλωσσα που μεταφρασες και περιεχει τα strings xml της γλωσσας

Για τα apk που ειναι μονο κινεζικα πρεπει να αντιγραψεις τα strings.xml απο το φακελο values_en και να τα βαλεις στο φακελο values αντικαθιστοντας τα κινεζικα. Προσοχη, πρεπει στη μεταφραση να συμπληρωσεις ολη τη δεξια στηλη του ApkTranslationWizard.

Μετα πατας encode.

Για τα υπολοιπα apk κανεις κανονικα την διαδικασια, δηλαδη μετα το write xml κανεις encode

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Εχθες εβγαζε 3800, τι επαθε σημερα?

δεν δουλευει το 3d,απλα.κατι σκαλισες παλι.

===============================================================

μια παρακληση,εαν θελετε

μην χρησιμοποιειται τα benches για να αποδειξετε κατι,πεστε μας καλυτερα ΕΣΕΙΣ στην πραξη τι βλεπετε.

π.χ

δεν μπορουσα να παιξω ενα παιχνιδι και τωρα ειναι smooth.

οπως καταλαβατε δεν θας σας ακολουθησω στον ολισθηρο δρομο που εχετε επιλεξει.:)

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο αλλα δεν φταιω εγω, ο πικα αναβει φυτιλια :p

τον εχει αναλαβει αλλος

And.... the app name is Spirit, not sprint.:p:lol:

 

νεο spirit

Set Audio Method to "qdsp5v2 Analog"

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=23677527&postcount=8

μπραβο pica,ειλικρινα,αντε να δουμε μπας και φυγει ο βραχνας του FM

 

@ Sofokla

εχει πουθενα κινεζικα οταν εχεις Αγγλικη γλωσσα;

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

τον εχει αναλαβει αλλος

And.... the app name is Spirit, not sprint.:p:lol:

 

νεο spirit

Set Audio Method to "qdsp5v2 Analog"

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=23677527&postcount=8

μπραβο pica,ειλικρινα,αντε να δουμε μπας και φυγει ο βραχνας του FM

 

@ Sofokla

εχει πουθενα κινεζικα οταν εχεις Αγγλικη γλωσσα;

 

Οχι ξεκινησα με τα αγγλικα αυτη τη φορα. Το ειδα το ραδιο αλλα αυτη τη στιγμη ειμαι brickαρισμενος

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

δε λειτουργεί σε μενα το qdsp5v2 Analog παντως με μια δοκιμή στα γρήγορα

 

Τη έπαθες ρε sofo??

 

Ουτε εμενα δουλευει. Εβαλα και στο fm chip v4l u8800+ και παλι τιποτα.

 

Αλλαζα kernel και χαλασε το file system της emmc, ολα οκ τωρα.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

AA ΟΚ ανησύχησα, λεω μας έφτιαξε πρώτα και μετα χάλασε το κιν του, γκαντεμιά :)

 

 

Δοκίμασα σχεδόν ολα τα qdsp5v2 αλλα τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα δουλευει. Εβαλα και στο fm chip v4l u8800+ και παλι τιποτα.

 

bcm δεν ειναι για το δικο μας;

δεν εχω ασχοληθει με το spirit ομως

Link to comment
Share on other sites

appdrawer για την miui:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1154299

 

βάζετε το apk στο system/apps και δίνεται τα κλασσικά permissions rw-r-r μαζί με reboot! Τη το λέω τα ξέρετε!

Link to comment
Share on other sites

You may recall that urged me, or I'll slack. The u8800pro the MIUI4.0 of transplantation, the first experiment the honor of a very smooth. Backup, test the Brush Pack

τι θελει να πει ο ποιητης;

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα ακρη περασα και το 5027 recovery alla οταν παω οπως στο galaxys να κανω install from external sdcard δεν μου βλεπει την καρτα παρα μονο την εσωτερικη κανω κατι λαθος? Edited by didicola
Link to comment
Share on other sites

εβγαλα ακρη περασα και το 5027 recovery alla οταν παω οπως στο galaxys να κανω install from external sdcard δεν μου βλεπει την καρτα παρα μονο την εσωτερικη κανω κατι λαθος?

 

 

Απο akalo

advanced>boot into recovery και βουαλα η εξωτερικη

Link to comment
Share on other sites

Απο akalo

advanced>boot into recovery και βουαλα η εξωτερικη

 

ναι ρε μαγκα σε ευχαριστω πολυ!

 

και ενα τελευταιο πως αλλαζω το φοντο στα μενου για να μπορουν να διαβαζονται γιατι λευκα γραμματα λευκο φοντο...

Link to comment
Share on other sites

Spirit sprint τωρα σιγα τη διαφορα...ααχαχα!!@σοφο κουραστικα και μονο που το διαβασα..ευτιχως η Miui εχει αγγλικα μεσα της...δεν ασχολουμε με mokeeos αι σιχτιρ....και @akalos ξερουμε πως κρυφα τη νυχτα κανεις και εσυ benchamark!!xaxaxax!!!

 

Μια χαρα δουλευει το ραδιο...απλα θελει unistall και ξανα τα ιδια απλα εκει που επιλεγεις τα 3 αρχεια και πατας audio custom..επιλεγεις την καινουργια επιλογη που λεει!!

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν καταλαβαινω τιποτα τι να κανω δώσετε κάποιες αναλύτικές οδηγίες

Pikachukaki Sofoklas

 

Σε τι?(Ελα που θες και 10 χαρακτηρες)

 

@akalos ο geno κανει πορτ την miuiv4 απο honor στο δικο μας...αυτο εγραψες ποιο πριν...απλα ειναι στο ζορι ακομα με την καμερα και το wifi αν διαβασα καλα!!

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Mε το προβλημα με τις επαφες του τηλεφωνου δεν αναγνωρίζει οταν σε περνουνε τηλεφωνο δεν βγαζει ονομα παρολο που υπαρχει στις επαφες
Link to comment
Share on other sites

Mε το προβλημα με τις επαφες του τηλεφωνου δεν αναγνωρίζει οταν σε περνουνε τηλεφωνο δεν βγαζει ονομα παρολο που υπαρχει στις επαφες

 

Στο εγραψα και αργα το βραδυ...η θελει +30 μπροστα για να τις καταλαβενει...η θελει - αναμεσα απο τα νουμερα...το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να σωζεις ξανα τα τηλ στις επαφες και να εισαι οκ...και εγω ετσι εκανα...οποιος επερνε τον ξαναεσωζα

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...